Jump to content

myphone.gr :: προτάσεις για βελτίωση


dedcat
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Με chrome 40.0.2214.91 σε ubuntu 14.04 δεν αντιμετωπίζω αυτό που αναφέρεις πουθενά. Και ούτε αντιλήφθηκα κάτι ανάλογο με παλιότερες εκδόσεις του browser.

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • Απαντήσεις 2,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα παιδιά,

 

Συνειδητοποιώ τελευταία ότι σε θέματα που ξεκινάνε με μια παρουσίαση με έχει δυσκολέψει το γεγονός ότι το κουμπί για τα μη αναγνωσμένα μηνύματα φαίνεται στο πρώτο σχόλιο μετά την είδηση και όχι πάνω πάνω. Αυτό δυσκολεύει κυρίως όταν η είδηση πιάνει αρκετές γραμμές κι έτσι πρέπει να κάνεις αρκετό scroll down προκειμένου να φτάσεις στα σχόλια (άρα και στα "Μη αναγνωσμένα"). Π.χ. εδώ:

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=411871

 

Δε γίνεται το κουμπί για τα "Μη αναγνωσμένα" να εμφανίζονται πάνω πάνω σε όλες τις περιπτώσεις;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά,

 

Συνειδητοποιώ τελευταία ότι σε θέματα που ξεκινάνε με μια παρουσίαση με έχει δυσκολέψει το γεγονός ότι το κουμπί για τα μη αναγνωσμένα μηνύματα φαίνεται στο πρώτο σχόλιο μετά την είδηση και όχι πάνω πάνω. Αυτό δυσκολεύει κυρίως όταν η είδηση πιάνει αρκετές γραμμές κι έτσι πρέπει να κάνεις αρκετό scroll down προκειμένου να φτάσεις στα σχόλια (άρα και στα "Μη αναγνωσμένα"). Π.χ. εδώ:

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=411871

 

Δε γίνεται το κουμπί για τα "Μη αναγνωσμένα" να εμφανίζονται πάνω πάνω σε όλες τις περιπτώσεις;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

 

Καλησπέρα και σε ευχαριστώ για την πρόταση.

 

Η επιλογή του «Μη Αναγνωσμένα» έγινε εκεί με γνώμονα τη μέγιστη ευχρηστία. Το μεγαλύτερο ποσοστό των χρηστών κοιτάζει στην κάτω δεξιά πλευρά της οθόνης όταν είναι να συνεχίσει την ανάγνωση. Επίσης δεν υπάρχει αρκετός χώρος στο πάνω δεξιά μέρος που αναφέρεις. Θα κάνουμε κάποια τεστ πάλι και θα δούμε τι μπορεί να γίνει για το θέμα.

 

Μην ξεχνάς όμως οτι οι περιπτώσεις που θέματα είναι τόσο «ξεχειλωμένα» είναι λίγες, κάτω από 15%. ;)

[imgalign]http://icons.iconarchive.com/icons/iconshock/social-media/96/twitter-icon.png[/imgalign]"Some hearts are different than others. Like crystal in a world of glass... Even the way they shatter is beautiful..."

 

Wannabe Editor? Reviewer? Columnist?

Join the Unwired Revolution, now!

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα την ενότητα buy and sell που μπορώ να την βρω γιατί έχω φάει το forum...? :blink::blink::blink:

Samsung Galaxy Note 20 Ultra + Huawei gt2

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα είμαι καινούργιο μέλος.γενικά πολύ καλό το site το μόνο που θα πρότεινα είναι να γέμιζε με "κάτι" στα αριστερά και δεξιά της σελίδας ,τώρα τι ακριβώς δεν ξέρω ,αλλά θα μπορούσε να αλλάξει λίγο η εμφάνιση κατά τα αλά όλα σούπερ !!:)
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Το εχω ξαναρωτησει- αν δε κανω λαθος. Οταν διαγραφεται ενα μηνυμα μου, δεν θα επρεπε να μου ερχεται ειδοποιηση οτι εχει διαγραφεί για τον ταδε λογο;;

Αν δεν υπαρχει, το θεωρω σωστό να υπαρξει.

Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι καταλαβαίνεις πως πρακτικά δεν μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο από ένα αυτοματοποιημένο σύστημα. Τον έλεγχο λοιπόν για τα μηνύματα τον έχει η Ο.Δ. η οποία σύμφωνα με τους Ο.Π.Χ. κρίνει αν κάποιο μήνυμα πρέπει να αφαιρεθεί. Η ενημέρωση για την διαγραφή ενός μηνύματος γίνεται από μέλος της Ο.Δ. αν αυτό κριθεί απαραίτητο.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι καταλαβαίνεις πως πρακτικά δεν μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο από ένα αυτοματοποιημένο σύστημα. Τον έλεγχο λοιπόν για τα μηνύματα τον έχει η Ο.Δ. η οποία σύμφωνα με τους Ο.Π.Χ. κρίνει αν κάποιο μήνυμα πρέπει να αφαιρεθεί. Η ενημέρωση για την διαγραφή ενός μηνύματος γίνεται από μέλος της Ο.Δ. αν αυτό κριθεί απαραίτητο.

 

Υποθετω πως αυτοματοποιημένο σύστημα έχει άλλο forum και υπαρχει αυτη η δυνατότητα. Δε γνωριζα πως το vBulletin είναι τόσο περιορισμενο.

Εν πάση περιπτώση, η ενσταση μου δεν ήταν να μάθω το λόγο διαγραφής, ούτε ειχα την απαίτηση να με ειδοποιήσουν προσωπικά με μήνυμα, απλά νόμιζα πως -ίσως- δεν ειχα ρυθμίσει σωστά τις ειδοποιήσεις ή δεν είδα αν υπήρχε τέτοια δυνατότητα. Πάντως, θα θεωρουσα πιο σωστο να δίνονταν αυτή η δυνατότητα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Κατά την πλοήγηση στην mobile version από Windows phone και μόνο, υπάρχει εμφανές πρόβλημα με το scrolling. Αυτό δεν παρουσιάζεται στην πλήρη έκδοση, ούτε στην έκδοση για κινητά από android συσκευή. Στην αρχή νόμιζα πως υπάρχει πρόβλημα με το τηλέφωνο, μετά είδα πως και άλλος το αναφέρει. Είναι όντως έτσι ή είναι ιδέα μας; μπορεί να γίνει κάτι γιαυτό;
Link to comment
Share on other sites

Προτείνω να αλλάξει αυτή η βλακεία με τα έτοιμα avatars. Το να έχουν 800 άτομα το ίδιο avatar δεν βοηθάει καθόλου στο μάτι για να ξεχωρίζει τα posts. Η πληροφορία της συσκευής θα μπορούσε να υπάρχει προαιρετικά κάτω απ το avatar με κείμενο όπως ο τόπος.

 

Αυτή η «βλακεία» με τα αβαταρς μου αρέσει. Και δεν πρόκειται να αλλάξει Αν δεν θέλεις να έχεις αβαταρ, βάλε το «Κανένα» για να έχεις το default. Τα posts ξεχωρίζουν από το περιεχόμενό τους btw, όχι από το αβαταρ αυτού που τα γράφει.

 

Αυτο με τα avatars ειναι ενα κομματι που λατρευω! Ποτε δεν μου αρεσε να βαζω ενα αβαταρ για να δειξω οτι να, εχω αυτο το κινητο. Βαζω κινητα που ειχα, θελω να εχω, και σπανια αυτο που ηδη εχω. [...]

 

Κρίμα που δεν πρόκειται να αλλάξει.

 

Οι λόγοι ύπαρξης ενός avatar είναι 2:

 

  1. Ο σημαντικότερος είναι το να ξεχωρίζεις οπτικά και άμεσα σε ποιον ανήκει ένα post αντί να διαβάζεις το nickname του μιας και μια εικόνα χτυπάει περισσότερο στο μάτι.
  2. Ο δεύτερος και όχι τόσο επιτακτικός είναι η έκφραση των μελών με μια εικόνα που τους αρέσει.

 

Με την παρούσα κατάσταση 800 άτομα έχουν ίδια avatars άρα ο 1ος λόγος δεν ικανοποιείται αυτόματα.

Ούτε ο 2ος φυσικά, αν και προσωπικά το πρότεινα επειδή με ενδιέφερε ο πρώτος λόγος.

 

Ως προς αυτό που λες ότι τα posts ξεχωρίζουν από το περιεχόμενο, δεν το κατάλαβα. Προφανώς και το περιεχόμενο είναι σημαντικό αλλά η επισήμανση αυτή είναι άσχετη με το θέμα. Όταν λέω να "ξεχωρίζουν" εννοώ να καταλαβαίνει εύκολότερα το μάτι σε ποιον ανήκει ένα post.

Αλλιώς τι να το κάνεις το avatar.

 

Κι αν μου πεις πως τα avatars χρησιμευουν στο να βλέπεις τι συσκευή έχει ο άλλος έχω να πω πως έτσι όπως είναι που μοιάζουν όλα μεταξύ τους δεν με βοηθάει καθόλου στο να καταλάβω το μοντέλο. Ούτε προφανώς θυμάμαι ακριβώς την εμφάνιση του κάθε μοντέλου της κάθε εταιρίας. Εξάλλου όλα τα τηλέφωνα μοιάζουν αρκετά μεταξύ τους. Η πληροφορία αυτή θα ήταν πολύ πιο εύκολα προσλήψιμη αν υπήρχε με κείμενο κάτω από εκεί που λέει τον τόπο. Έτσι μπερδεύεσαι περισσότερο.

 

 

Επίσης όποτε γράφω εδώ θα επαναλαμβάνω πως η έλλειψη άμεσων ειδοποιήσεων με κάνει να χάνω απαντήσεις και γενικά να μην μπαίνω στο forum. Το να πηγαίνω κάπου να ψάχνω μόνος μου τις ειδοποιήσεις δεν είναι καθόλου βολικό, θα έπρεπε να εμφανίζεται σε κάποια μόνιμη μπάρα μια ένδειξη με τον αριθμό των ειδοποιήσεων όμως σε πολλά άλλα forums.

 

Υπάρχει δυνατότητα «άμεσης», ημερήσιας και εβδομαδιαίας ειδοποίησης μέσω email. Θα την βρεις στον Πίνακα Ελέγχου - Παρακολούθηση. Αν εννοείς ειδοποίηση σε quotes, ή με real time pop up window, ή με άλλον τρόπο τότε δεν μπορώ να σε βοηθήσω σε αυτό. Δεν υποστηρίζουμε άμεσες ειδοποιήσεις αυτού του είδους. Είναι συνειδητή επιλογή και γίνεται για λόγους ασφάλειας του forum. Αν αλλάξει κάποια στιγμή στο μέλλον, θα σας ενημερώσουμε. Λυπάμαι που αυτό σε κάνει να μην μπαίνεις. Εύχομαι να αλλάξεις γνώμη.

 

Καταρχάς απάντησα μετά από μήνες σε αυτά τα posts γιατί είχα ξεχάσει τον διάλογο.

 

Και γιατί άραγε ξέχασα τον διάλογο?

Γιατι αν και έμπαινα στο forum, δεν υπήρχε κάτι που να με ειδοποιήσει πως κάποιο post μου απαντήθηκε.

 

Επίσης προφανώς και δεν θεωρώ λύση ειδοποίησης τα emails. Είπαμε να ειδοποιύμαστε όχι να ενοχλούμαστε.

 

Εννοούσα ειδοποίηση σε real time με ένδειξη μετρητή ειδοποιήσεων όπως έχουν π.χ. τo xda και το insomnia.gr.

Βολεύει πάρα πολύ, γράφεις κάτι και ξέρεις πως μόλις απαντηθεί θα το δεις στον αριθμό ειδοποιήσεων που αλλάζει σε πραγματικό χρόνο.

 

Μια τέτοια δυνατότητα απογειώνει ένα forum. Εδώ, αν ποστάρω κάτι θα πρέπει να θυμάμαι για τις επόμενες μέρες να μπαίνω και να ψάχνω 1-1 όλα τα threads που άνοιξα ή που έγραψα να δω μήπως έχω κάποιο σχόλιο. Ε δεν γίνεται δουλειά έτσι.

Υποσυνείδητα αυτή η μη βολική κατάσταση με κάνει να μην προτιμώ το forum για να ρωτήσω/δηλώσω/σχολιάσω κάτι γιατί ξέρω πως θα πρέπει να έχω στο μυαλό μου να ελέγχω καθημερινά αν δέχτηκα κάποια απάντηση ή σχόλιο.

 

Όσοι χρήστες χρησιμοποιούν σε άλλα forums την δυνατότητα που λέω θα με καταλάβουν.

 

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Τέλος, θα ήθελα να εκφράσω ξανά την άποψή μου πως θα ήταν πάρα πολύ χρήσιμη η δυνατότητα like σε κάποιο post. Οι λόγοι είναι προφανείς και όσοι το χρησιμοποιούν σε άλλα forums θα με καταλάβουν και πάλι. Εξάλλου το χαρακτηριστικό αυτό πλέον υπάρχει στα περισσότερα forums και χρησιμοποιείται πολύ.

Edited by stelios_85_07

| Ericsson GF768 | Sony Ericsson Z600 | Sony Ericsson Z550i | ZTE Blade | MOTOROLA ATRIX | ELEPHONE P3000s | Lenovo K3 Note | Lenovo Vibe P1 Pro | Samsung Galaxy Note 9 | Samsung Galaxy S22 Ultra |

 

Link to comment
Share on other sites

Σου έχω απαντήσει ήδη. Σε ευχαριστώ που ξόδεψες το χρόνο να εκφράσεις την άποψή σου. Να είσαι σίγουρος οτι όταν προχωρήσουμε στην επόμενη φάση του forum, όλα όσα έχετε γράψει εδώ σε αυτό το topic θα μελετηθούν ενδελεχώς.

 

Btw, εγώ ενημερώθηκα για την απάντησή σου με mail άμεσα. Δε με ενόχλησε καθόλου, αντιθέτως με ενημέρωσε μια χαρά. :)

[imgalign]http://icons.iconarchive.com/icons/iconshock/social-media/96/twitter-icon.png[/imgalign]"Some hearts are different than others. Like crystal in a world of glass... Even the way they shatter is beautiful..."

 

Wannabe Editor? Reviewer? Columnist?

Join the Unwired Revolution, now!

Link to comment
Share on other sites

Σου έχω απαντήσει ήδη. Σε ευχαριστώ που ξόδεψες το χρόνο να εκφράσεις την άποψή σου. Να είσαι σίγουρος οτι όταν προχωρήσουμε στην επόμενη φάση του forum, όλα όσα έχετε γράψει εδώ σε αυτό το topic θα μελετηθούν ενδελεχώς.

 

Btw, εγώ ενημερώθηκα για την απάντησή σου με mail άμεσα. Δε με ενόχλησε καθόλου, αντιθέτως με ενημέρωσε μια χαρά. :)

 

Δεν με βολεύει καθόλου το email. Δεν θέλω να γεμίζω με νέα μηνύματα συνεχώς μόνο και μόνο για ένα forum. Θα βόλευε περισσότερο αν οι ειδοποιήσεις υπήρχαν εντός του forum. Ευχαριστώ κι εγώ για την καλή διάθεση κι ελπίζω κάποτε να εφαρμοστούν αυτά (και τότε θα με θυμηθείς :lol:).

| Ericsson GF768 | Sony Ericsson Z600 | Sony Ericsson Z550i | ZTE Blade | MOTOROLA ATRIX | ELEPHONE P3000s | Lenovo K3 Note | Lenovo Vibe P1 Pro | Samsung Galaxy Note 9 | Samsung Galaxy S22 Ultra |

 

Link to comment
Share on other sites

θέματα παιδιά στο site κανένα σκούρο χρώμα μαύρο π.χ με άσπρα γράμματα εάν γραφεις αρκετή ώρα σε κουράζει αυτό που είναι τώρα

http://s33.postimg.org/4rv5rf5in/IMG_20160603_140152.jpg

https://telegram.org

Link to comment
Share on other sites

θέματα παιδιά στο site κανένα σκούρο χρώμα μαύρο π.χ με άσπρα γράμματα εάν γραφεις αρκετή ώρα σε κουράζει αυτό που είναι τώρα

 

Δεν παίζει ποτέ να γίνει αυτό. Όσο για το αν είναι κουραστικός αυτός ο συνδυασμός τώρα, σε σχέση με το μαύρο background με λευκά γράμματα... τι να πω. Περί ορέξεως :p :lol:

 

P.S. Email notification really works :p

[imgalign]http://icons.iconarchive.com/icons/iconshock/social-media/96/twitter-icon.png[/imgalign]"Some hearts are different than others. Like crystal in a world of glass... Even the way they shatter is beautiful..."

 

Wannabe Editor? Reviewer? Columnist?

Join the Unwired Revolution, now!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Μόλις το δοκίμασα και άνοιξε κανονικά. Moto G 2014 Android Lollipop, τελευταίο update του Chrome.

Φαντάζομαι αναφέρεσαι στην desktop έκδοση και όχι στην mobile, έτσι;

Link to comment
Share on other sites

Ναι ανοίγει και σε εμένα τώρα το βρήκα.

Οταν είμαι με ζουμ δεν το βγάζει απο κάτω αλλα το στέλνει τέρμα δεξιά εκτός περιοχής που βλέπω.(ελπίζω να κατάλαβες τι εννοώ)

 

Τεσπα σημασία εχει οτι ανοίγει.

Ναι για desktop λεω.

Edited by billerr
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Το θέμα εδώ είναι ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ για βελτίωση. Όχι οτιδήποτε άλλο, chat, μπλα, μπλά, παράπονα κλπ.

 

Για κάθε τι άλλο, φτιάξτε νέο θέμα.

[imgalign]http://icons.iconarchive.com/icons/iconshock/social-media/96/twitter-icon.png[/imgalign]"Some hearts are different than others. Like crystal in a world of glass... Even the way they shatter is beautiful..."

 

Wannabe Editor? Reviewer? Columnist?

Join the Unwired Revolution, now!

Link to comment
Share on other sites

Θα πρότεινα στα "Λοιπά κινητά τηλέφωνα" να δημιουργηθεί υποπεριοχή για τα κινητά της Meizu ώστε να μην χύμα μέσα στα θέματα για πιο no name, ας πούμε, κινητά.
Link to comment
Share on other sites

Αυτό σκεφτόμουνα και εγώ μόλις, πήγα να δω αν υπάρχει θέμα για το ΜΧ5 και διαπίστωσα ότι η Meizu δεν έχει υπο-περιοχή, οπότε θα πρότεινα και εγώ να γίνε κάτι τέτοιο.

[sIGPIC][/sIGPIC]

goto fail;

goto fail;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Με αφορμή ένα σημερινό συμβάν, θα ήθελα να προτείνω οι συντονιστές να προσπαθούν να τηρούν για τον εαυτό τους το επίπεδο ποιότητας και ήθους που ζητούν από τους χρήστες (εάν όχι μεγαλύτερο). Προσωπικά μου άφησε πικρή γεύση να βλέπω συντονιστή να προκαλεί κάποιον σε αντιπαράθεση και η μόνη αντίδραση από άλλον συντονιστή να είναι η διαγραφή μέρους ενός μηνύματός μου που αναφέρεται σε αυτό.

 

Εάν κρίνετε ότι πρέπει να παραμείνει η αρχική παρατήρηση, τότε οφείλει να μένει και η αναφορά σε αυτήν, διαφορετικά σβήστε τα και τα δύο. Η λογική ότι κάποιος μπορεί να μιλάει χωρίς αντίλογο επειδή είναι συντονιστής δεν αρμόζει σε φόρουμ διαλόγου.

Link to comment
Share on other sites

Αν διαφωνείς με χειρισμό moderator πρέπει να επικοινωνήσεις μαζί του. Αν δεν σε καλύψει ή απάντηση του θα πρέπει να επικοινωνήσεις με έναν super moderator. Σε κάθε περίπτωση το παρόν topic δεν είναι κατάλληλος τόπος για τέτοιες συζητήσεις.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...