Jump to content

Περί...digital gadgets γενικά


ipparxos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Βάλε την σε USB stick. Επίσης προσπάθησε και άλλες ταινίες.

 

Στάλθηκε από το Mi Note 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Πριν απο 6-7 μήνες είχα πάρει ενα dock για το 950xl και μου εκανε διακοπές η οθόνη,με το που τους εστειλα βιντεο με το τι κανει μου εστειλαν ενα παρομοιο Mail αλλα επειδη ημουν μεσα στο οριο των 45 ημερων μου ελεγαν επιστροφη με δικα τους εξοδα και να μου στειλουν καινυοριο,να το κρατησω και να μου φωσουν λεφτα επιστροφη ή να το κρατήσω και μου δωσουν πιστωτικο για αγορα απο το gearbest,,,
KTLK
Link to comment
Share on other sites

Απορία: για να πιάσω τον Άστρα στις 28,2 μοίρες ανατολικά, τί εξοπλισμό χρειάζομαι; Στο εξωτερικό τον έχω πιάσει χωρίς κανένα πρόβλημα (στη Γερμανία για να είμαι ακριβής), στην Ελλάδα ο τεχνικός ωστόσο μου λέει ότι χρειάζομαι τουλάχιστον κάτοπτρο 120 εκ. κι αυτό μπορεί να μην έχει καλή απόδοση, λόγω γεωγραφικού πλάτους. Ισχύει;

 

Υπάρχει κανείς εδώ με δορυφορική και στόχευση στον συγκεκριμένο δορυφόρο; Ποια είναι η εμπειρία του; Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

όταν κατέβασα μία εφαρμογή για το android κινητό μου (samsung A3) "gps status"

και είδα ότι έχει σε ένα σημείο ηλικία AGPS (και έγραφε για παράδειγμα 2 ώρες) και πατάς επάνω και κάνει συγχρονισμό και μηδενίζεται ..

 

άρα κάποια υποβοήθηση ;!

 

δείτε την φωτογραφία (snapshot)

 

http://i67.tinypic.com/2zxnu2s.png

Wazer "tassosphotography"

 

Waze. Outsmarting Traffic, Together

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

καλημερα.

αγορασα ενα usb stick media range 32 gb,του φορτωσα αρχεια και επαιζε κανονικα στο αυτοκινητο.

χρειαστηκε να κανω φορματ στον υπολογιστη και του φορτωσα τα windows.

απο τη στιγμη εκεινη,αν και το διαμορφωσα σε fat 32,το radio cd το βλεπει σαν συσκευη αλλα δεν βλεπει τα αρχεια (τα αρχεια ειναι αυτα που επαιζε κανονικα πριν).

γνωριζει καποιος τι μπορει να συμβαινει?

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,

Θα ήθελα να πάρω μία τηλεόραση οικονομική που να έχει android...έτσι γλυτώνω και τα χρήματα για android tv box....για να βάλω KODI

 

Που πλέον θέλει τουλάχιστον android 5 (αυτή διάβασα έχει το 6)

 

 

Μετά από αναζήτηση σε skroutz βρήκα αυτή http://www.electroholic.gr/gr/eikona-ixos/tileoraseis/32pfs6401/tv-philips-3232pfs6401ledfullhdsmarttvandroidwifidvb-s2800ppi

 

θα ήθελα γνώμες και αν την έχει κάποιος.

Αν κάποιος έχει να προτείνει κάποιο άλλο μοντέλο...αλλά περίπου στον ίδιο προυπολογισμό...θα ήμουν υπόχρεος.

 

 

Ευχαριστώ πολύ!

Edited by morfikos
Link to comment
Share on other sites

Θελω να αγορασω ενα close up filter για την Nikon d3300 αλλα δεν ξερω ποσα mm ειναι ο φακος, για να διαλεξω το καταλληλο φιλτρο.Μπορει καποιος να με βοηθησει,πως βλεπω ποσα mm ειναι ? Edited by Thanos_Tj
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα και Χριστός Ανέστη!

Πήρα μια smart TV Samsung η οποία έχει έξοδο οπτικής ίνας ενώ το στερεοφωνικό 5.1 έχει έξοδο μόνο rca.Τι ανταπτορα πρέπει να πάρω για να τα συνδέσω?

Link to comment
Share on other sites

η RCA εχει ειναι προφανως ψηφιακη (SPDIF). αρα θελεις ανταπτορα απο οπτικη σε ψηφιακη

http://www.skroutz.gr/s/9079081/Konig-Toslink-female-RCA-female-KNA-CO2500.html

Link to comment
Share on other sites

Εαν και λιγο αργα.....

Φιλε εχω και εγω τετοια camera και δυστηχως απο τα 6 android που δοκιμασα δουλεψε μονο στο ενα....

Σε ολα ειχα βαλι το προγραμμα που προτεινε η εταιρεια....Ν97 λεγεται...αλλα οπως σου ειπα μονο στο ενα δουλεψε.... απατη σκετη.

Link to comment
Share on other sites

Εαν και λιγο αργα.....

Φιλε εχω και εγω τετοια camera και δυστηχως απο τα 6 android που δοκιμασα δουλεψε μονο στο ενα....

Σε ολα ειχα βαλι το προγραμμα που προτεινε η εταιρεια....Ν97 λεγεται...αλλα οπως σου ειπα μονο στο ενα δουλεψε.... απατη σκετη.

Την έχω ακόμα την κάμερα στα χέρια μου μήπως και απαντούσε κάποιος. Δεν είναι μόνο σε android 6. Στο δικό του κινητό 5.1 έχει και σε 7 που δοκίμασα και με την δική τους εφαρμογή και με άλλες από το playstore δεν θέλει να δείξει εικόνα με τίποτα. Στο pc πάντως δουλεύει τέλεια και μπορώ να πω πως με εντυπωσίασε η ποιότητα εικόνας που έχει!

 

Στάλθηκε από το X5PRO μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Την έχω ακόμα την κάμερα στα χέρια μου μήπως και απαντούσε κάποιος. Δεν είναι μόνο σε android 6. Στο δικό του κινητό 5.1 έχει και σε 7 που δοκίμασα και με την δική τους εφαρμογή και με άλλες από το playstore δεν θέλει να δείξει εικόνα με τίποτα. Στο pc πάντως δουλεύει τέλεια και μπορώ να πω πως με εντυπωσίασε η ποιότητα εικόνας που έχει!

 

Στάλθηκε από το X5PRO μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Δοκιμασε να βρεις την εφαρμογη που σου εγραψα "Ν97".

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και καλο μηνα.Εχθες ενας φιλος μου εφερε ενα cc να το δοκιμασω γιατι ειμαι ετοιμος για αγορα.Επαιξε μια χαρα και στη τηλ. αλλα και μεσω του ενισχυτη και εβλεπα στο προβολεα.Το μονο θεμα που ειχα οτι με το ταμπλετ nexus9 το οποιο ειναι 4:3 δεν μπορουσα να δω σε ολη την οθονη ενω με το nexus 5x δεν ειχα κανενα προβλημα.Υπαρχει τροπος να ρυθμισεις την αναλυση που θα σου δειχνει στην tv;
Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασε να βρεις την εφαρμογη που σου εγραψα "Ν97".

Με συγχωρείς για την αργοπορημένη απάντηση αλλά την έχω δοκιμάσει και δεν κάνει απολύτως τίποτα. Καμιά άλλη λύση αν έχεις να προτείνεις ή κάποιος άλλος κάτι να δοκιμάσω?

 

Στάλθηκε από το X5PRO μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Με συγχωρείς για την αργοπορημένη απάντηση αλλά την έχω δοκιμάσει και δεν κάνει απολύτως τίποτα. Καμιά άλλη λύση αν έχεις να προτείνεις ή κάποιος άλλος κάτι να δοκιμάσω?

 

Στάλθηκε από το X5PRO μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

οχι φιλε μου.. δυστηχως ηταν η μονη εφαρμογη που λειτουργησε στις 2 απο τις 5 συσκευες μου:(

Link to comment
Share on other sites

Μια διαμαρτυρια μου, προς ενημερωση και αλλων ..πελατων!

 

Μετα απο αγορα φωτο μηχανης Nikon s7000 και επιστροφης στο Πλαισιο λογω βλαβης απο 25/04, ακομα ..περιμενω.

 

Απαραδεκτο και αγενεστατο service στην Ελλαδα για τις Nikon. Βλαβη απο την πρωτη ημερα που την ανοιξα, ακομα περιμενω την επισκευη, οπως θελουν να λενε και οχι αντικατασταση.

 

Η μηχανη αγοραστηκε και μετα εβδομαδας που την ανοιξα κολησε ο φακος. Ακομα περιμενω απο τη Nikon που ΔΕΝ κανουν αντικατασταση, να τους ερθει φακος απο εξωτερικο. ΝΤΡΟΠΗ σας για μια τετοια εταιριας. ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΙ επιεικώς !!!

 

Αναγκαστηκα να ασχοληθω εγω, να δω τι συμβαινει με μια τοσο μεγαλη εταιρια. Μετα απο τηλεφωνο στο Πλαισιο, με ενημερωσαν οτι ..τηλεφωνησαν στην Nikon Hellas.

 

Μετα απο δικη μου επικοινωνια με την Nikon service στο 2109410888 την κ. Μπαστα, με ακουσε και με ..συνδεσε με αλλον υπευθυνο. Ξανασημειωσαν το θεμα, ζητησα παλι αντικατασταση μηχανης (και ΟΧΙ αλλαγη φακου που περιμεναν απο το εξωτερικο ..ποτε θα ερθει! οπως μου ειπαν τεχνικοι απο το service τους), αλλα καμια ενημερωση παλι.

 

Επειδη πρωτη φορα συμβαινει, καινουργια αγορα με προβλημα να μην γινεται αντικατασταση στον πελατη, θεωρω υπευθυνους το Πλαισιο που εκανα την αγορα και φυσικα την Nikon με το απαραδεκτο και αγενες service. Αφου ακομα και στο γραπτο μαιλ που τους εστειλα με ..εγραψαν κανονικα!

 

Προς ενημερωση για ολους, εγω δεν ξανααγοραζω προιοντα της Nikon πλεον αφου δεν εχουν service στην Ελλαδα, οπως αυτο ..εννοειτε!

 

Chris Konstantinos

Link to comment
Share on other sites

λιγο καθυστερημενα :p

θα πρεπει να το γραφει πανω ο φακος. αλλιως γραψε στο google το φακο οπως το γραφει επανω(πχ nikkor 18-55 f/3.5-5.6 dx) κλπ και filter thread.

Link to comment
Share on other sites

Έχω ακούσει διαφορα για το σέρβις τους.

Καλή σαν μάρκα η νικον αλλά αν σου κάτσει η μπίλια και χρειαστείς σέρβις το ξεχνάς.

Δεν έχουν σχεδόν τίποτα στοκ εδώ και τα παραγγέλνουν από εξωτερικό με πολύ μεγάλη αναμονή.

http://www.danasoft.com/sig/grlansin.jpg
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

http://fr-pic1.ciao.com/fr/119495414.jpg

Έχω ένα τέτοιο ηχοσύστημα (radio, cd, dvd, usb) στο σπίτι και εδώ και λίγο καιρό έχει χαλάσει το τηλεκοντρόλ.

Έχω φάει το ebay και το ali, χωρίς κανένα αποτέλεσμα δυστυχώς. Συνέχισα στο google ψάξιμο, αλλά και πάλι τίποτα.

Έπειτα επισκέφθηκα δύο μαγαζιά ηλεκτρονικού εξοπλισμού (Ιωαννίδης και Ανδριώτης), αλλά από τον πρώτο δε βρέθηκε λύση και σε λίγο θα μου πει και ο δεύτερος το... τίποτα.

Καμία σκέψη ?

Αν βοηθάει κάπου, το ίδιο μοντέλο με την ίδια κωδική ονομασία κυκλοφόρησε και ως BlueSky.

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου σαν τηλεοραση εισαι ευχαριστημενος..........την εχεις δει σε gaming ktl?

Γιατί ενδιαφέρομαι να την παρω.

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να ξεκινήσω ένα θέμα για τους αυτοματισμούς στο σπίτι. Οι εξελίξεις στον χώρο είναι βέβαια ραγδαίες και φαντάζομαι ότι όσοι ασχολούνται με τους αυτοματισμούς θα ασχολούνται με Arduino, Raspberry pi, Home Assistant, Domoticz, esp8266 κ.τ.λ.

Θα ήθελα να ρωτήσω την άποψη σας σχετικά με τα πρωτόκολλα επικοινωνίας που χρησιμοποιούνται στους αυτοματισμούς. Απο την μία το Zigbee φαίνεται να γίνεται ολοένα και πιο δημοφιλές και να υπάρχουν πολλές και φθηνές υλοποιήσεις αυτοματισμών, βλέπε xiaomi smart home. Απο την άλλη είναι ένα παλιό πρωτόκολλο στο οποίο κάθε συσκευή δεν έχει την δική της ip και δεν συνδέεται μέσω router απευθείας στο διαδίκτυο, αλλα χρειάζεται να συνδεθεί με ένα gateway σε πρώτη φάση.

Το Wifi απο την άλλη είναι σε κάθε σπίτι και έτσι οι συσκευές που χρησιμοποιούν αυτό το πρωτόκολλο επικοινωνίας μπορούν να συνδέονται απευθείας με το router, αλλα η κατανάλωση είναι μεγάλη και έτσι δεν μπορούμε να έχουμε συσκευές φορητές όπως αισθητήρες παραθύρων ή κίνησης παρά μόνον αν είναι με μόνιμη παροχή ρεύματος.

Για παράδειγμα υπάρχουν κάποιοι διακόπτες απο την κίνα με την ονομασία sonoff που βασίζονται στο esp8266 και μπορούν να χακαριστουν με καινούργιο firmaware. Μπορείς έτσι να συνδέσεις σε αυτούς όλους τους αισθητήρες που κυκλοφορούν, κίνησης, φωτός, αέρα.... και με ένα Rasberry pi με domoticz και επικοινωνία MQTT να φτιάξεις ένα έξυπνο σπίτι και μάλιστα πολύ φθηνά.

Απο την άλλη η Xiaomi βγάζει ένα εμπορικό πακέτο αυτοματισμών σπιτιού, πλήρες και μάλιστα με πολύ φθηνούς αισθητήρες. Το xiaomi smart home βασίζεται στο πρωτόκολλο Zigbee και πλέον μπορεί να συνδεθεί και αυτό με το domoticz για μεγαλύτερη ευελιξία.

Εσείς ποια πρωτόκολλα χρησιμοποιείτε και αν ακόμη δεν ξεκινήσατε τι επιλογές θα κάνατε; Θα χρησιμοποιούσατε το Zigbee ξέροντας ότι οι αισθητήρες του δεν είναι και τόσο έξυπνοι καθώς χρειάζονται να επικοινωνούν με το gateway, και υπάρχει κίνδυνος το πρωτόκολλο να παραμεριστεί στο μέλλον απο κάτι καλύτερο που έρχεται όπως το Halow; Θα προτιμούσατε το Wifi πρωτόκολλο ξέροντας ότι δεν θα έχετε φορητές συσκευές καθώς η κατανάλωση είναι πολύ μεγάλη και δεν υπάρχει αυτονομία;

Τα πρωτόκολλα πολλά Zigbee, Z-Wave, Wifi κ.τ.λ αλλα έρχονται και άλλα όπως το (Wifi) Halow που προορίζετε για το έξυπνο σπίτι και θα έχει εμβέλεια 1 χλμ και λιγότερη κατανάλωση. Έχουμε να δούμε πολλά!

Kairos na afisoume tous egwismous kai na koitaxoume ligo ton eauto mas!!!
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω εδώ και 2 χρόνια περίπου το xiaomi smart home με αρκετά παρελκόμενα. Τώρα για τα πρωτόκολλα κλπ που αναφέρεις δεν γνωρίζω λεπτομέριες οπότε δεν μπορώ να εκφέρω άποψη και γιατί διάλεξα αυτο. Γνωρίζω όμως ότι το smart home που έχω συνδέεται με κάποιον server στην Κίνα.

Έχει ενδιαφέρον αυτό θέμα, θα ήταν καλό να αναφερθούν κάποιες πληροφορίες από τους γνώστες για τα χαρακτηριστικά, τα πλεονεκτήματα, τα μειονεκτήματα και τους κινδύνους. Αγοράζουμε έξυπνες συσκευές και φαντάζομαι οι πιο πολλοί δεν γνωρίζουμε λεπτομέριες. Προσωπικά νιώθω κάποια ανασφάλεια πχ που η κάμερα συνδέεται με κάποιο server στην Κίνα.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Ασχολούμαι Και εγώ αλλά όχι με πρωτόκολλα,είχα πάρει την xiaomi yi 720p και είπα να παρω και το smart home της xiaomi.Η κάμερα είναι για τον Π@@ αλλά το smart home μετα απο αρκετές αναβαθμίσεις είναι αρκετά καλό αν και της broadlink είναι πολύ καλύτερο.

Στο σπίτι υπάρχει και ένα ζευγάρι κάμερες της digoo και κάθε φορά με βρίζω που έδωσα τα ίδια χρήματα για την μαλάκια της xiaomi για μια καμερα και ανάπηρη κιόλας.Επίσης υπάρχουν διακοπτες και το rm της broadlink για να ελέγχω όλα τα υπόλοιπα συστήματα,φώτα,ρομποτική σκούπα,κλιματισμός κ.α και ένας ασυρματος wifi θερμόστατη χώρου για να μπορώ να χειριζομαι την θέρμανση,το ζεστό νερό και να αναλαμβανει και αυτό μόνο του όταν λείπω στην δουλειά να χαμηλώνει την θέρμανση και όταν βλέπει ότι κινούμε προς το σπίτι να την αυξάνει

 

Στάλθηκε από το X9006 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους

ψάχνω να βρω μια καλή ρομποτική σκούπα (όχι τύπου σουπερ-μαρκετ που είναι για πέταμα και δεν κάνει ουσιαστική δουλειά).

'Εχω δει τις roomba οι οποίες είναι ακριβούτσικες και την xiaomi για την οποία δε ξέρω τι θα γίνει σε σχέση με τελωνείο κλπ.

Έχετε προτάσεις από χρήση τους;

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί...digital gadgets γενικά
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...