Jump to content

Θέρμανση & θερμαντικές συσκευές


t300
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πώς υπολόγισες ότι θα καίει 0,3Ε την ώρα? Πάντα το 'χα απορία πώς να υπολογίσουμε την κατανάλωση βάσει των wat.

dei.gr φιλαράκο ;)

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

dei.gr φιλαράκο ;)

 

Σύμφωνα με το παράδειγμά σου, κοστολόγισες 0,15Ε την κιλοβατώρα. Στο site όμως βλέπω διαφορετικές τιμές.

Οικιακό - Χωρίς Χρονοχρέωση

0 – 800

0,05625

 

801 – 1000

0,07850

 

1001 – 2000

0,08150

 

> 2000

0,09155

 

Μήπως μπορείς να εξηγήσεις πιο αναλυτικά τον τρόπο? Γιατί υπάρχουν και παλιότερα μηνύματα που ρωτούν για την κατανάλωση ρεύματος και δεν έχουν απαντηθεί.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλημερα,

 

εχω ενα μικρο δωματιο 12 τετραγωνικα στο οποιο δε λειτουργει το καλοριφερ (εκανα εξαερωση αλλα και παλι δεν...). Εχω ενα αεροθερμο μικρο και το αναβω περιπου 4 ωρες την ημερα, θα μου ερθει ο κουκος αηδονι στο ρευμα ? μηπως μια σομπα αλογονου καιει λιγοτερο και θα με βολευε περισσοτερο ?

Ό,τι κλειδώνει, ξεκλειδώνει.

Επαναφορά ΙΜΕΙ σε android.

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με το παράδειγμά σου, κοστολόγισες 0,15Ε την κιλοβατώρα. Στο site όμως βλέπω διαφορετικές τιμές.

Οικιακό - Χωρίς Χρονοχρέωση

0 – 800

0,05625

 

801 – 1000

0,07850

 

1001 – 2000

0,08150

 

> 2000

0,09155

 

Μήπως μπορείς να εξηγήσεις πιο αναλυτικά τον τρόπο? Γιατί υπάρχουν και παλιότερα μηνύματα που ρωτούν για την κατανάλωση ρεύματος και δεν έχουν απαντηθεί.

 

Δεν υπολόγισα τίποτα.

Πήγα στο site, στην υποστήριξη και κοίταξα κάποιους πίνακες με καταναλώσεις που δίνει η ίδια η ΔΕΗ.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, τα convectors καίγονται;

Δεν πρέπει να το έχω ούτε μήνα αυτό το Daewoo και πριν λίγο, μόλις το έβγαλα από την πριζα ενώ ήταν αναμμένο για να το συνδέσω σε άλλη πρίζα, δεν ξανααναψε μετά.

Έχουν τίποτα αντιστάσεις που χαλάνε;;

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλημερα,

 

εχω ενα μικρο δωματιο 12 τετραγωνικα στο οποιο δε λειτουργει το καλοριφερ (εκανα εξαερωση αλλα και παλι δεν...). Εχω ενα αεροθερμο μικρο και το αναβω περιπου 4 ωρες την ημερα, θα μου ερθει ο κουκος αηδονι στο ρευμα ? μηπως μια σομπα αλογονου καιει λιγοτερο και θα με βολευε περισσοτερο ?

 

ποσα watt ειναι το αεροθερμο?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

πανελ υπερυθρων εχει βαλει κανενας να μας πει απο αποδοση και οικονομια τι κανουν?

 

ειδα και σομπες υπερυθρων ,αυτες

http://www.super-shopping.gr/index.php?act=viewCat&catId=327

τι λετε?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα

Αποφάσισα να αγοράσω θερμοπομπους για το σπίτι μου θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κάνεις

 

α) Εχω καταλήξει σε δυο Μοντέλα το ένα Νορβηγικο NOB0 και το άλλο Γαλλικο ATLANTIC

συγκεκριμένα http://www.sanihellas.gr/heating/convectors/

οποιαδήποτε πληροφορία θα με βοηθήσει

 

β) Επειδή ο Χώρος μου είναι περιορισμενος δλδ μια Σαλοκουζίνα 20τμ περίπου αν βάλω περισότερα Watt απο ότι απατείται ύπαρχει κάποιο πρόβλημα , αυτό γίνεται γιατι λόγω των διαστάσεων των θερμοπομπων που μου ταιρίαζουν βγάζουν περισότερα watt περίπου 250 Watt παραπάνω , φαντάζομαι ότι θα ζεσταίνει πιο γρήγορα και θα σβήνει ο θερμοστάτης πιο γρήγορα άρα δεν έχω ιδιαίτερη επιβάρυνση

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Ηλεκτρονικό κατάστημα με θερμοπομπούς, θερμοσυσσωρευτές, αερόθερμα μπάνιου, πετσετοκρεμάστρες, πάνελ υπέρυθρης θέρμανσης με καλές τιμές και άριστη εξυπηρέτηση μπορείτε να βρείτε εδώ:

www.zesta.gr

Edited by fragiad
Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Αποφάσισα να αγοράσω θερμοπομπους για το σπίτι μου θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κάνεις

 

α) Εχω καταλήξει σε δυο Μοντέλα το ένα Νορβηγικο NOB0 και το άλλο Γαλλικο ATLANTIC

συγκεκριμένα http://www.sanihellas.gr/heating/convectors/

οποιαδήποτε πληροφορία θα με βοηθήσει

 

β) Επειδή ο Χώρος μου είναι περιορισμενος δλδ μια Σαλοκουζίνα 20τμ περίπου αν βάλω περισότερα Watt απο ότι απατείται ύπαρχει κάποιο πρόβλημα , αυτό γίνεται γιατι λόγω των διαστάσεων των θερμοπομπων που μου ταιρίαζουν βγάζουν περισότερα watt περίπου 250 Watt παραπάνω , φαντάζομαι ότι θα ζεσταίνει πιο γρήγορα και θα σβήνει ο θερμοστάτης πιο γρήγορα άρα δεν έχω ιδιαίτερη επιβάρυνση

Θελω να παρω κι εγω και ειμαι αναμεσα στις 2 αυτες εταιριες και σε ακομη μια.

Ενα πραγμα που με προβληματιζει και που το διαβασα μεσα στο site ειναι οτι:<<Κάθε θερμαντικό σώμα χρειάζεται ξεχωριστή γραμμή (ασφάλεια 10Α) από τον πίνακα, εκτός των 750W & 1000W που είναι χαμηλής ισχύος>>.

Δεν μπορω να καταλαβω τι σημαινει αυτο.

Γνωριζει κανεις κατι πανω σ'αυτο?

 

Και κατι ακομα για οποιον γνωριζει να μας πει:Επειδη θελω να παρω με ποδαρακια για να τους μετακινω σε ποιο σημειο ειναι καλυτερα να τους βαζεις μεσα στο χωρο σου ωστε ν'αποδιδει καλυτερα?

Link to comment
Share on other sites

Θελω να παρω κι εγω και ειμαι αναμεσα στις 2 αυτες εταιριες και σε ακομη μια.

Ενα πραγμα που με προβληματιζει και που το διαβασα μεσα στο site ειναι οτι:<<Κάθε θερμαντικό σώμα χρειάζεται ξεχωριστή γραμμή (ασφάλεια 10Α) από τον πίνακα, εκτός των 750W & 1000W που είναι χαμηλής ισχύος>>.

Δεν μπορω να καταλαβω τι σημαινει αυτο.

Γνωριζει κανεις κατι πανω σ'αυτο?

 

Και κατι ακομα για οποιον γνωριζει να μας πει:Επειδη θελω να παρω με ποδαρακια για να τους μετακινω σε ποιο σημειο ειναι καλυτερα να τους βαζεις μεσα στο χωρο σου ωστε ν'αποδιδει καλυτερα?

 

Η ασφάλεια των 10Α μπορεί να κρατήσει 10Χ220=2200 Watt.

Αντίστοιχα η ασφάλεια των 16Α κρατάει 16Χ220=3520 Watt.

Αν σε μία γραμμή πέσουν παραπάνω Watt από αυτά που κρατάει η ασφάλεια τότε αυτή πέφτει.

Οπότε υπολογίζεις πόσα σώματα θα βάλεις σε κάθε γραμμή και συνολικά πόσα Watt.

 

Η άποψη μου είναι να πάρεις σταθερούς (επίτοιχους) και όχι με ποδαράκια (επιδαπέδιους).

Αν πάλι καταλήξεις σε επιδαπέδιους και τα κουφώματα σου δεν έχουν αξιοσημείωτες απώλειες θα φροντίσεις να βάζεις τους θερμοπομπούς όσο το δυνατόν πιο κεντρικά στον χώρο.

 

Για οποιαδήποτε περαιτέρω πληροφορία μπορείς μπεις εδώ http://www.zesta.gr ή να στείλεις mail εδώ: info@zesta.gr

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Η ασφάλεια των 10Α μπορεί να κρατήσει 10Χ220=2200 Watt.

Αντίστοιχα η ασφάλεια των 16Α κρατάει 16Χ220=3520 Watt.

Αν σε μία γραμμή πέσουν παραπάνω Watt από αυτά που κρατάει η ασφάλεια τότε αυτή πέφτει.

Οπότε υπολογίζεις πόσα σώματα θα βάλεις σε κάθε γραμμή και συνολικά πόσα Watt.

 

Η άποψη μου είναι να πάρεις σταθερούς (επίτοιχους) και όχι με ποδαράκια (επιδαπέδιους).

Αν πάλι καταλήξεις σε επιδαπέδιους και τα κουφώματα σου δεν έχουν αξιοσημείωτες απώλειες θα φροντίσεις να βάζεις τους θερμοπομπούς όσο το δυνατόν πιο κεντρικά στον χώρο.

 

Για οποιαδήποτε περαιτέρω πληροφορία μπορείς μπεις εδώ http://www.zesta.gr ή να στείλεις mail εδώ: info@zesta.gr

Ειναι καλυτερα να ειναι στο κεντο του δωματιου?

Σε ρωταω γιατι μιλησα μ'εναν που πουλαει θεμοπομπους και μου ειπε οτι πρεπει να τον εχω σε τοιχο που η αλλη του πλευρα ειναι εκτος του σπιτιου.

Επισης μου ειπε το θερμοσταση να μην τον εχω πανω απο τους 21 βαθμους.

Ξερεις κατι κατι πανω σ'αυτο ή γενικως τιποτα περισσοτερες πληροφοριες για το ποσο καινε περιπου την ωρα ή και αλλες οδηγιες για πιο σωστη χρηση?

Link to comment
Share on other sites

Ειναι καλυτερα να ειναι στο κεντο του δωματιου?

Σε ρωταω γιατι μιλησα μ'εναν που πουλαει θεμοπομπους και μου ειπε οτι πρεπει να τον εχω σε τοιχο που η αλλη του πλευρα ειναι εκτος του σπιτιου.

Επισης μου ειπε το θερμοσταση να μην τον εχω πανω απο τους 21 βαθμους.

Ξερεις κατι κατι πανω σ'αυτο ή γενικως τιποτα περισσοτερες πληροφοριες για το ποσο καινε περιπου την ωρα ή και αλλες οδηγιες για πιο σωστη χρηση?

 

Και εγώ με θερμοπομπούς και θερμοσυσσωρευτές (και γενικότερα ηλεκτρική θέρμανση) ασχολούμαι.

Η εταιρία μας έχει 35ετή εμπειρία και την αντίστοιχη τεχνογνωσία πάνω σε αυτά τα συστήματα.

 

Γενικά μπορεί να ακούσεις πολλά από τον καθένα και ίσως αποπροσανατολιστείς στο τέλος.

Φρόντισε να βρεις αξιόπιστη μάρκα, οπωσδήποτε με ηλεκτρονικό θερμοστάτη και βάλτο εννοείται στον τοίχο αλλά όσο γίνεται πιο κεντρικά στο δωμάτιο για να έχεις καλύτερη κατανομή της θέρμανσης.

Ιδανικές θερμοκρασίες για τα διαμερίσματα τον χειμώνα είναι 18-20 βαθμούς, με βάση κριτήρια όπως είναι η υγεία, η άνεση και η οικονομία . Παρόλα αυτά αν κάποιος κρυώνει στους 21 εννοείται ότι θα πρέπει να το ανεβάσει.

Η κατανάλωση εξαρτάται από πάρα πολλές παραμέτρους όπως μονώσεις, προσανατολισμός κτιρίου, παλαιότητα, κάλυψη, κουφώματα, τοποθεσία, εξωτερικές συνθήκες, επιθυμητή εσωτερική θερμοκρασία, χρονικά διαστήματα κατοίκησης, κ.α.

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Μηπως γνωριζεις να μου πεις ποσο περιπου καινε αν εχεις εναν θερμοπομπο ανοιχτο για 10 ωρες την ημερα?

Θα μου πεις αναλογως την κατασταση αλλα χοντρικα δωσε μου αν μπορεις μια τιμη κατα προσεγγιση για να ξερω και να υπολογισω πανω κατω αν με συμφερει.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ με θερμοπομπούς και θερμοσυσσωρευτές (και γενικότερα ηλεκτρική θέρμανση) ασχολούμαι.

Η εταιρία μας έχει 35ετή εμπειρία και την αντίστοιχη τεχνογνωσία πάνω σε αυτά τα συστήματα.

 

Γενικά μπορεί να ακούσεις πολλά από τον καθένα και ίσως αποπροσανατολιστείς στο τέλος.

Φρόντισε να βρεις αξιόπιστη μάρκα, οπωσδήποτε με ηλεκτρονικό θερμοστάτη και βάλτο εννοείται στον τοίχο αλλά όσο γίνεται πιο κεντρικά στο δωμάτιο για να έχεις καλύτερη κατανομή της θέρμανσης.

Ιδανικές θερμοκρασίες για τα διαμερίσματα τον χειμώνα είναι 18-20 βαθμούς, με βάση κριτήρια όπως είναι η υγεία, η άνεση και η οικονομία . Παρόλα αυτά αν κάποιος κρυώνει στους 21 εννοείται ότι θα πρέπει να το ανεβάσει.

Η κατανάλωση εξαρτάται από πάρα πολλές παραμέτρους όπως μονώσεις, προσανατολισμός κτιρίου, παλαιότητα, κάλυψη, κουφώματα, τοποθεσία, εξωτερικές συνθήκες, επιθυμητή εσωτερική θερμοκρασία, χρονικά διαστήματα κατοίκησης, κ.α.

 

μιας και ασχολεισαι θελω να σε ρωτησω αν συμφερουν οι θερμοπομποι.

εμεις εχουμε αυτονομη θερμανση αλλα επειδη το κλεινουμε γυρω στις 11 τι βραδυ και εγω κοιμαμαι 2 περιπου θελω κατι για μεχρι εκεινη την ωρα. με συμφερει ο θερμοπομπος?

iphone xs max ipad 6th gen
Link to comment
Share on other sites

Όχι για 10 ώρες.

Δηλαδη αν παρω 3 θερμοπομπους των 2000W και τους εχω ανοιχτους για 10 ωρες θα δινω 9,00 ευρω την ημερα οποτε πανε στα 270,00 ευρω τον μηνα.

Αν ισχυει κατι τετοιο δεν συμφερει μετα να παρει καποιος θερμοπομπους ετσι δεν ειναι?

 

Μιλησα με 5 ατομα τις τελευταιες μερες και μου εδωσαν τιμες απο 0,80 λεπτα εως 1,20 ευρω οτι θα καιει περιπου τις 10 ωρες.

Μ@λ@κιες μου λενε δηλαδη ολοι?

Link to comment
Share on other sites

Τρεις θερμοπομποί των 2000W για 10 ώρες την μέρα μας κάνουν 3x 2kw x10=60kwh τη μέρα, ή 1800kwh το μήνα.

Αν καταφερεις να βρεις πόσο ακριβώς κάνει η kwh θα βρεις και πόσο θα σου στοιχίζει.

Αν δέις στο λογαριασμό της Δεη, εκτός από την τιμή της kwh που εξαρτάται από την κατανάλωση προστιθονται και άλλες χρεώσεις για διανομή κλπ. και στο τέλος φπα. Σε εμένα για καταναλωση 1200 το τετράμηνο έρχεται η kwh περίπου 0.125. Σε μεγαλύτερες καταναλώσεις είναι πιο ακριβή άλλά δεν ξέρω πόσο ακριβώς, γιαυτο την υπολογισα 0.15.

Link to comment
Share on other sites

Το 0,15ε/kwh είναι μία αρκετά καλή προσέγγιση σε αυτές τις kwh!

 

Δηλαδή το μήνα περίπου 1800 x 0,15 = 270 ευρώ

 

Συγκριτικά, ένας καυστήρας πετρελαίου 45-60kw (για μία μονοκατοικία) καίει συνολικά 2-2,5 ώρες τη μέρα, με κατανάλωση 4-5 λίτρα την ώρα.

Δηλαδή 2 x 4 = 8 x 30 = 240 λίτρα το μήνα, στην καλύτερη....

Edited by agiorgitis
http://arcadia.ceid.upatras.gr/arkadia/thumbs/places/agiorgit/agiorg5p.jpg
Link to comment
Share on other sites

Καταλαβα πως υπολογιζεται τωρα και θα ξερω περιπου ποσο θα μου κοστιζει.

Λογικα απο τις 10 ωρες παραδειγμα που θα το εχω ανοιχτο επειδη εχει ηλεκτρονικο θερμοστατη θα δουλευει λιγοτερο απ'οτι υπολογιζω.

Οποτε θα ερχεται λιγο λιγοτερο αν το υπολογισω περιπου στις 7-8 ωρες.

Ευχαριστω nico4gr για την αναλυση.

 

Πιστευω σαν βοηθητικο θα ειναι καλη περιπτωση γιατι αν παει στο 1,40 το πετρελαιο τοτε καλυτερα να τα δινεις στην δεη(που λογικα θα βγαινει φθηνοτερα απο το πετρελαιο).

Link to comment
Share on other sites

1,40 εως 1,60 ειπανε οποτε υπολογισε 1,50 και μετα τα χριστουγεννα 1,60. 1,40 δεν πιστευω να δουμε
iphone xs max ipad 6th gen
Link to comment
Share on other sites

Ένας θερμοπομπός με ηλεκτρονικό θερμοστάτη που θα έχει την κατάλληλη ισχύ για τον χώρο που τοποθετείται (η ισχύς αυτή υπολογίζεται κατόπιν μελέτης) λειτουργεί με περίπου 50% θερμοστατικές διακοπές. Δηλαδή μια μέση - θερμοκρασιακά- μέρα του χειμώνα σε ένα σπίτι με μέσες μονώσεις και νορμάλ εξωτερική (Ελληνική) αλλά και επιθυμητή εσωτερική θερμοκρασία λειτουργεί ασταμάτητα περίπου τα πρώτα 15 λεπτά και από κει και πέρα καταναλώνει περίπου το μισό της ονομαστικής του ισχύος.

Το παραπάνω, ξαναλέω είναι αυτό που ισχύει γενικά. Τώρα αν κάποιος κάνει "λάθος" μελέτη και βάλει μικρότερης ισχύος σώμα από αυτό που τουλάχιστον εγώ στοχεύω σαν μελετητής, τότε το σώμα αυτό θα σταματάει λιγότερο ή και καθόλου.

Επιμένω στον ηλεκτρονικό θερμοστάτη καθώς με ηλεκτρομηχανικό η ευαισθησία διευρύνεται με αποτέλεσμα τις λιγότερες θερμοστατικές διακοπές και την άσκοπη κατανάλωση ενέργειας.

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...