Jump to content

Sony Ericsson Xperia X1


kotsianis7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά δηλαδή ας πούμε ότι βγαίνει την άλλη εβδομάδα η επίσημη ελληνική ρομ. Και έχει πρόβλημα στα sms με 70 χαρακτήρες. Νομίζετε ότι δεν θα βγει αμέσως ένα φιξάκι από την κοινότητα που να το διορθώνει? Σιγά το πράγμα...

 

Λίγο υπομονή δεν βλάπτει. Χαλαρώστε λίγο...

 

Μα το θεμα δεν ειναι αυτο...ειναι οτι η ελληνικη σονυ-ερικσον δε σεβεται τον ελληνα καταναλωτη... Στην τελικη εφοσον αγοραζω κινητο με ελληνικη ρομ απαιτω να ειναι πληρες και οχι να ψαχνω για φιξακια... Αλλιως την εβαζα και μονη μου.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Συμφωνώ απόλυτα με Xavier και τους υπόλοιπους που υποστηρίζουν το Χ1.

Αλλά επίσης συμφωνώ ότι η Ελληνική αντιπροσωπία λειτούργησε εν μέρει με τον τρόπο που λειτουργεί οποιαδήποτε αντιπροσωπία εν Ελλάδι, δλδ. ότι πιούμε, ότι φάμε και ότι αρπάξει ο κ@λος μας...

 

Το λέω και το ξαναλέω, για οτιδήποτε χρειάζεται να αγοράσει κανείς, πρέπει να κάνει την έρευνα αγοράς του στο διαδίκτυο (για προδιαγραφές) και στα φόρα (για υποστήριξη, ιστορίες πόνου ή κάλλους, κοκ) και τέλος να πηγαίνει απλά σε ένα ελληνικό κατάστημα (εάν κρίνει ότι δεν συμφέρει η αγορά απο έξω) για να πληρώσει και να παραλάβει αυτό που επιθυμεί.

Οποιαδήποτε συζήτηση με τους (συγνώμη κιόλας) κάφρους που έχουν οι διάφορες αντιπροσωπίες (SE, Nokia, Apple, etc) ως πωλητές είναι χάσιμο χρόνου και μόνο.

Το θέμα είναι οτι εδώ η συζήτηση γύρισε και στο πόσο καλό/σωστό/εύχρηστο είναι ενα WM και όχι συγκεκριμένα το X1, ε και αυτό δεν βοηθάει σε τίποτε...

 

my 2cents

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πώς μπορώ να μετρώ το χρονο εξερχομένων κλήσεων?

Υπάρχει κανένα πρόγραμμα?

Xperia X1i Black - Cooked: PCTech4U v2.0 ELL
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ας βοηθήσει παρακαλώ κάποιος. Πως μπορώ να συνδέσω το xperia με τα vista; Γιατί δεν το αναγνωρίζουν; Ευχαριστώ.

Δοκιμασε αλλο usb port. Εχεις το SP1?

Link to comment
Share on other sites

Μα το θεμα δεν ειναι αυτο...ειναι οτι η ελληνικη σονυ-ερικσον δε σεβεται τον ελληνα καταναλωτη... Στην τελικη εφοσον αγοραζω κινητο με ελληνικη ρομ απαιτω να ειναι πληρες και οχι να ψαχνω για φιξακια... Αλλιως την εβαζα και μονη μου.

 

Πριν από το Χ1 είχα ΜΙΟ και ΕΤΕΝ με επίσημη Ελληνική ROM (η οποία ξηλώθηκε πολύ γρήγορα).

Κανένα δεν μπορούσε να στείλει SMS με 160 χαρακτήρες, με το μαμίσιο πληκτρολόγιο. Τα SMS των 160 χαρακτήρων δεν είναι standard. Εϊναι "πατέντα". Ευρέως διαδομένη μεν, πατέντα δε, γιατί χρησιμοποιεί λατινικούς χαρακτήρες όπου τα γράμματα είναι παρόμοια (πχ Α, Β Ε κλπ) και ελληνικούς μόνο στα ειδικά (Γ,Δ,Θ κλπ).

Προσωπικά δε με ενδιαφέρουν καθόλου τα ελληνικά μενού (αντίθετα τα αντιπαθώ) αλλά πιστεύω πως το να κρίνεις μια local ROM (αν βγει) με το αν στέλνει SMS 160 με το μαμίσιο keyboard είναι μάλον άστοχο. Ειδικά τη στιγμή που αυτά τα θέματα έχουν λυθεί από την κοινότητα εδώ και χρόνια.

 

Αν κάνω λάθος ας με διορθώσουν οι πιο έμπειροι και γνώστες.

Link to comment
Share on other sites

Το Symbian τι σχέση έχει με τη συγκεκριμένη συσκευή; :confused:

 

Προσπάθησα να παραθέσω μόνο το ζουμί (για να αποφύγω αυτό που έγινε στην προηγούμενη σελίδα με quote 100 γραμμών x2) πιστεύοντας ότι όσοι διαβάσουν την απάντησή μου, γνωρίζουν τι είπε ο προλαλλήσαντας.

Τώρα έκανα edit και έβαλα το κομμάτι που μίλαγε για Symbian στην παράθεση, καλύτερα όμως να κάνεις click στο βελάκι της παράθεσης ώστε να δεις ολόκληρο το μήνυμα στο οποίο απαντώ.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Παιδιά ας βοηθήσει παρακαλώ κάποιος. Πως μπορώ να συνδέσω το xperia με τα vista; Γιατί δεν το αναγνωρίζουν; Ευχαριστώ.

 

Χρειάζεσαι το Windows Mobile Device Center v6.1 στον υπολογιστή σου.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Χρειάζεσαι το Windows Mobile Device Center v6.1 στον υπολογιστή σου.

 

δηλαδη με vista δεν μπορει καποιος να συνδεσει το wm κινητο του μεσω activesync μονο?

Link to comment
Share on other sites

ΥΠΑρχει κανενα προγραμμα αυτοματου τηλεφωνητη για wm ?Δοκιμασα το Isecretary,αλλα δεν ακουγεται η φωνη μου σε αυτον που καλει ,μηνυμα ομως μπορει να αφησει ??

oxi θα σου πω το αλλο...ΝΙΚΟΣ ΚΟΡΟΜΠΟΣ ερχομαι απο εκει σε λιγο....

 

*SugarTown*

Link to comment
Share on other sites

η Ελληνική αντιπροσωπία λειτούργησε εν μέρει με τον τρόπο που λειτουργεί οποιαδήποτε αντιπροσωπία εν Ελλάδι, δλδ. ότι πιούμε, ότι φάμε και ότι αρπάξει ο κ@λος μας...

 

Ακριβως ετσι ειναι...δυστυχως :mad:

 

Χρειάζεσαι το Windows Mobile Device Center v6.1 στον υπολογιστή σου.

 

Τα Βιστα το εχουν πανω το προγραμμα αυτο...

Εγω επαιξα με τις θυρες usb μεχρι να το αναγνωρισει το κινητο γιατι σε πολλες μου ελεγε "αγνωστη συσκευη usb".

 

Πριν από το Χ1 είχα ΜΙΟ και ΕΤΕΝ με επίσημη Ελληνική ROM (η οποία ξηλώθηκε πολύ γρήγορα).

Κανένα δεν μπορούσε να στείλει SMS με 160 χαρακτήρες, με το μαμίσιο πληκτρολόγιο. Τα SMS των 160 χαρακτήρων δεν είναι standard. Εϊναι "πατέντα". Ευρέως διαδομένη μεν, πατέντα δε, γιατί χρησιμοποιεί λατινικούς χαρακτήρες όπου τα γράμματα είναι παρόμοια (πχ Α, Β Ε κλπ) και ελληνικούς μόνο στα ειδικά (Γ,Δ,Θ κλπ).

Προσωπικά δε με ενδιαφέρουν καθόλου τα ελληνικά μενού (αντίθετα τα αντιπαθώ) αλλά πιστεύω πως το να κρίνεις μια local ROM (αν βγει) με το αν στέλνει SMS 160 με το μαμίσιο keyboard είναι μάλον άστοχο. Ειδικά τη στιγμή που αυτά τα θέματα έχουν λυθεί από την κοινότητα εδώ και χρόνια.

 

Αν κάνω λάθος ας με διορθώσουν οι πιο έμπειροι και γνώστες.

 

Η ερικσον ομως σε ολα της τα κινητα εχει 160 χαρακτηρες (και αν θυμασαι στην αρχη ειχε οντως και εκεινη 70 χαρακτηρες οταν εγραφες πληρως ελληνικα και 160 μονο αν εγραφες "αγγλικα" και εβαζες ελληνικα μονο τα καθαρα ελληνικα γραμματα που βρισκονταν μετα τους αγγλικους χαρακτηρες στο αγγλικο πληκτρολογιο). Για μενα μια ελληνικη ρομ εχει 2 λογους υπαρξης, το ελληνικο μενου (για οσους το θελουν, γιατι κι εγω οπως κι εσυ το αντιπαθω!) και την ελληνικη γραφή. Αν λοιπον το ενα απο αυτα τα 2 ειναι μισό, να τη χ€σω την ελληνικη ρομ... (οποιαδηποτε ενσταση δεκτή...ειμαι και καινουργια στα wm και μπορει να ειπα και καμια μ@λακια για τα δεδομενα τους...)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Kαι η ace hellas έχει βάλει ειδική εφαρμογή,ώστε τα ελληνικά htc να γράφουν sms με 160 χαρακτήρες.Θα μπορούσε και η sony-ericsson hellas να κάνει κάτι παρόμοιο.
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

Σίγουρα θα μπορούσε αλλά για κάποιο λόγο δεν τους είναι και τόσο εύκολο! :worry:

 

Τα Βιστα το εχουν πανω το προγραμμα αυτο...

 

Όχι όλες του οι εκδόσεις.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Συγγνωμη κιολας ρε παιδια. Στα pc/laptop που χρησιμοποιειτε για να γραφετε κι εδω, δεν εχετε κανει καμια παραμβαση????? Διοτι προσωπικα εχω κανει απειρες για να με καλυπτει απολυτα.

Το Xperia ειναι ΠΡΩΤΑ pda και μετα τηλεφωνο. Επομενως ειναι λογικο να πρεπει να γινουν καποιες ενεργειες για να καλυπτει και τον απλο χρηστη τηλεφωνου απολυτα.

Ειδαλλως θα μπορουσατε να παρετε ενα 5800 που και wifi εχει και gps και θα σας εξυπηρετουσε οπως θελετε. Φυσικα βεβαια χωρις τις απειρες δυνατοτητες ενος WM.

Κι εγω θα ηθελα να εχει Ελληνικο πληκτρολογιο και 160chars κατευθειαν αλλα εφοσον λυνεται εντος 2 λεπτων το ζητημα προς τι ο ντορος?

 

υγ. Οκ κι εμενα μου τη δινει που δεν εχει xenon flash για να βγαζει φωτο σαν το Κ800 μου αλλα τι να κανουμε :P:P

Link to comment
Share on other sites

Συγγνωμη κιολας ρε παιδια. Στα pc/laptop που χρησιμοποιειτε για να γραφετε κι εδω, δεν εχετε κανει καμια παραμβαση????? Διοτι προσωπικα εχω κανει απειρες για να με καλυπτει απολυτα.

Το Xperia ειναι ΠΡΩΤΑ pda και μετα τηλεφωνο. Επομενως ειναι λογικο να πρεπει να γινουν καποιες ενεργειες για να καλυπτει και τον απλο χρηστη τηλεφωνου απολυτα.

Ειδαλλως θα μπορουσατε να παρετε ενα 5800 που και wifi εχει και gps και θα σας εξυπηρετουσε οπως θελετε. Φυσικα βεβαια χωρις τις απειρες δυνατοτητες ενος WM.

Κι εγω θα ηθελα να εχει Ελληνικο πληκτρολογιο και 160chars κατευθειαν αλλα εφοσον λυνεται εντος 2 λεπτων το ζητημα προς τι ο ντορος?

 

υγ. Οκ κι εμενα μου τη δινει που δεν εχει xenon flash για να βγαζει φωτο σαν το Κ800 μου αλλα τι να κανουμε :P:P

 

Δεν εχει Xenon flash? :blink:

(τοσον καιρο αρνουμαι να το παραδεχτω...)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Οσο και να το αρνεισαι δε να φυτρωσει :p:p

 

Θα κανω τα στραβα μάτια για λιγο καιρο ακομη :rolleyes::p

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ναι η έλλειψη ξένον και accelerometers είναι το μόνο ζήτημα σε αυτό το τηλ (νομίζω!)

 

Παρεμπιπτόντως για όσους έχουν σχέση με CAD κυκλοφόρησε η τελευταία έκδοση του Blender για wmobile! Εάν την εγκαταστήσετε θέλω γνώμη για το χρόνο φορτώματος του (περίπλοκου και μεγάλου) προγράμματος!

http://russose.free.fr/BlenderPocket/

 

Το μόνο που ψάχνω τώρα είναι πρόγραμμα AR (Augmented Reality) ψάξτε λίγο στο youtube έχει μερικά πολύ ενδιαφέροντα παραδείγματα κυρίως σε iphone αλλά υποτίθεται ότι έχει βγεί και σε WM platform.

 

B.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα,στο Resco keyboard, όταν θέλεις να γράψεις στο συρόμενο πληκτρολόγιο παρόλο που έχω βάλει σαν πρώτη γλώσσα τα ελληνικα μου γράφει αγγλικά και δεν μπορώ να αλλάξω την γλώσσα,

μπορεί κάποιος να με βοηθήσει?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα,στο Resco keyboard, όταν θέλεις να γράψεις στο συρόμενο πληκτρολόγιο παρόλο που έχω βάλει σαν πρώτη γλώσσα τα ελληνικα μου γράφει αγγλικά και δεν μπορώ να αλλάξω την γλώσσα,

μπορεί κάποιος να με βοηθήσει?

 

To resco δεν ειναι hardware πληκτρολογιο... Γραφει μονο με αφη, αν θελεις hardware πρεπει να εγκαταστησεις το AEKmap που εχει συζητηθει πολλές, πολλές, πάρα πολλές φορές εδώ μέσα...

Γραψε aekmap στον γουγλη, πηγαινε στο download, κατεβασε το και μετα πηγαινε στα layouts, επελεξε Greek (και οποια αλλη παραμετρο θελεις) και κατεβασε οποιο θες, φανταζομαι θελεις το Greek SMS 160. Και πες και ενα ευχαριστω στον Saxtus απο εδώ μέσα ;)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ναι η έλλειψη ξένον και accelerometers είναι το μόνο ζήτημα σε αυτό το τηλ (νομίζω!)

 

 

Και τα ηχεία του επίσης. Αν είχε αυτά τα τρία... θα ήταν υπερτηλέφωνο... :X:rolleyes:

Χρήστης Nokia 9210, SE P900, Nokia 9500, Qtek 9000, Nokia Ε90, Νokia N95 8GB, SonyEricsson Xperia X1, LG KM900 ARENA, Samsung GT i-8000 Omnia II, Sony Xperia S, Samsung Galaxy S4, Huawei P8 MAX, Samsung Galaxy S8+,Samsung Galaxy S10+, Samsung Galaxy Note 20 Ultra, Samsung Galaxy Z Fold 3, Motorola Razr 40 Ultra και τώρα OnePlus Open   :respect:

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα θα μπορούσε αλλά για κάποιο λόγο δεν τους είναι και τόσο εύκολο! :worry:

 

Ποιος να 'ναι, ποιος να 'ναι...:whistle:

 

Ναι η έλλειψη ξένον και accelerometers είναι το μόνο ζήτημα σε αυτό το τηλ (νομίζω!)

 

Εννοεις αισθητήρα προσανατολισμού ε; Ασε, κι εγω πριν το παρω θεωρουσα αυτονοητο οτι εχει, αφου η οθονη περιστρεφεται...μεγαλη βλακεια!

 

Και τα ηχεία του επίσης. Αν είχε αυτά τα τρία... θα ήταν υπερτηλέφωνο... :X:rolleyes:

 

Πες τα...Το ηχειο του (ή μηπως να πω ηχειακι!) την παλευει ελάχιστα! :worry:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Και τα ηχεία του επίσης. Αν είχε αυτά τα τρία... θα ήταν υπερτηλέφωνο... :X:rolleyes:

Και μια μηχανη να κανει espresso.:lol: Δεν υπαρχει τηλεφωνο που να κανει τα παντα:!:

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson Xperia X1
  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...