Jump to content

Πολυμηχανήματα / Εκτυπωτές - Ιnkjet / Laser


RAVER
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τουλάχιστον όταν είχα ασχοληθεί τα πολυμηχανήματα της HP είχαν τεράστια πακέτα software που έπρεπε να εγκατασταθούν ολόκληρα για να λειτουργήσει σωστά η συσκευή. Πολλές φορές αυτό δημιουργούσε προβλήματα, ειδικά σε παλιότερους υπολογιστές. .

 

αυτο το εχω παρατηρησει και εγω με ενα πολυμηχανημα της HP που ειχα αλλα για εμενα ηταν το μονο αρνητικο της υποθεσης

iphone xs max ipad 6th gen
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 354
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλα τα καινουρια πολυμηχανηματα της hp είναι τέλεια απλά.. Με ePrint, applications, ePrint για εκτύπωση από κινητό/tablet και τόσα άλλα.. Το μόνο αρνητικό είναι ότι κάνει πάρα πολύ ώρα για να ανοίξει .. Γιατί κάνει πρώτα έλεγχο, μετά καθαρισμό κτλ.. και μπορεί να πάρει και 5 λεπτά!!. Έχω τον officejet pro 8500 A
Link to comment
Share on other sites

Καλα τα καινουρια πολυμηχανηματα της hp είναι τέλεια απλά.. Με ePrint, applications, ePrint για εκτύπωση από κινητό/tablet και τόσα άλλα.. Το μόνο αρνητικό είναι ότι κάνει πάρα πολύ ώρα για να ανοίξει .. Γιατί κάνει πρώτα έλεγχο, μετά καθαρισμό κτλ.. και μπορεί να πάρει και 5 λεπτά!!. Έχω τον officejet pro 8500 A

 

Στον HP Laserjet Pro 1415FN δεν καθυστερει καθολου το eprint, ουτε ελεγχους, ουτε καθαρισμους. Μπας και το εχεις ρυθμισει εσυ να στα κανει ολα αυτα κατα το ανοιγμα?

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Επειδή ο εκτυπωτής canon που είχα με άφησε από κεφάλh ψάχνω για πολυμηχάνημα.Ξέρει κανεις ποια μοντέλα είναι με ενσωματωμένες κεφαλές στα "μελανακια"?Δεν θέλω να την ξαναπατήσω.Η κεφάλh μονο πάει 60euro...
Link to comment
Share on other sites

Στον HP Laserjet Pro 1415FN δεν καθυστερει καθολου το eprint, ουτε ελεγχους, ουτε καθαρισμους. Μπας και το εχεις ρυθμισει εσυ να στα κανει ολα αυτα κατα το ανοιγμα?

 

Οχι δεν ειπα οτι καθυστερει το ePrint.. Καθυστερει πολυ οταν ειναι κλειστος και τον ανοιγω (τον εκτυπωτη γενικα) .. Κανει πρωτα ελεγχο και καθαρισμο και μπορει να κανει και 5 λεπτα.. Προφανως μπορει να μην γινεται αυτο στους laser.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Σκέφτομαι να αγοράσω πολυμηχάνημα αυτόν τον καιρό και έχω καταλήξει στον inject CANON PIXMA MG5250

http://www.expertreviews.co.uk/printers/1279723/canon-pixma-mg5250 τον έχω βρει και Ελλάδα σε κατάστημα προσφορά με 95 ευρώ και έχω δει καλά reviews όσον αφορά την ποιότητα των photo τι γνώμη έχετε για τον συγκεκριμένο? Θα τυπώνω φωτογραφίες από την κάμερά μου κατά καιρούς, και διάφορα έγγραφα από τον Η/Υ. Θέλω η τιμή κόστους μελανιών να είναι όσον το δυνατόν χαμηλότερη. Μήπως να κοίταγα για κανέναν lazer printer γιατί έχω ακούσει ότι οι εκτυπωτές inject έχουνε ακριβά μελάνια και μακροχρόνια θα μου έρθουνε ακριβά τα αναλώσιμα. :cry::worry:

I'm spacesick and dead tired... But it looks like Operation Last Dance has entered the final phase

 

Nokia Lumia 620 - Windows Phone 8.1

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπέρα σκέφτομαι να πάρω πολυμηχάνημα μιας και το παλιό μου HP μας άφησε χρόνους .

Δεδομένης της οικονομικής συγκυρίας θέλω ένα όχι πολύ ακριβό αλλά καλό μηχάνημα .

Με μια πρόχειρη αναζήτηση κατέληξα σε αυτά τα 2 που είναι κοντά στα 85 ευρώ και με φτηνά μελάνια .

Το πρόβλημα είναι ότι με το HP δεν έμεινα και απόλυτα ευχαριστημένος αλλά μιλάμε για 5-6 χρόνων μηχάνημα και από την άλλη δε δούλεψα ποτέ με Epson .

Το μηχάνημα προορίζεται για ημί-επαγγελματική χρήση για εκτύπωση φωτογραφιών και εγγράφων .

 

Τι λέτε θα βοηθήσετε ;;;;:confused:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

οικονομικός έγχρωμος laser με οικονομική εκτύπωση,

δηλ. στα μαύρα να βαζει μόνο μαύρο.

 

ευχαριστώ

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

το θεμα δεν ειναι προσφατο βλεπω αλλα ας το ξανα-ανοιξω!

σκεφτομαι και εγω το ιδιο αλλα δεν θελω να πληρωνω μελανια συνεχεια γιατι θα ξερενονται...ειχα παλια εναν lexmark οσο εκανε το μελανι επαιρνες παλι καινουργιο εκτυπωτη!!

τωρα σκεφτομαι για lazer γυρω στο 50αρικο,τι λετε?αξιζουν?η κατασταση με τους inkjet εχει αλλαξει?

Link to comment
Share on other sites

Φτηνος, καλος, βολικος και γενικα all time classic εκτυπωτης laser ειναι ο HP LaserJet Pro P1102 .

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

σκεφτομουν για αυτον http://www.shop4u.gr/products.php?11740&cPath=128_141_193

μιας και ειναι κοντα στα χρηματα που θελω να δωσω

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα και Χρόνια Πολλά σε όλους,

Μετά από πολλά χρόνια ήρθε η ώρα να αλλάξω εκτυπωτή στο σπίτι και προσανατολίζομαι στην αγορά ενός πολυμηχανήματος μιας και τώρα έχω ένα φαξ, ένα σκάνερ και έναν εκτυπωτή με αποτέλεσμα όλα αυτά εκτός των άλλων να μου πιάνουν και πολύ χώρο.

Τα χρήματα που θέλω να δαπανήσω είναι max 100€ και το νέο μου μηχάνημα θα ήθελα να έχει :

1) wifi για να μπορώ να το δουλεύω με το Note αλλά και τα laptop μου.

2) Fax για να διώξω επιτέλους το παλιό.

3) Card Reader ή θύρα USB για να μπορώ να τυπώνω από stickάκια ή κάρτες μνήμης.

4) Εκτύπωση δύο όψεων μιας και το χρειάζεται η σύζυγος…

5) Scanner

 

Έχω βρεί αυτό : Canon Pixma MX515 που (νομίζω...) πληροί τις προυποθέσεις που έχω βάλει συν του ότι έχει καλές κριτικές στο Skroutz αλλά και στο Πλαίσιο.

Τί άποψη έχετε ;

Είμαι ανοιχτός σε προτάσεις μιας και δεν γνωρίζω το θέμα και πιστεύω ότι παίζει ρόλο και η οικονομία στα μελάνια (κατανάλωση-αγορά νέων) .

 

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά και καλή Πρωτοχρονιά.

Στη ζωή όσο ζεις μαθαίνεις .-
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

ειδα αυτο το μοντελο http://www.plaisio.gr/periferiaka-othones/ektipotes/printer/Samsung-Printer-Laser-ML-2955DW-ML-2955DW-SEE.htm

 

σε προσφορα και βλεπω οτι εχει αυτοματη εκτυπωση διπλης οψης ειναι σε σχετικα καλη τιμη για τα δεδομενα μου αλλα επειδη δεν εχω γνωσεις απο εκτυπωτες θελω να μου πειτε τι παιζει με τα μελανια.αν υπαρχουν συμβατα μη αυθεντικα μελανια,αν αποδιδουν εξισου καλα και σε τι τιμη κυμαινονται ή αν μπορω να τα ξαναγεμιζω μονος μου.να τονισω οτι τον θελω για οικιακη χρηση και επειδη θα εκτυπωνω καθε εξεταστικη(καθε 4-5 μηνες δηλαδη) θελω να μου πειτε αν εχει προβληματα με στεγνωμα κεφαλων-μελανιων κτλ γιατι ενας epson sx115 που εχω τωρα δεν εκτυπωνει αφου εχω να τον χρησιμοποιησω καιρο και λογικα εχουν χαλασει οι κεφαλες.γενικα οποιαδηποτε συμβουλη σχετικα με αγορα και αλλων μοντελων θα ηταν χρησιμη αρκει να εχει φτηνο κοστος εκτυπωσης και να μην χαλανε τα μελανια αν μεινουν καιρο αχρησιμοποιητα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
πολύ καλός εκτυπωτής και με φθηνά μελάνια εάν τυπώνεις πολύ μην ξεχάσεις να ενεργοποιήσεις και το draft σε χαμηλή ποιότητα ώστε να κάνεις πολύ περισσότερες οικονομίες
Link to comment
Share on other sites

πολύ καλός εκτυπωτής και με φθηνά μελάνια εάν τυπώνεις πολύ μην ξεχάσεις να ενεργοποιήσεις και το draft σε χαμηλή ποιότητα ώστε να κάνεις πολύ περισσότερες οικονομίες

Καλό φαίνεται, και η τιμή του δεν είναι άσκημα

Link to comment
Share on other sites

Μου βάζεις ιδέες για αυτόν τον εκτυπωτη , θέλω laser και wi.fi , βαρέθηκα τα καλώδια κτλ , θέλω να τον συνδέω και με το κινητό....
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
οσο αφορα τα μελανια εχετε ιδεα αν ξεραινονται η χαλανε αν δεν εκτυπωνω συχνα?

 

Απ οτι γνωριζω , τα μελανια (toner) των εκτυπωτων laser δεν ξεραινονται και δεν χαλανε.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς ξέρεις ότι μιλάμε για ασπρόμαυρο laser εκτυπωτή, σωστά? Οι εργασίες σου λοιπόν θα είναι μόνο κείμενα ή θα πρέπει ενίοτε να τυπώνεις και φωτογραφίες ή σχέδια (έγχρωμα?). Οι laser λοιπόν δεν έχουν πρόβλημα να μείνουν αχρησιμοποίητοι για μεγάλα διαστήματα σαν αυτά που συζητάς.

 

Αλλά υπάρχουν και διάφορες ποιότητες στους ink-jet. Εγώ ας πούμε έχω τον Epson BX-310FN (τον είχα πάρει αν θυμάμαι καλά ~130€), o οποίος πέρα ότι είναι πολυμηχάνημα (και fax) και το scanner του μου έχει φανεί χρήσιμο ουκ ολίγες φορές, έχει λειτουργία στο μενού του που καθαρίζει τις κεφαλές και λειτουργεί μια χαρά έπειτα*. Παίζει να εκτύπωσα έγχρωμα τουλάχιστον ένα χρόνο μετά την αγορά του, και μετά το Print-Head clean, εκτύπωσε άριστα χωρίς πρόβλημα.

 

*Στα φθηνά μοντέλα Inkjet, τις περισσότερες φορές αν ξεχάσεις για καιρό μελάνι μέσα ο εκτυπωτής πάει για πέταμα...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Απ οτι γνωριζω , τα μελανια (toner) των εκτυπωτων laser δεν ξεραινονται και δεν χαλανε.

 

Ρώτησα πρόσφατα σε ένα μαγαζί refill και μου το επιβεβαίωσε. Αγοράζεις toner μια φορά και τελείωσες, για χρήση στο σπίτι πάντα..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Είμαι καινούργιος στο myphone γι'αυτό σου γράφω τώρα. Δεν ξέρω τελικά τι εκτυπωτή πήρες, αλλά θα σου πω την δικιά μου εμπειρία και βγάλε τα συμπεράσματά σου.

Πριν 1 χρόνο περίπου πήρα τον canon prixma 6150. Καλός εκτυπωτής με όλα τα καλούδια. 180ευρώ. Δεν θα σου πω τις δυνατότητές του, αυτά μπορείς να τα βρεις οπουδήποτε. Θα σου πω αυτά που δεν σου λένε. Έχει 6 με μελάνια που το κάθε ένα έχει 12 ευρώ original. Ναι αλλά θα πεις τώρα θα τα πάρω μια φορά αλλά δεν θα εκτυπώνω έγχρωμα αλλά μόνο ασπρόμαυρα και μια φορά στο τόσο να χρησιμοποιήσω έγχρωμο, άρα θα έχω οικονομία. ΝΟΜΙΖΕΙΣ. Σε οποιαδήποτε εκτύπωση άσπρη - μαύρη - έγχρωμη τραβάει μελάνι απ'όλα. Θα πεις όμως, δεν με νοιάζει και να τελειώσουν τα έγχρωμα θα μπορώ να εκτυπώνω ασπρόμαυρα μέχρι να μου την δώσει να βγάλω και μια έγχρωμη, επομένως παίρνω και τα έγχρωμα. ΧΑ ΧΑ ΧΑ πάλι νομίζεις. Αν μείνει η κεφαλή του εκτυπωτή χωρίς μελάνι καίγεται γιατί τα μελάνια χρησιμοποιούνται και ως ψυκτικά υγρά. Συμπέρασμα, ή είσαι με το χέρι στην τσέπη να αγοράζεις μελάνια ανεξαρτήτως τι εκτύπωση κάνεις ή δεν αγοράζεις αυτού του είδους εκτυπωτή. Κάποτε είχα έναν εκτυπωτή hp 930c με 2 μελάνια μαύρο και έγχρωμο. Εκτύπωνες ασπρόμαυρη, έπαιρνε από μαύρο, εκτύπωνες έγχρωμη έπαιρνε απ'το έγχρωμο. Δεν ξέρω αν υπάρχουν τέτοιοι εκτυπωτές, αλλά θέλει ψάξιμο, πολύ ψάξιμο. Ελπίζω να βοήθησα.

Link to comment
Share on other sites

Όποιος τυπώνει ασπρόμαυρα τότε πρέπει να πάρει laser ασπρόμαυρο. Να προσεξει το κόστος εκτύπωσης ανά σελίδα. Υπάρχουν σελίδες στο δίκτυο που το δίνουν.
Link to comment
Share on other sites

Όποιος τυπώνει ασπρόμαυρα τότε πρέπει να πάρει laser ασπρόμαυρο. Να προσεξει το κόστος εκτύπωσης ανά σελίδα. Υπάρχουν σελίδες στο δίκτυο που το δίνουν.

 

Παιδια, η επσον εχει βγαλει πολυ καλο εκτυπωτη ιντζεκτ, με μπουκαλια μελανια (μεγαλης χωρητικοτητας) διπλα, οχι πατεντα, με αριστη ποιοτητα και ελαχιστο κοστος. Πιο φτηνο απο λειζερ. Μονο η ταχυτητα ειναι λιγο αργοτερη.

Ψαξτε το...τον ειχα δει σε εκθεση εδω.

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρομαι κ εγώ για εκτυπωτή κ συγκεκριμένα για φθηνές εκτυπώσεις. Καλύτερα laser ή inkjet? Διαθέτω μέχρι 150-200e. Τι μου προτείνετε?
Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρομαι κ εγώ για εκτυπωτή κ συγκεκριμένα για φθηνές εκτυπώσεις. Καλύτερα laser ή inkjet? Διαθέτω μέχρι 150-200e. Τι μου προτείνετε?

 

EPSON INKJET με εξωτερικά μελάνια

http://www.f-deals.gr/0801-t0806-ciss-epson-6-cartridges-gr.html

http://www.f-deals.gr/0711-0714-ciss-epson-bx600fw-sx600fw.html

φτηνότερο από λειζερ και πιο ευκολο στο γεμισμα.

υπάρχει και κανονικός epson με συνεχους ροής μελάνια

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...