Jump to content

Συζητήσεις για... οτιδήποτε!


t300
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καλησπερα παιδια. τα νουμερα που θα αναφερω ειναι πλασματικα αλλα το κάνω για να μου πει καποιος που εχει γνωσεις σε λογιστικα τι γινεται σε αυτη την περιπτωση.

καποιος δουλευει σε μια εταιρεια απο την οποια έχει ενα πακετο 22000€ (μεικτα)ανα χρονο. αν αυτο το διαιρεσεις δια 14 μηνες θα πρεπει να παρεις γυρω στα 1570(μεικτα). ωστοσο η εταιρεια σου λεει θα παιρνεις 1200 το μηνα μεικτα και 4 μηνες (τυχαιους) θα παρεις απο αλλα 1300€ σαν πριμ (Bonus) σύνολο 2500 για αυτους τους μηνες.

εγω θελω να ρωτησω αν παιρνει 1570 καθε μηνα στο τελος θα παρει τα ιδια λεφτα αν παιρνει 1200 +4χ1300? εγω πιστευω πως οχι διοτι οι 4 παραπανω μισθοι φορολογουνται ως Bonus ενω ο κανονικος μισθος ως μισθωτη υπηρεσια. καποιος αλλος μου λεει οτι και καλα θα παρει τα ιδια διοτι λεει στο τελος η εφορια σε φορολογει το συνολικο ποσο. ξερει κανεις τι ισχυει? μηπως τα γλυτωνει η εταιρεια επειδη και καλα θα τα δωσει πισω η εφορια ως επιστροφη φορου? να σημειωσω οτι τους μηνες που επαιρνε περισσοτερα ειχε διπλασιες κρατησεις.

To bonus στην εταιρεία που δουλεύω εγώ φορολογείται (συνολικές παρακρατήσεις, δεν ξέρω αν έχει και κάτι άλλο μέσα εκτός από bonus) περίπου με κάτι λιγότερο από 40%!!! Οπότε προσοχή μήπως χάσεις λεφτά λόγο μεγαλύτερης φορολογίας.

 

Episis mipws to bonus plirwnetai mono an piasei kapoious stoxous (eite etairikous eite proswpikous?).

 

Aneksartita apo to pws forologeitai (pou den exw akousei to bonus na exei diaforetiki antimetwpisi apo ton kuriws mistho alla xwris na gnwrizw polla apo logistka-forotexnika).

Όχι, το bonus φορολογείται αρκετά παραπάνω από τον κανονικό μισθό.

Link to comment
Share on other sites

To bonus στην εταιρεία που δουλεύω εγώ φορολογείται (συνολικές παρακρατήσεις, δεν ξέρω αν έχει και κάτι άλλο μέσα εκτός από bonus) περίπου με κάτι λιγότερο από 40%!!! Οπότε προσοχή μήπως χάσεις λεφτά λόγο μεγαλύτερης φορολογίας.

 

 

Όχι, το bonus φορολογείται αρκετά παραπάνω από τον κανονικό μισθό.

 

Eisai sigouros? Mipws apla se sprwxnei stin amesws epomeni klimaka eisodimatos?

Link to comment
Share on other sites

Eisai sigouros? Mipws apla se sprwxnei stin amesws epomeni klimaka eisodimatos?

δεν μιλάω για συνολική φορολογία του μηνιάτικου.

Μιλάω για επιλεκτική φορολόγηση του bonus ποσού (σύμφωνα με την μηνιαία βεβαίωση αποδοχών που παίρνω). Ποσό των 115-120 ευρώ μεικτό για υπερωρία σαββατοκύριακου να φτάνει στα χέρια μου καθαρό στα 75 περίπου ευρώ.

 

Στη δική μου εταιρεία (και φαντάζομαι και γενικότερα στις άλλες) τα μπόνους αναγράφονται ξεχωριστά από τον μισθό. Δεν μπαίνουν όλα ως σύνολο στον μηνιαίο μισθό, αλλά μπαίνουν ανά κατηγορία (μισθός, μπόνους κλπ.). Και φυσικά φορολογούνται ξεχωριστά.

Link to comment
Share on other sites

εφοσον δινει ενσημα ειναι υποχρεωμενος απο το νομο να δωσει 14 μισθους. πως θα δωσει 12? εκτος κι αν δωσει 14 μειωμενους και τα υπολοιπα σαν bonus..

Desktop: Acer Aspire X-Cruiser, ThermalTake PurePower460W, Core 2 Duo E6400, Gigabyte 965PS3, 2xCrucial 2GB (800MHz, CL4), Gigabyte 9600GT

http://www.cardomain.com/ride/2667388

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια!

Ενδιαφερομαι για την αγορα μιας συσκευης που θα καθαριζει τον αερα κυριως απο το τσιγαρο. Εψαξα στο ιντερνετ, βρηκα καποια αλλα δεν ξερω αν κανουν καμια δουλεια ή τζιφος. Αμα εχει καποιος ή εχει καποια εμπειρια με το θεμα μηπως μπορει να με βοηθησει? Δεν ξερω τι θα πρεπει να κοιταξω και τι να διαλεξω. Ειδα οτι υπαρχουν οι ιονιστες, οι μηχανες που καθαριζουν και καποια εχουν και τα 2. :wacko:

Ειναι για δωματιο οχι μεγαλυτερο απο 15 τετ.μετρα.

 

Ευχαριστω!

:D

Άρης

Follow me

Link to comment
Share on other sites

αυτο λεω οτι σου δινει 14 μισθους επι 1200 + 4 επι 1300. αυτοι οι 4 φαινονται σαν bonus. δεν ειναι ομως Bonus διοτι αυτους τους παιρνει ειτε πιασει στοχους ειτε οχι απλα για να μην του δωσει μηναιο μισθο 1570 του τα δινει με το παραπανω τροπο.

εγω νομιζω παντως οτι κατι γινεται

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παιδια θα ήθελα να ρωτήσω εαν γνωρίζουν κάποιοι από εσάς τον τρόπο με τον οποίο μπορώ να κατοχυρώσω μια ιδέα , δεν αναφέρομαι σε κάποια εφεύρεση-πατέντα αλλά στην δημιουργεία ενός χώρου ,που θα είναι μουσείο.

 

Έψαξα αρκετα στο ιντερνετ αλλα βρήκα μόνο αρθρα για το πως κατοχυρώνεις εφευρέσεις , εγω ζητώ κάτι πιο εξειδικευμέο.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας και τον χρόνο σας.

 

υ.γ. ειδικα εαν κάποιος έχει και εμπειρία πάνω στο θέμα θα χαιρόμουν πού να μας απαντούσε.

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να είμαι σίγουρος δεν νομίζω ότι γίνετε αυτό το πράγμα. Ιδιαίτερα όταν μιλάμε για μουσείο....
Link to comment
Share on other sites

εννοείς ότι έχεις σκεφτεί τη δημιουργία ενός μουσείου (προτότυπου αντικειμένου φαντάζομαι) αλλά δεν μπορείς να το υλοποιήσεις τώρα και θέλεις να κατοχυρώσεις την ιδέα σου ώστε μέχρι να το κάνεις εσύ να μην μπορεί κανένας άλλος να το κάνει? ή δεν κατάλαβα καλά?

πάντως κι εγώ δε νομίζω ότι γίνεται αυτό.

[sIGPIC][/sIGPIC]"If I had a dollar bill for every time I've been wrong, I'd be a self-made millionaire"
Link to comment
Share on other sites

αν θες πες μου εμενα με πμ την ιδεα σου, ωστε αν σε προλαβει αλλος να εχεις μαρτυρα οτι ηταν δικη σου ιδεα!!

 

ειμαι εμπιστος...αληθεια!! :p

Ericsson GA 628, Ericsson GH 688, Samsung SGH 600, Panasonic GD30, Nokia 8210, Panasonic GD87, Sony Ericsson P800, Siemens CX 65, Sony Ericsson K750i, Motorola V360v, Qtek S110, Samsung ZV30, Nokia N73, LG KS20, Vodafone 541, Samsung Omnia 16GB, HTC Desire, SE Xperia Neo V, HTC Sensation, LG 4X HD, Coolpad F1, Ecoo E04 Plus, Samsung Note 4, Samsung Galaxy S7 Edge, Samsung Note 9 (512/8)
Link to comment
Share on other sites

Ένας "μπακάλικος" τρόπος που είχα ακούσει στο παρελθόν, και που μπορείς να χρησιμοποιήσεις και σε δικαστήριο αν κάποιος σου κλέψει την ιδέα και πάς δικαστικά είναι ο παρακάτω:

 

Καταγράφεις την ιδέα σου σε ένα κομμάτι χαρτί ή/και μαγνητικό μέσο, το βάζεις σε ένα φάκελο ή δέμα και το στέλνεις συστημένο στον εαυτό σου με το ταχυδρομείο. Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα να καταγραφεί η ημερομηνία πάνω στο ίδιο τον φάκελο/δέμα, εκτός από την απόδειξη που θα πάρεις.

 

Όταν το παραλάβεις, δεν το ανοίγεις παρά το φυλάς κάπου σε περίπτωση που θα το χρειαστείς ως μαρτυρία.

 

Για κάτι καλύτερο, μπορείς να ρωτήσεις έναν δικηγόρο.

Link to comment
Share on other sites

Ένας "μπακάλικος" τρόπος που είχα ακούσει στο παρελθόν, και που μπορείς να χρησιμοποιήσεις και σε δικαστήριο αν κάποιος σου κλέψει την ιδέα και πάς δικαστικά είναι ο παρακάτω:

 

Καταγράφεις την ιδέα σου σε ένα κομμάτι χαρτί ή/και μαγνητικό μέσο, το βάζεις σε ένα φάκελο ή δέμα και το στέλνεις συστημένο στον εαυτό σου με το ταχυδρομείο. Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα να καταγραφεί η ημερομηνία πάνω στο ίδιο τον φάκελο/δέμα, εκτός από την απόδειξη που θα πάρεις.

 

Όταν το παραλάβεις, δεν το ανοίγεις παρά το φυλάς κάπου σε περίπτωση που θα το χρειαστείς ως μαρτυρία.

 

Για κάτι καλύτερο, μπορείς να ρωτήσεις έναν δικηγόρο.

 

αυτον τον τροπο τον εχω ακουσει κι εγω να αναφερεται....ισως και να ισχυει.

Ericsson GA 628, Ericsson GH 688, Samsung SGH 600, Panasonic GD30, Nokia 8210, Panasonic GD87, Sony Ericsson P800, Siemens CX 65, Sony Ericsson K750i, Motorola V360v, Qtek S110, Samsung ZV30, Nokia N73, LG KS20, Vodafone 541, Samsung Omnia 16GB, HTC Desire, SE Xperia Neo V, HTC Sensation, LG 4X HD, Coolpad F1, Ecoo E04 Plus, Samsung Note 4, Samsung Galaxy S7 Edge, Samsung Note 9 (512/8)
Link to comment
Share on other sites

Στην περίφημη άσκηση red flag που διοργανώνει η Αεροπορία των ΗΠΑ, λαμβάνει μέρος για πρώτη φορά η ελληνική Πολεμική Αεροπορία, με συμμετοχή της 343 Μοίρας «Αστέρι» το διάστημα 18 Οκτωβρίου - 1 Νοεμβρίου. Η άσκηση που πραγματοποιείται στην Αεροπορική Βάση Νέλλις της Νεβάδα, θεωρείται παγκοσμίως η πλέον ρεαλιστική άσκηση και η ΠΑ συμμετέχει σε αυτήν για πρώτη φορά.

 

Σκοπός της ασκήσεως είναι η ρεαλιστική εκπαίδευση των πληρωμάτων στον σχεδιασμό και στην εκτέλεση αεροπορικών επιχειρήσεων. Κατά τη διάρκεια της ασκήσεως θα εκτελεστούν αποστολές εναέριας μάχης, αέρος-εδάφους, καθώς και αποστολές καταστολής εχθρικής αεράμυνας (sead).

 

Η 343 Μοίρα απέστειλε στις ΗΠΑ πέντε μαχητικά f-16c block 52+. Η μετάβαση των αεροσκαφών έγινε με πτήση μέσω Ισλανδίας, δεδομένου ότι τελικώς δεν κατέστη δυνατή η ρύθμιση εκτελέσεως εναερίων ανεφοδιασμών μέσω αεροσκαφών της Αεροπορίας των ΗΠΑ. Τα μαχητικά συνοδεύουν δύο μεταγωγικά αεροσκάφη c-130h της 356 Μοίρας Τακτικών Μεταφορών, τα οποία μεταφέρουν τεχνικό προσωπικό υποστηρίξεως, ανταλλακτικά και εξοπλισμό για την άμεση εξυπηρέτηση των μαχητικών.

 

Η αναχώρηση των αεροσκαφών από την Ελλάδα έγινε στις 13 και 14 Οκτωβρίου, προκειμένου να βρίσκονται εγκαίρως στον προορισμό τους και να επιτευχθεί η βιολογική προσαρμογή του προσωπικού στις τοπικές συνθήκες.

 

Από πλευράς αμερικανικών συμμετοχών, στην συγκεκριμένη άσκηση θα λάβουν μέρος αεροσκάφη f-15 και f-16 των 64 και 65 Μοιρών aggressor που εδρεύουν στην Νέλλις, f-15 της 18ης Πτέρυγος από την βάση Καντένα (Ιαπωνία), f-16 της 31ης Πτέρυγος από την βάση Αβιάνο (Ιταλία), Α/ΟΑ-10 της 335 Πτέρυγος από την βάση Ντέιβις-Μόνθαν, f-15e της 4ης Πτέρυγος Μαχητικών από την βάση Σέυμουρ-Τζόνσον, Ε-3 από την βάση Τίνκερ, Ε-8 από την βάση Ρόμπινς, u-2 από την βάση Μπηλ, hc-130 από την βάση Μούντυ, kc-135 των 127, 128, 185 Πτερύγων Εναερίου Ανεφοδιασμού, ΕΑ-6Β από το Ναυτικό Αεροπορικό Σταθμό του Ουίντμπι Άιλαντ, ελικόπτερα ΗΗ-60 της 23ης Πτέρυγος από την βάση Ντέιβις-Μόνθαν και μη επανδρωμένα αεροσκάφη rq-1 από την βάση Κριχ.

 

Οι ξένες συμμετοχές, πέραν της ελληνικής, προέρχονται από την Ισπανία με μαχητικά ef-18m της 151ης Μοίρας και από την Σιγκαπούρη με μαχητικά f-16cj της 425ης Μοίρας.

 

Σημειώνεται ότι η συγκεκριμένη διοργάνωση στην οποία συμμετέχει η ΠΑ, δεν είναι η red flag 2008, όπως λανθασμένως αναφέρθηκε από διάφορα μέσα, αλλά ονομάζεται red flag 09-1, καθώς υπόκειται στον σχεδιασμό των διοργανώσεων από πλευράς usaf, για το Οικονομικό Έτους 2009.

 

 

 

πληροφορίες για την άσκηση εδώ: http://en.wikipedia.org/wiki/red_flag_(usaf)

 

επιπλέον πληροφορίες για το γεγονός εδώ: http://defence.e-e-e.gr/files/6cee9c...f7571-450.html

 

Η εν λόγω άσκηση λοιπόν στην οποία μετέχουν εδώ και χρόνια χώρες όπως η Τουρκία,Ισπανία,Ισραήλ,Μεγ� �λη Βρετανία κτλ και είναι η πλέον σκληρή για τους πιλότους μαχητικών αεροσκαφών γίνεται πρώτη φορά με την συμμετοχή της χώρας μας! Και ενώ έχει 2 μήνες σχεδόν που τελείωσε σήμερα μαθαίνουμε απο τα blogs τι συνέβη:

 

Red flag>h Ελληνική Πολεμική Αεροπορία, συνέτριψε τα αμερικανικά μαχητικά στη βάση nellis της nεβάδα!

 

Η ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΠΟΛΕΜΙΚΗ ΑΕΡΟΠΟΡΙΑ ΕΠΙΚΡΑΤΗΣΕ ΣΕ ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ ΒΑΘΜΟ ΤΗΣ ΑΕΡΟΠΟΡΙΑΣ ΤΩΝ ΗΠΑ ΣΤΗΝ ΠΛΕΟΝ ΣΚΛΗΡΗ, ΔΥΣΚΟΛΗ, ΑΠΑΙΤΗΤΙΚΗ ΑΣΚΗΣΗ ΣΤΟΝ ΠΛΑΝΗΤΗ…ΤΗΝ red flag!

 

ΤΟ 2008 ΗΤΑΝ ΜΙΑ ΣΗΜΑΔΙΑΚΗ ΧΡΟΝΙΑ ΓΙΑ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΠΟΛΕΜΙΚΗ ΑΕΡΟΠΟΡΙΑ (Π.Α.) ΑΦΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΠΡΩΤΗ ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΥ ΑΥΤΗ ΕΛΑΒΕ ΜΕΡΟΣ ΣΤΗΝ ΠΛΕΟΝ ΑΠΑΙΤΗΤΙΚΗ ΑΣΚΗΣΗ ΣΕ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΕΠΙΠΕΔΟ, ΤΗΝ ΠΕΡΙΒΟΗΤΗ red flag, ΠΟΥ ΔΙΟΡΓΑΝΩΝΕΙ Η ΑΕΡΟΠΟΡΙΑ ΤΩΝ ΗΠΑ[usaf].

 

H aeΡΟΠΟΡΙΑ ΜΑΣ ΣΥΜΜΕΤΕΙΧΕ ΜΕ ΤΟ ΑΣΤΕΡΙ ΤΗΣ, ΤΗΝ 343 ΜΟΙΡΑ, ΤΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΑΠΟ 18 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ ΕΩΣ 1 ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ .ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΗΤΑΝ ΑΚΡΩΣ ΟΔΥΝΗΡΑ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΑΜΕΡΙΚΑΝΟΥΣ: Η ΠΡΩΤΗ ΜΕΡΑ ΕΛΗΞΕ ΜΕ ΤΟ ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ 11 – 0 ΥΠΕΡ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΙΚΩΝ ΜΑΧΗΤΙΚΩΝ, ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΣΕ f15, f16 ΚΑΙ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΜΕΝΑ f15 ΜΕ ΧΕΙΡΙΣΤΕΣ ΤΟΥΣ ΠΛΕΟΝ ΙΚΑΝΟΥΣ ΑΜΕΡΙΚΑΝΟΥΣ ΧΕΙΡΙΣΤΕΣ ΔΟΚΙΜΑΣΤΕΣ ΤΗΣ usaf ΤΗΣ 64ΗΣ ΜΟΙΡΑΣ aggressors .

 

ΤΗΝ ΤΕΤΑΡΤΗ ΜΕΡΑ [ΜΕΣΟΛΑΒΗΣΑΝ ΔΥΟ ΜΕΡΕΣ ΜΕΙΚΤΩΝ ΠΑΚΕΤΩΝ] ΟΙ ΑΜΕΡΙΚΑΝΟΙ ΕΣΤΕΙΛΑΝ ΟΤΙ ΕΙΧΑΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΧΑΝ, ΔΗΛΑΔΗ ΣΥΝΟΛΙΚΑ 13 ΑΕΡΟΣΚΑΦΗ ΕΝΑΝΤΙΟΝ 4 ΕΛΛΗΝΙΚΩΝ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΗ ΟΠΟΥ ΕΠΙΧΕΙΡΟΥΣΑΝ ΤΑ ΑΕΡΟΣΚΑΦΗ ΜΕ ΤΗΝ ΓΑΛΑΝΟΛΕΥΚΗ. ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ,ΑΝΑΛΟΓΙΚΑ, ΗΤΑΝ ΑΚΟΜΑ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ ΓΙΑ ΤΗΝ usaf: 6 ΚΑΤΑΡΡΙΨΕΙΣ ΑΜΕΡΙΚΑΝΙΚΩΝ ΑΕΡΟΣΚΑΦΩΝ ΕΝΑΝΤΙ ΜΟΛΙΣ 3 ΕΛΛΗΝΙΚΩΝ ΠΟΥ ΜΑΧΟΝΤΑΝ ΣΕ ΑΝΑΛΟΓΙΑ…3,2 ΠΡΟΣ 1 !!!!!!.

 

ΣΥΝΟΛΙΚΑ ΔΗΛΑΔΗ, ΑΝ ΔΕΝ ΕΠΡΟΚΕΙΤΟ ΠΕΡΙ ΑΣΚΗΣΗΣ ΑΛΛΑ ΚΑΝΟΝΙΚΟΥ ΠΟΛΕΜΟΥ ΜΕ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΠΥΡΑ, ΟΙ ΑΜΕΡΙΚΑΝΟΙ ΘΑ ΘΡΗΝΟΥΣΑΝ 17 ΑΕΡΟΣΚΑΦΗ ΚΑΙ ΧΕΙΡΙΣΤΕΣ, ΕΝΑΝΤΙ 3 ΕΛΛΗΝΙΚΩΝ !!!!!!!

 

ΓΙΑ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΣΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΗΣ red flag ΥΠΗΡΞΕ ΤΕΤΟΙΑΣ ΕΥΡΕΙΑΣ ΕΚΤΑΣΗΣ ΕΠΙΚΡΑΤΗΣΗ ΞΕΝΗΣ ΑΕΡΟΠΟΡΙΑΣ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΣΤΟΥΣ aΜΕΡΙΚΑΝΟΥΣ ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ ΣΠΑΝΙΑ Η ΕΠΙΚΡΑΤΗΣΗ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΜΕ ΜΙΑ ΚΑΤΑΡΡΙΨΗ ΔΙΑΦΟΡΑ. Η ΑΣΚΗΣΗ ΠΟΥ ΠΡΑΓΜΑΤΟΠΟΙΕΙΤΑΙ ΣΤΗΝ ΑΕΡΟΠΟΡΙΚΗ ΒΑΣΗ ΝΕllis ΤΗΣ ΝΕΒΑΔΑ, ΘΕΩΡΕΙΤΑΙ ΠΑΓΚΟΣΜΙΩΣ Η ΠΛΕΟΝ ΡΕΑΛΙΣΤΙΚΗ ΚΑΙ ΣΚΛΗΡΗ.

 

Συγνωμη για τα κεφαλαια αλλα ειναι copy paste .

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

:yawn:

 

Tσάμπα σπατάληση δημοσίου χρήματος.

 

btw, η πηγή σου είναι το http://www.e-e-e.gr/ ?

Τζίζας.

http://img515.imageshack.us/img515/4932/moodswf6.jpg
Link to comment
Share on other sites

:yawn:

 

Tσάμπα σπατάληση δημοσίου χρήματος.

 

btw, η πηγή σου είναι το http://www.e-e-e.gr/ ?

Τζίζας.

 

Τί τραγικό site είναι αυτό πάλι; Εδώ δες μία από τις επικεφαλίδες:

 

"ΟΙ ΚΙΝΕΖΟΕΒΡΑΙΟΚΙΝΟΥΜΕΝΕΣ ΑΛΒΑΝΙΚΕΣ ΜΥΣΤΙΚΕΣ ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΜΕΣΩ ΤΗΣ ΑΛΒΑΝΙΚΗΣ ΜΑΦΙΑΣ ΣΥΜΜΕΤΕΧΟΥΝ ΜΕ ΦΡΕΝΗΡΗ ΛΥΣΣΑ ΕΙΣ ΤΟΝ ΕΜΠΡΗΣΜΟ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΙΚΩΝ ΠΟΛΕΩΝ."

 

Conspiracy theory nutcases και ολίγον (;) φασιστάκια...

http://www.thesimpsons.com/bios/images/bios_family_snowball2.gif
Link to comment
Share on other sites

:yawn:

 

Tσάμπα σπατάληση δημοσίου χρήματος.

 

btw, η πηγή σου είναι το http://www.e-e-e.gr/ ?

Τζίζας.

 

 

Οχι !!!!

 

http://taxalia.blogspot.com/2009/01/blog-post_2251.html

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Ένας "μπακάλικος" τρόπος που είχα ακούσει στο παρελθόν, και που μπορείς να χρησιμοποιήσεις και σε δικαστήριο αν κάποιος σου κλέψει την ιδέα και πάς δικαστικά είναι ο παρακάτω:

 

Καταγράφεις την ιδέα σου σε ένα κομμάτι χαρτί ή/και μαγνητικό μέσο, το βάζεις σε ένα φάκελο ή δέμα και το στέλνεις συστημένο στον εαυτό σου με το ταχυδρομείο. Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα να καταγραφεί η ημερομηνία πάνω στο ίδιο τον φάκελο/δέμα, εκτός από την απόδειξη που θα πάρεις.

 

Όταν το παραλάβεις, δεν το ανοίγεις παρά το φυλάς κάπου σε περίπτωση που θα το χρειαστείς ως μαρτυρία.

 

Για κάτι καλύτερο, μπορείς να ρωτήσεις έναν δικηγόρο.

 

Αυτός είναι ένας σωστός και έγκυρος τρόπος κατοχύρωσης πνευματικών δικαιωμάτων.

Αρκεί να μην ανοιχτεί ο φάκελος και να κρατηθεί μαζί με την απόδειξη αποστολής, και να φαίνεται ευδιάκριτα η ημερομηνία αποστολής (σφραγίδα ΕΛΤΑ).

Panasonic GD50, Ericsson T18s, Ericsson T20i, Nokia 3410, Nokia 5210, Sharp GX25 (Ferrari), Sharp GX40, Sharp 770SH (McLaren Mercedes), Nokia 6300, Nokia 5530
Link to comment
Share on other sites

Ειχα βρει καποτε μια λιστα με τα πρακτορεια που εκδιδουν εισητηρεια ΟΣΕ αλλα δε μπορω να την ξαναβρω.

Ψαχνω για καποιο τετοιο πρακτορειο στο Μαρουσι.

Αν γνωριζει καποιος κατι ας ποσταρει.

Ευχαριστω!

http://s9.postimg.org/hxs222dsf/ezgif_com_crop.gif
Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου δεν εχω ιδεα για το μαρουσι, αλλα εχει εκδοτηρια σιγουρα στο κεντρο.

 

Αυτο που ηθελα ομως να πω, ειναι το γελοιο του θεματος, πως γινεται ενας τοσο μεγαλος οργανισμος να μην σου δινει τη δυνατοτητα να αγοραζεις εισητηρια μεσω ιντερνετ...Πραγματικα οι ανθρωποι ειναι απιστευτοι. Και φυσικα σαν να μην συμβαινει τπτ ανεβαζουν τα εισητηρια, λες και δεν βρισκομαστε εν μεσω οικονομικης κρισης.

 

Ενα παραδειγμα. Το εισητηριο για Κων/πολη με την κλιναμαξα εχει 60ευρω one way. Δλδ 120ευρω round trip. Πριν απο μερικους μηνες το εισητηριο εκανε 48 ευρω. Την ιδια στιγμη εισητηρια μπορει καποιος να βρει αεροπορικα με 220 ευρω, ενω αν πηγαινε-ελα ΜΟΝΟΣ (ενας επιβατης) με το αυτοκινητο θα εκανε λιγοτερο απο το μισο χρονο, σε σχεση με το τρενο, και θα πληρωνε περιπου 100 ευρω για τα καυσιμα. Λεωφορειο λιγοτερες ωρες απο το τρενο, με επισης λιγοτερα λεφτα.

Πειτε μου εσεις ενα λογο να παρει καποιος το τρενο...

A man is walking home one dark night in Belfast. Suddenly a figure with a gun moves out of the shadows and says:

"What religion are you?"

The fellow replies "I'm an atheist", to which the gunman replies,

"Yeah, but a catholic or protestant atheist?"

Link to comment
Share on other sites

Αν θυμαμαι καλα η λιστα ειχε καμια 30αρια πρακτορεια οποτε θα εχει σιγουρα και καποια στα βορεια προαστεια.

Το θεμα της online εκδοση εισητηριων ειναι καθαρα πολιτικο.

Η γραφειοκρατεια συντηρειται(αν και θα μειωνεται σιγα σιγα οσο μας αναγκαζει η ευρωπαικη ενωση για e-government) απο στρατηγικη επιλογη των κυβερνωντων διαχρονικα μιας και ειναι οι μονοι κυβερνωντες στον κοσμο που τους νοιαζει μονο για μια συγκεκριμενη ομαδα πληθυσμου - αυτη που βρισκεται πισω απο το γκισε!

http://s9.postimg.org/hxs222dsf/ezgif_com_crop.gif
Link to comment
Share on other sites

Σκοπεύω να το δώσω μέσα στους προσεχείς μήνες, καθώς χρειάζεται για τις αιτήσεις κάποιων μεταπτυχιακών που με ενδιαφέρουν. Το έχει δώσει κανείς; Αν ναι, τι είδους προετοιμασία χρειάζεται; Αγόρασα το Kaplan GMAT 800 (2008-2009), το οποίο κατά γενική ομολογία είναι το καλύτερο βιβλίο για προετοιμασία.

 

Παρακαλώ, μοιραστείτε τις γνώσεις και εμπειρίες σας επί του θέματος! :)

Link to comment
Share on other sites

Σκοπεύω να το δώσω μέσα στους προσεχείς μήνες, καθώς χρειάζεται για τις αιτήσεις κάποιων μεταπτυχιακών που με ενδιαφέρουν. Το έχει δώσει κανείς; Αν ναι, τι είδους προετοιμασία χρειάζεται; Αγόρασα το Kaplan GMAT 800 (2008-2009), το οποίο κατά γενική ομολογία είναι το καλύτερο βιβλίο για προετοιμασία.

 

Παρακαλώ, μοιραστείτε τις γνώσεις και εμπειρίες σας επί του θέματος! :)

 

Eγώ είχα πάρει το βιβλίο του Barron με το CD. Από εκεί και πέρα η μόνη προετοιμασία που μπορείς να κάνεις είναι εξάσκηση, εξάσκηση, εξάσκηση μέχρι δακρύων (ακριβώς αυτό που δεν είχα κάνει εγώ δλδ :lol:).

 

Πολλές λεπτομέρειες δε θυμάμαι μιας και πάνε γύρω στα 7 χρόνια :!: αλλά ρώτα εσύ αν θες :)

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί φίλοι,

 

Σας επισυνάπτουμε τη φωτογραφία του φίλου μας (ΝΙΚΟΣ ΧΑΡΑΛΑΜΠΙΔΗΣ, 26 χρονών) ο οποίος εξαφανίστηκε το βράδυ της Δευτερας 09 Φεβρουαρίου.

 

Από το βράδυ της Δευτέρας χάνονται τα ίχνη του. Ο 26χρονος νέος αναχώρησε από το λιμάνι του Ηρακλείου για το λιμάνι του Πειραια, με το πλοίο της MINOAN LINES, για να καταταχτεί στο Κέντρο Εκπαίδευσης Διαβιβάσεων στην Καλαμάτα στο οποίο τελικά δεν παρουσιάστηκε. Από εκείνη την Δευτέρα το βράδυ δεν έχει επικοινωνήσει με την οικογένεια του και τους φίλους του.

 

Την ημέρα που αναχώρησε φορούσε ανοιχτό χρώμα τζιν παντελόνι και μπλούζα μπεζ.

 

Όλοι οι αρμοδιοι φορείς εχουν κινητοποιηθεί, αλλα χρειαζόμαστε και τη δική σας βοήθεια.

Εθεάθη την Τρίτη το πρωί στα ΚΤΕΛ Κηφισού όπου και συνομίλησε με γνωστό του άτομο λέγοντας του ότι παρουσιάζεται Καλαμάτα.

 

Σας παρακαλούμε όποιος γνωρίζει κάτι ή είδε τον Νίκο να επικοινωνήσει με την αστυνομία ή με τα παρακάτω τηλέφωνα 6974876685 & 2810212791.

http://profile.ak.facebook.com/object3/445/5/n69359066992_7165.jpg

Link to comment
Share on other sites

Παρακαλώ τους admins να γίνει sticky τουλάχιστον για μικρό χρονικό διάστημα... Το Νίκο τον είδε και μίλησε με γνωστό μας την Τρίτη το πρωί στις 8:30 στα ΚΤΕΛ Κηφισσού και από τότε κανένα ίχνος του δυστυχώς.. Το κινητό του αναφέρει 'εκτός ΄συνδεσης' από την Τρίτη γύρω στις 11 το πρωί και μετά...

 

Παρακαλώ όπως έχει το οποιοδήποτε στοιχείο ή έχει γνωστό που πήγαινε προς Καλαμάτα, ή ήταν στα ΚΤΕΛ εκείνο το πρωινό ας μου στείλει PM...

 

Το group στο FB έχει ήδη 12000 μέλη...http://www.facebook.com/group.php?gid=69359066992

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις για... οτιδήποτε!
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...