Jump to content

Θέρμανση & θερμαντικές συσκευές


t300
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

1624 κιλοβατωρες

155 κοστος δεη

45 αδμηε

25 υκω

40 ετμεαρ

εναντι -57

διαφ 4

φπα 27

δημος 22

ερτ 6

 

συνολο 268...την ακουσαμε μαζι με τα 80 που δωσαμε για πετρελαιο μηνα

0,09 ηταν η ωρα?

εχουμε ενα σωμα 1800-2000 βατ στο δωματιο της μικρης οταν κοιμαται το βραδυ, στο χαμηλο παντα, το eco

να συνεχισω να το αναβω η να αναβω καλοριφερ καμια ωρα που μου βγαινει η ωρα πετρελαιο 1.50 -2 ευρω?

ευχαριστω προκαταβολικα

 

θερμοσιφωνα δεν εχουμε. δινουμε 40 το μηνα εχει κεντρικο μποιλερ πετρελαιου και εχουμε παντα ζεστο νερο.

θερμανση? εγραψα το αναβω το τελευταιο διμηνο απο τις 11 το βραδυ που κοιμαται το παιδι ως τις 8 που ξυπναει, στο χαμηλο, στη λειτουργια εκο στους 20. αναβει σβηνει δλδ.

για πετρελαιο πληρωνω εξτρα 80 ευρω συνηθως το μηνα για θερμανση.

ποσο ειναι το κοστος δλδ του θερμοπομπου μου που γραφει πανω 2000 kw? αυτο ρωταω. το καλοριφερ ξερω οτι μου βγαινει 1.5-2 ευρω την ωρα, δλδ το καιω 35 ωρες και δινω 70 ευρω

επισης ναι, το πληρωνω στην ωρα του.

ξεχασα να γραψω οτι ειναι εκκαθαριστικος, 4μηνου απο 26/10-22/02

κακως μαλλον δεν εβαλα νυχτερινο

εμεις δεν κρυωνουμε, ειμαστε καλα, σχεδον ολο το χειμωνα δλδ απλα παιζει ο θερμοπομπος στο δωματιο του παιδιου μετα τις 10 το βραδυ

εχουμε και ινβερτερ παντου...

Edited by impreza_sti
Συνεχόμενα μηνύματα
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Ηθελα να ρωτήσω... ενα καλοριφερ πετρελαίου σε ενα σπιτι 80 τετραγωνικά με 6 σωματα ποσο πετρελαίο καιει περιπου τον μηνα ?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Ηθελα να ρωτήσω... ενα καλοριφερ πετρελαίου σε ενα σπιτι 80 τετραγωνικά με 6 σωματα ποσο πετρελαίο καιει περιπου τον μηνα ?

μα τι λες τωρα ;

παιζει ρολο τι κρυο κανει εκεινο τον μηνα

ποσες ωρες το αναβεις

σε τιι βαθμους βαζεις τον θερμοστατη χωρου

ο οροφος του σπιτιου

και πολλα αλλα

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

μα τι λες τωρα ;

παιζει ρολο τι κρυο κανει εκεινο τον μηνα

ποσες ωρες το αναβεις

σε τιι βαθμους βαζεις τον θερμοστατη χωρου

ο οροφος του σπιτιου

και πολλα αλλα

 

Να εχω μια γνωμη θελω... απο το μεσημέρι μεχρι το βραδυ στους 20 βαθμος... μονοκατοικία

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Εχω ενα μικρο σπιτι στο χωριο το οποιο δεν εχει ουτε κεντρικη θερμανση ουτε καμιναδα.Εψαξα για κλιματισμο αλλα λογο των πολυ χαμηλων θερμοκρασιων τον χειμωνα μαλλον δεν θα αποδιδει.Μιλαμε για θερμοκρασιες κατου του μηδενος! Υπαρχουν σομπες πελλετ που δεν χρειαζονται καμιναδα;; Και αν ναι ο καπνος που παραγεται πού παει??Αμα μου απαντουσατε θα το εκτιμουσα ιδιαιτερα!!
Link to comment
Share on other sites

Να εχω μια γνωμη θελω... απο το μεσημέρι μεχρι το βραδυ στους 20 βαθμος... μονοκατοικία

απο 10-200€.

Πιστευω να σε καλυψα.

Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

Εχω ενα μικρο σπιτι στο χωριο το οποιο δεν εχει ουτε κεντρικη θερμανση ουτε καμιναδα.Εψαξα για κλιματισμο αλλα λογο των πολυ χαμηλων θερμοκρασιων τον χειμωνα μαλλον δεν θα αποδιδει.Μιλαμε για θερμοκρασιες κατου του μηδενος! Υπαρχουν σομπες πελλετ που δεν χρειαζονται καμιναδα;; Και αν ναι ο καπνος που παραγεται πού παει??Αμα μου απαντουσατε θα το εκτιμουσα ιδιαιτερα!!

 

Οχι δεν υπαρχουν.Οι σομπες πελλετ εχουν το καλο οτι θελουν μικρη διαμετρο εξατμιση.Χωρις ομως νομιζω και εσυ το καταλαβαινεις οτι δεν γινεται.Οι θερμοκρασιες που αναφερεις δεν εναι πλεο προβλημα για την μεγαλυτερη μεριδα των κλιματιστικων,απλα θελει προσοχη στην επιλογη μεγεθους.Επισης αν μιλαμε για χωριο πρεπει να προσεξεις και την παροχη της δεη αν καλυπτει για μεηαλο κλιματιστικο.

Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
δεν ξερω αν μπορει να υπολογιστει κατα προσεγγιση ας πουμε...εχω ενα στουντιο με καλοριφερ ,3 σωματα .ειναι 40 τρ.πρωτος οροφος ανατολικο διαμπερες.εχει ενιαια σαλοκουζινα και μια τουαλετα.πως μπορω να υπολογισω ποσο θα καιει αν βαλω αεριο? ωρες που καιει το καλοριφερ,για συγκριση ,ειναι τον βαρυχειμωνα 14.00 με 12.00 το βραδυ.με αυτες τις ωρες καιει τον μηνα 50-60 ευρω,νε αεριο ποσο θα καιει λιγοτερο? ξερω οτι σιγουρα επειδη ειναι πρωτος δεν θα το ζεσταινει το αεριο το ιδιο αποτελεσματικα με το πετρελαιο οσον αφορα τις θερμιδες αλλα σαν χρηματα ποσο να καιει λιγοτερο?
Link to comment
Share on other sites

ποια είναι η γνώμη σας για αντλία θερμότητας και ενδοδαπεδια θέρμανση σε σπίτι 130τ.μ και κοινωνικό τιμολόγιο συν νυκτερινό?

θέλει τριφασικό?

 

Sent from my LG-H960 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

φοβαμαι οτι θα υπερβεις σε kwh το κοινωνικο τιμολογιο ,οποτε η χρεωση θα γινει σαν απλο τιμολογιο.Αν εχεις νυχτερινο ειναι ακομα καλυτερα.

Ειναι το πιο οικονομικο/καλυτερο μεσο θερμανσης αυτη την στιγμη (χωρις να αναφερομαι σε ΑΠΕ) και το ακριβοτερο σε κοστος επενδυσης με μαλλον αμφιβολο χρονο επιστροφης της επενδυσης σου.

Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

Τωρα τελευταια βλεπω να διαφημιζεται στην τηλεοραση συχνα αυτο το προϊον:

Κανει οντως δουλεια ή μας κοροϊδευουν?Μπορει να ζεστανει ενα δωματιο 15-20 m2 ή ειναι μονο για κανα μπανιο?Και απο καταναλωση πως παει?

Link to comment
Share on other sites

φοβαμαι οτι θα υπερβεις σε kwh το κοινωνικο τιμολογιο ,οποτε η χρεωση θα γινει σαν απλο τιμολογιο.Αν εχεις νυχτερινο ειναι ακομα καλυτερα.

Ειναι το πιο οικονομικο/καλυτερο μεσο θερμανσης αυτη την στιγμη (χωρις να αναφερομαι σε ΑΠΕ) και το ακριβοτερο σε κοστος επενδυσης με μαλλον αμφιβολο χρονο επιστροφης της επενδυσης σου.

επειδή ζω Κρήτη κοντά σε θάλασσα και οχι σε βουνό που εκεί πέφτουν αρκετά οι θερμοκρασίες, ποντάρω ότι δεν θα το υπερβω και πολύ,επίσης θα δουλέψει ένα τετράμηνο

αυτό που με προβληματίζει είναι η αγορά της που απ ότι βλέπω μίας

επώνυμης μονομπλοκ κοστίζει αρκετά

 

Sent from my LG-H960 using Tapatalk

Edited by akalos
Link to comment
Share on other sites

Να βάλεις το προγραμμα του ηρων με χρέωση νυχτερινού όλο το 24ωρο κ με 4,5€ πάγιο / μήνα.

Με ενδοδαπεδια δεν θα την κλείνεις την αντλία γιατί θα κρυώνει το πάτωμα. Θα την έχεις στους 20-21C και μετά το σπίτι θα είναι φούρνος και με χαμηλές καταναλώσεις.

Εγώ έχω αντλία με σώματα καλοριφέρ υψηλών θερμοκρασιών κ οι καταναλώσεις μου είναι 50€ ρεύμα / μήνα για θέρμανση.

http://www.danasoft.com/sig/grlansin.jpg
Link to comment
Share on other sites

Να βάλεις το προγραμμα του ηρων με χρέωση νυχτερινού όλο το 24ωρο κ με 4,5€ πάγιο / μήνα.

Με ενδοδαπεδια δεν θα την κλείνεις την αντλία γιατί θα κρυώνει το πάτωμα. Θα την έχεις στους 20-21C και μετά το σπίτι θα είναι φούρνος και με χαμηλές καταναλώσεις.

Εγώ έχω αντλία με σώματα καλοριφέρ υψηλών θερμοκρασιών κ οι καταναλώσεις μου είναι 50€ ρεύμα / μήνα για θέρμανση.

όλη μέρα θα είναι στο κοινωνικό, λόγω ΑΜΕΑ

και το βράδυ στο νυκτερινό

θαρρώ το θέμα ρεύμα το έχω λύσει και

δεν νομίζω να με συμφέρει ή Ήρων.

το θέμα είναι η αντλία καθώς οι τιμές τους είναι αρκετά υψηλές,και εκεί υπάρχει μια δυσκολία

 

 

Sent from my LG-H960 using Tapatalk

Edited by akalos
Link to comment
Share on other sites

όλη μέρα θα είναι στο κοινωνικό, λόγω ΑΜΕΑ

και το βράδυ στο νυκτερινό

θαρρώ το θέμα ρεύμα το έχω λύσει και

δεν νομίζω να με συμφέρει ή Ήρων.

το θέμα είναι η αντλία καθώς οι τιμές τους είναι αρκετά υψηλές,και εκεί υπάρχει μια δυσκολία

 

 

Sent from my LG-H960 using Tapatalk

Αφού έχεις "φθηνό" ρεύμα πιστεύω θα σε συμφέρει αρκετά η αντλία θερμότητας!!

Εγώ έχω αντλία θερμότητας υψηλών θερμοκρασιών και την έχω δουλέψει τους 2 προηγούμενους χειμώνες. Φέτος θα είναι ο 3ος. Είμαι περίπου 40% κάτω σε έξοδα θέρμανσης σχετικά με το πετρέλαιο που είχα πριν. Τους 2 προηγούμενους χειμώνες μόνο με νυχτερινό ρεύμα. Φέτος και με νυχτερινό και με φθηνότερη χρέωση ημερήσιου, λόγο του ότι έφυγα απ' τη ΔΕΗ.

Δυο "προβληματάκια" έχουν όμως...... Ένα είναι το πολύ υψηλό κόστος εγκατάστασης και το δεύτερο είναι η δυσκολία στη λειτουργία τους σε πολύ χαμηλές θερμοκρασίες, για παράδειγμα από -10°C και κάτω. Αν μένεις σε περιοχή που δεν πέφτει τόσο, δε θα 'χεις πρόβλημα!

Link to comment
Share on other sites

.

Δυο "προβληματάκια" έχουν όμως...... Ένα είναι το πολύ υψηλό κόστος εγκατάστασης και το δεύτερο είναι η δυσκολία στη λειτουργία τους σε πολύ χαμηλές θερμοκρασίες, για παράδειγμα από -10°C και κάτω. Αν μένεις σε περιοχή που δεν πέφτει τόσο, δε θα 'χεις πρόβλημα!

εδώ δύσκολα πέφτει από 10+...

κι αν πέσει είναι για λίγες μέρες

δηλαδή πόσο υψηλό είναι?

 

Sent from my LG-H960 using Tapatalk

Edited by akalos
Link to comment
Share on other sites

υπολογισε ενα 10ρικακι ολα μαζι.

Για inverter αντλια .το ποσο καιει κλπ ειναι σχετικο.παιζουν ρολο μονωσεις ,τμ,θερμοκρασια ανεσης,θερμοκρασια περιβαλλοντος.Κανενας δεν μπορει να σου απαντησει ετσι.Το σωστοτερο ειναι να βρεις καποιον μηχανικο να σου προτεινει το ιδανικο μεσο θερμανσης για σενα.Αν θυμαμαι καλα το κοινωνικο ειναι εως 800kwh.εσυ θα καις απο 10-30 =/ημερα

Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

μέχρι 1700kwh είναι το τετράμηνο στην κατηγορία που είμαστε αλλά ξεφεύγουμε πολύ σε ΑΘ και εγκατάστασης, πολλά πάρα πολλά το δεκαρικο

υπολόγιζα γύρω τα 4.000€ μαζί με εγκατάσταση καθώς η ενδοδαπεδια ήδη υπάρχει

 

Sent from my LG-H960 using Tapatalk

Edited by akalos
Link to comment
Share on other sites

για αφυγραντηρες ξερουμε κατι? βοηθουν στο να θερμανθει πιο γρηγορα ενα δωματιο? λενε τιποτα οι κατωθι? ο δευτερος κανει και ψυξη.

 

http://www.kotsovolos.gr/site/air-condition-heaters/afigranthres/178416-inventor-r2-ion8l-rise

 

http://www.kotsovolos.gr/site/air-condition-heaters/afigranthres/166329-morris-mdm-3018-5-%CF%83%CE%B5-1

Link to comment
Share on other sites

για αφυγραντηρες ξερουμε κατι? βοηθουν στο να θερμανθει πιο γρηγορα ενα δωματιο? λενε τιποτα οι κατωθι? ο δευτερος κανει και ψυξη.

 

http://www.kotsovolos.gr/site/air-condition-heaters/afigranthres/178416-inventor-r2-ion8l-rise

 

http://www.kotsovolos.gr/site/air-condition-heaters/afigranthres/166329-morris-mdm-3018-5-%CF%83%CE%B5-1

 

Οι αφυγραντήρες με ζεόλιθο βοηθάνε την θέρμανση . Δεν είναι όμως θερμαντικά μέσα.

 

Morris δεν θα σκεφτόμουν να αγορασω μιας και για το Service τους δεν ακούγονται τα καλύτερα.

Η inventor απο την άλλη δίνει 5 χρόνια εγγύηση και έχει θετικές κριτικές .

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.να ρωτησω κατι;εχω κατι ηλεκτρικα θερμαντικα με μηχανικο θερμοστατη.εχω δει κατι ηλεκτρονικους θερμοστατες που μπαινουν στην πριζα και εκει βαζεις την πριζα των συσκευων.θα κανουν καποια οικονομια η δεν αξιζει ο κοπος;

Tcl 20 5g

Link to comment
Share on other sites

Κανενας καλος οικονομικος αφυγραντηρας αλλα αθορυβος με καλη αποδοση;;;
:X«'Έλληνες ενωθείτε εναντίον του κοινού εχθρού, εναντίον του μίσους, της διχόνοιας και της διαίρεσης, που είναι ό ίδιος μας ο εαυτός» - Θ. ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ.
Link to comment
Share on other sites

Κανενας καλος οικονομικος αφυγραντηρας αλλα αθορυβος με καλη αποδοση;;;

 

εγω κατεληξα σε αυτον

https://www.skroutz.gr/s/4045531/Carrier-CDG-305E.html

 

αλλ τωρα τον εβαλα να δουλεψει. ακομη δεν ξερω τι κανει, θορυβο στην χαμηλη ρυθμιση δεν κανει .

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.να ρωτησω κατι;εχω κατι ηλεκτρικα θερμαντικα με μηχανικο θερμοστατη.εχω δει κατι ηλεκτρονικους θερμοστατες που μπαινουν στην πριζα και εκει βαζεις την πριζα των συσκευων.θα κανουν καποια οικονομια η δεν αξιζει ο κοπος;

 

Κανει δουλεια, αλλα οσο μακρυτερα ειναι απο το θερμαντικο σωμα τοσο καλυτερα. Και θα δεις ποσο πρεπει να οριζεις την θερμοκρασία στον θερμοστατη. Συνηθως πανω απο αυτη που θελεις να εχει το δωματιο.

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...