Jump to content

Πολυμηχανήματα / Εκτυπωτές - Ιnkjet / Laser


RAVER
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν είναι laptop αλλα κανονικό PC που δεν διαθέτει wireless. Πώς θα γίνει σύνδεση?

 

Toτε θα συνδεσεις και το pc στο router, ειτε απευθειας αν δεν εχεις αλλα μηχανηματα/περιφερειακα που πρεπει να συνδεθουν μεσω ethernet ( και οι φθηνοτεροι routers πλεον εχουν ενσωματωμενο ενα ethernet switch 10/100 ), η αν εχεις πιο πολλα μηχανηματα απο τεσσερα, παιρνεις και ενα ethernet switch ειτε 10/100 ειτε gigabit ethernet κοστους απο 10 ευρω για πενταθυρο 10/100 μεχρι 40 ευρω για οκταθυρο gigabit, και συνδεεις τα μηχανηματα στο switch και το switch σε μια θυρα LAN του router, παντα μεσω ethernet καλωδιων δικτυου.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 354
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Πολύ μπερδεμένο. Έχω modem router και σύνδεση Forthnet. Μερικές φορές δεν έχω internet, είναι προβληματικές οι γραμμές. Η ασύρματη σύνδεση έχει σχέση με internet?
Link to comment
Share on other sites

Πολύ μπερδεμένο. Έχω modem router και σύνδεση Forthnet. Μερικές φορές δεν έχω internet, είναι προβληματικές οι γραμμές. Η ασύρματη σύνδεση έχει σχέση με internet?

 

Καθολου μπερδεμενο, απλουστατο ειναι.. η ασυρματη η ενσυρματη συνδεση των θυρων ethernet LAN του και οτι ειναι συνδεδεμενο με αυτες ( απο pc, printer, αλλα switches κλπ ) δεν εχει σχεση με το internet.. αν δεν δουλευει το internet, δεν θα εχεις ιντερνετ, αλλα η συνδεση μεταξυ των μηχανηματων αυτων θα λειτουργει.

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Γεια σας παιδια:)Θελω την βοηθεια σας..

Χρειαζομαι εναν ασπρομαυρο εκτυπωτη για πολυ ελαφρια χρηση..

Τι θα μου προτεινατε?InkJet ή Laser?

Θα τον λειτουργω πολυ σπανια θα κανω παρα πολυ λιγες εκτυπωσεις....

Ποιος με συμφερει καλυτερα?

Link to comment
Share on other sites

Inkjet εφόσον θα εκτυπώνεις λίγο...φθηνότερα μελάνια.
Link to comment
Share on other sites

Και να μην τον λειτουργω ομως παλι δεν τρωει μελανι?Μην τον ξαναλειτουργησω μετα απο κανα μηνα ας πουμε και εχει αδειασει το μισο ειτε επειδη στεγνωσε ειτε επειδη δεν ξερω εγω τι..
Link to comment
Share on other sites

οι λειζερ ομως ειναι ακριβοι και ιδιαιτερα ογκωδεις...

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Και να μην τον λειτουργω ομως παλι δεν τρωει μελανι?Μην τον ξαναλειτουργησω μετα απο κανα μηνα ας πουμε και εχει αδειασει το μισο ειτε επειδη στεγνωσε ειτε επειδη δεν ξερω εγω τι..

 

Όχι σε 1 μήνα δεν υπάρχει πρόβλημα να στεγνώσει το μελάνι...αυτό είναι σίγουρο...για να έχει αδειάσει με λίγες εκτυπώσεις...επίσης χλωμό. Γενικά για λίγες εκτυπώσεις, συμφέρουν inkjet.

Link to comment
Share on other sites

injket να παρεις.

για λιγες εκτυπωσεις οι laser δεν αξιζουν.

 

χρονια ειχα inkjet. ποτε δεν ειχα προβλημα με μελανια. τα αφηνα και πολυ πανω απο μηνα αχρησιμοποιητα ;)

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας και για να το λετε τοτε inkjet θα παρω..

Μηπως θα ξερατε και ποιος ειναι ενας καλος?Και απο μαρκες?Canon epson hp??

Link to comment
Share on other sites

εχω lexmark και γενικα ειμαι ευχαριστημενος αν και για μενα κορυφη οι canon :D

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως, υπάρχουν και σχετικά φθηνοί laser, περί τα 80euro.

 

Γενικά για λίγες και ΜΟΝΟ μαύρες εκτυπώσεις δεν ξέρω αν οι Inject είναι ότι καλύτερο, είχα στην κατοχή μου και συνέχεια είχα πρόβλημα με τα μελάνια. Μπορεί να είναι φθηνοί όμως τα μελάνια, αν ξεραθούν ή τελείωσουν, κοστίζουν τον μισό Printer!

 

Αν δεν το έχεις αγοράσει ήδη ξανασκέψου το...

HTC HD2 TyphooN CyanogenMod 7

iPhone4s iPhone 6 iPhone 6sPlus

Huawei P10

Samsung Galaxy S8+

Samsung Galaxy S10

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα σου προτεινα εναν φθηνο laser, δεν ειναι ολοι "μπαουλα", υπαρχουν laser σχεδον στο μεγεθος των inkjet. Αν δεν κανεις πολλες εκτυπωσεις οπως λες, με τον inkjet θα αρχισουν να ξερενονται τα μελανια, θα εχεις τετοια θεματα.

 

Απο κει και περα, αν στραφεις προς τον inkjet θα σου προτεινα να δεις αυτον με τα πιο φθηνα μελανια ;)

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Όταν τυπώνεις λίγο, δεν υπάρχει λόγος να πάρεις laser εκτυπωτή. Και μόνο ότι δεν έχεις τη δυνατότητα να τυπώσεις έγχρωμα φτάνει. Μία φορά θα το χρειαστείς, ανάμεσα στις ελάχιστες εκτυπώσεις και δεν θα μπορείς. Οι laser είναι καλή αγορά όταν ο όγκος εκτύπωσεις είναι μεγάλος κι αυτό γιατί το κόστος ανά σελίδα είναι μικρότερο σε αυτή την περίπτωση. Ένας μονόχρομος εκτυπωτής laser είναι καλός συμβιβασμός π.χ. σε ένα γραφείο με μεγάλο όγκο εκτύπωσης εγγράφων. Κι αυτό γιατί είτε δεν ενδιαφέρει το χρώμα στην πλειοψηφεία των εκτυπώσεων, είτε γιατί υπάρχει inkjet για τις -συνήθως λίγες- έγχρωμες εκτυπώσεις. Τα προβλήματα που είχαν οι inkjet με τα μελάνια στο παρελθόν έχουν ξεπεραστεί σε μεγάλο βαθμό πλέον. Για μικρό όγκο εκτύπωσης και για γενική home χρήση ένας εκτυπωτής inkjet είναι μονόδρομος.
Link to comment
Share on other sites

Ακομα δεν εχω παραγγειλει αποψε σκοπευω να το κανω..Τωρα παλι με μπερδεψατε ομως..Αυτο που θελω ειναι να παρω μια φορα εκτυπωτη και επειδη θα τυπωνω τοσο λιγο δεν θελω να πληρωνω σχεδον τιποτα..Αυτος ο samsung ας πουμε-> http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.406555 ερχεται με το μισο τονερ αναφερει στο site της η samsung δηλαδη για 700 σελιδες..700 σελιδες ας ειναι κ λιγοτερες θα εκτυπωσω σε 3-4 χρονια..Ο οποιος samsung κοστιζει 70 ευρω 20 παραπανω απο εναν injket οπου θα χρειαζεται να αλλαζω τα μελανια του..Δεν με συμφερει περισσοτερο?
Link to comment
Share on other sites

πανε στο πλαισιο αρχικα και δες ποια μελανια,εννοω μελανια για ποια μοντελα βγαζει

με την δικη της μαρκα το πλαισιο,αυτα κοστιζουν αντι για 70-75 των κανονικων,

τα μισα περιπου 35 ας πουμε για εναν μικρο laser..

 

κατα 2ον 700 σελιδες δεν θα βγαλει,περι 300 και υπερπολλες λεω θα βγαλει το υπαρχον.

μετρανε για αραιογραμμενες σελιδες,τι να πω..

 

εγω εχω hp mfp 1005 laserjet εναν απλο ,ασε μεγαλα εργαλεια τα λειζερ,αλλα samsung ?

κατι πιο κλασσικο σε μαρκα μηπως??ωστε να βρισκεις κ μελανια μετα απο χρονια.....κλασσικο προβλημα..

Edited by mertaghon2

να πάρου samsung λέου,να σώσ την κεφαλή μ!!,

μα δε μ' αφήνει η htc που έχω στο..ε:Xε..στη ψχ μ!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Παιδιά έχω μπει και γω στη διαδικασία να ψάχνω για εκτυπωτή. Σκέφτομαι να πάρω λείζερ γιατί χρειάζεται να εκτυπώνω αρκετές σελίδες κάθε μήνα που μπορεί να ξεπεράσουν τις 150. Οπότε κάποιος inkjet δεν μου κάνει.

 

Απο laser τι έχετε να προτείνεται? Δεν με ενδιαφέρει η ταχύτητα εκτύπωσης ούτε η διπλή όψη αλλά το δυνατόν χαμηλότερο κόστος εκτύπωσης (φθηνά toner κτλ).

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα κάποιον hp γιατί συνήθως γίνονται αναγόμωση τα toners τους.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω μπει και γω στη διαδικασία να ψάχνω για εκτυπωτή. Σκέφτομαι να πάρω λείζερ γιατί χρειάζεται να εκτυπώνω αρκετές σελίδες κάθε μήνα που μπορεί να ξεπεράσουν τις 150. Οπότε κάποιος inkjet δεν μου κάνει.

 

Απο laser τι έχετε να προτείνεται? Δεν με ενδιαφέρει η ταχύτητα εκτύπωσης ούτε η διπλή όψη αλλά το δυνατόν χαμηλότερο κόστος εκτύπωσης (φθηνά toner κτλ).

 

http://www.plaisio.gr/Peripherals/Printers/Printers---Mfp/printers/HP-CP1025-Laser-Color-Printer-CE913A.htm

Ειχα αυτον και ηταν κορυφη.

Δεν με συνεφερε ομως να αγοραζω μελανια (4x70ευρω=280ευρω (!!) μονο τα μελανια) και πηγα και παλι στον αγαπημενο μου

epson inkjet. :p

Link to comment
Share on other sites

http://www.plaisio.gr/Peripherals/Printers/Printers---Mfp/printers/HP-CP1025-Laser-Color-Printer-CE913A.htm

Ειχα αυτον και ηταν κορυφη.

Δεν με συνεφερε ομως να αγοραζω μελανια (4x70ευρω=280ευρω (!!) μονο τα μελανια) και πηγα και παλι στον αγαπημενο μου

epson inkjet. :p

 

Καλά όντως όταν κοστίζουν 2 φορές το μηχάνημα προφανώς και δεν συμφέρει!

Απλά εγώ ενδιαφέρομαι μόνο για b/w εκτυπώσεις οπότε χρειάζομαι μόνο μαύρο toner. Πάντως όπως είπε και ο sv2evs θα ψάξω σε μαγαζιά να δω αν και σε ποια toner γίνεται αναγόμωση και βλέπουμε.:)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

http://www.epson.gr/Ektypotes-kai-Polymechanemata/Inkjet/Epson-Stylus-Office-BX320FW

θέλω να πάρω το συγκεκριμένο μηχάνημα και θέλω να κάνω τις εξής ερωτήσεις:

1) Γίνεται να το συνδέσω με wi-fi στο router μου? Είναι εύκολο?

2) Αν γίνεται το 1, τότε μπορώ να το βρίσκω μέσω του δικτύου τον εκτυπωτή κτλ?

3) Επειδή έχω και το iphone, δεν μπόρεσα να βρω αν υποστηρίζει AIR print. Μήπως ξέρεται εσείς?

 

Ελπίζω να μην σας κούρασα.

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
δεν θα ου πω μοντελο συγκεκριμενα γτ αλλαζουν συνεχεια αλλα προς θεου παρε μονο HP.τα ποιοτικοτερα κατα τη γνωμη μου και δεν θα εχει ποτε προβλημαμε τα μελανια οπως οι ...μπρρ canon lexmark:mad::mad::mad:
Link to comment
Share on other sites

Τουλάχιστον όταν είχα ασχοληθεί τα πολυμηχανήματα της HP είχαν τεράστια πακέτα software που έπρεπε να εγκατασταθούν ολόκληρα για να λειτουργήσει σωστά η συσκευή. Πολλές φορές αυτό δημιουργούσε προβλήματα, ειδικά σε παλιότερους υπολογιστές. Με κάποια Canon που ασχολήθηκα δεν συνάντησα κάτι τέτοιο. Μία πηγή τέτοιων πληροφοριών είναι π.χ. τα user reviews στο amazon.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...