Jump to content

Θέρμανση & θερμαντικές συσκευές


t300
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εγώ εχω τον kiturami turbo nox low noise 17άρι συμπύκνωσης πετρελαίου (Χανιά) έχω την θερμοκρασία νερού 65 βαθμούς.Νομίζω πάνω απο 70 δεν κάνει συμπύκνωση. Εχω θερμοκρασία μεχρι 20 στο σπίτι πολύ άνετα με 57% υγρασία μέσα.Αυτός νομίζω είναι ο οικονομικότερος τρόπος λειτουργίας μπορώ να τον ρυθμίσω φυσικά το νερό και στούς 80ο αλλά η κατανάλωση πιστεύω θα ανέβει κατακόρυφα.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Η εξωτερική θερμοκρασία, η μόνωση της οικίας και ο αριθμός των θερμαντικών σωμάτων επηρεάζουν όλα μαζί κατά πόσο η θερμοκρασία νερού των 60 κελσιου είναι αρκετή να παρέχει συνθήκες θερμικής άνεσης στην οικία.
Ας μην επεκταθω περισσότερο γιατί η συζήτηση αυτή είναι μεγάλη.
Εν τάχει θα σου πω ότι η λανθάνουσα θερμότητα των καυσαερίων η οποία στους λέβητες συμπύκνωσης προσλαμβάνεται είναι στο μέγιστο της, 20%.

Sent from my RMX2001 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλησπέρα παιδιά. Ήθελα να ρωτήσω αν ξέρει κάποιος πώς να δουλεύουμε ένα κλιματιστικό με τον καλύτερο δυνατό τρόπο ώστε να έχουμε την καλύτερη απόδοση και οικονομία.
Συγκεκριμένα μιλάω για θέρμανση με midea breezeless 9αρι σε περίπου 16-20τμ. Τι εννοώ? Σε τί θερμοκρασία να το βάζουμε σε εκκίνηση πχ τούρμπο η 26 βαθμούς και μετά κατέβασμα η από την αρχή 21? Ο ανεμιστήρας σε δυνατό η χαλαρό?
Τα ρωτάω γιατί εμένα την μια μέρα μου γράφει 1 kw και την άλλη 0.23kw.
Το έχω λίγες μέρες και δεν έχω ακόμα σαφή εικόνα.

Στάλθηκε από το MI 9 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Αν το βάλεις στους 26 , δεν σημαίνει ότι θα θερμένει περισσότερο ή πιο γρήγορα. 

Σημαίνει ότι όταν φτάσει στους 26 θα σταματήσει. 

Οπότε δεν έχει νόημα να το βάλεις πρώτα στους 26 και μετά στους 21 . Το βάζεις από την αρχή στην θερμοκρασία που θέλεις να έχει το δωμάτιο. 

Το Τούρμπο ίσως να δίνει περισσότερη θέρμανση , πιό γρήγορα. 

Ο ανεμιστήρας είναι καλύτερα στο δυνατό για να χτυπάει η ζέστη και πιο μακριά αφού έχεις τόσο μεγάλο χώρο.

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...