Jump to content

Sony Ericsson Xperia X1


kotsianis7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

οχι φιλε μου δεν εχω ασχοληθει με wm αλλα θεωρεις σωστο να μου κολλαει η συσκευη με ενα απλο τηλεφωνημα και να μου κανουν αντικατασταση συσκευης.μηπως εχεις βρει εφαρμογες παρομιες με πληθωρα οπως στα nokia και δεν μας το λες?γιατι τοση ωρα περιμενω και απαντηση δεν παιρνω

 

 

Απλα wm εχουν περισσοτερες εφαρμογεςς απο οσο φανταζεσαι (που δεν θελουν και sign οπως τα νοκια). Τωρα αν νομιζεις οτι πηρες απλα κινητο μαλλον εκανες λαθος. Η συσκευη ειναι ΚΑΙ κινητο και οχι απλα κινητο. :rolleyes:

Αφου ο Αγγλος δεν γραφει :

“ Χάου αρ γιου”

ΕΣΥ ΓΙΑΤΙ ΓΡΑΦΕΙΣ

“ti kaneis” ?;;;;;;;;;;;?;;;;;;;;;;;;

ΟΧΙ ΑΛΛΑ GREEKLISH!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Οι κατοχοι του ΧPERIA θα το συνιστουσατε σε αλλους?

 

Ειστε ευχαριστημενοι απο το τηλεφωνο?

Link to comment
Share on other sites

- Για τους φίλους που παραπάνω "θάβουν" το Χ1, θα ήθελα να πω πως αυτή τη στιγμή θεωρώ πως είναι κορυφαία και η πιο πλήρης WM συσκευή που κυκλοφορεί, με κορυφαίες (μαζί με το HD) επιδόσεις.

Συμφωνώ όμως (παρ' όλο που εμένα δεν με πειράζει) πως για την διάθεσή του στην ελληνική αγορά, θα έπρεπε να υπάρχει ελληνικό πληκτρολόγιο.. Αυτό σημαίνει σεβασμός στον έλληνα πελάτη..

 

Φίλε δεν το θάβω.. Το ίδιο ακριβώς λέμε..

Link to comment
Share on other sites

Οι κατοχοι του ΧPERIA θα το συνιστουσατε σε αλλους?

 

Ειστε ευχαριστημενοι απο το τηλεφωνο?

 

Εγώ πάντως, σαφώς το προτείνω!

HP 5710 θα την θυμάμαι πάντα...
Link to comment
Share on other sites

oi wm συσκευες υποστηριζουν τις περισσοτερες εφαρμογες ever..διαβασε λιγο το φορουμ των wm κ οχι μονο του xperia κ θα καταλαβεις...μη μηδενιζουμε τα παντα απλα επειδη δε ξερουμε..
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. σας παρακολουθώ με πολύ προσοχή και οφείλω να ομολογήσω ότι είστε τζιμάνια στις συσκευές αυτού του τύπου. έχω ένα ETEn X500+ και με ταλαιπωρεί ιδιαίτερα. Θέλω να το αλλάξω με ένα Χ1. Το destinator 6 που έχω θα παίζει στο Χ1 ? Αν δεν κάνω λάθος απ ότι είδα σε μία wind το σήμα του WIFI είναι ιδιάιτερα χαμηλό ή μου φάνηκε ? έχει διαπιστώσει κ'άποιος ανάλογο "πρόβλημα" ?
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

Δεν ξέρω εάν είναι οι περισσότερες εφαρμογές... αλλά σίγουρα οι ουσιαστικότερες σε σχέσεις με άλλες πλατφόρμες της αγοράς.

 

Καλησπέρα σε όλους. σας παρακολουθώ με πολύ προσοχή και οφείλω να ομολογήσω ότι είστε τζιμάνια στις συσκευές αυτού του τύπου. έχω ένα ETEn X500+ και με ταλαιπωρεί ιδιαίτερα. Θέλω να το αλλάξω με ένα Χ1. Το destinator 6 που έχω θα παίζει στο Χ1 ? Αν δεν κάνω λάθος απ ότι είδα σε μία wind το σήμα του WIFI είναι ιδιάιτερα χαμηλό ή μου φάνηκε ? έχει διαπιστώσει κ'άποιος ανάλογο "πρόβλημα" ?

 

Είναι μακράν ανώτερη συσκευή από το Χ500+ σου. Αξίζει σίγουρα η αναβάθμιση έστω και αν δεν έχει το ίδιο φοβερό GPS chipset, κάνει μια χαρά τη δουλειά του και το Destinator 6.1 παίζει μια χαρά, αν και προτείνω το 7. Όσον αφορά το wifi κυμαίνεται σε πολύ καλά επίπεδα επίσης και γενικώς δεν έχει προβλήματα σαν συσκευή.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη που θα το πω, αλλά έχω ακούσει πολλές @@διες σε αυτό το νήμα.

 

Άμα δεν έχετε όρεξη να εγκαταστήσετε 2-3 προγράμματα παραπάνω μην το πάρετε. Τα Windows Mobile θέλουν ψάξιμο, και πολύ μάλιστα, αν δεν μπορείτε να διαθέσετε τον απαραίτητο χρόνο για να μάθετε ένα νέο λειτουργικό σύστημα τότε μην κάνετε καθόλου τον κόπο. Τα Windows Mobile δεν είναι για τον καθένα. Αν απλά θέλετε να κάνετε τηλέφωνα, να στέλνετε κάνα SMS, άντε και να βγάζετε που και που καμιά φωτογραφία, τότε εγγυημένα η συσκευή δεν κάνει για σας. Μιλάμε για ένα πλήρες λειτουργικό περιβάλλον που δεν έχει καμία μα καμία σχέση με τα προηγούμενα κινητά της SE.

 

Τώρα για τα Ελληνικά έχω πάλι να πω τα ίδια, αν βαριέσαι να ψάξεις άστο, πάρε κάτι άλλο. Η SE δεν είχε κανένα σκοπό να το υποστηρίξει στην Ελλάδα, έτσι και έχει αργήσει πάρα πολύ η "επίσημη" Ελληνική rom. Εδώ που τα λέμε η ίδια η SE τα έχει χαμένα από τη διαφορετικότητα της πλατφόρμας αλλά εδώ έρχεται η καθολικότητα των Windows Mobile να μας λύσει τα περισσότερα προβλήματα. Χιλιάδες προγράμματα είναι/ήταν έτοιμα να βελτιώσουν αρκετές ατέλειες. Πριν καν κυκλοφορήσει το XPERIA γίνονταν να γράφεις SMS (και με 160 χαρακτήρες) στα Ελληνικά χωρίς κανένα περιορισμό. Ουπς ξέχασα, πρέπει να εγκαταστήσεις 2 προγράμματα και ο 'x' χρήστης θέλει το παξιμάδι του βρεγμένο (a.k.a μη μας πέσει ο ***** να ψάξουμε)!!!

 

Είναι κακό για τον Έλληνα πελάτη που δεν έχει Ελληνικά από το εργοστάσιο; Ναι είναι, αλλά ποτέ η SE δεν είπε ψέματα για αυτό. Το γράφει και στα χαρακτηριστικά μάλιστα για να μην υπάρχουν παρεξηγήσεις. Παρόλα αυτά πολλά άτομα το αγόρασαν γιατί ήξεραν ότι όταν μιλάμε για Windows Mobile αυτά τα πράγματα (εισαγωγή ελληνικών) είναι αυτονόητα, ανεξαρτήτου μάρκας. Προσωπικά στα @@ για την "επίσημη" Ελληνική rom. Εδώ και καιρό κυκλοφορεί στο xda ήδη μια που είναι πολύ καλύτερη από κάθε επίσημη. Δεν είναι τυχαίο ότι την 3η μέρα ξεπάτωσα την "official" και έβαλα άλλη. Όποιος δεν έχει όρεξη να flashάρει 2-3 (μέχρι να καταλήξει) φορές για να βγάλει το 100% αυτής της συσκευής τότε να μην κάνει τον κόπο. Έτσι και αλλιώς το market share των WM συσκευών (τουλάχιστον HTC) θα ήταν μακράν χαμηλότερο δίχως το xda-developers.

 

Είναι πιο γρήγορο στην καθημερινή χρήση από τα άλλα συμβατικά κινητά; Προσωπικά, πριν το XPERIA είχα ένα Κ500 και μετά ένα S700. Κατά 90% κάνω πιο γρήγορα τα περισσότερα πράγματα, συν ότι κάνω και εκατοντάδες άλλα που δεν μπορούσα. Φυσικά αυτό για να γίνει μαντέψτε τι θέλει; Ω, ναι θέλει "ψάξιμο" και χρόνο να δοκιμάσουμε πολλές εφαρμογές και να δούμε τι ταιριάζει σε μας. Είναι αυτή η ρημαδιασμένη η δύναμη της επιλογής που μας δίνει αυτή η πλατφόρμα με τις ορδές προγραμμάτων για όλα τα γούστα. Μετά λοιπόν το πέρασμα των κατάλληλων εφαρμογών μπορώ να:

 

  • Παίρνω τηλέφωνα στον ίδιο χρόνο ή ακόμα και λίγο πιο γρήγορα.
  • Γράφω SMS δεκάδες φορές πιο γρήγορα και εύκολα.
  • Βλέπω τις φωτογραφίες και όλα τα αρχεία μου αμέσως με όποιο τρόπο θέλω.
  • Ακούω μουσική σχεδόν σε όποιο format υπάρχει.
  • Βλέπω τoν καιρό και το ημερολόγιο μέσα σε κλάσματα.
  • Γράφω ταχύτατα και άμεσα σημειώσεις (και ηχητικές) με πάρα πολλούς διαφορετικούς τρόπους.
  • Επεξεργασία των επαφών μου πολύ πιο εύκολα.

Λόγο της παραμετροποίησης της πλατφόρμας μπορώ να αποφασίσω τι και πόσο γρήγορα θα κάνω κάτι. Π.χ. όλες τα προγράμματα/λειτουργίες που θέλω, τα/τις εκτελώ στα περισσότερα κουμπιά με διπλό πάτημα ανεξάρτητα την οθόνη που είμαι. Ότι και να έκανα με τα προηγούμενα κινητά αυτή την ταχύτητα δεν την είχα. Ναι, για άλλη μια φορά η λέξη κλειδί "παραμετροποίηση", σημαίνει ότι θα αφιερώσεις χρόνο να το "ψάξεις, δοκιμάσεις" για να το φέρεις στα δικά σου μετρά. Χωρίς αυτά ο όρος είναι απλά περιττός.

 

Τέλος, όποιος λέει ότι το XPERIA είνα άθλιο παρακαλώ να το γενικέψει πιο πολύ και απλά να λέει ότι τα Windows Mobile είναι άθλια. Το πρόβλημα του προφανώς και δεν είναι το XPERIA αφού σχεδόν τα ίδια θα αντιμετώπιζε με κάθε άλλη συσκευή WM όπως, Touch Pro, Touch HD, Touch Diamond, Omnia, κτλπ, κλτπ.

 

Άρα το συμπέρασμα, πριν αγοράσετε κάτι κάνετε πρώτα μια έρευνα αγοράς. Πολλοί εδώ μέσα "την πάτησαν" καθώς περίμεναν ότι θα είναι απροβλημάτιστο και έτοιμο στα μέτρα τους. Ε λάθος κάνατε! Η απρόσκοπτη λειτουργία ενός κινητού Windows Mobile προϋποθέτει αρκετό χρόνο παραμετροποίησης και σκαλίσματος, αν δεν διαθέτετε την περιέργεια και την όρεξη να το πειράξετε θα απογοητευτείτε.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Το κακό είναι ότι ο κόσμος δεν ενημερώνεται ότι οι καινούργιες συσκευές δεν είναι απλά κινητά αλλά πρώτα PDA και μετά κινητά με ότι αυτό συνεπάγεται. Βλέπεις οι διαφημίσεις αναφέρουν κάμερες, χρώματα και άλλες βλακείες και όχι το πιο απαραίτητο... ότι είναι Windows Mobile συσκευή.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραιοα αυτα που γραφει XavierGr. Και συμφωνω σε γενικες γραμμες μαζι του, παρολο που δεν εχω ακομα το τηλεφωνο αλλα θα το αποκτησω συντομα.

 

Εδω θα κανω μια ερωτηση.

 

Στο να εγκαταστησεις λογισμικο στο XPERIA και προφανως σε καθε WM συσκευη δεν απαιτειται καποια θυσια, οπως(ετσι τουλαχιστον μου ειχαν πει στη Vodafone οταν το πηρα)στο iPhone σε θεματα με την εγγυηση σε περιπτωση που βαλεις πραγματα εκτος iTunes.

 

Οτι βρισκεις απο οπου και να το βρεις, σπασμενο η μη, το βαζεις και εισαι "κυριλε"?

 

Και στο περιβοητο μαγαζακι (:X), οι εφαρμογες ειναι αξιοπιστες ετσι? Δεν δημιουργουν προβληματα?:X:X

Link to comment
Share on other sites

Το κακό είναι ότι ο κόσμος δεν ενημερώνεται ότι οι καινούργιες συσκευές δεν είναι απλά κινητά αλλά πρώτα PDA και μετά κινητά με ότι αυτό συνεπάγεται. Βλέπεις οι διαφημίσεις αναφέρουν κάμερες, χρώματα και άλλες βλακείες και όχι το πιο απαραίτητο... ότι είναι Windows Mobile συσκευή.

 

Έχεις απόλυτο δίκιο, απλά περίμενα ότι η τιμή των 600€+ θα τους έκανε να αμφισβητήσουν το ότι η διαφήμιση μιλάει για ένα "απλό" συμβατικό κινητό.

 

Οτι βρισκεις απο οπου και να το βρεις, σπασμενο η μη, το βαζεις και εισαι "κυριλε"?

Και στο περιβοητο μαγαζακι (), οι εφαρμογες ειναι αξιοπιστες ετσι? Δεν δημιουργουν προβληματα?

 

Ναι σχεδόν πάντα έτσι είναι. Βέβαια κάτι πειραματικά cabs στο xda μπορεί και να σε οδηγήσουν σε hard reset, αλλά σπάνια και συνήθως εν γνώση.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε XavierGr δύσκολα θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο με το μήνυμά σου...

Το Χ1 είναι το μόνο κινητό που μια βδομάδα μετά την αγορά του ακόμα το ψάχνω και ακόμα το μαθαίνω...

Και όλος αυτός ο χρόνος που έχω περάσει με το άτιμο ψάχνοντας, με έχει ενθουσιάσει...

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω Xavier , κι εγω στελω γρηγοροτερα sms και κανω κλησεις εξισου γρηγορα

Ομως κανω και δεκαδες αλλα που δε θα μπορουσα.

btw γιατι πρεπει να βαλουμε 2 προγραμματα για να γραφει ελληνικα 160? 1 χρειαζεται...:ninja:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά χαλαρώστε..

 

Για το σεβασμό προς τον καταναλωτή μιλάμε και όχι για το αν είναι η καλύτερη συσκευή ή αν τα wm θέλουν ψάξιμο ή όχι..

Link to comment
Share on other sites

btw γιατι πρεπει να βαλουμε 2 προγραμματα για να γραφει ελληνικα 160? 1 χρειαζεται...:ninja:

 

Ένα για το hardware keyboard και ένα για το virtual (on-screen) keyboard (ή αλλιώς SIP). Φυσικά προαιρετικό είναι το δεύτερο αν δεν θέλει κανείς να γράφει στην οθόνη.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Έχεις απόλυτο δίκιο, απλά περίμενα ότι η τιμή των 600€+ θα τους έκανε να αμφισβητήσουν το ότι η διαφήμιση μιλάει για ένα "απλό" συμβατικό κινητό.

 

Γιατί νομίζεις ότι τα High End Symbin κινητά κοστίζουν λιγότερο; Τα ίδια!

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη που θα το πω, αλλά έχω ακούσει πολλές @@διες σε αυτό το νήμα.

 

Άμα δεν έχετε όρεξη να εγκαταστήσετε 2-3 προγράμματα παραπάνω μην το πάρετε. Τα Windows Mobile θέλουν ψάξιμο, και πολύ μάλιστα, αν δεν μπορείτε να διαθέσετε τον απαραίτητο χρόνο για να μάθετε ένα νέο λειτουργικό σύστημα τότε μην κάνετε καθόλου τον κόπο. Τα Windows Mobile δεν είναι για τον καθένα. Αν απλά θέλετε να κάνετε τηλέφωνα, να στέλνετε κάνα SMS, άντε και να βγάζετε που και που καμιά φωτογραφία, τότε εγγυημένα η συσκευή δεν κάνει για σας. Μιλάμε για ένα πλήρες λειτουργικό περιβάλλον που δεν έχει καμία μα καμία σχέση με τα προηγούμενα κινητά της SE.

 

Τώρα για τα Ελληνικά έχω πάλι να πω τα ίδια, αν βαριέσαι να ψάξεις άστο, πάρε κάτι άλλο. Η SE δεν είχε κανένα σκοπό να το υποστηρίξει στην Ελλάδα, έτσι και έχει αργήσει πάρα πολύ η "επίσημη" Ελληνική rom. Εδώ που τα λέμε η ίδια η SE τα έχει χαμένα από τη διαφορετικότητα της πλατφόρμας αλλά εδώ έρχεται η καθολικότητα των Windows Mobile να μας λύσει τα περισσότερα προβλήματα. Χιλιάδες προγράμματα είναι/ήταν έτοιμα να βελτιώσουν αρκετές ατέλειες. Πριν καν κυκλοφορήσει το XPERIA γίνονταν να γράφεις SMS (και με 160 χαρακτήρες) στα Ελληνικά χωρίς κανένα περιορισμό. Ουπς ξέχασα, πρέπει να εγκαταστήσεις 2 προγράμματα και ο 'x' χρήστης θέλει το παξιμάδι του βρεγμένο (a.k.a μη μας πέσει ο ***** να ψάξουμε)!!!

 

Είναι κακό για τον Έλληνα πελάτη που δεν έχει Ελληνικά από το εργοστάσιο; Ναι είναι, αλλά ποτέ η SE δεν είπε ψέματα για αυτό. Το γράφει και στα χαρακτηριστικά μάλιστα για να μην υπάρχουν παρεξηγήσεις. Παρόλα αυτά πολλά άτομα το αγόρασαν γιατί ήξεραν ότι όταν μιλάμε για Windows Mobile αυτά τα πράγματα (εισαγωγή ελληνικών) είναι αυτονόητα, ανεξαρτήτου μάρκας. Προσωπικά στα @@ για την "επίσημη" Ελληνική rom. Εδώ και καιρό κυκλοφορεί στο xda ήδη μια που είναι πολύ καλύτερη από κάθε επίσημη. Δεν είναι τυχαίο ότι την 3η μέρα ξεπάτωσα την "official" και έβαλα άλλη. Όποιος δεν έχει όρεξη να flashάρει 2-3 (μέχρι να καταλήξει) φορές για να βγάλει το 100% αυτής της συσκευής τότε να μην κάνει τον κόπο. Έτσι και αλλιώς το market share των WM συσκευών (τουλάχιστον HTC) θα ήταν μακράν χαμηλότερο δίχως το xda-developers.

 

Είναι πιο γρήγορο στην καθημερινή χρήση από τα άλλα συμβατικά κινητά; Προσωπικά, πριν το XPERIA είχα ένα Κ500 και μετά ένα S700. Κατά 90% κάνω πιο γρήγορα τα περισσότερα πράγματα, συν ότι κάνω και εκατοντάδες άλλα που δεν μπορούσα. Φυσικά αυτό για να γίνει μαντέψτε τι θέλει; Ω, ναι θέλει "ψάξιμο" και χρόνο να δοκιμάσουμε πολλές εφαρμογές και να δούμε τι ταιριάζει σε μας. Είναι αυτή η ρημαδιασμένη η δύναμη της επιλογής που μας δίνει αυτή η πλατφόρμα με τις ορδές προγραμμάτων για όλα τα γούστα. Μετά λοιπόν το πέρασμα των κατάλληλων εφαρμογών μπορώ να:

 

  • Παίρνω τηλέφωνα στον ίδιο χρόνο ή ακόμα και λίγο πιο γρήγορα.
  • Γράφω SMS δεκάδες φορές πιο γρήγορα και εύκολα.
  • Βλέπω τις φωτογραφίες και όλα τα αρχεία μου αμέσως με όποιο τρόπο θέλω.
  • Ακούω μουσική σχεδόν σε όποιο format υπάρχει.
  • Βλέπω τoν καιρό και το ημερολόγιο μέσα σε κλάσματα.
  • Γράφω ταχύτατα και άμεσα σημειώσεις (και ηχητικές) με πάρα πολλούς διαφορετικούς τρόπους.
  • Επεξεργασία των επαφών μου πολύ πιο εύκολα.

Λόγο της παραμετροποίησης της πλατφόρμας μπορώ να αποφασίσω τι και πόσο γρήγορα θα κάνω κάτι. Π.χ. όλες τα προγράμματα/λειτουργίες που θέλω, τα/τις εκτελώ στα περισσότερα κουμπιά με διπλό πάτημα ανεξάρτητα την οθόνη που είμαι. Ότι και να έκανα με τα προηγούμενα κινητά αυτή την ταχύτητα δεν την είχα. Ναι, για άλλη μια φορά η λέξη κλειδί "παραμετροποίηση", σημαίνει ότι θα αφιερώσεις χρόνο να το "ψάξεις, δοκιμάσεις" για να το φέρεις στα δικά σου μετρά. Χωρίς αυτά ο όρος είναι απλά περιττός.

 

Τέλος, όποιος λέει ότι το XPERIA είνα άθλιο παρακαλώ να το γενικέψει πιο πολύ και απλά να λέει ότι τα Windows Mobile είναι άθλια. Το πρόβλημα του προφανώς και δεν είναι το XPERIA αφού σχεδόν τα ίδια θα αντιμετώπιζε με κάθε άλλη συσκευή WM όπως, Touch Pro, Touch HD, Touch Diamond, Omnia, κτλπ, κλτπ.

 

Άρα το συμπέρασμα, πριν αγοράσετε κάτι κάνετε πρώτα μια έρευνα αγοράς. Πολλοί εδώ μέσα "την πάτησαν" καθώς περίμεναν ότι θα είναι απροβλημάτιστο και έτοιμο στα μέτρα τους. Ε λάθος κάνατε! Η απρόσκοπτη λειτουργία ενός κινητού Windows Mobile προϋποθέτει αρκετό χρόνο παραμετροποίησης και σκαλίσματος, αν δεν διαθέτετε την περιέργεια και την όρεξη να το πειράξετε θα απογοητευτείτε.

 

Χμμ, επιτελους καποιος με εβγαλε απο τον κοπο να γραφω κατεβατα στο φορουμ...

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη που θα το πω, αλλά έχω ακούσει πολλές @@διες σε αυτό το νήμα.

 

Άμα δεν έχετε όρεξη να εγκαταστήσετε 2-3 προγράμματα παραπάνω μην το πάρετε. Τα Windows Mobile θέλουν ψάξιμο, και πολύ μάλιστα, αν δεν μπορείτε να διαθέσετε τον απαραίτητο χρόνο για να μάθετε ένα νέο λειτουργικό σύστημα τότε μην κάνετε καθόλου τον κόπο. Τα Windows Mobile δεν είναι για τον καθένα. Αν απλά θέλετε να κάνετε τηλέφωνα, να στέλνετε κάνα SMS, άντε και να βγάζετε που και που καμιά φωτογραφία, τότε εγγυημένα η συσκευή δεν κάνει για σας. Μιλάμε για ένα πλήρες λειτουργικό περιβάλλον που δεν έχει καμία μα καμία σχέση με τα προηγούμενα κινητά της SE.

 

Τώρα για τα Ελληνικά έχω πάλι να πω τα ίδια, αν βαριέσαι να ψάξεις άστο, πάρε κάτι άλλο. Η SE δεν είχε κανένα σκοπό να το υποστηρίξει στην Ελλάδα, έτσι και έχει αργήσει πάρα πολύ η "επίσημη" Ελληνική rom. Εδώ που τα λέμε η ίδια η SE τα έχει χαμένα από τη διαφορετικότητα της πλατφόρμας αλλά εδώ έρχεται η καθολικότητα των Windows Mobile να μας λύσει τα περισσότερα προβλήματα. Χιλιάδες προγράμματα είναι/ήταν έτοιμα να βελτιώσουν αρκετές ατέλειες. Πριν καν κυκλοφορήσει το XPERIA γίνονταν να γράφεις SMS (και με 160 χαρακτήρες) στα Ελληνικά χωρίς κανένα περιορισμό. Ουπς ξέχασα, πρέπει να εγκαταστήσεις 2 προγράμματα και ο 'x' χρήστης θέλει το παξιμάδι του βρεγμένο (a.k.a μη μας πέσει ο ***** να ψάξουμε)!!!

 

Είναι κακό για τον Έλληνα πελάτη που δεν έχει Ελληνικά από το εργοστάσιο; Ναι είναι, αλλά ποτέ η SE δεν είπε ψέματα για αυτό. Το γράφει και στα χαρακτηριστικά μάλιστα για να μην υπάρχουν παρεξηγήσεις. Παρόλα αυτά πολλά άτομα το αγόρασαν γιατί ήξεραν ότι όταν μιλάμε για Windows Mobile αυτά τα πράγματα (εισαγωγή ελληνικών) είναι αυτονόητα, ανεξαρτήτου μάρκας. Προσωπικά στα @@ για την "επίσημη" Ελληνική rom. Εδώ και καιρό κυκλοφορεί στο xda ήδη μια που είναι πολύ καλύτερη από κάθε επίσημη. Δεν είναι τυχαίο ότι την 3η μέρα ξεπάτωσα την "official" και έβαλα άλλη. Όποιος δεν έχει όρεξη να flashάρει 2-3 (μέχρι να καταλήξει) φορές για να βγάλει το 100% αυτής της συσκευής τότε να μην κάνει τον κόπο. Έτσι και αλλιώς το market share των WM συσκευών (τουλάχιστον HTC) θα ήταν μακράν χαμηλότερο δίχως το xda-developers.

 

Είναι πιο γρήγορο στην καθημερινή χρήση από τα άλλα συμβατικά κινητά; Προσωπικά, πριν το XPERIA είχα ένα Κ500 και μετά ένα S700. Κατά 90% κάνω πιο γρήγορα τα περισσότερα πράγματα, συν ότι κάνω και εκατοντάδες άλλα που δεν μπορούσα. Φυσικά αυτό για να γίνει μαντέψτε τι θέλει; Ω, ναι θέλει "ψάξιμο" και χρόνο να δοκιμάσουμε πολλές εφαρμογές και να δούμε τι ταιριάζει σε μας. Είναι αυτή η ρημαδιασμένη η δύναμη της επιλογής που μας δίνει αυτή η πλατφόρμα με τις ορδές προγραμμάτων για όλα τα γούστα. Μετά λοιπόν το πέρασμα των κατάλληλων εφαρμογών μπορώ να:

 

  • Παίρνω τηλέφωνα στον ίδιο χρόνο ή ακόμα και λίγο πιο γρήγορα.
  • Γράφω SMS δεκάδες φορές πιο γρήγορα και εύκολα.
  • Βλέπω τις φωτογραφίες και όλα τα αρχεία μου αμέσως με όποιο τρόπο θέλω.
  • Ακούω μουσική σχεδόν σε όποιο format υπάρχει.
  • Βλέπω τoν καιρό και το ημερολόγιο μέσα σε κλάσματα.
  • Γράφω ταχύτατα και άμεσα σημειώσεις (και ηχητικές) με πάρα πολλούς διαφορετικούς τρόπους.
  • Επεξεργασία των επαφών μου πολύ πιο εύκολα.

Λόγο της παραμετροποίησης της πλατφόρμας μπορώ να αποφασίσω τι και πόσο γρήγορα θα κάνω κάτι. Π.χ. όλες τα προγράμματα/λειτουργίες που θέλω, τα/τις εκτελώ στα περισσότερα κουμπιά με διπλό πάτημα ανεξάρτητα την οθόνη που είμαι. Ότι και να έκανα με τα προηγούμενα κινητά αυτή την ταχύτητα δεν την είχα. Ναι, για άλλη μια φορά η λέξη κλειδί "παραμετροποίηση", σημαίνει ότι θα αφιερώσεις χρόνο να το "ψάξεις, δοκιμάσεις" για να το φέρεις στα δικά σου μετρά. Χωρίς αυτά ο όρος είναι απλά περιττός.

 

Τέλος, όποιος λέει ότι το XPERIA είνα άθλιο παρακαλώ να το γενικέψει πιο πολύ και απλά να λέει ότι τα Windows Mobile είναι άθλια. Το πρόβλημα του προφανώς και δεν είναι το XPERIA αφού σχεδόν τα ίδια θα αντιμετώπιζε με κάθε άλλη συσκευή WM όπως, Touch Pro, Touch HD, Touch Diamond, Omnia, κτλπ, κλτπ.

 

Άρα το συμπέρασμα, πριν αγοράσετε κάτι κάνετε πρώτα μια έρευνα αγοράς. Πολλοί εδώ μέσα "την πάτησαν" καθώς περίμεναν ότι θα είναι απροβλημάτιστο και έτοιμο στα μέτρα τους. Ε λάθος κάνατε! Η απρόσκοπτη λειτουργία ενός κινητού Windows Mobile προϋποθέτει αρκετό χρόνο παραμετροποίησης και σκαλίσματος, αν δεν διαθέτετε την περιέργεια και την όρεξη να το πειράξετε θα απογοητευτείτε.

 

:respect: Έχοντας τα τελευταία 5 χρονια ασχοληθεί με περισσότερο απο 8 windows mobile συσκευες συμφωνώ απόλυτα

Link to comment
Share on other sites

Παντως για το θεμα με τα sms εστειλα τον προηγουμενο μηνα ενα sms με το εικονικο πληκτρολογιο (resco keyboard) επιτιδες με 160 χαρακτηρες και περιμενω την αναλυση του λογαριασμου και θα ενημεροσω γιατι και με το w960 που ειχα οταν εστελνα sms με το εικονικο πληκτρολογιο μετα τους 70 χαρακτηρες ελεγε για δευτερο sms αλλα 1 χρεωναι :!:
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, για όσους ψάχνουν "ελαφριά" γρήγορη και σταθερή ROM για το Χ1, παρόμοια με την επίσημη χωρίς φρου-φρου και "πειραματικά" κομμάτια, συνιστώ ανεπιφύλακτα αυτή:

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=478022

 

Είναι κατά βάση ίδια με την official χωρίς τα περιττά που πιάνουν χώρο και "φρενάρουν" τη συσκευή και με ενσωματωμένα tweaks που αυξάνουν την ταχύτητα και τη σταθερότητα.

 

Την έχω 3 μέρες τώρα, με δεκάδες εφαρμογές και σκληρή χρήση και δεν έχω φάει ούτε ένα κόλημα.

 

Η μόνη θυσία είναι ότι ξεκινάει με κάπως λιγότερη μνήμη επειδή έχει αυξήσει πολύ τις cash για καλύτερη ταχύτητα. Αλλά με τόση μνήμη πουχει η συσκευή δε δημιουργείται κανένα απολύτως πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα,υπάρχει τρόπος το μενού στο start να ανοίγει με βελάκια για κάθε επιλογή και όχι πατώντας επάνω να βλέπεις μέσα τι περιέχει...
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα,υπάρχει τρόπος το μενού στο start να ανοίγει με βελάκια για κάθε επιλογή και όχι πατώντας επάνω να βλέπεις μέσα τι περιέχει...

 

Δοκίμασε το QuickMenu. Είναι πολύ καλύτερος αντικαταστάτης του StartMenu και μεταξύ άλλων κάνει και αυτό που θες.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δηλαδή ας πούμε ότι βγαίνει την άλλη εβδομάδα η επίσημη ελληνική ρομ. Και έχει πρόβλημα στα sms με 70 χαρακτήρες. Νομίζετε ότι δεν θα βγει αμέσως ένα φιξάκι από την κοινότητα που να το διορθώνει? Σιγά το πράγμα...

 

Λίγο υπομονή δεν βλάπτει. Χαλαρώστε λίγο...

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson Xperia X1
  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...