Jump to content

Θέρμανση & θερμαντικές συσκευές


t300
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • 9 months later...
κανενα αεροθερμο δωματιου εχετε να προτεινετε?ειδα στο πρακτικερ ενα με 8.90 και μου ρθε φλασια γτ το ψαχνα απο περυσι..
Link to comment
Share on other sites

pasxen νομίζω ότι ο λέβητας των 25000kcal που σε προτείνει ο τεχνικός, είναι ο πιο κατάλληλος για να θερμαίνει αυτά τα τετραγωνικά. Από εκεί και πέρα, ένας καλός λέβητας αυτών των θερμίδων θα σου κοστίσει από 1300-1500 ευρώ. Αν θές τον καλύτερο, τότε ξεφεύγει ακόμη πιο πολύ η τιμή. Τα σώματα και τα τρία μαζί να σου βγούν 250 ευρώ, εκεί πέρα. Σίγουρα έκαιγες παραπάνω ως τώρα γιατί πολύ απλά ο καυστήρας έπεφτε μικρός και δεν σταματούσε να λειτουργεί συνέχεια, με αποτέλεσμα να καίει παραπάνω πετρέλαιο. Σε κάθε περίπτωση όμως πρέπει να συμβουλευτείς και πάλι κάποιον ειδικό. :)

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

μετακομιζω σ ενα σπιτι που δεν εχουμε βαλει ακομη λεβητα συνεπως δεν εχει θερμανση!!

εχω βεβαια aircondition και τζακι αλλα φεξε μου και γλυστρισα, αυτα δεν κανουν τιποτα στο κρυο. τι μπορω να παρω για να ζεστανω τον χωρο? αυτα τα κινουμενα καλοριφερ η τα κιροζαν (που δουλευουν με πετρελαιο) πως λεγοντε ποσο κοστιζουν και κανουν δουλεια η τσαμπα θ αγορασω? το σπιτι ειναι περιπου 100 τετραγωνικα

Don't give up! :!:
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει και η νέα πρόταση με σόμπες που καίνε πριονίδι ξύλου.

http://www.dimar.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=37&Itemid=54

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω να σου πω την αλήθεια, θέλει ψάξιμο. Απλά λένε ότι συμφέρει.

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

παντος γενικα το aircondition δεν κανεις και πολυ δουλεια ε? μονο το καλοκαιρι κανουν δουλεια σωστα? τον χειμωνα για να ζεστανουν λιγο πρεπει να πληρωσεις ρευμα τα κερατα σου και παλι δουλεια σωστη δν θα χεις κανει..
Don't give up! :!:
Link to comment
Share on other sites

παντος γενικα το aircondition δεν κανεις και πολυ δουλεια ε? μονο το καλοκαιρι κανουν δουλεια σωστα? τον χειμωνα για να ζεστανουν λιγο πρεπει να πληρωσεις ρευμα τα κερατα σου και παλι δουλεια σωστη δν θα χεις κανει..

Aυτα με τεχνολογια ιnverter αποδιδουν παρα πολυ καλα στην θερμανση και ερχεται πιο οικονομικα απ οτι να εχεις σωματα πετρελαιου.

 

Δοκιμασμενα πραγματα,αιρ κοντισιον απο Οκτωβρη εως Φλεβαρη 24/7 ανοιχτο ηρθε πιο οικονομικα σε σχεση με πετρελαιο...:)

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

Άμα έχεις επιλέξει τα σωστά BTU σε aircondition τότε κάνει καλά την δουλειά του,άμα έχει και inveter ακόμα καλύτερα από θέμα εξοικονόμισης ενέργειας. Για να γίνει αυτό κατά πρώτον θα πρέπει να έχει γίνει μελέτη υπολογισμού θερμικών απωαλειών του χώρου από μηχανικό και στην συνέχεια να μετατραπούν οι απώλειες από kW σε BTU/h (BTU σκέτο το αναφέρουν οι εταιρίες) για να δούμε τι ισχύος κλιματιστικό θέλουμε πραγματικά. Το 24άρι μπορεί να "ακούγεται" δυνατό στην πραγματικότητα μπορεί να μην επαρκεί καθόλου για θέρμανση.
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 4 weeks later...
παιδιά καλησπέρα.ενας ένοικος (τυχαίνει ο πατέρας της να ειναι ιδιοκτήτης της πολυκατοικίας), έβαλε boiler. Επειδή δεν ξέρω τα περι του βοιλερ και των κοινοχρήστων, θα ήθελα αν μπορούσατε να με βοηθήσετε για να ξέρω αν θα επηρεαστούν οι υπόλοιποι ένοικοι...
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Παιδια για σπιτι 100 τ.μ. χωρις θερμανση τι προτινετε? Το πετρελειο το αποκλειουμε.

Αν βαλω τζακι ενεργειακο μπορω να τραβηξω παροχες αερα σε καθε δωματιο για να ζεστενει ολο το σπιτι? Ειναι εφικτο κατι τετοιο κ αν ναι θα ζεστενει επαρκως?

Μια αλλη λυση ειναι Θερμοσυσσωρευτές ή Θερμοπομποί που λειτουργουν με ρευμα.

Τι προτινετε? Απο κοστος ξερουμε τι παιζει?

Link to comment
Share on other sites

Παιδια για σπιτι 100 τ.μ. χωρις θερμανση τι προτινετε? Το πετρελειο το αποκλειουμε.

Αν βαλω τζακι ενεργειακο μπορω να τραβηξω παροχες αερα σε καθε δωματιο για να ζεστενει ολο το σπιτι? Ειναι εφικτο κατι τετοιο κ αν ναι θα ζεστενει επαρκως?

Μια αλλη λυση ειναι Θερμοσυσσωρευτές ή Θερμοπομποί που λειτουργουν με ρευμα.

Τι προτινετε? Απο κοστος ξερουμε τι παιζει?

 

Ενεργειακό τζάκι είχε ο αδελφός μου στο σπίτι του. Του κόστισε πολύ περισσότερα από το απλό και από όσο μου είχαν πει ζέσταινε όλο το σπίτι. Όμως, ένα βράδυ που το ανάψαμε, για να αποδώσει έπρεπε να είναι κλειστό το τζάμι, με αποτέλεσμα εμείς που καθόμασταν γύρω από το τζάκι να μη νιώθουμε τη ζέστη. Χώρια που χάσαμε και το υπνωτιστικό θέαμα της φωτιάς :(

Επίσης πρέπει να λάβεις υπόψη ότι το τζάκι ποτέ δεν το αφήνουμε αναμμένο και να πάμε για ύπνο.

 

 

Θερμοπομπός είναι η υπέρυθρη θέρμανση; Αυτό που βάζουν στα σπίτια που φτιάχνουν στην τηλεόραση; Για αυτό έχω ακούσει πολύ καλά λόγια, αλλά δεν ξέρω να σου πω κόστος και απόδοση. Αλλά για να το προτείνουν οι μηχανικοί... κάτι θα ξέρουν.

Κάτι άλλο που πήρε το αυτί μου και ίσως να άξιζε να το ψάξεις είναι ο καυστήρας ρεύματος. Το είδα σε κάποιο τοπικό κανάλι που παρουσίαζε προτάσεις για καινούρια σπίτια και έλεγε ότι το κόστος λειτουργίας του είναι αρκετά μικρότερο από του καυστήρα πετρελαίου.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Ενεργειακό τζάκι είχε ο αδελφός μου στο σπίτι του. Του κόστισε πολύ περισσότερα από το απλό και από όσο μου είχαν πει ζέσταινε όλο το σπίτι. Όμως, ένα βράδυ που το ανάψαμε, για να αποδώσει έπρεπε να είναι κλειστό το τζάμι, με αποτέλεσμα εμείς που καθόμασταν γύρω από το τζάκι να μη νιώθουμε τη ζέστη. Χώρια που χάσαμε και το υπνωτιστικό θέαμα της φωτιάς :(

Επίσης πρέπει να λάβεις υπόψη ότι το τζάκι ποτέ δεν το αφήνουμε αναμμένο και να πάμε για ύπνο.

 

 

Θερμοπομπός είναι η υπέρυθρη θέρμανση; Αυτό που βάζουν στα σπίτια που φτιάχνουν στην τηλεόραση; Για αυτό έχω ακούσει πολύ καλά λόγια, αλλά δεν ξέρω να σου πω κόστος και απόδοση. Αλλά για να το προτείνουν οι μηχανικοί... κάτι θα ξέρουν.

Κάτι άλλο που πήρε το αυτί μου και ίσως να άξιζε να το ψάξεις είναι ο καυστήρας ρεύματος. Το είδα σε κάποιο τοπικό κανάλι που παρουσίαζε προτάσεις για καινούρια σπίτια και έλεγε ότι το κόστος λειτουργίας του είναι αρκετά μικρότερο από του καυστήρα πετρελαίου.

 

Είμαι νέος στο forum. Πολύ ωραία θέματα. Ολο και κατι μαθαίνουμε. Δεν ξέρω για το ενεργειακό τζακι (θερμαίνει τα σώματα του καλοριφερ ή είναι αυτά με υγρό καύσιμο?) αλλά σίγουρα ο θερμοπομπός ΔΕΝ είναι υπερυθρη θερμανση. Το ξέρω γιατι πρόσφατα το εψαχνα και πήρα, γιατι είχα πρόβλημα με την θέρμανση πετρελαιου (πολυ υψηλό κόστος θέρμανσης για λίγες ωρες). Νομίζω πως γράφει σχετικά στο http://www.zanker.gr

 

παιδιά καλησπέρα.ενας ένοικος (τυχαίνει ο πατέρας της να ειναι ιδιοκτήτης της πολυκατοικίας), έβαλε boiler. Επειδή δεν ξέρω τα περι του βοιλερ και των κοινοχρήστων, θα ήθελα αν μπορούσατε να με βοηθήσετε για να ξέρω αν θα επηρεαστούν οι υπόλοιποι ένοικοι...

 

Θερμαίνει μεγαλυτερη ποσότητα νερου (του boiler) άρα επιβαρύνονται οι υπόλοιποι

Edited by VeCo
Χρησιμοποιείτε την ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΣΗ και την ΠΟΛΛΑΠΛΗ ΠΑΡΑΘΕΣΗ
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπερα...

 

Εχει βαλει κανεις καποιον λεβητα πελλετ ή εχει να προτεινει καποιον?

Αξιξει τελικα τα λεφτα του και κανει κανει αυτα που υποσχετε?

και τελευταιο. προτιμοτερο ειναι ενα τζακι καλοριφερ ή ενας τετοιος λεβητας?

 

αν μπορει καποιος να διαφωτισει λιγο την κατασταση θα μου ηταν πολυ χρησιμο. ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Παιδιά αυτά κάνουν δουλειάhttp://www.kotsovolos.gr/site/product.jsp?catid=85261 ? Κατανάλωση, διάρκεια κ.ά?

Δεν ήξερα αν έπρεπε να ρωτήσω καπου αλλου.. Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρομαι για την αγορά convector.. Αυτός είναι καλός απο άποψη κατανάλωσης, διάρκειας κ.ά http://www.kotsovolos.gr/site/product.jsp?catid=85261?

Διάβασα ότι είναι σημαντικό να έχει θερμοστάτη? Ο συγκεκριμένος έχει? Έχετε κάποιον άλλο να μου προτείνετε?

Ευχαριστώ

Edited by jordan4
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα ειμαι φοιτητης και εχω ενα μεγαλο προβλημα με την θερμανση. εχουμε αυτονομη θερμανση με λεβητα πετρελαιου ομως για ενα χωρο 90 τμ εχουν 2 σωματα μικρα με αποτελεσμα οι ωρες να περνανε και ο χωρος να αργει να ζεσταθει (το σπιτι συνολικα ειναι 120τμ) ! Το προβλημα ειναι μεγαλυτερο φετος γιατι τα κρυα αρχισαν απο τωρα και γενικοτερα ο τροπος που χρεωνουν το πετρελαιο ειναι λιγο περιεργος! Ψαχνω για ενα τροπο θερμανσης αυτου του χωρου (90 τμ) μιας και περναω το περισσοτερο χρονο της μερας εκει. Σκεφτομουν για ενα air condition inverter ειδα ομως για τους θερμοπομπους και ηθελα να ρωτησω αν αξιζει αν θα εχω αποτελεσμα (δεν θελω να γινεται και φουρνος το σπιτι) και τη τιμη θα ειχε ενας θερμοπομπος για 90 τμ.

HTC Touch Pro , HTC Touch Pro 2 , HTC Desire HD , HTC ONE X , HTC M7 , HTC M8

Samsung Galaxy Note II , Samsung Galaxy S6 Edge

iPhone 3Gs ,iPad mini

Oneplus 2 , Oneplus X

Meizu MX5 :clap:

Link to comment
Share on other sites

Θερμοπομπός είναι η υπέρυθρη θέρμανση; Αυτό που βάζουν στα σπίτια που φτιάχνουν στην τηλεόραση; Για αυτό έχω ακούσει πολύ καλά λόγια, αλλά δεν ξέρω να σου πω κόστος και απόδοση. Αλλά για να το προτείνουν οι μηχανικοί... κάτι θα ξέρουν.

Κάτι άλλο που πήρε το αυτί μου και ίσως να άξιζε να το ψάξεις είναι ο καυστήρας ρεύματος. Το είδα σε κάποιο τοπικό κανάλι που παρουσίαζε προτάσεις για καινούρια σπίτια και έλεγε ότι το κόστος λειτουργίας του είναι αρκετά μικρότερο από του καυστήρα πετρελαίου.

 

Είναι το ίδιο με τον λεβητα ιόντων? Γνωρίζει κάποιος οτιδήποτε για τον λέβητα ιόντων, ή έχει κάνει κάποιος εγκατάσταση?

Κ ο θερμοπομπός τι έιναι? Πως λειτουργει?

Link to comment
Share on other sites

 

 

 

Κάτι άλλο που πήρε το αυτί μου και ίσως να άξιζε να το ψάξεις είναι ο καυστήρας ρεύματος. Το είδα σε κάποιο τοπικό κανάλι που παρουσίαζε προτάσεις για καινούρια σπίτια και έλεγε ότι το κόστος λειτουργίας του είναι αρκετά μικρότερο από του καυστήρα πετρελαίου.

 

Καυστηρας ρευματος???Υπαρχει τετοιο πραγμα?Πως λειτουργει?Καιγεται το ρευμα?:blink:

Link to comment
Share on other sites

Καυστηρας ρευματος???Υπαρχει τετοιο πραγμα?Πως λειτουργει?Καιγεται το ρευμα?:blink:

 

Δε χρειάζεται να μας κοροϊδεύετε επειδή δεν είμαστε της δουλειάς...

Έτσι τον ανέφερε αυτός που έκανε τη διαφήμιση, έτσι το μετέφερα κι εγώ. Υποθέτω ότι εννοεί "ηλεκτρικό καυστήρα" και υποθέτω ότι λειτουργεί με ρεύμα αντί να καίει πετρέλαιο. Περισσότερες πληροφορίες στο κατάστημα :P

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Δε χρειάζεται να μας κοροϊδεύετε επειδή δεν είμαστε της δουλειάς...

Έτσι τον ανέφερε αυτός που έκανε τη διαφήμιση, έτσι το μετέφερα κι εγώ. Υποθέτω ότι εννοεί "ηλεκτρικό καυστήρα" και υποθέτω ότι λειτουργεί με ρεύμα αντί να καίει πετρέλαιο. Περισσότερες πληροφορίες στο κατάστημα :P

 

Δεν θελω να κοροϊδεψω,απλως μου φαινεται πολυ περιεργος ο ορος "καυστηρας ρευματος".Το googlαρα και δεν μου εβγαλε τιποτα.Προφανος θα ηταν ασχετος αυτος που εκανε την διαφημιση,αφου οπως λες τον ειδες σε τοπικο καναλι.Μαλλον ενοουσε καποια συσκευη που ζεσταινει το νερο με ηλεκτρικο θερμαντικο στοιχειο,κατι σαν boiler.Δεν μπορει να λεγεται ομως καυστηρας αφου δεν γινεται καποια καυση.Απλως μετατρεπεται η ηλεκτρικη ενεργεια σε θερμικη,οπως λειτουργει και ο ηλεκτρικος φουρνος.

Link to comment
Share on other sites

Η εκπομπή έχει τίτλο "Παντρεύομαι" και είναι ένας διακριτικός, έμμεσος τρόπος να διαφημιστούν όλοι εκείνοι που θα χρειαστείς ανοίγοντας καινούριο σπίτι. Έχουν παρουσιάσει καταστήματα λευκών ειδών, ηλεκτρικών ειδών και μέσα σε αυτούς ήταν και το εν λόγω κατάστημα. Πουλάει θερμοσίφωνες, καυστήρες και λοιπές συσκευές. Μίλαγε μάλλον ο ιδιοκτήτης του καταστήματος και έλεγε για τους θερμισίφωνες νέας γενιάς, τα μπόιλερ και πέταξε και τον ηλεκτρικό καυστήρα. Είπε μόνο ότι λειτουργεί με ρεύμα και ότι έχει μικρότερο κόστος κατανάλωσης από αυτόν του πετρελαίου.

Δυστυχώς δεν κατάφερα να συγκρατίσω το όνομα του καταστήματος για να το κοιτάξω παραπάνω. Δηλαδή δεν υπάρχει τέτοιο πράγμα ή δεν θεωρείται οικονομική λύση; Έτσι όπως ανεβαίνουν οι τιμές τόσο στο πετρέλαιο θέρμανσης όσο και στο ρεύμα, πρέπει να είναι δίκοπο μαχαίρι...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν κατάφερα να συγκρατίσω το όνομα του καταστήματος για να το κοιτάξω παραπάνω. Δηλαδή δεν υπάρχει τέτοιο πράγμα ή δεν θεωρείται οικονομική λύση; Έτσι όπως ανεβαίνουν οι τιμές τόσο στο πετρέλαιο θέρμανσης όσο και στο ρεύμα, πρέπει να είναι δίκοπο μαχαίρι...

 

Φυσικα και υπαρχει,απλως δεν ειναι σωστος ο ορος"Καυστηρας ρευματος" ή "Ηλεκτρικος καυστηρας"αφου δεν καιγεται τιποτα.Θα μπορουσε να λεγεται ηλεκτρικος λεβητας, ή ηλεκτρικο συστημα κεντρικης θερμανσης.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...