Jump to content

Τηλεφωνία και internet εναλλακτικών: Ποιόν πάροχο;


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έχω ήδη cosmote Id με ταυτοποιημενα την σύνδεση και το κινητό. Έχω ψάξει παντού αλλά δεν το βρίσκω το ρημαδι.
Link to comment
Share on other sites

Βάζω email και κωδικό που έχω από mycosmote και με συνδευει επισης στο cosmote cloud ...αλλα στην εφαρμογή βγάζει error...

🔷 Samsung S22 Ultra & Samsung tab 7🔷

Link to comment
Share on other sites

https://mail.cosmote.gr/?_task=mail

εδω ειναι το interface του email. Εδω μεσα ειναι η επιλογη πανω δεξια.Εφ'οσον εχει γινει αναβαθμιση στο 2ο ή στο 3ο πακετο. Κοιτα και πες μου

 

----- προσθήκη μηνύματος 119 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Βάζω email και κωδικό που έχω από mycosmote και με συνδευει επισης στο cosmote cloud ...αλλα στην εφαρμογή βγάζει error...

στο interface του web2sms μεσα στη σελιδα της κοσμοτε μπαινεις κανονικα? Ειχες παλιοτερα καποιο αλλο username στον συγκεκριμενο λογαριασμο ή στο mycosmote? Δοκίμασε και με τον αριθμό τηλεφώνου επίσης...

 

----- προσθήκη μηνύματος 82 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

υποθετω οτι στην εφαρμογη φτιαχνεις σωστα το account στο cloud.cosmote (οχι πχ στο mycosmos) και μετα πατας αποθηκευση σωστα?

 

----- προσθήκη μηνύματος -----

 

κατι που δεν ξερω αν το ξερετε (δεν το εχουμε γραψει σ'αυτη τη φαση) ειναι οτι σαν αποστολεας στα μηνυματα φαινεται το WEBSMS και μεσα στο μηνυμα φαινεται το email σας στο cosmotemail,το οποιο μπορειτε μεσα στο web interface να το τροποποιησετε

 

----- προσθήκη μηνύματος 9 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

η επιλογη κανονικα γινεται στο μενου πακετα

https://cloud.cosmote.gr/web/guest/residential/prices

 

http://prntscr.com/n6ipzn

Edited by kmpatra
Link to comment
Share on other sites

βασικα μοιαζει σαν να μην εχεις κανει login στο cloud.cosmote.gr

τι να πω βρε παιδια...εχουν αλλαξει 3 φορες τον τροπο που μπαινει καποιος στις σελιδες τους.

Στην αρχη υπηρχε εγγραφη στο mycosmote με username. Το ιδιο αν θυμαμαι καλα δουλευε και στο cloud. Μετα καποια στιγμή παρατηρησα στην εφαρμογη οτι δεν δεχοταν το username αλλα εμπαινε με το email της αρχικης εγγραφης του mycosmote. Τωρα βάλανε το id,και δουλευε στην αρχη με username ή email,τωρα βλεπω οτι δεν τα δεχεται σε ολους τους λογαριασμους αυτα και δουλευουν με το νουμερο του τηλεφώνου...

οποτε δοκιμαστε username,email,νουμερο...

Link to comment
Share on other sites

Εγω σαν username χρησιμοποιω το email. Την υπηρεσια τη χρησιμοποιω ηδη δυο μηνες χωρις κανενα απολυτως προβλημα.
Link to comment
Share on other sites

πλεον και οι δυο ειναι ενοποιημενες , δηλ. το cosmote id είτε ως email είτε ως αριθμος τηλεφωνου,δουλευει και στο cloud. Επειδη η διαχειρηση του id ξεκιναει απο το mycosmote στο cosmote.gr) ας δουν εκει οι φιλοι μηπως χρειαζεται κατι επιπλεον οπως δηλωση του κινητου κλπ.
Link to comment
Share on other sites

Τα sms εμφανίζονται στο thread: "WEB2SMS"

Αποστολέας εμφανίζεται το email της σταθερής σύνδεσης cosmote.

 

Γνωρίζει κανείς αν είναι δυνατή η αντικατάσταση του email τουλάχιστον, με τον αριθμό του κινητού μας;

Κατά τη διάρκεια της εγγραφής ενώ έγινε ταυτοποίηση του κινητού μου (ήρθε μήνυμα επιβεβαίωσης), δεν μπορώ να βρω αν υπάρχει κάποια επιλογή.

 

Υπάρχει η δυνατότητα;

Αριθμός δωρεάν εξυπηρέτησης Wind: 13700

Καταγγελία σύμβασης κι επιστροφή εναπομείναντος υπολοίπου καρτοκινητού: https://www.eett.gr/opencms/opencms/EETT/Consumer/Electronics/about_Regulation.html

Link to comment
Share on other sites

Τα sms εμφανίζονται στο thread: "WEB2SMS"

Αποστολέας εμφανίζεται το email της σταθερής σύνδεσης cosmote.

 

Γνωρίζει κανείς αν είναι δυνατή η αντικατάσταση του email τουλάχιστον, με τον αριθμό του κινητού μας;

Κατά τη διάρκεια της εγγραφής ενώ έγινε ταυτοποίηση του κινητού μου (ήρθε μήνυμα επιβεβαίωσης), δεν μπορώ να βρω αν υπάρχει κάποια επιλογή.

 

Υπάρχει η δυνατότητα;

 

https://mail.cosmote.gr/?_task=settings&_action=identities

για κοιτα εδω. Ειναι στις ρυθμισεις του email στο τμημα "ταυτοτητες" αριστερα. Μπορεις να βάλεις 1 ταυτοτητα-email id ακομα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

WEB2SMS έχει και στο https://mycosmos.gr/.

 

ναι για οσους ειχαν καποτε δημιουργησει και εν συνεχεία ειχαν διατηρησει την υπηρεσια αυτη. Νεες εγγραφες δεν δεχεται.

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

για να συμπληρωσω την απαντηση,αριθμό τηλεφώνου δεν δεχεται. Θα δείχνει email το οποιο απο το τμήμα που αναφέρω παραπάνω μπορείς να το επεξεργαστεις. Σαν αποστολεας (στη θεση του αριθμου) ειναι παντα το WEB2SMS.

Link to comment
Share on other sites

υποστηριζει και την αποστολη sms για καθε email δειτε στην υπογραφη μου , τυχαια το ανακαλυψα.

ψαχνω δουλεια απο το σπιτι για οποιον ενδιαφερεται μπορει να μου στειλει προσωπικο μυνημα, αραγε αξιζει να ξεκινησω προγραμματισμο;. 

Link to comment
Share on other sites

Βεβαίως,το χρησιμοποιώ προσωπικά πάνω απο 10 χρόνια από το mycosmos (προ smartphone) και φυσικά γίνεται και στο cosmote cloud. Δεν είδα αν το λέει στο video,εχω φτιαξει φίλτρο προώθησης από το gmail μου στο mail της κοσμοτε,οπότε ουσιαστικά το sms έρχεται για κάθε mail που φτάνει στο gmail Edited by kmpatra
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Καλησπέρα. Επειδή στέλνω περίπου δέκα sms το μήνα δεν θέλω να φτιάχνω πακέτο, υπάρχει κάποια άλλη οικονομική λύση?

 

Αν δε σε πειράζει να φαίνεται σαν αποστολέας "WEBSMS" πήγαινε στο mycosmos.gr, γράψου και θα έχεις 300 sms/μήνα ΔΩΡΕΑΝ:p.

Τέλεια λύση και αξιόπιστη . Την έχω χρησιμοποιήσει αρκετά. Χρειάζεται σύνδεση στο διαδίκτυο.

Αν θες να φαίνεται ο αριθμός σου θα σου γράψω άλλη λύση που δεν είναι δωρεάν αλλά φθηνότερη.

Link to comment
Share on other sites

Αν δε σε πειράζει να φαίνεται σαν αποστολέας "WEBSMS" πήγαινε στο mycosmos.gr, γράψου και θα έχεις 300 sms/μήνα ΔΩΡΕΑΝ:p.

Τέλεια λύση και αξιόπιστη . Την έχω χρησιμοποιήσει αρκετά. Χρειάζεται σύνδεση στο διαδίκτυο.

Αν θες να φαίνεται ο αριθμός σου θα σου γράψω άλλη λύση που δεν είναι δωρεάν αλλά φθηνότερη.

 

Σ' ευχαριστώ πολύ. Αν δεν σου κάνει κόπο θα ήθελα να μου γράψεις και την άλλη λύση που θα μπορεί να φαίνεται ο αριθμός μου

Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ πολύ. Αν δεν σου κάνει κόπο θα ήθελα να μου γράψεις και την άλλη λύση που θα μπορεί να φαίνεται ο αριθμός μου

 

Με το WEBSMS ο παραλήπτης θα μπορεί να μου στέλνει απάντηση?

Link to comment
Share on other sites

Αν δε σε πειράζει να φαίνεται σαν αποστολέας "WEBSMS" πήγαινε στο mycosmos.gr, γράψου και θα έχεις 300 sms/μήνα ΔΩΡΕΑΝ:p.

Τέλεια λύση και αξιόπιστη . Την έχω χρησιμοποιήσει αρκετά. Χρειάζεται σύνδεση στο διαδίκτυο.

Αν θες να φαίνεται ο αριθμός σου θα σου γράψω άλλη λύση που δεν είναι δωρεάν αλλά φθηνότερη.

 

Λογικά για να δουλέψει πρέπει να έχεις αριθμό κοσμοτε;

Link to comment
Share on other sites

Για να γράφουμε εδώ (στο θέμα που αφορά το frog) είναι αυτονόητο ότι θα είναι cosmote ή frog .

Για οτιδήποτε άλλο δε λειτουργεί.

Edited by balkos
Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ πολύ. Αν δεν σου κάνει κόπο θα ήθελα να μου γράψεις και την άλλη λύση που θα μπορεί να φαίνεται ο αριθμός μου

 

Κάνε εγγραφή σε ένα κλώνο της betamax.

Τιμοκατάλογος http://www.voip-comparison.com/countryrates?country[]=82&cname=Greece

Όπως βλέπεις τα sms αρχίζουν από 3,2 cents έως 6,1 ανάλογα τον κλώνο.

Κατέβασε την εφαρμογή.

Κατόπιν βάλε 10€.

Μετά πιστοποίησε τον αριθμό του κινητού σου.

Στείλε.

 

Έχει αναφερθεί περίπτωση σε sms να εμφανιστεί άλλος αριθμός -διεθνής. Εμένα δε μου έτυχε ποτέ.

Link to comment
Share on other sites

Αν δε σε πειράζει να φαίνεται σαν αποστολέας "WEBSMS" πήγαινε στο mycosmos.gr, γράψου και θα έχεις 300 sms/μήνα ΔΩΡΕΑΝ:p.

Τέλεια λύση και αξιόπιστη . Την έχω χρησιμοποιήσει αρκετά. Χρειάζεται σύνδεση στο διαδίκτυο.

Αν θες να φαίνεται ο αριθμός σου θα σου γράψω άλλη λύση που δεν είναι δωρεάν αλλά φθηνότερη.

 

Καλή υπηρεσία, συμφωνώ.

 

Αλλά έχω την εντύπωση ότι δεν γίνονται νέες εγγραφές, εδώ και πολύ καιρό. ( 3-4-5 χρόνια .... με μια μικρη επιφυλαξη )

Link to comment
Share on other sites

Καλή υπηρεσία, συμφωνώ.

 

Αλλά έχω την εντύπωση ότι δεν γίνονται νέες εγγραφές, εδώ και πολύ καιρό. ( 3-4-5 χρόνια .... με μια μικρη επιφυλαξη )

 

Ας το δοκιμάσει ο Abab που ενδιαφέρετε ή όποιος άλλος με cosmote-frog και ας μας πει.

Εγώ είμαι "αρχαίος" σε αυτή την υπηρεσία :p

Πάντως λειτουργεί κανονικά. Έστειλα 4 sms αυτό το μήνα.

 

ΥΓ. Επίσης όσοι έχουν f2g, μπορούν να πάρουν 20sms/7 μέρες με το log&win (εμφανίζεται και ο αριθμός σας).

Για όσους έχουν vod υπήρχε παλιά μια αντίστοιχη (με τη mycosmos) υπηρεσία την οποία δεν παρακολουθώ πια και δε ξέρω τι απέγινε.

Edited by balkos
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...