Jump to content

Τηλεφωνία και internet εναλλακτικών: Ποιόν πάροχο;


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κοιταξε,αν εχεις φραγη εξερχομενων δεν χρεωνεσαι τιποτα.Εκτος αν ξερει να την βγαλει.Δηλαδη κατα 99,9% θε εισαι καλυμμενος.Αν το νοικιαζεις σε ξενους εχουν κινητα ακομα και οι μεγαλοι.Οποτε δεν θα εβαζα σταθερο τηλεφωνο στο σπιτι που νοικιαζεις.

Οσο για το σπιτι σου,ποσο κλειδωνει η γραμμη; Εισαι ικανοποιημενος;

απο δευτερα θα δουλεψει η γραμμη εδω που μενω. ακομα δε συνδεθηκα με ΝΟVA

 

μου παραπονιονται οι ξενοι που δεν εχουν wifi για αυτο λεω να βαλω σταθερη γραμμη για να εχω wifi μονο. Επειδη θα υπαρχει η σταθερη γραμμη να εχουν και ενα τηλεφωνο για εισερχομενες κλησεις μονο λεω. Θα εχει φραγη για εξερχομενες εαν το βαλω

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα,

μετακόμισα σε νέο σπίτι όπου ήδη ο προηγούμενος ενοικιαστής είχε κόψει την γραμμή του τηλεφώνου και ψάχνομαι να βρω σύνδεση (σταθερό για να υπάρχει και κυριως ιντερνετ) όσο το δυνάτον πιο συντομα. Πήγα σε κατάστημα Vodafone και wind και έχω τις εξής προτάσεις:

(α) από Vodafone: 1) απεριόριστα σταθερά, 300λ κινητά, ιντερνετ εως 24mbps, δώρο τα τέλη σύνδεσης (ακανα 80αρι πρεπει να ειναι) και χρησιδάνειο το ρούτερ, ποσό 21 ευρώ το μηνα, 2) μονο ιντερνετ εως 24, πληρώνω τέλη και χωρίς ρούτερ, ποσό 19 ευρώ το μήνα και

(β) από wind: (α) απεριόριστα σταθερά, 300λ κινητά,1500λ προς wind, ιντερνετ εως 24mbps, δώρο τα τέλη σύνδεσης (περίπου 70 ευρώ), χωρίς ρούτερ, ποσό 25 ευρώ το μηνα και (β) όλα τα παραπάνω, χωρίς τα 300λ προς κινητά, στα 23 ευρώ και (γ) μονο ιντερνετ εως 24, δώρο τα τέλη, χωρίς ρουτερ, στα 18 ευρώ το μηνα.

Σε κατάστημα ote, forthnet και cyta δεν προλαβα ακόμα να πάω.Από ό,τι είδα στα σαιτ του οτε, ειναι διαθεσιμο στην περιοχή μου το "COSMOTE Fiber έως 30 Mbps" (ενώ σε vodafone και wind μου ειπαν οτι δεν μπορούν να μου δωσουν αλλο προγραμμα εκτος από το κλασικο adsl εως 24 λόγω περιοχης), δηλαδή Internet έως 30 Mbps, απεριοριστα σταθερα και 250λ κινητα, με 29,90 το μήνα.

Τι λέτε? Η vodafone καλή είναι για σταθερο και ιντερνετ ή εχει συνεχεια διακοπες στο ιντερνετ και χαμηλες ταχυτητες ? Εκεί λέω να καταλήξω, δηλαδή στο πακέτο των 21 ευρώ, γιατί είναι το μοναδικό που έχει δέσμευση 12 μηνες, ενώ όλα τα άλλα εχουν 24, αλλά θα ήθελα να ξερω ότι δεν ειναι και τοσο τραγικοι (το ιντερνετ με ενδιαφερει κυριως, οποτε θελω καλουτσικες-φυσιολογικες ταχυτητες και τεχνικη εξυπηρετηση εαν χρειαστει). Εάν εχετε κάτι να προτείνετε, περιμένω.

Ευχαριστώ για τυχόν απαντήσεις

H προσφορά της voda στα 21€ είναι με συμβόλαιο κινητής voda? Γιατί βλέπω στο σάιτ είναι 24€. Από ποιο κατάστημα σου έκαναν προσφορα για δωρεάν τέλη νέας σύνδεσης;

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

pan 82 από κατάστημα στην θεσσαλονίκη. Από ό,τι μου είπαν, είναι για ελεύθερους επαγγελματίες (πχ θέλουν να παω καποιο αποδεικτικο από όπου να προκυπτει η εν λογω ιδιότητα). Θεωρείς είναι καλή η τιμή? Να παω να κλείσω στην voda να τελείωνω κιολας ή εχεις υποψη σου κατι καλύτερο ?

Υσ: ζητώ συγνώμη που άνοιξα καινούργιο θέμα, δεν ήξερα ό,τι εδω βάζουμε τις σχετικές ερωτήσες...

Link to comment
Share on other sites

pan 82 από κατάστημα στην θεσσαλονίκη. Από ό,τι μου είπαν, είναι για ελεύθερους επαγγελματίες (πχ θέλουν να παω καποιο αποδεικτικο από όπου να προκυπτει η εν λογω ιδιότητα). Θεωρείς είναι καλή η τιμή? Να παω να κλείσω στην voda να τελείωνω κιολας ή εχεις υποψη σου κατι καλύτερο ?

Υσ: ζητώ συγνώμη που άνοιξα καινούργιο θέμα, δεν ήξερα ό,τι εδω βάζουμε τις σχετικές ερωτήσες...

Νομίζω αντίστοιχη προσφορά μόνο η cyta έχει στα ίδια λεφτα αλλά δεν έχει δωρεάν τη νέα γραμμή που είναι κάνα 80αρι οπότε αν την έχει free παίζει χωρίς ανταγωνισμό γιατί η wind είναι αρκετά ακριβότερη που κάνει δώρο τη νέα γραμμή

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους!

Λήγει το συμβόλαιο 3play του ΟΤΕ στις 23/12 και ακόμα δεν με έχει καλέσει κάποιος.

Αυτή την στιγμή δίνω 48,5/μήνα με 24mbps, απεριόριστα σταθερά και 30' κινητά, και OTE TV full pack.

Η χρήση μου είναι μόνο ίντερνετ και OTE TV (κυρίως αθλητικά και ντοκιμαντέρ).

Σταθερό τηλέφωνο δεν έχω καν σπίτι, οπότε δεν με ενδιαφέρει η παροχή για κλήσεις.

Λέω να περιμένω μέχρι τις 22 και να καλέσω εγώ αιτούμενος προσφορά, και αν δεν με καλύψει να απευθυνθώ στην forthnet για φορητότητα, με σκοπό να επανέλθει ο ΟΤΕ με αντιπροσφορά.

Το ζητούμενο είναι να μείνω στον ΟΤΕ με καλύτερη τιμή, και αν γίνεται με vdsl.

Αν δεν γίνει, τότε θα αρκεστώ σε vdsl χωρίς τηλεόραση σε άλλον πάροχο, καθώς τα αθλητικά της nova δεν με καλύπτουν.

Σημείωση ότι αν φύγω από ΟΤΕ θα ήθελα αξιόπιστο πάροχο, και όχι απαραίτητα τον φθηνότερο...

 

Τι έχετε να μου προτείνετε?

Edited by stratos_21
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Στο σπίτι στο χωριό λήγει το συμβόλαιο που είχα με Vodafone. Πλήρωνα περίπου 26-27€ ακριβώς δεν θυμάμαι και είχα απεριόριστα σταθερά και 2-3 ώρες σε κινητά. Με είχαν πάρει τηλ και μου πρότειναν να κάνω το ίδιο πακέτο στα ίδια χρήματα για 24 μήνες, αλλιώς αν το αφήσω έτσι πάει στα 34. Βασικά μου την έδωσε που δεν έκαναν κάποια προσφορά, όχι οτι θα σωθώ αν μου μειώσουν 4€, αλλά για το ****το ρε φίλε ήθελα να μου πουν σας κόβουμε και αυτά τα χρήματα.

 

Πλέον σκέφτομαι πολύ σοβαρά να αλλάξω πάροχο και εδώ έρχεται η ερώτηση στο τι να επιλέξω. Με ενδιαφέρει να έχω κυρίως απεριόριστα σταθερά ή έστω μεγάλο δωρεάν χρόνο. Υπάρχει περίπτωση αν ξεκινήσω διαδικασία για αλλαγή να το δουν και να κάνουν προσφορά και απο Vodafone? Για Nova 2play ποια η γνώμη σας?

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα θα σε καλέσουν για καλύτερη προσφορά. Και θα είναι αρκετά καλή. Ξεκίνα φορητότητα.
Link to comment
Share on other sites

http://www.nova.gr/gr/upiresies-gia-to-spiti/nova2playplus/

Έχω το πιο πάνω πακέτο της Νόβα με απεριόριστα σταθερά και κινητά στα 23 ευρώ και είμαι πολύ ευχαριστημένος.

Link to comment
Share on other sites

Κάνε μια αίτηση φορητότητας και θα σε καλέσουν να σου κάνουν καλύτερη τιμή. Να έχεις υπόψην σου οτι το πρόγραμμά σου μπορεί να πέσει μέχρι τα 17Ευρώ. (Πληρώνω 17 Ευρώ για απεριόστια αστικά/υπεραστικά/διεθνή, Ιντερνετ και 5 ώρες σε κινητα). Απλά πρέπει να είσαι να ξέρεις κομμάντο.
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Με πήραν τηλέφωνο σήμερα απο Vodafone, η προσφορά είναι στα 16,50 και με τον λογαριασμό μέσω email φτάνει 15,50. Συμφώνησα οτι θα το κρατήσουμε έτσι και η υπάλληλος μου λέει καλά απορώ οι προηγούμενη υπάλληλοι που μιλήσατε γτ δεν σας έκαναν αυτή την προσφορά. Της λέω εμένα δεν θα με σώσει το 5ευρω αλλά είναι η κίνηση οτι με θες για πελάτη και αφού είμαι 4 χρόνια μου κάνεις κάτι μικρό για να δείξεις οτι θες να μείνω. Cosmote της λέω παραπάνω θα πληρώνω αλλά μου την είχε δώσει γιαυτό είπα θα αλλάξω. Όχι μου λέει δεν μπορώ να καταλάβω γτ δεν σας το είπαν οι συνάδελφοι. Οι μάγκες έλεγαν οτι το πρόγραμμα αφού λήγει πάει κάπου στα 34€ και σας το αφήνουμε πάλι στα 26€.

 

Τώρα πρέπει να πάω αύριο στην cosmote να επιστρέψω το router και να κάνω αίτηση ακύρωσης της φορητότας. Ξέρει κανείς αν πρέπει να κοιτάξω κάτι ή είναι απλή διαδικασία?

Link to comment
Share on other sites

Μην σε παραμυθιαζουν. Δεν κανουν αντιπροσφορες αν δεν κανεις αιτηση φορητοτητας. Τους το απαγορευει και η ΕΕΤΤ.

Κατα τα αλλα η ΕΕΤΤ υπηρετει το συμφερον του καταναλωτη.

 

Sent from my LEX820 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή η Ε.Ε.Τ.Τ. επιτρέπει τις προσφορές μόνο αν γίνει προηγουμένως αίτηση φορητότητας; Καινούριο είναι αυτό ; Πότε βγήκε αυτή η απαγόρευση ;
Link to comment
Share on other sites

https://tecky.eu/eett-katargi-tis-antiprosfores-ton-parochon-se-periptosis-etimaton-foritotitas/

 

 

Με την ισχύουσα διαδικασία, εάν κάποιος κάνει αίτημα φορητότητας, αυτό καταχωρείται άμεσα από το «νέο» πάροχό του στο σύστημα. Ο «παλιός» πάροχος «το βλέπει» και επιστρέφει με νέα προσφορά (την οποία δεν ήταν πρωτύτερα σε «θέση» να κάνει).

 

Sent from my LEX820 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν λέω για αυτό . Αυτό για τις συμβάσεις από απόσταση. Λέω για την απαγόρευση που ανέφερες. Πότε έβγαλε τέτοια απόφαση η Ε.Ε.Τ.Τ ; Edited by Vasileios
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Με ενδιαφέρει το internet στην Κορινθία και συγκεκριμένα στο Δερβένι Κορινθίας. Οι μόνο πάροχοι που ενεργοποιούνται εκεί είναι οι Cosmote και Vodafone. Έχει κάποιος εμπειρία από την περιοχή για το ποιον να προτιμήσω ? το κόστος είναι περίπου το ίδιο...

Παλιότερα είχα εκεί Cosmote όταν έτρεχε με max τα 4 mbps, δεν θυμάμαι ιδιαίτερα προβλήματα τότε πέρα από την ταχύτητα...

Τώρα παίρνω internet από γείτονα που έχει Vodafone και η ταχύτητα παίζει από τα 4-5 μέχρι και 11 Mbps, άρα δεν είναι και πολύ σταθερή...

Stay alive, keep riding

Nokia 7110 > Sony Er. Z1010 > Nokia N95 > Nokia 701 > iNew V3 > LG V10 > 1+ 8 pro

Χάρης

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω για την Cosmote, αλλα λογω εμπειριας με Vodafone θα σου προτινω να μεινεις μακρια της.

Διακοπες γινονται παντου, εγω στην Θεσ/νικη εχω μεινει εκτος συνδεσης για μερες χωρις να ξερουν τον λογο..και αφου τους τα ξαναψαλω λυνετε το προβλημα.

Απο εκει και περα, υπαρχουν και αλλα προβληματα. Οι λογαριασμοι ερχονται οσο παει και πιο συχνα, και αυξημενοι καποιες φορες ανευ λογου. Τα πληρωνω και παλι τα ιδια. Η εξηπηρετηση ειναι αθλια. Το τελικο χτυπημα ειναι πως μου χρεωνουν ΑΕΡΑ λογω μετακομησης, αφου η συμφωνια που εκανα "εχει χαθει"!

Θελω να παω Nova αλλα δεν ξερω πως να ξεμπλεξω μ αυτους χωρις να πεταξω τα λεφτα μου.

Εν ολιγοις ΜΗΝ ΜΠΛΕΚΕΙΣ με Vodafone, ..... απλα καποιοι δεν εχουν ορια

Edited by Vasileios
Κρίνουμε ιδέες όχι ανθρώπους
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση σου φίλε Role. Πράγματι, και εγώ ελάχιστη εμπιστοσύνη έχω στην Vodafone... ;)

Stay alive, keep riding

Nokia 7110 > Sony Er. Z1010 > Nokia N95 > Nokia 701 > iNew V3 > LG V10 > 1+ 8 pro

Χάρης

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα σε όλους

Μετά από πολλά χρόνια πελάτης της Vodafone σε πρόγραμμα red busyness 1 στο κινητό και με σταθερό double play, αποφάσισα να αλλάξω πάροχο, καθόσον με ενημέρωσαν ότι μου προσφέρουν το ίδιο πακέτο στο κινητό συνδυαστικά με το σταθερό αλλά 9 ευρώ το μήνα ακριβότερα. Μίλησα αρκετές φορές με κατάστημα και σύμβουλο και δε μπορεί να γίνει καλύτερη προσφορά.

1. Πήγα σε wind και για 24 μήνες συμβόλαιο μου δίνουν φθηνότερα κατά 8€ το μήνα

- το ίδιο πακέτο με τη Vodafone για το κινητό, αλλά με 70΄ περισσότερο σε διεθνείς κλήσεις σε κινητά στη ζώνη 1

- το ίδιο πακέτο με τη Vodafone στη σταθερή (απεριόριστα σταθερά, ίντερνετ και 120΄ σε κινητά) με απεριόριστα ενδοεταιρικά μεταξύ κινητού και σταθερού

2. Επίσης στην cosmote για 24 μήνες συμβόλαιο μου δίνουν κατά 6€ φθηνότερα

- το ίδιο πακέτο με τη Vodafone για το κινητό, αλλά με 30΄ περισσότερο σε διεθνείς κλήσεις σε κινητά στη ζώνη 1

- για το σταθερό απεριόριστο ιντερνετ, 300΄ σε σταθερά, 60΄σε κινητά και απεριόριστα ενδοεταιρικά μεταξύ κινητού και σταθερού

Η προσφορά της wind φαίνεται καλύτερη για τις ανάγκες μου και το σταθερό της cosmote με περιορίζει κάπως στη διάρκεια προς σταθερά, ωστόσο για τη wind έχω σοβαρές επιφυλάξεις για την ποιότητα των υπηρεσιών (σήμα, ταχύτητα, εξυπηρέτηση πελατών, κρυφές χρεώσεις, κρυφές αυξήσεις στις τιμές κλπ)

Παρακαλώ θερμά αν κάποιος έχει γνώση για το αν επιβεβαιώνονται οι επιφυλάξεις μου και άποψη ποια προσφορά να προτιμήσω ή αν πρέπει να αποφύγω κάτι, να γράψει στο φόρουμ.

Ευχαριστώ

Υ.Γ. Τα κινητά εξωτερικού τα χρειάζομαι λόγω δουλειάς και με καλύπτουν και στις δύο περιπτώσεις, απλά στην περίπτωση της wind θα είμαι πιο άνετος. Το ιντερνετ στο σταθερό το θέλω για απλή επαγγελματική χρήση, και με ενδιαφέρει να μην έχει προβλήματα στο σήμα, διακοπές, δηλ να μη σέρνεται στο απλό σερφάρισμα. Θα χαρακτήριζα τη χρήση βασική και όχι εξειδικευμένη λ.χ. παιχνίδια, ταινίες κλπ

Edited by Vasileios
Διαγραφή διπλού μηνύματος.
Link to comment
Share on other sites

επειδη εχω αλλαξει εταιριες αρκετες σε διαφορα χρονικα διαστηματα...θα ελεγα οτι η cosmote ειναι η καλυτερα οσο αφορα ποιοτητα. εχει και αυτη τα προβληματατκια της αλλα γενικα ειναι και θεμα τοποθεσιας.

για τις τιμες βλεπεις αυτο που σου ταιριαζει καλυτερα....και αποφασιζεις. Για λιγα ευρω δεν αξιζει να διαλεξεις τον πιο φθηνο αν το αλλο προγραμμα σε βολευει καλυτερα.

προσεχε χρεωσεις με ελαχιστο χρονο χρεωσης

και επισης....οταν θα κανεις αιτηση σε καποια εταιρια....να δεις που θα σου κανουν γενικα αντιπροτασεις και η παλια σου αλλα και αλλες εταιριες....που θα ειναι και καλυτερες οικονομικα. προσεχε αν τελικα θελεις να ξαναλλαξεις σε μια αντιπροσφορα τον χρονο (λιγες μερες) που υπογραψες ή εκανες αιτηση) γιατι μετα θα σου ζητανε να πληρωσεις την συνδεση, την ενεργοποιηση και οτι αλλο μποριες να φανταστεις. αρα προσοχη στους γενικους κανονες του ΕΕΤΤ.

:X«'Έλληνες ενωθείτε εναντίον του κοινού εχθρού, εναντίον του μίσους, της διχόνοιας και της διαίρεσης, που είναι ό ίδιος μας ο εαυτός» - Θ. ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ.
Link to comment
Share on other sites

επειδη εχω αλλαξει εταιριες αρκετες σε διαφορα χρονικα διαστηματα...θα ελεγα οτι η cosmote ειναι η καλυτερα οσο αφορα ποιοτητα. εχει και αυτη τα προβληματατκια της αλλα γενικα ειναι και θεμα τοποθεσιας.

για τις τιμες βλεπεις αυτο που σου ταιριαζει καλυτερα....και αποφασιζεις. Για λιγα ευρω δεν αξιζει να διαλεξεις τον πιο φθηνο αν το αλλο προγραμμα σε βολευει καλυτερα.

προσεχε χρεωσεις με ελαχιστο χρονο χρεωσης

και επισης....οταν θα κανεις αιτηση σε καποια εταιρια....να δεις που θα σου κανουν γενικα αντιπροτασεις και η παλια σου αλλα και αλλες εταιριες....που θα ειναι και καλυτερες οικονομικα. προσεχε αν τελικα θελεις να ξαναλλαξεις σε μια αντιπροσφορα τον χρονο (λιγες μερες) που υπογραψες ή εκανες αιτηση) γιατι μετα θα σου ζητανε να πληρωσεις την συνδεση, την ενεργοποιηση και οτι αλλο μποριες να φανταστεις. αρα προσοχη στους γενικους κανονες του ΕΕΤΤ.

 

Για τη wind ακούω από γνωστούς ότι η σταθερή και κυρίως το internet σταθερής έχει πολλά προβλήματα, δεν ξέρω αν ισχύει.

Επίσης οι προσφορές έγιναν σε καταστήματα και έχω την εντύπωση ότι αίτηση φορητότητας εντός καταστήματος πλέον δεν ανακαλείται δηλ. δεν έχεις δικαίωμα υπαναχώρησης!

Link to comment
Share on other sites

Για τη wind ακούω από γνωστούς ότι η σταθερή και κυρίως το internet σταθερής έχει πολλά προβλήματα, δεν ξέρω αν ισχύει.

Επίσης οι προσφορές έγιναν σε καταστήματα και έχω την εντύπωση ότι αίτηση φορητότητας εντός καταστήματος πλέον δεν ανακαλείται δηλ. δεν έχεις δικαίωμα υπαναχώρησης!

Αν απο τα καταστήματα δεν σου δίνουν κάποιες έχτρα προσφορές...κανε την αίτηση σου τηλεφωνικά μεσώ κουριερ. έτσι νομίζω εχει δικαίωμα κάποιες μερες. απο κατάστημα νομίζω μονο 3 μέρες έχει (ψαξτο πρώτα)

:X«'Έλληνες ενωθείτε εναντίον του κοινού εχθρού, εναντίον του μίσους, της διχόνοιας και της διαίρεσης, που είναι ό ίδιος μας ο εαυτός» - Θ. ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ.
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα σας,

λήγει αυτές τις μέρες το συμβόλαιο 2play με cosmote περιοχή περιστερι Αθήνα με τιμή 31 ευρώ. Ψάχνουμε ανάμεσα σε nova, wind και Vodafone. Μετακόμισα πριν μερικούς μήνες Αθήνα και δεν έχω εμπειρία από εναλλακτικούς παρόχους.

Οπότε είναι κάποιος από τους 3 που έχει καλύτερη εξυπηρέτηση και εμφανίζει λιγότερα προβλήματα τουλάχιστον για το Περιστέρι;

Το router που έχω τώρα θα μπορέσω να το χρησιμοποιήσω και μετά ή θα πρέπει να πάρω καινούριο;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

λήγει αυτές τις μέρες το συμβόλαιο 2play με cosmote περιοχή περιστερι Αθήνα με τιμή 31 ευρώ. Ψάχνουμε ανάμεσα σε nova, wind και Vodafone. Μετακόμισα πριν μερικούς μήνες Αθήνα και δεν έχω εμπειρία από εναλλακτικούς παρόχους.

Οπότε είναι κάποιος από τους 3 που έχει καλύτερη εξυπηρέτηση και εμφανίζει λιγότερα προβλήματα τουλάχιστον για το Περιστέρι;

Το router που έχω τώρα θα μπορέσω να το χρησιμοποιήσω και μετά ή θα πρέπει να πάρω καινούριο;

 

Καλησπέρα. Το router το επιστρέφεις πίσω γιατί είναι με χρησιδάνειο. Τώρα, σχετικά με τους άλλους παρόχους είναι τι παροχές θέλεις. Για παράδειγμα, αν δεν κάνω λάθος, έχει προσφορά η nova το triple play μέχρι τέλη Ιουλίου. Πάντως, για εξυπηρέτηση, για wind δεν γνωρίζω, η nova έχει χάλια εξυπηρέτηση προσωπικά και η vodafone έχει αρκετά καλή απλώς ίσως κάποιες φορές να χρειάζεται παραπάνω χρόνος γιατί σε μεταφέρουν σε άλλα τμήματα για διάφορα προβλήματα(τουλάχιστον στην κινητή). Όμως, σε σχέση με nova(για wind δεν μπορώ να πω γιατί δεν έχω πάει σε αυτούς ποτέ) είναι πολύ ανώτερη. Για παράδειγμα, στη nova με το παραμικρό πρόβλημα στο internet θα σου λένε θα κάνουμε ελέγχους και θα σας ειδοποιήσουμε και δεν μας ειδοποιούν ποτέ. Τέλος, αν και για Περιστέρι δεν γνωρίζω γιατί μένω Θεσσαλονίκη, αν πας σε 24ρι, λίγο πολύ τα ίδια θα είναι. Ίσως, λέω ίσως, να είναι ένα μικρό κλικ πάνω η cosmote, αλλά ελάχιστα. Πάνω κάτω, όμως, τα ίδια θα είναι.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Γεια σας παιδιά!

Το πατρικό μου σπίτι βρίσκεται σε ένα χωριό της επαρχίας και παίρνει internet από DSLAM που βρίσκεται ~7 χλμ μακριά, οπότε κααλαβαίνετε ότι οι ταχύτητες είναι τραγικές. Ο ΟΤΕ είχε φέρει 4 χρόνια πριν οπτικές ίνες στο ΚΑΦΑΟ του οικισμού, το οποίο βρίσκεται αρκετά κοντά στο σπίτι μας. Να σημειώσω ότι πλέον η καμπίνα είναι καινούριου τύπου και όχι η άθλια σιδερένια που ήταν παλιά :p Ας μπω στο ψητό, λοιπόν:

Στο σπίτι έχουμε forthnet double play (internet+τηλέφωνο). Λόγω κακοκαιρίας τις τελευταίες ημέρες το adsl πέφτει συνέχεια και η ταχύτητα είναι απελπιστικά αργή (μιλάμε για max. 2 mbps, ενώ πληρώνουμε για έως 24mbps). Πήρα τηλέφωνο την εξυπηρέτηση πελατών για την αναφορά της βλάβης, την οποία αναγνώρισαν, αλλά μου πρότειναν αν θέλω μεγαλύτερη ταχύτητα που θα κλειδώνει στην ονομαστική, να βάλω vdsl γραμμή η οποία θα ξεκινάει από το ΚΑΦΑΟ της περιοχής. Εγώ εξεπλάγην με αυτή την δήλωση, γιατί δεν περίμενα η forthnet να μπορεί να προσφέρει adsl μέσω του συγκεκριμένου ΚΑΦΑΟ του ΟΤΕ. Φυσικά ρώτησα αν θα μπορούσε να μου πει από ποιο ΚΑΦΑΟ θα παίρνω internet, γιατί αν δεν είναι αυτό της περιοχής δεν θα έχει κάποια διαφορά αν εξακολουθώ να παίρνω από 7 χλμ μακριά :p Μου είπε ότι δεν έχει εικόνα και ότι αυτό μπορεί να συζητηθεί και με το εμπορικό τμήμα.

 

Εμένα η ερωτησή μου είναι η εξής: Έστω ότι αποφασίζω ότι θέλω να μπει vdsl στη γραμμή μου και έστω ότι η γραμμή θα παίρνει vdsl από το ΚΑΦΑΟ της περιοχής μου. Αυτό σημαίνει ότι η γραμμή θα αλλάξει θέση από το DSLAM που βρίσκεται στα 7 χλμ και θα έρθει κοντά στο σπίτι μου στο ΚΑΦΑΟ του vdsl; Αν ναι, θα χρειαστεί να καταβληθεί τέλος ενεργοποίησης εκ νέου; Εσείς τι με συμβουλεύετε να κάνω; Πιστεύετε ότι επειδή είμαστε πελάτες σχεδόν 15 χρόνια στη forthnet θα μας κάνουν καλύτερη τιμή για να μας βάλουν vdsl;

 

edit: Το κυριότερο: Η forthnet θα μπορεί να μου παράσχει vdsl ταχύτητες μέσω του ΚΑΦΑΟ που ανήκει στον ΟΤΕ;

Edited by TypeQ
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά!

Το πατρικό μου σπίτι βρίσκεται σε ένα χωριό της επαρχίας και παίρνει internet από DSLAM που βρίσκεται ~7 χλμ μακριά, οπότε κααλαβαίνετε ότι οι ταχύτητες είναι τραγικές. Ο ΟΤΕ είχε φέρει 4 χρόνια πριν οπτικές ίνες στο ΚΑΦΑΟ του οικισμού, το οποίο βρίσκεται αρκετά κοντά στο σπίτι μας. Να σημειώσω ότι πλέον η καμπίνα είναι καινούριου τύπου και όχι η άθλια σιδερένια που ήταν παλιά :p Ας μπω στο ψητό, λοιπόν:

Στο σπίτι έχουμε forthnet double play (internet+τηλέφωνο). Λόγω κακοκαιρίας τις τελευταίες ημέρες το adsl πέφτει συνέχεια και η ταχύτητα είναι απελπιστικά αργή (μιλάμε για max. 2 mbps, ενώ πληρώνουμε για έως 24mbps). Πήρα τηλέφωνο την εξυπηρέτηση πελατών για την αναφορά της βλάβης, την οποία αναγνώρισαν, αλλά μου πρότειναν αν θέλω μεγαλύτερη ταχύτητα που θα κλειδώνει στην ονομαστική, να βάλω vdsl γραμμή η οποία θα ξεκινάει από το ΚΑΦΑΟ της περιοχής. Εγώ εξεπλάγην με αυτή την δήλωση, γιατί δεν περίμενα η forthnet να μπορεί να προσφέρει adsl μέσω του συγκεκριμένου ΚΑΦΑΟ του ΟΤΕ. Φυσικά ρώτησα αν θα μπορούσε να μου πει από ποιο ΚΑΦΑΟ θα παίρνω internet, γιατί αν δεν είναι αυτό της περιοχής δεν θα έχει κάποια διαφορά αν εξακολουθώ να παίρνω από 7 χλμ μακριά :p Μου είπε ότι δεν έχει εικόνα και ότι αυτό μπορεί να συζητηθεί και με το εμπορικό τμήμα.

 

Εμένα η ερωτησή μου είναι η εξής: Έστω ότι αποφασίζω ότι θέλω να μπει vdsl στη γραμμή μου και έστω ότι η γραμμή θα παίρνει vdsl από το ΚΑΦΑΟ της περιοχής μου. Αυτό σημαίνει ότι η γραμμή θα αλλάξει θέση από το DSLAM που βρίσκεται στα 7 χλμ και θα έρθει κοντά στο σπίτι μου στο ΚΑΦΑΟ του vdsl; Αν ναι, θα χρειαστεί να καταβληθεί τέλος ενεργοποίησης εκ νέου; Εσείς τι με συμβουλεύετε να κάνω; Πιστεύετε ότι επειδή είμαστε πελάτες σχεδόν 15 χρόνια στη forthnet θα μας κάνουν καλύτερη τιμή για να μας βάλουν vdsl;

 

edit: Το κυριότερο: Η forthnet θα μπορεί να μου παράσχει vdsl ταχύτητες μέσω του ΚΑΦΑΟ που ανήκει στον ΟΤΕ;

H forthnet όπως και κάθε πάροχος μπορει να παρέχει υπηρεσίες vdsl μέσω KV ΟΤΕ εφόσον έχει κάνει συμφωνία χονδρικής με τον ΟΤΕ

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...