Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.711 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      924
    • Έχω MasterCard
      445
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      58
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Μου ηρθαν πριν λιγο σε sms οι 2 κωδικοι για εκπτωση στην Aegean/Olympic που προβλεποταν απο την platinum.
Και μενα. Ηταν δωρο της platinum?
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα εκτελεί την συναλλαγή η εθνική, οπότε λογικά αύριο.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A6013 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έχεις καταθέσεις? Εγώ δεν έχω στην συγκεκριμένη Τράπεζα.

Ίσως γι αυτό..λ

Μου φαίνεται τραγικά μεγάλο το εισόδημα αυτό, πρέπει να το δηλώνει μονοψήφιο ποσοστό φορολογουμένων.

 

Έναν λογαριασμό με περίπου 3000€

 

----- προσθήκη μηνύματος 70 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Και μενα. Ηταν δωρο της platinum?

 

Ναι. Αναφέρεται στα χαρακτηριστικά της καρτας

 

----- προσθήκη μηνύματος 72 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Έκανα μία μεταφορά χρημάτων από λογαριασμό εθνικής, σε λογαριασμό της Πειραιώς ξημερώματα Σαββάτου.

 

Ακόμη δεν έχει εμφανιστεί το ποσό στον λογαριασμό μου.

 

Πότε θα πρέπει να 'φανούν' τα χρήματα στην Πειραιώς;

 

Αυριο ........

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά μήπως γνωρίζει κάποιος εάν γίνεται στην εφαρμογή της εθνικής να προσθέσω δύο διαφορετικά e-banking accounts τα οποία να μπορώ να ελέγχω από την ίδια εφαρμογή εκ περιτροπής;

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

OnePlus 3T, iPad mini 2
Link to comment
Share on other sites

Ειχε κανεις την Notos Bonus American Express; Σας την αντικατεστησαν με την notosplus visa; Εμενα μου ειπαν εδω και κανα μηνα οτι θα μου την αντικαταστησουν με αυτη και οτι την εχουν στειλει, αλλα δεν εχω λαβει κατι ακομα..
Link to comment
Share on other sites

Ειχε κανεις την Notos Bonus American Express; Σας την αντικατεστησαν με την notosplus visa; Εμενα μου ειπαν εδω και κανα μηνα οτι θα μου την αντικαταστησουν με αυτη και οτι την εχουν στειλει, αλλα δεν εχω λαβει κατι ακομα..

 

Στο ebanking σου, εχει εμφανιστει;

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Ναι κανονικα εδω και καιρο. Και τηλεφωνικα μου ειπαν οτι εχει σταλει απο 4/7 αλλα εγω ακομα δεν την εχω λαβει.. απλα θελω να δω αν οντως λενε αληθεια κ την εχουν στειλει ή μηπως εχουν και αλλοι το ιδιο προβλημα οποτε κατι παιζει με τις αποστολες τους..
Link to comment
Share on other sites

Ναι κανονικα εδω και καιρο. Και τηλεφωνικα μου ειπαν οτι εχει σταλει απο 4/7 αλλα εγω ακομα δεν την εχω λαβει.. απλα θελω να δω αν οντως λενε αληθεια κ την εχουν στειλει ή μηπως εχουν και αλλοι το ιδιο προβλημα οποτε κατι παιζει με τις αποστολες τους..
Ζήτησε να σου επιβεβαιώσουν διεύθυνση αποστολής.

 

Sent from my SM-G965F using Tapatalk

Our greatest weakness lies in giving up. The most certain way to succeed is always to try just one more time -- Thomas A. Edison
Link to comment
Share on other sites

Αφου μου αλλαξαν αλλες 2 καρτες, μου κανει εντυπωση που αυτη δεν ηρθε.. ισως λογω εκλογων να ειχε πηξει το ταχυδρομειο ή να πεταχτηκε καταλαθως ο φακελος γιατι αν κρινω απο τις αλλες, δεν ελεγε alpha bank πανω αλλα ηταν ενας λευκος φακελος χωρις λογοτυπο πανω..
Link to comment
Share on other sites

Ναι κανονικα εδω και καιρο. Και τηλεφωνικα μου ειπαν οτι εχει σταλει απο 4/7 αλλα εγω ακομα δεν την εχω λαβει.. απλα θελω να δω αν οντως λενε αληθεια κ την εχουν στειλει ή μηπως εχουν και αλλοι το ιδιο προβλημα οποτε κατι παιζει με τις αποστολες τους..

 

Τη στέλνουν απλό ταχυδρομείο, ομαδικη επιστολή. Πιο αργό απο οτιδήποτε άλλο. Σε μένα έκανε 20 μέρες να έρθει. Υπομονή.

Link to comment
Share on other sites

Εχτές παρέλαβα diners ως αντικατάσταση της amex wind bonus.Στην επιστολή αναφέρουν πως ισχύουν οι ίδιοι όροι με την amex οπότε ελπίζω πως δεν θα έχει συνδρομή ειδάλλως... κόψιμο!
Link to comment
Share on other sites

Εχτές παρέλαβα diners ως αντικατάσταση της amex wind bonus.Στην επιστολή αναφέρουν πως ισχύουν οι ίδιοι όροι με την amex οπότε ελπίζω πως δεν θα έχει συνδρομή ειδάλλως... κόψιμο!

 

Η ελπίδα πεθαίνει πάντα τελευταία.

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Τώρα που ενοποιήθηκε η συλλογή bonus από τις κάρτες της alpha, γνωρίζει κανείς πως έρχεται η ειδοποίηση για τους πόντος που λήγουν;

Έχω διάφορές κάρτες bonus αλλά μόνο στον λογαριασμό της diners αναγράφεται ειδοποίηση ότι σε δύο μήνες θα λήξουν π.χ. 200 πόντοι.

Αφού ο λογαριασμός bonus είναι κοινός για όλες τις κάρτες, περίμενα ειδοποίηση στο statement όλων των καρτών.

Έχει παρατηρήσει κάτι κανείς;

I can't tell you what the Cuore Sportivo is...

You have to see it for yourself.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς απλά να τους στείλεις σε έναν φίλο σου και αυτός να τους στείλει πίσω.

'Ετσι κερδίζεις 2 χρόνια ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα που ενοποιήθηκε η συλλογή bonus από τις κάρτες της alpha, γνωρίζει κανείς πως έρχεται η ειδοποίηση για τους πόντος που λήγουν;

Έχω διάφορές κάρτες bonus αλλά μόνο στον λογαριασμό της diners αναγράφεται ειδοποίηση ότι σε δύο μήνες θα λήξουν π.χ. 200 πόντοι.

Αφού ο λογαριασμός bonus είναι κοινός για όλες τις κάρτες, περίμενα ειδοποίηση στο statement όλων των καρτών.

Έχει παρατηρήσει κάτι κανείς;

 

Κατέβασε την εφαρμογή bonus app στο κινητό σου ή στο tablet σου και θα βλέπεις πότε λήγουν οι πόντοι σου και αναλυτικά από κάθε συναλλαγή πόσοι πόντοι μπήκαν. Στην εφαρμογή μπορείς να μπεις με τους ίδιους κωδικούς ebanking της alpha που έχεις ή με τα στοιχεία οποιαδήποτε κάρτας που έχεις.

το Link για την εφαρμογή είναι : https://www.alpha.gr/el/idiotes/bonus/bonus-app

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εχτές παρέλαβα diners ως αντικατάσταση της amex wind bonus.Στην επιστολή αναφέρουν πως ισχύουν οι ίδιοι όροι με την amex οπότε ελπίζω πως δεν θα έχει συνδρομή ειδάλλως... κόψιμο!

 

Και εμένα σε αντικατασταση της dynamic το ίδιο γράφει ελπίζω να μην έχω συνδρομή και εγώ όπως δεν είχα.

Ενα στοιχείο ακόμα που δείχνει οτι είναι συνεχεία της παλαιάς κάρτας είναι οτι πάνω στη diners γράφει "member since" την ημερομηνία έκδοσης της dynamic και οχι της diners

 

Δοκίμασε να κάνεις ανέπαφες συναλλαγές η δικιά μου δεν κάνει και με έχουν ενημερώσει οτι είναι πρόβλημα της alpha bank και των pos οταν το φτιάξουν θα με πάρουν τηλέφωνο...

Link to comment
Share on other sites

Μου ήρθε η χρυσή Mastercard σε αντικατάσταση της Μαύρης AMEX. στο γράμμα έλεγε ένα χρόνο δωρεάν συνδρομή και μετά 30 ευρώ. Πήρα; τηλέφωνο και ρώτησα αν ισχύει η δωρεάν συνδρομή για κίνηση και μου απάντησε όχι για τις καινούργιες κάρτες
Link to comment
Share on other sites

περίεργο και αυτό...το ίδιο συνέβει και στην γυναίκα φίλου...αλλάξανε την premium AMEX με χρυσή MC και συνδρομή 30 ευρώ από τον 2ο χρόνο, παρόλο που η συνδρομή της χρυσής είναι 50 ευρώ! Στις platinum δεν έγινε "έκπτωση" και θα έρθει κουστούμι 80 ευρώ! Edited by Nikos_s3
Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα την Premium Bonus AmEx την ατικατέστησαν με Χρυσή Bonus Mastercard και στην επιστολή έγραφε για €30 από τον επόμενο χρόνο, αλλά τηλεφωνικά με ενημέρωσαν πως δεν θα χρεωθεί σε περίπτωση συνολικών ετήσιων αγορών άνω των €2.000

 

Στην επιστολή με την οποία παρέλαβα την Diners Club που αντικατέστησε Dynamic AmEx ΔΕΝ είχε αναφορά σε συνδρομή και τηλεφωνικά μου επιβεβαίωσαν πως παραμένει άνευ ετήσιας συνδρομής.

Edited by GraveDigger
logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

Με τις ανέπαφες συναλλαγές στις νέες κάρτες diners έχει κανένας το ίδιο πρόβλημα με εμένα;

Η δικιά μου δεν δουλεύει σε κανένα μηχάνημα που δοκίμασα ανέπαφα (Σκλαβενίτη , ΑΒ,praktiker)

Link to comment
Share on other sites

Με τις ανέπαφες συναλλαγές στις νέες κάρτες diners έχει κανένας το ίδιο πρόβλημα με εμένα;

 

Η δικιά μου δεν δουλεύει σε κανένα μηχάνημα που δοκίμασα ανέπαφα (Σκλαβενίτη , ΑΒ,praktiker)

Σε λίγα POS προς το παρόν υποστηρίζεται ανέπαφη σε Diners club.

 

Sent from my SM-G965F using Tapatalk

Our greatest weakness lies in giving up. The most certain way to succeed is always to try just one more time -- Thomas A. Edison
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα μου ήρθε η χρυσή mastercard σε αντικατασταση της American Express. Είδα όμως ότι μετά τον πρώτο χρόνο έχει συνδρομή 30 ευρώ ενώ η αμέρικαν δεν είχε. Τους πήρα τηλ και μου είπαν ότι αν δε θέλω συνδρομή μπορώ να την αντικαταστήσω με diners. Τι λέτε να κάνω;
Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται τι σε βολεύει.

Προσωπικά την diners που μου έστειλαν δε θα την ενεργοποιήσω μιας και δε με βολεύει και θα ζητήσω την afinity (πλέον έχει 2.5% και όχι 3% από ότι είδα).

Link to comment
Share on other sites

Με τις ανέπαφες συναλλαγές στις νέες κάρτες diners έχει κανένας το ίδιο πρόβλημα με εμένα;

Η δικιά μου δεν δουλεύει σε κανένα μηχάνημα που δοκίμασα ανέπαφα (Σκλαβενίτη , ΑΒ,praktiker)

Ακόμα δεν την έχω ενεργοποιήσει.Μολις βρω ευκαιρία θα το δοκιμάσω.Ισχυει ότι η πρώτη συναλλαγή πρέπει να γίνει με χρήση pin για να "ενεργοποιηθούν" οι ανέπαφες συναλλαγές;

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα μου ήρθε η χρυσή mastercard σε αντικατασταση της American Express. Είδα όμως ότι μετά τον πρώτο χρόνο έχει συνδρομή 30 ευρώ ενώ η αμέρικαν δεν είχε. Τους πήρα τηλ και μου είπαν ότι αν δε θέλω συνδρομή μπορώ να την αντικαταστήσω με diners. Τι λέτε να κάνω;

 

Εξαρτάται. Αν έχεις και άλλη πιστωτική κάρτα visa ή master οκ μπορείς να το κάνεις .

Πάντως σε όλες εγώ βλέπω ότι σιγα σιγα μπαινει συνδρομή.. από πέρσι ξεκίνησαν διάφορες πολιτικές με νέες χρεώσεις και σε πιστωτικές και σε χρεωστικές και σιγά σιγά όλο και κάτι θα πληρώνουμε και για τα 2 είδη.

Η συγκερκειμένη χρυσή MC πάντως έχει κανονικά 50 ευρώ συνδρομή για νέες αιτήσεις οπότε υπάρχει έκπτωση. Σε άλλους που αντικατέστησαν με platinum έχει 80 ευρώ.

 

 

Αυτό που δεν μου αρέσει πάντως είναι ότι μία ίδια κάρτα δεν έχει ίδια χαρακτηριστικά και οι πελάτες αντιμετωπίζονται διαφορετικά ανάλογα την πετίπτωση.

 

Πχ εγώ έχω μια χρυσή MC από όταν βγήκε λόγω αντικατάστασης χρυσής citibank. Οι διπλάσιοι πόντοι δεν ισχύουν στην περίπτωσή μου σε αυτή την κάρτα καθώς οι διπλάσιοι πόντοι είναι για αίτησεις από το 2018 και μετά. Οπότε δεν με συμφέρει να χρησιμοποιώ τη συγκεκριμένη παρόλο που αν μπει κανείς στο σάιτ θα δει ότι έχει άλλα χαρακτηριστικά που δεν έχει η δική μου

 

Επίσης η χρυσή bonus Visa σε αντικατάσταση για την blue amex ενώ έχει κανονικά διπλάσιους πόντους, δεν έχει το προνομιακό επιτόκιο που έχουν οι χρυσές bonus visa . Το επιτόκιο παραμένει 17,50% όπως στις blue και όχι 15,75% όπως θα ήταν αν έκανες νέα αίτηση για τη συγκρκειμένη. Ίσως για αυτό το λόγο έγινε και έκπτωση στη συνδρομή.

 

Όποιος έχει την platinum και εκδόθηκε λογαριασμός μιας και έχει καονονική συνδρομή χωρίς έκπτωση.. τι επιτοκιο έχει; κανονικά αναφέρεται 13,75% ότι θα πρέπει να είναι

Edited by Alex0077
Link to comment
Share on other sites

Ναι 13,75% (18% στις αναληψεις) λεει στον λογαριασμο, σε εμενα τουλαχιστον που λεει για δωρεαν τον πρωτο χρονο κ μετα 80 ευρω συνδρομη. Η amex premium bonus που ειχα ειχε 17,5% (19% στις αναληψεις)
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...