Jump to content

Θέρμανση & θερμαντικές συσκευές


t300
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τα κλιματιστικά σε χαμηλές εξωτερικές θερμοκρασίες δεν αποδίδουν!

Εγω παντως που εχω air condition φετος δεν εχω αναψει καθολου καλοριφερ και ζεσταινομαι μια χαρα.Για τις θερμοκρασιες της Αθηνας πιστευω καλυπτει το air condition ,αρκει να υπαρχουν σε ολα τα δωματια.

Link to comment
Share on other sites

γύρω στa 20 με 25τμ λέω επειδη χρησιμοποιω αεροθερμο δεν μπορω να πω οτι είμαι ικανοποιημένος περισσοτερο κρύο αέρα βγάζει παρά ζεστό. Οσο την ηλεκτρική σομπα με ανεμιστήρα an μπορείς ρώτα τον και πές μου το μοντέλο και τι ειναι. Πχ εχω δει και ηλεκτρικά καλοριφέρ με ανεμιστήρα αλλα και θερμόρομπόυσ με ανεμιστήρα τώρα δεν ξερω εαν λέει κάτι απο αυτa τa δυο.

 

Πώς γίνεται το αερόθερμο να βγάζει κρύο αέρα; :confused:

Link to comment
Share on other sites

Πώς γίνεται το αερόθερμο να βγάζει κρύο αέρα; :confused:

 

βγάζει και ζεστό αλλα επειδη ειναι πολύ μικρο αισθάνομαι οτι βγάζει κρύο αέρα και ελάχιστα ζεστό όποτε κρυωνω περισσοτερο.

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

αλλα και θερμόρομπόυσ με ανεμιστήρα τώρα δεν ξερω εαν λέει κάτι απο αυτa τa δυο.

 

Οι θερμοπομποί δεν έχουν ανεμιστήρα! ! !

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Οι θερμοπομποί δεν έχουν ανεμιστήρα! ! !

 

μερικοι εχουνε και μερικοι οχι ( κυριως οι κονβερτορες εχουνε) και αυτοι οχι ολοι .

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

μερικοι εχουνε και μερικοι οχι ( κυριως οι κονβερτορες εχουνε) και αυτοι οχι ολοι .

 

Πάντως, αν απορρίπτεις κάθε πιθανό τρόπο θέρμανσης για χ, ψ λόγους, θα τελειώσει ο χειμώνας και ακόμα δεν θα έχεις καταλήξει! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Πάντως, αν απορρίπτεις κάθε πιθανό τρόπο θέρμανσης για χ, ψ λόγους, θα τελειώσει ο χειμώνας και ακόμα δεν θα έχεις καταλήξει! :lol:

 

αυτο ειναι το μονο σιγουρο αλλα παραγγειλα τον θερμοπομπο tristar http://www.e-shop.gr/show_main.phtml?id=HAP.000758 που το ειχε προσφορα στο grazy sundays το eshop στα 1500 watt αλλα ακομα δεν μου εχει ερθει και περιμενω... να δω και τι σσοι πραγμα ειναι οι θερμοπομποι. Γενικα εχω ενα καλοριφερ με αντιστασεις και μου εχουνε πει οτι πανω κατω το ιδιο πραγμα κανει με το θερμοπομπο.. Θα το δοκιμασσω και θα πω την γνωμη μου .. Κατι ακυρο ειδα στην θεια μου ενα καλοριφερ αλλα οχι με λαδι με νερο ... Αυτα δεν υπαρχουνε πια; ... γενικα ξερει κανενας εαν το ανανεωνες το νερο; . και εαν αποδιδουνε οσο εαν καλοριφερ λαδιου .. απλως γενικα ρωταω.. εξαλλλου δεν υπαρχουνε πια απο οτι μου εχουνε πει..

Edited by JOHNMEGARYTHMOS

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

αυτο ειναι το μονο σιγουρο αλλα παραγγειλα τον θερμοπομπο tristar http://www.e-shop.gr/show_main.phtml?id=HAP.000758

 

Δεν είναι λίγα τα 1500w; Αν δεν επαρκεί ένα αερόθερμο 2000wat για το χώρο, υπάρχει πιθανότητα να επαρκεί αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι λίγα τα 1500w; Αν δεν επαρκεί ένα αερόθερμο 2000wat για το χώρο, υπάρχει πιθανότητα να επαρκεί αυτό;

 

Φυσικά κ δεν αρκεί.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι λίγα τα 1500w; Αν δεν επαρκεί ένα αερόθερμο 2000wat για το χώρο, υπάρχει πιθανότητα να επαρκεί αυτό;

 

κανονικa ναι. Αλλα θα το δοκιμάσω και βλέπουμε. Εξάλλου ήτανε σε προσφορά.

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

μερικοι εχουνε και μερικοι οχι ( κυριως οι κονβερτορες εχουνε) και αυτοι οχι ολοι .

 

Αυτο θα σε βολεψει υπερ το δεον πιστευω.

 

 

https://www.skroutz.gr/products/show/10711492

LG G2. +huawei p9 lite +samsung e590+motorola moto g2.Sony xa2 ultra
Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να αγοράσω την kerosun CH-900 για δωμάτιο 12τμ. Είναι 1000w οπότε δεν θα καίει πολυ ρεύμα. Το θέμα είναι θα ζεσταίνει καθόλου το δωμάτιο;

http://www.skroutz.gr/s/96114/Kerosun-CH-900.html

 

Δοκίμασα και κονβεκτορα(εναν της delonghi με αέρα) και το δωμάτιο το κάνει φούρνο αλλά ξηραίνει την ατμόσφαιρα χειρότερα και απο αερόθερμο

Edited by Mustikisths
Link to comment
Share on other sites

Κοιτα κατα πως βλεπω οι κριτικες ειναι αρκετα καλες,αλλα για δωματιο πανω απο 15 τετραγωνικα νομιζω θα ζοριζεται λογω λιγων βατ.:) Εσυ ξερεις, αλλα αποφασισε κοντευει να βγει ο χειμωνας.
LG G2. +huawei p9 lite +samsung e590+motorola moto g2.Sony xa2 ultra
Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να αγοράσω την kerosun CH-900 για δωμάτιο 12τμ. Είναι 1000w οπότε δεν θα καίει πολυ ρεύμα. Το θέμα είναι θα ζεσταίνει καθόλου το δωμάτιο;

http://www.skroutz.gr/s/96114/Kerosun-CH-900.html

 

Δοκίμασα και κονβεκτορα(εναν της delonghi με αέρα) και το δωμάτιο το κάνει φούρνο αλλά ξηραίνει την ατμόσφαιρα χειρότερα και απο αερόθερμο

 

Δεν νομίζω να σε βολέψει.... 1.000wat;; Εδώ άλλοι για τον ίδιο χώρο με 2.000w και δεν το κάνει και φούρνο... Για μένα αερόθερμο 2.000w και είσαι κομπλέ. Κι αν ξέρεις να το δουλέψεις, η κατανάλωση δεν είναι τόσο τραγική.

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω να σε βολέψει.... 1.000wat;; Εδώ άλλοι για τον ίδιο χώρο με 2.000w και δεν το κάνει και φούρνο... Για μένα αερόθερμο 2.000w και είσαι κομπλέ. Κι αν ξέρεις να το δουλέψεις, η κατανάλωση δεν είναι τόσο τραγική.

 

τa δυο χίλιαδες watt ειναι 0, 20ευρώ την ώρα δηλαδη δυο κιλό βατορες! Συμφώνα με την διαφήμιση τησ σομπας ροκελ! Στην τηλεόραση και το site τησ δεη που δείχνει στην τηλεόραση. Να ρωτήσω κάτι άλλο οι σομπες χαλαζια οντως δεν καιγονται οι λαμπες όπως στην άλογονου;. Διότι διαφημίζει μια άλλη σομπα με χαλαζια τησ πριμο και ρυθμιζόμενο θερμόστατη που έχει 4 λαμπες.1η λάμπα ειναι 600watt και δεν λειτουργεί με ρυθμιζόμενο θερμόστατη η πρωτη σκάλα αντίστοιχα μόλις βάλεις την άλλη σκάλα ανάβουν και οι δυο επόμενες λαμπες σύνολο καταναλώνει 1800watt αλλα ρυθμίζεις τον θερμόστατη στην θερμοκρασίa που θέλεις και μόλις φτάσει σβήνουν οι δυο λαμπες και μένει μόνο 1η λάμπα με 600watt . Αντίστοιχα εαν βάλεις και την άλλη σκάλα δηλαδη που έχει 4λαμπες ειναι 2400watt αλλα και πάλι με τον θερμόστατη που ρυθμίζεις την θερμοκρασίa μόλις φτάσει την θερμοκρασία σβήνουν οι τρεις λαμπες και μένει μόνο η μια. Πολύ καλή αυτή σε σύγκριση με την άλογονου που δεν κλείνουν οι λαμπες. 89ευρώ έχει μαζί με τa έξοδα αποστολής και έρχεται την επόμενη μερα στο σπίτι σας ! Λέει οτι καλύπτει έναν χωρο μέχρι 50μ2 . Πιστευω οτι ο καθένας γράφει οτι θελει για τον χωρο. Την έχει δοκιμάσει κανένας ; επίσης ξέχασα να αναφέρω τa 600watt ειναι 6λεπτα την ώρα. Το καλο ειναι οτι έχει 2χρόνια εγγυηση.

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
μερικοι εχουνε και μερικοι οχι ( κυριως οι κονβερτορες εχουνε) και αυτοι οχι ολοι .

 

Θερμοπομπός με κονβέκτορας είναι το ίδιο πράγμα σε άλλη γλώσσα.

Οι θερμοπομποί λειτουργούν με φυσική κυκλοφορία του αέρα, χωρίς ανεμιστήρα.

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Οι θερμοπομποί λειτουργούν με φυσική κυκλοφορία του αέρα, χωρίς ανεμιστήρα.

Υπαρχουν και "αεροθερμοι"θερμοπομποι που εχουν ανεμιστηρα

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχουν και "αεροθερμοι"θερμοπομποι που εχουν ανεμιστηρα

 

οντως !! εγω πηρα ενα τις τρισταρ που ειχα αναφερει σε προηγουμενα ποστ δεν μπορω να πω ζεστανει και σχετικα γρηγορα αλλα αμα δεν κλεινεις πορτες παραθυρα και δεν εχει το σπιτι μονωση δεν κανει τιποτα...

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δείτε μια μελέτη του Πολυτεχνείου για το κόστος θέρμανσης.

http://directmirror.com/files/0WHY1QE0

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Ήρθε το μπουγιουρτί της ΔΕΗ σήμερα. Με χρήση αερόθερμου 2 μήνες (σε σύνολο 4). Ήρθε αρκετά πιο πολύ απ' ότι μας έρχεται συνήθως. Βέβαια χρησιμοποιούμε και κλιματιστικά φέτος αλλά δεν ξέρω τι επηρέασε περισσότερο στην αύξηση. Έχω την εντύπωση ότι τα του αερόθερμου με κάτι πρόχειρους υπολογισμούς που έκανα και με μ.ο. χρήσης 2 ώρες τη μέρα, φτάνουν το 50αρικο. Με λίγα λόγια διαπίστωσα ότι καίει αρκετά!
Link to comment
Share on other sites

Μηπως δεν ειναι και τοσο ακριβο....Για δες τις "Λοιπες Χρεωσεις" ή "Ρυθμιζομενες Χρεωσεις"

Στον δικο μου λογαρισμο 550 ευρω....ηταν

1.χαρατσι 70

2. φπα 50

3.ρευμα 230

4.χρεωσεις 200 :blink:

 

Που παμε ρεεεεεεεεεε...πανε καλα ?????? :X:X:X

:X«'Έλληνες ενωθείτε εναντίον του κοινού εχθρού, εναντίον του μίσους, της διχόνοιας και της διαίρεσης, που είναι ό ίδιος μας ο εαυτός» - Θ. ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ.
Link to comment
Share on other sites

σίγουρα καταναλώνει αρκετά, αλλά το πόσο πολύ ή το πόσο λίγο καίει θα το εκτιμήσεις σωστά μόνο σε σύγκριση με το πόσο θα πλήρωνες για εναλλακτική μέθοδο θέρμανσης, δηλαδή πετρέλαιο κατά βάση. Αν σκεφτείς ότι η ελάχιστη ποσότητα που μπορείς να αγοράσεις είναι μισός τόνος, ήτοι 650 ευρώ με την τρέχουσα τιμή, νομίζω ότι κατά πάσα πιθανότητα, τα 50 € που υπολόγισες σε δυο μήνες μάλλον συμφέρουν, έστω κι αν η θέρμανση του καλοριφέρ θα ήταν ανώτερη και για το σύνολο του σπιτιού.
Link to comment
Share on other sites

σίγουρα καταναλώνει αρκετά, αλλά το πόσο πολύ ή το πόσο λίγο καίει θα το εκτιμήσεις σωστά μόνο σε σύγκριση με το πόσο θα πλήρωνες για εναλλακτική μέθοδο θέρμανσης, δηλαδή πετρέλαιο κατά βάση. Αν σκεφτείς ότι η ελάχιστη ποσότητα που μπορείς να αγοράσεις είναι μισός τόνος, ήτοι 650 ευρώ με την τρέχουσα τιμή, νομίζω ότι κατά πάσα πιθανότητα, τα 50 € που υπολόγισες σε δυο μήνες μάλλον συμφέρουν, έστω κι αν η θέρμανση του καλοριφέρ θα ήταν ανώτερη και για το σύνολο του σπιτιού.

 

Κοίτα, ναι καμία σχέση όσα θα ήθελα για πετρέλαιο αλλά αν σκεφτείς ότι το 50αρικο είναι μόνο για το δικό μου χώρο και στο σπίτι υπάρχουν άλλα 5 άτομα εκτός από μένα...ίσως μιλάμε για σπατάλη. Απ' την άλλη έχω ευχαριστηθεί ζέστη και εφόσον φέτος έχουμε επιλέξει να χρησιμοποιούμε λιγότερο τα καλοριφέρ, δεν είχα άλλη εναλλακτική. Έβαλα το a/c κανα δυο φορές αλλά κανεί αρκετό θόρυβο το εξωτερικό μηχάνημα και δεν είδα να αποδίδει τόσο οπότε κατέληξα στο αερόθερμο για τις ώρες που δεν βάζουμε καλοριφέρ. Παίζει μέσα σ' όλα να είναι και η αύξηση 10-15% που λέγανε;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...