Jump to content

Θέρμανση & θερμαντικές συσκευές


t300
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κανει δουλεια, αλλα οσο μακρυτερα ειναι απο το θερμαντικο σωμα τοσο καλυτερα. Και θα δεις ποσο πρεπει να οριζεις την θερμοκρασία στον θερμοστατη. Συνηθως πανω απο αυτη που θελεις να εχει το δωματιο.
OK ευχαριστω πολυ.

Tcl 20 5g

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!Μπορεί κάποιος με Φυσικό Αέριο, να μας πει αν του έρχεται όντως φθηνότερα από το πετρέλαιο, και πόσο;Εγώ, εδώ και 5 χρόνια έχω τα κλιματιστικά ,κυρίως στο νυχτερινό και έκαψα 4009kwh στη ΔΕΗ..πλήρωσα 494 ευρώ.Πετρέλαιο έβαζα περίπου 700λιτρα..

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Καθε ποτε πρεπει να γινεται σερβις σε καυστηρες αεριου?

Ισχυει το καθε χρονο?

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καθε ποτε πρεπει να γινεται σερβις σε καυστηρες αεριου?

Ισχυει το καθε χρονο?

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

 

εμεις καθε χρονο κανουμε, μας εχουν πει ειναι υποχρεωτικο απο την ΔΕΠΑ

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ.

Εβαλα φυσικό αέριο στο διαμ/μα και περιμένω έλεγχο και στη συνέχεια έναυση γιατί κάποια στιγμή θα πλακώσουν και τα κρύα.

Η εγκατάσταση αποτελείται από τον εξωτερικό καυστήρα-λέβητα που συνδέεται με χάλκινους σωλήνες και θερμαίνει παλαιού τύπου σώματα σιδερένια.Οταν τους είπα σ' αυτούς που ανέλαβαν τις εργασίες εγκατάστασης για τον κίνδυνο που υπάρχει να καταστραφούν τα σώματα από την επαφή με το χαλκό των σωλήνων λόγω ηλεκτρολύσεως,μου είπαν ότι δεν υπάρχει κίνδυνος,εγώ όμως φοβάμαι.

Εικόνα εδώ.http://www.michanikos.gr/topic/17424-%CE%97%CE%BB%CE%B5%CE%BA%CF%84%CF%81%CF%8C%CE%BB%CF%85%CF%83%CE%B7-%CE%94%CE%AF%CE%BA%CF%84%CF%85%CE%BF-%CE%B8%CE%AD%CF%81%CE%BC%CE%B1%CE%BD%CF%83%CE%B7%CF%82-%CE%BC%CE%B5-%CF%87%CE%B1%CE%BB%CE%BA%CF%8C-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CF%83%CE%AF%CE%B4%CE%B7/page-8

Εχει ασχοληθεί κανείς με το θέμα;

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Ανωδιο δεν χρησιμοποιησαν;
Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

Ανωδιο δεν χρησιμοποιησαν;

Εννοείς σε κάθε σώμα ;Οχι.Αν εννοείς στον καυστήρα-λέβητα,δεν γνωρίζω αν έχει από τη μάνα του,γιατί κανείς δεν μου το ανέφερε.

Θα πάρω τηλ. στην εταιρία που φέρνει τους καυστήρες,(Radiant),και θα ρωτησω τα πάντα,διαολίζομαι δε γιατί δεν το έκανα πριν από την τοποθέτηση.:mad:

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

εμεις καθε χρονο κανουμε, μας εχουν πει ειναι υποχρεωτικο απο την ΔΕΠΑ

Με κάποιους που το συζήτησα, αλλος το κανει καθε χρονο, αλλος καθε 3, άλλος καθε 4....

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Aυτό θα κάνω,μιάς και ρώτησα και την εταιρία,αλλά δεν ήξερα τη συγκεκριμένη συσκευή που φαίνεται καλή,από τη στιγμή που λέει ότι δεν παρεμβαίνει το Μαγνήσιο στο κύκλωμα του νερού,και έτσι μπορεί να είναι και πόσιμο.

Το έχεις βάλει σε δική σου εγκατάσταση;

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Μιας και εδώ και 4-5 χρόνια έχουμε σταματήσει στην πολυκατοικία να βάζουμε πετρέλαιο για να ζεσταθούμε, πρέπει να σκεφτώ άμεσα και γρήγορα τι θερμαντικό μέσο να βάλω στο δωμάτιο όπου θα κοιμάται το νεογέννητο παιδί μου.

Κάτι που δεν θα είναι κλιματιστικό γιατί δεν το θέλει η σύζυγος (νομίζω ότι και για το μωρό δεν είναι καλό και υγιεινό) και που θα είναι αποτελεσματικό αλλά και οικονομικό.

Με τα λίγα που γνωρίζω προσανατολίζομαι σε θερμοπομπό. Έχετε να μου προτείνετε κάτι αξιόλογο και δοκιμασμένο (και όχι πολύ ακριβό) για δωμάτιο περίπου 30τμ;

Link to comment
Share on other sites

Μιας και εδώ και 4-5 χρόνια έχουμε σταματήσει στην πολυκατοικία να βάζουμε πετρέλαιο για να ζεσταθούμε, πρέπει να σκεφτώ άμεσα και γρήγορα τι θερμαντικό μέσο να βάλω στο δωμάτιο όπου θα κοιμάται το νεογέννητο παιδί μου.

Κάτι που δεν θα είναι κλιματιστικό γιατί δεν το θέλει η σύζυγος (νομίζω ότι και για το μωρό δεν είναι καλό και υγιεινό) και που θα είναι αποτελεσματικό αλλά και οικονομικό.

Με τα λίγα που γνωρίζω προσανατολίζομαι σε θερμοπομπό. Έχετε να μου προτείνετε κάτι αξιόλογο και δοκιμασμένο (και όχι πολύ ακριβό) για δωμάτιο περίπου 30τμ;

Eγώ έβαλα αέριο μόνος μου και ησύχασα.Ας κάνουν ό,τι τους φωτίσει ο Θεός οι άλλοι.

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Κάτι που δεν θα είναι κλιματιστικό γιατί δεν το θέλει η σύζυγος (νομίζω ότι και για το μωρό δεν είναι καλό και υγιεινό) και που θα είναι αποτελεσματικό αλλά και οικονομικό.

Με τα λίγα που γνωρίζω προσανατολίζομαι σε θερμοπομπό. Έχετε να μου προτείνετε κάτι αξιόλογο και δοκιμασμένο (και όχι πολύ ακριβό) για δωμάτιο περίπου 30τμ;

 

Ότι δουλεύει με ρεύμα και δεν είναι κλιματιστικό ή γενικότερα αντλία θερμότητας δεν έχει οικονομική κατανάλωση εφόσον θες να κρατάς σταθερή θερμοκρασία στο χώρο κι όχι απλά να το ανάβεις περιστασιακά κάποιες ώρες τη μέρα...

Link to comment
Share on other sites

Μιας και εδώ και 4-5 χρόνια έχουμε σταματήσει στην πολυκατοικία να βάζουμε πετρέλαιο για να ζεσταθούμε, πρέπει να σκεφτώ άμεσα και γρήγορα τι θερμαντικό μέσο να βάλω στο δωμάτιο όπου θα κοιμάται το νεογέννητο παιδί μου.

Κάτι που δεν θα είναι κλιματιστικό γιατί δεν το θέλει η σύζυγος (νομίζω ότι και για το μωρό δεν είναι καλό και υγιεινό) και που θα είναι αποτελεσματικό αλλά και οικονομικό.

Με τα λίγα που γνωρίζω προσανατολίζομαι σε θερμοπομπό. Έχετε να μου προτείνετε κάτι αξιόλογο και δοκιμασμένο (και όχι πολύ ακριβό) για δωμάτιο περίπου 30τμ;

Ίσως ενα καλοριφέρ λαδιού(τοπικά) είναι το καλύτερο από θέμα υγείας για το παιδι.Δεν καίει κάτι(πετρέλαιο ή αέριο) για να βγάλει τη θερμανση.Ζεσταίνει εσωτερικά το λαδι με ρεύμα.Κάει περίπου 2KW την ώρα, δηλαδή 0,25 λεπτά την ώρα, ή 0,12 ευρώ/ώρα στο νυχτερινό ρεύμα.

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Μιας και εδώ και 4-5 χρόνια έχουμε σταματήσει στην πολυκατοικία να βάζουμε πετρέλαιο για να ζεσταθούμε, πρέπει να σκεφτώ άμεσα και γρήγορα τι θερμαντικό μέσο να βάλω στο δωμάτιο όπου θα κοιμάται το νεογέννητο παιδί μου.

Κάτι που δεν θα είναι κλιματιστικό γιατί δεν το θέλει η σύζυγος (νομίζω ότι και για το μωρό δεν είναι καλό και υγιεινό) και που θα είναι αποτελεσματικό αλλά και οικονομικό.

Με τα λίγα που γνωρίζω προσανατολίζομαι σε θερμοπομπό. Έχετε να μου προτείνετε κάτι αξιόλογο και δοκιμασμένο (και όχι πολύ ακριβό) για δωμάτιο περίπου 30τμ;

 

πανελ υπερυθρης θερμανσης. κανει μια ωραια γλυκια ζεστη.

Link to comment
Share on other sites

Ίσως ενα καλοριφέρ λαδιού(τοπικά) είναι το καλύτερο από θέμα υγείας για το παιδι.Δεν καίει κάτι(πετρέλαιο ή αέριο) για να βγάλει τη θερμανση.Ζεσταίνει εσωτερικά το λαδι με ρεύμα.Κάει περίπου 2KW την ώρα, δηλαδή 0,25 λεπτά την ώρα, ή 0,12 ευρώ/ώρα στο νυχτερινό ρεύμα.

 

Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Είχα την εντύπωση ότι αυτά τα καλοριφέρ δεν είναι πολύ αποδοτικά αφ' ενός και αφ' ετέρου ότι βγάζουν μια περίεργη μυρωδιά (κάτι σαν λαδίλα) που δεν ξέρω αν είναι καλό να το εισπνέει ο μπέμπης.

Γι' αυτό σκέφτηκα τον θερμοπομπό, ως κάτι ουδέτερο από πλευράς οσμών.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Είχα την εντύπωση ότι αυτά τα καλοριφέρ δεν είναι πολύ αποδοτικά αφ' ενός και αφ' ετέρου ότι βγάζουν μια περίεργη μυρωδιά (κάτι σαν λαδίλα) που δεν ξέρω αν είναι καλό να το εισπνέει ο μπέμπης.

Γι' αυτό σκέφτηκα τον θερμοπομπό, ως κάτι ουδέτερο από πλευράς οσμών.

Καμιά σχεση.Την 1η φορά μυρίζει λίγο η μπογια.Το βάζεις στο μπαλκόνι για 15 λεπτά σε λειτουργεία και όλα καλά!Το λάδι βρίσκεται στο εσωτερικό και να είσαι σίγουρος ότι δεν μυρίζει ούτε βγαίνει έξω από το σώμα, εκτός αν είναι ελλατωματικό!Το λάδι πιάνει 80 βαθμούς θερμοκρασία στο εσωτερικό του μηχανιματος.Αν υπήρχε πιθανότητα να βγει έξω, θα έκανε εγκαύματα!Αυτά που μυρίζουν είναι οι σόμπες κηροζίνης και αερίου.Οι θερμοπομποί είναι πιο ακριβοί.Αλλά σίγουρα είναι πιο αποδοτικοί.Σε δωμάτιο 17τμ έχω αυτό:https://www.praktiker.gr/p/kalorifer-ladiou-budget-11-fetes-71527

Είναι άριστο.Δες και εδώ:https://www.electronet.gr/klimatismos-thermansi/thermantika/thermopompoi-convectors

Edited by MIKU

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Επομένως, προτείνεις το καλοριφέρ ως μια καλή και οικονομική λύση αλλά σε σύγκριση με έναν καλό θερμοπομπό είναι λιγότερο αποτελεσματικό, σωστά;

Αν δηλαδή ξεπεράσουμε τον περιορισμό της αρχικής αγοράς, από κει και πέρα η καλύτερη λύση είναι ο θερμοπομπός;

Link to comment
Share on other sites

Επομένως, προτείνεις το καλοριφέρ ως μια καλή και οικονομική λύση αλλά σε σύγκριση με έναν καλό θερμοπομπό είναι λιγότερο αποτελεσματικό, σωστά;

Αν δηλαδή ξεπεράσουμε τον περιορισμό της αρχικής αγοράς, από κει και πέρα η καλύτερη λύση είναι ο θερμοπομπός;

Αν πάρεις το σωστό μοντέλο για το χώρο, πιστεύω ναι.

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν το κατέχω το θέμα καθόλου, έχεις να μου προτείνεις 2-3 επιλογές;

Μιλάμε για χώρο που δεν ξεπερνά τα 30τμ.

Δεν έχω θερμοπμπό, και δεν ξέρω πόση ισχή θέλει..πχ αυτό:https://www.electronet.gr/klimatismos-thermansi/thermantika/thermopompoi-convectors/thermopompos-philco-pchag-1000-ef-plus λεει 25τμ..

ή εδω:https://www.praktiker.gr/c/thermopompoi-panel-243

Αν ρωτήσεις στα καταστήματα, σίγουρα ξερουν.Αλλά κοίτα τα χαρακτηριστικά.Δηλαδή τι τετραγωνικά καλύπτουν.

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αν στείλες email εδώ:info@eliothermiki.gr θα σου κάνουν μελέτη στέλνοντάς τους στοιχεία όπως ΤΜ ,μόνωση,αν έχεις διπλά παράθυρα και την περιοχή για αυτό το προιόν:

http://www.eliothermiki.gr/thermopompoi

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Οκ, σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου! :up:

Τίποτα.Απαντούν αμέσως.

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Επομένως, προτείνεις το καλοριφέρ ως μια καλή και οικονομική λύση αλλά σε σύγκριση με έναν καλό θερμοπομπό είναι λιγότερο αποτελεσματικό, σωστά;

Αν δηλαδή ξεπεράσουμε τον περιορισμό της αρχικής αγοράς, από κει και πέρα η καλύτερη λύση είναι ο θερμοπομπός;

 

να σου πω και εγώ δυο πράγματα που 2 χρόνια θερμαίνομαι με ρεύμα λόγο ελλείψεως καλοριφερ στην πολυκατοικία:

1. για άμεσο ζέσταμα χώρου το καλύτερο και αποδοτικότερο είναι το air-condition - αλλά αυτό "φυσάει" ζεστό αέρα και ίσως δεν είναι η καλύτερη λύση για το δωμάτιο του μωρού γιατί δημιουργεί σκόνη,

2. για διατήρηση ζέστης καλό είνια και το καλοριφεράκι ή κάποιος κονβεκτορ ΜΙΚΑ, που ζεσταίνουν το υλικό τους (λάδι ή υλικό ΜΙΚΑ) και μετά αυτό εκπέμπει ζέστη συνεχώς, άρα κάνει κάποια οικονομία με σωστή ρύθμιση θερμοστάτη απλά θέλει σημαντικό χρόνο να ζεστάνει το δωμάτιο - αυτά θα παίξουν τουλάχιστον στο 100άρικο,

3. έχει και μια απλούστερη λύση με τα απλά κονβεκτορ (αντιστάσεις 2Χ1000w που ζεσταίνουν αέρα που τραβάνε απο κάτω και τον αφήνουν να ανέβει από πάνω (ο ζεστός αέρας ανεβαίνει μόνος του), το καλό είναι οτι δεν δημιουργούν σκόνη οπως το αερόθερμο ή το a/c αλλά θα χρειαστεί χρόνος να ζεστάνει όπως και το #2 - εδώ νομίζω θα πάιξεις μεταξύ 30-60 ευρώ - μην πέσεις κάτω από 40 γιατί υπάρχουν πολλά χαμηλής ποιότητας που καίγονται εύκολα.

 

Εγώ π.χ. έχω a/c και ζεσταίνω το δωμάτιο μισή ώρα πριν πέσει το παιδί (π.χ. φτάνω στους 21-22 με θερμόμετρο χώρου) και μετά διατηρώ τη ζέστη όλο το βράδυ (έχω νυχτερινό) με απλό κονβέκτορα τύπου 3 βάζοντας τον θερμοστάτη στο σωστό επίπεδο. Ως εξτρα bonus, ο κονβέκτορας τύπου 3 είναι μικρότερος και ελαφρύς και μπορείς να τον χρησιμμοποιήσεις σε διάφορες περιπτώσεις - εμείς π.χ. τον παίρνουμε και στα χειμερινά ταξίδια όταν έχουμε χώρο, γιατί άμα σου κάτσει μια φορά δωμάτιο που βασίζεται στο πανβρώμικο a/c για θέρμανση σου γίνεται μάθημα για όλα τα επόμενα ταξίδια!

Link to comment
Share on other sites

Όταν λες κονβέκτορ εννοείς θερμοπομπό;

Γιατί μάλλον σε κάτι τέτοιο προσανατολίζομαι τελικά.

Λίγο που τα κοίταξα σήμερα στο ίντερνετ, είδα ότι ένας καλός θερμοπομπός 1500watt κοστίζει από 90-130 ευρώ. Είναι μέσα στον προυπολογισμό μου (γύρω στα 100-120 υπολόγιζα). Απλά δεν έχω καταλήξει ακόμα σε μάρκα και μοντέλο. Απ' όσο διάβαζα, καλοί θεωρούνται οι νορβηγικοί Nobo, κάποιοι γαλλικοί και οι γερμανικοί της AEG.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...