Jump to content

Θέρμανση & θερμαντικές συσκευές


t300
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Χαιρετώ κι εγώ ψάχνω σόμπα ξύλου καλής κατασκευής (να MHN καπνίζει εύκολα) σε όσο ποιο χαμηλή τιμή γίνετε.

Περιοχή που μπορώ να κινηθώ δυτική θεσσαλονίκη γιαννιτσά πολύκαστρο

Χαλκηδόνα κουφαλια αξιούπολη και τα περίχωρα.

http://www.whylinuxisbetter.net/index_el.php?lang=el

Προφανώς, καλό είναι να μην χάνουμε την μπάλα και νομίζουμε ότι κάθε προϊόν που βγάζει η κάθε εταιρία, έχει target group εμάς!

(έχω πάρει άδεια για την χρήση της υπογραφής)

Link to comment
Share on other sites

Τι λες τωρα? 500 η φθηνοτερη??? Ελεος...

Σε λεω, ο φιλος την πηρε πριν κανα χρονο στα 120€. Μικρη σε μεγεθος(χωραει 3-4 ξυλα μικρομεσαιου μεγεθους!

Link to comment
Share on other sites

Τι λες τωρα? 500 η φθηνοτερη??? Ελεος...

Σε λεω, ο φιλος την πηρε πριν κανα χρονο στα 120€. Μικρη σε μεγεθος(χωραει 3-4 ξυλα μικρομεσαιου μεγεθους!

 

Ναι σε λεω πηγα αφου! Δεν εχει ουτε 2 εβδομαδες.. Μπορει πέρσι να ειχε δεν ξερω...

Φετος που πηγα δεν ειχε.. Με οτι η πιο φτηνή που εχει τωρα εχει 500...

Δεν ειχε ξυλοσομπες, ειχε πετρελαιου και πελετ απο σομπες..

Απογοητεύτηκα..

 

Αυτο το site εχει σχετικά καλες τιμες για ολα τα ειδη.. μπορει να ψαξει ο φιλος που ρωτησε πιο πανω!

http://www.e-sompes.gr/index.php?page=1&act=viewCat&catId=27

Μαγκιά μου..
Link to comment
Share on other sites

Θα πάω να μείνω σε ενα σπίτι (ενιαίος χώρος, χωρίς έξτρα δωμάτιο) περίπου 30 τ.μ.

Δεν εχει καλοριφέρ, και για σόμπα πετρελαίου ουτε λόγος...

Ψάχτηκα για ξυλοσομπα αλλα παλι το σκέφτομαι γιατι αυτην την στιγμή ακόμα και τα 250

μονο για την ξυλοσομπα με "ζορίζουν"...

 

Βρίσκομαι σε παρόμοια κατάσταση με εσένα. Μένω σε μεγάλο σπίτι αλλά με ενδιαφέρει κυρίως να ζεσταίνεται ο ενιαίος χώρος (περίπου 30-40 τετραγωνικά) που κάθομαι τη μέρα, παρά κρεβατοκάμαρες κλπ. Έχω τζάκι και είναι όντως φτηνή λύση τα ξύλα (100-150 ευρώ ο τόνος) αλλά δε ζεσταίνει καλά το σπίτι. Επίσης, μπορεί να φαίνεται αστείο, αλλά είναι και το πόσο εύκολα θα το ανάψεις... Τα τελευταία ξύλα που πήρα ήταν χλωρά και θέλω περίπου μια ώρα με προσανάμματα και άλλες πατέντες για να καταφέρει να δώσει δυνατή φωτιά και να ζεσταθούμε. Τέλος, το τζάκι (όπως κι η ξυλόσομπα) θέλει συντήρηση. Να μαζεύεις συνέχεια τη στάχτη, να το καθαρίζεις και λερώνεις και τον τόπο με τα ξύλα και τα καρβουνάκια που πετάγονται.

Αναζητούμε λοιπόν κι εμείς έναν άλλο τρόπο θέρμανσης. Στο γραφείο του ο άντρας μου έχει σόμπα αερίου. Κοστίζει γύρω στα 100-130 ευρώ η αγορά της, κάνει το χώρο φούρνο πολύ γρήγορα και το αέριο κοστίζει περίπου 50 ευρώ το μήνα (χωρίς να κάνει οικονομία). Χθες μου έλεγε για έναν άλλο φίλο που έχει σόμπα Kerosun. Δεν ξέρω τι ακριβώς καίει (πάντως όχι πετρέλαιο). Την αγόρασε 200 ευρώ (είναι για 45 τετραγωνικά) και με φουλ χρήση ούτε αυτό ξεπερνά τα 50-60 ευρώ το μήνα σε κόστος.

 

Δε θα σου πρότεινα κάτι που να λειτουργεί με ρεύμα. Έτσι όπως ανεβαίνουν οι λογαριασμοί της ΔΕΗ, συν το γεγονός ότι το ρεύμα δε σου δείχνει σε πραγματικό χρόνο πόσο καις, είναι εύκολο να χάσεις τη μπάλα και να τρέχεις και να μη φτάνεις.

Το κλιματιστικό ζεσταίνει καλά το χώρο αλλά ξηραίνει την ατμόσφαιρα και οι φίλοι σου δε θα μπορούν να καπνίσουν. Θέλεις 30-50 ευρώ για την εγκατάσταση και άλλα τόσα για έναν καθαρισμό-συντήρηση πριν το χρησιμοποιήσεις. Μάνι-μάνι δηλαδή ήρθες στην τιμή αγοράς μιας σόμπας.

Σε παλιότερα σπίτια είχα δοκιμάσει και σόμπα αλογόνου και αερόθερμο. Δε ζεσταινόμουν ούτε εγώ που την είχα δίπλα μου και μου ανέβασαν το λογαριασμό της ΔΕΗ περίπου κατά 100 ευρώ.

 

Μεθαύριο θα πάω στο Praktiker να κάνω έναν μίνι έλεγχο αγοράς. Αν σε ενδιαφέρει, να σου γράψω τι έμαθα.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μεθαύριο θα πάω στο Praktiker να κάνω έναν μίνι έλεγχο αγοράς. Αν σε ενδιαφέρει, να σου γράψω τι έμαθα.

Ο έλεγχος αγοράς δε βοήθησε και πολύ. 5 σόμπες είχαν όλες κι όλες και δε βρήκα πουθενά έναν υπάλληλο να τον ρωτήσω παραπάνω.

Ψάχνοντας όμως στο internet, βρήκα τα εξής:

Σόμπα υγραερίου, Σόμπα πετρελαίου με αέρα.

 

Αυτά τα ολίγα δυστυχώς από εμένα, αν κάποιος χρησιμοποιεί τη δεύτερη ας πει μια γνώμη.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Έκανα την αγορά από κατάστημα στην περιοχή των κουφαλίων.

Η σόμπα είναι ατσάλι και όχι μαντέμι, χτισμένη από μέσα και με "τεράστια" πόρτα από εμπρός, δέν έχει καμιά τρύπα στην επάνω πλευρά όπως κάτι μαντεμένια καπάκια που έχουν οι παλαιότερου τύπου για κατσαρόλες και άλλα παρόμοια χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δε μπορείς να κάνεις έναν καφέ ή ακόμη και βρασεις νερό.

Η σόμπα κατασκευάζετε κάπου έξω από την Θεσσαλονίκη αλλά κυκλοφορεί σε αρκετά μαγαζιά του είδους, εγώ την αγόρασα από μαγαζί με υλικα οικοδομών στα 220€ (η τιμή είναι σχετική την βρήκα και με 205 αλλά έπρεπε να περιμένω λίγες μέρες) με χτιστή επένδυση μέσα, υπάρχει (από κατασκευής) και με ένα άλλο υλικό που μοιάζει με ήτον αλλά δεν είναι (δε θυμάμαι το όνομα του).

Η ίδια εταιρία έχει στο κατάλογο της τόσο και "απλές" παλαιού τύπου ξυλόσόμπες (της γνωστές εμαγιε) όσο και πετρελαίου ενεργειακές και μη. Φυσικά η σόμπα που αγόρασα υπάρχει σε αρκετά μεγέθη και τύπους.

Η εταιρία που της κατασκευάζει είναι η ΘΕΡΜΙΚΉ.

Δε την εχω ψάξει στο ίντερνετ για να δω αν υπάρχει.

http://www.whylinuxisbetter.net/index_el.php?lang=el

Προφανώς, καλό είναι να μην χάνουμε την μπάλα και νομίζουμε ότι κάθε προϊόν που βγάζει η κάθε εταιρία, έχει target group εμάς!

(έχω πάρει άδεια για την χρήση της υπογραφής)

Link to comment
Share on other sites

γεια σας θελω να παρω μια συσκευη κονβεκτορ για ενα δωματιο 15τετραγωνικων, και στραφηκα σε κονβεκτορ γιατι ενα αεροθερμο που πηρα 2000watt δε μου βγηκε καλο ενω του φιλου μου ο κονβεκτορας σε λιγο το κανει το δωματιο φουρνο, ειμαι αναμεσα σε http://www.kotsovolos.gr/site/product.jsp?catid=31261 και http://www.kotsovolos.gr/site/product.jsp?catid=31331 δηλαδη με η χωρις ανεμιστηρα, του φιλου μου ειναι χωρις και επειδη την πατησα με το αεροθερμο που εχει ανεμιστηρα λεω μηπως μειωνει καπως τη θερμοτητα που βγαζει :wacko::wacko: τι λετε;
Link to comment
Share on other sites

γεια σας θελω να παρω μια συσκευη κονβεκτορ για ενα δωματιο 15τετραγωνικων, και στραφηκα σε κονβεκτορ γιατι ενα αεροθερμο που πηρα 2000watt δε μου βγηκε καλο ενω του φιλου μου ο κονβεκτορας σε λιγο το κανει το δωματιο φουρνο, ειμαι αναμεσα σε http://www.kotsovolos.gr/site/product.jsp?catid=31261 και http://www.kotsovolos.gr/site/product.jsp?catid=31331 δηλαδη με η χωρις ανεμιστηρα, του φιλου μου ειναι χωρις και επειδη την πατησα με το αεροθερμο που εχει ανεμιστηρα λεω μηπως μειωνει καπως τη θερμοτητα που βγαζει :wacko::wacko: τι λετε;

 

Όχι απλά αυτός με τον ανεμιστήρα ζεσταίνει πιο γρήγορα. Μετά μπορείς να τον κλείσεις τον ανεμιστήρα. Είναι βέβαια πιο ακριβός, και για 15 τμ πιστεύω ότι ο χωρίς θα σου κάνει μια χαρά. Btw, ο κωτσοβολος είναι ο πιο ακριβός, κοίτα στο skroutz για μέχρι 12ευρώ μείον..:p

Edited by Tyxerakias
- Alex
Link to comment
Share on other sites

Όχι απλά αυτός με τον ανεμιστήρα ζεσταίνει πιο γρήγορα. Μετά μπορείς να τον κλείσεις τον ανεμιστήρα. Είναι βέβαια πιο ακριβός, και για 15 τμ πιστεύω ότι ο χωρίς θα σου κάνει μια χαρά. Btw, ο κωτσοβολος είναι ο πιο ακριβός, κοίτα στο skroutz για μέχρι 12ευρώ μείον..:p

Ποιον από τους 2 προτείνεις?

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Έχω πρόβλημα στο διαμέρισμα, ιδιαίτερα στο υπνοδωμάτιο σε σημείο που όταν σηκώνομαι το πρωί, αν ακουμπήσω την οθόνη του κινητού, βλέπω το αποτύπωμα από την υγρασία.

Σκέφτομαι να αγοράσω κάποιο από αυτά τα κουτιά με τους κρύσταλλους όπως αυτό.

http://i.ebayimg.com/00/s/MTY0WDMyMQ==/$(KGrHqV,!ikE6JfP2oYhBOrmT-EUTQ~~60_12.JPG

Τι λέτε?Θα κάνει δουλίτσα?

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Την υπερυθρη θερμανση την εχει σκεφτει κανεις; οχι θερμοπομπους

 

Ξέρει κανείς να μας πει μερικές πληροφορίες;

Link to comment
Share on other sites

Και εμενα μολις τωρα μου ηρθε φυλλαδιο με την υπερυθρη ακτινοβολια.

 

ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΘΕΡΜΑΝΣΗ -- ΚΑΛΟΡΙΦΕΡ ΥΠΕΡΥΘΡΗΣ ΑΚΤΙΝΟΒΟΛΙΑΣ

ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ 80% ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟ ΠΕΤΡΕΛΑΙΟ

Με την υπέρυθρη θέρμανση Ζεσταίνετε μια οικία 100 μ2 με 400€ το χρόνο

Η υπέρυθρη ενέργεια είναι μια μορφή ενέργειας, η οποία δεν χρησιμοποιεί τον αέρα ως μέσω διάδοσης της σε αντίθεση με άλλες μορφές. Τα συστήματα υπέρυθρης θερμότητας θερμαίνουν μόνο το 20% του αέρα και περισσότερο από 80% του σώματος.

 

Τα σημαντικότερα πλεονεκτήματα της είναι :

Απόλυτη αυτονομία θέρμανσης

Χαμηλότερο κόστος κτήσης από την συμβατική θέρμανση (πετρέλαιο, φυσικό αέριο, A/C)

Δεν χρειάζονται πρόσθετες εργασίες (μερεμέτια, εμφανείς σωλήνες θέρμανσης)

Δεν χρειάζεται χώρος για λεβητοστάσιο και δεξαμενή πετρελαίου (οικονομία χώρου)

Αφήνει ελεύθερους τους τοίχους για χαμηλά έπιπλα (οικονομία χώρου)

Υγιεινή θέρμανση, στεγνώνει την υγρασία από τους τοίχους

Τροπος εγκαταστασης :

Πολυ απλος το κρεμαμε με βιδες στον τοιχο (οπως τα καδρα).

Το μονο που χρειαζεται ειναι να υπαρχει πριζα κοντα στο σωμα.

 

υπαρχει καποιος που να την εχει χρησιμοποιησει?

:X«'Έλληνες ενωθείτε εναντίον του κοινού εχθρού, εναντίον του μίσους, της διχόνοιας και της διαίρεσης, που είναι ό ίδιος μας ο εαυτός» - Θ. ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα θελω να παρω εναν κονβεκτορα για συμπληρωματικη θερμανση

 

Θελω την γνωμη σας για το ποιο μοντελο να επιλεξω

 

Delonghi 54€ http://www.kotsovolos.gr/site/product.jsp?catid=10101148

 

Daewoo 39€ http://www.kotsovolos.gr/site/product.jsp?catid=31261

 

Davoline 35€ http://www.skroutz.gr/s/288595/Davoline-N-19-Convector.html?keyphrase=davoline+n19

 

Ολα εχουν και ανεμηστιρα τον οποιο θελω

 

Ειχα παλιοτερα Delonghi και ηταν φοβερο, αξιζει λετε τα παραπανω χρηματα

 

Το Daewoo δινεται με 5 χρονια εγγυηση

 

Δωστε τα φωτα σας για να παω αμεσα να ψωνισω!:)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα θελω να παρω εναν κονβεκτορα για συμπληρωματικη θερμανση

 

Θελω την γνωμη σας για το ποιο μοντελο να επιλεξω

 

Delonghi 54€ http://www.kotsovolos.gr/site/product.jsp?catid=10101148

 

Daewoo 39€ http://www.kotsovolos.gr/site/product.jsp?catid=31261

 

Davoline 35€ http://www.skroutz.gr/s/288595/Davoline-N-19-Convector.html?keyphrase=davoline+n19

 

Ολα εχουν και ανεμηστιρα τον οποιο θελω

 

Ειχα παλιοτερα Delonghi και ηταν φοβερο, αξιζει λετε τα παραπανω χρηματα

 

Το Daewoo δινεται με 5 χρονια εγγυηση

 

Δωστε τα φωτα σας για να παω αμεσα να ψωνισω!:)

εχοντας κονβεκτορα στο χωρο εργασιας μου θα σου πω το εξης..

η αγορα θα πρεπει να γινει αναλογα με τον χωρο σου.

το χρησιμοποιω επισης σαν συμπληρωματικο μεσο,μαζι με κλιματιστικο αλλα η αληθεια ειναι πως δεν ειμαι ευχαριστημενη.

ζεσταινει αποκλειστικα εκει που χτυπαει,κοινως μονο τα ποδια σου.

τι και αν εχει θερμοστατη-εξωτερικο-,τι και αν ρυθμιζεις την θερμοκρασια.

οταν το λειτουργω(λειτουργουσα μαλλον),μαζι με το κλιματιστικο παντα, δεν κανει καμια αισθητη διαφορα.τοσο που τα παροπλισα και τα δυο και σκεφτομαι να βαλω ακομα ενα κλιματιστικο.

 

 

@junglist αυτο που παραθετεις καλυπτει μεγαλο χωρο?μου θυμιζει παγιδουλες υγρασιας για ντουλαπες..

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

εχοντας κονβεκτορα στο χωρο εργασιας μου θα σου πω το εξης..

η αγορα θα πρεπει να γινει αναλογα με τον χωρο σου.

το χρησιμοποιω επισης σαν συμπληρωματικο μεσο,μαζι με κλιματιστικο αλλα η αληθεια ειναι πως δεν ειμαι ευχαριστημενη.

ζεσταινει αποκλειστικα εκει που χτυπαει,κοινως μονο τα ποδια σου.

τι και αν εχει θερμοστατη-εξωτερικο-,τι και αν ρυθμιζεις την θερμοκρασια.

οταν το λειτουργω(λειτουργουσα μαλλον),μαζι με το κλιματιστικο παντα, δεν κανει καμια αισθητη διαφορα.τοσο που τα παροπλισα και τα δυο και σκεφτομαι να βαλω ακομα ενα κλιματιστικο.

 

 

@junglist αυτο που παραθετεις καλυπτει μεγαλο χωρο?μου θυμιζει παγιδουλες υγρασιας για ντουλαπες..

 

Εχω δουλεψει και τις ενναλακτικες επιλογες θερμαντικα αλογονου και καλοριφερ λαδιου

 

Ολα ηταν πατατες ολκης επρεπε να τα παρεις αγκαλια για να ζεσταθεις

 

Ενα κονβεκτορα με ανεμηστηρα που ειχα μεχρι προσφατα (Ντελονγκι μοντελο 10ετιας μαλιστα) ηταν ολα τα λεφτα για την δουλεια που τον θελω

 

Ζεσταμα μικρου δωματιου ταχυτατα και αποτελεσματικα (φουρνος) χωρις αξιοσημειωτη επιβαρυνση στον λογαριασμο της ΔΕΗ

 

Τωρα που το σκεφτομαι τιμης ενεκεν θα δωσω τα παραπανω € και θα παρω Ντελονγκι (η τιμη κατασυηματος μαλιστα ειναι 69€:X)

Link to comment
Share on other sites

ναι ομολογω πως ως προς το κοστος καταναλωσης ρευματος δεν ειχα δει μεγαλη διαφορα,αλλα εμενα δε με καλυπτε...ισως μιλαμε και για διαφορετικοςυ χωρους βεβαια.

αλογονου ποια ειναι?αυτα που 'πυρωνουν"?? αυτα για μενα ειναι οτι χειροτερο!καιγεσαι απο την μια και η πλατη σου παγωνει...

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Και εμενα μολις τωρα μου ηρθε φυλλαδιο με την υπερυθρη ακτινοβολια.

 

ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΘΕΡΜΑΝΣΗ -- ΚΑΛΟΡΙΦΕΡ ΥΠΕΡΥΘΡΗΣ ΑΚΤΙΝΟΒΟΛΙΑΣ

ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ 80% ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟ ΠΕΤΡΕΛΑΙΟ

Με την υπέρυθρη θέρμανση Ζεσταίνετε μια οικία 100 μ2 με 400€ το χρόνο

Η υπέρυθρη ενέργεια είναι μια μορφή ενέργειας, η οποία δεν χρησιμοποιεί τον αέρα ως μέσω διάδοσης της σε αντίθεση με άλλες μορφές. Τα συστήματα υπέρυθρης θερμότητας θερμαίνουν μόνο το 20% του αέρα και περισσότερο από 80% του σώματος.

 

Τα σημαντικότερα πλεονεκτήματα της είναι :

Απόλυτη αυτονομία θέρμανσης

Χαμηλότερο κόστος κτήσης από την συμβατική θέρμανση (πετρέλαιο, φυσικό αέριο, A/C)

Δεν χρειάζονται πρόσθετες εργασίες (μερεμέτια, εμφανείς σωλήνες θέρμανσης)

Δεν χρειάζεται χώρος για λεβητοστάσιο και δεξαμενή πετρελαίου (οικονομία χώρου)

Αφήνει ελεύθερους τους τοίχους για χαμηλά έπιπλα (οικονομία χώρου)

Υγιεινή θέρμανση, στεγνώνει την υγρασία από τους τοίχους

Τροπος εγκαταστασης :

Πολυ απλος το κρεμαμε με βιδες στον τοιχο (οπως τα καδρα).

Το μονο που χρειαζεται ειναι να υπαρχει πριζα κοντα στο σωμα.

 

υπαρχει καποιος που να την εχει χρησιμοποιησει?

 

μπορω να σας πω μερικα πραγματα γι'αυτα τα θεματα.

μας τα φερανε για αρχη στην εταιρια που δουλευω και στην συνεχεια αποφασισα να τα βαλω και σπιτι μου.

στην εταιρια τα εχουμε ως βοηθητικη θερμανση, μιας και ειναι μεγαλοι οι χωροι και κανουν πολυ καλη δουλεια. τελειως αθορυθα (δεν υπαρχει καποιος μηχανισμος, απλα νοιωθεις την ζεστη).

στο σπιτι πλεον εχω μονο αυτα για θερμανση (σταματησα τελειως την χρηση των A/C). στην εταιρια που τα αγορασα μου ειπαν οτι ειναι αρκετα οικονομικα με χρεωσεις εως 0,54 ευρω την ημερα για λειτουργια 8 ωρων (δεν μου εχει ερθει ακομα καποιος λογαριασμος για να το δω και μονος μου)

αν θελετε μπορω να δωσω το σαιτ της εταιρια που τα πηρα να δειτε τιμες και παραπανω πληροφοριες

δεν ξερω αν το εχετε ψαξει γενικα το θεμα, αλλα σε σχεση με 2,3 αλλες εταιριες που βρηκα, η εταιρια που τα πηρα ειχε καλυτερες τιμες

Link to comment
Share on other sites

δεν υπαρχει καποιος μηχανισμος, απλα νοιωθεις την ζεστη

 

Διάβασα τι κάνει η υπέρυθρη ακτινοβολία και ότι το σώμα δε ζεσταίνει τον αέρα γύρω του αλλά απευθείας εσένα. Η απορία που μου δημιουργήθηκε είναι πόσο διαρκεί αυτή η αίσθηση ζέστης. Όταν σβήσεις το σώμα αμέσως κρυώνεις; Γιατί αλλιώς θα πρέπει να τα έχεις συνέχεια αναμμένα, σε αντίθεση λ.χ. με το καλοριφέρ πετρελαίου που μένει ζεστό για κάμποση ώρα...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

ισχυει. δεν ζεσταινει τον αερα. ζεσταινει εσενα και οτι αλλο αντικειμενο βρισκεται στο χωρο που το εχεις τοποθετησει. ζεσταινονται αυτα και κατ' επεκταση στη συνεχεια ζεσταινεται και ολος ο χωρος. αρα με το που βγαλεις απο την πριζα το πανελ, δεν σταματας αυτοματα να κρυωνεις.
Link to comment
Share on other sites

ισχυει. δεν ζεσταινει τον αερα. ζεσταινει εσενα και οτι αλλο αντικειμενο βρισκεται στο χωρο που το εχεις τοποθετησει. ζεσταινονται αυτα και κατ' επεκταση στη συνεχεια ζεσταινεται και ολος ο χωρος. αρα με το που βγαλεις απο την πριζα το πανελ, δεν σταματας αυτοματα να κρυωνεις.

 

Ευχαριστώ. Μία τελευταία ερώτηση: το κόστος αγοράς πού είναι; Πχ ένα πάνελ για δωμάτιο 10-15 τετραγωνικά πόσο πάει;

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

στα υπνοδωματια (που ειναι γυρω στα 10-12 τετραγωνικα) εχω βαλει 400W

η λιανικη τους ειναι στο 280ευρω το ενα, αλλα επειδη πηρα 3,4 μαζι μου εκανε καλυτερη τιμη

νομιζω εχει τιμες και στο σαιτ τους www.red-in.gr

Link to comment
Share on other sites

ναι ομολογω πως ως προς το κοστος καταναλωσης ρευματος δεν ειχα δει μεγαλη διαφορα,αλλα εμενα δε με καλυπτε...ισως μιλαμε και για διαφορετικοςυ χωρους βεβαια.

αλογονου ποια ειναι?αυτα που 'πυρωνουν"?? αυτα για μενα ειναι οτι χειροτερο!καιγεσαι απο την μια και η πλατη σου παγωνει...

 

Εχω εγω θερμαστρα αλογονου.Ειναι κατι θερμαστρες με κατι λαμπες που πυρωνουν και ουσιαστικα μεταδιδουν θερμοτητα με ακτινοβολια.Κανει δουλεια αλλα σε περιορισμενο χωρο.Ειναι ιδανικα για μικρα δωματια.Εκτος απο θερμοτητα βγαζουν και αρκετο φως.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...