Jump to content

Τα πάντα για την Q card


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εγω προσωπικα βλεπω οτι συμφερει περισσοτερο να πας στα 13€ που δινει συμβολαιο με απεριοριστη ομιλια και sms και 2gb ιντερνετ. Αφου ουτως ή αλλως βαζουμε 12€ ανανεωσης για το φοιτητικο πακετο που εχω. Τι λετε;

Edited by polakis
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, gpapas640 said:

Μα αν είναι έτσι, ΔΕ ΣΥΜΦΕΡΕΙ να είσαι στην Q.

Αν θες ομιλία μένεις στην q. 
Αν  χρειάζεσαι δεδομένα καλύτερα φρογκ. Αλλά τσιμπάνε κ είσαι με την εφαρμογή στο χέρι να κοιτάς ντατα κ χρόνο ομιλίας. 

Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, polakis said:

Εγω προσωπικα βλεπω οτι συμφερει περισσοτερο να πας στα 13€ που δινει συμβολαιο με απεριοριστη ομιλια και sms και 2gb ιντερνετ. Αφου ουτως ή αλλως βαζουμε 12€ ανανεωσης για το φοιτητικο πακετο που εχω. Τι λετε;

Αυτό έκανα σε 2 από τα 4 Q που διαχειρίζομαι (το δικό μου και της συζ), πριν 2 μήνες και δεν το μετανιώνω. Κρατάω τα άλλα 2 στην Q επειδή δεν χρησιμοποιούνται καθημερινά.

4 ώρες πριν, keysmith said:

τα countdown κάποιος δεν το λογαριάζει πλέον γιατί εκτός ότι είναι για 15 μέρες (το βασικό πρόβλημα) δεν είναι συστηματικά ούτε και πλήρη δλδ δεδομένα και φωνή αλλά ένα από τα δύο.

Στο σκεπτικό σου δεν περιλαμβάνεις αυτούς που κρατάνε 1 ή 2 ή και περισσότερους αριθμούς στην Q, για διάφορους λόγους, όπως πχ για OTP τραπεζών κλπ, και εκμεταλλεύονται την άτυπη ΜΗ φραγή των 13 μηνών.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, makap said:

Στο σκεπτικό σου δεν περιλαμβάνεις αυτούς που κρατάνε 1 ή 2 ή και περισσότερους αριθμούς στην Q, για διάφορους λόγους, όπως πχ για OTP τραπεζών κλπ, και εκμεταλλεύονται την άτυπη ΜΗ φραγή των 13 μηνών.

ναι προφανώς το 13 μηνες δέχομαι εισερχόμενα βολεύει σε αυτην την πολύ ειδική περίπτωση που η χρήση δεν ειναι "κανονική". Βολεύει και σε δεύτερα νούμερα να τα κρατάς με μια ανανέωση το χρόνο και να τα "ξυπνάς" για εξερχόμενες όταν θελήσεις (πχ για αγγελίες σε πωλήσεις να μην δίνεις κανονικό αριθμό). .

Ομως αν μιλάμε για κανονικό λειτουργικό νούμερο με την frog μπορείς σήμερα να βάλεις 10Ε να πάρεις δώρο 120' (ελάχιστη τριλεπτο) και 1gb δώρο και 1200 σε frog και τον δεύτερο μήνα να αγοράσεις πακέτο 8.9Ε με 200', 400' frog και 10gb. Και την έβγαλες με 10Ε για 2 μηνες. Και αν δεν φτάνουν τα 120' εχει με 3Ε 60' λεπτά (δευτερόλεπτου) να συμπληρώσεις δλδ με <14€ το δίμηνο (7 το μήνα) την βγάζεις μάλλον καλύτερα από την Q (τουλάχιστον στο θέμα δεδομένα δεν το συζητώ αφού θα ειναι και καλοκαίρι με διακοπές μεσα). Στην Q για κανονικό νούμερο με με τα στανταρ πακέτα (λες και υπάρχουν άλλα μη στανταρ) θες 10Ε τον μήνα.

Που αν δεν θες data (περίπτωση θείας που μιλάει λίγο με 2g τηλέφωνο) τη βγάζεις 3 μηνες με 10 ευρώ στη Frog (ενα το δώρο και 2 τα πακέτα από 3Ε καθώς αν το ενεργοποιήσεις πριν τον 3ο και να λήγει το υπόλοιπο το πακέτο λειτουργεί αν δεν κάνω λάθος (όχι όπως στην q). 

Γνώμη μου είναι συμφέρει η Frog από οτιδήποτε Q ενώ έχει όπως είδα στα DATA και ένα αντίστοιχο που έβγαλε ως απάντηση (?) η Q (μέχρι νεοτέρας λέει 😄) που με 8.9 που δινει 200' (3 λεπτά ελάχιστη) και 4gb δλδ χειρότερο από το 200+120, 1600', 10 γιγα που δίνει η frog.

Οπως ξαναείπα επειδή τελικά λειτουργεί ο ανταγωνισμός δημιουργείται κακή δυναμική εξόδου από την Q που δεν θα ανακόπτεται αν πάρει φόρα (ΑΚΟΥΤΕ NOVA  ΜΑΝΑΤΖΑΡΑΙΟΙ?!?).

Πρέπει ΑΜΕΣΑ να διορθώσουν τα countdown και να φτιάξουν καλύτερα compo, daτa κτλ εκτός αν τελικά το σχέδιο τους ήταν να διώξουν κόσμο από την Q να τους στείλουν F2G και μετά να πουλήσουν Q σε κάποιον άλλο. Αλλά ούτε έτσι βγαίνει, γιατι χάνουν περισσότερους προς Cote, Voda παρά προς f2g. Μονο το να "αδειάσουν" την Q καταφέρνουν σωστά 😛 

από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

Αν ήθελαν να δωσουν την q αλλού για να παίξει σαν εικονικός πάροχος, δεν θα εμπαιναν νομίζω στον κοπο τις νεες sim να τις βγάλουν από το national roaming.  Οπως επισης λες, το "αδειασμα" της q προς f2g δεν έχει επίσης κάποιο νόημα γιατί εχουμε και άλλους παρόχους και η διαδικασία αλλαγής είναι σχεδόν η ίδια. Εκτος αν στις νεες σιμ δώσουν τη δυνατότητα κάποια στιγμή για άμεση αλλαγή (πιο εύκολο φανταζομαι αφου δεν υπάρχει roaming και αλλαγή apn). Το γεγονός οτι διαφημίζουν ακομα μέσω sms το kone και δεν το καταργούν, δείχνει την προθεση να διατηρήσουν για αρκετο καιρό την q. Οπως έχω πει πάλι προσωπικά θεωρώ οτι θα υπάρξει κάποιας μορφής νέο λανσάρισμα της q αργα ή γρήγορα...

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, kmpatra said:

Αν ήθελαν να δωσουν την q αλλού για να παίξει σαν εικονικός πάροχος, δεν θα εμπαιναν νομίζω στον κοπο τις νεες sim να τις βγάλουν από το national roaming.  Οπως επισης λες, το "αδειασμα" της q προς f2g δεν έχει επίσης κάποιο νόημα γιατί εχουμε και άλλους παρόχους και η διαδικασία αλλαγής είναι σχεδόν η ίδια. Εκτος αν στις νεες σιμ δώσουν τη δυνατότητα κάποια στιγμή για άμεση αλλαγή (πιο εύκολο φανταζομαι αφου δεν υπάρχει roaming και αλλαγή apn). Το γεγονός οτι διαφημίζουν ακομα μέσω sms το kone και δεν το καταργούν, δείχνει την προθεση να διατηρήσουν για αρκετο καιρό την q. Οπως έχω πει πάλι προσωπικά θεωρώ οτι θα υπάρξει κάποιας μορφής νέο λανσάρισμα της q αργα ή γρήγορα...

Μήπως κάποιοι τη θέλουν για τα τηλέφωνα σε Ευρώπη και Αμερική..

Αυτά υπάρχουν και στο f2g;

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δεν αναλώνομαι σε καθεκάστοτε "πρακτικές" μονάδων (πχ Q ή συγκεκριμένων ανθρώπων κλπ), αλλά μέσω των καθεκάστοτε πρακτικών βγάζω συμπέρασμα για τις Ιδιότητές του/της , οι οποίες θα επανεμφανίζονται ό,τι "αλλαγές" και να πραγματοποιεί, που εν τέλει θα αποδεικνύεται ότι ΚΑΙ ΠΑΛΙ (παρά τις καθεκάστοτε λεπτομέρειες) θα εξυπηρετούν τις ΔΙΑΡΚΩΣ ΙΔΙΕΣ ΜΗ ΔΥΝΑΜΕΝΕΣ ΑΛΛΑΓΗΣ ΙΔΙΟΤΗΤΕΣ της:
 

Κι αυτές της "Wind" είναι ο λαγός της καρτοκινητής στη χώρα μας.

Όποιος αργεί να το "καταλάβει", τόσο πιο αργά θα πάθει όσπου να μάθει (και όλοι μας συνολικά εν τέλει).

Link to comment
Share on other sites

Λαγός είναι αλλά και οι άλλοι το λαγό κοιτάνε πίσω από την κουρτίνα, τι να λέμε τώρα ποιος ξεχωρίζει.

Όσοι έχετε Q ακόμη,  LTE γράφει το δίκτυο δεδομένων ή 4/5g?

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ παρατηρώ μια αποσύνθεση στην Q και με κάνει να σκέφτομαι να μεταβώ αλλού.
Ως εναλλακτική επιλογή σκέφτηκα το Vf CU λόγω του οτι μέσω cashback μπορώ να φορτίζω το νουμερο με 0,50€ και να ανανεώνεται για 6μηνο.
Με αυτό το τρόπο στην ουσία καταργείται ένας από τους βασικούς λόγους που έχω την Q για πάρα πολλά χρόνια, να μην μπαίνει φραγή δηλαδή μετά απο 2μηνο χωρίς ανανέωση.

Νομίζω πως συνειδητά βγαίνουν αυτές οι 15ημερες προσφορές. Προσπαθούν να μεταφέρουν τους χρήστες προς Nova.

[ f i l i p p o s ] - [ lokalize.gr ]

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, filippos said:

Κι εγώ παρατηρώ μια αποσύνθεση στην Q και με κάνει να σκέφτομαι να μεταβώ αλλού.
Ως εναλλακτική επιλογή σκέφτηκα το Vf CU λόγω του οτι μέσω cashback μπορώ να φορτίζω το νουμερο με 0,50€ και να ανανεώνεται για 6μηνο.
Με αυτό το τρόπο στην ουσία καταργείται ένας από τους βασικούς λόγους που έχω την Q για πάρα πολλά χρόνια, να μην μπαίνει φραγή δηλαδή μετά απο 2μηνο χωρίς ανανέωση.

Νομίζω πως συνειδητά βγαίνουν αυτές οι 15ημερες προσφορές. Προσπαθούν να μεταφέρουν τους χρήστες προς Nova.

Για 6μηνο ανανεώνεται το φοιτητικό.. το κανονικό για 2μηνο..

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω οτι μπορεί να θέλουν να στείλουν κόσμο στο φ2γ, αλλά και πάλι αυτο-σαμποτάρονται αφού πρεπει να τρεχει σε καταστημα ο πελάτης και τα περισσότερα καταστήματα λενε οτι δεν έχουν καρτα σιμ.

Οι αλλες 2 εταιριες επιτρεπουν αλλαγή προγράμματος καρτοκινητού σε δευτερόλεπτα από τον καναπέ του σπιτιου...

Banned for 14 days

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, kalitexnis_g said:

Μήπως κάποιοι τη θέλουν για τα τηλέφωνα σε Ευρώπη και Αμερική..

Αυτά υπάρχουν και στο f2g;

Οχι δεν υπάρχουν στο f2g αυτά, σε αυτό το σημείο κερδιζει ποντους είναι η αλήθεια.

24 minutes ago, Mobileras said:

Συμφωνω οτι μπορεί να θέλουν να στείλουν κόσμο στο φ2γ, αλλά και πάλι αυτο-σαμποτάρονται αφού πρεπει να τρεχει σε καταστημα ο πελάτης και τα περισσότερα καταστήματα λενε οτι δεν έχουν καρτα σιμ.

Οι αλλες 2 εταιριες επιτρεπουν αλλαγή προγράμματος καρτοκινητού σε δευτερόλεπτα από τον καναπέ του σπιτιου...

Είναι κατι που το κληρονόμησε μέσω tim/wind από την εποχή infoquest (με το national roaming), και δεν ξέρω αν υπάρχει εύκολος τρόπος να απαλλαγεί από αυτό χωρίς αλλαγή sim. Δεν ξέρω αν υπάρχει τεχνική δυνατότητα να εξυπηρετήσει διπλό mcc/nmc στις κεραίες χωρίς roaming ή να αλλάξει απομακρυσμένα τις ρυθμίσεις στις παλιές sim για να το πετάξει. Για να μην το έχει κάνει κανεις νυν και πρώην ιδιοκτήτης όμως μάλλον δεν θα γίνεται...

Link to comment
Share on other sites

39 minutes ago, kmpatra said:

 

Είναι κατι που το κληρονόμησε μέσω tim/wind από την εποχή infoquest (με το national roaming), και δεν ξέρω αν υπάρχει εύκολος τρόπος να απαλλαγεί από αυτό χωρίς αλλαγή sim. Δεν ξέρω αν υπάρχει τεχνική δυνατότητα να εξυπηρετήσει διπλό mcc/nmc στις κεραίες χωρίς roaming ή να αλλάξει απομακρυσμένα τις ρυθμίσεις στις παλιές sim για να το πετάξει. Για να μην το έχει κάνει κανεις νυν και πρώην ιδιοκτήτης όμως μάλλον δεν θα γίνεται...

Εγω πιστεύω οτι γινεται, απλα θα τους κόστιζε χρήμα. Τέτοιου  είδους τσιγκουνιά θα τους κοστίσει πελάτες διοτι εαν ειναι ο πελατης να "κουνηθεί" ωστε να κανει φορητότητα, το ιδιο θα σκεφτει να κανει και προς αλλη εταιρια, οπου τα καταστήματα θα ειναι και πιο φιλικά. Ασε που μπορεις να κανεις φορητοτητα και ονλαιν το κιου προς αλλη εταιρια, αλλά οχι προς φ2γ (αλλο εμπόδιο και αυτο!)

Banned for 14 days

Link to comment
Share on other sites

Σωστοί οι προβληματισμοί, όμως πιστεύω ότι τα έχουν μελετήσει αυτά τα πράγματα και κάνουν τις αντίστοιχες κινήσεις.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Σε όσους έχουν κιού και μεταφερθούν σε φ2γ η νοβα θα μπορούσε να δωσει απεριοριστο ίντερνετ κ ομιλια για 6 μηνες με 12€/μηνα. Ετσι δεν θα έχανε κανέναν της κιου και θα κερδιζε και 12ε καθε μηνα απο συνδρομητές που εβαζαν λιγοτερα.

Banned for 14 days

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, hercoulis said:

Αν θες ομιλία μένεις στην q. 
Αν  χρειάζεσαι δεδομένα καλύτερα φρογκ. Αλλά τσιμπάνε κ είσαι με την εφαρμογή στο χέρι να κοιτάς ντατα κ χρόνο ομιλίας. 

1. Δεν είναι νήμα σύγκρισης καρτοκινητων εδώ 

2. Η όποια κατηγοριοποίηση είναι αυθαίρετη διότι καθένας έχει άλλες ανάγκες.

Εγώ ας πούμε την έβγαζα μια χαρά με countdown 3-4€ που έδινε κάποια λεπτά και λίγα δεδομένα. Πλέον το κόστος όσον αφορά τις ανάγκες μου διπλασιάζεται, όπου και να πάω.

Link to comment
Share on other sites

Ενεργοποίησα προσωπική προσφορά και παρατάθηκε ο χρόνος ομιλίας όπως πάντα. Το γράφω μόνο και μόνο γιατί κάποιος είχε γράψει ότι στην περίπτωσή του δεν είχε παραταθεί με ενεργοποίηση πακέτου.

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, spiliot said:

Ενεργοποίησα προσωπική προσφορά και παρατάθηκε ο χρόνος ομιλίας όπως πάντα. Το γράφω μόνο και μόνο γιατί κάποιος είχε γράψει ότι στην περίπτωσή του δεν είχε παραταθεί με ενεργοποίηση πακέτου.

Αυτό είχα γράψει πριν μερικές μέρες και κάποιοι απάντησαν ότι η παράταση δόθηκε επειδή είχε προηγηθεί ανανέωση ...

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, spiliot said:

Ενεργοποίησα προσωπική προσφορά και παρατάθηκε ο χρόνος ομιλίας όπως πάντα. Το γράφω μόνο και μόνο γιατί κάποιος είχε γράψει ότι στην περίπτωσή του δεν είχε παραταθεί με ενεργοποίηση πακέτου.

Το πάντα δεν είναι κανόνας, όπως και τις άλλες φορές που έβαλες προσφορά πήρες παράσταση. Μου έχει τύχει στο παρελθόν αλλά και σε άλλους να μην πάρουν παράσταση, και γράψαμε τότε ποιά ακριβώς προσφορά ήταν για να έχει νόημα η επισήμανση 

Link to comment
Share on other sites

Στην q και απ' όσο μπορώ να θυμηθώ δεν έχει υπάρξει ποτέ στιγμή που δεν είχε παραταθεί ο χρόνος ομιλίας από τότε που ξεκίνησε να γίνεται για όλα τα πακέτα. Στο f2g στην αρχή υπήρχε μία προσφορά που ποτέ δεν έδινε ποτέ παράταση (την ονομάζαμε μαύρο πρόβατο) και μία που έδινε μόνο όταν ήταν η πρώτη ενεργοποίησή της σε 30 μέρες από την προηγούμενη και η πρώτη το μήνα ενεργοποίησης (αν το θυμάμαι καλά, πάντως ήταν κάτι μπερδεμένο και φαινόταν σαν μία να δίνει και μία όχι μέχρι να το βρούμε).

Δε μπαίνω στη συζήτηση για το αν είναι ή δεν είναι κανόνας αλλά λέω τι γίνεται στην πράξη.

Edited by spiliot
Link to comment
Share on other sites

Μιας που λέμε για επεκταση υπολοίπου, ξέρει κανείς αν τα πακέτα προς εξωτερικό των 5,30 (π.χ. 40' προς Γεωργία + 300' προς nova/q) επεκτείνουν το χρηματικό υπόλοιπο? Εχω μαζεψει στης μανας μου 16+ ευρω αλλά δεν χρησιμοποιεί συνήθως παραπάνω από τα 120' του σταθερου. Προκειμένου να χαθουν ή να φορτωσω κι άλλη κάβα, ας βαλω αυτό,τα 300' προς το ίδιο δίκτυο άλλωστε δεν θα είναι και άχρηστα.

Link to comment
Share on other sites

Κ;αι να θυμίσω ότι την προηγούμενη ΤΡ έδωσε 4,5 με τα ίδια χρήματα για 30 μέρες!

Link to comment
Share on other sites

On 23/4/2023 at 12:42 ΠΜ, gpapas640 said:

1. Δεν είναι νήμα σύγκρισης καρτοκινητων εδώ 

2. Η όποια κατηγοριοποίηση είναι αυθαίρετη διότι καθένας έχει άλλες ανάγκες.

Εγώ ας πούμε την έβγαζα μια χαρά με countdown 3-4€ που έδινε κάποια λεπτά και λίγα δεδομένα. Πλέον το κόστος όσον αφορά τις ανάγκες μου διπλασιάζεται, όπου και να πάω.

Πράγματι ο καθένα έχει άλλες ανάγκες αλλά η κατηγοροποιηση δεν είναι αυθαίρετη και χρειάζεται για να καταλαβαίνει ο καθένας σε πια κατηγορία χρήστη ανοίκει σύμφωνα με τις ανάγκες του και να επιλέγει αντίστοιχα.

Επίσης σωστά, δεν είναι νήμα σύγκρισης καρτοκινητών αυτό, αλλά είναι επίκαιρη η συζήτηση γιατί με τις αλλάγές που έχει κάνει η Q τους τελευταίους 2-3 μήνες πολύς κόσμος αναρωτιέται ποιες είναι οι επιλογές του από εδώ και πέρα. Δεν είναι εντελώς εκτός θέματος αυτή η συζήτηση.

Link to comment
Share on other sites

Διαβασα πριν λιγο σε ενα γκρουπ του φβ καποιον να αναρωτιεται γιατι να αγοράσει το πακετο 8,9€ της κιου απο τη στιγμή που ο ανταγωνισμος δινει αντιστοιχο με 7,2€. Και κατα τη γνώμη μου έχει δίκιο. 

Banned for 14 days

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...