Jump to content

Sony Ericsson Xperia X1


kotsianis7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Και μια μηχανη να κανει espresso.:lol: Δεν υπαρχει τηλεφωνο που να κανει τα παντα:!:

Θα μπορούσε όμως...(και δεν αναφερομαι στον espresso...:happy:)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Λοιπόν, για όσους ψάχνουν "ελαφριά" γρήγορη και σταθερή ROM για το Χ1, παρόμοια με την επίσημη χωρίς φρου-φρου και "πειραματικά" κομμάτια, συνιστώ ανεπιφύλακτα αυτή:

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=478022

Είναι κατά βάση ίδια με την official χωρίς τα περιττά που πιάνουν χώρο και "φρενάρουν" τη συσκευή και με ενσωματωμένα tweaks που αυξάνουν την ταχύτητα και τη σταθερότητα.

Την έχω 3 μέρες τώρα, με δεκάδες εφαρμογές και σκληρή χρήση και δεν έχω φάει ούτε ένα κόλημα.

Χμμ... Χωρίς QuickGPS;

Μπορούμε να το βρούμε και να το βάλουμε χωριστά;

Bliah! Φαίνεται ότι έχει ακόμα τα Xperia panels...

Link to comment
Share on other sites

Και τα ηχεία του επίσης. Αν είχε αυτά τα τρία... θα ήταν υπερτηλέφωνο... :X:rolleyes:

 

Ρε παιδια το ηχειο ειναι το γνωστο μειονεκτημα σε ολα τα WM Κινητα.Τουλαχιστον 2 HTC και το Xperia που ειχα το ηχειακι ηταν οτι χειροτερο εχω ακουσει.

Υπαρχει μια εφαρμογη βεβαια που κανει ενα ψιλοboost αλλα δεν το θυμαμαι και εκανε αισθητη διαφορα με κυνδινο παντα να σου το καψει....

Link to comment
Share on other sites

Και μια μηχανη να κανει espresso.:lol: Δεν υπαρχει τηλεφωνο που να κανει τα παντα:!:

 

Θα μπορούσε όμως...(και δεν αναφερομαι στον espresso...:happy:)

 

Off topic: Θινκ εγκέν!!!!

http://www.pomegranatephone.com/

Twitter.

[sIGPIC][/sIGPIC] Mazda 2 Club

Link to comment
Share on other sites

Έχω καταλήξει οτι πολύ καλή ρομ είναι αυτή: http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=476331

 

Σταθερή, με καλά προγράμματα και tweaks!

 

http://www.navimania.gr/showthread.php?p=174026#post174026

HP 5710 θα την θυμάμαι πάντα...
Link to comment
Share on other sites

Ναι η έλλειψη ξένον και accelerometers είναι το μόνο ζήτημα σε αυτό το τηλ (νομίζω!)

 

Παρεμπιπτόντως για όσους έχουν σχέση με CAD κυκλοφόρησε η τελευταία έκδοση του Blender για wmobile! Εάν την εγκαταστήσετε θέλω γνώμη για το χρόνο φορτώματος του (περίπλοκου και μεγάλου) προγράμματος!

http://russose.free.fr/BlenderPocket/

 

Το μόνο που ψάχνω τώρα είναι πρόγραμμα AR (Augmented Reality) ψάξτε λίγο στο youtube έχει μερικά πολύ ενδιαφέροντα παραδείγματα κυρίως σε iphone αλλά υποτίθεται ότι έχει βγεί και σε WM platform.

 

B.

 

χαζα χαζα αν και :offtopic: δες αυτο.... http://www.myphone.gr/devices/preview-393.html

τελικα ολα (η τα περισσοτερα)γινονται

oxi θα σου πω το αλλο...ΝΙΚΟΣ ΚΟΡΟΜΠΟΣ ερχομαι απο εκει σε λιγο....

 

*SugarTown*

Link to comment
Share on other sites

παιδια προσπαθουμε να τρεξουμε το igo8 και δεν τρεχει με τιποτα.κοιταξαμε παντου...καναμε οτι βρηκαμε...τιποτα...γβαινει συνεχεια το μνμ no data were found in the sd.put the original sd η κατι τετοιο τελος παντων.

ΑΚΥΡΟ.... ενταξει τα καταφεραμε.ηθελε 2 καινουρια αρχεια το branding και το data και δουλεψε ρολοι χωρις την παραμικρη μετατροπη του sys

Με λένε Νίκο, και είμαι καλά...
Link to comment
Share on other sites

Χμμ... Χωρίς QuickGPS;

Μπορούμε να το βρούμε και να το βάλουμε χωριστά;

Bliah! Φαίνεται ότι έχει ακόμα τα Xperia panels...

 

To Quick GPS είναι μέσα στο starter pack - τα αρχικά CABs που εγκαθίστανται μετά από hard-reset.

Και επιπρόσθετα δίνει ένα ακόμη μεγάλο πακέτο που περιέχει όλα όσα αφαιρέθηκαν + πολλές ακόμη χρήσιμες εφαρμογές. Οπότε βάζεις ότι σου είναι χρήσιμο.

 

Τα panels δεν με ενοχλούνε (αλλά ούτε και τα δουλεύω). Χρησιμοποιώ μόνο το FM-radio, γιατί δε βρήκα μέχρι τώρα χρόνο να ασχοληθώ και να βρώ "κανονικό" προγραμμα ράδιο.

Αν θέλεις οπωσδήποτε ROM χωρίς panels μάλλον χρειάζεσαι κάτι άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασε αλλο usb port. Εχεις το SP1?

 

Έχω δοκιμάσει όλα τα usb ports! :mad: Nαι έχω το SP1 (είναι καινούριο το laptop και απότι είδα είνα εγκατεστημένο)

 

 

Χρειάζεσαι το Windows Mobile Device Center v6.1 στον υπολογιστή σου.

Είναι εγκατεστημένο. ;)

 

Καμμιά άλλη ιδέα;;;:confused:

Link to comment
Share on other sites

Έχω δοκιμάσει όλα τα usb ports! :mad: Nαι έχω το SP1 (είναι καινούριο το laptop και απότι είδα είνα εγκατεστημένο)

 

 

 

Είναι εγκατεστημένο. ;)

 

Καμμιά άλλη ιδέα;;;:confused:

 

Sto X1:

 

Settings>connections>Usb to PC> απενεργοποίησε το enable advanced network functionality.

 

Kαι μένα δεν το εβλεπαν τα βιστα μεχρι που το απενεργοποίησα.

Link to comment
Share on other sites

Off topic: Θινκ εγκέν!!!!

http://www.pomegranatephone.com/

 

ΠΛΑΚΑ ΚΑΝΕΙΣ ΕΔΩ ΕΙΝΑΙ ΠΟΥ ΛΕΝΕ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙΙΙ ΘΑ ΜΟΥ ΤΟ ΠΑΡΕΙΣ???????ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια το ηχειο ειναι το γνωστο μειονεκτημα σε ολα τα WM Κινητα.Τουλαχιστον 2 HTC και το Xperia που ειχα το ηχειακι ηταν οτι χειροτερο εχω ακουσει.

Υπαρχει μια εφαρμογη βεβαια που κανει ενα ψιλοboost αλλα δεν το θυμαμαι και εκανε αισθητη διαφορα με κυνδινο παντα να σου το καψει....

 

Οι γνωστες καταβολες της HTC χτυπησαν και στο Xperia. Αν ηταν αμιγως SE (ητοι κατασκευασμενο απο την ιδια την εταιρια) θα ειχε φροντισει για κατι πολυ καλυτερο απο αυτο που επελεγη.

Link to comment
Share on other sites

Οι γνωστες καταβολες της HTC χτυπησαν και στο Xperia. Αν ηταν αμιγως SE (ητοι κατασκευασμενο απο την ιδια την εταιρια) θα ειχε φροντισει για κατι πολυ καλυτερο απο αυτο που επελεγη.

 

Το ηχείο, λογικά έχει επιλεγεί απο την SE, αφού η HTC έδωσε τον επεξεργαστή και κάποιο μέρος software.

HP 5710 θα την θυμάμαι πάντα...
Link to comment
Share on other sites

Το ηχείο, λογικά έχει επιλεγεί απο την SE, αφού η HTC έδωσε τον επεξεργαστή και κάποιο μέρος software.

 

Ειναι κι αυτο επιλογη απο συγκεκριμενο προμηθευτη της HTC, δυστυχως...

Link to comment
Share on other sites

Ειναι κι αυτο επιλογη απο συγκεκριμενο προμηθευτη της HTC, δυστυχως...

 

Δεν θα συμφωνήσω για το "δυστυχώς".

Η HTC έχει τα καλύτερα PPC αυτή τη στιγμή, μετά το Xperia.

HP 5710 θα την θυμάμαι πάντα...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, ποιος φιλος θα μου πει αν υπαρχει το MP3 TRIMMER σε αναλυση για Χ1. Εχω βρει δυο εκδοσεις, αλλα και στις δυο μου το εμφανιζει στο πανω αριστερο ακρο της οθονης..? Αν εχει link να μου στειλει pm θα μαι υποχρεος.. Thanx
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, ποιος φιλος θα μου πει αν υπαρχει το MP3 TRIMMER σε αναλυση για Χ1. Εχω βρει δυο εκδοσεις, αλλα και στις δυο μου το εμφανιζει στο πανω αριστερο ακρο της οθονης..? Αν εχει link να μου στειλει pm θα μαι υποχρεος.. Thanx

 

Εδώ: http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=2859650&postcount=2

HP 5710 θα την θυμάμαι πάντα...
Link to comment
Share on other sites

Γειά χαρά σε όλους!

Αγόρασα πρόσφατα το Xperia X1 από τη Μαδρίτη.Φυσικά το τηλέφωνο έχει την Ισπανική ROM και τα πάντα είναι στα Ισπανικά.Παρ'ότι γνωρίζω την ισπανική γλώσσα, θέλω να περάσω την Ελληνική ROM ώστε να είναι και ευκολότερο στη χρήση.

Αν έχει τη διάθεση και την υπομονή κάποιος, θα ήθελα να με βοηθήσει ώστε να κάνω flash βήμα-βήμα την καινούρια ROM.Επειδή δεν έχω και πολύ εμπειρία στο Windows mobile δεν πολυκαταλαβαίνω τις οδηγιες στα αγγλικά,τι ακριβώς πρέπει να κάνω.

Αν κάποιος λοιπόν έχει περάσει ήδη την ελληνική ROM,βοηθήστε με αναλυτικά η εδώ ή με pm.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Ειναι κι αυτο επιλογη απο συγκεκριμενο προμηθευτη της HTC, δυστυχως...

 

Εγώ πάλι θα έλεγα ευτυχώς που υπάρχει και η HTC στο χώρο και σου δίνει τη δυνατότητα να απολαμβάνεις τη SE συσκευή σου μιας και από μέσα HTC είναι.

 

θέλω να περάσω την Ελληνική ROM ώστε να είναι και ευκολότερο στη χρήση.

 

Δεν υπάρχει διαθέσιμη ελληνική ROM (ακόμα) για να κατεβάσεις. Θα χρειαστεί προς το παρόν να αρκεστείς με την αγγλική τουλάχιστον.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι θα έλεγα ευτυχώς που υπάρχει και η HTC στο χώρο και σου δίνει τη δυνατότητα να απολαμβάνεις τη SE συσκευή σου μιας και από μέσα HTC είναι.

 

 

Καταρχην παιδια αναφερθηκα στο ηχειο της συσκευης (εκει παει το "δυστυχως" και οχι φυσικα στο υπολοιπο hardware της συσκευης - και ναι, αυτο ειναι ενα μελανο σημειο των συσκευων που φερουν το brand name της HTC).

Αναφορικα με το αν χαιρομαι που υπαρχει η HTC στο χωρο, το αποδεικνυει το γεγονος οτι εχω αγορασει το 70% των συσκευων που εχει λανσαρει η εταιρια αυτη στην αγορα (κι εχω ασχοληθει με τις περισσοτερες εκ του υπολοιπου 30%).

Link to comment
Share on other sites

Sto X1:

 

Settings>connections>Usb to PC> απενεργοποίησε το enable advanced network functionality.

 

Kαι μένα δεν το εβλεπαν τα βιστα μεχρι που το απενεργοποίησα.

 

:) Ευχαριστώ, έκανα ότι μου είπες και κατάλαβα ότι κάτι έγινε, εγκαταστάθηκε το λογισμικό του τηλ. στο pc. Τώρα μου εμφανίζει Pocket pc usb sync. Από εδώ και πέρα τι; :confused: Κανονικά στα xp εμφανιζόταν το active sync και όλα ok. Στα vista όμως τι γίνεται τώρα; Πως διαχειριζόμαστε το τηλ;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι θα έλεγα ευτυχώς που υπάρχει και η HTC στο χώρο και σου δίνει τη δυνατότητα να απολαμβάνεις τη SE συσκευή σου μιας και από μέσα HTC είναι.

 

 

 

Δεν υπάρχει διαθέσιμη ελληνική ROM (ακόμα) για να κατεβάσεις. Θα χρειαστεί προς το παρόν να αρκεστείς με την αγγλική τουλάχιστον.

 

Ωραία,έστω και τα αγγλικά.Ξέρει κανείς να μου πεί αναλυτικά πώς να το κάνω?

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

Πρέπει να ξεκλειδώσεις τη συσκευή σου να δεχτεί άλλη ROM αλλά έτσι χάνεις την εγγύηση μέχρι να την ξαναεπαναφέρεις. Αυτό πρέπει να το έχεις υπόψιν.

 

Τα πάντα υπάρχουν εδώ. Καλό διάβασμα. :rolleyes:

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

:) Ευχαριστώ, έκανα ότι μου είπες και κατάλαβα ότι κάτι έγινε, εγκαταστάθηκε το λογισμικό του τηλ. στο pc. Τώρα μου εμφανίζει Pocket pc usb sync. Από εδώ και πέρα τι; :confused: Κανονικά στα xp εμφανιζόταν το active sync και όλα ok. Στα vista όμως τι γίνεται τώρα; Πως διαχειριζόμαστε το τηλ;

 

Επαφές και ημερολόγιο τα βλέπεις και τα αλλάζεις με το Outlook. Τα υπόλοιπα τα κάνεις μέσω του mobile device center.

Μέσα από το μενού του χ1 επιλέγεις επίσης αν θέλεις να το βλέπει σαν usb stick.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson Xperia X1
  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...