Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.711 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      924
    • Έχω MasterCard
      445
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      58
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Και στην Eurobank μπορείς να μετατρέψεις σε dual μια πιστωτική κάρτα, πράγμα το οποίο έκανα πρόσφατα. Φαντάζομαι πως και σε οποιαδήποτε άλλη τράπεζα γίνεται αυτό!

Αν την χρεωστική την χρειάζεσαι μόνο για πρόσβαση στους καταθετικούς λογαριασμούς σου και μόνο από τα ATM της τράπεζάς σου, τότε συμφέρει η αλλαγή σε dual.

 

Εγω το ζήτησα και μου απάντησαν ότι το κάνουν μόνον αν δεν έχεις χρεωστικη

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Η μεταφορά alpha πόντων σε κάρτα ΤΡΙΤΟΥ έχει χρέωση ?

 

Δεν έχει χρεωση

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Εγω το ζήτησα και μου απάντησαν ότι το κάνουν μόνον αν δεν έχεις χρεωστικη

 

Ε την ακυρώνεις και ησυχάζεις.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Ε την ακυρώνεις και ησυχάζεις.

Γιατί να την ακυρώσω; Κι αν χρειαστεί να πάνω ανάληψη από ΑΤΜ άλλης τράπεζας από τον λογαριασμό μου; Πώς θα το κάνω;

Κι αν θέλω να αγοράσω κάτι με χρέωση του λογαριασμού μου;

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Γιατί να την ακυρώσω; Κι αν χρειαστεί να πάνω ανάληψη από ΑΤΜ άλλης τράπεζας από τον λογαριασμό μου; Πώς θα το κάνω;

Κι αν θέλω να αγοράσω κάτι με χρέωση του λογαριασμού μου;

 

Σε προσωπικό αυστηρά επίπεδο θα πω τα εξής: 1) έχω και άλλες χρεωστικές 2) δεν σηκώνω ποτέ χρήματα από ΑΤΜ άλλης τράπεζας 3) αν έχω πιστωτική δεν καίγομαι να κάνω αγορά με χρέωση του λογαριασμού μου.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Σε προσωπικό αυστηρά επίπεδο θα πω τα εξής: 1) έχω και άλλες χρεωστικές 2) δεν σηκώνω ποτέ χρήματα από ΑΤΜ άλλης τράπεζας 3) αν έχω πιστωτική δεν καίγομαι να κάνω αγορά με χρέωση του λογαριασμού μου.

 

Και τα τρία αυτά ισχύουν και για μένα. Αλλά ισχύει και ότι χωρίς να μου περισσεύουν δεν με απασχολεί και τόσο να πληρωσω 6€ καθε 5 χρόνια για την χρεωστική

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Και τα τρία αυτά ισχύουν και για μένα. Αλλά ισχύει και ότι χωρίς να μου περισσεύουν δεν με απασχολεί και τόσο να πληρωσω 6€ καθε 5 χρόνια για την χρεωστική

 

Δεν έχει να κάνει με το 1 και κάτι €/χρόνο αλλά με το να έχω μια κάρτα λιγότερη στο πορτοφόλι.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Η alpha πάντως συνδεει την πιστωτική με το λογαριασμο για αναλήψεις και σου δίνει και χρεωστική. Ενώ η eurobank όχι. Προσωπικά προτιμώ την πολιτική της alpha.
Link to comment
Share on other sites

Η yes Visa της eurobank συμμετέχει στο πρόγραμμα επιστροφή ή όχι;

 

Οχι,εχει δικο της προγραμμα...στην επιστροφη ειναι οι χρεωστικες και πιστωτικες Eurobank και Ταχυδρομικο Ταμιευτηριο(ναι υπαρχουν ακομα τετοιες καρτες,με μπλε χρωμα) που ειναι η πλειοψηφια Mastercard και Visa νομιζω μονο η Student Eurobank Visa.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Η alpha πάντως συνδεει την πιστωτική με το λογαριασμο για αναλήψεις και σου δίνει και χρεωστική. Ενώ η eurobank όχι. Προσωπικά προτιμώ την πολιτική της alpha.

H Alpha έχει μια ιδιότυπη πολιτική (διαφορετική από τα συνηθισμένα) και σου επιτρέπει να έχεις περισσότερες από 1 χρεωστικές κάρτες, αρκεί να είναι διαφορετικές.

π.χ. μπορείς να έχεις 1 debit Visa και μια debit mastercard και 1 debit AmEx.

logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

Χτες πήρα την Diners bonus σε αντικατασταση της Dynamic.

Στην επιστολή γράφει ότι οι οικονομικοί όροι παραμένουν οι ίδιοι. Άρα αφού δεν είχα συνδρομή με την Dynamic δεν θα έχω ούτε με την Diners

Link to comment
Share on other sites

Χτες πήρα την Diners bonus σε αντικατασταση της Dynamic.

Στην επιστολή γράφει ότι οι οικονομικοί όροι παραμένουν οι ίδιοι. Άρα αφού δεν είχα συνδρομή με την Dynamic δεν θα έχω ούτε με την Diners

 

Όπως έγραφε σε μένα η επιστολή και της notos και της platinum οπότε το θεωρώ κι εγώ αυτονόητο, πιστεύω και η alpha το ίδιο :lol:

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.τον προηγούμενο μήνα είχα κάνει μια αγορά με δόσεις..με 10 άτοκες..και τώρα είναι να βάλω δόση..αλλά δε ξέρω πόσο να βάλω..γτ δε μου δείχνει ανεξοφλητο πόσο..μου δείχνει πιστωτικό όριο 1500
Link to comment
Share on other sites

Χτες πήρα την Diners bonus σε αντικατασταση της Dynamic.

 

Στην επιστολή γράφει ότι οι οικονομικοί όροι παραμένουν οι ίδιοι. Άρα αφού δεν είχα συνδρομή με την Dynamic δεν θα έχω ούτε με την Diners

 

 

 

Και εμενα ετσι ελεγε η επιστολη απο την bonus mastercard που μου αντικατεστησαν μια amex με δωρεαν συνδρομη για παντα.

Στο καταστημα μου ειπαν να το παρακολουθω για κανενα διμηνο και αν δω καποια χρεωση συνδρομης να τους ενημερωσω.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Γ Ι Ω Ρ Γ Ο Σ
Link to comment
Share on other sites

Και εμενα ετσι ελεγε η επιστολη απο την bonus mastercard που μου αντικατεστησαν μια amex με δωρεαν συνδρομη για παντα.

Στο καταστημα μου ειπαν να το παρακολουθω για κανενα διμηνο και αν δω καποια χρεωση συνδρομης να τους ενημερωσω.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Στο δίμηνο τι χρέωση συνδρομής να γίνει; Όταν έχεις επέτειο έκδοσης της καρτας θα γίνει η χρέωση. Τον αντίστοιχο μήνα φέτος του μηνα που γραφει ότι ληγει η καρτα

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Εχω κανει προχθες μια αιτηση για University Visa πειραιως...ποσο καιρο κανει να εγκριθει;

Το θεμα ειναι οτι τη χρειαζομαι για αγορα με δοσεις αμεσα

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Εχω κανει προχθες μια αιτηση για University Visa πειραιως...ποσο καιρο κανει να εγκριθει;

Το θεμα ειναι οτι τη χρειαζομαι για αγορα με δοσεις αμεσα

 

2-5 εργάσιμες η έγκριση και περίπου 4-6 εργάσιμες η πλαστικοποιηση της κάρτας και η αποστολή της σε κατάστημα.Καλεσε στην εξυπηρέτηση να ρωτήσεις σε τι στάδιο βρίσκεται η αίτηση σου.

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με την alpha και την αντικατάσταση της dynamic με diners έχω το παρακάτω γραπτώς:

 

Σε συνέχεια ηλεκτρονικού μηνύματός σας, θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι η Alpha Bank, με σκοπό την παροχή αναβαθμισμένων προνομίων και υπηρεσιών, θα σας προσφέρει την εφάμιλλης ποιότητας και αξιοπιστίας ανανεωμένη κάρτα Diners Club, χωρίς χρέωση ετήσιας συνδρομής, προς αντικατάσταση της κάρτας σας Dynamic American Express.

 

 

Επίσης, να αναφέρω ότι το 3% που έχουμε για τα super market σημαίνει ότι έχουμε 1 ευρώ επιστροφή για κάθε 33 ευρώ.

Σύμφωνα με τους όρους, το υπόλοιπο (που δεν έχει εκδοθεί σε επιταγή ακόμα), αντιστοιχεί σε 500 πόντους ανά ευρώ επιστροφής. Που σημαίνει 500 πόντοι ανά 33 ευρώ (σε supermarket) η αλλιώς ~15 πόντοι ανα ευρώ (και όχι 8 πόντοι ανά ευρώ που δίνουν στους μεγάλους συνεργάτες με την diners).

Εγώ τουλάχιστον θα την χρησιμοποιήσω την dynamic μέχρι 1-2 μέρες πρίν εκδοθεί η επιταγή και τότε θα ενεργοποιήσω την diners.

Edited by thodoris85
Link to comment
Share on other sites

Στο δίμηνο τι χρέωση συνδρομής να γίνει; Όταν έχεις επέτειο έκδοσης της καρτας θα γίνει η χρέωση. Τον αντίστοιχο μήνα φέτος του μηνα που γραφει ότι ληγει η καρτα

 

 

 

Πρεπει να εχεις δικιο.

Η καρτα που μου σταλθηκε τον προηγουμενο μηνα εχει ληξη 1/23.

Εχω τον νου μου τωρα και θα ξανα προσεχω τον Ιανουαριο του 2020 να δω μηπως υπαρξει καποια χρεωση.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Γ Ι Ω Ρ Γ Ο Σ
Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με την alpha και την αντικατάσταση της dynamic με diners έχω το παρακάτω γραπτώς:

Σε συνέχεια ηλεκτρονικού μηνύματός σας, θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι η Alpha Bank, με σκοπό την παροχή αναβαθμισμένων προνομίων και υπηρεσιών, θα σας προσφέρει την εφάμιλλης ποιότητας και αξιοπιστίας ανανεωμένη κάρτα Diners Club, χωρίς χρέωση ετήσιας συνδρομής, προς αντικατάσταση της κάρτας σας Dynamic American Express.

Επίσης, να αναφέρω ότι το 3% που έχουμε για τα super market σημαίνει ότι έχουμε 1 ευρώ επιστροφή για κάθε 33 ευρώ.

Σύμφωνα με τους όρους, το υπόλοιπο (που δεν έχει εκδοθεί σε επιταγή ακόμα), αντιστοιχεί σε 500 πόντους ανά ευρώ επιστροφής. Που σημαίνει 500 πόντοι ανά 33 ευρώ (σε supermarket) η αλλιώς ~15 πόντοι ανα ευρώ (και όχι 8 πόντοι ανά ευρώ που δίνουν στους μεγάλους συνεργάτες με την diners).

Εγώ τουλάχιστον θα την χρησιμοποιήσω την dynamic μέχρι 1-2 μέρες πρίν εκδοθεί η επιταγή και τότε θα ενεργοποιήσω την diners.

Κι εγώ αυτό ειχα υπολογίσει, δηλαδή να ενεργοποιήσω την καινούρια Diners 1-2 μέρες πριν κάνει κύκλο η Dynamic AmEx.

Απλά πρόσεξε πως η μετατροπή θα αφορά μόνο το ακέραιο ποσό, οπότε υπολόγισε τις αγορές σου ώστε αν είσαι κοντά στο να στρογκυλοποιηθεί (π.χ. 7,98) φρόντισε να κάνεις καμία ακόμη αγορά που να σε περάσει πάνω το ,00 ;)

Επιπλέον μην ξεχνάς την καμπάνια (ανακοινωμένη μέχρι τέλος του έτους) https://www.alpha.gr/el/idiotes/kartes/nea-karton/bonus-sta-supermarket-me-kartes-diners-club όπου καταλαβαίνω πως πρέπει να συμπληρώσεις €200/ημερολογιακό μήνα σε super markets. Οπότε αν συμπληρώσεις €200/μήνα, τότε για τα πρώτα €200 θα έχεις επιπλέον 5 πόντους/1€. Απλά δεν είμαι σίγουρος πως η Diners θα είναι αποδεκτή στα super markets που είναι αποδεκτή η AmEx, π.χ. στα Lidl :worry:

Edited by GraveDigger
logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ αυτό ειχα υπολογίσει, δηλαδή να ενεργοποιήσω την καινούρια Diners 1-2 μέρες πριν κάνει κύκλο η Dynamic AmEx.

Απλά πρόσεξε πως η μετατροπή θα αφορά μόνο το ακέραιο ποσό, οπότε υπολόγισε τις αγορές σου ώστε αν είσαι κοντά στο να στρογκυλοποιηθεί (π.χ. 7,98) φρόντισε να κάνεις καμία ακόμη αγορά που να σε περάσει πάνω το ,00 ;)

Επιπλέον μην ξεχνάς την καμπάνια (ανακοινωμένη μέχρι τέλος του έτους) https://www.alpha.gr/el/idiotes/kartes/nea-karton/bonus-sta-supermarket-me-kartes-diners-club όπου καταλαβαίνω πως πρέπει να συμπληρώσεις €200/ημερολογιακό μήνα σε super markets. Απλά δεν είμαι σίγουρος πως η Diners θα είναι αποδεκτή στα super markets που είναι αποδεκτή η AmEx, π.χ. στα Lidl :worry:

 

3 μέρες πριν τη λήξη, θα κάτσω να κάνω τους υπολογισμούς πάλι. Νομίζω αυτό το μήνα θα στοκάρω σε πάνες :)

Μέχρι 2-3 βδομάδες πριν (αν θυμάμαι καλά) που είχα ρωτήσει στα lidl, diners δε δέχονται (την amex τη δέχονται εδώ και ~3 μήνες μόνο).

 

Η καμπάνια που λες, δίνει +1000 (ανεξαρτητα με το ποσό), άρα υπολογισμένο και αυτό, και με δεδομένο ότι κάνω αρκετά έξοδα σε super, πάλι με συμφέρει ο τρόπος που λέμε.

Link to comment
Share on other sites

Στη mastercard bonus platinum που πήραμε οι περισσότεροι για αντικατάσταση της amex έχει δωρεάν τα sms alerts. Ξέρει κανείς αν στην αντίστοιχη gold bonus mastercard παρέχεται και εκεί δωρεάν η υπηρεσία;

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

3 μέρες πριν τη λήξη, θα κάτσω να κάνω τους υπολογισμούς πάλι. Νομίζω αυτό το μήνα θα στοκάρω σε πάνες :)

Μέχρι 2-3 βδομάδες πριν (αν θυμάμαι καλά) που είχα ρωτήσει στα lidl, diners δε δέχονται (την amex τη δέχονται εδώ και ~3 μήνες μόνο).

 

Η καμπάνια που λες, δίνει +1000 (ανεξαρτητα με το ποσό), άρα υπολογισμένο και αυτό, και με δεδομένο ότι κάνω αρκετά έξοδα σε super, πάλι με συμφέρει ο τρόπος που λέμε.

 

Να ρωτήσω του 2000 bonus Πόντους τους πήρατε; έκανα ενεργοποίηση πήρα για κάθε ευρώ 500 πόντους (Πήρα και αναλογία πόντων για το μη ακέραιο πόσο)

Άλλα τους 2000 πόντους δεν τους έχω πάρει - μήπως πρέπει να κάνω και μια συναλλαγή να να μπουν λογικά και αυτοί.

Η επιστολή που είχα πάρει έλεγε και 2000 πόντους δώρο με την ενεργοποίηση της κάρτας

Edited by hlektro
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...