Jump to content

Περί...digital gadgets γενικά


ipparxos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

μπορει ηδη να υπαρχει τοπικ αλλα δεν ξερω καλα τον χωρο της τηλεορασης και τα γκατζετ της.αυτο που θελω ειναι να κανω οπως μου ειπαν την samsung tv μου ,του 2010, smart tv.γιατι θελω να βλεπω αγωνες μπασκετ και ποδοσφαιρου ελλαδας και ευρωπης μεσω ιντερνετ.

επειδη εχω imac δεν μπορω μεσω imac να κανω screening στην tv.μονο με apple tv αλλα ειναι αρκετα ακριβο.

γιαυτο μου ειπαν το αλλο που εγραψα να την κανω smart tv αυτονομα με windows.ξερετε καποια συσκευη να μου προτεινετε για να βλεπω αγωνες μπασκετ και ποδοσφαιρου ελλαδας και ευρωπης μεσω ιντερνετ? μπατζετ μεχρι 70 θα ηταν ιδανικο αλλα τοπ 100 ευρω.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

καλησπερα, εχω εδω και χρονια ενα mp3-mp4 player crypto muvi 24 το οποιο μου ειχε βγει πολυ καλο και νομιζω πως το χαλασα εγω,λοιπον εχουμε και λεμε..

 

μια ομορφη μερα πηγα να βαλω μια καρτα sd 8gb (ειχα δοκιμασει μεχρι 2 και ηταν κομπλε).απο τοτε λοιπον που δεν την διαβασε καν,οταν το συνδεω στον υπολογιστη για να περασω τραγουδια ή βιντεο δεν μου το αναγνωριζει ,εχω δοκιμασει να του κατεβασω αλλα drivers και τιποτα..οσο σκεφτομαι οτι με αντεξε 10 χρονια και το εκαψα τρελενομαι!!! τα φωτα σας παρακαλω

 

Υ.Γ

Λειτουργει κανονικα απλα δεν μπορω να μεταφερω αρχεια απο ή προς αυτο

Link to comment
Share on other sites

μπορει ηδη να υπαρχει τοπικ αλλα δεν ξερω καλα τον χωρο της τηλεορασης και τα γκατζετ της.αυτο που θελω ειναι να κανω οπως μου ειπαν την samsung tv μου ,του 2010, smart tv.γιατι θελω να βλεπω αγωνες μπασκετ και ποδοσφαιρου ελλαδας και ευρωπης μεσω ιντερνετ.

επειδη εχω imac δεν μπορω μεσω imac να κανω screening στην tv.μονο με apple tv αλλα ειναι αρκετα ακριβο.

γιαυτο μου ειπαν το αλλο που εγραψα να την κανω smart tv αυτονομα με windows.ξερετε καποια συσκευη να μου προτεινετε για να βλεπω αγωνες μπασκετ και ποδοσφαιρου ελλαδας και ευρωπης μεσω ιντερνετ? μπατζετ μεχρι 70 θα ηταν ιδανικο αλλα τοπ 100 ευρω.

https://www.banggood.com/search/windows-tv-box.html (windows tv box )

Στο ίδιο site υπάρχουν και Android tv box

Link to comment
Share on other sites

Αδαής φίλος προσπαθεί να στήσει ηχητική εγκατάσταση η οποία περιλαμβάνει 2 ηχεία οροφής σε αίθουσα αναμονής και από 2 ηχεία οροφής σε 2 χώρους γραφείου (6 ηχεία συνολικά). Σκοπός της εγκατάστασης είναι η αναπαραγωγή μουσικής στο χώρο (ραδιόφωνο, άντε και κανένα mp3 στο τσακίρ κέφι, ή κανένα ιντερνετικό σταθμό αν δεν είναι μανούρα). Γίνεται προσπάθεια να κρατηθεί το μπάτζετ χαμηλά.

 

Τα ηχεία οροφής που έχουν τοποθετηθεί είναι αυτά που θα δείτε στην παρακάτω εικόνα.

IMG_20170429_130210.jpg

 

Ερώτηση: Με έναν ενισχυτή αυτού του τύπου (Kentiger™ HY-V10) πιστεύετε ότι θα γίνει δουλειά;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

http://media.rockstargames.com/rockstargames/img/global/downloads/buddyiconsconavatars/v_franklin_chop2_80x80.jpg

Automagic * Automation @ Google Play

Link to comment
Share on other sites

θα δουλεψει αλλα ο συγκεκριμενος ενισχυτης ειναι "αυτοκινητου" , δουλευει με 12V οπως λεει

 

μπορεις να βαλεις και ενα mini hifi η εναν μικρο ενισχυτη με ενσωματεμενο ραδιοφωνο

Link to comment
Share on other sites

Αγορασα χθες και πούλησα σήμερα τα ακουστικά της akg του samsung S8 γιατί μου έπεφταν από το αυτί .

θα ήθελα να ξέρω ποια είναι γνώμη σας στα καλύτερα ακουστικά μέχρι 15-20€ (και 20€ πολλα λέω ).με ενδιαφέρει να είναι in ear ,να μην βγαίνουν και να έχουν μπάσο γιατί ακούω ηλεκτρονική μουσική.

 

Sent from my SM-G930F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν το διατυπώνω σωστά. Το θέμα είναι το εξής. Πώς θα συνδέσω τηλεόραση νέας γενιάς που διαθέτει hdmi θύρα με βίντεο που δέχεται μόνο scart. Υπάρχει αντίστοιχο καλώδιο;

 

(Βρήκα ένα παρόμοιο θέμα που λέει ότι δεν γίνεται, αλλά είναι του 2007. Ελπίζω να έχει αλλάξει κάτι από τότε.)

Edited by kostas_v
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν το διατυπώνω σωστά. Το θέμα είναι το εξής. Πώς θα συνδέσω τηλεόραση νέας γενιάς που διαθέτει hdmi θύρα με βίντεο που δέχεται μόνο scart. Υπάρχει αντίστοιχο καλώδιο;

 

(Βρήκα ένα παρόμοιο θέμα που λέει ότι δεν γίνεται, αλλά είναι του 2007. Ελπίζω να έχει αλλάξει κάτι από τότε.)

https://www.skroutz.gr/c/248/Accessouar-eikonas.html?keyphrase=scart+to+hdmi

Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

 

Τα δυο πρώτα να υποθέσω; Μετά το τρίτο γράφει hdmi σε rca/scart

Link to comment
Share on other sites

Ναι .και τα πανάκριβα τελευταία.

Πρόσφατα απλά να δεις συσκευη.convert scart to hdmi.

Η τηλεόραση δεν έχει ούτε καν rca?

https://encrypted-tbn0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcQMbU8OXjeUXlFn2xMD4ACJYA6hIjejTdQsM6Xs9xYTHgCzaIt_

Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

Ναι .και τα πανάκριβα τελευταία.

Πρόσφατα απλά να δεις συσκευη.convert scart to hdmi.

Η τηλεόραση δεν έχει ούτε καν rca?

https://encrypted-tbn0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcQMbU8OXjeUXlFn2xMD4ACJYA6hIjejTdQsM6Xs9xYTHgCzaIt_

 

Δεν βλέπω να έχει. Εκτός τη θυρα hdmi έχει ένα card slot. Σίγουρα θα κάνω δουλεια με αυτό ε;

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρο δεν είναι γιατί έχουν παρουσιάσει θέματα ασυμβατότητας.ειναι όμως η μοναδική λύση.κοιτα και για (video?) Με hdmi
Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

Σίγουρο δεν είναι γιατί έχουν παρουσιάσει θέματα ασυμβατότητας.ειναι όμως η μοναδική λύση.κοιτα και για (video?) Με hdmi

 

Α καλά. Βασικά είναι βιντεο (τηλεόρασης) και θέλω να δω κάποια vhs που έχω γραμμένα. Αν ήξερα ότι οι νέες tv δεν έχουν σκαρτ, θα κράταγα την παλιά μου... Μάλλον η πιο νορμαλ λύση είναι να μετατρέψω τα vhs σε dvd και να τα δω στο πισι. Λογικά τα ίδια λεφτά θα μου στοιχίσει και θα είναι και σίγουρο ότι θα τα δω.

Link to comment
Share on other sites

Δικοπο μαχαιρι.

Την ιδια δουλεια εχω κανει και εγω αρκετα χρονια τωρα.Δυστηχως τις μαγνητικες κασετες (vhs) φοβομασταν,αλλα και τα dvd δεν πανε πισω.Ασυμβατοτητες μεταξυ των player και dvd που ασχολουνται παιδια εχουν καταντησει σαν τις ταινιες των videoclub,να κολανε συνεχεια.

Αν δεν θες το scart για αλλο λογο νομιζω παντως πως εφτασε η ωρα να τις κανεις dvd.

Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτό θα κάνω. Ρώτησα ένα videoclub. 6 ευρω η ώρα μου είπαν και 1 ευρω το κάθε δισκάκι. Θα το ψάξω λίγο. Ευτυχώς δεν είναι πολλές. Γύρω στις 5-6 κασέτες. Είναι ταινίες που δεν βρίσκω ελληνικούς υπότιτλους. Αλλιώς δεν θα το συζητούσα καν.
Link to comment
Share on other sites

Θέλω να ακούω Spotify από το κινητό μου στο ηχοσύστημα του αυτοκινήτου μου που δεν έχει bluetooth. Σκέφτηκα λοιπόν να πάρω ένα fm transmitter. Έχει να προτείνει κάποιος κάτι δοκιμασμένο για αυτό το σκοπό για να μην πάω στα τυφλά; Μια ματιά που έριξα στο skroutz δεν θα έλεγα ότι βοήθησε. Οι κριτικές εκεί δεν θα έλεγα πως είναι και οι πλέον αξιόπιστες. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

Εγώ χρησιμοποιώ transmitter της Xiaomi, το RoidMi 3s. Καλό είναι, βέβαια μην περιμένεις κρυστάλλινο ήχο σαν να είχες καλώδιο απευθείας στο ηχοσύστημα σου. Αν αυξήσεις πολύ την ένταση (χωρίς να έχεις βάλει να παίζει κάτι) θα ακούσεις ένα φύσημα από τα ηχεία σου. Αυτό εμένα δε με ενοχλεί. Το έχω αποδεχτεί. Επίσης αν δε βρεις κενή συχνότητα θα ακούς παράσιτα συνέχεια. Εγώ εδώ στην Αθήνα χρησιμοποιώ την 103.5. Γενικά δεν υπάρχουν καλές κενές συχνότητες, με αποστάσεις μεταξύ τους. Δηλαδή αν κάποιος σταθμός παίζει πχ στο 99.0 η αμέσως επόμενη συχνότητα είναι η 99.3. Οι ενδιάμεσες έχουν παράσιτα.

Για τα λεφτά του είναι καταπληκτικό πάντως.

 

Στάλθηκε από το MI MAX 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το φύσημα οταν το έχεις δυνατά παρατηρείται στην μουσική, στην ομιλία ή και στα δύο;
ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

Αυτό το φύσημα οταν το έχεις δυνατά παρατηρείται στην μουσική, στην ομιλία ή και στα δύο;
Το φύσημα υπάρχει, αλλά δεν το αντιλαμβάνεσαι. Δεν το ακούς. Ακούς τη μουσική. Δεν είναι σε μεγάλη ένταση, και η μουσική το καλύπτει.

 

 

Στάλθηκε από το MI MAX 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ. Προς το xiaomi προσανατολιζόμουν και εγώ με μια πρώτη ματιά ή προς Akai.
ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

Ουτε Auxiliary παιρνει;

 

Για συχνοτητες παλια πηγαινα στα ακρα, 108/87.5

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Ουτε Auxiliary παιρνει;

 

Για συχνοτητες παλια πηγαινα στα ακρα, 108/87.5

 

Δεν έχει έξοδο δυστυχώς.

ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί...digital gadgets γενικά
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...