Jump to content

Τηλεφωνία και internet εναλλακτικών: Ποιόν πάροχο;


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Που το γράφει αυτο ?

 

Δωρεαν είναι για ενεργοποιηση σε υφισταμενη γραμμη. Για νεα γραμμη είναι 20 ευρω.

http://www.cyta.gr/el/ForHome/2Play

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...
Πριν 15 μέρες εκανα φορητότητα σε cyta ο λογος κυριως ηταν το cyta 4u! Ειναι αψογοι, εξυπηρετηση πολυ καλη, ιντερνετ με 40 attenuation συγχρονιζει στα 11 mbps και η ποιοτητα του τηλεφωνου (voip) σουπερ, πολυ ανωτερη σε ποιοτητα απο Pots.
Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...
18 Οκτ λήγει η 2ετία με τη wind (20€ τον 1ο χρόνο και 25€ τον 2ο) . Ισχύει οτι ο λογαριασμός που θα βγεί στις 18 Οκτ θα είναι χωρίς την προσφορά δηλ 40€ ; Και εάν φύγω απο τη wind (κάνω αίτηση φορητότητας σε άλλη εταιρεία) στις 18 Οκτ γιατί θα πρέπει να πληρώσω αυτά τα 40€ αφού ο μήνας προκαταβάλεται ; Δεν θα πρέπει να πληρώσω μόνο τη χρήση (εάν υπάρχει) εκτός παγίου ;

Μάκης

"ΤΙΣ ΑΓΟΡΕΥΕΙΝ ΒΟΥΛΕΤΑΙ"

"ΕΝΔΕΧΕΤΑΙ ΑΛΛΩΣ ΕΧΕΙΝ "

Όταν εμείς τα λέγαμε αυτά οι "άλλοι" απλώς δεν υπήρχαν ...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπέρα παιδιά,

 

να σας ρωτήσω κάτι μιας και είστε expert οι περισσότεροι εδώ....

 

Είμαι από τους παλιούς χρήστες Forthnet (Σέρρες) και έχω σπίτι μου το πρόγραμμα Forthnet 2play Economy, με 300' δώρο χρόνο ομιλίας προς όλους και 24αρι ADSL, για τα οποία πληρώνω 19,9€/μήνα και δεν ξεπερνώ ποτέ το δωρεάν αυτό χρόνο ομιλίας. Οι δε ταχύτητες στο ίντερνετ που πιάνω είναι 10-14 Mbps (κατεβάζω με 1 - 1,5 Mb/sec).

 

Παρακαλώ να μου προτείνετε κάποια άλλη προσφορά, είτε στην ίδια εταιρία (NOVA) είτε σε άλλη, με τα παρακάτω χαρακτηριστικά:

 

1) Οπωσδήποτε να έχει τον ίδιο (300') ή περισσότερο χρόνο ομιλίας σύνολο (κινητά και σταθερά)

 

2) Δεν με ενδιαφέρουν καθόλου τα κανάλια Sports

 

3) Οπωσδήποτε να αναβαθμίσω σε VDSL (για να παίζει ο Media Player μέσω Kodi από ίντερνετ, τώρα κολλάει διαρκώς).

 

4) Δεν με ενδιαφέρει και πολύ το πακέτο ταινιών, αν είναι πολύ δελεαστική τιμή επιπλέον όμως σε κάποιο πακέτο, να το σκεφτώ.

 

5) Να μην αυξηθεί πάνω από τα 30€/μήνα για όλα τα παραπάνω που ζητώ.

 

Υπάρχουν προτάσεις για την περίπτωση μου;

 

From my Redmi Note 2 via Tapatalk

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, γραφω το ποστ εδω γιατι η cosmote ειναι μια απο τις εταιριες που σκεφτομαι για ιντερνετ στο σπιτι. Μετακομισα προσφατα στη Βουλιαγμενη και θελω να βαλω ιντερνετ στο σπιτι. Ειμαι αναμεσα στις εξης εταιριες : Wind, vodafone, cosmote double play. Δε θελω καθολου τηλεφωνο αλλα δε βλεπω να το γλιτωνω, γιατι πολλα πακετα το περιλαμβανουν. Ιδανικα θα ηθελα μονο ιντερνετ. Βλεπω ταχυτητες ως 24 mbp.s και αναρωτιεμαι αν ειναι καλες (ειμαι εντελως ασχετη). Ξερω εμπειρικα οτι τα 24 δεν πιανονται συνηθως και ειναι πολυ πιο κατω η πραγματικη ταχυτητα. Το ιντερνετ το θελω κυριως για σερφαρισμα και να να βλεπω ταινιες και youtube ( σπανια να κατεβαζω και κατι αλλα δεν ειναι οτι θα ειναι το κυριο μελημα μου). Επισης, θα ηθελα μια τιμη εως 35-36 ευρω το μηνα μαζι με παγιο (η τελικη τιμη ανα μηνα να ειναι αυτη δηλαδη) και οπωσδηποτε οχι 24μηνη δεσμευση. Για τη συγκεκριμενη περιοχη, ποια εταιρια προτεινετε? Ευχαριστω πολυ Edited by impreza_sti
Link to comment
Share on other sites

Δεν λεχω εμπειρία αλλά η WIND έχει έως 24 με 17,5 ευρω!Τώρα αν θες να την δοκιμάσεις δεν ξέρω...

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

με την WiND και Forthnet να ξερετε οτι σε καθε βλάβη πρώτα σου λενε ελενξε με Ηλεκτρολόγο γιατι αλλιώς θα χρεωθείτε ασκοπη επίσκεψη και πεφτουν τα 30αρια συνεφο
Link to comment
Share on other sites

Το περίεργο ποιο είναι; Το ότι σου συστήνουν να ελέγξεις αν είναι δική σου υπαιτιότητα η βλάβη για να μην χρεωθείς την άσκοπη επίσκεψη τεχνικού; Ή μήπως η χρέωση; Για το τελευταίο βλέπω ότι κοστίζει επίσης 30€ στη Vodafone, 40€ στη Cyta και 65€ στην Cosmote σταθερή, με βάση τους τιμοκαταλόγους που έχουν αναρτήσει.
Link to comment
Share on other sites

O οτε ποτε δε χρεωνει τεχνικο....εχει τυχει να ερθει και να εχει ζημια η μπριζα μου και δε με χρεωσε!

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

O οτε ποτε δε χρεωνει τεχνικο....εχει τυχει να ερθει και να εχει ζημια η μπριζα μου και δε με χρεωσε!

https://www.cosmote.gr/fixed/documents/10280/152389256/thlefwnia_eswterikou.pdf/738ceb16-31b2-4598-878a-78995ad70a1e

σελίδα 14 σε αυτό το pdf που είναι ο τιμοκατάλογος με ισχύ από 1/1/2017 αναφέρει :

  • Τέλος ανά άσκοπη μετάβαση με υπαιτιότητα του συνδρομητή. 52,55 € 65,16€(χωρίς και με ΦΠΑ αντίστοιχα)
  • Τέλη εργασιών για αποκατάσταση βλάβης τηλεφωνικής συσκευής προμηθευμένης από τον ΟΤΕ ή αντικατάστασηςτηλεφωνικής συσκευής με καινούργια συσκευή ΟΤΕ ή επισκευής –τοποθέτησης τηλεφωνικής πρίζας.Τέλος ανά επίσκεψη συνεργείου. Σε περίπτωση αντικατάστασης υλικών (συσκευή, πρίζα κτλ) με καινούργια, πέραν των ανωτέρω τελών (τέλη εργασιών), ο πελάτης καταβάλλει και την αξία των υλικών όπως αυτή καθορίζεται στον Κατάλογο Τιμών Υλικών του ΟΤΕ
    22,00 € 27,28€(χωρίς και με ΦΠΑ)

 

 

 

Oυτε η CYTA Τον χρεώνει ούτε η vodafone

Cyta

https://www.cyta.gr/el/Mobile/~/media/Files/CYTA/PDF/support_material/pricelists/timokat_oikiakon_ipiresion.pdf

Στην 3η σελίδα λέει :

Τέλος Άσκοπης Μετάβασης Τεχνικού 40,33 €

 

Vodafone

https://statheri.vodafone.gr/sites/default/files/gr/holservices/files/pricelistvodafonehome.pdf

στην τελευταία σελίδα(5) :

Άσκοπη μετάβαση τεχνικού 30,14 € εφάπαξ

Link to comment
Share on other sites

Ναι δεν αντιλέγω για τον τιμοκατάλογο , στην πράξη ομως δεν χρεώνουν

και δεν είμε κατά της χρέωσης οταν ειναι ευθύνη πελάτη αλλα δε μπορείς να λές στον αλλον σκάσε μου 30ευρώ επειδη στο χαλύβδινο είχε πιάσει οξείδωση στο καλώδιο ή πήγες ενας τεχνικός απο άλλη εταιρία και έκοψε το δικό σου ζευγάρι κτλ

Link to comment
Share on other sites

O OTE να μην χρεώνει μου φαίνεται λογικό. Αν και δεν ξέρω γιατί έχει τόσο μεγάλη χρέωση στον κατάλογο, επειδή έχει και την ευθύνη του δικτύου και τεχνικούς αρκετά συχνά στο δρόμο, τους οποίους του πληρώνει λογικά, και έχει και υψηλότερες τιμές. Οι άλλοι αν πρέπει να στείλουν τεχνικό που θα αναλάβει κάτι που όντως δεν είναι δικό τους πρόβλημα, το παράλογο δεν βλέπω.
Link to comment
Share on other sites

http://s.kathimerini.gr/resources/2017-01/28s6thlefomiainternet-thumb-large.jpg

Καθώς η ύφεση στην αγορά τηλεπικοινωνιών παραμένει, οι παίκτες συνεχίζουν να συγκρούονται για τη διαρκώς συρρικνούμενη πίτα των τηλεπικοινωνιακών υπηρεσιών. Ετσι μέσα στο 2016, η αγορά σταθερής τηλεφωνίας υπέστη σημαντικές αλλαγές, με πιο σημαντική εκείνη που έφερε τη Vodafone στη δεύτερη θέση, πίσω από τον ΟΤΕ. Τη θέση αυτή ιστορικά κατείχε η Forthnet, η οποία για πρώτη φορά μέσα στο α΄ εξάμηνο του 2016 υποχώρησε στην τρίτη θέση. Η επιθετική πολιτική μάλιστα της Vodafone που ακολουθήθηκε και στους επόμενους μήνες, διεύρυνε την απόσταση των δύο επιχειρήσεων, δεδομένου ότι στο τέλος του περασμένου Δεκεμβρίου τα μερίδια των δύο επιχειρήσεων απείχαν κατά δύο ποσοστιαίες μονάδες. Συγκεκριμένα το μερίδιο της Vodafone ανήλθε σε 13,8% και της Forthnet σε 11,9%.

 

Η Forthnet ωστόσο αντιμετωπίζει αδυσώπητο ανταγωνισμό και από τη Wind Hellas. H τελευταία διεκδικεί με αξιώσεις την τρίτη θέση της αγοράς σταθερής τηλεφωνίας πίσω από τη Vodafone, καθώς στο τέλος του περασμένου έτους τα μερίδια των Wind και Forthnet παρουσίασαν ελάχιστες διαφορές (11,74% και 11,87% αντίστοιχα). Η Wind τους τελευταίους 18 μήνες πέτυχε αύξηση συνδέσεων κατά 10%, κλέβοντας κυρίως πελάτες της Forthnet και από τη Cyta. Mάλιστα τις τελευταίες εβδομάδες η Wind Hellas επανήλθε δριμύτερη, λανσάροντας μια προσφορά triple play υπηρεσιών, δηλαδή σταθερής, κινητής τηλεφωνίας και Internet. Συγκεκριμένα η εταιρεία παρέχει αντί 35 ευρώ ευρυζωνικό Internet 24 Mbps, απεριόριστες εθνικές κλήσεις στο σταθερό, 650 λεπτά ομιλίας στο κινητό, 2 GB Internet στο κινητό κ.ά.

 

Οι επιθετικές κινήσεις των δύο παρόχων Vodafone και Wind, που στόχο έχουν το πελατολόγιο κυρίως της Forthnet, αναμφίβολα συμπιέζουν και τη Cyta Hellas. H τελευταία, όπως και η Forthnet, έχοντας πενιχρά κεφάλαια κίνησης, δεν μπορεί ν’ ακολουθήσει τις επιθετικές κινήσεις των μεγάλων. Συνεπώς, αν και οριακά, έχασε έδαφος μέσα στους τελευταίους 18 μήνες.

 

Η κυπριακή εταιρεία

 

Ολα δείχνουν ότι η κυπριακών συμφερόντων εταιρεία τηλεπικοινωνιών θα περάσει στον έλεγχο της Wind, αν και η διαδικασία αντιμετωπίζει πρόσκαιρα προβλήματα. Στην πράξη έχει μπλοκάρει, καθώς η κυπριακή Βουλή έχει «παγώσει» τα κρατικά κονδύλια προς τη μονάδα αποκρατικοποιήσεων της χώρας. Ετσι, μαζί με τις άλλες αποκρατικοποιήσεις στη Μεγαλόνησο, έχει «παγώσει» κι εκείνη της Cyta Hellas. Εκτιμάται ωστόσο ότι δεν θα αργήσει η άρση του απαγορευτικού χρηματοδότησης της κυπριακής μονάδας αποκρατικοποιήσεων.

 

Αν η Cyta Hellas περάσει στα χέρια της Wind Hellas, τότε η τελευταία θα καταστεί Νο 2 παίκτης στη σταθερή στην Ελλάδα με περίπου 900 χιλ. πελάτες. Ωστόσο, η εταιρεία φαίνεται ότι έχει στενή συνεργασία με τη Vodafone και ότι οι δύο επιχειρήσεις σε αρκετές αγορές κινούνται συντονισμένα. Αυτό συμβαίνει και στη σταθερή τηλεφωνία αλλά και στην παροχή συνδρομητικής τηλεόρασης. Οι δύο εταιρείες, απεμπολώντας οριστικά το σχέδιο απόκτησης της Nova, αναπτύσσουν από κοινού κοινή πλατφόρμα παροχής συνδρομητικής τηλεόρασης. Η πλατφόρμα αυτή θα βασιστεί αποκλειστικά σε ευρυζωνικές γραμμές Internet (IPTV), αφήνοντας κατά μέρος τη δορυφορική πλατφόρμα που αξιοποιούν σήμερα OTE και Nova. Οι ειδικοί στις τηλεπικοινωνίες αναφέρουν ότι στο μέλλον, το κανάλι δεν θα διαδραματίσει σημαντικό ρόλο, αλλά το περιεχόμενο.

 

Τον ΟΤΕ δεν τον απασχολεί ιδιαίτερα η σύγκρουση μεταξύ Vodafone, Wind από τη μια πλευρά και Forthnet, Cyta από την άλλη. Στην αγορά ισχύει το «όσο λιγότεροι, τόσο το καλύτερο». Σίγουρα όμως παρακολουθεί τις κινήσεις των ανταγωνιστών του, ενώ καθώς η συγκέντρωση στην αγορά προχωρά, θα αυξάνει την πίεση για την άρση της ρύθμισης των υπηρεσιών του από τον εθνικό ρυθμιστή, την ΕΕΤΤ. Σήμερα, σε επίπεδο γραμμών κατέχει μερίδιο 56% και ο επόμενος, η Vodafone, κατέχει μερίδιο 14%. Οι εξαγορές και συγχωνεύσεις αλλάζουν γρήγορα τα μερίδια των ανταγωνιστών του.

http://www.kathimerini.gr/893807/

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, όπως λέει και ο τίτλος ψάχνω σταθερή τηλεφωνία και internet.

 

Μπορείτε μου πείτε αν έχει διαφορά εταιρία με εταιρία στις ταχύτητες και γενικά αν υπάρχει κάποια διαφορά πέρα από τα πακέτα που σου παρέχουν?

 

Θέλω γραμμή ώστε να κατεβάζω καμία ταινία, κανένα online game και youtube.

Σαν τηλεφωνία εντάξει δεν πιστεύω ότι υπάρχει διαφορά στην ποιότητα των κλήσεων.

 

Το σπίτι είναι Καλλιθέα.

Link to comment
Share on other sites

Έχετε VDSL στην περιοχή;Πόσα θες να δίνεις;Θέλεις λεπτά από το σταθερό;

Στον ΟΤΕ η ενεργοποίηση νέας γραμμής κοστίζει 35 ευρώ και υπάρχουν πακέτα από 25 ευρώ για ιντερνετ 4mbps έως 40 ευρώ για 50mbps.

https://www.cosmote.gr/fixed/build-your-bundle

https://www.cosmote.gr/fixed/sl/204300/home_double_play_vdsl_gia_neoys_pelates?lastLayoutId=18?utm_medium=skinbanner&redir=1&utm_campaign=vdsl_new_customers_2790e&utm_source=vdsl_new_customers_2790&productId=double_play_30_M_pstn_new_cust

 

Οι άλλες εταιρείες χρεώνουν τη νέα γραμμή πάνω από 65 ευρώ....αλλά έχουν καλύτερες τιμές στο πάγιο.

http://cyta.gr/el/ForHome/2Play

https://statheri.vodafone.gr/services/home/vodafone-home-double-play

http://www.nova.gr/gr/upiresies-gia-to-spiti/nova2play/

https://www.wind.gr/gr/gia-ton-idioti/statheri-internet/wind-double-play/

 

Θα πρότινα ΟΤΕ για γρήγορη ενεργοποίηση:πακέτο 26,11/μήνα με 24mbps internet και 250'σταθερά και 30' κινητά ή αλλιώς με 27,90 ιντερνετ 30mbps και απεριόριστα σταθερά και 30' κινητά.

Ο ΟΤΕ και η CYTA δίνουν δωρεάν ρουτερ και δωρεάν αντικατάσταση όσο έχεις ενεργή τη γραμμή.Η νοβα δίνει δωρεάν ρουτερ για 2 χρόνια.Οι άλλες δύο το πουλάνε 20 ευρώ.

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, όπως λέει και ο τίτλος ψάχνω σταθερή τηλεφωνία και internet.

 

Μπορείτε μου πείτε αν έχει διαφορά εταιρία με εταιρία στις ταχύτητες και γενικά αν υπάρχει κάποια διαφορά πέρα από τα πακέτα που σου παρέχουν?

 

Θέλω γραμμή ώστε να κατεβάζω καμία ταινία, κανένα online game και youtube.

Σαν τηλεφωνία εντάξει δεν πιστεύω ότι υπάρχει διαφορά στην ποιότητα των κλήσεων.

 

Το σπίτι είναι Καλλιθέα.

Προσωπικά έχω βολευτεί με το ιντερνέτ της wind (Αθηνα, κέντρο περιοχή). Καλή ταχύτητα και σχεδόν καμία αποσύνδεση πλέον. Βγάζει πολύ συχνά και καλές προσφορές, θα σου έλεγα να το ψάξεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Καλησπέρα παιδιά,

 

να σας ρωτήσω κάτι μιας και είστε expert οι περισσότεροι εδώ....

 

Είμαι από τους παλιούς χρήστες Forthnet (Σέρρες) και έχω σπίτι μου το πρόγραμμα Forthnet 2play Economy, με 300' δώρο χρόνο ομιλίας προς όλους και 24αρι ADSL, για τα οποία πληρώνω 19,9€/μήνα και δεν ξεπερνώ ποτέ το δωρεάν αυτό χρόνο ομιλίας. Οι δε ταχύτητες στο ίντερνετ που πιάνω είναι 10-14 Mbps (κατεβάζω με 1 - 1,5 Mb/sec).

 

Παρακαλώ να μου προτείνετε κάποια άλλη προσφορά, είτε στην ίδια εταιρία (NOVA) είτε σε άλλη, με τα παρακάτω χαρακτηριστικά:

 

1) Οπωσδήποτε να έχει τον ίδιο (300') ή περισσότερο χρόνο ομιλίας σύνολο (κινητά και σταθερά)

 

2) Δεν με ενδιαφέρουν καθόλου τα κανάλια Sports

 

3) Οπωσδήποτε να αναβαθμίσω σε VDSL (για να παίζει ο Media Player μέσω Kodi από ίντερνετ, τώρα κολλάει διαρκώς).

 

4) Δεν με ενδιαφέρει και πολύ το πακέτο ταινιών, αν είναι πολύ δελεαστική τιμή επιπλέον όμως σε κάποιο πακέτο, να το σκεφτώ.

 

5) Να μην αυξηθεί πάνω από τα 30€/μήνα για όλα τα παραπάνω που ζητώ.

 

Υπάρχουν προτάσεις για την περίπτωση μου;

 

From my Redmi Note 2 via Tapatalk

 

Καλησπέρα,

 

σχετικά με το θέμα μου, ίσχυσε πάλι η παροιμία "Κι ο Άγιος φοβέρα θέλει".

 

Λοιπόν, αφού είδα κι απόειδα με την αδιαφορία της Forthnet να μου δώσει προσφορά για VDSL, πέρασα στο επόμενο στάδιο, αυτό της αίτησης φορητότητας.

 

Έγινε η αίτηση λοιπόν στην WIND, Πέμπτη πρωί. Παρασκευή μεσημέρι στις 13:15, επιβεβαιωτικο μήνυμα από την WIND. Μετά από 40', τηλέφωνο από την Forthnet για αντιπροσφορα στο πακέτο της WIND (22€/μήνα με δώρο 3 μήνες VDSL 50 και με 5ω σε κινητά και μετά το πρώτο 3μηνο χρέωση 5,5€/μήνα για το VDSL), όπου αφού τους τα έχωσα λίγο, πήρα:

 

*Δωρεάν Σταθερά όλα (Υπεραστικά και Αστικά)

*5 ώρες σε κινητά

*VDSL 50

*Δώρο μόντεμ VDSL

*2 πρώτους μήνες δωρεάν

*Τιμή με φόρους όλους 22,5€/μήνα

 

Το παραπάνω πακέτο μεταφράζεται σε μηνιαίο κόστος 20,625€/μήνα για τους 24 μήνες της υπηρεσίας.

 

Συμπέρασμα: Με 0,625€/μήνα επιπλέον από το υπάρχον πρόγραμμα μου, πήρα VDSL 50 και δωρεάν μόντεμ!!

 

Είπαμε, "Κι ο Άγιος φοβέρα θέλει"... ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ

 

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

σχετικά με το θέμα μου, ίσχυσε πάλι η παροιμία "Κι ο Άγιος φοβέρα θέλει".

 

Λοιπόν, αφού είδα κι απόειδα με την αδιαφορία της Forthnet να μου δώσει προσφορά για VDSL, πέρασα στο επόμενο στάδιο, αυτό της αίτησης φορητότητας.

 

Έγινε η αίτηση λοιπόν στην WIND, Πέμπτη πρωί. Παρασκευή μεσημέρι στις 13:15, επιβεβαιωτικο μήνυμα από την WIND. Μετά από 40', τηλέφωνο από την Forthnet για αντιπροσφορα στο πακέτο της WIND (22€/μήνα με δώρο 3 μήνες VDSL 50 και με 5ω σε κινητά και μετά το πρώτο 3μηνο χρέωση 5,5€/μήνα για το VDSL), όπου αφού τους τα έχωσα λίγο, πήρα:

 

*Δωρεάν Σταθερά όλα (Υπεραστικά και Αστικά)

*5 ώρες σε κινητά

*VDSL 50

*Δώρο μόντεμ VDSL

*2 πρώτους μήνες δωρεάν

*Τιμή με φόρους όλους 22,5€/μήνα

 

Το παραπάνω πακέτο μεταφράζεται σε μηνιαίο κόστος 20,625€/μήνα για τους 24 μήνες της υπηρεσίας.

 

Συμπέρασμα: Με 0,625€/μήνα επιπλέον από το υπάρχον πρόγραμμα μου, πήρα VDSL 50 και δωρεάν μόντεμ!!

 

Είπαμε, "Κι ο Άγιος φοβέρα θέλει"... ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ

 

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

 

Καλα εισαι εμας ζητουσαν 10€ ακομα απο τα 29€ που δινουμε για Nova με τα βασικα καναλια,24αρι ιντερνετ και τηλεφωνο με απεριοριστα σταθερα και 12 ωρες κινητα.Μας εκανε ο οτε μια καλη προσφορα και ο πατερας μου θελει να φυγει.Αμα δωσει 50αρα Vdsl εχει καλως,γιατι εχει δικο της δικτυο στη περιοχη μου και με 1 χλμ αποσταση απο Α/Κ θα μπορεσω να συνδεθω.Μεχρι 13 κλειδωνω και εχω 11,χωρις αποσυνδεσεις αλλα επειδη εχουμε 5-6 συσκευες μεσα θα αξιζε να εχουμε παραπανω ταχυτητα.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Στο πατρικό μου έχουν μόνο τηλεφωνία από hol / Vodafone που λήγει Δεκέμβριο 2017. Λόγω αύξησης τιμών το πάγιο πάει στα 21,75€ (χωρίς Ίντερνετ).

Εχθές μου λέει ο πατέρας μου ότι άκουσε ότι υπάρχουν πακέτα τηλεφωνίας κάτω από 20€.

Έχει ακούσει κανείς σας κάτι; εγώ που κοίταξα λίγο δεν βρήκα κάποιο πακέτο κάτω από 20€.

http://www.danasoft.com/sig/grlansin.jpg
Link to comment
Share on other sites

Μπορω να κανω αιτησεις ταυτοχρονα σε ολους τους παροχους για νεα αριθμοδοτηση(σταθερη τηλεφωνια+ιντερνέτ)?

Αναρωτιέμαι γιατί περιμενω εδω και κανα 2μηνο να συνδεθώ και δε βλέπω φως

 

Sent from my Letv-LeEco Le Max 2 X829 6/128 using Tapatalk!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

σχετικά με το θέμα μου, ίσχυσε πάλι η παροιμία "Κι ο Άγιος φοβέρα θέλει".

 

Λοιπόν, αφού είδα κι απόειδα με την αδιαφορία της Forthnet να μου δώσει προσφορά για VDSL, πέρασα στο επόμενο στάδιο, αυτό της αίτησης φορητότητας.

 

Έγινε η αίτηση λοιπόν στην WIND, Πέμπτη πρωί. Παρασκευή μεσημέρι στις 13:15, επιβεβαιωτικο μήνυμα από την WIND. Μετά από 40', τηλέφωνο από την Forthnet για αντιπροσφορα στο πακέτο της WIND (22€/μήνα με δώρο 3 μήνες VDSL 50 και με 5ω σε κινητά και μετά το πρώτο 3μηνο χρέωση 5,5€/μήνα για το VDSL), όπου αφού τους τα έχωσα λίγο, πήρα:

 

*Δωρεάν Σταθερά όλα (Υπεραστικά και Αστικά)

*5 ώρες σε κινητά

*VDSL 50

*Δώρο μόντεμ VDSL

*2 πρώτους μήνες δωρεάν

*Τιμή με φόρους όλους 22,5€/μήνα

 

Το παραπάνω πακέτο μεταφράζεται σε μηνιαίο κόστος 20,625€/μήνα για τους 24 μήνες της υπηρεσίας.

 

Συμπέρασμα: Με 0,625€/μήνα επιπλέον από το υπάρχον πρόγραμμα μου, πήρα VDSL 50 και δωρεάν μόντεμ!!

 

Είπαμε, "Κι ο Άγιος φοβέρα θέλει"... ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ

 

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

Καλησπέρα, σήμερα ενεργοποιηθηκε η σύνδεση NOVA VDSL 50, μετά από 11 μέρες.

 

Όσο για το αποτέλεσμα, πολύ καλό!!

 

6e4e13b479b696365c07346aa88cfaf4.jpg

 

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Σήμερα συνδέθηκα στη Nova προερχόμενος από wind και μετά από διάφορες αντιπροσφορές ανάμεσα στις 2 εταιρείες. Συμφώνησα στα 17,01€ τελική τιμή απεριόριστα αστικά/υπεραστικά, 300' κινητά και ένας μήνας δώρο. Νομίζω καλά είναι.. Η αξιοπιστία θα δείξει. Με wind πάντως είχα αποσυνδέσεις και το πολύ σπαστικό να μην μπορώ να ελέγξω τον υπολοιπομενο χρόνο προς κινητά.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

γεια σας παιδια ειμαι σε αναζητηση παροχου μια μιας και εληξε το συμβολαιο μου και μου ερθει ακριβα ειμαι στον οτε

θελω να εχει ιντερνετ,απεριοριστα σταθερα και λεπτα προς κινητα

να εμπιστευτω ιδιωτικες εταιρειες?αν μου χαλασει η γραμμη θα πληρωσω εγω service?

Link to comment
Share on other sites

Εγω που θελω να κανω νεο συμβολαιο-νεα αριθμοδοτηση και δε βρισκει κανενας παροχος γραμμη, ουτε ο οτε, τι μπορω να κανω??????

 

Sent from my Letv-LeEco Le Max 2 X829 6/128 using Tapatalk!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...