Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.711 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      924
    • Έχω MasterCard
      445
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      58
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Δε ξέρω πως την πάτησα έτσι.. Πλήρωσα υποτίθεται 9.99$ και μου έφαγε από την κάρτα 50$ κάπου 47€ έχασα. Είμαι να σκάσω.. Δείτε τι πλήρωσα και τι γράφει στα comments... Τι κάνω τώρα; μπορώ να βρω καμιά άκρη με την τράπεζα με αυτό το link? Και το ότι έβαλα την κάρτα μια φορά στο site αυτό παίζει να μου τραβήξουν ξανά λεφτά;

 

20190719-005213.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ναι 13,75% (18% στις αναληψεις) λεει στον λογαριασμο, σε εμενα τουλαχιστον που λεει για δωρεαν τον πρωτο χρονο κ μετα 80 ευρω συνδρομη. Η amex premium bonus που ειχα ειχε 17,5% (19% στις αναληψεις)

 

και περιθωριο αναληψης μετρητων, ακριβως το μισο του πιστωτικου οριου

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Δε ξέρω πως την πάτησα έτσι.. Πλήρωσα υποτίθεται 9.99$ και μου έφαγε από την κάρτα 50$ κάπου 47€ έχασα. Είμαι να σκάσω.. Δείτε τι πλήρωσα και τι γράφει στα comments... Τι κάνω τώρα; μπορώ να βρω καμιά άκρη με την τράπεζα με αυτό το link? Και το ότι έβαλα την κάρτα μια φορά στο site αυτό παίζει να μου τραβήξουν ξανά λεφτά;

 

20190719-005213.jpg

 

Για αρχή επικοινωνείς μαζί τους και ζητάς να διορθώσουν τη χρέωση. Εάν δεν το κάνουν, επικοινωνείς με την τράπεζα και αμφισβητείς τη χρέωση. Μπορείς να παραθέσεις και τη φωτογραφία στην αίτηση αμφισβήτησης. Δυστυχώς εάν είναι απατεώνες μπορούν να σου ξανακάνουν χρέωση, αλλά περίμενε πρώτα να δεις πώς θα απαντήσουν.

Εάν δεν θέλεις να έχεις συνέχεια το νου σου, μπορείς πάντα να αντικαταστήσεις την κάρτα με νέα.

Link to comment
Share on other sites

Τους έχω στείλει ήδη μύνημα από χθες. Ξέρουμε που στέλνω email για αμφισβήτηση στην alpha? Ή να τους πάρω τηλέφωνο να μου πουν;
Link to comment
Share on other sites

Τους έχω στείλει ήδη μύνημα από χθες. Ξέρουμε που στέλνω email για αμφισβήτηση στην alpha? Ή να τους πάρω τηλέφωνο να μου πουν;

 

Θα τους πάρεις τηλέφωνο και θα σου στείλουν μια φόρμα στο email σου για να τη συμπληρώσεις και να τη στείλεις πίσω στο email που θα σου πουν.

Μέχρι 40 εργάσιμες για διεκπαιρέωση

Link to comment
Share on other sites

Δε ξέρω πως την πάτησα έτσι.. Πλήρωσα υποτίθεται 9.99$ και μου έφαγε από την κάρτα 50$ κάπου 47€ έχασα. Είμαι να σκάσω.. Δείτε τι πλήρωσα και τι γράφει στα comments... Τι κάνω τώρα; μπορώ να βρω καμιά άκρη με την τράπεζα με αυτό το link? Και το ότι έβαλα την κάρτα μια φορά στο site αυτό παίζει να μου τραβήξουν ξανά λεφτά;

 

Έχεις δει από τις κινήσεις της κάρτας σου ότι όντως σου κράτησαν $50? Αν το έχεις δει μόνο στο comment, είναι πιθανό να έχει γίνει λάθος κατά την καταχώρηση από αυτόν που ενημέρωσε την κίνηση (το κατάστημα).

 

Όπως και να έχει εύχομαι να βγάλεις άκρη και να μας ενημερώσεις για το τι γίνεται.

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Μου έφαγε 50€ από την κάρτα. Η κίνηση δε φάνηκε ακόμα αλλά είχα 100 και έχω 50

 

Μπορεί απλά να έχει δεσμεύσει 50 και όταν οριστικοποιηθεί η χρέωση να εμφανιστεί το σωστό πόσο.

Εγω έκανα κατά λάθος μια αγορά αξιΣ 14€. Σε 5 λεπτά επικοινώνησα με τον πωλητή ζήτησα να ακυρωθεί η παραγγελία. Η παραγγελία ακυρώθηκε αλλά τα χρήματα παραμένουν δεσμευμένα ακόμη, εδώ και 45 περίπου ημέρες. Δεν θα χρεωθουν οριστικά θα εξαφανιστεί η δέσμευση αλλά θέλει το χρόνο του

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Τους έχω στείλει ήδη μύνημα από χθες. Ξέρουμε που στέλνω email για αμφισβήτηση στην alpha? Ή να τους πάρω τηλέφωνο να μου πουν;

 

Επικοινωνείς μαζί τους και σου στέλνουν σε e-mail τη φόρμα αμφισβήτησης την οποία την προωθείς μετά στο e-mail CustomerService@alpha.gr. ή πηγαίνεις στο κατάστημα την αίτηση και την αφήνεις εκεί .

 

Σε κάθε περίπτωση θα πρέπει να περιμένεις για να λογιστικοποιηθεί η συναλλαγή καθώς θα χρειαστεί να συμπληρώσεις και τον αριθμό αναφοράς της συναλλαγής. Λένε 40 μέρες αλλά μπορεί να πάρει και παραπάνω. Σε δική μου αμφισβήτηση το Νοέμβριο πήρε 2,5 μήνες (με θετικό αποτέλεσμα)

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν λογιστικοποιηθει η οποιαδηποτε νομιμη/παρανομη συναλλαγη η τραπεζα δεν μπορει να κανει τιποτα γιατι απλα μεχρι τοτε δεν ειναι περασμενη στα βιβλια της (τα συστηματα της).

Επισης πολλες φορες κανουν δεσμευση ποσου μεγαλυτερου απ οτι τελικα χρεωνεται. Αυτο γινεται κατα κορον σε κρατησεις ξενοδοχειων, ενοικιασεις αυτοκινητων, γεμοσμα βενζινης σε αυτοματα μηχανηματα (κυριως στην Ιταλια) κλπ.

 

Οποτε περιμενε να λογιστικοποιηθει η συναλλαγη και βλεπεις... ακομα και μετα την λογιστικοποιηση της μπορει να εχει παραμεινει η δεσμευση των 50 και να υπαρχει και η σωστη χρεωση οποτε ο λογαριασμος σου να ειναι 100-50-14=36 ευρω. Τα 50 δεσμευμενα θα αποδεσμευτουν μετα απο 10-15 εργασιμες.

Link to comment
Share on other sites

Θελω να πληρωσω την πιστωτικη καρτα στη Πειραιως...πως θα δω εκτος του εντυπου λογαριασμου ποσα πρεπει να πληρωσω.Φαινεται στο winbank?

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Θελω να πληρωσω την πιστωτικη καρτα στη Πειραιως...πως θα δω εκτος του εντυπου λογαριασμου ποσα πρεπει να πληρωσω.Φαινεται στο winbank?

Φυσικά..............

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Πράγματι αυτό έγινε μετά την αλλαγή των pos στα Mymarket και το πέρασμα στη viva. Το αποτελεσμα πάντως είναι να χάνεται το Bonus της Diners 1000 ποντοι
Αυτό ακριβώς. Μπαίνει στην κατηγορία Εστιαση

Ενεργοποίησα κι εγώ την κάρτα Diners σε αντικατάσταση της Dynamic και διαπίστωσα πως οι καινούριες συναλλαγές σε MyMarket εκκαθαρίστηκαν με αιτιολογία "VIVA PAYMENTS MAROUSI" και κατηγοριοποίηση "Εστίαση - Ταξίδια" αντί για "Σουπερμάρκετ - Διατροφή" :mad:

Μπορεί το ίδιο POS να έχει διαφορετική κατηγοριοποίηση ανά είδος κάρτας; :blink:

@alfeios ή οποιοσδήποτε άλλος, έχετε βγάλει άκρη με αυτό;

 

3 μέρες πριν τη λήξη, θα κάτσω να κάνω τους υπολογισμούς πάλι. Νομίζω αυτό το μήνα θα στοκάρω σε πάνες :)

Μέχρι 2-3 βδομάδες πριν (αν θυμάμαι καλά) που είχα ρωτήσει στα lidl, diners δε δέχονται (την amex τη δέχονται εδώ και ~3 μήνες μόνο).

 

Η καμπάνια που λες, δίνει +1000 (ανεξαρτητα με το ποσό), άρα υπολογισμένο και αυτό, και με δεδομένο ότι κάνω αρκετά έξοδα σε super, πάλι με συμφέρει ο τρόπος που λέμε.

Για ιστορικούς λόγους: τα Lidl είχαν ξεκινήσει την αποδοχή American Express στις 31/12/2018.

Να δούμε πότε θα σκεφτούν να κάνουν ενέργειες για την αποδοχή των Diners Club!

logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

λεβεντες παρελαβα την καρτα yes απο αντικατασταση και δεν δουλευουν οι ανεπαφες συναλλαγες ,τι πρεπει να κανω;
Link to comment
Share on other sites

λεβεντες παρελαβα την καρτα yes απο αντικατασταση και δεν δουλευουν οι ανεπαφες συναλλαγες ,τι πρεπει να κανω;

 

Δοκίμασε να κάνεις κανονικά μια συναλλαγή μέσω POS και PIN (όχι ανέπαφα) - πολλές φορές χρειάζεται αυτό το βήμα για να ενεργοποιηθούν οι ανέπαφες.

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

λεβεντες παρελαβα την καρτα yes απο αντικατασταση και δεν δουλευουν οι ανεπαφες συναλλαγες ,τι πρεπει να κανω;

 

η πρώτη συναλλαγή μέσα στο POS, από κει και μετά και ανέπαφα...

εσπρεσοσυζητήσεις www.e-spresso.gr
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να κάνεις κανονικά μια συναλλαγή μέσω POS και PIN (όχι ανέπαφα) - πολλές φορές χρειάζεται αυτό το βήμα για να ενεργοποιηθούν οι ανέπαφες.

 

η πρώτη συναλλαγή μέσα στο POS, από κει και μετά και ανέπαφα...

 

Μαλιστα, εχω κανει μια μεσω pos και μετα απο 5 λεπτα αλλη μια που παλι δεν την δεχτηκε ανεπαφα ,δεν επρεπε να ενεργοποιηθει αμεσως; ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Μαλιστα, εχω κανει μια μεσω pos και μετα απο 5 λεπτα αλλη μια που παλι δεν την δεχτηκε ανεπαφα ,δεν επρεπε να ενεργοποιηθει αμεσως; ευχαριστω.

 

μάλλον πρέπει να πάρεις τηλέφωνο, έχεις δοκιμάσει σε άλλη επιχείρηση;

εσπρεσοσυζητήσεις www.e-spresso.gr
Link to comment
Share on other sites

παιδια εχω πιστωτικη eurobank σε αγορα μου με δοσεις απο τον γερμανο ο οποιος δουλευει e-pos εθνικης η πρωτη δοση χρεωθηκε ενα μηνα μετα την αγορα. Το ιδιο μου ετυχε και σε αλλο καταστημα που δουλευε με e-pos εθνικης η συναλλαγη εγινε 13 του μηνα και η χρεωση εγινε στις 6 του επομενου μηνα. ξερει κανεις γιατι τοση καθυστερηση? εχει τυχει σε κανενα αλλο?
υπογραφή εκτός ορίων
Link to comment
Share on other sites

Ενεργοποίησα κι εγώ την κάρτα Diners σε αντικατάσταση της Dynamic και διαπίστωσα πως οι καινούριες συναλλαγές σε MyMarket εκκαθαρίστηκαν με αιτιολογία "VIVA PAYMENTS MAROUSI" και κατηγοριοποίηση "Εστίαση - Ταξίδια" αντί για "Σουπερμάρκετ - Διατροφή" :mad:

Μπορεί το ίδιο POS να έχει διαφορετική κατηγοριοποίηση ανά είδος κάρτας; :blink:

@alfeios ή οποιοσδήποτε άλλος, έχετε βγάλει άκρη με αυτό;

 

Απο την εξυπηραιτηση πελατων της Alpha Bank δεν έλαβα καμία απάντηση αλλά το πρόβλημα διορθώθηκε, στο κατάστημα Mymarket που ψωνιζω

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

παιδια εχω πιστωτικη eurobank σε αγορα μου με δοσεις απο τον γερμανο ο οποιος δουλευει e-pos εθνικης η πρωτη δοση χρεωθηκε ενα μηνα μετα την αγορα. Το ιδιο μου ετυχε και σε αλλο καταστημα που δουλευε με e-pos εθνικης η συναλλαγη εγινε 13 του μηνα και η χρεωση εγινε στις 6 του επομενου μηνα. ξερει κανεις γιατι τοση καθυστερηση? εχει τυχει σε κανενα αλλο?

Σε όσες συναλλαγές έχω με πιστωτικές κάρτες Eurobank από POS της Εθνικής, έχω δει κι εγώ μεγάλες καθυστερήσεις π.χ. μία εβδομάδα για one-off και περισσότερο από δύο εβδομάδες για αγορές με δόσεις (στην συνέχεια οι επόμενες δόσεις πέφτουν βάσει της ημερομηνίας της πρώτης δόσης).

Πάντως τα καταστήματα Γερμανός έχουν και cardlink POS καθώς συμμετέχουν και στο πρόγραμμα €πιστροφή της Eurobank.

 

Απο την εξυπηραιτηση πελατων της Alpha Bank δεν έλαβα καμία απάντηση αλλά το πρόβλημα διορθώθηκε, στο κατάστημα Mymarket που ψωνιζω
Ωραία, ευελπιστώ πως θα γίνει συνολική διόρθωση για όλα τα καταστήματα διότι έστειλα e-mail στα My Market και μου απάντησαν πως το έχουν προωθήσει στην Viva χωρίς να μου ζητήσουν στοιχεία καταστήματος.

Ακόμα δεν έχω επικοινωνήσει με την εξυπηρέτηση της Alpha Bank, αλλά θα πρέπει να το κάνω κι εγώ. Σ' ευχαριστώ!

logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιο site/πλατφόρμα για αγοραπωλησία Alpha Bonus πόντων;

Δεν ειναι εμπορεύσιμο είδος, loyalty points είναι.

Our greatest weakness lies in giving up. The most certain way to succeed is always to try just one more time -- Thomas A. Edison
Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι εμπορεύσιμο είδος, loyalty points είναι.

 

Αμερική υπάρχουν τέτοιες σελίδες. Βέβαια τέτοιου είδους συναλλαγές είναι στα πλαίσια γκρίζας ζώνης.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιο site/πλατφόρμα για αγοραπωλησία Alpha Bonus πόντων;

Ενδιαφέρεσαι για αγορά ή πώληση πόντων; Και με ποιά σχέση πόντων/τιμής;

logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...