Jump to content

Θέρμανση & θερμαντικές συσκευές


t300
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

για 90αρι σπιτι τι ειναι πιο οικονομικο να παρει κανεις?(εννοω για αγορα καποιας συσκευης,αποτελεσματικη αλλα και χαμηλη καταναλωση)
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα θελω να παρω εναν κονβεκτορα για συμπληρωματικη θερμανση

 

Θελω την γνωμη σας για το ποιο μοντελο να επιλεξω

 

Delonghi 54€ http://www.kotsovolos.gr/site/product.jsp?catid=10101148

 

Daewoo 39€ http://www.kotsovolos.gr/site/product.jsp?catid=31261

 

Davoline 35€ http://www.skroutz.gr/s/288595/Davoline-N-19-Convector.html?keyphrase=davoline+n19

 

Ολα εχουν και ανεμηστιρα τον οποιο θελω

 

Ειχα παλιοτερα Delonghi και ηταν φοβερο, αξιζει λετε τα παραπανω χρηματα

 

Το Daewoo δινεται με 5 χρονια εγγυηση

 

Δωστε τα φωτα σας για να παω αμεσα να ψωνισω!:)

ειμαι και εγω αναμεσα σε αυτα τα 3, εχω ενα αεροθερμο delonghi τωρα αλλα θελω να κινηθω σε κονβεκτορα αλλα δε ξερω ποιον, φιλος μου που εχει τον delonghi χωρις τον ανεμιστηρα το εχει ολη τη μερα ανοιχτο το δωματιο φουρνος και η δεη πολυ νορμαλ.

 

 

edit: τελικα παρηγγειλα τον davoline καθως εχω και τετοιο φουρνακι και εχω μεινει ευχαριστημενος ειναι και ελληνικο, 40 ευρω+ δωρεαν εξοδα μεταφορας και δωρεαν αντικαταβολη

Edited by some1
Link to comment
Share on other sites

Αυτο ειναι το θεμα που δεν μπορω να βρω ακρη...

Ποια απο ολες αυτες τις μαρκες θεωρειτε καλη??? (Εννοειτε πως δε με ενδιαφερουν οι κινεζιες)

Εσενα ποια ιταλικη μαρκα σου ειπαν??

 

edilcamin μου ειπαν.

Link to comment
Share on other sites

@junglist αυτο που παραθετεις καλυπτει μεγαλο χωρο?μου θυμιζει παγιδουλες υγρασιας για ντουλαπες..

Αν θυμάμαι καλά είναι για περίπου 10-12 τετραγωνικά και πιάνουν μέχρι 1 λίτρο εργασίας το καθένα.

Το διαφημίζουν και στο Αμαζον ότι διαρκεί για 2-3 μήνες το συγκεκριμένο.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

ειμαι και εγω αναμεσα σε αυτα τα 3, εχω ενα αεροθερμο delonghi τωρα αλλα θελω να κινηθω σε κονβεκτορα αλλα δε ξερω ποιον, φιλος μου που εχει τον delonghi χωρις τον ανεμιστηρα το εχει ολη τη μερα ανοιχτο το δωματιο φουρνος και η δεη πολυ νορμαλ.

 

 

edit: τελικα παρηγγειλα τον davoline καθως εχω και τετοιο φουρνακι και εχω μεινει ευχαριστημενος ειναι και ελληνικο, 40 ευρω+ δωρεαν εξοδα μεταφορας και δωρεαν αντικαταβολη

 

Καλοριζικος και Ζεστος!:)

 

Γραψε οπωσδηποτε τις εντυπωσεις σου μωλις τον δοκιμασεις.

 

Αν ειναι καλος να τον παρω και εγω!:)

 

Η δικη μου αγορα αναβληθηκε για λιγες μερες!:(

 

Περιμενω να μου δωσει ενας γνωστος τον Ντελονγκι για δοκιμη!

Edited by mpun
Link to comment
Share on other sites

Αυτό το Daewoo παίζει να το πάρω σήμερα.Ελπίζω να κάνει δουλειά.

Για ένα σαλόνι 20τμ θα κάνει δουλειά στα 1250 watt? Τα 2000 είναι πολλά.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν μαύρο στον Κωτσόβολο και στο site του.

Περνάω χτες από ένα κατάστημα να δω το Daewoo.Μου λένε ότι δεν το έχουν διαθέσιμο, αλλά μπορώ να το παραγγείλω από το ίντερνετ και να το παραλάβω από εκεί.

Πάω σπίτι, γράφομαι στο site και πάω να το παραγγείλω.Στην διαδικασία παραλαβής από κατάστημα, μου βγάζει ως μόνο κατάστημα την Γλυφάδα!! :blink::blink:

Επειδή μου φάνηκε τρελό να με στέλνει από αρκετά κεντρικά που μένω σε αυτή την περιοχή, τους πήρα σήμερα τηλέφωνο.Και μου απαντήσανε ότι αυτή είναι η πολιτική τους.

Δηλαδή περιμένουν από τον πελάτη ότι προκειμένου να αγοράσει κάτι που κάνει 39€, θα χάσει 1,5-2ώρες για να πάει και να έρθει, χώρια την βενζίνη?? :mad:

Ευτυχώς υπάρχουν και αλλού πορτοκαλιές.

Το βρήκα στο electroworld με ίδια τιμή και έχει και εκπτωτικά κουπόνια αυτή την περίοδο για καλύτερες τιμές.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν μαύρο στον Κωτσόβολο και στο site του.

Περνάω χτες από ένα κατάστημα να δω το Daewoo.Μου λένε ότι δεν το έχουν διαθέσιμο, αλλά μπορώ να το παραγγείλω από το ίντερνετ και να το παραλάβω από εκεί.

Πάω σπίτι, γράφομαι στο site και πάω να το παραγγείλω.Στην διαδικασία παραλαβής από κατάστημα, μου βγάζει ως μόνο κατάστημα την Γλυφάδα!! :blink::blink:

Επειδή μου φάνηκε τρελό να με στέλνει από αρκετά κεντρικά που μένω σε αυτή την περιοχή, τους πήρα σήμερα τηλέφωνο.Και μου απαντήσανε ότι αυτή είναι η πολιτική τους.

Δηλαδή περιμένουν από τον πελάτη ότι προκειμένου να αγοράσει κάτι που κάνει 39€, θα χάσει 1,5-2ώρες για να πάει και να έρθει, χώρια την βενζίνη?? :mad:

Ευτυχώς υπάρχουν και αλλού πορτοκαλιές.

Το βρήκα στο electroworld με ίδια τιμή και έχει και εκπτωτικά κουπόνια αυτή την περίοδο για καλύτερες τιμές.

 

Και να μαντέψω τιμή internet ίδια με τιμή καταστήματος....

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν μαύρο στον Κωτσόβολο και στο site του.

Περνάω χτες από ένα κατάστημα να δω το Daewoo.Μου λένε ότι δεν το έχουν διαθέσιμο, αλλά μπορώ να το παραγγείλω από το ίντερνετ και να το παραλάβω από εκεί.

Πάω σπίτι, γράφομαι στο site και πάω να το παραγγείλω.Στην διαδικασία παραλαβής από κατάστημα, μου βγάζει ως μόνο κατάστημα την Γλυφάδα!! :blink::blink:

Επειδή μου φάνηκε τρελό να με στέλνει από αρκετά κεντρικά που μένω σε αυτή την περιοχή, τους πήρα σήμερα τηλέφωνο.Και μου απαντήσανε ότι αυτή είναι η πολιτική τους.

Δηλαδή περιμένουν από τον πελάτη ότι προκειμένου να αγοράσει κάτι που κάνει 39€, θα χάσει 1,5-2ώρες για να πάει και να έρθει, χώρια την βενζίνη?? :mad:

Ευτυχώς υπάρχουν και αλλού πορτοκαλιές.

Το βρήκα στο electroworld με ίδια τιμή και έχει και εκπτωτικά κουπόνια αυτή την περίοδο για καλύτερες τιμές.

λες για το collect@store που λεει στο site, εχω παθει το ιδιο και με το αεροθερμο και με αλλα πραματα και εγω απο το electroworld το πηρα μαζι με κατι ακομα πραματακια δωρεαν μεταφορικα και αντικαταβολη.

Link to comment
Share on other sites

Και να μαντέψω τιμή internet ίδια με τιμή καταστήματος....

Αν εννοείς τον Κωτσόβολο, μου είπε χτες η υπάλληλος ότι αν το πάρεις από το μαγαζί απευθείας, είναι πιο ακριβό.

 

UPDATE: Η παραγγελία στην Electroworld έκλεισε στα 30€!!!Με μεταφορικά μέσα!!:):)

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

πως το πηρες 30 ευρω; εγω 39 το εχω παραγγειλει, και πλεον δεν υπαρχει στο σιτε. Edited by some1
Link to comment
Share on other sites

!!! όντως δεν το βρίσκω τώρα!!

Λες να πήρα το τελευταίο?

Είχε 39€ και επειδή γράφτηκα τώρα είχε ένα κουπόνι με -30%, άρα πήγαινε στα 27,3€.

+3€ τα μεταφορικά, τελική τιμή 30,3€.

 

Γενικά έχω πολύ κρύο στο σπίτι και η κεντρική θέρμανση δεν κάνει τίποτα.

Πώς βρίσκω και πού αυτά τα υλικά που βάζεις στις χαραμάδες μπροστα από την μπαλκονόπορτα για να μπλοκάρω το κρύο που μπαίνει μέσα?

Edited by Nikos_s3

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Γενικά έχω πολύ κρύο στο σπίτι και η κεντρική θέρμανση δεν κάνει τίποτα.

Πώς βρίσκω και πού αυτά τα υλικά που βάζεις στις χαραμάδες μπροστα από την μπαλκονόπορτα για να μπλοκάρω το κρύο που μπαίνει μέσα?

 

τα αεροστοπ εννοεις?

http://www.google.gr/#hl=el&site=&q=%CE%B1%CE%B5%CF%81%CE%BF%CF%83%CF%84%CE%BF%CF%80&oq=aerost&aq=1s&aqi=g-s2g2g-s6&aql=&gs_sm=c&gs_upl=1500l5265l0l7359l8l8l1l0l0l0l313l1500l0.3.3.1l7l0&bav=on.2,or.r_gc.r_pw.,cf.osb&fp=33fdab1a2728ddfe&biw=1024&bih=517

 

http://www.kalogiannis.gr/products.php?CAT_Code=201092419826528909111892321612RyG395S240P08oX09246

Link to comment
Share on other sites

Κάτι τέτοιο.

Αλλά μου είχανε πει για κάτι υφασμάτινα.Εδώ βλέπω κάτι ταινίες.

Σε τι μαγαζιά τα βρίσκω στην Αθήνα?Να τα δω από κοντά?

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Κάτι τέτοιο.

Αλλά μου είχανε πει για κάτι υφασμάτινα.Εδώ βλέπω κάτι ταινίες.

Σε τι μαγαζιά τα βρίσκω στην Αθήνα?Να τα δω από κοντά?

 

με μονωσεις, και με χρωματα εκει τα εχουν συνηθως.

Link to comment
Share on other sites

Μου ήρθε χτες το Daewoo.

Δεν μπορώ να πω ότι ξετρελάθηκα.

-Είναι μεγάλο το σώμα, αλλά μετά από 20 λεπτά χρήσης στο max των 2.000w, δεν μπορώ να πω ότι ένιωθα όλο το υπνοδωμάτιο ζεστό, ενώ υποτίθεται ότι καλύπτει μεγάλους χώρους μέχρι 25τμ.. :cry:

-Ο ανεμιστήρας μετά από λίγη ώρα κάνει κάποιον αισθητό θόρυβο, ενώ δεν βγάζει τόσο καλά τον ζεστό αέρα.

-Τα ποδαράκια του είναι κάτι τελείως ψεύτικα και πλαστικά, ενώ πιστεύω για τόσο μεγάλο σώμα θα έπρεπε να είχε ροδάκια.

-Τέλος, ενώ το κουτί λέει ότι η συσκευή έχει εγγύηση για 5 χρόνια, μέσα η κάρτα εγγύησης λέει ότι είναι μόνο 2.

 

Συμπέρασμα: Για 30€ είναι οκ.Για παραπάνω, δεν αξίζει.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Ξέρουμε κάτι για τους ηλεκτρικούς λέβητες? Ποιό το κόστος αγοράς περίπου και ποιά η κατανάλωση μετά? Κάτι άκουσα για 1ευρώ/ημέρα, ανεξάρτητα από ώρες χρήσης, ισχύει? Το σκεφτόμαστε σοβαρά να καταργήσουμε το πετρέλαιο. Πριν 2 μήνες βάλαμε 1000Ε πετρέλαιο (σπίτι 120 τ.μ.) και τώρα είναι στα τελευταία του. Με χρήση όχι παραπάνω από 4 ώρες ημερησίως, κι αυτό τις μέρες που είχε πολύ κρύο αλλιώς μάξιμουμ 2 ώρες. :wacko:

Οπότε προσανατολιζόμαστε για κάτι πιο οικονομικό και μόνιμο. Όποιος έχει ηλεκτρικό λέβητα, ας δώσει τα φώτα του.

Edited by kostas_v
Link to comment
Share on other sites

Εχει κανενας σομπα-λεβητα πελλετ (δηλαδη απο αυτες που συνδεονται με τα σωματα) να μου πει την γνωμη του.? Το ψαχνω πολυ τελευταια αλλα θα ηθελα και γνωμη απο καποιον που εχει κανει την εγκατασταση!
Panasonic g500,Siemens C10,Siemens C25, Ericsson t10s, Ericsson τ28s, Nokia 5110, Nokia 5210, Nokia 7110, Nokia 8210,Nokia 5100, Sharp gx20s, Nokia 6681, Nokia 5800, Nokia 6700, Iphone 3gs, Xperia x10 mini pro, Htc desire HD, Nexus s, Gs2, nexus7, Galaxy note 2, Nexus 4 ,Ipad air, Iphone 5s, Iphone 6, iPad Air2, Iphone6s, Iphone7, Mi Mix 2s, Mi 9 T Pro
Link to comment
Share on other sites

Mένω σε ενα στουντιο (δωμάτιο με μπάνιο) 25 μ2 το οποίο έχει ένα σώμα καλοριφερ κεντρικής θερμανσης δλδ με αυτονομία. Σε 2 μήνες ο σπιτονοικοκύρης μου ειπε ότι έκαψα 198 ευρώ. Mου φαινονται πολλά γιατι λειπω μεχρι το μεσημερι και επίσης δεν το έβαζα πάνω 19 βαθμούς.

Τι άλλη λύση προτείνετε?

Αν βάλω ένα convector θα μου έρχεται πιο φθηνα?

 

Πάντως το δωμάτιο τώρα με -1 βαθμό έξω χωρίς αναμενο καλοριφερ το θερμόμετρο δείχνει 16 βαθμούς.

Edited by vagelis2010
Link to comment
Share on other sites

Mένω σε ενα στουντιο (δωμάτιο με μπάνιο) 25 μ2 το οποίο έχει ένα σώμα καλοριφερ κεντρικής θερμανσης δλδ με αυτονομία. Σε 2 μήνες ο σπιτονοικοκύρης μου ειπε ότι έκαψα 198 ευρώ. Mου φαινονται πολλά γιατι λειπω μεχρι το μεσημερι και επίσης δεν το έβαζα πάνω 19 βαθμούς.

Τι άλλη λύση προτείνετε?

Αν βάλω ένα convector θα μου έρχεται πιο φθηνα?

 

Πάντως το δωμάτιο τώρα με -1 βαθμό έξω χωρίς αναμενο καλοριφερ το θερμόμετρο δείχνει 16 βαθμούς.

Εξαρτάται πόσο το δουλεύεις.

Αν πχ είναι με 2.000w που καίει 0,3€ την ώρα, τότε για πχ 5 ώρες την ημέρα*30 για ένα μήνα είσαι στα 45€ το μήνα για ρεύμα.Αλλά μην περιμένεις να ζεσταίνει όλο το δωμάτιο μια τέτοια συσκευούλα.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Mένω σε ενα στουντιο (δωμάτιο με μπάνιο) 25 μ2 το οποίο έχει ένα σώμα καλοριφερ κεντρικής θερμανσης δλδ με αυτονομία. Σε 2 μήνες ο σπιτονοικοκύρης μου ειπε ότι έκαψα 198 ευρώ. Mου φαινονται πολλά γιατι λειπω μεχρι το μεσημερι και επίσης δεν το έβαζα πάνω 19 βαθμούς.

Τι άλλη λύση προτείνετε?

Αν βάλω ένα convector θα μου έρχεται πιο φθηνα?

 

Πάντως το δωμάτιο τώρα με -1 βαθμό έξω χωρίς αναμενο καλοριφερ το θερμόμετρο δείχνει 16 βαθμούς.

 

πολλα μου φαινονται για ενα σωμα μονο. δεν ρωτησες ποσες ωρες εγραψε το ρολοι?

Link to comment
Share on other sites

64 ώρες μοπυ είπε

 

πολλα ειναι. αφενος να δεις τι εγραψε το ρολοι. στην πολυκατοικια μας εγω με 40 ωρες τον προηγουμενο μηνα εδωσα 90Ε και εχω 11 σωματα στο σπιτι.

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται πόσο το δουλεύεις.

Αν πχ είναι με 2.000w που καίει 0,3€ την ώρα, τότε για πχ 5 ώρες την ημέρα*30 για ένα μήνα είσαι στα 45€ το μήνα για ρεύμα.Αλλά μην περιμένεις να ζεσταίνει όλο το δωμάτιο μια τέτοια συσκευούλα.

 

Πώς υπολόγισες ότι θα καίει 0,3Ε την ώρα? Πάντα το 'χα απορία πώς να υπολογίσουμε την κατανάλωση βάσει των wat.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...