Jump to content

Θέρμανση & θερμαντικές συσκευές


t300
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Η επιστημονική τεκμηρίωση είναι κάτι σχετικό στις τεχνικές μελέτες.

Εμείς οι μηχανικοί για να κάνουμε μια τέτοια μελέτη (που στην ουσία είναι εκτίμηση) κάνουμε πάντα κάποιες παραδοχές.

Οι μελέτες αυτές γίνονται πάντα κάτω από κάποιες παραμέτρους τις οποίες πρέπει να διαβάσει ο αναγνώστης. Σκέτα τα αποτελέσματα πολλές φορές ίσως να μην λένε και πολλά πράγματα. Αν κάνετε ένα ψάξιμο θα βρείτε δεκάδες τέτοιες μελέτες με ακραία διαφορετικά αποτελέσματα (προφανώς λόγω των διαφορετικών παραδοχών που έχουν γίνει και των συνθηκών της μελέτης).

Παρόλα αυτά η μελέτη δεν αμφισβητήθηκε.

Απλά χρησιμοποιήθηκε άστοχα καθώς αφορούσε άλλο προϊόν από αυτό του αντικειμένου της κουβέντας!

Άλλο προϊόν ο θερμοσυσσωρευτής και Άλλο ο ηλεκτρικός λέβητας! Καμία σχέση!

Αν δεν είναι ευδιάκριτα τα επιχειρήματα μου, λυπάμαι δεν μπορώ να κάνω κάτι παραπάνω.

Όποιος θέλει, διαβάζει τις απόψεις και τις θέσεις όλων εδώ, το ψάχνει και καταλήγει στα συμπεράσματα του.

Η διαφωνία είναι υγιής έτσι κι αλλιώς!

Καλό σας τριήμερο φίλοι μου!

Edited by fragiad
Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

ΘΗ μελέτη που ανέφερα σαφώς είναι αντικειμενικα.

Σύγκρινε τις θερμίδες που δίνουμε σε ένα χώρο αναλόγως του κόστους. Η θερμότητα που αποδίδει το ηλεκτρικό ρεύμα διαρρεοντας μια αντίσταση, είναι μετρήσιμη με ακρίβεια. Δεν επιδέχεται αμφισβήτηση. Ο ηλεκτρικός λεβητας αποδίδει τις ίδιες θερμίδες με μια ηλεκτρική σόμπα, στην ίδια ισχύ βέβαια.

Ο ηλεκ. θερμοσυσσωρευτης είναι μια ηλεκτρική σόμπα, με πυροτουβλα και θερμομόνωση, ώστε να αποθηκεύει ενέργεια το βράδυ και να την αποδίδει με ανεμιστήρα τις υπόλοιπες ώρες.

Αυτή η θερμότητα όμως παράγεται απλώς με την ροή του ρεύματος στην αντίσταση, που είναι ακριβώς ίδια με του θερμοσίφωνα, λέβητα, κουκουναρας, ηλεκ. σίδερου κλπ.

Επομένως εύκολα και με ακρίβεια μπορούμε να υπολογίσουμε τα πάντα. εφόσον γνωρίζουμε και την τιμή της κιλοβατώρας, ο υπολογισμός του κόστους είναι ακριβεστατος.

Η μόνη παραδοχή είναι η τιμή του ρεύματος και φυσικά δεν υπολογίζεται το κόστος εγκατάστασης.

Γι αυτό λέμε ότι για να δώσουμε σε ένα χώρο Χ θερμίδες, θα δαπανησουμε λιγότερα χρήματα με κάποιον τρόπο και περισσότερα με κάποιον άλλον.

Εμείς οι μηχανικοί δυστυχώς στα σχολεία μας, δεν μάθαμε να σκεφτόμαστε αναλυτικά και χωρίς καλούπια. Γι αυτό οι μελέτες μας πολλές φορές είναι για κλάματα.

Αρκεί να πουλήσουμε αυτό που αφήνει το περισσότερο κέρδος.

Καλή ξεκούραση και χαίρομαι που μπορούμε να βρούμε κάποιο τρόπο να αλλάξουμε γνώμες.

Αυτή η χώρα που ζούμε, δεν γνωρίζει την έννοια συνεργασία. Ήρθε η ώρα να της την μάθουμε.

Edit

Τώρα είδα το προηγούμενο ποστ.

Ναι σπίτι μου και σε μερικούς φίλους τα κλιματιστικά είναι χαμηλά, χωρίς κανένα πρόβλημα.

Επίσης πριν 27 χρόνια στο εξοχικό μου ειχα ανεμογεννητρια και ηλιακό συλλέκτη με πλήρη αυτονομία. Πρέπει να ήμουν ο πρώτος στην Ελλάδα.

Οτι σκέφτομαι τα εφαρμόζω πρώτος, πριν τα προτείνω σε άλλους.

Επίσης η έννοια νυκτερινό τιμολόγιο είναι διφορούμενη. Στην πράξη ότι γλυτώσουμε το βράδυ το πληρώνουμε παραπάνω την μέρα. Θέλει κουβέντα, όπως η απάτη με τα φωτοβολταϊκά.

Edited by pavlitakis1
Link to comment
Share on other sites

Τι θερμότητα μπορεί να αντλήσει ένα κλιματιστικό (inverter ή απλό) από τον ψυχρό εξωτερικό αέρα για να την φέρει μέσα στον χώρο (που εκ των πραγμάτων είναι πιο ζεστός) και τι απόδοση μπορεί να έχει? Όταν δε η εξωτερική θερμοκρασία είναι χαμηλή, κάτω των 10 βαθμών Κελσίου εκεί είναι που δεν μπορεί να θερμάνει καθόλου τον χώρο. . .άστα, εκεί θα παρακαλούσε κανείς να έχει θερμοσυσσωρευτές.

Σχετικά τώρα με την τιμή της κιλοβατώρας. . .

 

 

. . .εννοείται ότι δεν μπορούμε να γνωρίζουμε τι μπορεί να συμβεί αύριο, όμως με την διασπορά ασαφειών δεν τεκμηριώνουμε τίποτα!

 

εχεις μεινει μερικες δεκαετιες πισω και δεν το κατεχεις καθολου. Πλεον, οι αντλιες θερμοτητας ειτες αέρος αερος. ειτε αερος νερου ειναι ΜΑΚΡΑΝ πιο αποδοτικες απο οποιοδηποτε θερμοσυσσωρευτη.

Και καλα, εδω υπαρχει κοσμος που δεν το κατεχει οποτε καποιος μπορει να πειστει για τη δηθεν ανωτερότητα των θερμοσυσσωρευτων , μην πας και τα γραψεις αυτα ομως σε κανενα πιο τεχνικο φορουμ.

Link to comment
Share on other sites

εχεις μεινει μερικες δεκαετιες πισω και δεν το κατεχεις καθολου. Πλεον, οι αντλιες θερμοτητας ειτες αέρος αερος. ειτε αερος νερου ειναι ΜΑΚΡΑΝ πιο αποδοτικες απο οποιοδηποτε θερμοσυσσωρευτη.

Και καλα, εδω υπαρχει κοσμος που δεν το κατεχει οποτε καποιος μπορει να πειστει για τη δηθεν ανωτερότητα των θερμοσυσσωρευτων , μην πας και τα γραψεις αυτα ομως σε κανενα πιο τεχνικο φορουμ.

 

Τα γράφουμε, όχι μόνο εγώ αλλά και πολλοί άλλοι μηχανικοί, σε forum μηχανικών όπου γίνεται αρκετά τεκμηριωμένη κουβέντα και δεν υπάρχουν άσχετα post, χωρίς τεκμηρίωση, σαν το δικό σου! Αν θέλεις ψάξε και θα βρεις! Αν έχεις άποψη κατέθεσε την με επιχειρήματα και χωρίς εντυπωσιασμούς κι άσε τον καθένα εδώ μέσα να κρίνει.

 

Τη στιγμή που η πλειοψηφία στην Ελλάδα θεωρούσε το πετρέλαιο ιδανικό είδος θέρμανσης, χώρες όπως Νορβηγία, Σουηδία, Δανία, Γαλλία, Νέα Ζηλανδία και πάρα πολλές άλλες εγκαθιστούσαν συστήματα ηλεκτρικής θέρμανσης. Θερμοσυσσωρευτές και άλλα συστήματα ηλ. θέρμανσης εγκαθίστανται σε όλο τον κόσμο σήμερα περισσότερο από ποτέ.

 

Pavlitaki νομίζω ότι κάθε σύστημα θέρμανσης έχει τα συν και τα πλην του!

Άλλο κοστίζει λιγότερο και άλλο περισσότερο σε κτήση ή λειτουργία, άλλο ξηραίνει την ατμόσφαιρα άλλο όχι, άλλο προσφέρει αυτονομία στους χώρους του σπιτιού και άλλο όχι, άλλο θέλει συντηρήσεις και άλλο όχι, άλλο ζει για 40 χρόνια κι άλλο για 10.

Και βέβαια μέσα σε όλα αυτά υπάρχει ο μελετητής που άλλοτε είναι αποτελεσματικός και άλλοτε όχι.

Ότι και να πει κανείς τέλειο σύστημα δεν υπάρχει, ούτε και μελετητής. Υπάρχει σύστημα που ταιριάζει περισσότερο ή λιγότερο με τις ανάγκες του κάθε χρήστη οι οποίες σε κάθε περίπτωση θα πρέπει να αναλυθούν -πράγμα το οποίο συμβαίνει σπάνια στην Ελλάδα-!

Η θέρμανση καλό είναι να προσεγγίζεται πολυπαραμετρικά, πολυκριτήρια και όχι μονόπλευρα!

 

Υ.Γ.1: Λες ότι "Στην πράξη ότι γλυτώσουμε το βράδυ το πληρώνουμε παραπάνω την μέρα". Εξήγησε το σε παρακαλώ γιατί εγώ δεν μπορώ να φανταστώ πως μπορεί να συμβαίνει κάτι τέτοιο και πως το συσχετίζεις με τα φωτοβολταϊκά!

Υ.Γ.2: Το θέμα "συνεργασία" που θίγεις είναι ίσως η μεγάλη πληγή της Ελλάδας!

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Θα Είναι οικονομικό το θέμα του ότι γλυτώσουμε το βράδυ το πληρώνουμε την άλλη μέρα.

Και η σύνδεση με την απάτη των φωτοβολταικων είναι κι αυτή οικονομική.

Θα στο πω περιληπτικά λόγω αδυναμίας μου στο γράψιμο.

Η θέση μας στην κατανάλωση ενέργειας θα πρέπει να είναι μόνο προς την πλευρά της οικονομίας.

Οτιδήποτε άλλο δεν έχει αποτέλεσμα.

Μπορεί να πληρώνουμε για νυκτερινό λίγο, αλλά όσο η ΔΕΗ πρέπει να δείξει κέρδη, αναγκαστικά θα κάνει αύξηση στα τιμολόγια και ό,τι κερδίζει κάποιος τα βράδια του χειμώνα, το επιστρέφει σταδιακά όλες τις υπόλοιπες μέρες όλου του χρονου.

Αυτό είχε γίνει κάποτε για να βοηθηθεί η κατανάλωση του βράδυ και βέβαια παραμένει.

Επίσης, όταν η ΔΕΗ πληρώνει την kwh στους παραγωγούς φωτοβολταικων σε 5πλασια τιμή από ότι την πουλάει, βοηθώντας την υπερτιμολογημενη αγορά των πανελς μαζί με την μαύρη αγορά των αδειών, τότε στην διάρκεια του χρόνου, προκαλεί οικονομική ζημιά στην κοινωνία.

Μπορεί να μην φαίνεται βραχυπροθεσμα, αλλά είναι εκεί και η ζημιά γίνεται.

Επίσης, μπορείς να μου δώσεις μια τεχνικά σοβαρή εξήγηση, γιατί οι "μελετητές" δεν προτείνουν τη χρήση ηλεκτρικής κουβέρτες, ώστε να κλείνει σχεδόν η θέρμανση το βράδυ με την ανάλογη οικονομία και καλύτερες συνθήκες υπνου?

Τουλάχιστον σε περιοχές με πολύ κρύο? Γιατί δεν αναφέρεται καν?

Είναι λάθος ο τρόπος σκέψης και κατευθύνεται μόνο στην πώληση. Όλοι υποστηρίζουν το προϊόν που πουλάνε. Αν η ΔΕΗ έδινε επιδότηση στις αντλίες θερμότητας θα είχε περισσότερα κέρδη από την χρηματοδότη σήμερα των φωτοβολταικων.

Με τα φωτοβολταϊκά οι επιδοτήσεις μεταφέρονται στο εξωτερικό. Ακόμα και οι βάσεις εισάγονται με ένα ελάχιστο ποσοστό παροχής υπηρεσιών να μένει στη χώρα.

Η επίσκεψη μου σε εκθέσεις στην Ελλάδα για ψυξη/θέρμανση/φ-β μόνο θλίψη μου προκαλεί με την άγνοια των εκθετών.

ΥΓ

Θεωρώ υπερβολικό το κόστος των θερμοσυσσωρευτων, τόσα λεφτά για λίγα πυροτουβλα, μια αντίσταση και λίγο υαλοβάμβακα. Και αυτό το 40 χρόνια ζωής, δεν αληθεύει.

Edited by pavlitakis1
Link to comment
Share on other sites

Υαλοβάμβακας δεν έμπαινε ποτέ στους θερμοσυσσωρευτές. Έμπαινε πετροβάμβακας ο οποίος τώρα έχει καταργηθεί.

Τώρα χρησιμοποιούνται νέα υλικά μονώσεων με μικρότερο όγκο, που είναι φιλικά προς τον άνθρωπο και το περιβάλλον (οικολογικές μονώσεις). Το παιγνίδι όλο στους θερμ/υτές είναι στις αντιστάσεις και τα υλικά από τα οποία παράγονται. Εκεί είναι που θέλουμε Ποιότητα κατασκευής καθώς ανεβαίνουν σε πολύ υψηλες θερμοκρασίες και για μεγάλο χρονικό διάστημα.

Pavlitaki ο θερμοσυσσωρευτής δεν έχει μείνει εκεί που πιστεύει η πλειοψηφία. Η αρχή λειτουργίας είναι η ίδια αλλά έχουν αλλάξει πολλά στην κατασκευή του.

Τώρα σχετικά με τον κύκλο ζωής τους, επειδή είναι κάτι που το ζω και το γνωρίζω πολύ καλά, όχι μεμονωμένα αλλά σε πλήθος περιπτώσεων και εγκαταστάσεων σε όλη την Ελλάδα, σου λέω ότι κρατάνε πολλά χρόνια, πάνω από 30 - 35, αναλόγως μάρκας και προέλευσης βέβαια και το λέω εμπειρικά και όχι θεωρητικά.

Σχετικά με το νυχτερινό δεν νομίζω ότι μπορεί να συνδεθεί με το θέμα των φωτοβολταϊκών. Για τα φωτοβολταϊκά πληρώνουμε το τέλος ΑΠΕ είτε έχουμε νυχτερινό είτε όχι! Σχετικά με το νυχτερινό, εννοείται ότι κάποιες ώρες το ρεύμα παράγεται με οικονομικότερα μέσα -λόγω χαμηλής ζήτησης τις συγκεκριμένες ώρες- και είναι λογικό η ΔΕΗ να παρακινεί τους καταναλωτές να καταναλώνουν εκείνες τις ώρες. Γενικότερα υπάρχει ανάγκη για καλύτερη κατανομή της ζήτησης μέσα στις ώρες τις μέρας. Γι αυτό πια οι νυχτερινές ώρες χρέωσης δεν είναι μόνο το βράδυ αλλά και το μεσημέρι.

Το κόστος παραγωγής της ηλεκτρικής ενέργειας από την ΔΕΗ έχει πέσει 15% το τελευταίο διάστημα, και γι αυτό ακυρώθηκαν οι τελευταίες αυξήσεις στην κιλοβατώρα. Το "άνοιγμα της αγοράς" τις περισσότερες φορές έχει σαν αποτέλεσμα την μείωση των τιμών, έτσι έγινε και με τις τηλεπικοινωνίες.

Το θέμα των φωτοβολταϊκών σαν επένδυση και σαν επιδότηση είναι ταιράααστια κουβέντα pavlitaki που ίσως συμφωνήσουμε σε μεγάλο βαθμό αλλά δεν νομίζω να συνδέεται με το θέμα του νυχτερινού.

Ειλικρινά δεν μπορώ να σου δώσω μια τεχνικά σοβαρή εξήγηση, γιατί οι "μελετητές" δεν προτείνουν τη χρήση ηλεκτρικής κουβέρτες. Μάλλον πως οι μελετητές ασχολούμαστε με την θέρμανση χώρων. Δηλαδή όταν έχεις να κάνεις μια μελέτη για ένα σπίτι για παράδειγμα, θα φροντίσεις να υπολογίσεις και την θέρμανση των υπνοδωματίων. Αν θέλει κάποιος να πάρει μια ηλεκτρική κουβέρτα να ζεσταίνεται μπορεί να το κάνει αλλά αυτό είναι ανεξάρτητο από την μελέτη. Δηλαδή ο μελετητής οφείλει να υπολογίσει και τα υπνοδωμάτια γιατί δεν χρησιμοποιούνται μόνο για ύπνο όπου κάποιος μπορεί να φοράει την ηλεκτρική κουβέρτα.

Συμφωνώ για το ότι Είναι λάθος ο τρόπος σκέψης και κατευθύνεται μόνο στην πώληση. Ειλικρινά στο λέω συμφωνώ απόλυτα. Και αν κάποιος λειτουργεί έτσι, είναι θέμα χρόνου να τρακάρει έναν τοίχο. Το στοίχημα είναι η ικανοποίηση των αναγκών του ανθρώπου στον βέλτιστο βαθμό! Σε πολλά αντικείμενα όπως και η θέρμανση δεν είναι πολύ εύκολο!

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Επειδή βλέπω ότι μπορούμε να συζητήσουμε, θα σου πω κάτι που έχω δει στην πράξη. Σε μια δεκαετία μάξιμουμ, όλοι οι θερμοσυσσωρευτές που έχω δει σε σπίτια, έχουν βουλωμενους ανεμιστήρες απ τα χνουδια, σκουριασμενους, με μισές αντιστάσεις σε λειτουργία, οι θερμοστάτες ότι κι ότι.

Θα επανέλθω αργότερα.... Πρέπει να δουλέψουμε και λίγο.

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει, το παραπάνω οφείλεται στη λογική που επικρατεί, εγκαθιστώ κάτι και έχει ο Θεός.

Όλες οι HVAC εγκαταστάσεις χρειάζονται περιοδικό έλεγχο και συντήρηση.

http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μια φορά τον χρόνο καλό είναι να καθαρίζεται το φιλτράκι που έχουν στην ροή του αέρα και το βεντιλατέρ. Αυτό γίνεται εύκολα από τον χρήστη. Δεν απαιτείται τεχνικός ή ειδικός. Από κει και πέρα παίζει ρόλο κι αυτό που λέμε ποιότητα κατασκευής.

Pavlitaki αν είσαι ή έρχεσαι στην Κρήτη (λόγω του επιθέτου το υποθέτω) έλα να με βρεις όποτε θέλεις στο Ηράκλειο να πάμε μια βόλτα να δούμε πολλά και πολλών ετών μηχανήματα με σωστούς χρήστες αλλά και καλής κατασκευής για να βεβαιώσεις ότι δουλεύουν μια χαρά και ότι η πλειοψηφία είναι ικανοποιημένοι. Για την Θεσσαλονίκη βέβαια δεν το συζητάμε, εκεί υπάρχουν ποσοστιαία πολλές εγκαταστάσεις.

 

ΥΓ: Γιατί να μην μπορούμε να συζητήσουμε. Σαν πως έχουμε τίποτα να χωρίσουμε! Απόψεις ανταλλάσσουμε και τα συμπεράσματα ο καθείς κι απάνω του! Το πιο εύκολο είναι να αρχίσει ο ένας να υποτιμάει τον άλλο και να χαλάσει άλλο ένα forum. Το δύσκολο είναι να τεκμηριώσει κανείς τις απόψεις του και να προσπαθήσει να κατανοήσει και να σεβαστεί και τις απόψεις των άλλων!

Καλό απόγευμα.

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Υαλοβάμβακας δεν έμπαινε ποτέ στους θερμοσυσσωρευτές. Έμπαινε πετροβάμβακας ο οποίος τώρα έχει καταργηθεί.
Εχεις δίκιο. Λάθος του πληκτρολογίου στην πρόβλεψη.

Η αρχή λειτουργίας είναι η ίδια αλλά έχουν αλλάξει πολλά στην κατασκευή του.

Ναι ...παραμένουν σε χαμηλό λόγο απόδοσης σε σχέση με άλλους τρόπους θέρμανσης.

Βασικά πιστεύω ότι ο ηλεκτρισμός θα μπορούσε να ήταν βασικός στη θέρμανση, αλλά αν πραγματικά γίνει αυτό οι γραμμές μεταφοράς θα καταρρεύσουν. Κι αυτό μεγάλη κουβέντα. Ο θερμ. βαθμός απόδοσης των γεννητριών(όταν χρησιμοποιούνται ατμοστρόβιλοι,οχι ΜΕΚ) είναι μεγαλύτερος ακόμη και των καυστήρων πετρελαίου/αερίου, αλλά η υποδομή στη μεταφορά του έχει πρόβλημα.

Τώρα σχετικά με τον κύκλο ζωής τους, επειδή είναι κάτι που το ζω και το γνωρίζω πολύ καλά, όχι μεμονωμένα αλλά σε πλήθος περιπτώσεων και εγκαταστάσεων σε όλη την Ελλάδα, σου λέω ότι κρατάνε πολλά χρόνια, πάνω από 30 - 35, αναλόγως μάρκας και προέλευσης βέβαια και το λέω εμπειρικά και όχι θεωρητικά.

Εδώ διαφωνώ. Εμπειρικά το αναφέρω, γιατί με την χαμηλή τιμή του πετρελαίου και την εμφάνιση των κλιματιστικών, όλοι πήγαν μαζικά σε αυτούς τους τρόπους θέρμανσης, πρίν 15 χρόνια. Αυτή είναι η δικιά μου η εμπειρία. Δεν υπάρχουν πουθενά σχεδόν τόσο παλιοί θερμοσυσσωρευτές. και η αίσθηση του ζεστού πατώματος στο μπανιο η στην κρεββατοκάμαρα ,τον χειμώνα, είναι αναντικατάστατη.

είναι λογικό η ΔΕΗ να παρακινεί τους καταναλωτές να καταναλώνουν εκείνες τις ώρες. Γενικότερα υπάρχει ανάγκη για καλύτερη κατανομή της ζήτησης μέσα στις ώρες τις μέρας. Γι αυτό πια οι νυχτερινές ώρες χρέωσης δεν είναι μόνο το βράδυ αλλά και το μεσημέρι.

Το κόστος παραγωγής της ηλεκτρικής ενέργειας από την ΔΕΗ έχει πέσει 15% το τελευταίο διάστημα, και γι αυτό ακυρώθηκαν οι τελευταίες αυξήσεις στην κιλοβατώρα. Το "άνοιγμα της αγοράς" τις περισσότερες φορές έχει σαν αποτέλεσμα την μείωση των τιμών, έτσι έγινε και με τις τηλεπικοινωνίες.

Η απελευθέρωση των τηλεπικοινωνιών έφερε την χρονοχρέωση και αύξησε σημαντικά τα τέλη. Αν υπολογίσεις το κόστος της κιλοβατώρας σε σχέση με την τιμή βασικών αγαθών (λάδι,ψωμί κλπ), θα δείς ότι το ρεύμα ήταν φτηνότερο πριν 20-30 χρόνια.

Και φαντάσου οι μισοί να βάζανε θερμοσυσσωρευτές, πως θα μπορούσε το δίκτυο να αντέχει τέτοια φορτία.

Το θέμα των φωτοβολταϊκών σαν επένδυση και σαν επιδότηση είναι ταιράααστια κουβέντα pavlitaki που ίσως συμφωνήσουμε σε μεγάλο βαθμό αλλά δεν νομίζω να συνδέεται με το θέμα του νυχτερινού.
Συνδέεται μόνο στο θέμα της επιδότησης.

Ειλικρινά δεν μπορώ να σου δώσω μια τεχνικά σοβαρή εξήγηση, γιατί οι "μελετητές" δεν προτείνουν τη χρήση ηλεκτρικής κουβέρτες. Μάλλον πως οι μελετητές ασχολούμαστε με την θέρμανση χώρων. Δηλαδή όταν έχεις να κάνεις μια μελέτη για ένα σπίτι για παράδειγμα, θα φροντίσεις να υπολογίσεις και την θέρμανση των υπνοδωματίων. Αν θέλει κάποιος να πάρει μια ηλεκτρική κουβέρτα να ζεσταίνεται μπορεί να το κάνει αλλά αυτό είναι ανεξάρτητο από την μελέτη. Δηλαδή ο μελετητής οφείλει να υπολογίσει και τα υπνοδωμάτια γιατί δεν χρησιμοποιούνται μόνο για ύπνο όπου κάποιος μπορεί να φοράει την ηλεκτρική κουβέρτα.
Εγώ βλέπω ότι κι εσύ δεν ξέρεις ποιά είναι η ηλεκτρική κουβέρτα. :)Δεν φοριέται η ηλεκρική κουβέρτα αλλά μπαίνει σαν υπόστρωμα στο κρεβάτι, κάτω απ το κατωσέντονο.:D Ετσι μπορούμε να χαμηλώσουμε την θερμοκρασία κατά την διάρκεια του ύπνου, με ανάλογη οικονομία που είναι σημαντική. Ο μελετητής έχει υποχρέωση να τα μετρήσει όλα και να έχει στόχο την καλύτερη ζωή του ανθρώπου. Επίσης θα έπρεπε να δίνει βασικές οδηγίες σ αυτούς που ζούν στους υπό μελέτη χώρους. Δλδ θεωρώ απαράδεκτο να επιβαρύνεται το ίδιο στην θέρμανση ένα διαμέρισμα καπνιστών που ζούν όλη μέρα με ανοικτά παράθυρα, από κάποιο άλλο διαμέρισμα που κατοικείται λιγότερες ώρες λόγω εργασίας και δεν υπάρχουν καπνιστές.

Συμφωνώ για το ότι Είναι λάθος ο τρόπος σκέψης και κατευθύνεται μόνο στην πώληση. Ειλικρινά στο λέω συμφωνώ απόλυτα. Και αν κάποιος λειτουργεί έτσι, είναι θέμα χρόνου να τρακάρει έναν τοίχο. Το στοίχημα είναι η ικανοποίηση των αναγκών του ανθρώπου στον βέλτιστο βαθμό! Σε πολλά αντικείμενα όπως και η θέρμανση δεν είναι πολύ εύκολο!

Κανείς δεν τρακάρει τοίχο. Απλώς βγάζει περισσότερα χρήματα από τους άλλους. Η ανάγκες των ανθρώπων είναι ίδιες σ όλα τα μήκη και πλάτη της γής. Μια σωστή μελέτη μπορεί να εκμεταλευθεί πολλούς παράγοντες για δώση θέρμανση με οσο το δυνατόν μεγαλύτερη οικονομία...σε χρήματα αλλά και σε προστασία του περιβάλλοντος.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα , εχω εναν χωρο με 3 δωματια συνολο στα 35 τετραγωνικα.

σκεφτομαι για 8ερμοπομπο , μηπως εχετε καποια αξιοπιστη λυση ?

σκεφτομαι γι αυτον... δλδ να τον βαλω στον διαδρομο και να ζεστενονται και τα 3 δωματια...

http://www.tzaros.gr/p.Philco-PCA-AG-2000-EF-PLUS.890281.html

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα , εχω εναν χωρο με 3 δωματια συνολο στα 35 τετραγωνικα.

σκεφτομαι για 8ερμοπομπο , μηπως εχετε καποια αξιοπιστη λυση ?

σκεφτομαι γι αυτον... δλδ να τον βαλω στον διαδρομο και να ζεστενονται και τα 3 δωματια...

http://www.tzaros.gr/p.Philco-PCA-AG-2000-EF-PLUS.890281.html

 

Δεν νομίζω να κάνεις δουλειά με 2000βατς. Πιστεύω ότι θα πετάξεις τα λεφτά.

Γιατί δεν σκέφτεσαι τη λύση του κλιματιστικου. Ακόμα κι ένα δωδεκαρι του καρφουρ η του ισοπ θα βγάλει άνετα 2 χρονιές και θαχεις βγάλει τα λεφτά του από την οικονομία του ρεύματος και μόνο. Κι αν κρατήσει παραπάνω, ακόμα καλύτερα. Και μπορείς να πληρώσεις και σε άτοκες δόσεις.

Edited by pavlitakis1
Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω να κάνεις δουλειά με 2000βατς. Πιστεύω ότι θα πετάξεις τα λεφτά.

Γιατί δεν σκέφτεσαι τη λύση του κλιματιστικου. Ακόμα κι ένα δωδεκαρι του καρφουρ η του ισοπ θα βγάλει άνετα 2 χρονιές και θαχεις βγάλει τα λεφτά του από την οικονομία του ρεύματος και μόνο. Κι αν κρατήσει παραπάνω, ακόμα καλύτερα. Και μπορείς να πληρώσεις και σε άτοκες δόσεις.[/QUOT

 

Πολύ σωστή η παρατήρηση, αλλά και το 12άρι αυτό πάλι δεν κάνει τίποτε. Έχω 12άρι fujitsu παλιάς τεχνολογίας σε 35 τμ ενιαίο χώρο και ετοιμάζομαι να το πετάξω και να βάλω 18άρι inverter. Για κρύο καλό είναι αλλά για θέρμανση δεν αρκεί.

Link to comment
Share on other sites

35 τμ με έναν θερμοπομπό? Μη το τολμήσεις. Δεν θα μπορεί να πιάσει τις θερμοκρασίες και δεν θα κλείνει ο θερμοστάτης ποτέ. Επικίνδυνο μου φαίνεται.
Link to comment
Share on other sites

 

Πολύ σωστή η παρατήρηση, αλλά και το 12άρι αυτό πάλι δεν κάνει τίποτε. Έχω 12άρι fujitsu παλιάς τεχνολογίας σε 35 τμ ενιαίο χώρο και ετοιμάζομαι να το πετάξω και να βάλω 18άρι inverter. Για κρύο καλό είναι αλλά για θέρμανση δεν αρκεί.

Θα σου πρότεινα να μην το πετάξεις αν ο συμπιεστής δεν τάχει φτύσει. Κάτι που λειτουργεί, δεν το πετάμε. Βάλε κάποιο καινούργιο, αλλά κράτησε και το παλιό.

Βασικά τα ινβερτερ σε σχέση με τα class A, έχουν μικρή διαφορά στην κατανάλωση, που συχνά δεν δικαιολογείται από την διαφορά τιμής.

Τώρα για τον φίλο, την λύση του θερμοπομπου σε αυτήν την τιμή, την βρίσκω πολύ υπερτιμημένη και με μεγάλη κατανάλωση σε σχέση με την απόδοση.

Αν υπάρχει οικονομικό πρόβλημα, ή λύση του θερμοπομπου να αποκλειστεί και στη θέση του να μπουν απλά αεροθερμα, σε κάθε δωμάτιο κόστους 20-30 € το ένα.

Σε συνδυασμό με ηλεκτρικές κουβέρτες, μπορούμε να έχουμε θέρμανση με υποφερτό κόστος εγκατάστασης και καλύτερη ποιότητα υπνου, χωρίς την ανάγκη θέρμανσης του χώρου κατά την διάρκεια του υπνου.

Βέβαια κορυφαία λύση, είναι νομίζω, ένα δυνατό κλιματιστικό κλάσης Α, γιατί θα δουλεύει στο φουλ έτσι κι αλλιώς.

ΥΓ.

Τα χαρακτηριστικα που αναφέρονται στο λινκ, προκαλούν ένα χαμόγελο, για να μην πω κάτι κακό.

Link to comment
Share on other sites

Τι γνώμη έχετε για τις ξυλόσομπες που πουλάει το praktiker (πχ http://www.praktiker.gr/p/thermastra-ksylou-t-40-34275) ;

I can't tell you what the Cuore Sportivo is...

You have to see it for yourself.

Link to comment
Share on other sites

Τι γνώμη έχετε για τις ξυλόσομπες που πουλάει το praktiker (πχ http://www.praktiker.gr/p/thermastra-ksylou-t-40-34275) ;

 

Εχω παρόμοια στο δεύτερο σπίτι μου στο χωριό. Πολύ και καλή ζέστη + την βιοενέργεια του ξύλου.

Εγώ έχω προσθέσει κι ένα ανεμιστήρα κι στο πλάι και το μπουρί κάνει λίγο παραπάνω διαδρομή.

Αν εξαιρέσεις το πρόβλημα της τροφοδοσίας που έχουν όλα αυτά, το εγκρίνω, έστω κι αν οικολογικά έχει θέμα.

Το βράδυ την γεμίζω και κατεβάζω τον αέρα και βγάζω ένα 5ωρο.

Λιγο ακριβούτσικο μου φαίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Τι γνώμη έχετε για τις ξυλόσομπες που πουλάει το praktiker (πχ http://www.praktiker.gr/p/thermastra-ksylou-t-40-34275) ;

 

για 8,5 kw ακριβη. εχω βρει με 290Ε ελληνικη 13ΚW και με φουρνακι. χωρις φουρνακι 270ε.

kai με 395 αεροθερμη ελληνικη 9KW .

ψαχνω για τον πεθερο μου τωρα για αυτο στο λεω.

δες στο σκρουτζ.

Link to comment
Share on other sites

γεια σας κι απο μένα.

Αγόρασα εναν convector της Delongi 2KW πέρυσι , αν και δεν τον χρησιμοποίησα πολλές φορές, θυμάμαι πάντως πως το δωμάτιο 20μ2 το ζέστανε παρα πολυ γρήγορα και η αίσθηση της ζέστης που καταλάβαινα ήταν πολυ καλύτερη απο αυτή του κλιματιστικού. Θα μπορουσα να πω πως ήταν ίδια, αν οχι καλύτερη, με αυτή του καλοριφέρ. Ευχάριστη αίσθηση πάντως!

Εν' όψη του χειμώνα που έρχεται σκέφτομαι χρησιμοποιήσω τον convector περισσότερο αλλά με απασχολεί η κατανάλωση στο ρευμα.

Ένα 5ωρο ή 6ωρο λειτουργίας την μέρα πόσο περίπου θα κοστίσει;

 

Μια άλλη σκέψη ειναι στην υπάρχον εγκατάσταση καλοφιφερ του σπιτιού (περίπου 80μ2) να γινει αντικατάσταση του καυστήρα/λέβητα πετρελαίου με ενα 28ρι (KW) επίτχοιχο που αντί για φυσικό αέριο να γινεται παροχή απο φιάλες (βλέπε coral gas) και να πληρώνεις ανάλογα με την κατανάλωση που κάνεις τις φιάλες, που απ'οτι είδα ειναι φθηνές.

Τι πιστεύετε; Υπάρχει κανείς με τέτοια εγκατάσταση για να πει εντυπώσεις απο θέμα κατανάλωσης;

[ f i l i p p o s ] - [ lokalize.gr ]

Link to comment
Share on other sites

γεια σας κι απο μένα.

Αγόρασα εναν convector της Delongi 2KW πέρυσι , αν και δεν τον χρησιμοποίησα πολλές φορές, θυμάμαι πάντως πως το δωμάτιο 20μ2 το ζέστανε παρα πολυ γρήγορα και η αίσθηση της ζέστης που καταλάβαινα ήταν πολυ καλύτερη απο αυτή του κλιματιστικού. Θα μπορουσα να πω πως ήταν ίδια, αν οχι καλύτερη, με αυτή του καλοριφέρ. Ευχάριστη αίσθηση πάντως!

Εν' όψη του χειμώνα που έρχεται σκέφτομαι χρησιμοποιήσω τον convector περισσότερο αλλά με απασχολεί η κατανάλωση στο ρευμα.

Ένα 5ωρο ή 6ωρο λειτουργίας την μέρα πόσο περίπου θα κοστίσει;

 

Μια άλλη σκέψη ειναι στην υπάρχον εγκατάσταση καλοφιφερ του σπιτιού (περίπου 80μ2) να γινει αντικατάσταση του καυστήρα/λέβητα πετρελαίου με ενα 28ρι (KW) επίτχοιχο που αντί για φυσικό αέριο να γινεται παροχή απο φιάλες (βλέπε coral gas) και να πληρώνεις ανάλογα με την κατανάλωση που κάνεις τις φιάλες, που απ'οτι είδα ειναι φθηνές.

Τι πιστεύετε; Υπάρχει κανείς με τέτοια εγκατάσταση για να πει εντυπώσεις απο θέμα κατανάλωσης;

 

2kwh /1ωρα = 0,25€ Χ 6 ωρες=1,5 € χ 30 ημ = 45€ περίπου τον μήνα.

Αλλά 6 ωρες ειναι λίγες. Μην το συγκρίνεις με το καλοριφέρ, γιατί το ποσόν της θερμότητας που αποδίδει το καλοριφερ, είναι πολύ μεγαλύτερο, στον ιδιο χρόνο.

Ειδικά αν είναι κοντά σε τοίχο και τον θερμαίνει, ο τοίχος συνεχίζει να αποδίδει την θερμότητα που απορόφησε και μετα το κλείσιμο της θέρμανσης.

Στη δικιά σου περίπτωση ζεσταίνεται μόνον ο αέρας, που γρήγορα όμως κρυώνει μόλις το κλείσεις. Και αυτές οι απότομες διακυμάνσεις, δεν είναι καλές για την υγεία των ενοίκων.

Το κόστος του αερίου είναι μεγαλύτερο στη φιάλη + την ταλαιπωρία να αλλάζεις φιάλες κάθε μέρα.(εκτός αν στην περιοχή σου υπάρχει υπηρεσία που το κάνει). Γενικά όμως φαίνεται καλύτερη λύση, σε ποιότητα.

Χρειάζονται περισσότερα στοιχεία για να γίνει πρόταση. Πόσα άτομα μένουν στο σπίτι, πόσες ώρες βρίσκονται σπίτι/τι κάνουν, ηλικίες/κατάσταση, μόνωση σπιτιού/ανοιγματα, εξωτερικές θερμοκρασίες, τοποθεσία, υπάρχουσες υποδομές, οικονομική κατάσταση ενοίκων, γειτονικά διαμερίσματα και τιμή του υγραερίου + ποιός επιβαρύνεται την τροφοδοσία.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ.

45 ευρώ το μήνα για ενα μονο δωμάτιο δεν ειναι πολλά;

 

Οσον αφορά την φιάλη δεν νομίζω να γινεται αλλαγή κάθε μέρα, άσε που υπάρχουν πρατήρια εδω που διαφημίζουν οτι τα φέρνουν στο σπίτι.

Στο ίντερνετ είδα πως κόστος φιάλης ειναι γύρω στα 28-30ευρώ.

 

Το σπίτι εχει μόνωση στην οροφή (μονοκατοικία) ενω πριν απο αρκετά χρόνια την εξωτερική πλευρά του σπιτιού την χτίσαμε με πέτρα. Έτσι στην ουσία είναι σαν να εχει διπλό τοίχο, ο κανονικός κ ενα ακόμα επίπεδο με χοντρή πέτρα (με τσιμέντο κτλ κτλ), οπότε φαντάζομαι θα λειτουργεί κι αυτό σαν μονωση.

 

Ενα 8ωρο με 10ωρο γινόταν χρήση του καλοριφέρ, μέσο όρο. Κάποιες μερες μπορεί και 6ωρο. Γι αυτό και σκέφτομαι την λύση του επίτοιχου με την φιάλη, εανε είναι πιο οικονομική και συμφέρουσα απο θέμα απόδοσης και τιμής.

[ f i l i p p o s ] - [ lokalize.gr ]

Link to comment
Share on other sites

2kwh /1ωρα = 0,25€ Χ 6 ωρες=1,5 € χ 30 ημ = 45€ περίπου τον μήνα.

 

Θερμοστατικές διακοπές δεν υπολογίζετε?

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Το μηχάνημα κάνει διακοπές απο τον θερμοστάτη αλλά πως υπολογίζεται αυτό; Απλά γνωρίζω πως θα ειναι λιγότερο απο 45€

[ f i l i p p o s ] - [ lokalize.gr ]

Link to comment
Share on other sites

Το σπίτι εχει μόνωση στην οροφή (μονοκατοικία) ενω πριν απο αρκετά χρόνια την εξωτερική πλευρά του σπιτιού την χτίσαμε με πέτρα. Έτσι στην ουσία είναι σαν να εχει διπλό τοίχο, ο κανονικός κ ενα ακόμα επίπεδο με χοντρή πέτρα (με τσιμέντο κτλ κτλ), οπότε φαντάζομαι θα λειτουργεί κι αυτό σαν μονωση.

Δυστυχώς δεν είναι μονωση ο πέτρινος τοίχος αν δεν υπάρχει μονωτικο υλικό.

Ο διπλός τοίχος αν δεν υπάρχει μονωτικο υλικό ανάμεσα, στην πράξη δεν προσφέρει μονωση.

 

Επίσης αν το καλοριφέρ δούλευε 8-10 ώρες, γιατί να υπολογίσουμε μόνο 6 ώρες το ηλ. σώμα.;

Δεν έχει φυσικό αέριο η περιοχή σου; Η φιάλη είναι αρκετά ακριβότερη.

Θερμοστατικές διακοπές δεν υπολογίζετε?

 

Σε έναν χώρο 4χ5 μέτρα, χωρίς μονωση οι διακοπές δεν πρέπει να είναι σημαντικές γι αυτό δεν τις υπολόγισα και είπα απλώς περίπου.

Link to comment
Share on other sites

τον convector τον προορίζω για το δωμάτιο μου, οπότε θα ειναι σε λειτουργία τις ώρες που θα ειμαι κι εγώ μεσα. Το πολύ 6ωρο κ αν!

Σχετικά με το φυσικό αέριο, ναι , έχει έρθει το δίκτυο στην περιοχή μου αλλά σκέφτηκα πως με τις φιάλες δεν θα υπάρχει πάγιο και μηνιαίος λογαριασμός σε περιόδους που μπορεί και να μην ανάψει ποτέ (βλέπε καλοκαίρι). Άσε που έχω δει λογαριασμούς 150ρια και 200ρια το μήνα που πιστεύω πως με φιάλη θα ειναι πιο οικονομικό, αν κ αυτό εξαρτάται απο την χρήση/κατανάλωση. Ίσως με το φυσικό αέριο να ξεγελιέσαι και να ξεθαρεύεις ως προς την χρήση ενώ με την φιάλη να εισαι πιο προσεκτικός. Δεν ξέρω...

Θεωρείτε δηλαδή πως με την ίδια χρήση στο φυσικό αέριο θα ειναι πιο οικονομικά (kwh μαζί με πάγιο) απ'οτι στην φιάλη;

[ f i l i p p o s ] - [ lokalize.gr ]

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...