Jump to content

Περί...digital gadgets γενικά


ipparxos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπερα και Καλη Χρονια!

 

Ψαχνω να κανω δωρο μια compact καμερα σε φιλο με διαθεσιμο μπατζετ < 200 ευρω.

Ο ιδιος ειναι ιδιοκτητης ξενοδοχειου σε νησι και θελει να τραβαει φωτογραφιες και να τις ανεβαζει στα σοσιαλ κατευθειαν.

Εχει μια dslr Nikkon αλλα οπως ειπα θελει να τις κανει Upload αμεσα. Κινητο εχει το Xiaomi Redmi Note 4 Global, οποτε ουτε απο εκει καλυπτεται.

Για αυτο σκεφτομαι την αγορα μιας κομπακτ με wi-fi. Εχετε καποια να προτεινετε? Βλεπω πχ στο σκρουτζ 2 sony αλλα με προβληματιζουν κανα δυο αξιολογησεις

https://www.skroutz.gr/s/4489607/Sony-Cyber-shot-WX350.html#sku-info

https://www.skroutz.gr/s/4485111/Sony-Cyber-shot-WX220.html#sku-info

 

Σας πληροφορω πως ειμαι εντελως ασχετος με το θεμα φωτογραφιας!:cool:

 

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Συγγνωμη αλλα τωρα το ειδα οτι υπαρχει pinned θεμα σχετικα με τις ψηφιακες καμερες. Αν θελει καποιος Mod, ας μεταφερει το ποστ μου εκει.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ είχα transmitter αλλά μου ήταν πολύ ενοχλητικό να ψάχνω συνέχεια ελεύθερη συχνότητα, ειδικά σε ταξίδια. Άσε που η ποιότητα της μουσικής ήταν χαλί μαύρο. Δεν ξέρω βέβαια το transmitter της xiaomi που προτείνει ο φίλος, μπορεί όντως να είναι πολύ καλό. Εγώ θα έλεγα να πάρεις ένα φτηνό ηχοσύστημα με aux ή ακόμα καλύτερα να δώσεις κάτι παραπάνω να έχει και bluetooth να το ευχαριστηθεις.
Link to comment
Share on other sites

Παρε ενα τετοιο να κανεις τη δουλεια σου μονος σου. Συνδεεις το video στο pc και κανεις ολες τις VHS σου αρχεια video.

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είχα transmitter αλλά μου ήταν πολύ ενοχλητικό να ψάχνω συνέχεια ελεύθερη συχνότητα, ειδικά σε ταξίδια. Άσε που η ποιότητα της μουσικής ήταν χαλί μαύρο. Δεν ξέρω βέβαια το transmitter της xiaomi που προτείνει ο φίλος, μπορεί όντως να είναι πολύ καλό. Εγώ θα έλεγα να πάρεις ένα φτηνό ηχοσύστημα με aux ή ακόμα καλύτερα να δώσεις κάτι παραπάνω να έχει και bluetooth να το ευχαριστηθεις.

 

+1 κι απο εμενα...Ποιοτητα εντελως απαραδεκτη σε 2 διαφορετικες συσκευες που ειναι πια στο συρταρι και καθονται....αλλα το ονομα Xiaomi θα με εκανε να ξαναδοκιμασω...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Καλή χρονιά σε όλους. Έχω ένα πρόβλημα με μια ρομποτική κάμερα. Συνδαιετε κανονικά σε δύο ρουτερ και στο χώρο που θέλω να μπει δεν συνδέεται. Ξέρεις κάποιος να μου πει για το πρόβλημα?
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους, έχω ένα Redmi Note 4 και θελω να βρω ένα ηχοσύστημα μικρού μεγέθους που να έχει μικρο USB έτσι ώστε να μπορώ να φορτίζω το κινητό και παράλληλα να ακούω μουσική, ή το ξυπνητήρι ας πούμε... Ξέρει κάποιος κανένα τέτοιο γκατζετάκι?!

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόοον, καθότι πλέον καταλαβαίνουμε πως το Black Mirror δεν είναι fiction αλλά πραγματικότητα :lol:, και επειδή μπήκε ατομικός λέβητας αερίου στο σπίτι μου, είπαμε να βάλουμε και έναν έξυπνο θερμοστάτη..

Οι επιλογές αρκετές, και πλέον έχουμε καταλήξει είτε στον ecobee lite, είτε στον Netatmo. Έχει κανείς κάποια εμπειρία με τους συγκεκριμένους?

Google Pixel 5
Link to comment
Share on other sites

Με τον πρώτο καθόλου με τον δεύτερο τον είδα σε έναν φίλο που τον έβαλε και είπε ότι είναι μια χαρά..Εγώ έχω τον μετεωρολογικό σταθμό της..Και ο θερμοστατης που έχω είναι ο smart της momit..

Το σίγουρο είναι ότι η εφαρμογή και ο server της netatmo δουλεύει μια χαρά και επιπλέον υποστήριζει και την αλεξα οπότε ίσως μετακομίσω και εγώ στην λύση του

 

Στάλθηκε από το LEX722 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας! Ηθελα συμβουλη για φωτογραφικη μηχανη! Ενδιαφερομαστε για αγορα φωτογραφικης μηχανης για να τραβαμε το 3χρονο κοριτσακι μας. Αυτο σημαινει οτι δεν στεκεται να βγει φωτο , αλλα πρεπει να εισαι γρηγορος να προλαβεις την φατσα , γκριματσα, τσαχπινια της. Οποτε δεν υπαρχει χρονος για ρυθμισεις, αλλα ουτε κ πολλες γνωσεις εχουμε αν και θα το θελαμε... Τι αν παρουμε; Φτηνη mirrorless ή ακριβη compact? Τις dslr τις αποριπτουμε λογω ογκου... Τι λετε γυρω στα 300 ευρω; Την Sony a5000 με 300ευρω ή καμια compact SonyRX100 με 250 ευρω; ή την Canon M10 (αν κ οι canon εχουν λιγο μουντα χρωματα καφετια... που δεν μου αρεσεουν); Εχετε κατι αλλο να προτεινετε;
Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα πρότεινα dslr.μολις ξεκινάτε με γιορτές,εκδρομές,αθλήματα κλπ .οτιδήποτε πέρα από dslr είναι λιγότερο.

 

Στάλθηκε από το HUAWEI GRA-L09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, χθες αγόρασα ένα φορητό ηχείο (ue wonderboom) από τα public. Ενώ στο κινητό μου δεν έχει δείξει να έχει κανένα πρόβλημα συνδεσιμότητας σε κινητά φίλων και στο ταμπλετ μου όταν τα συνδέω κάνει μικρές παύσης στον ηχο κατά την διάρκεια του τραγουδιού. Εάν το απενεργοποίησω και το ξανανοιξω δουλευει κανονικά. Εάν το έκανε μια φορά μεμονωμένα δεν θα είχα πρόβλημα. Αλλά βλέπω το κάνει σε διαφορά κινητά και επειδή είναι τσιμπημένη η τιμή του σε σχέση με τα αντίστοιχα της κατηγοριας του και δεν προσφέρει extra δυνατότητες (τύπου κλήσεις σε κινητά, mic, NFC κτλ) περίμενα η συνδεσιμότητα του να είναι άρτια . Εάν το επιστρέψω με την συσκευασία του στο κατάστημα υπάρχει περίπτωση να μου γίνει πίστωση το ποσό για να πάρω κάτι άλλο; ισχύει η επιστροφή των 14 ημερών; (στο site λέει ότι ισχύει για το συγκεκριμένο προϊόν αλλά εγώ δεν το πήρα ιντερνετιακα).
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Ψάχνω και εγώ νέα φωτογραφική μηχανη αυτή την περίοδο, και σκεφτόμουν να αναβαθμιστώ σε mirrorless καθώς η compact point & shoot που έχω δεν απέχει πολύ από ένα κινητό τηλέφωνο.

Από λίγο ψάξιμο που έκανα υπάρχουν κάποιες premium compact μηχανές, όπως η sony rx100 iii-v και η panasonic lx10-15 οι οποίες σε πολύ κομπακτ διαστάσεις βγάζουν πολύ καλές φωτογραφίες. Βέβαια μου φαίνονται αρκετά ακριβές και σίγουρα εκτός του μπάτζετ σου (500+ νομίζω). edit: Τωρα ειδα ότι βρίσκεις την πρώτη γενιά sony rx100 σε καλή τιμή, μάλλον πρόκειται για καλή περίπτωση αν δε σου λείπουν τα gimmicks που προστέθηκαν αργότερα - wifi, οθόνη που ανοίγει κτλ.

Έτσι λοιπόν σκέφτομαι να αγοράσω την panasonic gx800 (gx850 αλλιώς), η οποία είναι μικρή, με ικανοποιητικό αισθητήρα micro4/3, mirrorless και δυνατότητα εναλλαγής φακων, διαδικασία στην οποία βέβαια δε νομίζω να μπω ποτέ. Εχει και το 4k photo το οποιο μάλλον θα σου φανεί χρήσιμο! Έπαιξε την περασμενη εβδομάδα στο amazon.it πακέτο με το μικρό αλλά αξιοπρεπή φακό στα 379, δυστυχώς τώρα ανέβηκε πάλι η τιμή στα 430. Λίγο παράνω είναι η panasonic gx80 ( γύρω στα 500), η οποία υπερτερεί ουσιαστικά μόνο στο βιντεο καθως τραβαει για μεγαλυτερη διαρκεια και εχει dual image stabilization (Εχει και στον αισθητηρα στο σωμα της μηχανης, αλλα και ενσωματωμενο στο φακο). Στην ίδια κατηγορία υπάρχουν κάποιες entry level mirrorless της olympus, οι οποίες μοιράζονται τον ίδιο αισθητηρα.

Να σημειώσω ότι οι παραπάνω προτάσεις δεν αντικατοπτρίζουν σε καμία περίπτωση προσωπική εμπειρία, αλλά απλά συμπεράσματα στα οποία κατέληξα έπειτα από μια μικρή έρευνα. Κάποιος πιο έμπειρος θα έχει σίγουρα μια πιο εμπεριστατωμένη άποψη. Αν θέλεις, ρίξε μια ματιά στα μοντέλα που αναφέρω. Οι τιμές τους βέβαια ξεπερνούν τα 300 ευρώ, αλλά όχι πολυ. Στα ιδια χρήματα υπάρχουν και dslr me πολυ καλυτερους αισθητηρες/ φακους, αλλα μεγάλη διαφορα στο μεγεθος.

Edited by vag1989

Motorola RAZR XT910 -> Nokia Lumia 820 -> Oneplus One -> LG G7 -> Oneplus 8T

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν ταιριάζει αλλά ήθελα μια γνώμη για ΙΡ κάμερα,η οποία να μην είναι ιδιαίτερα ενεργοβόρα και να έχει καλό Wi-Fi. Αυτή τη στιγμή έχω μια xiaomi360 security, την οποία την τροφοδοτω με ρεύμα από φωτοβολταϊκό,το οποίο είναι συνδεδεμένο με power bank bank και μετά με την κάμερα.

Ενώ δουλεύουν όλα άψογα, η κάμερα δεν πολυσυνδεεται γιατί δεν έχει καλό ασύρματο..

 

Μπορεί κάποιος να προτείνει;

 

Στάλθηκε από το SM-G950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα! Λοιπόν μην τα πολυλογώ και σας ζαλίζω... βασικά ο προϋπολογισμός περιορισμένος και προορίζεται σαν δώρο στον αδερφό μου που είναι κολλημένος με σειρές και flight simulator... έπεσε το μάτι μου πάνω σε αυτήν την THOMSON UC6326, τι λέτε; αξίζει;

 

https://www.amazon.de/Thomson-49UC6326-Fernseher-Ultra-Triple/dp/B0756H7HKW/ref=sr_1_1?s=home-theater&ie=UTF8&qid=1516557931&sr=1-1&keywords=4k+fernseher+2017&refinements=p_n_feature_two_browse-bin%3A2711619031%2Cp_36%3A-45000

 

Να είστε καλα!

Link to comment
Share on other sites

avNR0Tz.jpg

 

Η Beelink, μια κινέζικη εταιρία ιδρύθηκε το 2010 στην Shenzhen. Έκτοτε δραστηριοποιείται στον χώρο των android tv box και mini pc. Στην σημερινή μου παρουσίαση θα προσπαθήσω να καλύψω όλες τις πτυχές του Beelink GS1 , ενός ισχυρού android tv box που ενσωματώνει τον Allwiner H6, ένα SOC που κατασκευάστηκε το 2017 και προς το παρών βρίσκεται σε ελάχιστες συσκευές. Το GS1 έρχεται με πολύ καλές συστάσεις από την μαμά εταιρία, καθώς ελπίζει να ξεχωρίσει από τον ανταγωνισμό με τα πολύ καλά χαρακτηριστικά του αλλά και την φιλόδοξη υποστήριξη για αναπαραγωγή 6K multimedia αρχείων.

 

 

 

Κουτί και εξωτερική εμφάνιση

 

Έχοντας περάσει από τα χέρια μου πάνω από δέκα διαφορετικών εταιριών tv boxes, το Beelink GS1 είναι το πρώτο που έρχεται σε κουτί σφραγισμένο με ζελατίνα. Αυτό μου εμπνέει μια ασφάλεια ότι δεν έχει πειραχτεί καθόλου από τον κατάστημα αγοράς. Το μαύρο ματ κουτί του έρχεται με το λογότυπο της εταιρίας στο εμπρόσθιο μέρος του και ένα βροντερό νούμερο 6. (6K υποστήριξη μου λέγαμε παραπάνω). Στο πίσω μέρος του βρίσκουμε κάποιες πληροφορίες για τα χαρακτηριστικά της συσκευής.*

 

 

Sa3Ffkp.jpg

 

Zn2P4sC.jpg

 

BxkfLTG.jpg

 

 

Όπως βλέπετε από τις εικόνες παραπάνω δεν υπάρχουν λεπτομερείς τεχνικές πληροφορίες, βρίσκω όμως αρκετά ενδιαφέρον ότι στην επιλογή μνήμης RAM και αποθηκευτικού χώρου υπάρχει και μια επιλογή για 3GB μνήμη και 32GB αποθηκευτικού χώρου, μια συσκευή που δεν υπάρχει προς το παρών, άρα ίσως δούμε σύντομα ένα ανανεωμένο GS1 με ακόμα καλύτερα χαρακτηριστικά.

 

Το GS1 εξωτερικά είναι αρκετά όμορφο, έρχεται με ματ φινίρισμα στο πάνω και πίσω μέρος του ενώ στα πλάγια βρίσκουμε μαύρο γυαλιστερό πλαστικό. Η ποιότητα κατασκευής, αν και όλη αποτελείται από πλαστικό είναι υψηλής ποιότητας και αποτελείται από στιβαρά υλικά. Στο πίσω μέρος της συσκευής βρίσκουμε 42 (ναι έκατσα και τις μέτρησα) μικρές τρύπες για εξαερισμό. Προσωπικά θα ήθελα παραπάνω δουλειά στον τομέα του airflow αλλά στην συνέχεια θα δούμε πως η συσκευή έχει άριστη θερμική συμπεριφορά.

 

Τέλος, το πακέτο περιλαμβάνει το τροφοδοτικό (5V 2A), ένα καλώδιο HDMI, το τηλεχειριστήριο, ένα εγχειρίδιο οδηγιών στην αγγλική γλώσσα και φυσικά το Beelink GS1 tv box.

 

 

6ueIS69.jpg

 

 

Χαρακτηριστικά

 

Στο εσωτερικό του GS1 βρίσκουμε το Allwinner H6 (παρόμοιες ως καλύτερες επιδόσεις από τον Amlogic s912) , ένα quad core Cortex-A53 chip με συχνότητα λειτουργίας τα 1.800MHz. To H6 soc πλαισιώνεται από 2GB LPDDR3 και 16GB αποθηκευτικού χώρου τύπου EMMC 5.0. Το υποσύστημα γραφικών Mali-T720 με δύο shader cores είναι υπεύθυνο για την λειτουργία γραφικών και υποστηρίζει OpenGL ES3.1/3.0/2.0/1.1, OpenCL 1.1/RenderScript και Microsoft DirectX 11 FL9_3. Στους video decoders υπάρχει υποστήριξη για

 

  • H265/HEVC Main/Main10*profile@Level5.1 High-tier ;4K@60fps, up to 6Kx4K@30fps
  • H264/AVC BP/MP/HP@level5.1, MVC, 4K@30fps
  • VP9,Profile 0/2, 4K@60fps
  • VP6/VP8, 1080P@60fps
  • MPEG1/MPEG2 SP@ML, MP@HL, 1080P@60fps
  • MPEG4 SP@level 0~3, ASP@level 0~5, GMC, short header format, 1080P@60fps
  • AVS+/AVS JIZHUN profile@level*6.0, 1080P@60fps
  • VC-1 SP@ML, MP@HL, AP@level 0~3, 1080P@60fps
  • Supports Frame Buffer Compression(FBC)
  • Output pixel format configurable,YUV420/YV12/NV12

 

 

02FguRy.jpg

 

Και τέλος στον τομέα της συνδεσιμότητας βρίσκουμε 1 x USB 2.0, 1 x USB 3.0 με υποστήριξη για εξωτερικό δίσκο ως και 4TB, micro SD card slot με δυνατότητα επέκτασης ως και 128GB, SPDIF, gigabit Ethernet port, mini PCIe όπου το έχει καταλάβει το wifi 2.4 – 5.8GHz module με ταχύτητα 867Mbp/s, Bluetooth 4.1 και HDMI 2.0 με μέγιστη ανάλυση για έξοδο εικόνας 4K 60fps. Άρα το εύλογο ερώτημα όλων σας είναι, τι 6K και βλακείες μας λέει αυτός εδώ…

 

Όπως γίνεται κατανοητό το GS1 δεν μπορεί να βγάλει έξοδο εικόνας μεγαλύτερη από 4K 60fps αλλά σύμφωνα με την εταιρία μπορεί να αναπαράγει αρχεία multimedia με μέγιστη ανάλυση ως και 6K 30fps – αυτό θα το δούμε στην συνέχεια της παρουσίασης μου.

 

 

Λογισμικό

 

Στον τομέα του λογισμικού βρίσκουμε σχεδόν καθαρό Android 7.1. Λέγοντας σχεδόν καθαρό, οι μόνες προ εγκατεστημένες εφαρμογές είναι το ένα store εφαρμογών (όχι το google play store), ένας file explorer και ένας media player όλα made by Beelink. Σε αυτό το σημείο οφείλω να δώσω τα εύσημα στην εταιρία καθώς δεν φόρτωσε το GS1 με* σαβούρα και την στιγμή που συντάσσω αυτό το κείμενο έχει βγάλει τέσσερα update διορθώνοντας bugs και βελτιώνοντας την λειτουργία του tv box.

 

Επίσης, βρίσκουμε υποστήριξη για HDR10, HLG και Smart Color Image Enhancement για τα οποία είναι υπεύθυνα τα Smartcolor 3.0 DE Engine και Allwinner Phoenix 3.0 VE Engine.

 

Από τα 16GB αποθηκευτικού χώρου υπάρχουν ελεύθερα στον χρήστη τα 11.5GB αλλά ο χρήστης με την υποστήριξη του Android 7.1 μπορεί να επεκτείνει τον αποθηκευτικό χώρο με την χρήση μιας micro SD κάρτας.

 

Ακόμη, δεν έχω καταφέρει να κάνω restart στο GS1 παρά μόνο power off και power on ξανά. Ενώ το μελανό σημείο στο λογισμικό είναι η buildin miracast λειτουργία όπου προς το παρών δεν δουλεύει με καμία μου συσκευή.

 

Τέλος, το λογισμικό έρχεται rooted και οι άδειες DRM είναι επιπέδου L3 για το Google Widevine Modular DRM

 

 

RUcH3b3.png

 

JXUZOvQ.png

 

 

Επιδόσεις

 

Ας δούμε τι μπορεί να κάνει το GS1 στον τομέα των επιδόσεων και συγκεκριμένα τι απόδοση έχει σε διάφορα δημοφιλή benchmarks.

 

· 3DMark* Ice Storm Extreme: 4255 marks

 

· AnTuTu v6.2.7: 43172 marks

 

· Vellamo: 1778*marks Broswer, 1037 marks Metal και 1505 marks στο Multicore test

 

· Antutu Video Tester 3.0: 947 marks

 

· A1 SD bench - Internal memory: Read 82.42MB/s και Write 21.73MB/s – RAM copy 3320.26/s – External device (USB 3.0) Read 65MB/s και Write 40MB/s

 

· Geekbench 4: Single-Core 692 marks και Multi-Core 1823 marks

 

· GFXBench OpenGL: Manhattan 3.1 179.9 frames, 1080p Manhattan 3.1 Offscreen 163.7 frames, Manhattan 274.9 frames, 1080p Manhattan Offscreen 256.5 frames, T-Rex 647.9 frames και 1080p t-Rex Offscreen 622.7 frames

 

Εδώ πρέπει να επισημάνω ότι η απόδοση του Allwinner H6 μαζί με την Mali-T720 είναι καλύτερη από τα ανταγωνιστικά tx box με Amlogic S912 και Mali-T820. Όμως η απόδοση του USB 3.0 είναι σχετικά μέτρια καθώς ο εξωτερικός 2.5” δίσκους που δοκίμασα έχει περίπου 85MB/s read και write αντίστοιχα. Έτσι βλέπουμε ότι το USB 3.0 δεν διαθέτει όλο το bandwidth που προϋποθέτει το πρότυπο του.

 

Επειδή στο gaming performance δεν μπορώ να σας δείξω εικόνες και νούμερα, θα σας πω ότι σε 1080p monitor δεν συνάντησα κανένα lag σε βαριά 3D παιχνίδια. Στο βίντεο που ακολουθεί θα σας δείξω πως συμπεριφέρεται το Beelink GS1 στα Asphalt 8 , Dead Trigger 2 και Riptide GP: Renegate. Στο βίντεο ίσως παρατηρήσετε κάποιας μορφής lag. Αυτό όμως δεν ισχύει καθώς το GS1 συμπεριφέρεται άψογα στα παιχνίδια. Αυτό που φαίνεται στο βίντεο είναι latency από την capture card*την στιγμή που καταγράφει την λειτουργία του tv box.

 

Στα παιχνίδια που θα δείτε στο βίντεο που βρίσκεται στο τέλος της παρουσίασης μου είχα τα εξής settings

 

Asphalt 8: visual quality - high

Dead Trigger 2: high

Riptide GP: Renegate: higher resolution & High Detail shaders and high details

 

Κατά την διάρκεια των παραπάνω benchmarks αλλά και games δεν παρατήρησα υψηλές θερμοκρασίες και η μόνη φορά που το GS1 ξεπέρασε του 70 βαθμούς είναι όταν έτρεξα πέντε συνεχόμενα AnTuTu tests ώστε να παρατηρήσω τις θερμοκρασίες του. Σε ποιο ήπια χρήση, internet browsing και αναπαραγωγή multimedia υλικού οι θερμοκρασίες είναι άριστες. Αυτό οφείλεται στο ότι το Allwinner H6 SOC έχει καλύτερη θερμική συμπεριφορά σε σχέση με τον ανταγωνιστή Amlogic S912 και επίσης στο γεγονός ότι η Beelink έχει κάνει εξαιρετική δουλειά στο σύστημα ψύξης! (φωτογραφία που ακολουθεί). Έχει τοποθετήσει μια μεγάλη μεταλλική επιφάνεια η οποία έχει απευθείας επαφή με το SOC και επιτυγχάνονται οι αρκετά καλές θερμοκρασίες. Θα ήθελα όμως περισσότερες τρύπες εξαερισμού ώστε να επιτευχθεί η βέλτιστη ψύξη.

 

 

wT4C0bt.png

(τα δικαιώματα της παραπάνω φωτογραφίας ανήκουν στην σελίδα*freaktab.com)**

 

 

Να σημειώσω επίσης ότι η internet browsing εμπειρία που αποκόμισα με την χρήση του Google Chrome browser είναι σαφώς καλύτερη από τα τρία προηγούμενα boxάκια που είχα στην κατοχή μου με τον Amlogic S912 ο οποίος ναι μεν octacore αλλά με μικρότερη συχνότητα λειτουργίας 1GHz και 1.5GHz για κάθε τετραπύρηνο άρθρωμα που διαθέτει.

 

Στον τομέα του wifi το GS1 συμπεριφέρεται άψογα και τερματίζει την γραμμή μου. Δεν παρατήρησα καθόλου αποσυνδέσεις αλλά όταν ήρθε η στιγμή να μεταφέρω αρχεία μέσω 5GHz δικτύου το GS1 δεν με έβγαλε ασπροπρόσωπο καθώς οι ταχύτητες δεν ξεπέρασαν τα 200Mbp/s, επίσης ίδιο αποτέλεσμα είχα και ενσύρματα.

 

 

Multimedia tests

 

Πάμε τώρα να δούμε τις multimedia δυνατότητες του Beelink GS1! Δοκίμασα όλα τα κλιπάκια με από την σελίδα http://jell.yfish.us/ και κάποια άλλα που βρήκα διάσπαρτα στο διαδίκτυο, μερικά από τα οποία περιέχουν Dolby True HD ήχο.

 

Στο jellyfish test όλα τα clips παίζουν άψογα εκτός από το τελευταίο jellyfish-400-mbps-4k-uhd-hevc-10bit.mkv, όπου εικάζω ότι είναι θέμα DDR3 διότι σε άλλο tv box με DDR4 και τον Allwinner H6 έχω δει στο διαδίκτυο ότι παίζει σωστά. Μικρό το κακό βέβαια γιατί είναι εξαιρετικά δύσκολο ως απίθανο να βρείτε ταινία των 400ων Mbp/s. Δοκίμασα επίσης από 1080p ως 4k, 30fps ως 60fps, VP9 και HEVC 10 και όλα παίζουν άψογα.

 

Σε δοκιμές που έκανα με Dolby Digital ήχο κατάφερα να έχω τέλεια αναπαραγωγή μόνο με τον mx player και αυτό με sw decoder (custom decoder), σε όλους τους υπόλοιπους players είτε δεν έπαιζαν καθόλου είτε έπαιζαν με αρκετά σπασίματα. Σημειώστε ότι δεν διαθέτω home cimena αλλά 2.1 ηχεία και έτσι δεν μπορώ να πω με σιγουριά ότι κάνει σωστό passthrough*

 

Τέλος, στο πολυπόθητο 6k multimedia τεστ, δυστυχώς δεν κατάφερα με κανένα πρόγραμμα να έχω σωστή αναπαραγωγή. Στα περισσότερα δεν έπαιζαν καν διάφορα 6k και 5k κλιπάκια που δοκίμασα. Άρα κάτι λάθος έχει κάνει η εταιρία σε αυτό το κομμάτι, διότι ο Allwinner H6 διαθέτει 6k 30fps decoder. Όλα τα παραπάνω μπορείτε να τα δείτε στην πράξη στο βίντεο που ακολουθεί.

 

 

Προσωπικές παρατηρήσεις

 

Σε αυτό το κεφάλαιο θα σας πω την προσωπική μου άποψη για το Beelink GS1.

 

Το GS1 στα χαρτιά φαίνεται ένα κορυφαίο tv box αλλά στην πράξη όπως σχεδόν όλα τα οικονομικά tv box που έρχονται από την κίνα έχουν μερικά σφάλματα. Έτσι παραπάνω προσπάθησα να καλύψω σχεδόν όλες τις πτυχές του ώστε οι ενδιαφερόμενοι για αγορά να γνωρίζουν με τι θα βρεθούν αντιμέτωποι.

 

Αρχικά. Στον τομέα του hardware θα ήθελα DDR4 μνήμη, πιστέψτε με η διαφορά στο bandwidth από DDR3*σε DDR4 βελτιώνει αρκετά ένα tv box σχεδόν σε όλες του τις λειτουργίες. Επίσης θα ήθελα παραπάνω USB ports. Η ύπαρξη του USB 3.0 port είναι παραπάνω από καλοδεχούμενη αλλά η απόδοση του δεν είναι η βέλτιστη. Η ενσωματωμένος αποθηκευτικός χώρος είναι το μόνο bottlenet της συσκευής καθώς για εμένα θεωρείται αργός, και τα wifi και Ethernet θα μπορούσαν να είναι πιο γρήγορα κατά την μεταφορά αρχείων.

 

Από την άλλη στο εσωτερικό του GS1 βρίσκουμε το Allwinner H6 SOC, ένα αρκετά δυνατό chip όπου δεν μασάει σε καμία καθημερινή εργασία που μπορεί ένα tv box να εκτελέσει. Αυτό φαίνεται ξεκάθαρα στην browsing συμπεριφορά του GS1 αλλά και στην άριστη αναπαραγωγή αρχείων όλων των φορμάτ που δοκίμασα.

 

 

 

Στο software κομμάτι του, έχουμε Android 7.1 rooted και χαίρομαι που η Beelink ασχολείται με το κομμάτι του λογισμικού και έχει ήδη διαθέσει τέσσερα OTA updates . Στο τελευταίο update μάλιστα έλυσε μερικά bugs που παρατήρησα στις προηγούμενες ROM και πρόσθεσε κάποιες έξτρα λειτουργίες, όπως το frame auto switching (όπου αυτό είναι ακόμα σε beta στάδιο και πρέπει να υποστηρίζεται από την συνδεδεμένη τηλεόραση) και την εφαρμογή για shortcuts στο χειριστήριο.

 

 

 

Σε γενικές γραμμές είμαι ιδιαίτερα ευχαριστημένος καθώς έχω μια πολύ ποιοτική συσκευή, αν δεν την δείτε όμως από κοντά δεν θα καταλάβετε αυτό που εννοώ, με ελάχιστα προβλήματα, άριστη θερμική συμπεριφορά (έχω μεγάλο θέμα με τις θερμοκρασίες) και πολύ γρήγορο hardware.

 

Τέλος, οφείλω να ευχαριστήσω δημόσια το κατάστημα Gearbest για την αποστολή του Βeelink GS1 του οποίου το κόστος ανέρχεται περίπου στα 55€ (χωρίς να υπολογιστούν τυχών μεταφορικά έξοδα).

 

 

 

 

 

Edited by p_under
Link to comment
Share on other sites

Προσφατα ανακαλυψα οτι κυκλοφορουν tv tuners για κινητα android σε αρκετα προσιτες τιμες οπως αυτο:

https://www.skroutz.gr/s/9300418/OEM-PT115.htmlΕνδιαφερομαι να αγορασω κατι τετοιο κυριως για να περναω την ωρα μου στο στρατοπεδο,αφου το να βλεπεις τηλεοραση μεσω internet τρωει αρκετα megabyte και δεν συμφερει.Εχει αγορασει ποτε κανεις κατι τετοιο?Αξιζει η αγορα του ή ειναι πεταμενα λεφτα?Πιανει καλα ή θα κολλαει και θα κανει σπασιματα?

Link to comment
Share on other sites

Έχω κάτι παρόμοιο, θέλει περιοχή με ισχυρό σήμα. Αυτή η κεραία της φωτογραφίας δεν μου έδωσε σήμα αλλά στην συσκευασία είχε και άλλη με λίγο παραπάνω καλώδιο και δίπολο με βεντούζα να κολλάς σε τζαμί που τα καταφέρνει καλύτερα. Γενικά θέλει ανοιχτό χώρο και ισως σε στρατόπεδο να είσαι καλά.
Link to comment
Share on other sites

Το έχω και εγώ αλλά όπως ειπώθηκε θέλει αλλαγή κεραίας να δουλέψει. Επίσης δεν παίζει σε όλα τα κινητά και ταμπλέτ. Σε εμένα από τα δύο ταμπλέτ δεν παίζει στο pipo αλλά παίζει στο Motorola. Πρέπει να έχει σχέση με τον επεξεργαστή. Εγώ θα έπαιρνα αυτό που μπορεί να μπει σε καλύτερο σημείο και να δώσει σήμα με WiFi. Υποθέτω αφού δίνει σήμα με WiFi θα παίζει σε όλα λέω εγώ τώρα. https://m.aliexpress.com/item/2029085261.html Edited by johnbakk
Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη σε περιπτωση που εχω βαλει σε λαθος σημειο το θεμα, μου φανηκε οτι η παρουσα ενοτητα μπορει να συμπεριλαμβανει και αυτο.

 

Εχω τρεις ταινιες led οι οποιες συνδεονται μεταξυ τους σε ενα RGB.

Οι συνδεσεις τους δεν συμπεριλαμβανουν μια ενωση με καλωδιο. Φαινονται ουσιαστικα σαν μια ταινια Led, υπαρχουν παντου LED κατα μηκος.

Στην φωτο φαινετε αρσενικο απο την μια https://ibb.co/cvWSqc

Αντιστοιχα απο την αλλη μερια εχει θυληκο.

 

Εχουν φθαρει σε καποια σημεια και ετσι αναγκαστικα χρειαζομαι καινουριες (καμμια δεν σωζεται).

Προσπαθησα να βρω ταινιες στο διαδικτυο που να ενωνοντε με αυτον τον τροπο, αλλα το μονο που βρισκω ειναι η συνδεση με τα καλωδια.

 

Που μπορω να βρω κατι τετοιο, ή πως να φτιαξω κατι τετοιο?

 

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

θα παρεις ταινια χωρις ακρα και θα πας σε καποιον να σου κολλησει αυτα.
Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

θα παρεις ταινια χωρις ακρα και θα πας σε καποιον να σου κολλησει αυτα.

 

 

Που θα βρω τετοια ακρα για να του τα δωσω να τα κολλησει?

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα,

θα εκτιμουσα την βοηθεια σας.

Εχω ενα wifi ηχειο cuby 9 της crystal audio το οποιο ειχα συνδεσει με οπτικη ινα στην tv μου(μια samsung LE46 του 2008)για να εχω καλυτερο ηχο σε σχεση με το ηχειο της tv.

Το config αυτο παιζει μια χαρα εδω και 2 χρονια μεχρι που πριν λιγες μερες δεν εχω ηχο απο το ηχειο μεσω οπτικης απο την tv.

το καλωδιο της οπτικης ειναι οκ...το τσεκαρα με αλλη πηγη κ παιζει.

εβαλα και αλλο καλωδιο κ παλι τα ιδια.

το ηχειο ειναι μια χαρα γιατι παιζει ηχο αν του στριμαρω μουσικη απο κινητο η απο wifi internet.

επισης το ηχειο αν το συνδεσω με διπλο rca στην tv παιζει τον ηχο.

Αυτο που δεν παιζει ειναι με την οπτικη,ενω επαιζε μια χαρα.

κοιταω να δω ρυθμισεις στην tv...δεν βλεπω να εχω αλλαξει κατι..μαλιστα βαζω off το ηχειο της tv οταν συνδεω την οπτικη.

το ηχειο BTW το πηγα κ σε τεχνικο κ δεν εχει τιποτα.

...καποια ιδεα για το τι φταιει και δεν εχω πλεον ηχο,ενω πριν ειχα???

 

ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Που θα βρω τετοια ακρα για να του τα δωσω να τα κολλησει?

 

Σε ηλεκτρολογικο/ηλεκτρονικο εξοπλισμο ψαξε για led connectors

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί...digital gadgets γενικά
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...