Jump to content

Τηλεφωνία και internet εναλλακτικών: Ποιόν πάροχο;


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εγω που θελω να κανω νεο συμβολαιο-νεα αριθμοδοτηση και δε βρισκει κανενας παροχος γραμμη, ουτε ο οτε, τι μπορω να κανω??????

 

 

 

Sent from my Letv-LeEco Le Max 2 X829 6/128 using Tapatalk!

κάνε μια προσπάθεια σε nova satelite αφου δεις τις τιμές και τις παροχές.

Link to comment
Share on other sites

Φανταζομαι θα είναι αρκετα υψηλοτερη απ την "απλη"....

 

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

oxi ιδιαιτερα εαν το πάρεις 3play κανουν καλη τιμη.Σε ενδιαφέρει περισσοτερο το ιντερνετ ή το σταθερο τηλέφωνο ?

Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδια ειμαι σε αναζητηση παροχου μια μιας και εληξε το συμβολαιο μου και μου ερθει ακριβα ειμαι στον οτε

θελω να εχει ιντερνετ,απεριοριστα σταθερα και λεπτα προς κινητα

να εμπιστευτω ιδιωτικες εταιρειες?αν μου χαλασει η γραμμη θα πληρωσω εγω service?

 

ΟΧΙ δεν πληρωνεις εσυ το service.

Εξαλλου ρωτησε το σε καθε εταιρια που θα παρεις πληροφωρίες.

Γενικα υπαρχουν πολλες εταιριες που εχουν πολυ καλυτερες τιμες απο ΟτΕ.

καλη προσφορα κανει η CYTA (την εχω δοκιμασει) πχ μου εκαναν προσφορα σταθερο απεριοριστο, ιντερνετ, 10ωρες προς κινητα ολα 14 ευρω!!!

Δοκιμασε και βλεπεις.

Ρωτα για χρονο συμβασης, τι θα σου δωσουν αλλο, για σερβις, για τελεη ενεργοποιησης, για οταν θελεις να φυγεις τι θα πληρωσεις, για ρουτερ και οτι αλλο νομιζεις.

Πες μας προσφορα που θα σου πουνε να σου πουμε την αποψη μας.

:X«'Έλληνες ενωθείτε εναντίον του κοινού εχθρού, εναντίον του μίσους, της διχόνοιας και της διαίρεσης, που είναι ό ίδιος μας ο εαυτός» - Θ. ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 3 months later...
ποιον παροχο να επιλεξει φιλος για γρηγορο και σταθερο ιντερνετ στο Μεταξουργειο? εχει vodafone αλλα δεν ειναι γρηγορο. δε μιλαω γιακινητο. σπιτι.
Όλη η ζωή είναι μπροστά μου αλλά εγώ εξακολουθώ να κοιτάω πίσω.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Στο σπιτι μου εχω τηλεφωνο με απεριοριστα σταθερα και ιντερνετ το βασικο αλλα δουλευει πολυ καλα, πληρωνω 33,5 ευρω το μηνα. Εντωμεταξυ το τηλεφωνο δε το χρειαζομαι καθολου μονο για το ντερνετ το εχω!

τελειωνε το συμβολαιο μου σε 20 μερες, να ζητησω αλλαγη παροχου; Εχω ακουσει οτι wind cyta ειναι φθηνοτερες αλλα δε δουλευουν σωστα και κοβεται το ιντερνετ!!!

 

 

Επισης εχω ενα σπιτι στην Κρητη που νοικιαζω περιοδικα τρεις μηνες το καλοκαιρι στο airbnp. Θελω μονο wifi για τους τουριστες και μονο οταν το νοικιαζω, μηπως να παρω αυτο που το διαφημιζαν εχεις μπριζα εχεις ιντερνετ; Παλι wind ειναι, μηπως ειναι μαπα το καρπουζι;

 

γιατι ειδικα για wind εχω ακουσει πολυ κακα λογια

ΥΓ Σας ευχαριστω εκ των προτέρων για τη βοηθεια σας

Link to comment
Share on other sites

οτε:https://www.cosmote.gr/eshop/browse/Fixed-Plans-Double-Play-Plans-Home-Double-Play/_/N-819

wind 18 ευρώ για 24mbps είναι το φθηνότερο.

https://wind.gr/gr/gia-ton-idioti/statheri-internet/wind-broadband-basic

cyta είναι κοντά στα 20.Τώρα, έχει και forthnet με 15 ευρώ, αλλά θέλει ΠΡΟΠΛΗΡΩΜΗ 12 μήνες.

 

 

cyta

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Στο σπιτι μου εχω τηλεφωνο με απεριοριστα σταθερα και ιντερνετ το βασικο αλλα δουλευει πολυ καλα, πληρωνω 33,5 ευρω το μηνα. Εντωμεταξυ το τηλεφωνο δε το χρειαζομαι καθολου μονο για το ντερνετ το εχω!

τελειωνε το συμβολαιο μου σε 20 μερες, να ζητησω αλλαγη παροχου; Εχω ακουσει οτι wind cyta ειναι φθηνοτερες αλλα δε δουλευουν σωστα και κοβεται το ιντερνετ!!!

 

 

Επισης εχω ενα σπιτι στην Κρητη που νοικιαζω περιοδικα τρεις μηνες το καλοκαιρι στο airbnp. Θελω μονο wifi για τους τουριστες και μονο οταν το νοικιαζω, μηπως να παρω αυτο που το διαφημιζαν εχεις μπριζα εχεις ιντερνετ; Παλι wind ειναι, μηπως ειναι μαπα το καρπουζι;

 

γιατι ειδικα για wind εχω ακουσει πολυ κακα λογια

ΥΓ Σας ευχαριστω εκ των προτέρων για τη βοηθεια σας

 

Για τη Wind στη Κρητη μαπα το καρπουζι δεν το λες.Στο νησι παιζει αψογα εδω και ενα χρονο.Μπες στο θεμα της κινητης και θα δεις.Το Simplefi ειναι με ογκοχρεωση(50GB) το χρονο και μετα ειναι 2€ παγιο 300Mb.Σου δινουν ρουτερ που ειναι κλειδωμενο και δεν μπορεις να βαλεις αλλη καρτα sim.Για μενα βαλε ενα σταθερο ιντερνετ 24αρι και βγαλε το τηλεφωνο απο την μπριζα και τελειωνει εκει το θεμα.

20-25€ το μηνα θα ειναι(μιλαμε για Vodafone,Wind,Cyta,Forthnet).

Ιδιοκτητο δικτυο στη κρητη θα εχει η Forthnet και η Cyta εκτος απο τον οτε.Και γενικα εχουν σε αρκετα μερη

δικες τους γραμμες,χωρις να νοικιαζουν απο τον οτε.Στο σπιτι εχω forthnet και ειμαι πανω στο δικτυο της δικτυο(εχει ιδιοκτητο).

Edited by Nikolas14

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

οτε:https://www.cosmote.gr/eshop/browse/Fixed-Plans-Double-Play-Plans-Home-Double-Play/_/N-819

wind 18 ευρώ για 24mbps είναι το φθηνότερο.

https://wind.gr/gr/gia-ton-idioti/statheri-internet/wind-broadband-basic

cyta είναι κοντά στα 20.Τώρα, έχει και forthnet με 15 ευρώ, αλλά θέλει ΠΡΟΠΛΗΡΩΜΗ 12 μήνες.

cyta

σε ευχαριστω παρα πολυ! Θα παω για Forthnet που γινεται πια NOVA και ειναι 15.75 το μηνα με προπληρωμη για 12 μηνες και αν παρω καποιο σταθερο 3 λεπτα το λεπτο. Ελπιζω επειδη παλια η Forthnet ειχα πολυ καλο ιντερνετ και τωρα η Nova εχει πολυ καλο ονομα δε θα εχω προβληματα με κοψιματα αργο ιντερνετ.

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Για τη Wind στη Κρητη μαπα το καρπουζι δεν το λες.Στο νησι παιζει αψογα εδω και ενα χρονο.Μπες στο θεμα της κινητης και θα δεις.Το Simplefi ειναι με ογκοχρεωση(50GB) το χρονο και μετα ειναι 2€ παγιο 300Mb.Σου δινουν ρουτερ που ειναι κλειδωμενο και δεν μπορεις να βαλεις αλλη καρτα sim.Για μενα βαλε ενα σταθερο ιντερνετ 24αρι και βγαλε το τηλεφωνο απο την μπριζα και τελειωνει εκει το θεμα.

20-25€ το μηνα θα ειναι(μιλαμε για Vodafone,Wind,Cyta,Forthnet).

Ιδιοκτητο δικτυο στη κρητη θα εχει η Forthnet και η Cyta εκτος απο τον οτε.Και γενικα εχουν σε αρκετα μερη

δικες τους γραμμες,χωρις να νοικιαζουν απο τον οτε.Στο σπιτι εχω forthnet και ειμαι πανω στο δικτυο της δικτυο(εχει ιδιοκτητο).

Ευχαριστω παρα πολυ για την απαντηση! Το προβλημα ειναι οτι το σπιτι νοικιαζεται 90 μερες το χρονο και ειναι κριμα να πληρωνω όλο το χρονο μια γραμμη. Το καλο με τη Wind θα ειναι οτι θα μπορω να το βαζω για τρεις μηνες μονο. Οι ξενοι θα το θελουν μονο να κανονισουν τα ταξιδια τους και να δουν τα νεα, δε θα κατεβαζουν ταινιες στο κινητο τους, οποτε πιστευω πιο φθηνα θα μου ελθει

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω παρα πολυ! Θα παω για Forthnet που γινεται πια NOVA και ειναι 15.75 το μηνα με προπληρωμη για 12 μηνες και αν παρω καποιο σταθερο 3 λεπτα το λεπτο. Ελπιζω επειδη παλια η Forthnet ειχα πολυ καλο ιντερνετ και τωρα η Nova εχει πολυ καλο ονομα δε θα εχω προβληματα με κοψιματα αργο ιντερνετ.

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ευχαριστω παρα πολυ για την απαντηση! Το προβλημα ειναι οτι το σπιτι νοικιαζεται 90 μερες το χρονο και ειναι κριμα να πληρωνω όλο το χρονο μια γραμμη. Το καλο με τη Wind θα ειναι οτι θα μπορω να το βαζω για τρεις μηνες μονο. Οι ξενοι θα το θελουν μονο να κανονισουν τα ταξιδια τους και να δουν τα νεα, δε θα κατεβαζουν ταινιες στο κινητο τους, οποτε πιστευω πιο φθηνα θα μου ελθει

 

Η Nova ειναι αξιοπιστη.Εχω 4 χρονια στο σπιτι,μετα απο περιπλανησεις σε Cyta και Wind.Κλειδωνω 19Mbps και εχω 16-17Mbps ταχυτητα.Σε ιδιοκτητο δικτυο απο Α/Κ(24αρα γραμμη).

Για το σπιτι που νοικιαζεις στο airbnb σημειωσε οτι ειναι ιντερνετ κινητης και ογκοχρεωση.

Πριν το βαλεις ομως παρε καρτα f2g/q και δες στο σπιτι αν εχει σημα 3G/4G.

Κανε μερικα speedtest μεσα και εξω να δεις ταχυτητες.

Οσο για το κοστος θα δινεις 50€ για ολο τον χρονο(για τα 50Gb) και 24€ το χρονο για 300Mb ως παγιο(2x12).

Και 50€ ειναι το ρουτερ που θα παρεις.

124€ η πρωτη χρονια και μετα 74€ το χρονο.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω παρα πολυ! Θα παω για Forthnet που γινεται πια NOVA και ειναι 15.75 το μηνα με προπληρωμη για 12 μηνες και αν παρω καποιο σταθερο 3 λεπτα το λεπτο. Ελπιζω επειδη παλια η Forthnet ειχα πολυ καλο ιντερνετ και τωρα η Nova εχει πολυ καλο ονομα δε θα εχω προβληματα με κοψιματα αργο ιντερνετ.

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ευχαριστω παρα πολυ για την απαντηση! Το προβλημα ειναι οτι το σπιτι νοικιαζεται 90 μερες το χρονο και ειναι κριμα να πληρωνω όλο το χρονο μια γραμμη. Το καλο με τη Wind θα ειναι οτι θα μπορω να το βαζω για τρεις μηνες μονο. Οι ξενοι θα το θελουν μονο να κανονισουν τα ταξιδια τους και να δουν τα νεα, δε θα κατεβαζουν ταινιες στο κινητο τους, οποτε πιστευω πιο φθηνα θα μου ελθει

 

Και ταινιες βλέπουν αλλά και ποδοσφαιρικους αγώνες .

Link to comment
Share on other sites

Η Nova ειναι αξιοπιστη.Εχω 4 χρονια στο σπιτι,μετα απο περιπλανησεις σε Cyta και Wind.Κλειδωνω 19Mbps και εχω 16-17Mbps ταχυτητα.Σε ιδιοκτητο δικτυο απο Α/Κ(24αρα γραμμη).

Για το σπιτι που νοικιαζεις στο airbnb σημειωσε οτι ειναι ιντερνετ κινητης και ογκοχρεωση.

Πριν το βαλεις ομως παρε καρτα f2g/q και δες στο σπιτι αν εχει σημα 3G/4G.

Κανε μερικα speedtest μεσα και εξω να δεις ταχυτητες.

Οσο για το κοστος θα δινεις 50€ για ολο τον χρονο(για τα 50Gb) και 24€ το χρονο για 300Mb ως παγιο(2x12).

Και 50€ ειναι το ρουτερ που θα παρεις.

124€ η πρωτη χρονια και μετα 74€ το χρονο.

αρα ακριβα τη βλεπω τη δουλεια, το βασικο οτι εχει πολυ μανουρα και δεν κατεβαινω σπιτι Κρητη και το χειριζονται οι γονεις μου. Φοβαμαι εντονα την ογκοχρεωση στην κινητη τηλεφωνια γιατι εχω τραυματικη εμπειρια με τρομερες χρεωσεις στην κινητη τηλεφωνια οταν δεν ειχα βαλει ακομα σταθερο στο σπιτι

 

----- προσθήκη μηνύματος 36 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Και ταινιες βλέπουν αλλά και ποδοσφαιρικους αγώνες .

καλα τα λες, θα μου στοιχισει μου φαινεται ο κουκος αηδονι!

ΥΓ σας ευχαριστω για την βοηθεια σας, ειναι πολιτιμη

Link to comment
Share on other sites

αρα ακριβα τη βλεπω τη δουλεια, το βασικο οτι εχει πολυ μανουρα και δεν κατεβαινω σπιτι Κρητη και το χειριζονται οι γονεις μου. Φοβαμαι εντονα την ογκοχρεωση στην κινητη τηλεφωνια γιατι εχω τραυματικη εμπειρια με τρομερες χρεωσεις στην κινητη τηλεφωνια οταν δεν ειχα βαλει ακομα σταθερο στο σπιτι

 

----- προσθήκη μηνύματος 36 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

καλα τα λες, θα μου στοιχισει μου φαινεται ο κουκος αηδονι!

ΥΓ σας ευχαριστω για την βοηθεια σας, ειναι πολιτιμη

 

Βαλε και στο σπιτι αυτο forthnet με 15€ το μηνα μονο ιντερνετ.

Καποια στιγμη οταν κατεβεις πανε κανε συνδεση,ρυθμισε το ρουτερ και οτι αλλο χρειαζεται και τελος.Τωρα με τις γιορτες αν ειναι να κατεβεις κανε την συνδεση εσυ.Ζητα να ερχονται οι λογαριασμοι σε εσενα και μπορεις να πας ειτε σε καταστημα,ειτε να βγαλεις κωδικους my nova account,ειτε να πας σε atm και να πληρωσεις μεσω του λογαριασμου σου(αυτον που εχεις για μισθοδοσια στην δουλεια σου π.χ.)

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

αρα ακριβα τη βλεπω τη δουλεια, το βασικο οτι εχει πολυ μανουρα και δεν κατεβαινω σπιτι Κρητη και το χειριζονται οι γονεις μου. Φοβαμαι εντονα την ογκοχρεωση στην κινητη τηλεφωνια γιατι εχω τραυματικη εμπειρια με τρομερες χρεωσεις στην κινητη τηλεφωνια οταν δεν ειχα βαλει ακομα σταθερο στο σπιτι

 

----- προσθήκη μηνύματος 36 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

καλα τα λες, θα μου στοιχισει μου φαινεται ο κουκος αηδονι!

ΥΓ σας ευχαριστω για την βοηθεια σας, ειναι πολιτιμη

 

Ρίξε μια ματιά στα προγράμματα για εξοχικό.Είχα παλιά του ΟΤΕ και είχα σύνδεση ενα μηνα τα χριστουγεννα ενα το πασχα και 4 μήνες το καλοκαίρι φυσικα με πάγιο μόνο αυτούς τους μήνες. Τους υπολοιπους μήνες νεκρή η γραμμή.

Link to comment
Share on other sites

Περίεργο. Εγώ το είχα παλιά και είχε πάγιο κανονικά για κάθε ημερολογιακό μήνα (ανά δίμηνο ερχόταν τότε). Το έγραφε στα ψιλά γράμματα στους όρους του "κατ'εξοχήν", παρά το γεγονός πως άφηνε να εννοηθεί πριν τα διαβάσεις πως θα πληρώνεις μόνο τους 6 μήνες που θα λειτουργεί.

 

Ακόμα έτσι είναι από ότι βλέπω : https://www.cosmote.gr/fixed/corporate/media-center/news/details/-/asset_publisher/wpF6f9kWWozI/content/conn-x-%CF%83%CF%84%CE%BF-%CE%B5%CE%BE%CE%BF%CF%87%CE%B9%CE%BA%CE%BF-%CF%83%CE%B1%CF%82-%CE%BF%CF%84%CE%B1%CE%BD-%CF%84%CE%BF-%CF%87%CF%81%CE%B5%CE%B9%CE%B1%CE%B6%CE%B5%CF%83%CF%84%CE%B5-

 

Ενώ το αναφέρει καθαρά στο τέλος :

* Η τιμή αφορά σε 12μηνη βάση και είναι ανεξάρτητη από την περίοδο λειτουργίας της σύνδεσης.

 

Sent from my SM-G930F

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα στην παρεα... πωωω εχω να μπω εδω μεσα χρονια και ζαμανια...

γυριζω ελλαδα μετα απο 3.5 χρονια και θα χρειαστω ιντερνετ στο σπιτι.. δεν πολυκαιγομαι για σταθερα κλπ, μονο για ιντερνετ. πριν 4 χρονια που εφυγα ειχα wind με απεριοριστα σταθερα. Το σπιτι που νοικιασα ειναι στην Καλλιθεα αττικης. Προτασεις ?

Link to comment
Share on other sites

Περίεργο. Εγώ το είχα παλιά και είχε πάγιο κανονικά για κάθε ημερολογιακό μήνα (ανά δίμηνο ερχόταν τότε). Το έγραφε στα ψιλά γράμματα στους όρους του "κατ'εξοχήν", παρά το γεγονός πως άφηνε να εννοηθεί πριν τα διαβάσεις πως θα πληρώνεις μόνο τους 6 μήνες που θα λειτουργεί.

 

Ακόμα έτσι είναι από ότι βλέπω : https://www.cosmote.gr/fixed/corporate/media-center/news/details/-/asset_publisher/wpF6f9kWWozI/content/conn-x-%CF%83%CF%84%CE%BF-%CE%B5%CE%BE%CE%BF%CF%87%CE%B9%CE%BA%CE%BF-%CF%83%CE%B1%CF%82-%CE%BF%CF%84%CE%B1%CE%BD-%CF%84%CE%BF-%CF%87%CF%81%CE%B5%CE%B9%CE%B1%CE%B6%CE%B5%CF%83%CF%84%CE%B5-

 

Ενώ το αναφέρει καθαρά στο τέλος :

 

Sent from my SM-G930F

 

ουσιαστικά μοιράζει το παγιο 6 μηνών δια 12 εξού και τα 8 ευρω τον μηνα νομίζω.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω και παλι, αλλα μου φαινονται αρκετα τοσο για forthnet ote, ασε που κανας φωστηρας μπορει να συνδεσει ενα τηλεφωνο και να παιρνει στη χωρα του
Link to comment
Share on other sites

ουσιαστικά μοιράζει το παγιο 6 μηνών δια 12 εξού και τα 8 ευρω τον μηνα νομίζω.
Όχι, καμία σχέση. Είσαι σίγουρος πως το είχες το συγκεκριμένο; Εγώ ξέρω ότι πλήρωνα 32-33€ το δίμηνο. 6x33 ανά έτος. Τα 8 είναι είναι το πάγιο μόνο για το internet, και είναι κάθε μήνα, δεν σπάει τίποτα. Από εκεί και έπειτα πρέπει να έχεις και τηλεφωνική γραμμή κατ'εξοχήν, που έχει επίσης κάποιο πάγιο.

 

Στην ουσία πληρώνεις 16€ κάθε μήνα για να έχεις μια γραμμή που λειτουργεί για 6 μήνες, χωρίς δωρεάν χρόνο ομιλίας προς σταθερά, και με μέγιστη ταχύτητα 2 Mbps. Τώρα στο εξοχικό έβαλα wind με 18€ το μήνα και εκτός του ότι δουλεύει όποτε και να πας, πιάνω 3,5-4 Mbps και έχει και την επιλογή να πληρώσεις για πακέτο με χρόνο ομιλίας προς σταθερά έστω και για ένα μήνα μονάχα που θα το χρειαστείς.

 

Sent from my SM-G930F

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω και παλι, αλλα μου φαινονται αρκετα τοσο για forthnet ote, ασε που κανας φωστηρας μπορει να συνδεσει ενα τηλεφωνο και να παιρνει στη χωρα του

Είναι αυτονόητο οτι βάζεις φραγή σε όλα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα στην παρεα... πωωω εχω να μπω εδω μεσα χρονια και ζαμανια...

γυριζω ελλαδα μετα απο 3.5 χρονια και θα χρειαστω ιντερνετ στο σπιτι.. δεν πολυκαιγομαι για σταθερα κλπ, μονο για ιντερνετ. πριν 4 χρονια που εφυγα ειχα wind με απεριοριστα σταθερα. Το σπιτι που νοικιασα ειναι στην Καλλιθεα αττικης. Προτασεις ?

 

Καταρχας θα προτεινα να τσεκαρεις για διαθεσιμοτητα vdsl και αν κοντα σου εχεις καμπινα(μεγαλες τριφυλλες του οτε κυριως εχει στην αθηνα και γενικα πανελλαδικα).

Αξιζει να πας σε 30 ή 50αρα γραμμη.

Θα δεις διαφορα και θα πληρωνεις 50αρι vdsl αλλα θα εχεις τα 50Mbps.

Εκτος αν εχεις μεγαλη αποσταση απο την καμπινα ή παιρνεις απο αστικο κεντρο.

Γιατι αν δεν εισαι κοντα στο Αστικο κεντρο,δηλαδη διπλα σε οτε ή αποσταση 1 χιλιομετρο δεν θα σε καλυψει η 24αρα.

Οι περισσοτερες,αν οχι ολες παιζουν με το δικτυο του οτε.Η Forthnet και η Cyta εχουν αρκετο ιδιοκτητο δικτυο.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

χαρη στην πολιτιμη βοηθεια σας, τελικα στο σπιτι μου NOVA forthnet 15,75 το μηνα. Αν ειναι καλο θα προχωρησω και στο εξοχικο που νοικιαζω με airbnp

θα βαλω και φραγη εκει εξερχομενων κλησεων στο εξοχικο. Αλλα να εχουν συσκευη οι ξενοι αν θελουν καποιος να τους τηλεφωνησει. Αν εχω φραγη εξερχομενων ειναι αδυνατον να με χρεωσει καποιος ξενος; Ειναι σιγουρο αυτο; Ή θα βρεθω με απροβλεπτες χρωσεις;

Link to comment
Share on other sites

χαρη στην πολιτιμη βοηθεια σας, τελικα στο σπιτι μου NOVA forthnet 15,75 το μηνα. Αν ειναι καλο θα προχωρησω και στο εξοχικο που νοικιαζω με airbnp

θα βαλω και φραγη εκει εξερχομενων κλησεων στο εξοχικο. Αλλα να εχουν συσκευη οι ξενοι αν θελουν καποιος να τους τηλεφωνησει. Αν εχω φραγη εξερχομενων ειναι αδυνατον να με χρεωσει καποιος ξενος; Ειναι σιγουρο αυτο; Ή θα βρεθω με απροβλεπτες χρωσεις;

 

Κοιταξε,αν εχεις φραγη εξερχομενων δεν χρεωνεσαι τιποτα.Εκτος αν ξερει να την βγαλει.Δηλαδη κατα 99,9% θε εισαι καλυμμενος.Αν το νοικιαζεις σε ξενους εχουν κινητα ακομα και οι μεγαλοι.Οποτε δεν θα εβαζα σταθερο τηλεφωνο στο σπιτι που νοικιαζεις.

Οσο για το σπιτι σου,ποσο κλειδωνει η γραμμη; Εισαι ικανοποιημενος;

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα,

μετακόμισα σε νέο σπίτι όπου ήδη ο προηγούμενος ενοικιαστής είχε κόψει την γραμμή του τηλεφώνου και ψάχνομαι να βρω σύνδεση (σταθερό για να υπάρχει και κυριως ιντερνετ) όσο το δυνάτον πιο συντομα. Πήγα σε κατάστημα Vodafone και wind και έχω τις εξής προτάσεις:

(α) από Vodafone: 1) απεριόριστα σταθερά, 300λ κινητά, ιντερνετ εως 24mbps, δώρο τα τέλη σύνδεσης (ακανα 80αρι πρεπει να ειναι) και χρησιδάνειο το ρούτερ, ποσό 21 ευρώ το μηνα, 2) μονο ιντερνετ εως 24, πληρώνω τέλη και χωρίς ρούτερ, ποσό 19 ευρώ το μήνα και

(β) από wind: (α) απεριόριστα σταθερά, 300λ κινητά,1500λ προς wind, ιντερνετ εως 24mbps, δώρο τα τέλη σύνδεσης (περίπου 70 ευρώ), χωρίς ρούτερ, ποσό 25 ευρώ το μηνα και (β) όλα τα παραπάνω, χωρίς τα 300λ προς κινητά, στα 23 ευρώ και (γ) μονο ιντερνετ εως 24, δώρο τα τέλη, χωρίς ρουτερ, στα 18 ευρώ το μηνα.

Σε κατάστημα ote, forthnet και cyta δεν προλαβα ακόμα να πάω.Από ό,τι είδα στα σαιτ του οτε, ειναι διαθεσιμο στην περιοχή μου το "COSMOTE Fiber έως 30 Mbps" (ενώ σε vodafone και wind μου ειπαν οτι δεν μπορούν να μου δωσουν αλλο προγραμμα εκτος από το κλασικο adsl εως 24 λόγω περιοχης), δηλαδή Internet έως 30 Mbps, απεριοριστα σταθερα και 250λ κινητα, με 29,90 το μήνα.

Τι λέτε? Η vodafone καλή είναι για σταθερο και ιντερνετ ή εχει συνεχεια διακοπες στο ιντερνετ και χαμηλες ταχυτητες ? Εκεί λέω να καταλήξω, δηλαδή στο πακέτο των 21 ευρώ, γιατί είναι το μοναδικό που έχει δέσμευση 12 μηνες, ενώ όλα τα άλλα εχουν 24, αλλά θα ήθελα να ξερω ότι δεν ειναι και τοσο τραγικοι (το ιντερνετ με ενδιαφερει κυριως, οποτε θελω καλουτσικες-φυσιολογικες ταχυτητες και τεχνικη εξυπηρετηση εαν χρειαστει). Εάν εχετε κάτι να προτείνετε, περιμένω.

Ευχαριστώ για τυχόν απαντήσεις

Edited by teohatzi
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...