Jump to content

Τα πάντα για την Q card


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μιας έφτιαξε η Q! Να πω την αμαρτία μου είχα αλλάξει το APN από το πρωί γιατί φοβόμουν τα χειρότερα. :p
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλη χρονιά πριν δυο μηνες είχα παραγγείλει τη q online το αποτελεσμα ηταν μετα απο διάφορες ανανεώσεις να μην περνώ τα πακέτα μπόνους που μου είχαν υποσχεθεί. Πήρα πριν λίγο την εξυπηρέτηση και ρώτησα γιατί δεν λαμβάνονται τα bonus.Το παλικάρι μου είπε πως είμαι στο πακέτο q international που εγώ ποτε δεν παρήγγειλα κάτι τέτοιο.Μπήκα στο site τους να βρω αν είχε κάπου την επιλογή και δεν την βλέπω..Επίσης στο κινητό πρεπει να έχω ενεργοποιημένο το roaming.Το παιδι μου είπε που μίλησα οτι δεν βλέπει στο σύστημα αν μπορεί να αλλάξει το πακέτο μου απο international σε κανονικό...μου είπε να πάω σε f2g για μια μέρα και μετα να το μεταφέρο στην q...καμια ιδέα;
Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να ειναι bug του συστηματος. Δεν εξηγειται αλλιως. Αφου ελεγε "για το 2015".

 

Να και μια φορα που ενα "bug" (με ή χωρις εισαγωγικα) λειτουργει υπερ των συνδρομητων γιατι εως τωρα ειχαμε συνηθισει να λειτουργει υπερ της εταιριας...

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι bug συστήματος. Απλά το άφησε ακομα να τρέχει μέχρι να αποφασίσουν τι θα απογίνει η προσφορά

[ f i l i p p o s ] - [ lokalize.gr ]

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κ καλή χρόνια σε όλους με υγεια!!!

Κ μενα μου έδωσαν 1gb Ίντερνετ απο την προσφορά!!!

Μπράβο Q!!!

Yπάρχουν άνθρωποι που καταλαβαίνουν...άνθρωποι που δεν καταλαβαίνουν...άνθρωποι που καταλαβαίνουν ότι δεν κατάλαβαν...και άνθρωποι που δεν θα καταλάβουν ποτέ!!!
Link to comment
Share on other sites

Μπααα. Εμένα ήρθε πριν από μισή ώρα. Θα ΄ρθει και εσένα η σειρά σου...

Ειχες δικιο. Μετα απο λιγο ηρθε!

Link to comment
Share on other sites

Καλη χρονιά! Μονο εγω πηρα παλι 1 γιγα απο την προσφορα του...2015?

 

Κι εγώ είδα σήμερα πως η προσφορά που είχα αγοράσει το Μάρτιο με 8€ εφάπαξ, για να έχω 1GB κάθε μήνα για το υπόλοιπο του 2015, μπήκε κανονικά σήμερα και λέει ότι λήγει 1/2/16!! Να δούμε, θα το πάει μέχρι το Μάρτιο άραγε... Ακόμα και να λήξει, μακάρι να βάλουν ξανά τέτοια προσφορά για όλο το 2016 και για κάθε χρόνο, έστω και με 10€ αντί για 8 (μιας και σταδιακά ακριβαινει η WIND)... :p

Link to comment
Share on other sites

Μία ερώτηση για 2η φορά...:(

 

"Καλή χρονιά σε όλους!

 

Σε καρτοκινητό Q έλαβα το παρακάτω μήνυμα:

"Μόλις αποδόθηκαν 10€ ως bonus για να σας ευχαριστήσουμε που είστε 3 μήνες στο δίκτυο μας! Το bonus έχει διάρκεια 30 μέρες & δεν χρησιμοποιείται για για αγορά πακέτων."

 

Έχω ήδη ενεργοποιημένα πακέτα/bonus για εθνικές κλήσεις (σταθερά&κινητά), sms και internet.

Πώς μπορώ να χρησιμποιήσω αυτά τα 10€?

Π.χ.υπάρχει δυνατότητα να στείλω sms σε φιλανθρωπικούς οργανισμούς κλπ ή θα μου αφαιρέσει από το πραγματικό υπόλοιπο που έχω?"

Link to comment
Share on other sites

Μία ερώτηση για 2η φορά...:(

 

 

 

 

 

"Καλή χρονιά σε όλους!

 

 

 

 

 

Σε καρτοκινητό Q έλαβα το παρακάτω μήνυμα:

 

 

"Μόλις αποδόθηκαν 10€ ως bonus για να σας ευχαριστήσουμε που είστε 3 μήνες στο δίκτυο μας! Το bonus έχει διάρκεια 30 μέρες & δεν χρησιμοποιείται για για αγορά πακέτων."

 

 

 

 

 

Έχω ήδη ενεργοποιημένα πακέτα/bonus για εθνικές κλήσεις (σταθερά&κινητά), sms και internet.

 

 

Πώς μπορώ να χρησιμποιήσω αυτά τα 10€?

 

 

Π.χ.υπάρχει δυνατότητα να στείλω sms σε φιλανθρωπικούς οργανισμούς κλπ ή θα μου αφαιρέσει από το πραγματικό υπόλοιπο που έχω?"

 

 

 

Δεν νομιζω να μπορεις.Μπορεις ομως να στελνεις sms(0,10€) και να κανεις κλησεις.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Θέλω από συμβόλαιο Wind να έρθω σε Q. Να το κάνω σε κατάστημα η online;

Εκεί που λέει έλα στην q δεν έχει πάροχο την Wind αλλά μόνο τους άλλους δύο. Επίσης από κατάστημα βάζεις μια κάρτα 10Ε και παίρνεις to bonus 1GB ή όχι;

Και πιο είναι πιο γρήγορο γτ 17/1 λήγει το συμβόλαιό μου και δε θέλω να χρεωθώ παραπάνω.

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Θέλω από συμβόλαιο Wind να έρθω σε Q. Να το κάνω σε κατάστημα η online;

Εκεί που λέει έλα στην q δεν έχει πάροχο την Wind αλλά μόνο τους άλλους δύο. Επίσης από κατάστημα βάζεις μια κάρτα 10Ε και παίρνεις to bonus 1GB ή όχι;

Και πιο είναι πιο γρήγορο γτ 17/1 λήγει το συμβόλαιό μου και δε θέλω να χρεωθώ παραπάνω.

 

Ευχαριστώ

τέτοια περίπτωση ήμουν εγώ. Γενικά ισχύει από τη νομοθεσία ότι η φορητότητα πρέπει να γίνεται σε 4 μέρες (εργάσιμες) μεταξύ των εταιριών, αν και με δικαιολογίες (πχ τάχα λανθασμένα στοιχεία όπως ΑΦΜ κτλ) το αργούν περισσότερο. Με q από wind είναι πιο πολύπλοκα τα πράγματα καθώς ανοίκουν στην ίδια εταιρία (αν και έχουν άλλο ΑΦΜ) οι δύο εταιρίες. Εγώ έκανα αίτηση και αυτή αργούσε (πέρασε πάνω από εβδομάδα). Οταν έκανα παράπονα μου είπαν ότι θα γίνει σε ένα μήνα η μεταφορά για τό λόγο ότι είναι η ίδια εταιρία q/wind οπότε δεν δεσμεύονται για τις 4 μέρες. Τους πλάκωσα στα τηλέφωνα και βασικά email λέγοντας πως είναι χαζό αυτό που κάνουν καθώς εγώ μπορώ να πάω σε άλλη εταιρία πχ cosmote κάρτα σε 4 μέρες και σε άλλες 4 μέρες να γυρίσω Q άρα σύνολο 8 αντί ένας μήνας (τότε ήταν δωρεάν οι φορητότητες). Τους είπα μάλιστα ότι αμα μου αρέσει cosmote μπορεί τελικά να μην ξαναγυρίσω και ότι θα του καταγγείλω και στην αρχή προστασίας καταναλωτή. Αφού κατάλαβαν την κοτσάνα τους την επόμενη μέρα ενέκριναν την φορητότα και στο κατάστημα δεν πίστευαν πως το κατόρθωσα πριν τον μήνα. Η όλη ιστορία λόγω αργιών χριστουγέννων (και τότε) διήρκεσε 15 μέρες αντί 30 πριν μερικά χρόνια.

Το συμβόλαιό σου όμως πρέπει να λήξει τελείως (μετά τις 17) να μη σου ζητάνε επιστροφές. Εγώ έκανα αίτηση ακριβώς την μέρα που έληγε. Αν υποθέσουμε ότι θα ολοκληρωθεί σε 10 μέρες μετά την επέτιο του μήνα στο συμβόλαιό σου θα σου επιστραφεί από το πάγιο 2/3 στον εκαθαριστικό σου. Δεν χάνεις δλδ πάει αναλογικά. Αν πιστεύεις ότι θα το αργήσουν έτσι και αλλιώς ίσως να πρέπει να το κάνεις νωρίτερα αλλα θα το χρησιμοποιήσουν σαν δικαιολογία (ότι είσαι σε συμβόλαιο) και θα σου λένε περίεργα (ψευτοαπειλές κτλ) οπότε θα έλεγα να κάνεις την έγγραφη αίτηση την μέρα της λήξης.

από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

τέτοια περίπτωση ήμουν εγώ. Γενικά ισχύει από τη νομοθεσία ότι η φορητότητα πρέπει να γίνεται σε 4 μέρες (εργάσιμες) μεταξύ των εταιριών, αν και με δικαιολογίες (πχ τάχα λανθασμένα στοιχεία όπως ΑΦΜ κτλ) το αργούν περισσότερο. Με q από wind είναι πιο πολύπλοκα τα πράγματα καθώς ανοίκουν στην ίδια εταιρία (αν και έχουν άλλο ΑΦΜ) οι δύο εταιρίες. Εγώ έκανα αίτηση και αυτή αργούσε (πέρασε πάνω από εβδομάδα). Οταν έκανα παράπονα μου είπαν ότι θα γίνει σε ένα μήνα η μεταφορά για τό λόγο ότι είναι η ίδια εταιρία q/wind οπότε δεν δεσμεύονται για τις 4 μέρες. Τους πλάκωσα στα τηλέφωνα και βασικά email λέγοντας πως είναι χαζό αυτό που κάνουν καθώς εγώ μπορώ να πάω σε άλλη εταιρία πχ cosmote κάρτα σε 4 μέρες και σε άλλες 4 μέρες να γυρίσω Q άρα σύνολο 8 αντί ένας μήνας (τότε ήταν δωρεάν οι φορητότητες). Τους είπα μάλιστα ότι αμα μου αρέσει cosmote μπορεί τελικά να μην ξαναγυρίσω και ότι θα του καταγγείλω και στην αρχή προστασίας καταναλωτή. Αφού κατάλαβαν την κοτσάνα τους την επόμενη μέρα ενέκριναν την φορητότα και στο κατάστημα δεν πίστευαν πως το κατόρθωσα πριν τον μήνα. Η όλη ιστορία λόγω αργιών χριστουγέννων (και τότε) διήρκεσε 15 μέρες αντί 30 πριν μερικά χρόνια.

Το συμβόλαιό σου όμως πρέπει να λήξει τελείως (μετά τις 17) να μη σου ζητάνε επιστροφές. Εγώ έκανα αίτηση ακριβώς την μέρα που έληγε. Αν υποθέσουμε ότι θα ολοκληρωθεί σε 10 μέρες μετά την επέτιο του μήνα στο συμβόλαιό σου θα σου επιστραφεί από το πάγιο 2/3 στον εκαθαριστικό σου. Δεν χάνεις δλδ πάει αναλογικά. Αν πιστεύεις ότι θα το αργήσουν έτσι και αλλιώς ίσως να πρέπει να το κάνεις νωρίτερα αλλα θα το χρησιμοποιήσουν σαν δικαιολογία (ότι είσαι σε συμβόλαιο) και θα σου λένε περίεργα (ψευτοαπειλές κτλ) οπότε θα έλεγα να κάνεις την έγγραφη αίτηση την μέρα της λήξης.

Σε ευχαριστώ φίλε μου για την εμπειρία σου.

Σκεφτόμουν επειδή έχω 3 γραμμές και 1 σταθερό αλλά τα άλλα μέλη θέλουν να μείνουν σε συμβόλαιο λόγω επαγγελματικής χρήσης να κάνω ταυτόχρονα αίτημα για τα 2+1 σε voda που έχω πάρει ήδη προσφορά και το δικό μου την ίδια μέρα σε Q. Σε περίπτωση που δεν με πάρουν τηλ για αντιπροσφορά (που δν νομίζω με τόσες γραμμές) να είμαστε καλυμμένοι με την οικονομικότερη λύση για όλους.

 

Απλώς να φανταστώ το αίτημα για αλλαγή το έκανες εγγράφως σε κατάστημα έτσι;

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ φίλε μου για την εμπειρία σου.

Σκεφτόμουν επειδή έχω 3 γραμμές και 1 σταθερό αλλά τα άλλα μέλη θέλουν να μείνουν σε συμβόλαιο λόγω επαγγελματικής χρήσης να κάνω ταυτόχρονα αίτημα για τα 2+1 σε voda που έχω πάρει ήδη προσφορά και το δικό μου την ίδια μέρα σε Q. Σε περίπτωση που δεν με πάρουν τηλ για αντιπροσφορά (που δν νομίζω με τόσες γραμμές) να είμαστε καλυμμένοι με την οικονομικότερη λύση για όλους.

 

Απλώς να φανταστώ το αίτημα για αλλαγή το έκανες εγγράφως σε κατάστημα έτσι;

θα σου κάνουν αντιπροσφορά. Πρέπει να αρνηθείς τρεις φορές την αντιπρότασή τους για να προχωρήσει η φορητότητα σε voda.. Δε ξέρω τι πακέτα δείνει σε επαγγελματικά η voda αλλά νομίζω μια απλή κάρτα q είναι συμφερότερη. Μπορείς να ενεργοποιήσεις 4 φορές ένα πακέτο στο μήνα, και με 3Ε τα 100 καθαρά λεπτά (δλδ 150 λεπτά συμβολαίου) δεν ξέρω αν σε συμφέρει κάποιο επαγγελματικό. βαζεις με 2Ε 800 λεπτά σε wind/q (συμβόλαια και κάρτες) και με 100Χ4=400 καθαρά λεπτά (600 συμβολαίων) το πολύ το μήνα για cosmote/voda είσαι καλυμένος με 14Ε το μήνα! Μόνο που αν τα χρειάζεσαι τα βάζεις και αυτά. Άσε με το ποθ θα βάλεις 10άρα θα σου δώσει 1000 σε q χωρίς να σου αφαιρέσει χρήματα συν mb και μεταξύ σας θα μιλάτε τσάμπα.. ούτε voda συμφέρει να πας ούτε αντιπρώτασγ wind πρέπει να δεχθείς (που θα σε δεσμεύει για 18 μήνες με εικονικές επιδοτήσεις συσκευών που κάνουν 130 θα λέει ότι σου δίνει 200). πρεπει απλά να πας σε q. Τες πα εσύ ξέρεις.

 

Ναι το αίτημα το έκανα εγγράφως σε κατάστημα και πήρα αντίγραφο.

Edited by keysmith
από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

Σε καμια περιπτωση δεν θα παρει μερες ή βδομαδες η διαρκεια φορητοτητας, με βαση τις τελευταιες αλλαγες απο το 2014 ισχυει το παρακατω:

Χρόνος διεκπεραίωσης του αιτήματος φορητότητας

Επιπλέον, σύμφωνα με τις ρυθμίσεις της ΕΕΤΤ που τέθηκαν ήδη σε ισχύ:

 

επιταχύνεται ο χρόνος εξέτασης και υλοποίησης των αιτημάτων για φορητότητα

 

Ο νέος πάροχος οφείλει να προωθήσει την αίτηση φορητότητας του συνδρομητή στον υφιστάμενο πάροχο εντός το πολύ μίας εργάσιμης ημέρας από την υποβολή της από το συνδρομητή. Ο πάροχος Δότης οφείλει εντός 6 εργάσιμων ωρών από την λήψη της αίτησης φορητότητας αριθμού να αποδεχθεί ή να απορρίψει την αίτηση. Εφόσον η αίτηση γίνει αποδεκτή, η μεταφορά του αριθμού πρέπει να ολοκληρωθεί εντός μίας εργάσιμης ημέρας από την αποδοχή. Επομένως, ο συνολικός χρόνος διεκπεραίωσης της μεταφοράς του αριθμού δεν υπερβαίνει τις τρεις (3) εργάσιμες ημέρες, από την ημερομηνία που ο συνδρομητής υπέβαλε την αίτηση φορητότητας στον πάροχο Δέκτη.

 

Σε περίπτωση φορητότητας σταθερής τηλεφωνίας, που συνοδεύεται από αίτηση πλήρους αποδεσμοποίησης του τοπικού βρόχου (σύνδεση σε νέο δίκτυο τηλεφωνίας) η μεταφορά του (των) αριθμού(ών) διεκπεραιώνεται την ημέρα παράδοσης του πλήρους αποδεσμοποίητου τοπικού βρόχου.

 

Ο χρόνος μεταφοράς μπορεί να παραταθεί λόγω καθυστέρησης η οποία οφείλεται στο συνδρομητή, όπως για παράδειγμα λόγω υποβολής από το συνδρομητή αιτήματος ενεργοποίησης του αριθμού του στον πάροχο Δέκτη σε ημερομηνία διαφορετική από την ημερομηνία που απορρέει από την παραπάνω προθεσμία ή λόγω καθυστερημένης λήψης από το συνδρομητή της κάρτας SIM (στην κινητή τηλεφωνία).

Ο μέγιστος χρόνος διακοπής υπηρεσίας κατά τη διαδικασία μεταφοράς του αριθμού ισούται με 2 ώρες.

 

για να μην εχουμε μπερδεμα με ΑΦΜ και αριθμ. ταυτοτητας τα δινουμε και δυο (αν δεν θυμομαστε με ποιο απο τα δυο δηλωσαμε το καρτοκινητο, στην περιπτωση συμβολαιου ειναι απλο, δινουμε τον ΑΦΜ.

σε μενα 3 γραμμες που τις πηρα απο vodafone συμβολαιο και cosmote συμβολαιο αντιστοιχα, η μεταφορα στην Q εγινε απο cosmote σε 3 μερες (τα ακουσαν γιατι ηταν παρατυποι) και απο την vodafone σε 2 μερες κανονικα, κανενα απο τα 3 συμβολαια δεν ειχε ληξει, το ενα εληγε σε μερες και τα αλλα δυο εκανα καταγγελια πρωτα για μονομερεις αλλαγες σορων και μετα προχωρησα σε φορητοτητα.

Link to comment
Share on other sites

Μόνο που εδώ ουσιαστικά είναι η "ίδια" εταιρεία. Δε φεύγω από Cosmo ή Voda αλλά από Wind συμβόλαιο.

Φίλε keysmith θα τα βάλω κάτω. Με μια πρώτη ματιά φαίνεται να συμφέρει όλα να πάνε Q, έχεις δίκιο.

 

Μια άλλη απορία. Το σταθερό στο όλο πακέτο ενεργοποιήθηκε 30/7/14. Αυτό πάει να πει ότι λήγει 30/1/16 ή και αυτό 17/1 που λήγουν τα 3 κινητά;

Μήπως θα έχω πέναλτι στο σταθερό αν φύγει και αυτό 17/1;

Link to comment
Share on other sites

Μόνο που εδώ ουσιαστικά είναι η "ίδια" εταιρεία. Δε φεύγω από Cosmo ή Voda αλλά από Wind συμβόλαιο.

Φίλε keysmith θα τα βάλω κάτω. Με μια πρώτη ματιά φαίνεται να συμφέρει όλα να πάνε Q, έχεις δίκιο.

 

Μια άλλη απορία. Το σταθερό στο όλο πακέτο ενεργοποιήθηκε 30/7/14. Αυτό πάει να πει ότι λήγει 30/1/16 ή και αυτό 17/1 που λήγουν τα 3 κινητά;

Μήπως θα έχω πέναλτι στο σταθερό αν φύγει και αυτό 17/1;

 

To σταθερό είναι άλλο συμβόλαιο. Δεν γνωρίζω για πόσο ήταν το δικό σου όταν το υπέγραψες. Αν ήταν για ένα χρόνο είσαι "ελεύθερος" αν ήταν για 2 χρόνια έχεις ακόμα για να λήξει και αν το διακόψεις θα έχεις ποινή. Δεν είναι απαραίτητο να το μεταφέρεις και αυτό voda.

 

Τα κινητά θα διακόψεις/μεταφέρεις και απλά θα χάσεις την έκπτωση (10-15€) από το πάγιο του σταθερού τηλεφώνου σου χωρίς αυτό να το διακόψεις/μεταφέρεις. Θα πληρώνεις δλδ κάτι παραπάνω στο σταθερό. Δεν συσχετίζονται νομίζω τα συμβόλαια των κινητών με αυτά του σταθερού, πλην ότι όταν έχεις συμβόλαια κινητής σου κάνει έκπτωση στο σταθερό (10€? το μήνα). Αν δεν έχει λήξει το συμβόλαιο του σταθερού όταν λήξει το μεταφέρεις και αυτό. Δεν είμαι σίγουρος ότι συνδυαστικά σου δίνουν πολύ καλύτερα πακέτα αν πάρεις σταθερό και κινητό στον ίδιο πάροχο (πλην της έκπτωσης 10-15€). Πιο πολλά ρώτα την wind/voda.

 

Αν πας Q κάρτα δεν έχει σημασία που είναι το σταθερό. Αν είναι ακόμα σε συμβόλαιο έχεις και προνομιακό πάγιο συνήθως. Αμα έχει λήξει το "αρχικό" συμβόλαιο και άρα τα προνομιακά πάγια, συμφέρει να το μεταφέρεις ίσως σε άλλη εταιρία γιατί οι 'παλιοί" (wind) για κάποιο χαζό λόγο ΔΕΝ σου κάνει το ίδιο καλό πάγιο για συνέχιση του συμβολαίου σου. Αν κάνεις ότι φεύγεις και εκεί βέβαια τελικά σου κάνουν τουλάχιστον το ίδιο καλό πακέτο με αυτό που πας να φύγεις. Παραλογισμός

 

Σημείωση: Η κάρτα Q (και κάθε κάρτα) θέλει παρακολούθηση να έχεις "πακέτο" που τρέχει, και δεν μπαίνει μόνο του. Αν τελειώσει το πακέτο και δεν το παρεις είδηση μετά αδειάζει η κάρτα και μετά δεν παίρνει ούτε τηλ. Αυτό θα πει πρέπει να ασχολείσαι (θέλει χρόνο στο myq) και να έχεις αριθμό κάρτας ανανέωσης καβάτζα στο πορτοφόλι (ή στις σημειώσεις) μη ξεμείνεις. Αλλιώς αν δεν θέλεις να ασχολήσαι με "γεμίσματα" πληρώνεις διπλά σε συμβόλαια.

από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

To σταθερό είναι άλλο συμβόλαιο. Δεν γνωρίζω για πόσο ήταν το δικό σου όταν το υπέγραψες. Αν ήταν για ένα χρόνο είσαι "ελεύθερος" αν ήταν για 2 χρόνια έχεις ακόμα για να λήξει και αν το διακόψεις θα έχεις ποινή. Δεν είναι απαραίτητο να το μεταφέρεις και αυτό voda.

 

 

 

 

 

Τα κινητά θα διακόψεις/μεταφέρεις και απλά θα χάσεις την έκπτωση (10-15€) από το πάγιο του σταθερού τηλεφώνου σου χωρίς αυτό να το διακόψεις/μεταφέρεις. Θα πληρώνεις δλδ κάτι παραπάνω στο σταθερό. Δεν συσχετίζονται νομίζω τα συμβόλαια των κινητών με αυτά του σταθερού, πλην ότι όταν έχεις συμβόλαια κινητής σου κάνει έκπτωση στο σταθερό (10€? το μήνα). Αν δεν έχει λήξει το συμβόλαιο του σταθερού όταν λήξει το μεταφέρεις και αυτό. Δεν είμαι σίγουρος ότι συνδυαστικά σου δίνουν πολύ καλύτερα πακέτα αν πάρεις σταθερό και κινητό στον ίδιο πάροχο (πλην της έκπτωσης 10-15€). Πιο πολλά ρώτα την wind/voda.

 

 

 

 

 

Αν πας Q κάρτα δεν έχει σημασία που είναι το σταθερό. Αν είναι ακόμα σε συμβόλαιο έχεις και προνομιακό πάγιο συνήθως. Αμα έχει λήξει το "αρχικό" συμβόλαιο και άρα τα προνομιακά πάγια, συμφέρει να το μεταφέρεις ίσως σε άλλη εταιρία γιατί οι 'παλιοί" (wind) για κάποιο χαζό λόγο ΔΕΝ σου κάνει το ίδιο καλό πάγιο για συνέχιση του συμβολαίου σου. Αν κάνεις ότι φεύγεις και εκεί βέβαια τελικά σου κάνουν τουλάχιστον το ίδιο καλό πακέτο με αυτό που πας να φύγεις. Παραλογισμός

 

 

 

 

 

Σημείωση: Η κάρτα Q (και κάθε κάρτα) θέλει παρακολούθηση να έχεις "πακέτο" που τρέχει, και δεν μπαίνει μόνο του. Αν τελειώσει το πακέτο και δεν το παρεις είδηση μετά αδειάζει η κάρτα και μετά δεν παίρνει ούτε τηλ. Αυτό θα πει πρέπει να ασχολείσαι (θέλει χρόνο στο myq) και να έχεις αριθμό κάρτας ανανέωσης καβάτζα στο πορτοφόλι (ή στις σημειώσεις) μη ξεμείνεις. Αλλιώς αν δεν θέλεις να ασχολήσαι με "γεμίσματα" πληρώνεις διπλά σε συμβόλαια.

 

 

 

Η μια πιστωτικη/χρεωστικη καρτα ή ενα paypal.Στο myQ δεν θελει πολυ χρονο.Μπορει να το βαλει και στο κινητο του.Με ενα κλικ θα βλεπει τα παντα και το πολυ σε 2-3 λεπτα θα εχει βαλει πακετα και θα ανανεωσει.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

To σταθερό είναι άλλο συμβόλαιο. Δεν γνωρίζω για πόσο ήταν το δικό σου όταν το υπέγραψες. Αν ήταν για ένα χρόνο είσαι "ελεύθερος" αν ήταν για 2 χρόνια έχεις ακόμα για να λήξει και αν το διακόψεις θα έχεις ποινή. Δεν είναι απαραίτητο να το μεταφέρεις και αυτό voda.

 

Τα κινητά θα διακόψεις/μεταφέρεις και απλά θα χάσεις την έκπτωση (10-15€) από το πάγιο του σταθερού τηλεφώνου σου χωρίς αυτό να το διακόψεις/μεταφέρεις. Θα πληρώνεις δλδ κάτι παραπάνω στο σταθερό. Δεν συσχετίζονται νομίζω τα συμβόλαια των κινητών με αυτά του σταθερού, πλην ότι όταν έχεις συμβόλαια κινητής σου κάνει έκπτωση στο σταθερό (10€? το μήνα). Αν δεν έχει λήξει το συμβόλαιο του σταθερού όταν λήξει το μεταφέρεις και αυτό. Δεν είμαι σίγουρος ότι συνδυαστικά σου δίνουν πολύ καλύτερα πακέτα αν πάρεις σταθερό και κινητό στον ίδιο πάροχο (πλην της έκπτωσης 10-15€). Πιο πολλά ρώτα την wind/voda.

 

Αν πας Q κάρτα δεν έχει σημασία που είναι το σταθερό. Αν είναι ακόμα σε συμβόλαιο έχεις και προνομιακό πάγιο συνήθως. Αμα έχει λήξει το "αρχικό" συμβόλαιο και άρα τα προνομιακά πάγια, συμφέρει να το μεταφέρεις ίσως σε άλλη εταιρία γιατί οι 'παλιοί" (wind) για κάποιο χαζό λόγο ΔΕΝ σου κάνει το ίδιο καλό πάγιο για συνέχιση του συμβολαίου σου. Αν κάνεις ότι φεύγεις και εκεί βέβαια τελικά σου κάνουν τουλάχιστον το ίδιο καλό πακέτο με αυτό που πας να φύγεις. Παραλογισμός

 

Σημείωση: Η κάρτα Q (και κάθε κάρτα) θέλει παρακολούθηση να έχεις "πακέτο" που τρέχει, και δεν μπαίνει μόνο του. Αν τελειώσει το πακέτο και δεν το παρεις είδηση μετά αδειάζει η κάρτα και μετά δεν παίρνει ούτε τηλ. Αυτό θα πει πρέπει να ασχολείσαι (θέλει χρόνο στο myq) και να έχεις αριθμό κάρτας ανανέωσης καβάτζα στο πορτοφόλι (ή στις σημειώσεις) μη ξεμείνεις. Αλλιώς αν δεν θέλεις να ασχολήσαι με "γεμίσματα" πληρώνεις διπλά σε συμβόλαια.

Το γνωρίζω ότι είναι άλλο συμβόλαιο. Τα υπέγραψα όλα 15/7/14. Ήταν και τα κινητά και το σταθερό για 18 μήνες.

Απλώς ενεργοποιήθηκε 30/7 το σταθερό και 17/7 τα κινητά. Υποθέτω ότι το σταθερό θα λήγει 30/1/16 λογικά.

 

Το γνωρίζω για την παρακολούθηση. Θα ρωτήσω και τα άλλα μέλη αλλά ίσως τα κοιτάζω όλα εγώ και ξεμπερδεύουμε στην οικογένεια.

 

Σε ευχαριστώ και πάλι.

Η μια πιστωτικη/χρεωστικη καρτα ή ενα paypal.Στο myQ δεν θελει πολυ χρονο.Μπορει να το βαλει και στο κινητο του.Με ενα κλικ θα βλεπει τα παντα και το πολυ σε 2-3 λεπτα θα εχει βαλει πακετα και θα ανανεωσει.

 

Αυτό έχω σκοπό να κάνω. Με χρεωστική να κάνω τη δουλειά μου. Μπορώ εγώ με μια εγγραφή να χειρίζομαι και τα 3 καρτοκινητά Q; Ή πρέπει ο καθένας ξεχωριστά;

Link to comment
Share on other sites

Αυτό έχω σκοπό να κάνω. Με χρεωστική να κάνω τη δουλειά μου. Μπορώ εγώ με μια εγγραφή να χειρίζομαι και τα 3 καρτοκινητά Q; Ή πρέπει ο καθένας ξεχωριστά;

Στο ίδιο app έχεις 3 προφιλ (ή όσα θες πχ 10) και αλλάζεις από το ένα στο άλλο και βλέπεις τον κάθε λογαριασμό ξεχωριστά (θυμάται κωδικούς εσύ απλά διαλέγεις νούμερο/username). Οι λογαριασμοί είναι διαφορετικοί με άλλα Usename και pass αλλα τους χειρίζεσαι από το ίδιο app (σε ταμπλέτα ή κινητό) και είναι ευκολο καθώς τους θυμάται και εσύ απλά τους διαλέγεις.

 

Το paypal/χρεωστική θέλει internet για να κάνεις ανανέωση και θα είναι το 99% της χρήσης σου. Αλλά όταν θα "ξεμείνεις" δεν θα έχεις ούτε χρήματα ούτε mb να κάνεις ανανέωση με χρεωστική/paypal. Θα είναι Κυριακή στο βουνό και το κοντινότερο χωριό με ανοικτό περίπτερο θα είναι 50χλμ. Για αυτό να έχεις πάντα μία "σημειωμένη" κάρτα περιπτέρου στο κινητό σου (rezerva). Απλά κάποτε είχαμε 5άρες τώρα θέλει 10άρα (με κωδικό αρχίζουν από 10). Ξέρω γω.. :cool: έχω πάθει πολλά :p

από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

Στο ίδιο app έχεις 3 προφιλ (ή όσα θες πχ 10) και αλλάζεις από το ένα στο άλλο και βλέπεις τον κάθε λογαριασμό ξεχωριστά (θυμάται κωδικούς εσύ απλά διαλέγεις νούμερο/username). Οι λογαριασμοί είναι διαφορετικοί με άλλα Usename και pass αλλα τους χειρίζεσαι από το ίδιο app (σε ταμπλέτα ή κινητό) και είναι ευκολο καθώς τους θυμάται και εσύ απλά τους διαλέγεις.

 

 

 

 

 

Το paypal/χρεωστική θέλει internet για να κάνεις ανανέωση και θα είναι το 99% της χρήσης σου. Αλλά όταν θα "ξεμείνεις" δεν θα έχεις ούτε χρήματα ούτε mb να κάνεις ανανέωση με χρεωστική/paypal. Θα είναι Κυριακή στο βουνό και το κοντινότερο χωριό με ανοικτό περίπτερο θα είναι 50χλμ. Για αυτό να έχεις πάντα μία "σημειωμένη" κάρτα περιπτέρου στο κινητό σου (rezerva). Απλά κάποτε είχαμε 5άρες τώρα θέλει 10άρα (με κωδικό αρχίζουν από 10). Ξέρω γω.. :cool: έχω πάθει πολλά :p

 

 

 

Σε τετοια περιπτωση παιρνει την επεκταση 0,5€ για να κανει ενα μηνυμα ή ενα τηλεφωνο.Παλια σου αφαιρουσε 0,5 στην επομενη καρτα.Τωρα αλλαξε αλλα δεν γνωριζω τις χρεωσεις.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω να μπορεις.Μπορεις ομως να στελνεις sms(0,10€) και να κανεις κλησεις.

 

Ευχαριστώ για την απάντηση αλλά όπως έγραψα "Έχω ήδη ενεργοποιημένα πακέτα/bonus για εθνικές κλήσεις (σταθερά&κινητά), sms και internet"...:blink:

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας παιδιά. Κοίταξα το υπόλοιπο μου και ήταν μειων ένα ευρώ δεν ξέρω πως και γιατί δεν άνοιξα δεδομένα από ότι διάβασα το έχετε πάθει και άλλοι. Που μπορώ να απευθυνθώ;
Link to comment
Share on other sites

Μία ερώτηση για 2η φορά...:(

 

"Καλή χρονιά σε όλους!

 

Σε καρτοκινητό Q έλαβα το παρακάτω μήνυμα:

"Μόλις αποδόθηκαν 10€ ως bonus για να σας ευχαριστήσουμε που είστε 3 μήνες στο δίκτυο μας! Το bonus έχει διάρκεια 30 μέρες & δεν χρησιμοποιείται για για αγορά πακέτων."

 

Έχω ήδη ενεργοποιημένα πακέτα/bonus για εθνικές κλήσεις (σταθερά&κινητά), sms και internet.

Πώς μπορώ να χρησιμποιήσω αυτά τα 10€?

Π.χ.υπάρχει δυνατότητα να στείλω sms σε φιλανθρωπικούς οργανισμούς κλπ ή θα μου αφαιρέσει από το πραγματικό υπόλοιπο που έχω?"

Μπορείς να κάνεις

α) κλήσεις στο εξωτερικό

β) κλήσεις σε αριθμούς που αρχίζουν απο 8

π.χ 801

Κλήσεις στην εξυπηρέτηση πελατών

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να κάνεις

α) κλήσεις στο εξωτερικό

β) κλήσεις σε αριθμούς που αρχίζουν απο 8

π.χ 801

Κλήσεις στην εξυπηρέτηση πελατών

Στο 90% των συνδρομητών δεν μπορείς να κάνεις τίποτα δηλαδή (με την έννοια ότι δεν χρειάζονται αυτών των ειδών κλείσεις). Έτσι και αλλιώς με χρέωση περίπου 0.45/λεπτό στα 801 θα σήμαινε ότι έχει 20 λετπτά ομιλίας. Στο εξωτερικό ανάλογα την χώρα.

 

Νομίζω πρακτικά μόνο τα ΣΜΣ είναι λογική χρήση των 10€ για τους περισσότερους. Σου δίνει περίπου 100 σμσ που μπορείς να τα χρησιμοποιήσεις σε εύλογο διάστημα. Αν στέλνεις αρκετά sms αυτό θα στοίχιζε 4€ (2 πακέτα των 50 σμσ από 2€) με διάρκια το πολύ 60 ημερών. Τες πα κάτι είναι και αυτό..

από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...