Jump to content

Θέρμανση & θερμαντικές συσκευές


t300
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Οποτε το κυριοτερο ειναι να γινει σωστη μελετη για το χωρο που το χρειαζεσαι και αναλογως τοτε παιρνεις ενα θερμοπομπο με την αναλογη ισχυ.

Και το πιο βασικο ο θερμοπομπος να εχει ηλεκτρονικο θερμοστατη.

Ευχαριστω παιδια για τις χρησιμες πληροφοριες.

Link to comment
Share on other sites

για σας. ενδιαφερομαι κ εγω για θερμοπομπο. εχω σομπα αλογονου και την εχω ανοιχτη τον χειμωνα 18 ωρες την μερα.. το δωματιο μου ειναι 20τμ. και οι ωρεσ λειτουργειας του πομπου θα ειναι 18. τι ακριβως πρεπει να παρω και ποσα θα χρεωνει τον μηνα η και τη μερα?ευχαριστω
Όλη η ζωή είναι μπροστά μου αλλά εγώ εξακολουθώ να κοιτάω πίσω.
Link to comment
Share on other sites

απο οσα εχω καταλαβει αν ο θερμοπομπος εχει θερμοστατη δηλαδη να κλεινει οταν πιασει θερμοκρασια κοστιζει γυρω στα 15 με 20 λεπτα την ωρα. σωστα???
iphone xs max ipad 6th gen
Link to comment
Share on other sites

Όχι. Γύρω στα 15 λεπτά στοιχιζει η κάθε ώρα για ένα μηχάνημα 1000W που δουλεύει για μια ώρα συνεχόμενα χωρίς να κλείσει.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Είμαι και εγώ ένας από αυτούς που τον τελευταίο καιρό ψάχνει εναλλακτικές λύσεις για να αποφύγει το μεγάλο πλέον κόστος του πετρελαίου θέρμανσης.

 

Γενικά έχω κάνει αρκετή έρευνα μέσα από το internet και τείνω να καταλήξω σε θερμοπομπούς που δουλεύουν με ηλεκτρικό και συγκεκριμένα στους θερμοπομπούς adax http://www.apothema.gr/def...ufacturer=2124

 

Αυτό μέχρι χτες, γιατί χτες έπεσα πάνω σε μια άλλη κατηγορία θερμαντικών τους convectors http://www.convectors.gr/

 

Ποίος μπορεί να μου εξηγήσει ποια η διαφορά μεταξύ των δυο τύπων θερμαντικών και ποιο με συμφέρει να αγοράσω.

 

Να σημειώσω ότι θέλω να καλύψω γύρω στα 60 τετραγωνικά μέτρα.

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Ξέρω ότι αυτή την περίοδο και λόγω της τεράστιας αύξησης της τιμής του πετρελαίου,

όλοι ψάχνουμε οικονομικότερες λύσεις θέρμανσης των σπιτιών μας.

Θέλω να ρωτήσω και γω με τη σειρά μου για τα καλοριφέρ λαδιού:

 

1. Καίνε πολύ περισσότερο ρεύμα από τους θερμοπομπούς και τα σώματα υπερύθρων;

2. Είναι αλήθεια ότι όταν χρησιμοποιούνται, μυρίζει ο χώρος λόγω του λαδιού; Υπάρχουν κάποια που δε μυρίζουν;

3. Έχω βρει στην αγορά αρκετές μάρκες: AEG, Singer, Juro Pro, Delonghi, Kerosun, Daewoo, Hauscom, Olimpia. Γνώμες;

4. Η Kerosun έχει βγάλει μια σειρά καλοριφέρ μικτής λειτουργίας (mica) που συνδυάζουν (το γράφω όπως το βλέπω) κυκλοθερμική θέρμανση και υπέρυθρη μαζί. Αυτά είναι καλοριφέρ λαδιού ή κάτι διαφορετικό;

Ως εικόνα θυμίζουν καλοριφέρ λαδιού αλλά δεν έχουν φέτες. (http://www.kotsovolos.gr/site/product.jsp?catid=10106864)

 

Όποιος καλός άνθρωπος έχει τη διάθεση, ας με διαφωτίσει. Εκτιμώ ότι και άλλος κόσμος θα ήθελε να μάθει.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Edited by elephant
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

1. Το πόσο καίει ένα θερμαντικό εξαρτάται από τα watt του. Ενα καλοριφέρ λαδιού και ένας θερμοπομπός στα 2000 watt καίνε το ίδιο. Το τί θερμότητα εκπέμπουν καταναλώνοντας αυτήν την ενέργεια είναι ένα αλλό θέμα.

2. Τα καλοριφέρ λαδιού δεν μυρίζουν (μπορεί όταν είναι καινούργιο να αφήνει μυρωδιά, αλλά αυτή προέρχεται απο την βαφή του σώματος και μετά από 3-4 ανάματα εξαφανίζεται) γιατί δεν καίνε λάδι για να παράξουν θερμότητα, αλλά ρεύμα. το λάδι το χρησιμοποιούν για να διατηρούν θερμό το σώμα.

3. Περί ορέξεως.... κολυκθόπιτα

4. Δεν είναι σίγουρα καλοριφερ λαδιού είναι κάτι άλλο εξού και η διαφορετική κατηγορίοποίηση στα καταστήματα http://www.apothema.gr/default.asp?pid=4&la=1&catid=1585 . Δεν ξέρω όμως να σου πώ ποιά η φιλοσοφία.

Link to comment
Share on other sites

4. Η Kerosun έχει βγάλει μια σειρά καλοριφέρ μικτής λειτουργίας (mica) που συνδυάζουν (το γράφω όπως το βλέπω) κυκλοθερμική θέρμανση και υπέρυθρη μαζί. Αυτά είναι καλοριφέρ λαδιού ή κάτι διαφορετικό;

Ως εικόνα θυμίζουν καλοριφέρ λαδιού αλλά δεν έχουν φέτες. (http://www.kotsovolos.gr/site/product.jsp?catid=10106864)

 

Πρεπει να'ναι κατι αναμεσα σε ηλεκτρικα καλοριφερ και θερμοπομπους

Link to comment
Share on other sites

Εγω γιατι ψαχνω σόμπα ξυλου με συνδεση των σωματων του καλοριφέρ????:blink:
:X«'Έλληνες ενωθείτε εναντίον του κοινού εχθρού, εναντίον του μίσους, της διχόνοιας και της διαίρεσης, που είναι ό ίδιος μας ο εαυτός» - Θ. ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ.
Link to comment
Share on other sites

Καμία απολύτως σχέση δεν έχει η απόδοση και η κατανάλωση του σώματος λαδιού με τους θερμοπομπούς -ειδικά αν οι τελευταίοι έχουν ηλεκτρονικό θερμοστάτη-.

Και αυτό γιατί:

1. Οι θερμοπομποί έχουν την εξής αρχή λειτουργίας: Θερμαίνουν τον χώρο με την ανακυκλοφορία του αέρα. Με ειδικές αντιστάσεις πτερυγίων αλουμινίου δημιουργούν φυσικό ρεύμα αέρα ο οποίος μεταδίδει την θερμότητα στον χώρο και ανεβαίνει η θερμοκρασία. Το σώμα λαδιού είναι θερμαντικό το οποίο απλά ζεσταίνεται και η θερμότητα δεν μεταδίδεται αποτελεσματικά στον χώρο. Σαφώς ανώτερη η απόδοση των θερμοπομπών. Για τον ίδιο λόγο δεν συγκρίνεται και η ποιότητα της θέρμανσης καθώς οι θερμοπομποί λειτουργώντας με φυσική ροή δεν ξηραίνουν την ατμόσφαιρα.

2. Στο θέμα κατανάλωση και οικονομία οι θερμοπομποί είναι πολύ πιο οικονομικοί καθώς κάνουν μεγάλο ποσοστό θερμοστατικών διακοπών! Τα σώματα λαδιού μπορεί να μην σταματάνε και καθόλου με τους θερμοστάτες που έχουν.

Και σαν κύκλο ζωής και σαν ποιότητα γενικότερα οι θερμοπομποί είναι πολλοί ανώτεροι από τα σώματα λαδιού.

Προσοχή όμως γιατί πολλά και διάφορα που κυκλοφορούν στην αγορά έχουν "βαπτιστεί" θερμοπομποί!

.

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Ψάχνοντας και εγώ μια λύση για τη μητέρα μου, μιας και στην πολυκατοικία που μένει δεν θα ανάψουν θέρμανση καθόλου (!). Έτσι αποφάσισαν οι ιδιοκτήτες... :(

 

Θα ήθελα να μου προτείνεται κάποιον θερμοπομπό και απο πλευράς απόδοσης, αλλά κυρίως κάλυψης χώρου σε ένα διαμέρισμα περίπου 60m2. :confused:

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

"Δεν με πειράζει να πηγαίνω για δουλειά αλλά αυτή η 8ωρη αναμονή για να γυρίσω σπίτι με σκοτώνει!!!!!!!"

Link to comment
Share on other sites

ειδα κατι αντιστασεις οι οποιες μπαινουν στο καλοριφερ και ζεσταινουν το σωμα. ξερει κανεις τιποτα?

εδω το λινκ

 

http://www.climaland.gr/page.php?id=86

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να σας πώ και'γω τη λύση που επέλεξα μετά απο πολύ ψάξιμο.

Είμαι σε πολυκατοικία με μέτριες μονώσεις 10ετίας με διπλά τζάμια,αλλά τελευταίος όροφος.

Το σπίτι είναι δικό μου οπότε οι κινήσεις που έκανα τις προτείνω για κάποιον που μένει σε δικό του σπίτι.

 

Είχα λοιπόν το εξής πρόβλημα:το σπίτι δεν ζεσταινόταν με τη χρήση καλοριφέρ,παρά μόνο αν ήταν ανοιχτό 5 ώρες και πάνω σερί.

Η κατανάλωση με τα περσινά δεδομένα 2.3 ευρώ η ώρα περίπου,που σημαίνει ότι φέτος θα φτάναμε τα 3.

Στο σαλόνι και τη κουζίνα τα οποία είναι περίπου 50 τετραγωνικά τοποθέτησα μια αερόθερμη σόμπα πέλλετ ισχύος 10Kw.

Όταν λέω αερόθερμη εννοώ ότι δεν θα χρησιμοποιώ πλέον τα σώματα καλοριφέρ και η θερμότητα απο τη σόμπα θα βγαίνει απλά με επαγωγή και μέσω ζεστού αέρα απο τη σόμπα.

Θα καίει δηλαδή η σόμπα και στο πάνω μέρος της έχει ενα αερόθερμο το οποίο βγάζει ζεματιστό αέρα με μεγάλη ισχύ και ταχύτητα.

Η κατανάλωση σε ένα τέτοιο μηχάνημα είναι περίπου 1kg pellet ανα ώρα.

Το τσουβάλι έχει 15kg (όσο και η χωρητικότητα της σόμπας) και στοιχίζει περίπου 3.5 ευρώ.

Πρακτικά λοιπόν θα έχουμε με 15 ώρες χρήση κατανάλωση 3.5 ευρώ.

Δηλαδή θα έχουμε κόστος περίπου 23λεπτά ανα ώρα..

Επειδή όμως στην αρχή θα τη βάλουμε τέρμα θα κάψει λίγο παραπάνω οπότε πάμε σε μια μέση κατανάλωση 25 λεπτά ανα ώρα.

 

Στα δωμάτια τώρα επέλεξα 2 θερμοπομπους της adax των 1600w (10τμ δωμάτιο,οι οποίοι έχω την εντύπωση ότι θα με καλύψουν ικανοποιητικά καθώς τους είδα απο κοντά και βγάζανε αρκετή ζέστη)

Στο λογαριασμό της Δεη που μου έρχεται έχω παρατηρήσει ότι είμαι στη χαμηλή κλίμακα περίπου 8 λεπτά η Kιλοβατόρα οπότε αν συνδυαστεί με νυχτερινό τιμολόγιο και ανεβούμε μια κλίμακα αντε να πάει στα 10 λεπτά η Kιλοβατόρα.

Δηλαδή περίπου 10 λεπτά η ώρα αν υπολογίσουμε ότι το σώμα δεν θα δουλεύει όλη την ώρα αλλά για τα 40 λεπτά περίπου.

 

Νομίζω πως δεν συμφέρει να γεμίσει κάποιος όλο το σπίτι θερμοπομπούς γιατί θα φτάσει στη ψηλή κλίμακα και πλέον θα είναι ασύμφορο,αλλά θα πρέπει να κάνει κάτι συνδυαστικό.

 

Το κόστος της σόμπας ήταν 1500 ευρώ και τα σώματα περίπου 200 το καθένα.

Μένει μόνο να δώ αν θα χρειάζεται σώμα το μπάνιο όπου εκει θα πρέπει να τοποθετηθεί γύρω στα 600W με κόστος περίπου 150 ευρώ αν θυμάμαι καλά.

 

Έτσι για υπάρχει ικανοποιητική θέρμανση και όχι τύπου A/c που θα γίνει απόσβεση αρκετά σύντομα.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια ερχονται τα κρυα και πρεπει να βρουμε τροπο να ζεστανουμε λιγο το κοκκαλακι μας, για ενα δωματο 15-20 τετραγωνικα, περυσι ειχα ενα αεροθερμο 2000 watt delonghi ενας φιλος μου που ειχε αυτο http://www.allstore.gr/index.php?route=product/product&product_id=811 εκανε φοβερη δουλεια ειναι επισης 2000 watt και σκεφτομαι να το παρω, βλεπω να συζητατε πολυ για θερμοπομπους και τα watt τους ειναι λιγοτερα απο 2000 watt, δινουν περισσοτερη θερμανση απο το αεροθερμο/κονβεκτορα;

και καποιος γνωστος μου μου προτεινε αυτο: http://www.samarasae.gr/index.php?target=products&product_id=33252

τι λετε παιδια; ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια ερχονται τα κρυα και πρεπει να βρουμε τροπο να ζεστανουμε λιγο το κοκκαλακι μας, για ενα δωματο 15-20 τετραγωνικα, περυσι ειχα ενα αεροθερμο 2000 watt delonghi ενας φιλος μου που ειχε αυτο http://www.allstore.gr/index.php?route=product/product&product_id=811 εκανε φοβερη δουλεια ειναι επισης 2000 watt και σκεφτομαι να το παρω, βλεπω να συζητατε πολυ για θερμοπομπους και τα watt τους ειναι λιγοτερα απο 2000 watt, δινουν περισσοτερη θερμανση απο το αεροθερμο/κονβεκτορα;

και καποιος γνωστος μου μου προτεινε αυτο: http://www.samarasae.gr/index.php?target=products&product_id=33252

τι λετε παιδια; ευχαριστω!

 

γιατι δεν βαζεις ενα κλιματιστικο να εχεις και δροσια το καλοκαιρι?

υπαρχουν κλιματιστικα ενεργειακης κλασης Α 12000 BTU με καταναλωση 1 kw ,λιγωτερο δηλαδη απο το αεροθερμο που εχεις τωρα.

Link to comment
Share on other sites

Κάποια εναλλακτική λύση για θέρμανση τύπου ηλεκτρικού σώματος για μικρό χώρο (30 τ.μ); Κάτι αρκετά φθηνό και θέλω απλώς να μου πείτε στο περίπου πόσα watt να είναι η συσκευή που θα επιλέξω και ποια η χρέωση ρεύματος ανά ώρα;

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Κάποια εναλλακτική λύση για θέρμανση τύπου ηλεκτρικού σώματος για μικρό χώρο (30 τ.μ); Κάτι αρκετά φθηνό και θέλω απλώς να μου πείτε στο περίπου πόσα watt να είναι η συσκευή που θα επιλέξω και ποια η χρέωση ρεύματος ανά ώρα;

 

Ποιο είναι το ύψος του χώρου?

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

για οσους εχουν τζακι και δεν ειναι ενεργειακο,ειδα χθες στο πρωινο του μεγακαναλου εναν τυπο-εφευρετη που εβγαλε περσι μια συσκευη τυπου αεροθερμο με σωληνες που την βαζεις πανω απο την φωτια και βγαζει-αποτι λεει-πολυ ζεστη για ενα σαλονι 45 .τμ...υπαρχει σε ολα τα καταστηματα που πουλανε τζακια.
Link to comment
Share on other sites

ναι υπαρχουν...αλλα κανουν δουλεια?
:X«'Έλληνες ενωθείτε εναντίον του κοινού εχθρού, εναντίον του μίσους, της διχόνοιας και της διαίρεσης, που είναι ό ίδιος μας ο εαυτός» - Θ. ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ.
Link to comment
Share on other sites

ναι υπαρχουν...αλλα κανουν δουλεια?

 

το μοτερακι περναει τον αερα του δωματιου μεσα απο τις σωληνες πανω στις οποιες καιγονται τα ξυλα και τις ζεσταινουν. και βγαζει ετσι πιο ζεστο αερα ο σωληνας. κανει δουλιτσα. εγω σκεφτομαι να το βαλω στο δωμα που εχω τζακι μια και το αλλο το εχει ηδη κανει ενεργειακο με κασσετα μετατροπης.

Link to comment
Share on other sites

Κάνοντας έρευνα για συσκευή θέρμανσης, έχω μπερδευτεί λιγάκι επειδή δεν βρίσκω πουθενά τον ακριβή ορισμό κάθε κατηγορίας συσκευών.

 

Οι θερμοπομποί είναι στην ουσία πλάκες που θερμαίνονται με εσωτερικές αντιστάσεις; Οι θερμοπομποί με ενσωματωμένο ανεμιστήρα είναι στην ουσία αερόθερμα - convectors που απλώς τα ονομάζουν θερμοπομπούς τα καταστήματα;

 

Με έναν θερμοπομπό τύπου adax (Νορβηγικός και υποθέτω ποιοτικός μιας και τα 2000 watt κοστίζουν 250-300 ευρώ), θα έχω αποτέλεσμα σε ένα σαλόνι περίπου 25m2;

I can't tell you what the Cuore Sportivo is...

You have to see it for yourself.

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση για convector και χρήση για καλύτερα αποτελέσματα.

Έχω το πολυφορεμένο Daewoo DHC-7877

http://d.scdn.gr/images/sku_main_images/000387/387951/DAEWOODHC7877.jpg

το οποίο δυστυχώς είναι καλό μόνο αν κάθεσαι δίπλα του. Αν είσαι από ένα μέτρο και πάνω, δεν το νιώθεις καθόλου.

Πρόσφατα διάβασα κάποιο άρθρο ότι είναι καλύτερα να βάζεις τα convector κοντά σε κρύες πηγές όπως μπροστά από πόρτες και παράθυρα, ώστε να παίρνουν απευθείας τον κρύο αέρα και να τον μετατρέπουν σε ζεστό.

Μου φαίνεται όμως λίγο λάθος αυτή η λογική, γιατί για να γίνει αυτό, θα πρέπει να μετακινηθεί και ο ενδιαφερόμενος δίπλα στο παράθυρο ή στην πόρτα.. :p

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

kerosun LC-43g για δυαράκι 67 τμ με σαλόνι 32 τμ τι γνώμη έχετε παιδιά? Σήμερα ήρθαν από το κατάστημα adax στο σπίτι να μου κοιτάξουν το χώρο στο σαλόνι κ τι θα χρειαστώ για θερμοπομπούς.Έπειτα από την μελέτη που έκαναν κατέληξαν ότι χρειάζομαι 3 θερμοπομπούς των 1400 Kw συν κάποιες αλλαγές στις ασφάλειες του πίνακα του σπιτιού για να σηκώσει τα extra Κw. σημπέρασμα?Κρατηθείτε..... 3 x adax standard 1400 kw= 820 ευρώ. Συν 60 ευρώ τα ηλεκτρολογικά = 880 ευρώ. Κ αυτα μόνο για το σαλόνι......:ninja:

Να ξέρετε ότι για να ζεστάνετε το κοκκαλάκι σας θέλετε πολλά ευρώ...Ξεχάστε τα 100άρικα.

 

Πάμε σε kerosun.Θέλω γνώμες για την σειρά inverter

Link to comment
Share on other sites

Κάνοντας έρευνα για συσκευή θέρμανσης, έχω μπερδευτεί λιγάκι επειδή δεν βρίσκω πουθενά τον ακριβή ορισμό κάθε κατηγορίας συσκευών.

 

Οι θερμοπομποί είναι στην ουσία πλάκες που θερμαίνονται με εσωτερικές αντιστάσεις; Οι θερμοπομποί με ενσωματωμένο ανεμιστήρα είναι στην ουσία αερόθερμα - convectors που απλώς τα ονομάζουν θερμοπομπούς τα καταστήματα;

 

Με έναν θερμοπομπό τύπου adax (Νορβηγικός και υποθέτω ποιοτικός μιας και τα 2000 watt κοστίζουν 250-300 ευρώ), θα έχω αποτέλεσμα σε ένα σαλόνι περίπου 25m2;

 

Θα εχεις αποτελεσμα αλλα το αποελεσμα του λογαριασμου της δεη θα σε παγωσει.Εγω το συγκεκριμενο θερμοπομπο το χρησημοποιησα 2 χρονια και πνιγηκα:mad:

το να μην κανεις τιποτα ειναι καλυτερο απο το να εισαι πολυασχολος κανοντας τιποτα
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή ζέσταινες έναν χώρο αντίστοιχο με έναν μόνο θερμοπομπό; Πόσες ώρες τον λειτουργούσες; Edited by t300

I can't tell you what the Cuore Sportivo is...

You have to see it for yourself.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...