Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.711 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      924
    • Έχω MasterCard
      445
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      58
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Σε ποια εταιρία ισχύει αυτή η αναλογία;

https://www.alpha.gr/el/idiotes/bonus/sunergates/tgi-fridays νομίζω σε θέμα εξαργύρωσης όντως είναι η καλύτερη αλλά ισχύει για την επόμενη φορά που θα πας και είναι μέσα σε κάποιο χρονικό διάστημα.

 

Μίλησα και εγώ με alpha σήμερα και ρώτησα και για τις δύο κάρτες αντικατάστασης των amex που μου ήρθαν notos visa και platinum και έγραφαν ότι συνεχίζω με τους ίδιους οικονομικούς όρους και η κοπέλα στην εξυπηρέτηση μου είπε ότι είναι δωρεάν εφ' όρου ζωής (αυτό το εφ'όρου μου φάνηκε τόσο αστείο όπως στα κινητά το για πάντα που πάντα τελείωνε :lol::lol::lol:

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

https://www.alpha.gr/el/idiotes/bonus/sunergates/tgi-fridays νομίζω σε θέμα εξαργύρωσης όντως είναι η καλύτερη αλλά ισχύει για την επόμενη φορά που θα πας και είναι μέσα σε κάποιο χρονικό διάστημα.

[...]

παίρεις κουπόνι €20 με δύο (2) μήνες διάρκεια

 

Μέχρι πριν ένα χρόνο ήταν με 3.000 πόντους και συνέφερε περισσότερο!

logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

Να πω και εγώ τον πόνο μου ακόμα η diners κάρτα που πήρα να δουλέψει ανέπαφα...

Και η δικια μου το ίδιο πρόβλημα έχει.Την δοκίμασα πριν από λίγο στο ίδιο s/m που είχα κάνει την πρώτη συναλλαγή με χρήση pin και δεν δούλεψε ανέπαφα

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Επίσης η χρυσή bonus Visa σε αντικατάσταση για την blue amex ενώ έχει κανονικά διπλάσιους πόντους, δεν έχει το προνομιακό επιτόκιο που έχουν οι χρυσές bonus visa . Το επιτόκιο παραμένει 17,50% όπως στις blue και όχι 15,75% όπως θα ήταν αν έκανες νέα αίτηση για τη συγκρκειμένη. Ίσως για αυτό το λόγο έγινε και έκπτωση στη συνδρομή.

 

Όποιος έχει την platinum και εκδόθηκε λογαριασμός μιας και έχει καονονική συνδρομή χωρίς έκπτωση.. τι επιτοκιο έχει; κανονικά αναφέρεται 13,75% ότι θα πρέπει να είναι

 

Και εγώ δεν καταλαβαίνω τι τρέχει με την χρυσή bonus visa. Ίδιο προϊόν και δίνει διαφορετικά επιτόκια από το site. Στο statement Ιουλίου βλέπω επιτόκιο αγορών 12% και ανάληψης μετρητών 12.5%, ενώ στο site δείχνουν 15.75%. Από την άλλη η Platinum δίνει επιτόκιο αγορών 13.75% και ανάληψης μετρητών 18%, όπως και στο site. Και οι δύο κάρτες δίνουν διπλάσιους bonus πόντους οπότε αν δεν κάνουν δωρεάν τη συνδρομή του χρόνου το βλέπω να μένω μόνο με την χρυσή.

 

Προσωπικά δεν χρησιμοποιώ το επιτόκιο σε καμία κάρτα, απλά παραξενεύομαι με την διαφορετικότητα ανά πελάτη. Ναι μεν είμαι από το 2005 κάτοχος της χρυσής αλλά κατά καιρούς γινόταν αναπροσαρμογή του επιτοκίου (όταν ξεκίνησα ήταν 9%).

Φιλικά,

 

Γιώργος Βαρδίκος

HyperHosting Web Hosting Services

http://www.hyperhosting.gr

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους!

 

Έχω μισθοδοσία 10 χρόνια στην εθνική, MasterCard με ΠΟ 2.500€ και εκκαθαριστικό 14.300€

Επειδή στο web banking αναγράφει όριο 14.700€, φαντάζομαι ότι έχω κάποιες πιθανότητες αν κάνω αίτηση για αλλαγή σε gold και αύξηση ΠΟ?

 

Κάνω μεγάλη χρήση της κάρτας, περίπου 10Κ/έτος και πληρώνω on time αρκετά μεγάλο μέρος του κεφαλαίου.

 

Επίσης έχω άλλες 2 κάρτες eurobank ΠΟ 1.500 και 1.000(post-credit) αντίστοιχα όντας καλοπληρωτής.

 

 

Sent from my Redmi Note 4X using Tapatalk

Edited by stratos_21
Link to comment
Share on other sites

Μου ήρθε η notosplus visa σε αντικατάσταση της AMEX Notos bonus που είχα. Πλέον βλέπω οτι αυτή δεν συμμετέχει στο Bonus αλλά σου δίνει 10% στα Notos και 1% σε όλους τους άλλους πίσω σε μορφή δωροεπιταγής που μπορείς όμως να χρησιμοποιήσεις μόνο στα notos. Αχρηστη μου φαίνεται και σκέφτομαι να την ακυρώσω. Το μόνο καλό που έχει είναι το δωρεάν πάρκινγκ στην Αθήνα με οποιαδήποτε αγορά από τα notos, οπότε θεωρητικά μπορείς να παρκάρεις και να πας οπου θες ψωνίζοντας απλά ένα στυλό από τα notos.. Βλέπετε κάποιο άλλο πλεονέκτημα για κάποιον που δεν ψωνίζει τακτικά από τα Notos και ψώνιζα μόνο επειδή έδινε η παλιά amex 20 πόντους για κάθε ευρώ;
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω τη notos visa αρκετά χρόνια, χωρίς συνδρομή μάλιστα και την κρατάω γιατί κάθε χρόνο μου κάνει δώρο μια δωροεπιταγή των 10 ευρώ στα γενέθλια μου και ισχύει για 6 μήνες. Πιστεύω και μόνο για αυτό αξίζει να την κρατήσεις, αρκεί να μην έχεις συνδρομή
Link to comment
Share on other sites

Λεει οτι μονο τον πρωτο χρονο ειναι δωρεαν.. αλλα και παλι με 10 ευρω απο τα notos δεν ψωνιζεις τιποτα.. ειναι ετσι και αλλιως ακριβες οι μαρκες που εχει.. πιστευω θα την καταργησω και θα τους πω να μεταφερουν το πιστωτικο της οριο σε καποια απο τις αλλες που εχω (αν γινεται αυτο)
Link to comment
Share on other sites

Εγώ την έχω κοντά στα 10 χρόνια και τότε την έδιναν χωρίς συνδρομή. Εννοείται ότι αν πληρώνεις συνδρομή δεν συμφέρει. Με 10 ευρώ μπορείς να πάρεις κάποιο εσώρουχο. Εγώ έτσι κάνω στις εκπτώσεις. Προχθές πήρα 2 μποξεράκια και από 16 ευρώ που είχαν με την έκπτωση, έδωσα μόνο 6. Συν ότι είχα και το δωρεάν πάρκινγκ και το συνδύασα με κάτι δουλειές που είχα στο κέντρο
Link to comment
Share on other sites

Θυμάστε το θέμα με την καταχώρηση της συναλλαγής στα Mymarket στην κατηγορία Εστίαση - ταξίδια και όχι στην κατηγορία Διατροφή--Σούπερ μάρκετ;

Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα να μην μετράνε αυτές οι αγορές με την Diners για τον υπολογισμό των 200€ τον μήνα και το bonus των extra 2000 πόντων.

Πολλοί είχαμε στείλει Mail στην εξυπηρέτηση πελατών της Alpha Bank και μετά από μέρες μας είπαν ότι το θέμα τακτοποιηθηκε

Μάλιστα εμένα μου τηλεφώνησαν για να με ενημερώσουν, τους ευχαρίστησα για τις ενέργειες τους και παραδόξως ο υπάλληλος που με ενημέρωσε αγωνιζόταν στο τηλεφώνημα να με πείσει ότι η τράπεζα δεν εκανε τίποτα και ότι ήταν θέμα της Viva που τακτοποιηθηκε από την viva.

Πράγματι οι νέες συναλλαγές άρχισαν να καταχωρουνται στη σωστή κατηγορία

Και ξαφνικά σήμερα δύο αγορές, και πάλι τα ίδια.....

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη, ποια είναι αυτή η προσφορά με τα 200 ευρώ αγορές σε supermarket που δίνει 2000 πόντους; Ηξερα για αγορές diners με 200 ευρώ σου δίνει 1000 πόντους.
Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη, ποια είναι αυτή η προσφορά με τα 200 ευρώ αγορές σε supermarket που δίνει 2000 πόντους; Ηξερα για αγορές diners με 200 ευρώ σου δίνει 1000 πόντους.

Αυτή που ξερεις

Τυπογραφικό λάθος.

Συμβαινουν αυτα

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Θυμάστε το θέμα με την καταχώρηση της συναλλαγής στα Mymarket στην κατηγορία Εστίαση - ταξίδια και όχι στην κατηγορία Διατροφή--Σούπερ μάρκετ;

Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα να μην μετράνε αυτές οι αγορές με την Diners για τον υπολογισμό των 200€ τον μήνα και το bonus των extra 2000 πόντων.

Πολλοί είχαμε στείλει Mail στην εξυπηρέτηση πελατών της Alpha Bank και μετά από μέρες μας είπαν ότι το θέμα τακτοποιηθηκε

Μάλιστα εμένα μου τηλεφώνησαν για να με ενημερώσουν, τους ευχαρίστησα για τις ενέργειες τους και παραδόξως ο υπάλληλος που με ενημέρωσε αγωνιζόταν στο τηλεφώνημα να με πείσει ότι η τράπεζα δεν εκανε τίποτα και ότι ήταν θέμα της Viva που τακτοποιηθηκε από την viva.

Πράγματι οι νέες συναλλαγές άρχισαν να καταχωρουνται στη σωστή κατηγορία

Και ξαφνικά σήμερα δύο αγορές, και πάλι τα ίδια.....

 

Μια απο τα ιδια πηγα Σαββατο ΜyMarket

Και η κατηγορια που εμφανισε ειναι εστιαση-ταξιδια....

Μαλιστα μου ειπε η υπαλληλος να περασω την diners ανεπαφα γιατι αναβασβησαν τα μηχανηματα τους για να περνουν ανεπαφες συναλλαγες σε ολες τις καρτες...ουτε ανεπαφα μπορεσα να την περασω...

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω σε ποιο νήμα να γράψω την απορία που έχω, αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι αν έχουμε τις κάρτες πιστωτικές - χρεωστικές μαζί, την μία πάνω στην άλλη απομαγνητιζονται; υπάρχει θέμα; Edited by dimtz
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω σε ποιο μήνα να γράψω την απορία που έχω, αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι αν έχουμε τις κάρτες πιστωτικές - χρεωστικές μαζί, την μία πάνω στην άλλη απομαγνητιζονται; υπάρχει θέμα;

Όχι. Δεν παθαίνουν τίποτα. Λειτουργούν κανονικά αν έχουν χρήματα μεσα

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς το ίδιο συνέβη σε μένα με τράπεζα Πειραιώς (χρέωση συνδομής ετήσιας). Ούτε στο τηλέφωνο ούτε στο κατάστημα μπόρεσε να γίνει αντιλογισμός συνδρομής. Βασικά δεν υπήρχε καμία προσφορά τρέχουσα αυτή τη στιγμή για αντιλογισμό συνδρομής. Έτσι και γω ζήτησα ακύρωση και καταστροφή της κάρτας (η οποία και έγινε χτες στο κατάστημα έκδοσής της).

Μετά την απόρριψη (2 φορές) για αντιλογισμό συνδρομής στην πιστωτική κάρτα που διατηρούσα στην τράπεζα Πειραιώς πήγα στο τοπικό υποκατάστημα στο οποίο είχε εκδοθεί η κάρτα και έκανα έγγραφη αναφορά στο θέμα μου για αντιλογισμό συνδρομής. Προθυμοποιήθηκα (εφόσον χρειαζόταν) να πληρώσω τοις μετρητοίς κάποιες άτοκες δόσεις που έτρεχαν (ενώ είχα ήδη καταστρέψει την κάρτα στο κατάστημα) αλλά τελικά δεν χρειάστηκε καθώς ο αντιλογισμός της συνδρομής έγινε με επιτυχία τελικά στις αρχές του Αυγούστου. Από την μεταξύ μας συναλλαγή τελικά χαμένη βγήκε η τράπεζα υιοθετώντας μαι ανόητη πολιτική μέσω των συνδρομών και χάνοντας έναν ακόμα πελάτη.

Edited by arisk
Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι για να βγάλω την EUROBANK VISA CLASSIC, αλλα επειδή ειμαι άσχετος απο πιστωτικές και τις χρεώσεις τους μπορεί κάποιος να μου πει τι παίζει ακριβώς με τις αγορες κλπ;

 

Είδα οτι εχει 30€/χρονο χρέωση. Πέρα απο αυτό, οταν κάνω αγορές με ατόκες δόσεις πληρώνων μονο την δόση και τέλος.

Υπάρχουν τίποτα άλλες χρεώσεις που πρέπει να προσέξω;

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι για να βγάλω την EUROBANK VISA CLASSIC, αλλα επειδή ειμαι άσχετος απο πιστωτικές και τις χρεώσεις τους μπορεί κάποιος να μου πει τι παίζει ακριβώς με τις αγορες κλπ;

 

Είδα οτι εχει 30€/χρονο χρέωση. Πέρα απο αυτό, οταν κάνω αγορές με ατόκες δόσεις πληρώνων μονο την δόση και τέλος.

Υπάρχουν τίποτα άλλες χρεώσεις που πρέπει να προσέξω;

 

Θα πρέπει να φροντίζεις κάθε μήνα να εξοφλείς ολόκληρο το υπόλοιπο (λογαριασμό) της κάρτας, διαφορετικά θα τοκίζεται με το αντίστοιχο επιτόκιο, μέχρι να το ξεπληρώσεις. Επίσης, εάν την χρησιμοποιήσεις για βγάλεις χρήματα από ATM, τοκίζονται από την πρώτη μέρα και μέχρι να ξεπληρωθούν.

Link to comment
Share on other sites

Θα πρέπει να φροντίζεις κάθε μήνα να εξοφλείς ολόκληρο το υπόλοιπο (λογαριασμό) της κάρτας, διαφορετικά θα τοκίζεται με το αντίστοιχο επιτόκιο, μέχρι να το ξεπληρώσεις. Επίσης, εάν την χρησιμοποιήσεις για βγάλεις χρήματα από ATM, τοκίζονται από την πρώτη μέρα και μέχρι να ξεπληρωθούν.

 

Καλά αυτό λογικό. Πέρα από αυτό δε παίζει κάποια άλλη κρυφή ή μη χρέωση ε;

Link to comment
Share on other sites

γεια σε ολους

νεος στην παρεα σας. Θα ηθελα να σας πω την μικρη μου εμπειρια σ οτι αφορα την καρτα Diners, την απλη. Πριν 2 μηνες εκανα ονλινε αιτηση(εστειλα και χαρτια) για την συγκεκριμενη και με 3000περιπου φορολογικη(μιας και λιγο πριν το τελος του 18 επιασα δουλεια) την δεχτηκαν, και μου εστειλαν την καρτα χθες. Για το θεμα χρησης της ευτυχως οι δικοι μου χρησιμοποιουν συνεχως πιστωτικες οποτε γνωριζω αρκετα. Το περιεργο ειναι πως δινει η Αλφαμπανκ την βιζα πιστωτικη με λιγοτερα μπονους απ οτι η Diners ενω εχουν την ιδια τιμη 30ε τον χρονο!!!!! Περιεργο, αλλα στην ιδια τιμη προτιμησα ασφαλως αυτη με την μεγαλυτερη επιστροφη.

Link to comment
Share on other sites

Ναι προφανώς , αλλά όπως θα διαπιστώσεις δεν γίνεται ευρέως αποδεκτή.

Σίγουρα γίνεται αποδεκτή στους συνεργάτες της AlphaBank αλλά στο Lidl ας πούμε δεν την δέχονται.

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα αλλά τους πολλούς πόντους τους μαζεύεις απο συγκεκριμένα καταστήματα άλλωστε. Έχει και είσοδο στο lounge του ελ Βενιζέλος, οτι πρέπει για τις διακοπές τώρα. Θα σας πω εμπειρία εν καιρό
Link to comment
Share on other sites

Φίλε τι όριο σου έδωσαν και με τι μηνιαίο μισθό; (αν δεν σε φέρνω σε δύσκολη θέση. Φαίνεται να έχουν κάπως χαλαρώσει τα πράγματα και οι τράπεζες εξετάζουν αιτήματα με αρκετά χαμηλά εκκαθαριστικά σε σχέση με δυο χρόνια πριν.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...