Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.711 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      924
    • Έχω MasterCard
      445
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      58
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Διάβασα ότι το 2020 θα έχουμε το Google pay για Android και συμβατό με τις ελληνικές τράπεζες κλπ. Αυτό σημαίνει ότι θα βάλω στο Google pay την πιστωτική της eurobank της alpha και της εθνικής και θα κάνω με το κινητό όλες τις αγορές; όπως είναι της alpha to wallet έτσι θα είναι το Google pay? Θα κάνω δόσεις ας πούμε με τη πιστωτική με το κινητό όμως; το πλαστικό θα μείνει στην άκρη;

 

Περίμενε πρώτα να έρθει και μετά βλέπεις τι θα γίνει.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ, με κατατόπισες 100%

 

Δυστυχώς δεν έχει άδικο στην προτροπή του, γιατί μπορεί να έρθει με οποιαδήποτε από διαφορετικές παραλλαγές. Η λογική είναι ότι θα χρησιμοποιείς το τηλέφωνο ως ανέπαφη κάρτα, αλλά είναι ακόμα ασαφές με ποιές μεθόδους πληρωμής θα μπορεί να συνδεθεί.

... εφόσον τελικά έρθει :)

Link to comment
Share on other sites

Επειδή το google pay λειτουργεί ήδη στην Ελλάδα (όχι επίσημα) με κάρτα curve μπορώ να σου πω ότι συνδέεις την κάρτα ή τις κάρτες που θέλεις και όταν είναι να κάνεις κάποια συναλλαγή απλά ξεκλειδωνεις το τηλέφωνο σου και το βάζεις κοντά στο τερματικό. Αυτό τίποτα λιγότερο τίποτα περισσότερο.

Το alpha wallet tap and pay θέλει να ανοίξεις την εφαρμογή να κάνεις λιγκ ιν να πατήσεις 1-2 ταπ και τελικά κάνει το ίδιο πράγμα. Για άτοκες δόσεις δεν έχω δοκιμάσει ακόμα αλλά δεν βλέπω γιατί να μην κάνει αν συνδέσεις πιστωτική.

 

Στάλθηκε από το Mi 9T μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by christou
Link to comment
Share on other sites

Επειδή το google pay λειτουργεί ήδη στην Ελλάδα (όχι επίσημα) με κάρτα curve μπορώ να σου πω ότι συνδέεις την κάρτα ή τις κάρτες που θέλεις και όταν είναι να κάνεις κάποια συναλλαγή απλά ξεκλειδωνεις το τηλέφωνο σου και το βάζεις κοντά στο τερματικό. Αυτό τίποτα λιγότερο τίποτα περισσότερο.

Το alpha wallet tap and pay θέλει να ανοίξεις την εφαρμογή να κάνεις λιγκ ιν να πατήσεις 1-2 ταπ και τελικά κάνει το ίδιο πράγμα. Για άτοκες δόσεις δεν έχω δοκιμάσει ακόμα αλλά δεν βλέπω γιατί να μην κάνει αν συνδέσεις πιστωτική.

 

Στάλθηκε από το Mi 9T μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Άτοκες δόσεις με την Curve ακόμα και να έχεις συνδέσει την πιστωτική από πίσω δεν γίνεται. Γιατί το POS βλέπει την κάρτα που πληρώνεις που είναι Debit όποτε δεν σε επιτρέπει να βάλεις δόσεις. Άσχετα τι έχεις επιλέξει εσύ να χρεώνεσαι τελικά.

Link to comment
Share on other sites

Τρομερή προσφορά από την Πειραιώς!

Πληρώνεις 1 ευρώ για κάθε Συναλλαγή σε ξένο νόμισμα και παίρνεις το 1% της συναλλαγής πίσω!

 

https://imgur.com/a/hzopEai

Link to comment
Share on other sites

Δεν λέει 1 % της συναλλαγής.

Λέει 1% των συνολικών αγορών .

Link to comment
Share on other sites

Δεν λέει 1 % της συναλλαγής.

Λέει 1% των συνολικών αγορών .

Το ίδιο είναι...

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

Δεν λέει 1 % της συναλλαγής.

Λέει 1% των συνολικών αγορών .

 

Ναι και πάλι όταν χρεώνεσαι 2.5% στης πιστωτικές και 2% με ελάχιστο 1 Ευρώ στην Χρεωστικές πάλι δεν έχεις κανένα πραγματικό "Όφελος"

Link to comment
Share on other sites

Ναι και πάλι όταν χρεώνεσαι 2.5% στης πιστωτικές και 2% με ελάχιστο 1 Ευρώ στην Χρεωστικές πάλι δεν έχεις κανένα πραγματικό "Όφελος"

 

Αυτό ακριβώς. Σου κάνουν έκπτωση στις αυξημένες χρεώσεις τους. Δεν είναι κίνητρο για να αγοράσεις σε ξένο νόμισμα αλλα βγάζεις ένα μέρος της χασούρας που έχεις λόγω της τράπεζας.

 

Με την ευκαιρία, έχει υπολογίσει κανείς αν συμφέρει η πληρωμή σε εύρω ή λίρες από το Αγγλικό Amazon με κάρτα Πειραιώς;

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιος λόγος που δεν χρησιμοποιείτε/βγάζετε μια revolut για αγορά σε ξένο νόμισμα;

Αφορολόγητο.

Our greatest weakness lies in giving up. The most certain way to succeed is always to try just one more time -- Thomas A. Edison
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κάνω λάθος, μόνο αγορές από ελληνικές επιχειρήσεις μετράνε για το αφορολόγητο.

 

- Αγορές με κάρτες στο εξωτερικό: Δαπάνες απόκτησης αγαθών και λήψης παροχής υπηρεσιών που γίνονται είτε στην Ελλάδα είτε σε κράτη-μέλη της Ευρωπαϊκής Ένωσης ή του Ε.Ο.Χ. και έχουν εξοφληθεί με ηλεκτρονικά μέσα λαμβάνονται υπόψη για την έκπτωση φόρου. Οι συναλλαγές μπορεί να έχουν γίνει από τον ίδιο τον φορολογούμενο ή τη σύζυγό του ή το άλλο μέλος του συμφώνου συμβίωσης ή τα εξαρτώμενα μέλη

Link to comment
Share on other sites

Αναφέρομαι για αγορά σε ξένο νόμισμα μόνο. Για τις αγορές στο εσωτερικό χρηστιμοποιείς την ελληνική κάρτα και μπορείς να χτίσεις για το αφορολόγητο
Link to comment
Share on other sites

Αναφέρομαι για αγορά σε ξένο νόμισμα μόνο. Για τις αγορές στο εσωτερικό χρηστιμοποιείς την ελληνική κάρτα και μπορείς να χτίσεις για το αφορολόγητο
Και η λίρα Αγγλίας για παράδειγμα ξένο νόμισμα είναι αλλά αγορές από Αγγλία μετράνε στο αφορολόγητο (εφόσον εμπίπτουν στις κατηγορίες αγαθών και υπηρεσιών που μετράνε στο αφορολόγητο).

Εκτός από revolut μια καλή περίπτωση επίσης είναι και η κάρτα curve, δίνει πολύ καλή ισοτιμία για αγορές με ξένο νόμισμα και τα έξοδα μετράνε στο αφορολόγητο γιατί είναι συνδεδεμένη με την ελληνική σου κάρτα και τραβάει χρήματα από εκεί. Κάτι σαν το PayPal δηλαδή αλλά σε κάρτα.

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιος λόγος που δεν χρησιμοποιείτε/βγάζετε μια revolut για αγορά σε ξένο νόμισμα;

 

Δεν ξερω τι γινεται με την Revolut γιατι δεν την χρησιμοποιω.

Ξερω ομως σιγουρα τι γινεται με την ICARD

Οι αγορες που κανεις με αυτην φυσικα δεν υπολογιζονται στο αφορολόγητο, ομως υπολογιζεται το ποσό που την φορτωνεις εφοσον η φόρτωση γινεται με ελληνική καρτα. Τσεκαρισμενο

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα, αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει διότι δεν έχω ξανά χρησιμοποιήσει πιστωτική στο παρελθόν, μου αρέσει να πληρώνω τα πάντα επί τόπου. Έχω μία πιστωτική της eurobank με 2 χιλιάδες όριο και σκέφτομαι να αγοράσω καμιά τηλεόραση από τις μεγάλες αλυσίδες καταστημάτων που προσφέρουν 48 άτοκες. Τα χρήματα τα έχω αλλά θέλω να την βάλω σε δόσεις ώστε να μην μου φανεί ακριβή η αγορά της επί τόπου. Η ερώτηση μου είναι αν όντως είναι άτοκες οι δόσεις όταν πληρώνει κάποιος την δόση στην ώρα του και δεν υπάρχουν κρυφές χρεώσεις κλπ και αν το ποσό θα τραβηχτεί επί τόπου από την πιστωτική ολόκληρο ή κάθε μήνα θα τραβιέται το ποσό της δόσης. Επίσης χρειάζονται τίποτα δικαιολογιτικά για να γίνει κάποια τέτοια αγορά ή απλός πάω με την πιστωτική μου στο κατάστημα? Συγνώμη για την ασχετοσύνη μου αλλά δόξα τον θεό δεν μου χρειάστηκε πίστωση ποτέ και δεν έχω ξανά χρησιμοποιήσει κάρτα, και ούτε και πρόκειται αν δεν είναι εντελώς άτοκα η αγορά της συσκευής!
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα, αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει διότι δεν έχω ξανά χρησιμοποιήσει πιστωτική στο παρελθόν, μου αρέσει να πληρώνω τα πάντα επί τόπου. Έχω μία πιστωτική της eurobank με 2 χιλιάδες όριο και σκέφτομαι να αγοράσω καμιά τηλεόραση από τις μεγάλες αλυσίδες καταστημάτων που προσφέρουν 48 άτοκες. Τα χρήματα τα έχω αλλά θέλω να την βάλω σε δόσεις ώστε να μην μου φανεί ακριβή η αγορά της επί τόπου. Η ερώτηση μου είναι αν όντως είναι άτοκες οι δόσεις όταν πληρώνει κάποιος την δόση στην ώρα του και δεν υπάρχουν κρυφές χρεώσεις κλπ και αν το ποσό θα τραβηχτεί επί τόπου από την πιστωτική ολόκληρο ή κάθε μήνα θα τραβιέται το ποσό της δόσης. Επίσης χρειάζονται τίποτα δικαιολογιτικά για να γίνει κάποια τέτοια αγορά ή απλός πάω με την πιστωτική μου στο κατάστημα? Συγνώμη για την ασχετοσύνη μου αλλά δόξα τον θεό δεν μου χρειάστηκε πίστωση ποτέ και δεν έχω ξανά χρησιμοποιήσει κάρτα, και ούτε και πρόκειται αν δεν είναι εντελώς άτοκα η αγορά της συσκευής!

 

Ειναι εντελώς ατοκα εφοσον πληρωνεις τη δοση στην ωρα της

Δεν εχει κρυφες χρεωσεις

Δεν χρεωνεται ολο το ποσο στην καρτα αλλα καθε μηνα η δοση

Μπορεις να κανεις αγορα μεχρι το οριο της καρτας σου

Δεν χρειαζονται δικαιολογητικα παρα μονο η καρτα και ισως (σε ορισμενα καταστηματα) επιδειξη της ταυτοτητας σου

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα, αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει διότι δεν έχω ξανά χρησιμοποιήσει πιστωτική στο παρελθόν, μου αρέσει να πληρώνω τα πάντα επί τόπου. Έχω μία πιστωτική της eurobank με 2 χιλιάδες όριο και σκέφτομαι να αγοράσω καμιά τηλεόραση από τις μεγάλες αλυσίδες καταστημάτων που προσφέρουν 48 άτοκες. Τα χρήματα τα έχω αλλά θέλω να την βάλω σε δόσεις ώστε να μην μου φανεί ακριβή η αγορά της επί τόπου. Η ερώτηση μου είναι αν όντως είναι άτοκες οι δόσεις όταν πληρώνει κάποιος την δόση στην ώρα του και δεν υπάρχουν κρυφές χρεώσεις κλπ και αν το ποσό θα τραβηχτεί επί τόπου από την πιστωτική ολόκληρο ή κάθε μήνα θα τραβιέται το ποσό της δόσης. Επίσης χρειάζονται τίποτα δικαιολογιτικά για να γίνει κάποια τέτοια αγορά ή απλός πάω με την πιστωτική μου στο κατάστημα? Συγνώμη για την ασχετοσύνη μου αλλά δόξα τον θεό δεν μου χρειάστηκε πίστωση ποτέ και δεν έχω ξανά χρησιμοποιήσει κάρτα, και ούτε και πρόκειται αν δεν είναι εντελώς άτοκα η αγορά της συσκευής!

 

1. Ναι είναι άτοκες αν πληρώνεις στην ώρα σου.

2. Θα τραβάει τη δόση κάθε μήνα.

3. Απλά πας με την πιστωτική.

Edit: με πρόλαβε ο alfeios!

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

31/10 ενεργοποίησα τη νέα μου eurobank MasterCard.

Η πρώτη συναλλαγή που έκανα ήταν το 1,5 της ταυτοποιησης από την PayPal που οριστικοποιήθηκε μερικές μέρες αργότερα.

Η αμέσως επόμενη συναλλαγη την ίδια μέρα ήταν μια αγορά από ελληνικό κατάστημα στην Θεσσαλονίκη αξίας 25,5 ευρω, η οποία εμφανίστηκε άμεσα οριστικοποιημενη καθώς έγινε μέσω του online συστήματος πληρωμών της eurobank.

Για κάποιο λόγο που δεν γνωρίζω η συναλλαγή των 25,5 ευρώ δεν εμφανίζεται στο αφορολογητο μου. Επίσης το 1,5 ευρώ της PayPal, παρόλο που τελικά μου πιστώθηκε, εμφανίζεται κανονικά ως δαπάνη. Δεν έγινε αντιλογισμος.

Διευκρινίζω ότι τα παραπάνω αφορούν καθαρά και μόνο το αφορολογητο. Οι χρεώσεις και οι πιστώσεις στο υπόλοιπο έγιναν κανονικά.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

31/10 ενεργοποίησα τη νέα μου eurobank MasterCard.

Η πρώτη συναλλαγή που έκανα ήταν το 1,5 της ταυτοποιησης από την PayPal που οριστικοποιήθηκε μερικές μέρες αργότερα.

Η αμέσως επόμενη συναλλαγη την ίδια μέρα ήταν μια αγορά από ελληνικό κατάστημα στην Θεσσαλονίκη αξίας 25,5 ευρω, η οποία εμφανίστηκε άμεσα οριστικοποιημενη καθώς έγινε μέσω του online συστήματος πληρωμών της eurobank.

Για κάποιο λόγο που δεν γνωρίζω η συναλλαγή των 25,5 ευρώ δεν εμφανίζεται στο αφορολογητο μου. Επίσης το 1,5 ευρώ της PayPal, παρόλο που τελικά μου πιστώθηκε, εμφανίζεται κανονικά ως δαπάνη. Δεν έγινε αντιλογισμος.

Διευκρινίζω ότι τα παραπάνω αφορούν καθαρά και μόνο το αφορολογητο. Οι χρεώσεις και οι πιστώσεις στο υπόλοιπο έγιναν κανονικά.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

τα 25,50 ευρω θα πρεπει το συστημα online της eurobank να κανει αποστολη πακετου και τοτε θα φανουνε στο δικο σου αφορολογητο.

τωρα σου δειχνει οτι ειναι δεσμευμενα τα 25,50 ευρω , την αποστολη πακετου δεν μπορει να την ξερεις ποτε θα γινει συνηθως 3-5 εργασιμες ημερες. οποτε μην ανυσηχεις θα υπολογιστει. οσο για τον αντιλογισμο θα πρεπει να γινει κανονικα απλα θελει και αυτο καποιο χρονο να φανει στο συστημα.

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω τι γινεται με την Revolut γιατι δεν την χρησιμοποιω.

Ξερω ομως σιγουρα τι γινεται με την ICARD

Οι αγορες που κανεις με αυτην φυσικα δεν υπολογιζονται στο αφορολόγητο, ομως υπολογιζεται το ποσό που την φορτωνεις εφοσον η φόρτωση γινεται με ελληνική καρτα. Τσεκαρισμενο

Σε ποια κατηγορία του αφορολόγητου εμφανίζονται;

Από την Revolut το top-up με χρήση κάρτας δεν μετράει στο αφορολόγητο (και ορθώς κατ' εμέ) διότι ο κωδικός που χρησιμοποιούν δεν συμπεριλαμβάνεται στο χτίσιμο δαπανών. Από την Revolut μπορείς τα χρήματα να τα στείλεις με έμβασμα ή να τα κάνεις ανάληψη μέσω ATM, οπότε είναι λογικό ο κωδικός τους να είναι εκτός των κωδικών που εμπίπτουν στην σχετική διάταξη νόμου.

 

31/10 ενεργοποίησα τη νέα μου eurobank MasterCard.

Η πρώτη συναλλαγή που έκανα ήταν το 1,5 της ταυτοποιησης από την PayPal που οριστικοποιήθηκε μερικές μέρες αργότερα.

Η αμέσως επόμενη συναλλαγη την ίδια μέρα ήταν μια αγορά από ελληνικό κατάστημα στην Θεσσαλονίκη αξίας 25,5 ευρω, η οποία εμφανίστηκε άμεσα οριστικοποιημενη καθώς έγινε μέσω του online συστήματος πληρωμών της eurobank.

Για κάποιο λόγο που δεν γνωρίζω η συναλλαγή των 25,5 ευρώ δεν εμφανίζεται στο αφορολογητο μου. Επίσης το 1,5 ευρώ της PayPal, παρόλο που τελικά μου πιστώθηκε, εμφανίζεται κανονικά ως δαπάνη. Δεν έγινε αντιλογισμος.

Διευκρινίζω ότι τα παραπάνω αφορούν καθαρά και μόνο το αφορολογητο. Οι χρεώσεις και οι πιστώσεις στο υπόλοιπο έγιναν κανονικά.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Λογικά όσα αναφέρεις. Μόνο για την συναλλαγή στο φυσικό κατάστημα θεωρώ πως θα πρέπει να επικοινωνήσεις με την τράπεζα για να ελέγξετε αν ο κωδικός του συγκεκριμένου POS συμπεριλαμβάνεται στις κατηγορίες που μετρούν στο χτίσιμο δαπανών αφορολόγητου.

logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...