Jump to content

[Επίσημο] HTC Hero


NTROPIC
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σκεφτηκα να μαζεψω οτι μπορω απο τις 50 πλεον σελιδες του θεματος...

 

λοιπον.. για να εχουμε προσβαση σε πληθωρα ενεργειων θα πρεπει να κανουμε root στον ηρωα μας..

root: με αυτη την διαδικασια αποκταμε προσβαση στα αρχεια του συστηματος, οτι κανει το Jailbreak στο iPhone δηλαδη.

 

____________________________________________________

ROOT HTC HERO

http://android.modaco.com/content/ht...hybrid-method/

 

http://www.youtube.com/watch?v=cfskz...layer_embedded

 

εναλλακτικα: http://www.androiddev.gr/forum/viewtopic.php?f=2&t=328

 

ο ηρωας ειναι πλεον root....!!!

 

εδώ είναι η εργοστασιακή ρομ

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=533808

 

 

HTC Hero Update caught on video!

http://www.coolsmartphone.com/news4954.html

____________________________________________________

 

ΕΛΛΗΝΙΚΟ HTC ΠΛΗΚΤΡΟΛΟΓΙΟ

μπορουμε να το αποκτησουμε με διαφορετικους τροπους.

 

1ος) στην αρχη του setup του hero να βαλετε το LOCATION ΣΤΟ ΑΥΤΟΜΑΤΟ.

2ος) Μπορείς να δοκιμάσεις να βάλεις το Greek Input Method από το Market.

3ος) http://omniacs.net/showthread.php?t=3714 georgios29

4ος) Με την εφαρμογή Greek Virtual Keyboard (http://www.cyrket.com/package/gr.androiddev) μπορείτε να στέλνετε sms με 160 ελληνικούς χαρακτήρες

_____________________________________________________

 

Ας δουμε τωρα εφαρμογες που εχουν επισημανει οι κατοχοι και διαφορα αλλα χρησιμα...

 

1) Autostart ειναι μια εφαρμογη που σε κατασταση root απενεργοποιεις οτι θελεις(σχεδον) απο το start up

 

2) εφαρμογη για απενεργοποιηση touchflo Home και ενεργοποιηση standard android launcher η οποιοδηποτε αλλο.

η εφαρμογη λεγεται Home switcher και την κατεβαζετε απο το market

 

3) ασυρματο παντα ανοιχτο σε flightmode

http://omniacs.net/showthread.php?t=3723

 

4) export σε .csv απο outlouk

File -> Import and Export -> Export to a file -> Comma Seperated Values (windows)

Διάλεξε μετά τα contacts σου και θα τα σώσει σε csv

 

5) Task Manager

αν πατησετε παρατεταμενα το Home button (αυτο με το σπιτακι) τοτε θα ανοιξει ο task manager και θα περιφερεστε

στις τελευταιες ανοιχτες εφαρμογες που τρεχατε πριν.

 

6) εφαρμογη locale για πληρη παραμετροποιηση του τηλεφωνου.

 

7) εφαρμογη που προωθει την κληση σε αγνωστους αριθμους που σας καλουν http://www.cyrket.com/package/jp.co....llblockinglite

 

8) εμφανίση του album art στο music player?

 

Step 1: Download the album art as an image. You can probably find a picture of the CD cover on Amazon.com, Towerrecords.com, or a host of other cd sites.

Be sure to save this in a place you can find it later. Jpeg is recommended.

 

Step 2: Load your album into Windows Media Player. This entails either saving the already ripped files so they show up in WMP,

or ripping them off of cd using WMP.

 

Step 3: From the library, open the album you wish to add art to. Select all the tracks and right click.

 

Step 4: On the right click menu, choose "advanced tag editor".

 

Step 5: Select the tab that says pictures. Click "Add". Select the image you saved as the album art and accept it.

Then use the drop down menu to select "Cover Art". Press Ok and you are done.

 

Με άλλα λόγια χρειάζεται να κάνεις edit τα ID3 tags των mp3 σου.

______________________________________________________

 

Και μερικα βιντεο συγκριτικων και παρουσιασης:

 

iPhone 3GS vs HTC Hero

http://www.phonedog.com/cell-phone-videos/iphone-3gs-vs-htc-hero-dogfight-pt-1.aspx

http://www.phonedog.com/cell-phone-videos/iphone-3gs-vs-htc-hero-dogfight-pt-2.aspx

http://www.phonedog.com/cell-phone-videos/iphone-3gs-vs-htc-hero-dogfight-pt-3.aspx

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Λοιπον παιδες ειμαι στην φαση να αγορασω κινητο και λεω να δοκιμασω android... Μετα το iphone 3g που ειχα ειμαι τωρα με ενα touch cruise 2 και εχω εκνευριστει αφανταστα απο το πενακι και τις χρησεις του οσον αφορα την πληκτρολογηση( μηνυματα, email, σημειωσεις) Για να μην παω λοιπον παλι σε iphone μια και δεν βλεπω ουσιαστικες αλλαγες λεω να δοκιμασω την τυχη μου με το hero και οπως καταλαβατε με ενδιαφερει μονο ενα πραγμα... Το ποσο ευκολα μπορεις να χρησιμοποιησεις το εικονικο πληκτρολογιο για να γραψεις στο κινητο... Μπορεις;;;;; ή για να γραψεις ενα κειμενο θα σε κανει να θες να το πεταξεις στον τοιχο; οταν πατας ενα γραμμα στο εμφανιζει στην οθονη η πρεπει να εισαι ιδιαιτερα προσεκτικος για το που θα ακουμπησει το δαχτυλο σου; Και μια και αρχισα τις αποριες ας κανω και αλλη μια που με ενδιαφερει. Τις επαφες μπορεις να τις περασεις στα ελληνικα και να κανεις αναζητηση με ελληνικους χαρακτηρες; Αν οχι υπαρχει καποια εφαρμογη;

 

Ευχαριστω πολυ,

Βαγγέλης

Link to comment
Share on other sites

παιδια μπορει καποιος να δει εαν το sync του fb παιζει σωστα῞? γινονται σωστα update οι φωτογραφιες?
Link to comment
Share on other sites

@varvag

Έχει πάρα πολύ καλή αίσθηση η αφή στο πληκτρολόγιο, κάνεις λίγα λάθη, αλλά το σημαντικότερο ατού είναι το λεξικό. Είναι το καλύτερο που έχω δοκιμάσει σε πρόβλεψη λέξης.

Αναζήτηση με ελληνικούς χαρακτήρες γίνεται, απλά στα σημεία είναι κάπως υποδεέστερη από αυτήν των αγγλικών, όχι ό,τι δε δουλεύει καλά όμως.

Link to comment
Share on other sites

να μαι και εγω μετα απο πολυ καιρο με το 3GS θελω και εγω να το δοκιμασω...

φιλοι μου μου λειψατε αλλα στις διακοπες δεν εχω ιντερνετ δυστυχως η ευτυχως...

 

καποιες ερωτησεις ειναι οι εξης...

 

1.εχει γυαλι η οθονη τελικα σωστα καταλαβα; ntinoyli εσυ που ειχες και iPhone και φιλε Δημητρη Ζαχαρακη απο ποιοτητα ειναι καλη η οθονη και το touch?

 

2.απο χρηση σαν mp3 τι λεει;

βασικα αυτα με ενδιαφερουν και αν εχει καλο σημα...

τα αλλα τα γνωριζω!!!!

 

συγχρονισμο κανει ανετα με Μακ;

 

θα το παρω και μαλλον θα παω για το καφε!!!!!

δεν το δινω το μηλο αλλα αν αυτο με γοητευσει....

Δημήτρης

XS Max 512gb.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου!

η ποιότητα αφης κ κυλησης ειναι μια χαρα.λιγο το πληκτρολογιο με παιδευει αλλα εχει προβλεψη λεξεων.

Οσο για τον συγχονισμο εκει ηταν που κλονιστηκε η σχεση μας.

προσπαθησα να μεταφερω τις επαφες απο το address book του μακ στο gmail και έγινε πανικός.

Αν λοιπον εχεις τις επαφες σου στο gmail ή βγει add on για isync τοτε τα πραγματα θα ειναι καλύτερα!

 

Α επισης σημα εχει εξαιρετικο!σε λιγα κινητα το εχω δει!

 

Φιλικα,

Κωνσταντίνα

"Ever tried. Ever failed. No matter. Try Again. Fail again. Fail better." Samuel Beckett
Link to comment
Share on other sites

χίλια ευχαριστώ Κωνσταντίνα!

Τελικά μάλλον θα περιμένω γιατι τα πάντα τα εχω από το Μακ και ειλικρινά μάλλον δεν είναι περίοδος να χάνω χρόνο.

 

Τελικά αν κάποιος έχει μακ είναι βολικό το μήλο από την άλλη όμως η αυτονομία κ το σημα παίζουν ρόλο.επίσης έχει αυτό το κάτι το νέο που με γοητεύει..

Δύσκολη απόφαση.

Δημήτρης

XS Max 512gb.

Link to comment
Share on other sites

Αν το μόνο θέμα είναι ο συνγχρονισμός με το gmail, μπορείς να δοκιμάσεις να τα κάνεις sync και να δείς αν τα περνάει σωστά.

Αν είναι, μια χαρά θα περάσουνε απο το gmail στο Hero πιστεύω :p

Γιώργος

Ericsson: GA 628 | Nokia: 3210, 6210, 6600 | Sony Ericcson: P990i | HTC: Touch Cruise, Hero, HD7 | Samsung: Galaxy S, Galaxy S II, Galaxy S III, Galaxy S5, Galaxy S7, Galaxy S9+, Galaxy Tab S2, Galaxy S21 Ultra, Galaxy Tab S8+ | Acer: Iconia A500 | ASUS: Nexus 7 (2013) | LG: G2 (32GB)

Link to comment
Share on other sites

παιδια μπορει καποιος να δει εαν το sync του fb παιζει σωστα῞? γινονται σωστα update οι φωτογραφιες?

 

 

Δεν γινονται ενημερονονται σωστα οι φωτος Γιωργο.Εχουν πολυ εντονο ¨πιξελιασμα".

Παρεπιπτωντος εβαλα και την ρομ που δινει ο paul απο το modaco.Για να πω την αληθεια μου,δεν ειδα και τρελλη διαφορα,ειναι σαφως πιο γρηγορο αλλα οχι πολλα πραγματα.

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=552591

Link to comment
Share on other sites

Εμένα άλλες είναι "πιξελιασμένες" όπως λες, σαν να έχουν γίνει resize απο thumbnails, και άλλες φαίνονται μια χαρα.

Γιώργος

Ericsson: GA 628 | Nokia: 3210, 6210, 6600 | Sony Ericcson: P990i | HTC: Touch Cruise, Hero, HD7 | Samsung: Galaxy S, Galaxy S II, Galaxy S III, Galaxy S5, Galaxy S7, Galaxy S9+, Galaxy Tab S2, Galaxy S21 Ultra, Galaxy Tab S8+ | Acer: Iconia A500 | ASUS: Nexus 7 (2013) | LG: G2 (32GB)

Link to comment
Share on other sites

Εμένα άλλες είναι "πιξελιασμένες" όπως λες, σαν να έχουν γίνει resize απο thumbnails, και άλλες φαίνονται μια χαρα.

 

Δεν ξερω τι συμβαινει,παντως διαβαζω οτι και αλλοι εχουν το συγκεκριμενο προβλημα.Ας ελπισουμε οτι θα λυθει συντομα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν γινονται ενημερονονται σωστα οι φωτος Γιωργο.Εχουν πολυ εντονο ¨πιξελιασμα".

Παρεπιπτωντος εβαλα και την ρομ που δινει ο paul απο το modaco.Για να πω την αληθεια μου,δεν ειδα και τρελλη διαφορα,ειναι σαφως πιο γρηγορο αλλα οχι πολλα πραγματα.

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=552591

 

Βασικα χθες ολη μερα, δεν επαιζε σωστα το facebook sync και "εσκαγε" το service στο Hero... Σημερα φτιαχθηκε...:!: Οι φωτος εμενα μου φαινονται Οκ... αλλωστε για caller ID της θελουμε οχι για προβολη σε HD projector!

Η ROM ειναι μια leaked (προφανως) εκδοση και οντως παει λιγο πιο γρηγορα! περιμενουμε πολυ συντομα τη νεα ΡΟΜ της HTC που παει σφαιρααααααα!!!!:lol:

Link to comment
Share on other sites

@pik Σε βλέπω και βασανίζεσαι, όπως και γω :p, και προτείνω να κάνεις αυτό που θα κάνω. Περίμενε να βγει η νέα rom της HTC και να δούμε συγκριτικά με το 3GS. Προσωπικά μόνο η ταχύτητα με νοιάζει. Όσο το Hero είναι πιο αργό από το 3GS (έστω και λίγο) δεν πάει να ψήνει και καφέ εγώ μένω στο *3GS.

Aλλά νομίζω ότι η νέα rom θα ανταποκριθεί στις απαιτήσεις

Α, και το sync με mac είναι ένα μείον βέβαια :(

Link to comment
Share on other sites

@pik Σε βλέπω και βασανίζεσαι, όπως και γω :p, και προτείνω να κάνεις αυτό που θα κάνω. Περίμενε να βγει η νέα rom της HTC και να δούμε συγκριτικά με το 3GS. Προσωπικά μόνο η ταχύτητα με νοιάζει. Όσο το Hero είναι πιο αργό από το 3GS (έστω και λίγο) δεν πάει να ψήνει και καφέ εγώ μένω στο *3GS.

Aλλά νομίζω ότι η νέα rom θα ανταποκριθεί στις απαιτήσεις

Α, και το sync με mac είναι ένα μείον βέβαια :(

 

sync with your google account !:D (contacts, calendar, mail...);)

Link to comment
Share on other sites

Βασικα χθες ολη μερα, δεν επαιζε σωστα το facebook sync και "εσκαγε" το service στο Hero... Σημερα φτιαχθηκε...:!: Οι φωτος εμενα μου φαινονται Οκ... αλλωστε για caller ID της θελουμε οχι για προβολη σε HD projector!

Η ROM ειναι μια leaked (προφανως) εκδοση και οντως παει λιγο πιο γρηγορα! περιμενουμε πολυ συντομα τη νεα ΡΟΜ της HTC που παει σφαιρααααααα!!!!:lol:

 

Εχεις δικιο,αλλα πρεπει να φτιαχτει αυτο το θεμα.Αντε να ερθει η καινουργια ρομ,και ευχομαι να εχει στο locale&text και τα Ελληνικα!

Link to comment
Share on other sites

Εχεις δικιο,αλλα πρεπει να φτιαχτει αυτο το θεμα.Αντε να ερθει η καινουργια ρομ,και ευχομαι να εχει στο locale&text και τα Ελληνικα!

 

Το καλο πραγμα αργει να γινει! Αλλωστε Ελληνικα εχεις και τωρα εαν δεν επιλεξεις το ENGLISH UK στο startup της συσκευης σου!

Link to comment
Share on other sites

@pik Σε βλέπω και βασανίζεσαι, όπως και γω :p, και προτείνω να κάνεις αυτό που θα κάνω. Περίμενε να βγει η νέα rom της HTC και να δούμε συγκριτικά με το 3GS. Προσωπικά μόνο η ταχύτητα με νοιάζει. Όσο το Hero είναι πιο αργό από το 3GS (έστω και λίγο) δεν πάει να ψήνει και καφέ εγώ μένω στο *3GS.

Aλλά νομίζω ότι η νέα rom θα ανταποκριθεί στις απαιτήσεις

Α, και το sync με mac είναι ένα μείον βέβαια :(

 

και γω βασανιζομαι γιατι εχω αλλαξει 2 iphone και εχω εμπειρια στα wm και λεω να δοκιμασω android μηπως και νοιωσω την χαρα που μου εδινε η πρωτη wm συσκευη μου και το πρωτο μου iphone. Καλο το σκεπτικο να περιμενεις την νεα rom αλλα αυτο που εχω καταλαβει ειναι πως οσο περιμενεις να βελτιωθει μια συσκευη και την παρεις τοτε σε ενα μηνακι θα βγει μια καλυτερη, πιο ωραια εμφανισικα με μεγαλυτερο cpu, ram, καλυτερη rom γι αυτο εγω προσωπικα λεω οτι η την παιρνεις και την χαιρεσε μεχρι να βγει η επομενη και μετα ψαχνεις τροπο να την αλλαξεις η καθεσε στ αυγα σου. Εγω προσωπικα μαλλον θα κατσω στ αυγα μου γιατι θελω να απεξαρτοποιηθω απ αυτα τα ρημαδοgadget και γιατι θελουν και πολλα λεφτα ραγμα πολυ δυσκολο... Αλλα οπως λεει και ο λαος στην βραση κολλαει το σιδερο...

Link to comment
Share on other sites

Το καλο πραγμα αργει να γινει! Αλλωστε Ελληνικα εχεις και τωρα εαν δεν επιλεξεις το ENGLISH UK στο startup της συσκευης σου!

 

Εμένα δεν είχε τέτοια επιλογή :(

Το πήρα απο expansys και έχει κάτι πολωνικά , τσέχικα κλπ (και βέβαια αγγλικά)

 

1)Ξέρει κανείς απο που μπορώ να κατεβάσω το ελληνικό?

2) Στο G1 υπήρχε η δυνατότητα να εμφανίσω μόνο τις επαφές που έχουν τηλέφωνα (γιατι στο google contacts υπάρχουν αρκετοί που απλά αλληλογραφούμε). Εδώ δεν κατάφερα να βρώ την επιλογή αυτή.

Link to comment
Share on other sites

εβαλα και εγω τη νεα cooked rom απο το modaco. Παει πιο γρηγορα και προς εκπληξη μου ειδα οτι κατεβασε απο μονο του τις ρυθμίσεις για vodafone internet και mms!:D:D
Link to comment
Share on other sites

Εμένα το έκανε αυτό η μανίσια, και ψιλοκουφάθηκα :)

Αλλά δεν έχω ελληνικό πληκτρολόγιο της HTC. Βασικά για το autocomplete το θέλω.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα το έκανε αυτό η μανίσια, και ψιλοκουφάθηκα :)

Αλλά δεν έχω ελληνικό πληκτρολόγιο της HTC. Βασικά για το autocomplete το θέλω.

 

Αυτο που λεει ο Γιωργος,(geovass) περι του Ελληνικου πληκτρολογιου ειναι μια πονεμενη ιστορια.Δεν εχουμε ολοι αυτοι την επιλογη χωρις βεβαια να ξερουμε τον λογο.

Σε αλλους μετα απο hard reset και ΜΗ επιλογης της Αγγλικης γλωσσας στην εκκινηση,περναει αυτοματα τα Ελληνικα στο πληκτρολογιο οχι ομως με πληρη υποστηριξη.(70 χαρακτηρες ανα sms και οχι 160)

Στους υπολοιπους,και μεσα σε αυτους και εγω,οσα hard reset,και αν καναμε δεν γινεται για καποιο λογο να περαστει το Ελληνικο πληκτρολογιο.Καναμε διαφορες "πατεντες" αλλα το αποτελεσμα ηταν ιδιο.Αγγλικα στο πληκτρολογιο.

Υπηρξε και μια εν μερη σωστη λυση.Μας εδωσε ο Ακης(saxovts),την δικια του ρομ,κανοντας την back up την στιγμη που ειχε το Ελληνικο πληκτρολογιο.Ολα δουλευουν σωστα εκτος το Market στο οποιο δεν μπορουμε να συνδεθουμε γιατι ειχε δωσει τα δικα του στοιχεια και διαγραφωντας τα,για να κανει back up,δημιουργητε καποιο προβλημα με αποτελεσμα να μην μπορουμε να μπουμε στο market.Αυτα τα λιγα,ελπιζω στην αναβαθμιση η οποια θα βγει συντομα απ'οτι λενε,να υπαρχει και η Ελληνικη γλωσσα γιατι ειναι προβλημα κυριως στα μηνυματα,μιας και σε εμενα δεν λειτουργει σωστα ουτε το greek input method γιατι δεν στελνει 160 χαρακτηρες στα μηνυματα.

Link to comment
Share on other sites

εβαλα και εγω τη νεα cooked rom απο το modaco. Παει πιο γρηγορα και προς εκπληξη μου ειδα οτι κατεβασε απο μονο του τις ρυθμίσεις για vodafone internet και mms!:D:D

 

Πανω σε αυτο το θεμα να επισημανω κατι.Εκανα την αναβαθμιση χωρις να κανω hard reset.Εγιναν ολα κανονικα,και αυτο που με παρεξενεψε ειναι οτι το τηλ μου ειναι οπως πριν.Δεν εχασα τιποτα.Ουτε επαφες,ουτε προγραμματα ουτε τιποτα...Οπως και στο Ν85 μου,και γενικοτερα στα νεοτερα μοντελα της Νοκια.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που λεει ο Γιωργος,(geovass) περι του Ελληνικου πληκτρολογιου ειναι μια πονεμενη ιστορια.Δεν εχουμε ολοι αυτοι την επιλογη χωρις βεβαια να ξερουμε τον λογο.

Σε αλλους μετα απο hard reset και ΜΗ επιλογης της Αγγλικης γλωσσας στην εκκινηση,περναει αυτοματα τα Ελληνικα στο πληκτρολογιο οχι ομως με πληρη υποστηριξη.(70 χαρακτηρες ανα sms και οχι 160)

Στους υπολοιπους,και μεσα σε αυτους και εγω,οσα hard reset,και αν καναμε δεν γινεται για καποιο λογο να περαστει το Ελληνικο πληκτρολογιο.Καναμε διαφορες "πατεντες" αλλα το αποτελεσμα ηταν ιδιο.Αγγλικα στο πληκτρολογιο.

Υπηρξε και μια εν μερη σωστη λυση.Μας εδωσε ο Ακης(saxovts),την δικια του ρομ,κανοντας την back up την στιγμη που ειχε το Ελληνικο πληκτρολογιο.Ολα δουλευουν σωστα εκτος το Market στο οποιο δεν μπορουμε να συνδεθουμε γιατι ειχε δωσει τα δικα του στοιχεια και διαγραφωντας τα,για να κανει back up,δημιουργητε καποιο προβλημα με αποτελεσμα να μην μπορουμε να μπουμε στο market.Αυτα τα λιγα,ελπιζω στην αναβαθμιση η οποια θα βγει συντομα απ'οτι λενε,να υπαρχει και η Ελληνικη γλωσσα γιατι ειναι προβλημα κυριως στα μηνυματα,μιας και σε εμενα δεν λειτουργει σωστα ουτε το greek input method γιατι δεν στελνει 160 χαρακτηρες στα μηνυματα.

 

Ηλια απο που το εχεις παρει εσυ το Hero?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...