Jump to content

Περί...digital gadgets γενικά


ipparxos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αλλο το δορυφορικο πιατο της nova,αλλο η digea.Η digea εκπεμπει επιγεια,το πιατο της nova πιανει δορυφορικα.Μπορεις να πιασεις τα ελληνικα καναλια δορυφορικα με το πιατο της nova,αλλα μονο αν εισαι συνδρομητης.Διαφορετικα το μονο που θα πιανεις με το δορυφορικο πιατο θα ειναι ελευθερα ξενα δορυφορικα καναλια.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αλλο το δορυφορικο πιατο της nova,αλλο η digea.Η digea εκπεμπει επιγεια,το πιατο της nova πιανει δορυφορικα.Μπορεις να πιασεις τα ελληνικα καναλια δορυφορικα με το πιατο της nova,αλλα μονο αν εισαι συνδρομητης.Διαφορετικα το μονο που θα πιανεις με το δορυφορικο πιατο θα ειναι ελευθερα ξενα δορυφορικα καναλια.

 

Σε ευχαριστώ για το χρόνο σου. Το ξέρω ότι είναι διαφορετικά αλλά αναρωτιουμουν μήπως, κάπως, γίνεται....

Φιλικά, Κατερίνα
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για το χρόνο σου. Το ξέρω ότι είναι διαφορετικά αλλά αναρωτιουμουν μήπως, κάπως, γίνεται....

 

Για digea μεσο δορυφορικου πιατου χωρις την nova πρεπει να γυρισεις το πιατο σου στον eutelsat 3°Ε.

Link to comment
Share on other sites

Για digea μεσο δορυφορικου πιατου χωρις την nova πρεπει να γυρισεις το πιατο σου στον eutelsat 3°Ε.

 

Σε ευχαριστώ πολύ. Θα πιάνω καλύτερα; Από όσο μπορείς να ξέρεις; Και να υποθέσω χρειάζομαι αποκωδικοποιητή; Συγνωμη αλλά δεν έχω ιδέα από σήμα τηλεόρασης...

Edited by flandra
Φιλικά, Κατερίνα
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ. Θα πιάνω καλύτερα; Από όσο μπορείς να ξέρεις; Και να υποθέσω χρειάζομαι αποκωδικοποιητή; Συγνωμη αλλά δεν έχω ιδέα από σήμα τηλεόρασης...

 

εννοειται πως ναι! θα πιανεις καθαρα χωρις παρεμβολες, χρειαζεται αποκωδικοποιητη (ενα καλο ομως μην βαλεις οτι βρεις), το μονο που θα εχεις προβλημα ειναι οταν βρεχει δυνατα θα κανει σπασιματα ή δεν θα βλεπεις καθολου!! μην βαλεις κανα μικρο πιατακι!!! εγω εχω χρονια 1.20 και δεν ειχα προβλημα απο μικροβροχια αλλα μονο απο πολυ δυνατη εντονη βροχη!

Link to comment
Share on other sites

μπορει να κανω λαθος αλλα η digea εκπεμπει κωδικοποιημενα απο τις 3°,δεν θελει ειδικο δεκτη ή κλειδί?
Link to comment
Share on other sites

μπορει να κανω λαθος αλλα η digea εκπεμπει κωδικοποιημενα απο τις 3°,δεν θελει ειδικο δεκτη ή κλειδί?

 

δεν ξερω εαν το κλειδωσαν αλλα ηταν ελευθερο.:worry:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ψάχνω για ασύρματο χειριστήριο για το λάπτοπ μου. Αν δεν κάνω λάθος air fly mouse στα αγγλικά. Ένα παράδειγμα είναι αυτό. Οι πιο βασικές λειτουργίες που θέλω να έχει είναι ρύθμιση έντασης του υπολογιστή (όχι ενδεχομένως το media player που είναι ανοιχτό), το πληκτρολόγιο στην κάτω μεριά και κάποια πλήκτρα που μπορώ να τα ρυθμίσω εγώ όπως θέλω, πχ επειδή χρησιμοποιώ κυρίως VLC θα μου είναι χρήσιμο να προγραμματίσω Shift+left και Shift+right.

Ξέρετε κάποιο ειδικά με την λειτουργία με τα κουμπιά;

My History:

Nokia 3330, Panasonic GD67, Nokia 7650, Sony Ericsson Z800i, Sony Ericsson W850i, Alcatel OT-E101A, HTC Magic, Sony Ericsson T650i, Sony XPERIA S, LG G3, Chuwi Hi8

Now:

Samsung Galaxy S8

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Θέλω να αγοράσω ένα καλώδιο για μετατροπή σήματος από scart σε vga για να μπορώ να χρησιμοποιήσω ως τηλεόραση ένα crt monitor που έχω. Διαθέτω ήδη αποκωδικοποιητή που μετατρέπει το σήμα σε ψηφιακό.

 

Θα ήθελα να μου πει κάποιος αν αυτό το καλώδιο λειτουργεί ή δεν θα κάνει δουλειά.

http://www.cosmodata.gr/product/226733/

 

Για τον ήχο θα συνδέσω ηχεία με usb στον αποκωδικοποιητή.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας.

Ήθελα να ρωτήσω αν γίνεται να βλέπω βίντεο από youtube η άλλα αντίστοιχα sites στην τηλεόραση χωρίς να την συνδέσω με καλώδιο στο PC καθώς είναι αρκετά μακριά μεταξύ τους.

O υπολογιστής είναι συνδεδεμένος στο ρουτερ με ethernet και η τηλεόραση με wifi.

Εχω windows 7.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά,

 

Λοιπόν έχω ένα Hi-Fi το Sony MHC-RG33 το οποίο πάντα μου έβγαζε πρόβλημα δεν μου διαβάζει τα cd, μου βγάζει ότι δεν έχω cd μέσα ενώ έχω!! Το έχω φυσήξει αρκετές φορές που θα πιάσει κυριολεκτικά 1 στις 50 και αν!! Μέτα από τόσα χρόνια που κάθεται και πραγματικά ζηλεύω τα ηχεία του γιατί πραγματικά είναι φοβερά σε ήχο σκέφτηκα πως να τα συνδέσω στον υπολογιστή.. Στον υπολογιστή έχω τα Logitech X540 (5.1 είναι) και θέλω να ρωτήσω αν υπάρχει κάποιος τρόπος σύνδεσης μαζί με αυτά η και σκέτα μόνα τους όταν θέλω να έχω πιο δυνατά τον ήχο.. υπάρχει τρόπος και αξίζει;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!

 

Sony MHC-RG33

 

Logitech X540

 

Logitech X540 back

Edited by Giannis_95
Sony Ericsson W760i -> Sony Ericsson Xperia X8 (GingerDX 2.3.7 - OC) -> Samsung S3 Mini (R-Mod v2) -> Samsung Galaxy S6 (Stock) -> Samsung Galaxy S20
Link to comment
Share on other sites

για το cd αξιζει να το πας για επισκευη, καποια επαφη ή αλλαγη ματιου θελει, ρωτησε πρωτα το κοστος

 

για εισαγωγη ηχου απο τον υπολογιστη.. θα παρεις ηχο απο το πρασινο της καρτας ηχου και..

 

-θα κοιταξεις αν υπαρχει εισοδος linε in / aux

 

- υπαρχει ανταπτορας να περασεις τον ηχο μεσα απο την κασετα /χαμηλη ποιοτητα/

 

- σε εναν ηλεκτρονικο να σου συνδεσει την εισοδο του ηχου απο τον υπολογιστη

/ επανω στην πλακετα/ στην προενυσχιση ή αμεσως μετα στην εισοδο του ενισχυτη...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Καλήμερα έχω μια οθόνη 2din winc 6.0 και θέλω να ρωτήσω αν γίνετε να αλαξω και πως τον media player δηλαδή να βάλω καπιον που να έχει κυμαινόμενο κείμενο και να βγάζει και την φωτογραφεία του άλμπουμ ευχαριστώ πολύ
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν ανήκει εδώ το θεματάκι μου.Αν όχι,παρακαλώ βάλτε το εκεί που ανήκει.

Θέλω να πάρω μία συσκευούλα που μετράει αποστάσεις με laser.Βγαίνει σε δυνατότητα μέτρησης έως 50,70,ή 100 μέτρων.

Ρωτάω λοιπόν.Ποιά απόσταση είναι η πιο χρήσιμη;Και δεύτερον,βρήκα δύο τέτοια με παραπλήσιες τιμές,γύρω στα 70 Ευρώ στον Κινέζο,ένα CEM και ένα UNI-T.

Ξέρει κανείς κάτι απ' αυτά τα μηχανάκια;Και πόσα λεφτά αξίζει τον κόπο να δώσει κανείς για να έχει αξιοπιστία;

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

τι θέλεις να μετράς;

Αποστάσεις 20-30 μέτρων.Μάλιστα βρήκα σήμερα και ένα άλλο CEM LDM-40,για 40 μέτρα,καινούριο μοντέλο,που κάνει 56$.

https://www.banggood.com/CEM-LDM-40-Laser-Distance-Meter-Laser-Rangefinder-Measure-0_05-to-40m-p-909010.html?cur_warehouse=CN.

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Σκεφτομαι να προβω σε αγορα ασυρμάτου gamepad για το κινητο (redmi note 4 snap) (δε θα λεγα οχι στο να συνδέεται στο TV box-mini m8s ii)

Προτιμω form factor τυπου xbox360

 

Εχουμε καποια πρόταση?

Γυρω στο 10ρικο λεω να δωσω

 

Αγορα απο ebay/κινεζομαγαζα/κλπ

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εκ των υστέρων εχω χασει τον ύπνο με τα όσα βλεπω και διαβάζω με το εν λόγω πρόβλημα. Πολυ κακώς που δεν μπορούμε να δουμε τις TV σε έκθεση να παίζουν σε απόλυτο σκοτάδι..... ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ!!

 

Τεσπα την αγορασα το σαββατο και έχει το ίδιο θεμα. Σε απόλυτο σκοτάδι είναι εξαιρετικά ενοχλητικό καθώς αντί να μου τραβάει τη προσοχή η ταινία μου τη τραβανε τα φώτα του light bleeding!

 

Θα την επιστρέψω αυριο και θα τη δει τεχνικός μου είπαμε. Λέτε να μου αραδιασουν καμμια παπατζα τυπου: ειναι φυσικό να υπάρχει κλπ??

 

Πως να το χειριστω? Καταστημα: Κωτσοβολος *** Εχω DOA εχω εγγυηση ολα... Αλλα τι να λεει??

 

Δώστε τα φώτα σας παρακαλώ!

 

https://imgur.com/a/rlAi5

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Εκ των υστέρων εχω χασει τον ύπνο με τα όσα βλεπω και διαβάζω με το εν λόγω πρόβλημα. Πολυ κακώς που δεν μπορούμε να δουμε τις TV σε έκθεση να παίζουν σε απόλυτο σκοτάδι..... ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ!!

 

Τεσπα την αγορασα το σαββατο και έχει το ίδιο θεμα. Σε απόλυτο σκοτάδι είναι εξαιρετικά ενοχλητικό καθώς αντί να μου τραβάει τη προσοχή η ταινία μου τη τραβανε τα φώτα του light bleeding!

 

Θα την επιστρέψω αυριο και θα τη δει τεχνικός μου είπαμε. Λέτε να μου αραδιασουν καμμια παπατζα τυπου: ειναι φυσικό να υπάρχει κλπ??

 

Πως να το χειριστω? Καταστημα: Κωτσοβολος *** Εχω DOA εχω εγγυηση ολα... Αλλα τι να λεει??

 

Δώστε τα φώτα σας παρακαλώ!

 

https://imgur.com/a/rlAi5

 

Ευχαριστώ

 

Έτσι την πάτησα και εγώ με πρόσφατη αγορά από e-shop. Την δέχτηκαν πίσω τα παιδιά να πάει για έλεγχο. Είναι πολύ εμφανές και το δικό μου.

Θα στην δεχτούν πίσω αλλά αν έχει περάσει το DOA (δεν ξέρω τι ακριβώς καλύπτει το DOA του Κωτσόβολου. Ίσως να μην ανοίγει καθόλου; ) λογικά θα πρέπει να πάει αντιπροσωπεία να ελεγχθεί από τεχνικούς. Υπάρχουν δύο τινά. 1) Να σου αλλάξουν το panel και να σου ξαναδώσουν την ίδια τιβί πίσω. Αυτό είναι το πιο πιθανό σενάριο και δυστυχώς είναι κρίμα να μπαίνει κατσαβίδι σε ολοκαίνουριο μηχάνημα. 2) Να σου κάνουν αντικατάσταση. Εκεί, βέβαια, παίζει ρόλο και η διαθεσιμότητα. Δηλαδή αν δεν υπάρχει η ίδια διαθέσιμη θα πρέπει να περιμένεις ή (λογικά) θα σου προτείνουν κάποια άλλη αντίστοιχη.

 

Δυστυχώς το συγκεκριμένο πρόβλημα πολλές εταιρείες το κάνουν αβαβά και το παρουσιάζουν σαν... φυσιολογικό της LED τεχνολογίας. Όταν, όμως, μιλάμε για τόσο μεγάλο πρόβλημα δεν πιστεύω να αρνηθούν!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Έτσι την πάτησα και εγώ με πρόσφατη αγορά από e-shop. Την δέχτηκαν πίσω τα παιδιά να πάει για έλεγχο. Είναι πολύ εμφανές και το δικό μου.

Θα στην δεχτούν πίσω αλλά αν έχει περάσει το DOA (δεν ξέρω τι ακριβώς καλύπτει το DOA του Κωτσόβολου. Ίσως να μην ανοίγει καθόλου; ) λογικά θα πρέπει να πάει αντιπροσωπεία να ελεγχθεί από τεχνικούς. Υπάρχουν δύο τινά. 1) Να σου αλλάξουν το panel και να σου ξαναδώσουν την ίδια τιβί πίσω. Αυτό είναι το πιο πιθανό σενάριο και δυστυχώς είναι κρίμα να μπαίνει κατσαβίδι σε ολοκαίνουριο μηχάνημα. 2) Να σου κάνουν αντικατάσταση. Εκεί, βέβαια, παίζει ρόλο και η διαθεσιμότητα. Δηλαδή αν δεν υπάρχει η ίδια διαθέσιμη θα πρέπει να περιμένεις ή (λογικά) θα σου προτείνουν κάποια άλλη αντίστοιχη.

 

Δυστυχώς το συγκεκριμένο πρόβλημα πολλές εταιρείες το κάνουν αβαβά και το παρουσιάζουν σαν... φυσιολογικό της LED τεχνολογίας. Όταν, όμως, μιλάμε για τόσο μεγάλο πρόβλημα δεν πιστεύω να αρνηθούν!

 

Το Σάββατο μου την έφεραν..

Link to comment
Share on other sites

Το Σάββατο μου την έφεραν..
Πήγαινε την πίσω όσο είσαι DOA και απαίτησε αντικατάσταση.

 

Στάλθηκε από το Lenovo TAB 2 A10-70F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μήπως έχετε τη καλοσύνη να μ προτείνετε εταιρείες κ μοντέλα που στο μεγαλύτερο ποσοστό δε το παρουσιάζουν κ τόσο το εν λόγω πρόβλημα ? Για να δω τι θα πάρω τελικά δλ !
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Ψάχνω να αγοράσω ένα Hi-Fi και διαθέτω έως 150 ευρώ.

 

Προορίζεται για να ακούω ραδιόφωνο, τραγούδια από CD και με φλασάκι.

 

Όμως όταν θα βάζω το USB ή το CD θέλω να έχω την δυνατότητα να κάνει τυχαία αναπαραγωγή. Ψάχνω, ψάχνω και δεν μπορώ να βρω κάπου που να διευκρινίζεται η τυχαία αναπαραγωγή.

 

Έχετε να μου προτείνετε κάποιο με τις παραπάνω λειτουργίες;

Έχετε εσείς κάποιο HIFI που να καλύπτει τις ανάγκες μου;

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί...digital gadgets γενικά
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...