Jump to content

[Επίσημο] HTC Hero


NTROPIC
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα στην παρέα σας..

 

Λοιπόν ακούστε,

έκανα root το hero μου (με το How To: Root Your HTC Hero in One Click!) και έπειτα έβαλα την custom rom του modaco core v2.2 ακολουθώντας τον οδηγό από το ίδιο site ( How To: Load a Custom ROM on Your HTC Hero (Updated 09.04.09) ).

Όλα καλά μέχρι που άρχισα να δοκιμάζω apps που χρειάζονται root.

πχ. εγκατέστησα από το market το "AppsToSD 2" και με το που ανοίγει η εφαρμογή μου βγάζει την οθόνη "SU Request" αλλά ΧΩΡΙΣ κουμπιά για να πατήσω! Δεν υπάρχει καμιά επιλογή και κολλάει εκεί! Μόνο το κουμπί home δουλεύει για να γυρίσω στην αρχική οθόνη...

Τι πρέπει να κάνω?? help!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Το ίδιο πρόβλημα όταν το έχω στο htc magic με hero rom, πηγαίνω στο settings-applications-usb debuging mode και το ενεργοποιώ. Δεν ξερω αν είναι το ίδιο στο Hero
Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο πρόβλημα όταν το έχω στο htc magic με hero rom, πηγαίνω στο settings-applications-usb debuging mode και το ενεργοποιώ. Δεν ξερω αν είναι το ίδιο στο Hero

Δούλεψε!

Ήταν τόσο απλό.. thanks!

Γιατί όμως να χρειάζεται αυτή τη ρύθμιση?

Link to comment
Share on other sites

Καμια ημερομηνια για Ελλαδα ακουστικε ρε παιδια??? Τι γινεται?? Αντε κ πλησιαζει η επιδοτηση :)
Xiaomi Redmi Note 3 Pro kate -->> Xiaomi Mi 10T
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, νομίζω οτι έμεινα με ένα τούβλο στο χέρι.... :(

Κατέβασα χθες το update απο την HTC και το πέρασα. Όλα καλά, πατάω finished και κανει reboot το τηλέφωνο. Και μένει κολλημένο στο αρχικό HERO. Το άφησα κανα τέταρτο μήπως έκανε τίποτα αλλά καμία αλλαγή. Ούτε έκλεινε, οπότε έπρεπε να βγάλω την μπαταρία.

Το ξανανάβω με πατημένο το back, μπαίνει σε fastboot και ξανατρέχω το update. Μου έδειχνε ότι το Update ήταν περασμένο κανονικά, και το ξανατρέχω. Και πάλι τα ίδια. Το άφησα μισή ώρα και τελικά έπρεπε να βγάλω πάλι την μπαταρία....

 

Έχει κανείς καμιά ιδέα, ή πάει?

Γιώργος

Ericsson: GA 628 | Nokia: 3210, 6210, 6600 | Sony Ericcson: P990i | HTC: Touch Cruise, Hero, HD7 | Samsung: Galaxy S, Galaxy S II, Galaxy S III, Galaxy S5, Galaxy S7, Galaxy S9+, Galaxy Tab S2, Galaxy S21 Ultra, Galaxy Tab S8+ | Acer: Iconia A500 | ASUS: Nexus 7 (2013) | LG: G2 (32GB)

Link to comment
Share on other sites

βγήκε το Android 1.6 η περίφημη έκδοση Donut!!!

 

δείτε λεπτομέριες εδώ: http://androidgreece.gr/2009/09/16/android-1-6-sdk/

Personal Website: http://www.kospol.gr

Android Greek Community: http://www.AndroidGreece.gr

BlogThis.gr http://www.blogthis.gr

 

Kostis_fx2 = Ventrix kata kosmon...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, νομίζω οτι έμεινα με ένα τούβλο στο χέρι.... :(

Κατέβασα χθες το update απο την HTC και το πέρασα. Όλα καλά, πατάω finished και κανει reboot το τηλέφωνο. Και μένει κολλημένο στο αρχικό HERO. Το άφησα κανα τέταρτο μήπως έκανε τίποτα αλλά καμία αλλαγή. Ούτε έκλεινε, οπότε έπρεπε να βγάλω την μπαταρία.

Το ξανανάβω με πατημένο το back, μπαίνει σε fastboot και ξανατρέχω το update. Μου έδειχνε ότι το Update ήταν περασμένο κανονικά, και το ξανατρέχω. Και πάλι τα ίδια. Το άφησα μισή ώρα και τελικά έπρεπε να βγάλω πάλι την μπαταρία....

 

Έχει κανείς καμιά ιδέα, ή πάει?

 

και η απάντηση της HTC:

 

thatis very strange, but sadly one of the risks of updating. there is always an outside chance that a device can be 'bricked' during an update.

 

try it once more, and if it willnot come back to life, please call ourt repair team on:

 

ACE_Greece

ACE-Hellas SA

Aigaiou Pelagous 6

Agia Paraskevi 15341

Athens, Greece

+302106068674

htc_service@ace-hellas.gr

 

ACE also have a drop off point/local partner in the Thessoloniki area of Greece for customers in that area.

 

 

M SERVICE

Kiprou 26, 551 33

Kalamaria, Thessaloniki

Tel: 2310 424581-2-3

e-mail: mobile@m-service.gr

 

 

they should be able to re-flash the device or repair it for you.

 

best regards,

HTC Europe Support

 

Ελπίζω να μην έχω κανα πρόβλημα με την ACE μιας και το έχω πάρει από expansys και αυτοί δεν το φέρνουν ακόμα ελλάδα...

Γιώργος

Ericsson: GA 628 | Nokia: 3210, 6210, 6600 | Sony Ericcson: P990i | HTC: Touch Cruise, Hero, HD7 | Samsung: Galaxy S, Galaxy S II, Galaxy S III, Galaxy S5, Galaxy S7, Galaxy S9+, Galaxy Tab S2, Galaxy S21 Ultra, Galaxy Tab S8+ | Acer: Iconia A500 | ASUS: Nexus 7 (2013) | LG: G2 (32GB)

Link to comment
Share on other sites

Αφού διάβασα κ τις 64 σελίδες του θέματος (!!!!), με πείσατε. Σε κανά 2-3 βδομάδες (να έρθουν πρώτα τα γενέθλια :D) μπαίνω κ εγώ στην οικογένεια του android με το hero!
Link to comment
Share on other sites

georgios29:Κανενα back up δεν εχεις?Να περναγες καμια αλλη ρομ?Δοκιμασε εστω κατι πριν τους το πας.:(
Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω να μην έχω κανα πρόβλημα με την ACE μιας και το έχω πάρει από expansys και αυτοί δεν το φέρνουν ακόμα ελλάδα...

Στο εύχομαι, γιατί αν και η ACE είναι το επίσημο service στην Ελλάδα φοβάμαι πως θα ζοριστούν να σε βοηθήσουν. Και αυτό όχι γιατί δε θέλουν επειδή το πήρες από expansys (μιας και σε θέμα hardware είναι υποχρεώμενοι να παρέχουν εξυπηρέτηση λόγω πανευρωπαϊκής εγγύησης) αλλά γιατί η συσκευή δεν έχει έρθει στην Ελλάδα με αποτέλεσμα να αναρωτιέται κανείς αν έχουν λάβει την απαραίτητη εξειδίκευση για να ασχοληθούν.

 

Πάντως, χωρίς να έχω δουλέψει ποτέ με το Hero, θα έλεγε να περιμένεις λίγο μήπως σε βοηθήσει κάποιος γιατί "τουβλιασμένα" HTC βλέπουμε σπανίως πλέον ως καθόλου.

Link to comment
Share on other sites

βγήκε το Android 1.6 η περίφημη έκδοση Donut!!!

 

δείτε λεπτομέριες εδώ: http://androidgreece.gr/2009/09/16/android-1-6-sdk/

 

Λογικά, μια αναβάθμιση του hero στην 1.6 έγγυται στην διάθεση της *ΗΤC?

 

υποθέτω θα έρθει και αυτό σαν over the air update!

Personal Website: http://www.kospol.gr

Android Greek Community: http://www.AndroidGreece.gr

BlogThis.gr http://www.blogthis.gr

 

Kostis_fx2 = Ventrix kata kosmon...

Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτησούλα, ξέρετε αν το hero (και γενικά οι android συσκευές) μπορούν να λειτουργήσουν σε συνδυασμό με το cosmote 2in1?
Link to comment
Share on other sites

georgios29:Κανενα back up δεν εχεις?Να περναγες καμια άλλη ρομ?Δοκιμασε εστω κατι πριν τους το πας.:(

Έχω ένα nandroid backup, αλλά διάβασα στο xda ότι αν κάνεις το update δεν μπορείς να κάνεις boot από το recovery image γιατί κάτι αλλάξανε στον boot loader. Μόνο αν περάσεις ένα πρόγραμμα από το market. Και αφού δεν ανοίγει καν το τηλέφωνο...

 

Και η πλάκα είναι ότι χθές είχα πάει στο πλαίσιο και το βλεπει ενας απο εκει και μου κάνει ποιό είναι αυτό απο που το πήρες κτλ. Όταν του λεω απο το expansys μου λεέι ελπίζω να μην χρειαστείς την εγγύηση γιατί και εγώ είχα πάρει απο το expansys ένα xpedia και ακόμα τρέχω. Πάω σπίτι, κάνω Update, και εδώ είμαστε :(

 

Edit:

Δοκίμασα να κάνω restore και μου βγάζει το παρακάτω. Οπότε μάλλον όντος δεν γίνεται αφού άλλες φορές δούλευε μια χαρά

c:\tools>fastboot boot cm-hero-recovery.img

downloading 'boot.img'... FAILED (remote: not allow)

Γιώργος

Ericsson: GA 628 | Nokia: 3210, 6210, 6600 | Sony Ericcson: P990i | HTC: Touch Cruise, Hero, HD7 | Samsung: Galaxy S, Galaxy S II, Galaxy S III, Galaxy S5, Galaxy S7, Galaxy S9+, Galaxy Tab S2, Galaxy S21 Ultra, Galaxy Tab S8+ | Acer: Iconia A500 | ASUS: Nexus 7 (2013) | LG: G2 (32GB)

Link to comment
Share on other sites

Περιμενε λιγο να το δουν και αλλοι το μηνυμα σου,μηπως σε βοηθησουν.Θυμαμαι οτι κατι παρομοιο ειχε παθει ο Ακης(saxovts) το καλοκαιρι.Μηπως εβγαλε εκεινος ακρη?Για στειλτου ενα πμ.
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα πως μπορω να βαλω νεα ROM;;οταν να την βαλω μου λεει οτι δεν μπορει να ανοιξει το αρχειο στην sd τι να κανω;;

 

εχω πλεον ενα Hero με ελληνικο μενου...:lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

:D

ελληνικό μενού? νόμιζα ότι το update είχε μόνο ελληνικό πληκτρολόγιο. Μια χαρά :lol:

Γιώργος

Ericsson: GA 628 | Nokia: 3210, 6210, 6600 | Sony Ericcson: P990i | HTC: Touch Cruise, Hero, HD7 | Samsung: Galaxy S, Galaxy S II, Galaxy S III, Galaxy S5, Galaxy S7, Galaxy S9+, Galaxy Tab S2, Galaxy S21 Ultra, Galaxy Tab S8+ | Acer: Iconia A500 | ASUS: Nexus 7 (2013) | LG: G2 (32GB)

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι είναι νέο αυτό.

Ελληνικό μενού και πληκτρολόγιο υπήρχαν και στην έκδοση του Modaco!!!

Link to comment
Share on other sites

Πότε έρχεται Ελλάδα είπαμε? :D:D:D

"There's a story still unread"
Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα nandroid backup, αλλά διάβασα στο xda ότι αν κάνεις το update δεν μπορείς να κάνεις boot από το recovery image γιατί κάτι αλλάξανε στον boot loader. Μόνο αν περάσεις ένα πρόγραμμα από το market. Και αφού δεν ανοίγει καν το τηλέφωνο...

 

Όταν το ανοίγεις σε recovery mode , μπαίνει στο recovery του cyanogen?

Αν ναί, δοκίμασες (φαντάζομαι πως ναι) να περάσεις κάποια παλιότερη εικόνα? (κάτι που λένε για power &back στο xda)

Link to comment
Share on other sites

Εχω αγοράσει και εγώ ένα HERO απο expansys και χθες έκανα update το καινουργιο firmware.

 

Να'στε καλα (οπως) διάβασα παραπάνω για το τρικ που κάνεις όταν ξεκινάει η συσκευή, χωρίς να διαλέξεις χώρα ... διαφορετικά δεν παιζει Ελληνικά.

 

ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ :

1) IMAP HTC Mail :

Υπάρχει πρόβλημα με τα sent items (πριν και μετά το update) δηλ δεν υπάρχει επιλογή να διαλέξεις folder που θα καταχωρούνται από κοινού τα απεσταλμένα μηνύματα από το τηλ. με αποτέλεσμα όταν στέλνεις ένα Mail από το hero δεν υπάρχει στα sent του imap account σου !! Έστειλα αίτημα στην HTC αλλά δεν μου απάντησαν πότε θα λυθεί ..

 

2) IMAP Inbox :

Μετά την αναβάθμιση αν επιλέξεις να έχεις ελληνικό μενού τότε δεν δουλέυει σωστά ούτε το Inbox ή Εισερχόμενα του IMAP. Και αυτό γιατί αν πάς να διαγράψεις ένα Mail από το HERO, ο IMAP Server δεν καταλαβαίνει την εντολή με αποτέλεσμα να μην διαγράφει το Mail ... Το γύρισα σε Αγγλικό μενού και δούλεψε ...

 

3) Μηπως υπάρχει κανένα ελληνικό πληκτρολόγιο όπως το default αγγλικό που έχει το HERO ? Δηλ όπως το ελληνικό που εμφανίζει αν επιλέξουμε Ελληνική Εγκατάσταση με την νέα ROM.

Χρησιμοποιώ το Greek IME (Input Method) for Android 1.5

 

Μπορεί να γίνει με κάποιο τρόπο extracted το ελληνικό πληκτρολόγιο της νέας ROM έτσι ώστε να μπορούμε να το εγκαταστήσουμε ?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...