Jump to content

Τα πάντα για την Q card


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Βάζοντας 6€, έχεις καθαρά 5,05€. Το φτηνότερο καουνταουν ειναι 3€, οπότε μένεις με 2,05€ που δεν φτανει για δεύτερο μήνα. Θα μου πεις εαν εχεις υπολοιπο 1,5€ υπολοιπο απο προηγούμενη ανανέωση θα σου φτάσει να ξαναπάρεις 3€ πακετο. Οκ, και τον πιο αλλο μηνα ομως θα εχεις μείνει με 0,50€ που σημαινει ότι εαν βαλεις 6ευρη δεν θα φτασει για τον επομενο μηνα.

 

Αντι να δίνετε 2 φορες 6€ , που σημαίνει 2 φορες 0,30€ χαρατσι και καθολου μπόνους ανανέωσης, δώστε 10€ και θα παρετε και μπονους 1500'+1gb δωρεάν για τον πρωτο μηνα και θα γλιτωσετε και το ενα χαρατσι 0,30€ και θα σας κρατησει 2 μηνες με 2€ λιγότερα.

 

Η κιου με την 6ευρη ανανεωση α) γλιτώνει να σας δινει 1500'+1gb, και β) κερδίζει +0,30€ χαράτσι. Θα μου πει καποιος "σιγα τα 0,30€", εαν ομως το πολλαπλασιάσετε επί χιλιάδες συνδρομητές...

 

Εγώ αυτον τον μηνα "ανέστησα" το κιου μου λογω του καουνταουν που εδινε 200' με 3 ευρω. Δεν έβαλα όμως 6ε, αλλά 10ε και ετσι αυτον τον μηνα θα εχω και δωρο 1500' και 1gb, ενώ θα εχω και υπολοιπο να αγοράσω και τον άλλο μήνα καουνταουν ομιλιας. Μόνο τα καουνταουν αξιζουν στην κιου, τα υπολοιπα πακετα ειναι πανακριβα.

Link to comment
Share on other sites

Βάζοντας 6€, έχεις καθαρά 5,05€. Το φτηνότερο καουνταουν ειναι 3€, οπότε μένεις με 2,05€ που δεν φτανει για δεύτερο μήνα. Θα μου πεις εαν εχεις υπολοιπο 1,5€ υπολοιπο απο προηγούμενη ανανέωση θα σου φτάσει να ξαναπάρεις 3€ πακετο. Οκ, και τον πιο αλλο μηνα ομως θα εχεις μείνει με 0,50€ που σημαινει ότι εαν βαλεις 6ευρη δεν θα φτασει για τον επομενο μηνα.

 

Αντι να δίνετε 2 φορες 6€ , που σημαίνει 2 φορες 0,30€ χαρατσι και καθολου μπόνους ανανέωσης, δώστε 10€ και θα παρετε και μπονους 1500'+1gb δωρεάν για τον πρωτο μηνα και θα γλιτωσετε και το ενα χαρατσι 0,30€ και θα σας κρατησει 2 μηνες με 2€ λιγότερα.

 

Η κιου με την 6ευρη ανανεωση α) γλιτώνει να σας δινει 1500'+1gb, και β) κερδίζει +0,30€ χαράτσι. Θα μου πει καποιος "σιγα τα 0,30€", εαν ομως το πολλαπλασιάσετε επί χιλιάδες συνδρομητές...

 

Εγώ αυτον τον μηνα "ανέστησα" το κιου μου λογω του καουνταουν που εδινε 200' με 3 ευρω. Δεν έβαλα όμως 6ε, αλλά 10ε και ετσι αυτον τον μηνα θα εχω και δωρο 1500' και 1gb, ενώ θα εχω και υπολοιπο να αγοράσω και τον άλλο μήνα καουνταουν ομιλιας. Μόνο τα καουνταουν αξιζουν στην κιου, τα υπολοιπα πακετα ειναι πανακριβα.

 

Σωστη σκέψη, όμως μετα την ενεργοποίηση του 2ου countdown θα σου μείνει υπολοιπο 8,63-(2*3ε)=2,63ε τα οποία δε μπορείς να αξιοποιησεις και αν δεν ανανεώσεις ξανα θα χαθούν.

 

Εγώ θα έβαζα 11ε (που μέχρι πρόσφατα επιτρεποταν κατα τη διαρκεια ενος countdown δεν ξερω τι ισχυει τωρα). Ετσι το τελικο υπόλοιπο θα ηταν 9,52ε και μετά από δυο 3ευρα countdown θα εμενε 3,52ε, με το οποιο θα μπορούσες να ενεργοποιήσεις κάποιο countdown με data για το 2ο μηνα (καθώς το 1GB του bonus ανανέωσης θα ειχε λήξει). Πολλές φορές βέβαια βάζουν countdown των 4ε αλλα πιστεύω θα άξιζε το ρισκο του 1ε.

Edited by gpapas640
Link to comment
Share on other sites

Εχεις μπερδευτει. Βαζεις τον Α μηνα 10 ευρω, καθαρο υπολοιπο 8,63. Αγοραζεις 3 ευρω καουνταουν για τον Α μηνα. Περισσευουν 5,63, διαθεσιμα για τον επομενο μήνα και ξαναγοραζεις για τον Β μηνα καουνταουν χωρις να χρειαστει να βάλεις πάλι λεφτά, αφου εχεις αρκετο υπολοιπο απο το 10ρικο που εβαλες τον προηγούμενο μήνα. Στο τελος του δεύτερου μηνα θα ξαναβάλεις χρηματα, για να αγοράσεις για τον τρίτο και τέταρτο μήνα. Τι δεν καταλαβαίνεις; Edited by Mikakilo
Link to comment
Share on other sites

Εχεις μπερδευτει. Βαζεις τον Α μηνα 10 ευρω, καθαρο υπολοιπο 8,63. Αγοραζεις 3 ευρω καουνταουν για τον Α μηνα. Περισσευουν 5,63, διαθεσιμα για τον επομενο μήνα και ξαναγοραζεις για τον Β μηνα καουνταουν χωρις να χρειαστει να βάλεις πάλι λεφτά, αφου εχεις αρκετο υπολοιπο απο το 10ρικο που εβαλες τον προηγούμενο μήνα. Στο τελος του δεύτερου μηνα θα ξαναβάλεις χρηματα, για να αγοράσεις για τον τρίτο και τέταρτο μήνα. Τι δεν καταλαβαίνεις;

 

Αν βαλεις 10ε, τον 2ο μήνα το υπόλοιπο που θα σου μείνει δηλ 5,64ε θα αρκεί μονο για την αγορά ενός countdown ομιλίας 3ε, οπότε θα μείνεις χωρίς data το μήνα αυτό. Αν βάλεις 11ε, το 2ο μηνα θα σου μεινουν 6,52ε, οπότε μπορείς να αγοράσεις ενα countdown ομιλία και ενα countdown με data (3ε+3ε).

 

Οπότε μάλλον εσύ δεν κατάλαβες αυτό είπα, και τις ειρωνικες εκφρασεις σου τις επιστρεφω.

Link to comment
Share on other sites

εγώ θα πω ότι το χθεσινό countdown αν θυμάμαι καλά είχε και 400mb οποτε για κάποιον με μικρή χρήση πάλι δεν θα μείνει το δεύτερο μήνα εκτός megabyte βάζοντας 10 ευρώ..

 

Στάλθηκε από το G8341 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

εγώ θα πω ότι το χθεσινό countdown αν θυμάμαι καλά είχε και 400mb οποτε για κάποιον με μικρή χρήση πάλι δεν θα μείνει το δεύτερο μήνα εκτός megabyte βάζοντας 10 ευρώ..

 

Στάλθηκε από το G8341 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Σε αυτή την περίπτωση δεν εχεις ανάγκη το 1GB, οποτε το καλύτερο είναι να βαλεις 7ε, ωστε στο τέλος να σου μείνουν 5,95ε (η πρώτη ανανεωση μπορεί να ειναι 8ε ωστε το υπολοιπο που θα μείνει να συμπληρωνει τα 0,05ε που υπολείπονται ανα διμηνο) και να μπορέσεις να βγάλεις 2 μηνες με το μικρότερο δυνατό κόστος, διαφορετικα θα αρχισουν να μαζεύονται ασκοπα χρήματα στο υπολοιπο. Ούτως ή άλλως το χαρατσι των 0,30ε θα το χρεωθεις σε όποια ανανέωση κι αν κανεις εντός διμήνου.

 

Υπ οψιν οτι αν τυχει countdown μονο με λεπτά, χωρις MB (αν και σπανιο αυτό) κινδυνεύεις να χρεωθεις πακέτο Daily.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το 6ευρο ως ελάχιστη ανανέωση δεν είναι για να έχεις απεριόριστο ίντερνετ και ομιλία, αλλά για να αγοράζεις ελάχιστα δεδομένα, να χρησιμοποιείς το whatsapp για τη συνηθισμένη σου ιντερνετική ομιλία, που είναι δωρεάν και ταυτόχρονα σε συνδυασμό με ένα voip, που δεν έχει όριο να δρομολογήσεις τις κλήσεις σου.

Ένας φτωχός πατέρας λοιπόν μπορεί να πληρώσει τα πακέτα των παιδιών του και ταυτόχρονα με το κονέ να λύσει το ίντερνετ.

Αλλά ακόμα και το κονέ να μην έχεις τα 6 ευρώ που φτάνουν να αγοράσουν δύο πακέτα internet των δύο ευρώ σε προσφορά.

Αν είσαι συνεχώς στο όριο η Q που το βλέπει, σου στέλνει πολύ καλές προσφορές για να μπορέσει να σου τσιμπήσει κάτι παραπάνω.

 

Ότι και να πείτε η Q προσφέρει την δυνατότητα να μπορέσει κάποιος να παραμένει συνδεδεμένος με το ελάχιστο δυνατό κόστος.

Πιο κάτω απλώς δεν γίνεται στην Ελλάδα.

Επίσης η Q είναι η μόνη που δίνει έτοιμες ενεργοποιημένες κάρτες όπου κοστίζοντας ένα ευρώ δίνουν 100 megabyte για ένα μήνα και 20σμσ, που σημαίνει ότι ένας φτωχός θα μπορεί να μένει σε επαφή με 1 ευρώ.

 

 

Όσοι νομίζουν ότι θα καταφέρουν να πείσουν ότι η Q τρώει λεφτά θα τους δώσω το εξής επιχείρημα.

Η Q χωρίς πακέτο χρεώνει ανά δευτερόλεπτο 0,81 ευρώ το λεπτό για Ελλάδα ενώ για Ευρωπαϊκή Ένωση 0,235 το λεπτό.

Αυτό και αν είναι κοροϊδία.

66307216c8fce45a3aaa335137e2f42d.jpg

Edited by XP130TD
εκτός ΟΠΧ
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι κοροϊδία.

Απλά στην Ευρώπη όταν έχουν πανευρωπαικά προβλήματα ψηφίζουν νόμους και τους εφαρμόζουν σε όλη την Ε.Ε.

Ενώ τα εθνικά κοινοβούλια δεν ασχολούνται. Ή υποστηρίζουν ότι για Ελλάδα υπάρχουν πακέτα ενώ για Ε.Ε. δεν υπάρχουν.

Link to comment
Share on other sites

Υπενθυμίζω ότι όποιος πιστεύει ότι ένα μήνυμα παραβιάζει τους Ο.Π.Χ.

α) δεν απαντάει

β) Πατάει το κουμπί αναφορά , και εξηγεί τους λόγους για τους οποίους παραβαιάστηκαν οι όροι χρήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι κοροϊδία.

Απλά στην Ευρώπη όταν έχουν πανευρωπαικά προβλήματα ψηφίζουν νόμους και τους εφαρμόζουν σε όλη την Ε.Ε.

Ενώ τα εθνικά κοινοβούλια δεν ασχολούνται. Ή υποστηρίζουν ότι για Ελλάδα υπάρχουν πακέτα ενώ για Ε.Ε. δεν υπάρχουν.

 

+1 Από τα πιο σωστά που έχουν γραφτεί στο forum.

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Μιλάτε για εξάευρες ανανεώσεις αλλά παραβλέπετε το μηδενισμό των αγορασμένων πακέτων στο δίμηνο..

 

Σε άλλες εταιρίες, με ανανέωση 11€ βγαίνουν άνετα τρεις μήνες χρήσης.

(εφόσον λίγο πριν τη λήξη του διμήνου μπορεί να ενεργοποιηθεί 3ο πακέτο το οποίο εξασφαλίζει τον 3ο μήνα)

Οπότε ο μήνας κοστίζει κάτι λιγότερο από 3.5€ (τελική τιμή, συμπεριλαμβανομένου φόρο συνδρομητή κινητής)

 

Πόσο στοιχίζει ο μήνας στην Q;

Η απάντηση νομίζω ότι είναι: αναλόγως.

 

Το θέμα είναι η πραγματική διάρκεια των πακέτων countdown. Η θεωρητική διάρκεια, είναι 30 ημέρες.

Πρακτικά όμως, κυμαίνεται από 23-27 ημέρες, αναλόγως πότε θα ενεργοποιηθεί το επόμενο countdown.

 

Δεν αρκεί να βγούνε τα σωστά countdown. Θα πρέπει να ταιριάζουν και οι ημερομηνίες τους.

Δηλαδή η ενεργοποίηση του νέου countdown, να συμπίπτει με τη λήξη του παλαιού.

 

πχ

Στις 23 ημέρες χρήσης, βγαίνει νέο countdown. Τι κάνεις; Το ενεργοποιείς και "χάνεις μία εβδομάδα χρήσης",

ή το ρισκάρεις και περιμένεις να βγει 2ο countdown (το οποίο να καλύπτει τις ανάγκες σου) μέσα στην επόμενη εβδομάδα;

Κι αν δε σου βγει; (ΑΠΠ ΠΑΚ = game over :devil:)

 

Οπότε αν υποθέσουμε ότι κατά μέσο όρο, κάθε 25 ημέρες ενεργοποιεί κανείς το επόμενο countdown,

στο σύνολο των τριών μηνών, θα χρειαστούν 4 πακέτα! Περαστικά μας.

 

Με πολύ κυνήγι, ίσως ανέβει η "πραγματική διάρκεια" αλλά, κυνήγι = χρόνος.

Και από αυτόν, δε διαθέτουνε όλοι, πόσο μάλλον ο μεροκαματιάρης πατέρας ο οποίος εργάζεται.

 

Θεωρώ ότι (πλέον) είναι παραπλανητικό να γράφουμε στο φορουμ ότι η q είναι η οικονομικότερη καρτοκινητή.

Υπάρχουν και άλλες λύσεις εξίσου αν όχι και οικονομικότερες.

Από μαθηματικής άποψης και μόνο, το 1 δεν είναι μικρότερο ( = οικονομικότερο) από το 1.

Καλύτερα να γράφουμε ότι είναι από τις οικονομικές λύσεις. (αλλά όχι η οικονομικότερη)

 

Αν όμως, στην εξίσωση, προσθέσουμε το χρόνο που χρειάζεται κανείς να δαπανήσει στην ενεργοποίηση των πακέτων,

(κι επειδή χρόνος = χρήμα) σίγουρα ακριβαίνει αρκετά.

Edited by user_one

Αριθμός δωρεάν εξυπηρέτησης Wind: 13700

Καταγγελία σύμβασης κι επιστροφή εναπομείναντος υπολοίπου καρτοκινητού: https://www.eett.gr/opencms/opencms/EETT/Consumer/Electronics/about_Regulation.html

Link to comment
Share on other sites

Από ότι βλέπω από τις απαντήσεις και τα κατεβατά που γράφουν κάποιοι, υπάρχει απεριόριστος χρόνος και δεν είναι καν στην q.

Αν υπάρχει κάποια άλλη εταιρεία που δίνει σε φορητότητα ή νέα σύνδεση 12 GB το χρόνο και 6ευρη ανανέωση να μας πείτε να πάμε κατευθείαν.

Εάν δεν ξέρετε τότε παραπλανητικά είναι τα δικά σας σχόλια.

 

Νομίζω ότι ο χρόνος που διαθέτει κάποιος για ενεργοποίηση πακέτων υπάρχει σε όλες τις εταιρείες και δεν είναι μειονέκτημα της q.

Και καρτοκινητό να έχεις πρέπει να βάλεις κάρτα και συμβόλαιο να έχεις πρέπει να το πληρώσεις.

Εάν δε έχεις συμβόλαιο και έχεις βάλει αυτόματη πληρωμή θα βρεθείς με μερικά κατοσταρικα λιγότερα από τα πενταψήφια, μέχρι να το πάρεις χαμπάρι.

Edited by pavlitakis1
Link to comment
Share on other sites

Σε άλλες εταιρίες, με ανανέωση 11€ βγαίνουν άνετα τρεις μήνες χρήσης.

(εφόσον λίγο πριν τη λήξη του διμήνου μπορεί να ενεργοποιηθεί 3ο πακέτο το οποίο εξασφαλίζει τον 3ο μήνα)

Οπότε ο μήνας κοστίζει κάτι λιγότερο από 3.5€ (τελική τιμή, συμπεριλαμβανομένου φόρο συνδρομητή κινητής)

 

Σε ποια εταιρία αναφέρεσαι φίλε μου..τι πακέτα ενεργοποιείς το μήνα?

Xiaomi Mi Mix 3
Link to comment
Share on other sites

Αν κάθε μήνα καταφέρνεις και βρίσκεις κόσμο να έρχεται μέσω του δικού σου κονε, τότε θα τα έχεις για αρκετό καιρό/χρονια.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα το πάρω δύο φορες,με 4€ κομπλέ για ένα μήνα συν 1gb από την πρώτη ανανέωση ......

7gb σύνολον

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

Edited by akalos
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα να ρωτησω, εαν πχ εχεις μεσα 5 ευρω, και θελεις να ενεργοποιησεις ενα πακετο των 6 ευρω, μπορεις να το κανεις με καποιον τροπο και να σου κρατησει την διαφορα οταν ξαναφορτωσεις την καρτα? Σαν "υπεραναληψη" λχ.

Νομιζω οτι καπου το ειχα δει παλιοτερα και γινεται, για αυτο και ρωταω, ισως βεβαια και να κανω λαθος, αν καποιος παντως γνωριζει ας πει:)

Link to comment
Share on other sites

Αν δε κανω λαθος για την επεκταση υπολοιπου στην q καλεις το 1226 ή στελνεις κενο sms στο 1226 και σου προσθέτει στο υπόλοιπο 0.50€. Απαραίτητη προυποθεση το υπολοιπο σου να ειναι μεταξυ -0.48€ εως 1€
Link to comment
Share on other sites

Screenshot-20200117-191646.jpg

 

Στάλθηκε από το EVR-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by cmvr

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

Ειναι προσωπικη προσφορα που έρχεται στον αριθμο σου αν κρινει το δικτυο οτι την χρειάζεσαι.. γενικά η λογικη της wind/q ειναι ότι οι προσφορες έρχονται οταν "ξεχνας" να βάλεις κάρτα, το υπολοιπο σου ειναι χαμηλο ή πολύ υψηλό και δεν ενεργοποιεις πακετα κτλ.. και τι προσφορα θα σου ερθει δε μπορεις να το ξερεις με σιγουρια απο πριν.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...