Jump to content

Θέρμανση & θερμαντικές συσκευές


t300
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ποιο είναι το ύψος του χώρου?

 

Το ύψος είναι στα 3 μέτρα.

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή ζέσταινες έναν χώρο αντίστοιχο με έναν μόνο θερμοπομπό; Πόσες ώρες τον λειτουργούσες;

 

Ναι σαλονι και εγω 25 τετραγωνικα το ζεσταινε ανετα το λειτουργουσα απο 5 το απογευμα μεχρι 7 το πρωι

το να μην κανεις τιποτα ειναι καλυτερο απο το να εισαι πολυασχολος κανοντας τιποτα
Link to comment
Share on other sites

Ναι σαλονι και εγω 25 τετραγωνικα το ζεσταινε ανετα το λειτουργουσα απο 5 το απογευμα μεχρι 7 το πρωι

 

Ωραία τότε! Γιατί σκεφτόμουν μήπως χρειαζόμουν και δεύτερο. Ποιό μοντέλο και πόσα watt έχεις;

I can't tell you what the Cuore Sportivo is...

You have to see it for yourself.

Link to comment
Share on other sites

Ωραία τότε! Γιατί σκεφτόμουν μήπως χρειαζόμουν και δεύτερο. Ποιό μοντέλο και πόσα watt έχεις;

 

Σου γράφω ακριβώς: Wandkonvektor. Mode. CVS 2501. Best. Nr. 429 752 107 2500 Watt, 230V

το να μην κανεις τιποτα ειναι καλυτερο απο το να εισαι πολυασχολος κανοντας τιποτα
Link to comment
Share on other sites

Σου γράφω ακριβώς: Wandkonvektor. Mode. CVS 2501. Best. Nr. 429 752 107 2500 Watt, 230V

 

Από κατανάλωση ρεύματος μπορείς να μας πεις λίγα πράγματα?

Link to comment
Share on other sites

Από κατανάλωση ρεύματος μπορείς να μας πεις λίγα πράγματα?

 

Δύο σεζόν που το λειτουργησα σύμφωνα με το λογαριασμό της ΔΕΗ μου βγήκε 250 ευρώ τα μήνα. Μην το συγκρίνεται με άλλες ηλεκτρικές συσκευές με τα ίδια watt γιατί αυτό χρειάζεται ώρες να δουλεύει για να ζεστάνει το χώρο

το να μην κανεις τιποτα ειναι καλυτερο απο το να εισαι πολυασχολος κανοντας τιποτα
Link to comment
Share on other sites

Ναι σαλονι και εγω 25 τετραγωνικα το ζεσταινε ανετα το λειτουργουσα απο 5 το απογευμα μεχρι 7 το πρωι

 

Για 25 τμ (με καλή μόνωση) χρειάζεσαι 2500 w και όχι 2000. Είχες μεγάλη κατανάλωση επειδή στην ουσία ο θερμοπομπός δεν έφτανε να καλύψει τα τετραγωνικά για να σβήσει και λειτουργούσε συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

Για 25 τμ (με καλή μόνωση) χρειάζεσαι 2500 w και όχι 2000. Είχες μεγάλη κατανάλωση επειδή στην ουσία ο θερμοπομπός δεν έφτανε να καλύψει τα τετραγωνικά για να σβήσει και λειτουργούσε συνέχεια.

 

2500 Watt είναι και καλή μόνωση έχει το σπίτι. Γιατί αυτή η κατανάλωση δεν ξέρω

το να μην κανεις τιποτα ειναι καλυτερο απο το να εισαι πολυασχολος κανοντας τιποτα
Link to comment
Share on other sites

Δύο σεζόν που το λειτουργησα σύμφωνα με το λογαριασμό της ΔΕΗ μου βγήκε 250 ευρώ τα μήνα. Μην το συγκρίνεται με άλλες ηλεκτρικές συσκευές με τα ίδια watt γιατί αυτό χρειάζεται ώρες να δουλεύει για να ζεστάνει το χώρο

 

Πολλά μου φαίνονται αν τα 250 αφορούν μόνο στο θερμαντικό (εκτός κι αν εννοείς όλος ο λογαριασμός)

 

2.5 kw x 0.15 ευρώ/kw x 30 μέρες x 22 ώρες/μέρα = 247.50 ευρώ. Θα πρέπει να άναβε ασταμάτητα 22 ώρες τη μέρα (σχεδόν όλη μέρα) για να σου έρθει έτσι.

I can't tell you what the Cuore Sportivo is...

You have to see it for yourself.

Link to comment
Share on other sites

Πολλά μου φαίνονται αν τα 250 αφορούν μόνο στο θερμαντικό (εκτός κι αν εννοείς όλος ο λογαριασμός)

 

2.5 kw x 0.15 ευρώ/kw x 30 μέρες x 22 ώρες/μέρα = 247.50 ευρώ. Θα πρέπει να άναβε ασταμάτητα 22 ώρες τη μέρα (σχεδόν όλη μέρα) για να σου έρθει έτσι.

 

Τα 250 αφορούν μόνο το θερμαντικό και στην δεη μου είπαν ότι φυσιολογικό είναι. 10 με 12 ώρες το λειτουργουσα. Επίσης την ίδια κατανάλωση είχαν και άλλα άτομα που ρώτησα

το να μην κανεις τιποτα ειναι καλυτερο απο το να εισαι πολυασχολος κανοντας τιποτα
Link to comment
Share on other sites

Nα κανω κ εγω μια ερωτηση μιας κ σκεφτομαι να παρω ενα θερμοπομπο για το σαλονι (ως συμπληρωματικη χρηση οταν δεν λειτουργει το πετρελαιο)

Αφου ρε παιδια οι θερμοπομποι δεν εχουν βεντιλατερ πως στο καλο βγαζουν ζεστο αερα απο πανω?? :O

 

Τα 250-270 euro το μηνα ψιλοακριβα μου φαινονται....

Link to comment
Share on other sites

 

Οι θερμοπομποί είναι στην ουσία πλάκες που θερμαίνονται με εσωτερικές αντιστάσεις; Οι θερμοπομποί με ενσωματωμένο ανεμιστήρα είναι στην ουσία αερόθερμα - convectors που απλώς τα ονομάζουν θερμοπομπούς τα καταστήματα;

 

 

Oπως σχεδον ρωταω κ πιο πανω...Οσοι ξερετε Please inform !!!! πως γινεται η δουλεια χωρις ανεμιστηρα/βεντιλατερ ??

Link to comment
Share on other sites

Για μια γκαρσονιερα συνολικα 28 τ.μ. (1 δωματιο και 1 μικρο μπανιο), τι θα προτινατε για θερμανση?

Ειναι σε πολυκατοικια (αρα μονο απο μια πλευρα υπαρχουν απωλειες), μετρια/καλη μονωση (π.χ. διπλα τζαμια με αλουμινιο, αλλά φθηνα και λεπτα), ημιυπογεια (με καλη στεγανοποιηση του κατω μερους - υγρασια σχεδον ανυπαρκτη).

Το θεμα ειναι οτι θα ειναι ο μοναδικος χειμωνας που θα λειτουργησει η θερμανση εκει, άρα κλιματιστικο αποκλειεται αφου θα κοστισει αρκετα το βαλε-βγαλε.

Προς το παρον γινεται χρηση ενος κλασσικου μικρου αεροθερμου (2 KW) το οποιο φυσικα καταναλωνει παρα πολυ!

Την ωρα καιει 2*0.2 (ευρω/KW)=0.4 ευρω την ωρα?

Link to comment
Share on other sites

Oπως σχεδον ρωταω κ πιο πανω...Οσοι ξερετε Please inform !!!! πως γινεται η δουλεια χωρις ανεμιστηρα/βεντιλατερ ??

 

Ο ζεστος αέρας είναι πιο ελαφρυς από τον κρύο. Η αντισταση που ζεστενει τον αέρα βρίσκεται στο κάτω μέρος του θερμοπομπου και έτσι μόλις ζεσταθεί ανεβενει και βγαινει από την πάνω πλευρά.

Link to comment
Share on other sites

Ο ζεστος αέρας είναι πιο ελαφρυς από τον κρύο. Η αντισταση που ζεστενει τον αέρα βρίσκεται στο κάτω μέρος του θερμοπομπου και έτσι μόλις ζεσταθεί ανεβενει και βγαινει από την πάνω πλευρά.

 

Ψιλομουφα μου ακουγεται τελικα:confused:

Link to comment
Share on other sites

Την ωρα καιει 2*0.2 (ευρω/KW)=0.4 ευρω την ωρα?

Τόσο περίπου κοστίζει η KW στην κατηγορία άνω των 3000 κατανάλωσης 4μήνου.

Για 2000KW, βγαίνει περίπου 0.15ευρώ/KW:

http://www.asxetos.gr/ypologismos/DEH/

(οι χρεώσεις εθνικού ηλεκτρικού συστήματος είναι σχεδόν οι ίδιες με την χρέωση του ρεύματος!)

 

Για μια γκαρσονιερα συνολικα 28 τ.μ. (1 δωματιο και 1 μικρο μπανιο), τι θα προτινατε για θερμανση?

Ειναι σε πολυκατοικια (αρα μονο απο μια πλευρα υπαρχουν απωλειες), μετρια/καλη μονωση (π.χ. διπλα τζαμια με αλουμινιο, αλλά φθηνα και λεπτα), ημιυπογεια (με καλη στεγανοποιηση του κατω μερους - υγρασια σχεδον ανυπαρκτη).

Το θεμα ειναι οτι θα ειναι ο μοναδικος χειμωνας που θα λειτουργησει η θερμανση εκει, άρα κλιματιστικο αποκλειεται αφου θα κοστισει αρκετα το βαλε-βγαλε.

Προς το παρον γινεται χρηση ενος κλασσικου μικρου αεροθερμου (2 KW) το οποιο φυσικα καταναλωνει παρα πολυ!

Το αερόθερμο μόνο για το μπάνιο και πουθενά αλλού.

Προσωπικά θα έβαζα A/C αλλά αφού το αποκλείεις και θα'ναι ο τελευταίος σου χειμώνας εκεί, ένα καλό convector (ελληνιστί και πιο σικ, "θερμοπομπός") πχ Delonghi των 2KW με θερμοστάτη και αερόθερμο μαζί(=50 ευρώ). ;)

Link to comment
Share on other sites

Ψιλομουφα μου ακουγεται τελικα:confused:

Το "ψιλό" τί το'βαλες?

Ένα απλός κονβέκτορας (convector) σαν τα Primo και τα Davoline των 30ευρώ είναι που τους ονόμασαν "θερμοπομπούς" για πιο σικ, τους έκαναν designάτους για να ψαρώσουν κόσμο και τους πουλάνε όπως άλλα μούφα προϊόντα θέρμανσης της αγοράς (ηλεκτρολέβητας, λέβητας ιόντων, τζάκι βιοαιθανόλης κλπ).

Τα Νορβηγικά που λένε είναι απλά κατασκευασμένα από καλά υλικά αλλά στην τελική κοστίζουν ένα σωρό λεφτά και ο λογαριασμός της ΔΕΗ θα είναι ο ίδιος, είτε με ADAX, είτε με Davoline!

Οτιδήποτε βάζεις στην μπρίζα για να ζεσταθείς, όπως και να το ονομάσεις, 1KW ρεύμα τραβάς? 1KW θέρμανση θα πάρεις...

Link to comment
Share on other sites

Οτιδήποτε βάζεις στην μπρίζα για να ζεσταθείς, όπως και να το ονομάσεις, 1KW ρεύμα τραβάς? 1KW θέρμανση θα πάρεις...

 

Αυτο σκεφτηκα κι εγω (αν και δεν ειναι ακριβως ετσι π.χ. μπορει να μην μετατρεπεται ολη η ενεργεια σε θερμοτητα) και εχω τις αμφιβολιες μου για να αγορασω θερμοπομπο. Γιατι να μην παραμεινω με το αεροθερμο και να ξοδεψω επιπλεον χρηματα για τον θερμοπομπο? Εκτος αν ενοοεις να βαλω το αεροθερμο στο μπανιο και να αγορασω το θερμοπομπο για το δωματιο.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο σκεφτηκα κι εγω (αν και δεν ειναι ακριβως ετσι π.χ. μπορει να μην μετατρεπεται ολη η ενεργεια σε θερμοτητα) και εχω τις αμφιβολιες μου για να αγορασω θερμοπομπο. Γιατι να μην παραμεινω με το αεροθερμο και να ξοδεψω επιπλεον χρηματα για τον θερμοπομπο? Εκτος αν ενοοεις να βαλω το αεροθερμο στο μπανιο και να αγορασω το θερμοπομπο για το δωματιο.

 

Δεν είμαι εξπέρ του είδους, η γνώμη μου είναι υποκειμενική και εξαρτάται από όσα έχω διαβάσει και έχω ζήσει.

1) Αερόθερμο είχα πέρυσι έναν χρόνο για το δωμάτιο μου μόνο και μου "χάλασε" την υγεία!

Εννοώ απλά οτι είχα φαινόμενα ξηροστομίας και δύσκολης αναπνοής γιατί το αερόθερμο ξηραίνει αμέσως την ατμόσφαιρα και γι'αυτό από όσα έχω διαβάσει, οι περισσότεροι το προτείνουν μόνο για το μπάνιο.

2) Θερμοπομπό έβαλε ένας φίλος μου, τον παπάτζεψαν οτι με 2KW θα μπορούσε να ζεστάνει το καθιστικό του (30τμ), δεν πήρε ADAX που θεωρούνται κορυφή, πήρε έναν Ιταλικό νομίζω, με αποτέλεσμα να παγώσει!

Τελικά, για να μην αγοράσει άλλο, το έβαλε στο δωμάτιο του(=10τμ) στο οποίο του φτάνουν τα 2KW.

Για το καθιστικό, ψάχνει τώρα για inverter.

Σε λίγες μέρες, θα μάθω εντυπώσεις και λεπτομέρειες για θερμοπομπό που είναι να αγοράσει συγγενής μου προκειμένου να ζεστάνει σαλόνι/καθιστικό των 35 τετραγωνικών.

3) Κονβέκτορα είχα πριν το αερόθερμο στο δωμάτιο μου, δεν ήταν Ντελόνγκι, ήταν ένα της πλάκας από το Praktiker, έκανε δουλειά αλλά χάλασε σε λιγότερο από χρόνο!

Τα Ντελόνγκι λένε οτι είναι τα καλύτερα.

4) Μόλις σήμερα μου φέρανε ένα ορθογώνιο κουτί αλογόνου με αερόθερμο, δοχείο νερού και θερμοστάτη. 2200watt, μάρκα "μ'έκαψες".

Θα κάνω τεστ στην σαλοκουζίνα(=40τμ) και στο δωμάτιο μου(=12τμ) και θα ενημερώσω...

5) Για την σαλοκουζίνα, φίλος ψυκτικός που ξέρει τον χώρο καλά, μου έβγαλε ανάγκες της τάξης των 27000BTU και μου πρότεινε 24άρι inverter, δηλ κόστος άνω των 1200 ευρώ τουλάχιστον, πράγμα που δεν μπορώ να καλύψω!!

Link to comment
Share on other sites

Παιδια, τα convectors ΔΕΝ ειναι θερμοπομποι, ειναι αεροθερμα στην ουσια.

 

convector = θερμοπομπός στα αγγλικά, βγένει από το "convection" = μετάδοση θερμότητας μέσω της φυσικής ροής του αέρα.

Φυσικά παίζει ρόλο η τεχνολογία και η ποιότητα κατασκευής του κάθε σώματος.

Απλά, η ένσταση μου είναι οτι οι πωλητές προσπαθούν να πείσουν τον κόσμο οτι με έναν θερμοπομπό των 2KW μπορείς να ζεστάνεις σαλόνι των 40τμ, ενώ με έναν αντίστοιχο απλό κονβέκτορα ή αερόθερμο, δεν μπορείς παρά μόνο ένα δωμάτιο!!

Link to comment
Share on other sites

Εχω ενα αεροθερμο 2000 watt delonghi με το οποιο την εβγαλα περυσι το χειμωνα, θελω να παρω κονβεκτορα delonghi παλι καθως νομιζω πως κανει καλυτερη δουλεια απο το αεροθερμο,και ειμαι αναμεσα σε αυτα:

http://www.tsampas.gr/product.asp?catid=6948

http://www.tsampas.gr/product.asp?catid=6947

ειναι τα ιδια απλα το ενα εχει και ανεμιστηρα για να ζεσταινει το χωρο πιο γρηγορα, επισης εχω δει και κατι κονβεκτορες της davoline που απ'οτι ξερω ειναι ελληνικη

http://www.low-price.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=4141&category_id=442&manufacturer_id=0&option=com_virtuemart

http://www.e-rainbow.gr/Product/3419/Instance/3460/Page/307/

http://www.low-price.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=4189&category_id=442&manufacturer_id=0&option=com_virtuemart

τι λετε;

Edited by some1
Link to comment
Share on other sites

4) Μόλις σήμερα μου φέρανε ένα ορθογώνιο κουτί αλογόνου με αερόθερμο, δοχείο νερού και θερμοστάτη. 2200watt, μάρκα "μ'έκαψες".

Θα κάνω τεστ στην σαλοκουζίνα(=40τμ) και στο δωμάτιο μου(=12τμ) και θα ενημερώσω...

 

Επανέρχομαι με το τεστ:

1) Η ποιότητα κατασκευής της αλογόνου συσκευής είναι της πλάκας!

Ψεύτικα πλαστικά, στοιβαρότητα μηδέν, έχει 4 ράβδους/αντιστάσεις, με το ένα κουμπί ανάβουν οι 2 και με τα 2 κουμπιά ανάβουν και οι 4.

Ο θερμοστάτης είναι "ατομικός" όπως στις περισσότερες συσκευές αυτού του είδους, δεν διαβάζει δηλ την θερμοκρασία του περιβάλλοντος, το ρυθμίζεις εσύ ανάλογα.

Ο ανεμιστήρας, εκτός του οτι έκανε σχετικά ενοχλητικό θόρυβο, δεν αισθάνθηκα την λειτουργία του, δηλ δεν αισθανόμουνα κύμα ζεστού αέρα πάνω μου.

2) Από ζέστη, το έβαλα στην σαλοκουζίνα/καθιστικό που είναι 40τμ. Ο τεχνικός έβγαλε ανάγκες της τάξης των 27000BTU, δηλ 24άρι inverter.

Αυτό το λέω γιατί είναι κρύος χώρος λόγω προσανατολισμού και με μεγάλα ανοίγματα/παράθυρα.

Σε εξωτερική θερμοκρασία περίπου 14C-15C, με τις 2 σκάλες αναμένες, έκανε κάπως δουλίτσα, "έσπασε" δηλ τον χώρο αλλά δεν έσκασα κι από την ζέστη!

Έβγαλα μεν το φούτερ και ήμουνα με το κοντομάνικο, αλλά ΟΚ, νορμάλ.

Η ποιότητα ζέστης που βγάζει είναι ανεπαίσθητη, άρα καλή, δεν είναι καθόλου ενοχλητική εκτός αν πας κοντά του, κάτω από 1,5 μέτρο απόσταση ψήνεσαι, με το ζόρι άντεχα μερικά δευτερόλεπτα πάνω του για να παίξω με τα κουμπιά!

Αυτό σημαίνει οτι δεν πρέπει να υπάρχουν αντικείμενα μπροστά του, πρέπει να βλέπει ανοιχτό χώρο.

3) Η κατανάλωση μετρημένη με το ρολόϊ ήταν 1,5KW σε μισή ώρα συμπεριλαμβανομένου και τις λοιπές οικοσυσκευές.

Η ονομαστική ισχύς του είναι 2,2KW, άρα για μισή ώρα 1,1KW. Τα υπόλοιπα 0,4KW προφανώς θα τα έκαψαν το ψυγείο, τα φώτα, η TV και το PC που δούλευαν ταυτόχρονα, καθώς και άλλες ανενεργές συσκευές όπως κουζίνα, κεραία κλπ.

 

Το συμπέρασμα είναι οτι τα 2,2KW επουδενεί δεν φτάνουν για 40τμ χώρο, και είναι φυσικό, το περίμενα.

Στους 14C-15C, απλά έσπασε τον χώρο, οπότε φαντάζομαι οτι σε χαμηλές θερμοκρασίες θα κρυώσω!

Για να μην το καταδικάσω πάντως, πιστεύω οτι μέχρι 20τμ θα κάνει δουλειά, γιατί στο δωμάτιο των 12τμ που το δοκίμασα για λίγο, το μετέτρεψε σε φούρνο αμέσως.

Ίσως με μια επώνυμη συσκευή με καλύτερη κατασκευή, τα αποτελέσματα να ήταν καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Εχω ενα αεροθερμο 2000 watt delonghi με το οποιο την εβγαλα περυσι το χειμωνα, θελω να παρω κονβεκτορα delonghi παλι καθως νομιζω πως κανει καλυτερη δουλεια απο το αεροθερμο,και ειμαι αναμεσα σε αυτα:

http://www.tsampas.gr/product.asp?catid=6948

http://www.tsampas.gr/product.asp?catid=6947

τι λετε;

 

Το HS20F το έχω στην λίστα αγοράς και μάλλον θα το πάρω τώρα που δοκίμασα το αντίστοιχο αλογόνου...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...