Jump to content

Πολυμηχανήματα / Εκτυπωτές - Ιnkjet / Laser


RAVER
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σας παρακαλώ τη βοήθειά σας.

 

Δεν έχω ιδέα από εκτυπωτές ψεκασμού.

Ποιο από τα 2 να επιλέξω?

 

1. Epson WorkForce WF-2530WF 90€ ή

2. HP OFFICEJET 4620 E-ALL-IN-ONE PRINTER 90€

 

είναι για οικιακή χρήση, σχετικά λίγες εκτυπώσεις σε έγχρωμο, όχι φωτογραφίες, με ενδιαφέρει η αξιοπιστία και το κόστος των αναλώσιμων, υπάρχουν αξιόπιστα μη γνήσια αναλώσιμα για τα παραπάνω μοντέλα?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 354
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Σας παρακαλώ τη βοήθειά σας.

 

Δεν έχω ιδέα από εκτυπωτές ψεκασμού.

Ποιο από τα 2 να επιλέξω?

 

1. Epson WorkForce WF-2530WF 90€ ή

2. HP OFFICEJET 4620 E-ALL-IN-ONE PRINTER 90€

 

είναι για οικιακή χρήση, σχετικά λίγες εκτυπώσεις σε έγχρωμο, όχι φωτογραφίες, με ενδιαφέρει η αξιοπιστία και το κόστος των αναλώσιμων, υπάρχουν αξιόπιστα μη γνήσια αναλώσιμα για τα παραπάνω μοντέλα?

 

OXI hp. Epson αλλα κοιταξε πρωτα αν εχουν βγει τα φτηνα αναλωσιμα. Τα τελευταια μοντελα δεν τα προλαβαινουν.

Link to comment
Share on other sites

Σας παρακαλώ τη βοήθειά σας.

 

Δεν έχω ιδέα από εκτυπωτές ψεκασμού.

Ποιο από τα 2 να επιλέξω?

 

1. Epson WorkForce WF-2530WF 90€ ή

2. HP OFFICEJET 4620 E-ALL-IN-ONE PRINTER 90€

 

είναι για οικιακή χρήση, σχετικά λίγες εκτυπώσεις σε έγχρωμο, όχι φωτογραφίες, με ενδιαφέρει η αξιοπιστία και το κόστος των αναλώσιμων, υπάρχουν αξιόπιστα μη γνήσια αναλώσιμα για τα παραπάνω μοντέλα?

 

Eγώ πάλι θα έλεγα canon δαγκωτό έχουν πολύ φθηνά αναλώσιμα τουλάχιστον οι σειρές pixma:)

Link to comment
Share on other sites

και εγω ειμαι σε αναζητηση εκτυπωτη.

θα ηθελα κατι σε canon (εχω τωρα τον pixma160) αλλα και αλλη μαρκα αν ειναι κατι αξιολογο το βλεπουμε.

οι εκτυπωσεις που κανω ειναι περιπου 30-40 σελιδες το μηνα.

υπαρχει εκτυπωτης ασπρομαυρος Laser που να ειναι και σκανερ?δηλαδη να μπορω να βγαλω και μια φωτοτυπια αν χρειαστει?

επισης θα ηθελα να εχει αυτοματη εκτυπωση της πισω σελιδας

εχετε καποια προταση?

με μια ματια ειδα αυτο σε πολυμηχανημα http://www.shop4u.gr/128-perifereiaka-ypologistwn/141-ektipotes-kai-scanner/194-polimixanimata/13786-canon-pixma-mx525-6990b009aa.html και αυτο http://www.shop4u.gr/128-perifereiaka-ypologistwn/141-ektipotes-kai-scanner/194-polimixanimata/13132-canon-pixma-mg4250-6224b006ba.html

ευχαριστω

Edited by patrik
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Σκέφτομαι λόγω δουλειάς και εγώ για έναν εκτυπωτή αυτόματης διπλής όψης διότι θα μειώσει αρκετό χρόνο απο το να ανατοποθετώ με το χέρι τον μεγάλο όγκο χαρτιών.

Γενικώς,σε σχετικώς φθηνά προϊόντα όπως το παρακάτω δουλεύει αξιόπιστα ο μηχανισμός;

http://www.e-gate.gr/printing-devices/printers/laser-printers-el/samsung-ml-2955nd-mono-laser-printer.html

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι λόγω δουλειάς και εγώ για έναν εκτυπωτή αυτόματης διπλής όψης διότι θα μειώσει αρκετό χρόνο απο το να ανατοποθετώ με το χέρι τον μεγάλο όγκο χαρτιών.

Γενικώς,σε σχετικώς φθηνά προϊόντα όπως το παρακάτω δουλεύει αξιόπιστα ο μηχανισμός;

http://www.e-gate.gr/printing-devices/printers/laser-printers-el/samsung-ml-2955nd-mono-laser-printer.html

 

Θες μόνο ασπρόμαυρα ή και έγχρωμα? Αν θες και έγχρωμα πάρε τον Hp OfficeJet Pro 8600 τον έχω και εγώ και είμαι υπέρ ευχαριστημένος.

Νίκος

Κάτοχος Samsung Galaxy S10+ (Android 10 Official).

- 001 με την όπισθεν

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
O ασπρόμαυρος αρκεί.

 

Σκέφτομαι και τον Samsung ML-3710D ,κάποια γνώμη;

 

Η Epson έχει μια σειρά εγχρώμων με εξωτερικά μελάνια με πολύ χαμηλό κόστος εκτύπωσης. Αν δεν θέλεις λέιζερ ρίξε μία ματιά.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια

Σκεφτομαι να αναβαθμισω (αν θεωρειτε αναβαθμιση) το πολυμηχανημα μου κ απο inkjet να παω σε lazer

 

H χρηση που κανω ειναι εντελως βασικη (ουτε 50 σελιδες τον μηνα) αλλα επειδη βαρεθηκα τον epson που εχω (συχνοτατη αλλαγη μελανιων,καθαρισμος κεφαλης συχνα οταν δεν χρησιμοποιητε καιρο το μελανι κ.α σπαστικα) σκεφτηκα για lazer

 

Το Budget ειναι γυρω στα 100 euro

 

Απο οτι ειδα εγρωμο το ξεχναω (ενταξει δεν με τσουζει κ πολυ) οποτε τι εχετε να προτεινετε σε μονοχρωμο laser??

BAΣIKH EΡΩΤΗΣΗ ο μονοχρωμος lazer παρολο που εκτυπωνει ασπρομαυρα να φανταστω οτι κανει scan εγχρωμα??

 

Εχω βρει αυτον (που χαλαλι τα 15 ευρο παραπανω για το wifi) Τι λετε??

http://www.plaisio.gr/periferiaka-othones/ektipotes/polimixanima/Samsung-Multifunction-Laser-Samsung-Scx-3405w-SCX-3405W-SEE.htm

 

Απ την αλλη αν πιστευετε οτι με 100 euro βρισκω πιο τουμπανο (κ εγχρωμο) πολυμηχανημα inkjet (χωρις ομως τις ασθενειες των παλιων μηχανηματων σαν το epson sx205 που εχω) καλοδεχουμενες οι προτασεις

 

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας! Σκέφτομαι να αγοράσω έναν εκτυπωτή αλλά εχω πολύ λιγες γνώσεις για να αποφασίσω μόνη μου. Μπορώ να διαθέσω maximum 100 ευρώ . Η κύρια χρήση αφορά εκτύπωση ασπρόμαυρων φωτοτυπιών Α4 και δευτερεύον scanner.

 

Θα ήθελα αν μου προτείνετε ένα μοντέλο να μου πείτε και τον λόγο . Τα προτερήματα δηλαδή. Ευχαριστώ!

Edited by mcde
WIND :D
Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να έχω να σου προτείνω κατι συγκεκριμένο, πλαίσιο και public έχουν πολύ καλούς εκτυπωτές inject πάντα μιλώντας, οι οποίοι εκτυπωνουν και έγχρωμα, με maximum 70 ευρώ. Τσεκαρε τις σελίδες τους στο Ίντερνετ αλλά και απο κοντά να πας θα είναι καλύτερα.
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας! Σκέφτομαι να αγοράσω έναν εκτυπωτή αλλά εχω πολύ λιγες γνώσεις για να αποφασίσω μόνη μου. Μπορώ να διαθέσω maximum 100 ευρώ . Η κύρια χρήση αφορά εκτύπωση ασπρόμαυρων φωτοτυπιών Α4 και δευτερεύον scanner.

 

Θα ήθελα αν μου προτείνετε ένα μοντέλο να μου πείτε και τον λόγο . Τα προτερήματα δηλαδή. Ευχαριστώ!

 

Μονό Εpson η Canon γιατί έχουν σταθερή κεφαλή και έχουν συμβατά μελάνια φθηνά. Αν τα γεμίζεις εσύ τότε το κόστος γίνεται ασήμαντο.

Η hp έχει την κεφαλή ενσωματωμένη και είσαι υποχρεωμένη να την αλλάζεις γιατί καταστρέφεται.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας , αν έχει κάποιος την σελίδα ευθυγράμμισης για τον hp photosmart c4280 θα το εκτιμούσα πολύ.Ευχαριστώ.

Νίκος

Κάτοχος Samsung Galaxy S10+ (Android 10 Official).

- 001 με την όπισθεν

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας!

Θα ήθελα μια βοήθεια σχετικά με την αγορά εκτυπωτή με σκάνερ και φαξ

Το χρειάζεται μια φίλη μου για την δουλειά της.

Μπορείτε να μου προτείνετε κάποιο έγχρωμο;

Πως θα λειτούργει το φαξ μέσω υπολογιστή; Πως θα το συνδέσει;;

Σας ευχαριστώ εκ το πρότερων.

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να πάρω ένα εκτυπωτή ο οποίος θα είναι κυρίως για φωτογραφίες (10χ15) και να έχει φθηνά μελάνια.

Μπήκα σε ένα κατάστημα και ρώτησα τον πωλητή ο οποίος μου πρότεινε τον hp 4615 8,00 – 9,00 euro το μελάνι.

Αν μπορεί κάποιος να μου πει την γνώμη του ή την εμπειρία του…..

Edited by millernet
Link to comment
Share on other sites

Θέλω να πάρω ένα εκτυπωτή ο οποίος θα είναι κυρίως για φωτογραφίες (10χ15) και να έχει φθηνά μελάνια.

Μπήκα σε ένα κατάστημα και ρώτησα τον πωλητή ο οποίος μου πρότεινε τον hp 4615 8,00 – 9,00 euro το μελάνι.

Αν μπορεί κάποιος να μου πει την γνώμη του ή την εμπειρία του…..

 

για φτηνά μελάνια μόνο επσον. εχει βγάλει μια σειρά με εξωτερικα μεγάλα δοχεία μελανιών όπου το κόστος είναι ασήμαντο. η ΗΡ έχει τ ακριβότερα γιατί η κεφαλή είναι ενσωματωμένη στα δοχεία, οπότε πρέπει την αγοράζεις σε κάθε αλλαγή.

Link to comment
Share on other sites

για φτηνά μελάνια μόνο επσον. εχει βγάλει μια σειρά με εξωτερικα μεγάλα δοχεία μελανιών όπου το κόστος είναι ασήμαντο. η ΗΡ έχει τ ακριβότερα γιατί η κεφαλή είναι ενσωματωμένη στα δοχεία, οπότε πρέπει την αγοράζεις σε κάθε αλλαγή.

 

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση που έδωσες αλλά μήπως γνωρίζεις κάποιο μοντέλο της Epson που να προσφέρει καλή ποιότητα κυρίως για φωτογραφία?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση που έδωσες αλλά μήπως γνωρίζεις κάποιο μοντέλο της Epson που να προσφέρει καλή ποιότητα κυρίως για φωτογραφία?

 

Όλα καλά είναι. Το χαρτί έχει πλέον σημασία. Η επσον έχει καλά χαρτιά αλλά αν δεν σε ενδιαφέρει η τέλεια ποιότητα καλύτερα να πας σε φθηνά.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα! Θέλω να αγοράσω ένα έγχρωμο πολυμηχάνημα inkjet. Δεν με ενδιαφέρει να έχει φαξ, αλλά θα ήθελα να έχει δυνατότητα σύνδεσης wifi και αυτόματη εκτύπωση διπλής όψης. Μπορώ να διαθέσω μέχρι 100 ευρώ, το πολύ 120. Βασικά εκτυπώνω περισσότερο. Το σκάνερ δεν το χρησιμοποιώ συχνά, αλλά κατά καιρούς μου έχει φανεί πολύ χρήσιμο.

 

Το βασικό όμως για μένα είναι το θέμα των μελανιών. Και για χάρη του θυσιάζω και την ασύρματη σύνδεση και την εκτύπωση διπλής όψης, ακόμα και το σκάνερ, και πάω σε απλό εκτυπωτή, αν είναι να μπορώ να εκτυπώνω χωρίς να ταλαιπωρούμαι. Έχω ταλαιπωρηθεί πολύ από άλλο πολυμηχάνημα που τα ορίτζιναλ στοιχίζουν όσο η τιμή αγοράς του, ενώ χρησιμοποιώντας συμβατά έχω αχρηστέψει δύο κεφαλές εκτύπωσης. Ψάχνοντας βρήκα αυτό της HP: http://www.plaisio.gr/periferiaka-othones/ektipotes/polimixanima/HP-Deskjet-3525-Inkjet-Mfp-CZ275C.htm Τιμή αγοράς 73 ευρώ, ορίτζιναλ μελάνια κοντά στα 30 ευρώ. Δεν είναι φτηνά, αλλά τουλάχιστον δεν αγοράζω άλλο ένα μηχάνημα.

 

Μπορεί κανείς να μου συστήσει ένα πολυμηχάνημα, όπως θα το ήθελα, με φτηνά ορίτζιναλ μελάνια ή συμβατά που να μη βγάζουν προβλήματα; Κάτι δοκιμασμένο; Αλλιώς έναν απλό εκτυπωτή με φτηνά μελάνια. Ευχαριστώ και συγγνώμη για το κατεβατό.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Θέλω να αγοράσω ένα έγχρωμο πολυμηχάνημα inkjet. Δεν με ενδιαφέρει να έχει φαξ, αλλά θα ήθελα να έχει δυνατότητα σύνδεσης wifi και αυτόματη εκτύπωση διπλής όψης. Μπορώ να διαθέσω μέχρι 100 ευρώ, το πολύ 120. Βασικά εκτυπώνω περισσότερο. Το σκάνερ δεν το χρησιμοποιώ συχνά, αλλά κατά καιρούς μου έχει φανεί πολύ χρήσιμο.

 

Το βασικό όμως για μένα είναι το θέμα των μελανιών. Και για χάρη του θυσιάζω και την ασύρματη σύνδεση και την εκτύπωση διπλής όψης, ακόμα και το σκάνερ, και πάω σε απλό εκτυπωτή, αν είναι να μπορώ να εκτυπώνω χωρίς να ταλαιπωρούμαι. Έχω ταλαιπωρηθεί πολύ από άλλο πολυμηχάνημα που τα ορίτζιναλ στοιχίζουν όσο η τιμή αγοράς του, ενώ χρησιμοποιώντας συμβατά έχω αχρηστέψει δύο κεφαλές εκτύπωσης. Ψάχνοντας βρήκα αυτό της HP: http://www.plaisio.gr/periferiaka-othones/ektipotes/polimixanima/HP-Deskjet-3525-Inkjet-Mfp-CZ275C.htm Τιμή αγοράς 73 ευρώ, ορίτζιναλ μελάνια κοντά στα 30 ευρώ. Δεν είναι φτηνά, αλλά τουλάχιστον δεν αγοράζω άλλο ένα μηχάνημα.

 

Μπορεί κανείς να μου συστήσει ένα πολυμηχάνημα, όπως θα το ήθελα, με φτηνά ορίτζιναλ μελάνια ή συμβατά που να μη βγάζουν προβλήματα; Κάτι δοκιμασμένο; Αλλιώς έναν απλό εκτυπωτή με φτηνά μελάνια. Ευχαριστώ και συγγνώμη για το κατεβατό.

 

Μακριά από ΗΡ αν σε ενδιαφέρουν φτηνά μελάνια.

Λίγες σελίδες πιο πίσω θα βρεις τις απαντήσεις που ψάχνεις.

Link to comment
Share on other sites

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Θέλω να αγοράσω ένα έγχρωμο πολυμηχάνημα inkjet. Δεν με ενδιαφέρει να έχει φαξ, αλλά θα ήθελα να έχει δυνατότητα σύνδεσης wifi και αυτόματη εκτύπωση διπλής όψης. Μπορώ να διαθέσω μέχρι 100 ευρώ, το πολύ 120. Βασικά εκτυπώνω περισσότερο. Το σκάνερ δεν το χρησιμοποιώ συχνά, αλλά κατά καιρούς μου έχει φανεί πολύ χρήσιμο.

 

Το βασικό όμως για μένα είναι το θέμα των μελανιών. Και για χάρη του θυσιάζω και την ασύρματη σύνδεση και την εκτύπωση διπλής όψης, ακόμα και το σκάνερ, και πάω σε απλό εκτυπωτή, αν είναι να μπορώ να εκτυπώνω χωρίς να ταλαιπωρούμαι. Έχω ταλαιπωρηθεί πολύ από άλλο πολυμηχάνημα που τα ορίτζιναλ στοιχίζουν όσο η τιμή αγοράς του, ενώ χρησιμοποιώντας συμβατά έχω αχρηστέψει δύο κεφαλές εκτύπωσης. Ψάχνοντας βρήκα αυτό της HP: http://www.plaisio.gr/periferiaka-othones/ektipotes/polimixanima/HP-Deskjet-3525-Inkjet-Mfp-CZ275C.htm Τιμή αγοράς 73 ευρώ, ορίτζιναλ μελάνια κοντά στα 30 ευρώ. Δεν είναι φτηνά, αλλά τουλάχιστον δεν αγοράζω άλλο ένα μηχάνημα.

 

Μπορεί κανείς να μου συστήσει ένα πολυμηχάνημα, όπως θα το ήθελα, με φτηνά ορίτζιναλ μελάνια ή συμβατά που να μη βγάζουν προβλήματα; Κάτι δοκιμασμένο; Αλλιώς έναν απλό εκτυπωτή με φτηνά μελάνια. Ευχαριστώ και συγγνώμη για το κατεβατό.

 

EPSON XP600 το αγόρασα πριν 5 μέρες. Λίγο πάνω από το budget σου, αλλά αξίζει. Έχει όλα όσα θες και τα μελάνια του κάνουν 7-8 το ένα. Δεν ξέρω τι εννοείς οικονομικά φυσικά, αλλά θεωρώ οτι είναι τίμιο εργαλείο.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Μιας και προσφατα εψαχνα να παρω πολυμηχανημα, και το εψαξα αρκετα, κατελληξα στο HP officejet Pro 8600 Plus, που θεωρητικα εχει τα ακριβοτερα μελανια.

Θα μου πειτε ότι είμαι τρελος.

Κι όμως τελικα είναι από τα πιο φθηνα. Σιγκρινοντας τα μελανια του με αλλα μηχανήματα, ειδα ότι δεν πρεπει να στέκεσαι στο ποσο κανει ένα μελανι, αλλα ποσες σελιδες σου δεινει το καθενα.

Ετσι κανοντας συγκρισεις των μελανιων του δικου μου μηχανήματος με αλλα, ειδα ότι στην ουσια παρ ότι τα αγοράζεις ακριβα, τελικα συμφερει γιατι εκτυπωνουν διπλασιες σελιδες.

π.χ τα δικα μου μελανια κοστιζουν περιπου 20 ευρω το ένα και δεινουν 1600 σελιδες , το XL το μαυρο εχει 26 ευρω αλλα δεινει 2600 σελιδες.

ενώ έναν canon που θυμαμαι , τα μελανια του ειχαν 11 ευρω, και εδειναν 800 σελιδες. Αρα για να εκτυπωσω 1600 σελιδες με αυτόν τον εκτυπωτή ηθελα 2 μελανια δηλαδή 22 ευρω. Οποτε με τον δικο μου μου ερχετε 2 ευρω φθηνοτερα το μελανι τελικα.

Αυτό που θελω να πω σε αυτους που θελουν να αγορασουν ένα μηχανημα με κριτηριο το κοστος των μελανιων, αυτό που πρεπει να κοιτανε στην ουσια, δεν είναι ποσο κοστιζει το κάθε μελανι, αλλα ποσες σελιδες δεινει στο αντιστοιχο κοστος.

Βλέποντας τον epson που λεει ο φιλος πιο πανω τα μελανια του μπορει να εχουν γυρο στα 8 ευρω το ένα, αλλα δεινουν 200 σελιδες εκτυπωσης. Αρα είναι πανάκριβα τελικα. Γιατι για να μου δωσει 1600 σελιδες που εγω εχω με ένα μελανι των 20 ευρω με αυτόν χρειαζομαι 8 μελανια . δηλαδή το κοστος εκτινασετε τρελα.

Edited by orestis28
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...