Jump to content

Θέρμανση & θερμαντικές συσκευές


t300
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Είναι εύκολο να ανεβάσει κάποιος σε εικόνα έναν λογαριασμό αερίου Θεσσαλονίκης?

BTW βλέπω στον μετρητή ότι δειχνει κυβικά μέτρα. Γνωρίζουμε τη κατανάλωση ανά κυβικο μετρο?

 

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Είναι εύκολο να ανεβάσει κάποιος σε εικόνα έναν λογαριασμό αερίου Θεσσαλονίκης?

BTW βλέπω στον μετρητή ότι δειχνει κυβικά μέτρα. Γνωρίζουμε τη κατανάλωση ανά κυβικο μετρο?

 

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

Καλησπέρα!Δεν είμαι από Θεσσαλονίκη αλλά:τα κυβικά μέτρα μετατρέπονται σε kwh και εκεί υπάρχει μια χρέωση περίπου 0,05 ευρώ ανά kwh.

https://www.epathessaloniki.gr/timologhsh-times-new/

http://www.mecplan.gr/fysiko-aerio/timi-fysikou-aeriou

 

Ο τύπος μετατροπής αλλάζει κάθε μήνα.....

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλησπέρα!Δεν είμαι από Θεσσαλονίκη αλλά:τα κυβικά μέτρα μετατρέπονται σε kwh και εκεί υπάρχει μια χρέωση περίπου 0,05 ευρώ ανά kwh.

https://www.epathessaloniki.gr/timologhsh-times-new/

http://www.mecplan.gr/fysiko-aerio/timi-fysikou-aeriou

 

Ο τύπος μετατροπής αλλάζει κάθε μήνα.....

Βρήκα στο ιντερνετ υπόδειγμα από αέριο Αττικής,

https://damagitou91.files.wordpress.com/2014/04/aerio.jpg

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Καπου στη μετατροπή το χάνω.

Σε 24 ώρες η κατανάλωση στον μετρητή ειναι 30 κυβικά μέτρα. Σε ευρώ πως τα υπολογίζω?

 

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καπου στη μετατροπή το χάνω.

Σε 24 ώρες η κατανάλωση στον μετρητή ειναι 30 κυβικά μέτρα. Σε ευρώ πως τα υπολογίζω?

 

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

Πολυκατοικία είστε;;Μεγάλη φαίνεται!Λοιπόν, με τις σημερινες τιμές,που αλλάζουν ανά μήνα είτε πάνω είτε κάτω,ανάλογα με το τι τιμές εισάγει αέριο η ΔΗΜΟΣΙΑ ΕΠΙΧΕΙΡΙΣΗ ΑΕΡΙΟΥ(ΔΕΠΑ) βγαίνει ως εξής:30 κυβικά επί το συντλεστή 11,500 βγαίνει 345kwh την ημέρα επί 0,05 ανά kwh βγαίνει 17 ευρώ την ημέρα!Τα 30 κυβικά είναι 900 στο μήνα δηλαδή 517 ευρω το μήνα.Δες το λογαριασμό στο λινκ πώς το πολλαπλασιάζει.https://damagitou91.files.wordpress.com/2014/03/aerio.jpg

 

----- προσθήκη μηνύματος 71 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Πολυκατοικία είστε;;Μεγάλη φαίνεται!Λοιπόν, με τις σημερινες τιμές,που αλλάζουν ανά μήνα είτε πάνω είτε κάτω,ανάλογα με το τι τιμές εισάγει αέριο η ΔΗΜΟΣΙΑ ΕΠΙΧΕΙΡΙΣΗ ΑΕΡΙΟΥ(ΔΕΠΑ) βγαίνει ως εξής:30 κυβικά επί το συντλεστή 11,500 βγαίνει 345kwh την ημέρα επί 0,05 ανά kwh βγαίνει 17 ευρώ την ημέρα!Τα 30 κυβικά είναι 900 στο μήνα δηλαδή 517 ευρω το μήνα.Δες το λογαριασμό στο λινκ πώς το πολλαπλασιάζει.https://damagitou91.files.wordpress.com/2014/03/aerio.jpg

Μήπως μετράς και το κόκκινο ψηφίο;;Δε χρειάζεται αυτό.

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Ναι πολυκατοικία.

Χτες έγινε η σύνδεση

4 ψηφία έχει, μετράω τα 2 πρώτα. Νομίζω τα 2 τελευταία είναι τα δεκαδικα(σα να τα θυμάμαι λίγο πιο μικρά σε μέγεθος από τα αλλα)

Άρα υπολογίζω αυτό που βλέπω με 11500 και επειτα με 0.05 περίπου.

 

Είδα την εικόνα και έπαθα ένα ψιλό σοκ με το ποσό :p

 

 

 

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ναι πολυκατοικία.

Χτες έγινε η σύνδεση

4 ψηφία έχει, μετράω τα 2 πρώτα. Νομίζω τα 2 τελευταία είναι τα δεκαδικα(σα να τα θυμάμαι λίγο πιο μικρά σε μέγεθος από τα αλλα)

Άρα υπολογίζω αυτό που βλέπω με 11500 και επειτα με 0.05 περίπου.

 

Είδα την εικόνα και έπαθα ένα ψιλό σοκ με το ποσό :p

 

 

 

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

Αφού είστε πολυκατοικία οκ!!Λογική είναι!Και ο λογαριασμός είναι από πολυκατοικία....Άρα πάνω κάτω(ανάλογα τα διαμερίσματα και τη χρήση) αυτό σας περιμένει.Το καλύτερο,πιστεύω ,είναι να έχει το κάθε διαμέρισμα το δικό του μετρητή και λογαριασμό από την εταιρεία αερίου....Φυσικά αυτό κοστίζει....καθώς πρέπει κάθε διαμέρισμα να βάλει στο μπαλκόνι του λέβητα αλλά βολεύει...΄Κάποιοι γείτονες εδώ το ΄χουν κάνει....Δεν μοιάζει όμορφο εξωτερικά αλλά δεν υπάρχει η αμφιβολία την κλεψιάς από το διαχειριστή(που αν είναι έμπιστος δεν υπάρχει έτσι και αλλιώς).Σε ΄΄αλλες περιόδους το 0,05 έχει φτάσει και το 0,069 αλλά για λίγο!΄ΚΑΛΗ ΖΕΣΤΑΣΙΑ!!

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Ωπα κάτσε!

Μένω σε πολυκατοικία. Ο μετρητής ειναι ατομικός! Επίσης Λεβητα έχω ατομικό στο μπαλκόνι!

Άρα η μέτρηση είναι αποκλειστικά από δική μου χρήση :)

 

Δε μπορώ να πω, η ζέστη των καλοριφέρ είναι σούπερ! Είχα να ζεσταθω χρόνια :D

 

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ατομικός;;Τότε πολλά δεν βγάζει;;

 

----- προσθήκη μηνύματος 53 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Δηλαδή 517 το μήνα δεν είναι πολλά για ένα σπίτι;;Εκτός αν καει όλη μέρα με το κρύο εκεί στη Θεσσαλονίκη!

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Ατομικός.

Μηπως φταει το ότι είναι η πρώτη μέρα?

Μέχρι να ζεστάνει το σπίτι (το οποίο δεν είχε καμία πηγή θέρμανσης, κάργα παγωμένο λέμε!) προφανώς θα πήρε ωρες

 

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ατομικός.

Μηπως φταει το ότι είναι η πρώτη μέρα?

Μέχρι να ζεστάνει το σπίτι (το οποίο δεν είχε καμία πηγή θέρμανσης, κάργα παγωμένο λέμε!) προφανώς θα πήρε ωρες

 

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

Ναι μπορεί!ΝΑ το παρακολουθήσεις και τις επόμενες ημέρες να δεις τι γράφει.Μπορείς αν θες μέσω τηλεφώνου να δίνεις και την ένδειξη ώστε ο λογαριασμός να βγαίνει ανά μήνα και όχι δίμηνο ή καμιά φορά και τετράμηνο και ανεβαίνει πολύ το ποσό!Πάνω στο λογαριασμό γράφει πότε πρέπει να δώσεις την ένδειξη.

 

----- προσθήκη μηνύματος 61 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Και θυμήσου όχι τα κόκκινα,δεκαδικά ψηφία του μετρητή!

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, θα το έχω στο νου μου.

Στους 19 το έχουμε. Που και που πιάνω τα καλοριφέρ και είναι κρύα, άρα δε δουλεύει το αέριο.

Επιτέλους το σπίτι είναι οκ+ από θερμοκρασία!

 

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ναι, θα το έχω στο νου μου.

Στους 19 το έχουμε. Που και που πιάνω τα καλοριφέρ και είναι κρύα, άρα δε δουλεύει το αέριο.

Επιτέλους το σπίτι είναι οκ+ από θερμοκρασία!

 

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

Μπράβο να χαρείτε/χαρείς θέρμανση!Το αέριο βγαίνει πιο οικονομικό από το πετρέλαιο αλλά έχει μια παγίδα:στο πετρέλαιο καταναλώνεις όσο έχεις προπληρώσει.Στο αέριο καταναλώνεις προκαταβολικά άρα μπορεί να βρεθείς .....με το στόμα ανοικτό....όταν δεις τον λογαριασμό!

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Να αυτό είναι που φοβάμαι και θέλω να ξέρω περίπου την κατανάλωση!

Επισης το σπίτι είναι μεγαλο(110+ τμ) και ανοιχτό από παντού. Θεωρώ πως το αέριο είναι καλη επένδυση (σε σχέση με κλιματιστικά ή σομπες χαλάζια, αέροθερμα, κλπ)

 

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Να αυτό είναι που φοβάμαι και θέλω να ξέρω περίπου την κατανάλωση!

Επισης το σπίτι είναι μεγαλο(110+ τμ) και ανοιχτό από παντού. Θεωρώ πως το αέριο είναι καλη επένδυση (σε σχέση με κλιματιστικά ή σομπες χαλάζια, αέροθερμα, κλπ)

 

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

Σίγουρα είναι!Φυσικά η καλή θέρμανση κοστίζει!Αν σκεφτείς ότι οι για 347 kwh την ημέρα στο αέριο πληρώνεις 17 ευρώ,δηλαδή 547 ευρώ το μήνα για 10400kwh(το μήνα) οι οποίες στη ΔΕΗ κοστίζουν 1140 ευρώ τότε η οικονομία είναι μεγάλη και συμφέρει περισσότερο και για την κουζίνα!

 

Σκέφτηκα και κάτι άλλο:μπορεί ο μετρητής να μην ήταν στο 00 αλλά είχε ''γραμμένη'' κάποια κατανάλωση ήδη!Το είδες αυτό;;Φυσικα δε θα την χρεωθείς καθώς ο εγκαταστάτης σημείωσε την ένδειξη όταν έβαλε το μετρητή.

Edited by impreza_sti
Συνεχόμενα μηνύματα

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν είδα την αρχική.

Χτες βράδυ όμως το είδα στο 16-17 και σήμερα το βράδυ στο 30

 

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν είδα την αρχική.

Χτες βράδυ όμως το είδα στο 16-17 και σήμερα το βράδυ στο 30

 

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

Άρα είναι περιπου 13 m3 την ημέρα δηλαδή 7,5 ευρώ.Καλά είναι για 110 τμ!

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, θα το έχω στο νου μου.

Στους 19 το έχουμε. Που και που πιάνω τα καλοριφέρ και είναι κρύα, άρα δε δουλεύει το αέριο.

Επιτέλους το σπίτι είναι οκ+ από θερμοκρασία!

 

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

Πώς πάει η κατανάλωση;;

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια οτιδοιποτε που καιει ρευμα περαν των κλιματιστικών ,αντλιων θερμότητας και θερμοσυσωρευτων (θερμοσυσωρευτων αποκλειστικα να γεμιζουν με νυχτερινο ρευμα) είναι ασυμφορο!!!!!!
Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...
Μπράβο να χαρείτε/χαρείς θέρμανση!Το αέριο βγαίνει πιο οικονομικό από το πετρέλαιο αλλά έχει μια παγίδα:στο πετρέλαιο καταναλώνεις όσο έχεις προπληρώσει.Στο αέριο καταναλώνεις προκαταβολικά άρα μπορεί να βρεθείς .....με το στόμα ανοικτό....όταν δεις τον λογαριασμό!

 

Μεγάλη αλήθεια.

 

Εγώ το διαμέρισμα που νοικιάζω τώρα είναι 90 m2 και ο ιδιοκτήτης της τριπλοκατοικίας (είμαι ο μόνος ένοικος) έβαλε πριν 3-4 χρόνια φυσικό αέριο, με έναν μετρητή για το σύνολο. Απο εκεί και πέρα κάθε διαμέρισμα (είχε ήδη αυτόνομη θέρμανση πετρελαίου) ανοίγει τον διακόπτη και βλέπουμε από τα ρολόγια κάτω στο "λεβητοστάσιο" τις μονάδες καύσης. Και με απλή αναλογική υπολογίζουμε κάθε μήνα πόσο δίνει ο καθένας για τον λογαριασμό. Βέβαια, θέλει σωστές μετρήσεις κάθε φορά. Να σημειώνουμε την μέτρηση του ρολογιού της ΔΕΠΑ όποτε μετράνε και εκείνοι, και την ίδια μέρα πόσες μονάδες γράφουν τα εσωτερικά ρολόγια. Διαφορετικά, διπλοπληρώνουμε καταναλώσεις.

 

Είχε συμβεί τον πρώτο χρόνο, για παράδειγμα, η μία μονάδα ("ώρα") του εσωτερικού ρολογιού για το διαμέρισμά μου να κοστίζει στον ένα λογαριασμό €1 και στον επόμενο €0,60.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μεγάλη αλήθεια.

 

Εγώ το διαμέρισμα που νοικιάζω τώρα είναι 90 m2 και ο ιδιοκτήτης της τριπλοκατοικίας (είμαι ο μόνος ένοικος) έβαλε πριν 3-4 χρόνια φυσικό αέριο, με έναν μετρητή για το σύνολο. Απο εκεί και πέρα κάθε διαμέρισμα (είχε ήδη αυτόνομη θέρμανση πετρελαίου) ανοίγει τον διακόπτη και βλέπουμε από τα ρολόγια κάτω στο "λεβητοστάσιο" τις μονάδες καύσης. Και με απλή αναλογική υπολογίζουμε κάθε μήνα πόσο δίνει ο καθένας για τον λογαριασμό. Βέβαια, θέλει σωστές μετρήσεις κάθε φορά. Να σημειώνουμε την μέτρηση του ρολογιού της ΔΕΠΑ όποτε μετράνε και εκείνοι, και την ίδια μέρα πόσες μονάδες γράφουν τα εσωτερικά ρολόγια. Διαφορετικά, διπλοπληρώνουμε καταναλώσεις.

 

Είχε συμβεί τον πρώτο χρόνο, για παράδειγμα, η μία μονάδα ("ώρα") του εσωτερικού ρολογιού για το διαμέρισμά μου να κοστίζει στον ένα λογαριασμό €1 και στον επόμενο €0,60.

παιζει ρολο και ποσες ωρες εχεις καψει ο καυστηρας και ειχατε ταυτοχρονα ανοικτα και οι δυο την θερμανση. αν ειχατε πολλες ωρες ταυτοχρονα ανοικτα θα ερθει πιο φτηνα η ωρα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Οχι δεν είδα την αρχική.

Χτες βράδυ όμως το είδα στο 16-17 και σήμερα το βράδυ στο 30

 

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

Πώς πάει το θέμα με το αέριο;;Η κατανάλωση;;

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Νοικιαζω και θέλω να θερμανω ενα χώρο 45 τετραγωνικά, ίσως στην πορεία και 1-2 δωμάτια.

Για την ώρα υπάρχει καυστηρας πετρελαίου αλλά μας έχει τρελάνει ο ιδιοκτήτης που στέλνει έναν άσχετο για να το ρυθμίσει/επισκευάσει και εδω και 2 χρόνια κάθε εβδομάδα κάτι συμβαίνει.

 

Σκεφτόμουν για air condition η για σόμπα πελλετ.

Η σόμπα νομίζω είναι ακριβότερη απο το air condition και αναρωτιέμαι αν αξίζει να αγοράσω σόμπα με αεραγωγούς αλλά και με δυνατότητα σύνδεσης με τα καλοριφέρ.

Στην περίπτωση σύνδεσης με τα καλοριφέρ δεν ξέρω αν αξίζει η επένδυση γιατί θα είναι πολύ μελλοντική και δεν γνωρίζω αν θα υπάρχει/έχει χαλάσει η σόμπα τότε.

Πόσα χρόνια αντέχει μια τέτοια σόμπα ποιά να επιλέξω

 

Γενικότερα η θέρμανση με πελλετ η με air condition είναι φτηνότερη?

Link to comment
Share on other sites

Νοικιαζω και θέλω να θερμανω ενα χώρο 45 τετραγωνικά, ίσως στην πορεία και 1-2 δωμάτια.

Για την ώρα υπάρχει καυστηρας πετρελαίου αλλά μας έχει τρελάνει ο ιδιοκτήτης που στέλνει έναν άσχετο για να το ρυθμίσει/επισκευάσει και εδω και 2 χρόνια κάθε εβδομάδα κάτι συμβαίνει.

 

Σκεφτόμουν για air condition η για σόμπα πελλετ.

Η σόμπα νομίζω είναι ακριβότερη απο το air condition και αναρωτιέμαι αν αξίζει να αγοράσω σόμπα με αεραγωγούς αλλά και με δυνατότητα σύνδεσης με τα καλοριφέρ.

Στην περίπτωση σύνδεσης με τα καλοριφέρ δεν ξέρω αν αξίζει η επένδυση γιατί θα είναι πολύ μελλοντική και δεν γνωρίζω αν θα υπάρχει/έχει χαλάσει η σόμπα τότε.

Πόσα χρόνια αντέχει μια τέτοια σόμπα ποιά να επιλέξω

 

Γενικότερα η θέρμανση με πελλετ η με air condition είναι φτηνότερη?

 

Γιατί δεν βάζεις δικό σου μάστορα για τον καυστήρα ;

Link to comment
Share on other sites

Μεγάλη κουβέντα για να το αναλύσουμε τώρα.

Απλά για την ιστορία αυτός που έρχεται την τελευταία φορά κόντεψε να γίνει κάρβουνο αλλάζοντας την ηλεκτροβανα.

Στο θέμα τώρα εσείς τι προτείνετε?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Σόμπα υγραερίου πολύ ζεστή για τα τετραγωνικά σου αλλά θέλει να ξέρεις για τη σύνδεση...

 

Στάλθηκε από το Coolpad 8297W μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...