Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.711 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      924
    • Έχω MasterCard
      445
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      58
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Σήμερα πήγα σε κατάστημα alphabank για να κάνω αίτημα να μου δώσουν την afinity αντί για την diners (χωρίς συνδρομή όπως ήταν και η dynamic) που μου έχουν ήδη στείλει σε αντικατάσταση της dynamic.

Μετά από επικοινωνία τους με το τηλεφωνικό, μου είπαν ότι μπορεί να γίνει αλλαγή μόνο με mastercard bonus (δεν έχει διπλούς πόντους).

 

Οπότε προχώρησα σε ακύρωση της diners.

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα αλλά τους πολλούς πόντους τους μαζεύεις απο συγκεκριμένα καταστήματα άλλωστε. Έχει και είσοδο στο lounge του ελ Βενιζέλος, οτι πρέπει για τις διακοπές τώρα. Θα σας πω εμπειρία εν καιρό

Ναι βέβαια . Έχει είσοδο στο Lounge με 22 ευρώ μόνο.

 

Ειδικά για τις αίθουσες Goldair Handling η χρέωση είναι €22,32 στο Intra Schengen και €31 στο Extra Schengen στο Ελ. Βενιζέλος και €18,6 στο αεροδρόμιο του Ηρακλείου. Με κάρτα Diners Club Prestige απολαμβάνετε δωρεάν πρόσβαση στις αίθουσες Goldair Handling στην Ελλάδα.

http://www.dinersclub.gr/travel_index.html

Edited by Vasileios
Link to comment
Share on other sites

Ναι και? Το ειδα.. καλύτερο απ το να πληρώσεις business/first θεση δεν νομίζεις? Θα δώσεις 22ε οσο σ ενα εστιατόριο και θα είσαι εκει να αναμένεις το αεροπλάνο. Δεν θες κανένα πρόβλημα. Προσβαση λέει, οχι δωρεαν
Link to comment
Share on other sites

600 οριο, βασικος μισθός 550.. καιρός ηταν να τα χαλαρώσουν

 

Χαμηλό μεν, φαντάζομαι σου είπαν αργότερα να αιτηθείς αύξηση. Τόσο έχω και εγώ στην φοιτητική της Πειραιώς.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Ναι και? Το ειδα.. καλύτερο απ το να πληρώσεις business/first θεση δεν νομίζεις? Θα δώσεις 22ε οσο σ ενα εστιατόριο και θα είσαι εκει να αναμένεις το αεροπλάνο. Δεν θες κανένα πρόβλημα. Προσβαση λέει, οχι δωρεαν

Θα πλήρωνες πρώτη θέση , μόνο και μόνο για να πας στου Lounge ?

Link to comment
Share on other sites

Εχει κανείς την Prestige Diners και να έχει παει σε lounge να μας πει πως λειτουργεί; Σου λέει να κατεβάσεις κάποιο app (loungekey, dragonpass κλπ) για να μπεις στο lounge ή απλα με την κάρτα; Κια που ξέρουν στο κάθε lounge ανά τον κόσμο οτι θα πρέπει να χρεώσεουν π.χ. 15 ευρώ τον κάτοχο και όχι οτι τους έρθει στο κεφάλι;
Link to comment
Share on other sites

Την απλη Diners.Κοιτα σήμερα πηρα την κάρτα δεν γνωρίζω, κατα Σεπτέμβρη που φεύγω με άδεια θα μαθω... Στο φίλο πιο πάνω, εννοώ οτι με την κάρτα αυτή έχεις πρόσβαση σε συγκεκριμένα lounge, αν είσαι τακτικός πελάτης,εισιτήριο ανώτερης κατηγορίας ή τελος μια συνδρομή 100ε τον χρόνο. Αυτες είναι οι επιλογές. Τα παραπανω είναι για προσβαση. Εντάξει μα..@κιες θα μ πεις αλλά γτ οχι 1-2 φορές τον χρόνο που θα ταξιδεψεις. Δεν σ λεω οτι θα πλήρωνα ολα τα υπόλοιπα αλλα αφού βολεύει η καρτα γτ οχι. Edited by Johannppa
Link to comment
Share on other sites

600 οριο, βασικος μισθός 550.. καιρός ηταν να τα χαλαρώσουν

 

Στην eurobank και εμένα 550 φαίνεται βασικός, άσχετα τι παίρνω και μου έδωσαν τη yes visa με 1500 αρχικό όριο. Και μετά έγινε αύξηση

Link to comment
Share on other sites

Στην eurobank και εμένα 550 φαίνεται βασικός, άσχετα τι παίρνω και μου έδωσαν τη yes visa με 1500 αρχικό όριο. Και μετά έγινε αύξηση
μήπως είχες μεγαλύτερη φορολογική? Εκλεισες χρόνο/ια?
Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα αλλά τους πολλούς πόντους τους μαζεύεις απο συγκεκριμένα καταστήματα άλλωστε. Έχει και είσοδο στο lounge του ελ Βενιζέλος, οτι πρέπει για τις διακοπές τώρα. Θα σας πω εμπειρία εν καιρό

 

Σίγουρα βολεύει αν οι αγορές σου γίνονται σε συγκεκριμένα καταστήματα μόνο. Εγώ με amex παλιά είχα θέμα καθώς δεν γινόταν δεκτή σχεδόν πουθενά αλλού. Αγόρασα έπιπλα και ευτυχώς που είχα visa.

 

Και δεν είναι ότι δεν τις περνάνε εδώ. Και Γαλλία που είχα πάει δεν είχε γίνει δεκτή σε αρκετά σημεία.

Link to comment
Share on other sites

Με το ζορι δίνει 1% επιστροφή. Αν κ αμα και ετσι κ αλλιώς. Διαβασε στην τραπεζα

 

Γενικά ποια συμφέρει?

Link to comment
Share on other sites

Γενικά ποια συμφέρει?

Εμεις γενικά με της αλφαμπανκ το μπονους δουλεύουμε και συμφέρει. Καθένας με τις προτιμήσεις τ... Και στον φίλο πιο πανω. Το περίεργο είναι πως γενικα είναι αποδεκτη η American ενω διαβάζω και ακουω πως η Diners οχι τοσο ενω έχουν ίδια προμήθεια. Για εξωτερικό δεν γνωρίζω καθόλου.

Link to comment
Share on other sites

Είπα μήπως της attica για μηχανικούς έχει κάτι παραπάνω αλλά δε το βλέπω. Όλες έχουν 30 ευρώ συνδρομή?
Link to comment
Share on other sites

Είπα μήπως της attica για μηχανικούς έχει κάτι παραπάνω αλλά δε το βλέπω. Όλες έχουν 30 ευρώ συνδρομή?

Στην αλφα οι απλες ναι

Link to comment
Share on other sites

Η technocard έλεγε ήταν δωρεάν ενώ τώρα λέει 30.

 

 

 

Δεν νομίζω ότι σου προσφέρει κάτι το ιδιαίτερο η τεκνοκαρντ πάντως. Προσωπικά είμαι οκ με την κοςμοτε της Γιούρομπανκ με την οποία πληρώνω λογαριασμούς μς μια μικρή έκπτωση και πήρα και ηλεκτρικά απο μεγάλο κατάστημα με επιστροφή 20% που μου φάνηκε τίμια.

OnePlus 3T, iPad mini 2
Link to comment
Share on other sites

Άρχισε η παραπληροφόρηση από τις τράπεζες για να μη φύγει το χρήμα εξω με την επερχόμενη κατάργηση των cc... https://www.euro2day.gr/news/economy/article/1692198/oi-pagides-stis-katatheseis-exoterikoy.html
Link to comment
Share on other sites

Άρχισε η παραπληροφόρηση από τις τράπεζες για να μη φύγει το χρήμα εξω με την επερχόμενη κατάργηση των cc... https://www.euro2day.gr/news/economy/article/1692198/oi-pagides-stis-katatheseis-exoterikoy.html

Δεν είναι κακο να έχεις κ τα χρήματα σου Ελλάδα. Ένα μικρο κομποδεμα βέβαια στο εξωτερικό επιβάλλεται. Ν26, απ τις πιο εύχρηστες και σιγουρες τράπεζες

Link to comment
Share on other sites

Άρχισε η παραπληροφόρηση από τις τράπεζες για να μη φύγει το χρήμα εξω με την επερχόμενη κατάργηση των cc... https://www.euro2day.gr/news/economy/article/1692198/oi-pagides-stis-katatheseis-exoterikoy.html

 

 

Γιατί παραπληροφόρηση;Μια χαρά τα λέει.Στη Γερμανία,τα λεφτά όχι μόνο δεν δίνουν τόκο,αλλά πληρώνεις κι από πάνω.

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Τα δημοσιεύματα τέτοιου τύπου δεν είναι κάτι καινούργιο. Προφανώς είναι κατευθυνόμενα και ανακριβή

Ξεχνάνε να αναφέρουν ότι μπορείς να βρεθείς χωρίς υπόλοιπο στον λογαριασμό σου επειδή έτσι θέλησε το υπουργείο οικονομικών χωρίς καν να ειδοποιηθεις.

Όσο για τα επιτόκια των λογαριασμών καταθέσεων είναι να γελά κανείς. Ειδικά αν συνυπολογίσει κάνεις το ρίσκο του να έχεις λεφτά στις ελληνικές τράπεζες

Link to comment
Share on other sites

Τα δημοσιεύματα τέτοιου τύπου δεν είναι κάτι καινούργιο. Προφανώς είναι κατευθυνόμενα και ανακριβή

Ξεχνάνε να αναφέρουν ότι μπορείς να βρεθείς χωρίς υπόλοιπο στον λογαριασμό σου επειδή έτσι θέλησε το υπουργείο οικονομικών χωρίς καν να ειδοποιηθεις.

Όσο για τα επιτόκια των λογαριασμών καταθέσεων είναι να γελά κανείς. Ειδικά αν συνυπολογίσει κάνεις το ρίσκο του να έχεις λεφτά στις ελληνικές τράπεζες

Από που και ως που κινδυνεύεις να βρεθείς χωρίς υπόλοιπο στον λογ/σμό σου;

Εκτός αν εννοείς ότι αν χρωστάς στο δημόσιο και δε πλερώ, θα σου πάρουν ως το ακατάσχετο αν δεν πας σε ρυθμιση.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Άρχισε η παραπληροφόρηση από τις τράπεζες για να μη φύγει το χρήμα εξω με την επερχόμενη κατάργηση των cc... https://www.euro2day.gr/news/economy/article/1692198/oi-pagides-stis-katatheseis-exoterikoy.html

 

Κάποιο ψέμα σε αυτά που λέει ;

Our greatest weakness lies in giving up. The most certain way to succeed is always to try just one more time -- Thomas A. Edison
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...