Jump to content

Τα πάντα για την Q card


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αρα υπάρχει τι?

 

Να σου δώσω εγω κάποιους λόγους που ξέρω πολλά για δίκτυα αλλά τίποτα για το συγκεκριμένο θέμα

1) έχουν το ίδιο ΑΦΜ?

2) εχουν υπογράψει συμβόλαιο που τους επιτρέπει να κάνουν national roaming

3) εχουν υπογράψει κάτι μεταξυ τους και με αυτό τον τρόπο οι προσφορές προς αυτούς είναι διαφορετικές από τις προσφορές προς άλλους?

4) έτσι ήταν από την αρχή και τώρα δε θέλουν να το αλλάξουν γιατί κάτι θα κοστίζει?

 

Δηλαδή μπορούμε να κάνουμε καταγγελία ότι πέρασαν 6 μήνες συνεχούς roaming και η εταιρία εξακολουθεί να παρέχει τις ίδιες χρεώσεις?

Link to comment
Share on other sites

https://el.m.wikipedia.org/wiki/Q-Telecom λίγο φως δώσει ως προς το που ανήκουν οι υπάλληλοι που τόσο έντεχνα προσπαθούν να μας την παρουσιάσουν σαν ξεχωριστή εταιρεία,κάτι άλλο παίζει,το τι δεν με αφορά προσωπικά εκτός τους λόγους που με το ζόρι πρέπει να έχω ανοικτό το roaming

Το ραδιοδίκτυο της*Q-Telecom*τέθηκε εκτός λειτουργίας τον Μάιο του 2007 ενώ χρησιμοποιείται σήμερα από τη*WIND Hellas*για το ασύρματο δίκτυό της. Οι υπάλληλοι της Q έγιναν υπάλληλοι της WIND

και σύμφωνα με αυτό η wind έπρεπε να κάνει roaming στο δίκτυο της Q αν κατάλαβα καλά....λέμε τώρα!!!

Link to comment
Share on other sites

Η Q μπαίνει στο δίκτυο της WIND με Εθνικό Roaming.

Αυτή είναι η πραγματικότητα.

Μπορούμε να κάτσουμε ώρες να συζητάμε για το αν θα έπρεπε ή για πιό λόγο γίνεται.

Στην πράξη ανοίγουμε το Data Roaming και έχουμε internet.

Link to comment
Share on other sites

Σε ποιόν να γίνει η καταγγελία ;

 

Γενικά.. στην εεττ, στην wind, στην Ευρώπη. Όχι ότι θα γίνει τίποτα αλλά σαν αγανάκτηση.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή μπορούμε να κάνουμε καταγγελία ότι πέρασαν 6 μήνες συνεχούς roaming και η εταιρία εξακολουθεί να παρέχει τις ίδιες χρεώσεις?

 

Και θα καταγγείλεις ότι δεν σε χρέωσαν μετά το εξάμηνο ζητώντας να σε χρεώσουν ;

Ευκολάκι μην ανυσηχείς.

Link to comment
Share on other sites

Καποιοι δεν καταλαβαινετε τι γραφετε στα τελευταία μηνύματα. Ο keysmith εγραψε οτι κατα λαθος μπορει ο χρήστης να γυρίσει την αναζήτηση στο auto αν δεν προσεξει και οτι η χειροκινητη αναζήτηση δεν γυρνάει μονη της στο αυτοματο. Μετα ακολουθεί το χαος...
Link to comment
Share on other sites

Καποιοι δεν καταλαβαινετε τι γραφετε στα τελευταία μηνύματα. Ο keysmith εγραψε οτι κατα λαθος μπορει ο χρήστης να γυρίσει την αναζήτηση στο auto αν δεν προσεξει και οτι η χειροκινητη αναζήτηση δεν γυρνάει μονη της στο αυτοματο. Μετα ακολουθεί το χαος...
καθόλου ίσα ίσα που αυτό έπρεπε να γίνεται από μόνο του δηλ όταν εγώ κλείνω τις ρυθμίσεις του roaming από το τηλέφωνό έπρεπε να το δέχεται το δίκτυο,και όχι το αντίθετο όπως κάνει τώρα, μάλλον εσύ τα έχεις μπερδέψει

και ότι το δίκτυο λειτουργεί με ροαμινγκ είναι χαζομάρα της wind,τέλος πάντων εγώ βρήκα τρόπο και το έκλεισα ούτε R έχω πλέον στο σηματακι ούτε χαζες ειδοποιήσεις και όλα επανήλθαν όπως πριν την αλλαγή το ονόματος

Edited by akalos
Link to comment
Share on other sites

σημερα πηρα το πακετο με τα 6 G και η ημερομινια ληξης χρηματων δεν εχει ληξη 2 μηνες απο σημερα παλιοτερα αυτο γινοταν οταν βαζαμε πακετο η ημερομινια ληξης χρημαρων επερνε παραταση

αλλαξε κατι ?

Link to comment
Share on other sites

σημερα πηρα το πακετο με τα 6 G και η ημερομινια ληξης χρηματων δεν εχει ληξη 2 μηνες απο σημερα παλιοτερα αυτο γινοταν οταν βαζαμε πακετο η ημερομινια ληξης χρημαρων επερνε παραταση

αλλαξε κατι ?

 

Μπορεί να πάρει κάποια ώρα για να ενημερωθεί η ημερομηνία, δεν γίνεται αυτοστιγμής. Βέβαια δεν υπάρχει γραπτώς και η υπόσχεση ότι αυτή η παράταση θα συνεχίσει να ισχύει, οπότε όπως ανακαλύψαμε την έναρξη του φαινομένου μεταξύ μας, έτσι ενδεχομένως να ανακαλύψουμε και τη λήξη του.

Link to comment
Share on other sites

σημερα πηρα το πακετο με τα 6 G και η ημερομινια ληξης χρηματων δεν εχει ληξη 2 μηνες απο σημερα παλιοτερα αυτο γινοταν οταν βαζαμε πακετο η ημερομινια ληξης χρημαρων επερνε παραταση

 

αλλαξε κατι ?

Δεν υπήρχε ποτέ παράταση λήξης 2 μήνες με αγορά πακέτου, εκτός από ανανέωση.

Αν το πακέτο που αγοράζεις λήγει μετά την ημερομηνία λήξης του υπόλοιπου, τότε παρατείνεται η λήξη του υπόλοιπου μέχρι την ημερομηνία λήξης του πακέτου.

Αν το πακέτο λήγει πριν την λήξη του υπολοίπου (€), δεν γίνεται τίποτα.

 

 

Μπορεί να πάρει κάποια ώρα για να ενημερωθεί η ημερομηνία, δεν γίνεται αυτοστιγμής. Βέβαια δεν υπάρχει γραπτώς και η υπόσχεση ότι αυτή η παράταση θα συνεχίσει να ισχύει, οπότε όπως ανακαλύψαμε την έναρξη του φαινομένου μεταξύ μας, έτσι ενδεχομένως να ανακαλύψουμε και τη λήξη του.

 

Σήμερα έκανα ανανέωση με επέκταση υπολοίπου. 6η συνεχόμενη επέκταση χωρίς πρόβλημα. Ήλθε για να μείνει, απλά δεν το είχαμε πάρει χαμπάρι λόγω κατανάλωσης.

Τώρα με το λοκνταουν που μαζεύτηκαν λεφτά το καταλάβαμε αλλά μάλλον υπήρχε πάντα.

Edited by pavlitakis1
Link to comment
Share on other sites

Παίδες καλησπέρα.

Σήμερα έκανα φορητότητα 3 νούμερα από whats up σε q card.

Με πήραν τηλέφωνο , κάναμε τακτοποίηση κλπ και περιμένω τις κάρτες.

Όταν αλλάξει ο πάροχος και βάλω τις νέες κάρτες το πρέπει να προσέξω ή / και να ρύθμιση;

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παίδες καλησπέρα.

Σήμερα έκανα φορητότητα 3 νούμερα από whats up σε q card.

Με πήραν τηλέφωνο , κάναμε τακτοποίηση κλπ και περιμένω τις κάρτες.

Όταν αλλάξει ο πάροχος και βάλω τις νέες κάρτες το πρέπει να προσέξω ή / και να ρύθμιση;

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Να πάρεις το κονέ σε πρώτη φάση μετά την ενεργοποίηση σε όλους τους αριθμούς.

Μετά να ενεργοποιήσεις το ροαμινγκ για να έχεις ίντερνετ και να κατεβάσεις την εφαρμογή για να παίρνεις τις προσφορές.

Όταν φτιάξεις λογαριασμό από browser να βάλεις ίδιο user name της μορφής "usernamexxx" όπου χχχ τα 3 τελευταία ψηφία των τηλεφώνων και ίδιο password και e-mail για ευκολία.

Αν φάει κόλλημα σβήσε τα cookies και ξαναπροσπαθησε.

Τα υπόλοιπα διάβασε παλιά ποστ και θα τα βρεις όλα.

Σου προτείνω να βάλεις και ένα Voip ώστε να μπορείς να καλύπτεις μερικά κενά που υπάρχουν στα καουντντάουν.

Καλή διαμονή.

Edited by pavlitakis1
Link to comment
Share on other sites

Για ενεροποιηση του 4g παρτους τηλ ή στειλτους μηνυμα.

Μολις χαθει το σημα απο τα whats up εισαι ετοιμος να βαλεις τις sim της Q

Παρακολουθηση της εφαρμοσγης για ειδικες προσφορες αλλα και τα τα φοβερα countdown.

Θα σου στειλουν και απο μια 10ευρη καρτα μαζι με τις sim.Μη βιαστεις να ενεργοποιησεις πακετα με το που ενεργποιηθουν οι καρτες.

Θα παρεις και καποια δωρακια για αρχη.

Link to comment
Share on other sites

Το ένα από τα 3 κονέ ήδη το κάλυψα με πμ. Στείλτε μου άλλοι 2 για να τα ενεργοποιήσω μόλις έρθουν οι κάρτες

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το ένα από τα 3 κονέ ήδη το κάλυψα με πμ. Στείλτε μου άλλοι 2 για να τα ενεργοποιήσω μόλις έρθουν οι κάρτες

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Τέλος.....όποιος πρόλαβε πρόλαβε....

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τέλος.....όποιος πρόλαβε πρόλαβε....

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Ευχαριστούμε !

Link to comment
Share on other sites

Το ένα από τα 3 κονέ ήδη το κάλυψα με πμ. Στείλτε μου άλλοι 2 για να τα ενεργοποιήσω μόλις έρθουν οι κάρτες

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Βάλε τα όλα σε όλους τους αριθμούς, γιατί μάλλον έχει κενό το σύστημα.:lol: και κράτησε ότι προτεραιότητα θέλεις.
Link to comment
Share on other sites

Να σας πω μια όμορφη εμπειρία από την Q. Ανήκω στην γενιά που όταν βγήκε η Q ήταν όαση σε ότι υπήρχε και ότι είχαμε μέχρι τότε για την επικοινωνία μας. Έφηβος το 2002, μαθητής Γ λυκείου, κατοχος αριθμου panafon a la carte, είναι η περίοδος που έμπαινε η μπήκε το vodafone στη θέση της Panafon για όσους θυμούνται. Για να καταλάβετε ακόμη δεν είχε μπει το 6 μπροστά ήταν το 0. Το απλό μήνυμα ειχε 13cent του ευρώ, όσοι είχανε CU είχε 10cent. Για κλίσεις δεν το συζητάμε, καμία αναπάντητη και πολύ μας ήταν, και εννοείται συνήθως πάντα χωρίς κάρτα ήμασταν. Όλη η παρέα με μηνύματα μιλούσαμε συν μηνύματα με τους εφηβικούς μας έρωτες αλλά όπως σας είπα πάντα ξεμέναμε πολύ εύκολα. Μια κάρτα την ημέρα δεν έφτανε ούτε για ζήτω. Η φθηνότερη κάρτα κόστιζε 7 ευρώ αν θυμάμαι σωστά.

Ένας καθηγητής μας στο εργαστήριο μας λέει την Q την έχετε πάρει χαμπάρι; Μάθαμε μετά 6cent του ευρώ το μήνυμα, πολύ φθηνότερα το Σαββατοκύριακο, κλήση ανά δευτερόλεπτο, δλδ και μια αναπάντητη να έκανες και να χρεωνόσουν θα σου έφευγαν κάτι ελάχιστα cent μόνο. Για να μη σας τα πολυλογάω ένα Σάββατο πάει όλο το τμήμα από ένα κατάστημα πληροφορικής που την έφερνε εδώ την Q κα πήραμε νούμερα στη σειρά, πραγματικά ήταν όαση σε σχέση με ότι είχαμε μέχρι τότε, απερίγραπτα πράγματα. Τον αριθμό τον είχα για πολλά πολλά χρόνια, μπορεί μετά να μην ήταν ο βασικός μου αριθμός αλλά τον συντηρούσα για συναισθηματικούς λόγους μέχρι που ξεχάστηκα και με έληξε κατά το 2013 η 14 κάπου εκεί.

Πάμε τώρα στο σήμερα, μπορεί να σας ενδιαφέρει κιόλας.

Την περασμένη Παρασκευή μετα από χρόνια είδα έναν τότε συμμαθητή μου, είχα να τον δω πολλά χρόνια, ζει στο Βέλγιο μόνιμα από το 2011, αυτός τον έχει ακόμη τον αριθμό από τότε, πάει η κουβέντα εκεί, μου λέει για την δε τον ζητάς πίσω; Του λέω πως θα γίνει αυτό; Δε γίνεται, έχει λήξει εδώ και χρόνια. Μου λέει ψάξε, πάω φιμπι, πάω μεσεντζερ στην σελίδα της Q. Πιάνω την κουβέντα εκεί με έναν εκπρόσωπο, του λέω τα καθέστατα, μου λέει σε τι στοιχεία ήταν ο αριθμός, του λέω τα πάντα, περιέμενα κανα μισάωρο, έρχεται μήνυμα, μπορείς να πας σε κατάστημα να παραλάβεις την σιμ σου. Εγώ δε πίστευα στα μάτια μου. Πάω χτες παίρνω την σιμ, μου λέει το παλικάρι θα σε καλέσουν για ταυτοποίηση εκείνοι, Πραγματικά βάζω την σιμ, νεκρή, σήμερα πρωί πρωί σκάει τηλέφωνο από το 13800, λέω τα στοιχεία μου, διαβάζω τον αριθμό της σιμ, σε πέντε λεπτέ ο αριθμός μου και πάλι στις επάλξεις!!!

Το ερώτημα μου είναι, πως γίνεται μετά από τόσα χρόνια να μου δώσουν τον αριθμό πίσω;;; Υπάρχει πολιτική της εταιρίας για κατι τέτοιο; Οποιος ενδιαφέρεται για κατι ανάλογο πλέον ξέρει τον δρόμο.

Edited by manosn2
ΜΑΘΕ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΠΡΩΤΟΥΣ!!!
Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραία και ενδιαφέρουσα ιστορία φίλε!

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Να σας πω μια όμορφη εμπειρία από την Q. Ανήκω στην γενιά που όταν βγήκε η Q ήταν όαση σε ότι υπήρχε και ότι είχαμε μέχρι τότε για την επικοινωνία μας. Έφηβος το 2002, μαθητής Β λυκείου, κατοχος αριθμου panafon a la carte, είναι η περίοδος που έμπαινε η μπήκε το vodafone στη θέση της Panafon για όσους θυμούνται. Για να καταλάβετε ακόμη δεν είχε μπει το 6 μπροστά ήταν το 0. Το απλό μήνυμα ειχε 13cent του ευρώ, όσοι είχανε CU είχε 10cent. Για κλίσεις δεν το συζητάμε, καμία αναπάντητη και πολύ μας ήταν, και εννοείται συνήθως πάντα χωρίς κάρτα είμαστε. Όλη η παρέα με μηνύματα μιλούσαμε συν μηνύματα με τους εφηβικούς μας έρωτες αλλά όπως σας είπα πάντα ξεμέναμε πολύ εύκολα. Μια κάρτα την ημέρα δεν έφτανε ούτε για ζητώ. Η φθηνότερη κάρτα κόστιζε 7 ευρώ αν θυμάμαι σωστά.

 

Ένας καθηγητής μας στο εργαστήριο μας λέει την Q την έχετε πάρει χαμπάρι; Μάθαμε μετά 6cent του ευρώ το μήνυμα, πολύ φθηνότερα το Σαββατοκύριακο, κλήση ανά δευτερόλεπτο, δλδ και μια αναπάντητη να έκανες και να χρεωνόσουν θα σου έφευγαν κάτι ελάχιστα cent μόνο. Για να μη σας τα πολυλογάω ένα Σάββατο πάει όλο το τμήμα από ένα κατάστημα πληροφορικής που την έφερνε εδώ την Q κα πήραμε νούμερα στη σειρά, πραγματικά ήταν όαση σε σχέση με ότι είχαμε μέχρι τότε, απερίγραπτα πράγματα. Τον αριθμό τον είχα για πολλά πολλά χρόνια, μπορεί μετά να μην ήταν ο βασικός μου αριθμός αλλά τον συντηρούσα για συναισθηματικούς λόγους μέχρι που ξεχάστηκα και με έληξε κατά το 2013 η 14 κάπου εκεί.

 

Πάμε τώρα στο σήμερα, μπορεί να σας ενδιαφέρει κιόλας.

 

Την περασμένη Παρασκευή μετα από χρόνια είδα έναν τότε συμμαθητή μου, είχα να τον δω πολλά χρόνια, ζει στο Βέλγιο μόνιμα από το 2011, αυτός τον έχει ακόμη τον αριθμό από τότε, πάει η κουβέντα εκεί, μου λέει για την δε τον ζητάς πίσω; Του λέω πως θα γίνει αυτό; Δε γίνεται, έχει λήξει εδώ και χρόνια. Μου λέει ψάξε, πάω φιμπι, πάω μεσεντζερ στην σελίδα της Q. Πιάνω την κουβέντα εκεί με έναν εκπρόσωπο, του λέω τα καθέστατα, μου λέει σε τι στοιχεία ήταν ο αριθμός, του λέω τα πάντα, περιέμενα κανα μισάωρο, έρχεται μήνυμα, μπορείς να πας σε κατάστημα να παραλάβεις την σιμ σου. Εγώ δε πίστευα στα μάτια μου. Πάω χτες παίρνω την σιμ, μου λέει το παλικάρι θα σε καλέσουν για ταυτοποίηση εκείνοι, Πραγματικά βάζω την σιμ, νεκρή, σήμερα πρωί πρωί σκάει τηλέφωνο από το 13800, λέω τα στοιχεία μου, διαβάζω τον αριθμό της σιμ, σε πέντε λεπτέ ο αριθμός μου και πάλι στις επάλξεις!!!

 

Το ερώτημα μου είναι, πως γίνεται μετά από τόσα χρόνια να μου δώσουν τον αριθμό πίσω;;; Υπάρχει πολιτική της εταιρίας για κατι τέτοιο; Οποιος ενδιαφέρεται για κατι ανάλογο πλέον ξέρει τον δρόμο.

Κατ'αρχάς μην ξεχάσεις το κονέ.

Ήσουν τυχερός γιατί δεν είχε δοθεί στην ανακύκλωση αριθμών και δεν τον είχε πάρει κάποιος άλλος.

Αφού ήταν ελεύθερος στον δώσανε για να βάλεις κανένα ευρουλάκι και εκεί μαζί με τις άλλες κάρτες που ταΐζεις.

Στην ουσία έξυπνο για την Q που θα μαζέψουν λίγα € παραπάνω, αφού στην ουσία όλοι ξέρουν τον καινούργιο αριθμό σου.

Η συναισθηματική εξάρτηση κοστίζει πάντα στην ζωή.:lol:

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραία και ενδιαφέρουσα ιστορία φίλε!

 

Συγνώμη για το μακροσκελές κείμενο μα ήθελα να το μοιραστώ μαζί σας!!!

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Κατ'αρχάς μην ξεχάσεις το κονέ.

Ήσουν τυχερός γιατί δεν είχε δοθεί στην ανακύκλωση αριθμών και δεν τον είχε πάρει κάποιος άλλος.

Αφού ήταν ελεύθερος στον δώσανε για να βάλεις κανένα ευρουλάκι και εκεί μαζί με τις άλλες κάρτες που ταΐζεις.

Στην ουσία έξυπνο για την Q που θα μαζέψουν λίγα € παραπάνω, αφού στην ουσία όλοι ξέρουν τον καινούργιο αριθμό σου.

Η συναισθηματική εξάρτηση κοστίζει πάντα στην ζωή.:lol:

 

Προφανώς για κάποιο λόγο δεν τον είχαν δώσει για ανακύκλωση. Το λόγο ίσως δεν τον ξέρουμε.

ΜΑΘΕ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΠΡΩΤΟΥΣ!!!
Link to comment
Share on other sites

 

 

Προφανώς για κάποιο λόγο δεν τον είχαν δώσει για ανακύκλωση. Το λόγο ίσως δεν τον ξέρουμε.

 

Πιθανόν επειδή οι νέοι αριθμοί βγαίνουν πιο εύκολα και φτηνότερα να μην αξίζει να κάνουν ανακύκλωση αφού έχουν καινούργιους.

Άλλωστε η Q έχει μικρότερη βάση συνδρομητών σε σχέση με άλλους, οπότε αδύνατον να εξαντλήσει όλη την αριθμοδότηση.

Link to comment
Share on other sites

Ίσα ίσα που το κείμενο είναι ωραίο.

Τέτοιου είδους κείμενα λείπουν από το φόρουμ, που έχουν κάτι να πουν δηλαδή και το λένε με όμορφο τρόπο!

Εγώ το καταχάρηκα.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...