Jump to content

Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος ΙΙ)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν έχει νόημα. Η λέξη "έως" κάνει τη διαφορά. Αν υπόσχονταν και πουλούσαν 24 θα υπήρχει κάτι να βασιστείς.

Τo πόσο θα πιάσεις όμως είναι κάτι που δεν εξαρτάται από τον πάροχο τόσο όσο από τον χώρο που είναι η γραμμή σου, και κυρίως την απόστασή του από το αστικό κέντρο.

 

Ακριβώς αυτό επισημαίνω στην διαβούλευση.

Το ΕΩΣ.

Εάν για παράδειγμα η εταιρία παρέχει 4Mbps σε πελάτη να μην μπορεί να προωθεί και να χρεώνει την υπηρεσία στην ίδια τιμή με κάποιον άλλο πελάτη που έχει 14Mbps ή σε άλλον που έχει 24Mbps.

Οπότε να υποχρεωθεί ο πωλητής να έχει διακύμανση στις τιμές του ανάλογα με την ποιότητα των υπηρεσιών που παρέχει.

 

http://www.opengov.gr/ypoian/?p=8168

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι γίνεται να υποχρεωθεί. Είναι σαν να σου λέει εγώ σου παρέχω αυτό, και το πόσο θα πιάσεις εξαρτάται από εσένα. Χώρια που και να μπορούσε κάποιος να τους υποχρεώσει, θα ήταν πολύ δύσκολο να καθοριστούν οι τιμές. Ποιος σου υπογράφει μετά πως η διαφορά από 4 σε 14 ή 24 να ήταν τέτοια που θα είχε νόημα τελικά;

Εκτός του ότι υπάρχουν και άλλοι παράγοντες που παίζουν ρόλο και σε μερικές περιπτώσεις θα υπάρχει πρόβλημα ταχύτητας (πχ καλωδίωση που μπορεί να είναι παλιά) και θα δημιουργούσε πολύ μεγάλο μπέρδεμα.

 

Sent from my Moto X Play

Edited by Mark_K
Link to comment
Share on other sites

Αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα.Μένω Αθήνα και έχω στο σπίτι σταθερό WIND με σύμβαση 24μηνη που λήγει Οκτώβριο /2018

Ο αδερφός μου σπουδάζει στη Θεσσαλονίκη και έχει στο σπίτι του σταθερό COSMOTE επίσης 24μηνη σύμβαση που λήγει Σεπτέμβριο / 2018.

Είχε κάνει μαι αίτηση μεταγραφής για την Αθήνα,η οποία μετά από μήνες και αφού την είχαμε σχεδόν ξεχάσει,εγκρίθηκε οπότε μόλις τελειώσει την εξεταστική του (στο τέλος του μήνα) κατεβαίνει Αθήνα και φυσικά θα μείνει μαζί μου.

Επειδή είναι ασύμφορο και άχρηστο να κρατήσουμε και τις δυο συνδέσεις,θα ήθελα κάποιο μέλος με εμπειρία από πρόωρες διακοπές να μου δώσει τα φώτα του,ώστε να είμαι προετοιμασμένος,όταν πάω για την διακοπή.

Να διευκρινίσω πως δεν έχω θέμα ποια από τις δυο εταιρίες να κρατήσω,αφού στην περιοχή που μένω είμαι ευχαριστημένος από το σταθερό της WIND.

Link to comment
Share on other sites

Ρωτας αν μπορει να γινει αλλαγη ονόματος, σε περίπτωση που βρεθει νοικαρης και θελει να κρατήσει τη γραμμη.

Αλλιως πληρωνεις ποινη και εισαι οκ

 

Sent from my Letv-LeEco Le Max 2 X829 6/128 using Tapatalk!

Link to comment
Share on other sites

Εκτός του ότι υπάρχουν και άλλοι παράγοντες που παίζουν ρόλο και σε μερικές περιπτώσεις θα υπάρχει πρόβλημα ταχύτητας (πχ καλωδίωση που μπορεί να είναι παλιά) και θα δημιουργούσε πολύ μεγάλο μπέρδεμα.

 

Sent from my Moto X Play

 

αυτό ακριβώς. αν ο πάροχος μέχρι να φτάσει στο σπίτι είναι "άψογος" στο κομμάτι του και ευθύνεται το σπίτι μου για την κακή ποιότητα, ο πάροχος βγαίνει "χαμένος" χωρίς να φταίει.. βέβαια εγώ που είμαι συγχρονισμένος στα 6-7 κερδισμένος θα έβγαινα στην περίπτωση που περιγράφει ο ts :P

Link to comment
Share on other sites

Σκεφτείτε και κάτι άλλο. Ένα πρόγραμμα double play μπορεί να έχει τιμή καταλόγου πχ 35€ και να στο δίνουν με έκπτωση ας πούμε 20€. Αν υποθέσουμε πως υποχρεώνονταν οι πάροχοι να κάνουν έκπτωση στην περίπτωση που η ταχύτητα δεν είναι καλή, και να σου μειώσουν κάποια λίγα ευρώ την αρχική τιμή, αν αφαιρέσεις και την έκπτωση η τελική διαφορά θα είναι ακόμη μικρότερη.

 

Sent from my Moto X Play

Link to comment
Share on other sites

Στέλνεις επιστολή στην κοσμοτε ότι αλλάζει η ζωή σου κλπ και ζητάς κλείσιμο της σύνδεσης χωρίς κόστος. Δεν πληρώνει κανένα λογαριασμό ήδη (έχεις προπληρωμενα πάγια). Μόλις κλείσει ή σύνδεση ζητας επιστροφή παγίων και ας γράψουν στα βιβλία τους το χαράτσι αποσύνδεσης.
Link to comment
Share on other sites

χαιρετε.. εχω το ασυρματο τηλεφωνο siemens gigaset as140. ξεκινησε να μην βγαζει ηχο ουτε απο το ηχειο αλλα ουτε και απο το ακουστικο...ξερει κανεις γιατι συμβαινει αυτο?
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα καινούργια στην cosmote και αναρωτιέμαι αν ξέρει κανείς την πιο πάνω εφαρμογή τι είναι και πως δουλεύει γιατί δεν έχω καταλάβει... Αν είναι off-topic το θέμα και ας το μεταφέρουν τα παιδιά στην σωστή ενότητα..

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα καινούργια στην cosmote και αναρωτιέμαι αν ξέρει κανείς την πιο πάνω εφαρμογή τι είναι και πως δουλεύει γιατί δεν έχω καταλάβει... Αν είναι off-topic το θέμα και ας το μεταφέρουν τα παιδιά στην σωστή ενότητα..

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Εάν έχεις σταθερή σύνδεση cosmote τότε μπορείς να ενεργοποιήσεις την εν λόγω υπηρεσία και το router σου θα εκπέμπει ένα ακόμα δίκτυο, το OTE Fon. Το δίκτυο αυτό θα είναι διαθέσιμο σε όποιον έχει ενεργοποιήσει την ίδια υπηρεσία είτε στον ΟΤΕ είτε σε κάποιον άλλον συνεργαζόμενο με την Fon πάροχο. Σε επίπεδο σύνδεσης είναι τελείως ανεξάρτητο από το δίκτυο του σπιτιού σου, δεν μπορεί να δει κανείς τις συσκευές σου και εσύ δεν μπορείς να δεις ποιός συνδέθηκε στο δημόσιο. Σου τρώει έως 2mbps από το bandwidth αλλά η δική σου κίνηση έχει πάντα προτεραιότητα, άρα δεν πρόκειται ποτέ να σε επηρεάσει κάποιος.

Σαν αντάλλαγμα και εσύ έχεις το δικαίωμα να συνδέεσαι στα δίκτυα των άλλων που έχουν ενεργό το fon με τους αντίστοιχους περιορισμούς.

Η εφαρμογή εγκαθιστά τις ανάλογες wifi ρυθμίσεις ώστε τα τηλέφωνα να συνδέονται αυτόματα στο Fon (προφίλ δικτύου και cosmote username/password).

Link to comment
Share on other sites

Εάν έχεις σταθερή σύνδεση cosmote τότε μπορείς να ενεργοποιήσεις την εν λόγω υπηρεσία και το router σου θα εκπέμπει ένα ακόμα δίκτυο, το OTE Fon. Το δίκτυο αυτό θα είναι διαθέσιμο σε όποιον έχει ενεργοποιήσει την ίδια υπηρεσία είτε στον ΟΤΕ είτε σε κάποιον άλλον συνεργαζόμενο με την Fon πάροχο. Σε επίπεδο σύνδεσης είναι τελείως ανεξάρτητο από το δίκτυο του σπιτιού σου, δεν μπορεί να δει κανείς τις συσκευές σου και εσύ δεν μπορείς να δεις ποιός συνδέθηκε στο δημόσιο. Σου τρώει έως 2mbps από το bandwidth αλλά η δική σου κίνηση έχει πάντα προτεραιότητα, άρα δεν πρόκειται ποτέ να σε επηρεάσει κάποιος.

Σαν αντάλλαγμα και εσύ έχεις το δικαίωμα να συνδέεσαι στα δίκτυα των άλλων που έχουν ενεργό το fon με τους αντίστοιχους περιορισμούς.

Η εφαρμογή εγκαθιστά τις ανάλογες wifi ρυθμίσεις ώστε τα τηλέφωνα να συνδέονται αυτόματα στο Fon (προφίλ δικτύου και cosmote username/password).

Σε ευχαριστώ πολύ

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σας !

Υπαρχει κανεις που να εχει γνωσεις για την παραπανω πλατφορμα?

Γενικα εχω στησει εναν hotspot server και εχω καποιες ερωτησεις.

Live now , stop thinking yesterday and tomorow...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Αντιγραφή επαφών από την SIM στο τηλέφωνο.

Εισαγωγή δεύτερης SIM

Αντιγραφή από το τηλέφωνο στην δεύτερη SIM

Ανοίγουμε το συρτάρι μας και κρατάμε μέσα την δεύτερη SIM

Δεν μας πειράζει αν λήξει ή αν είναι ληγμένη . Η μνήη μπορεί να χρησιμοποιηθεί.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εκτός από τα ασύρματα android τηλέφωνα, τα οποία είναι πλέον παλιά και πανάκριβα, ξέρει κάποιος αν υπάρχουν άλλες σταθερές συσκευές (όχι ρούτερ), είτε ασύρματες, είτε με καλώδιο, που να υποστηρίζουν τη φραγή κλήσεων από συγκεκριμένους αριθμούς ?

Βρήκα αυτά, αλλά δε βρήκα κανένα να πωλείται εντός Ελλάδος.

Κάποια σκέψη, ιδέα η πρόταση ?

Edited by marras

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους

Βρίσκομαι 6 μήνες στην NOVA ΜΕ TRIPLE PLAY CINEMA και μου έκανε δελεαστική πρόταση ο ΟΤΕ. Το πρόβλημα είναι ότι για την διακοπή η NOVA ζητεί 180,00. Γνωρίζει κάποιος τι θα γίνει αν δεν πληρώσω την ρήτρα;

Link to comment
Share on other sites

Ας σεβόμαστε και λίγο τα συμβόλαια ... εχεις αποδεχθεί κάποιους όρους και θα πρεπει να τους τηρήσεις ...

ΕΚΤΟΣ αν προχώρησαν πρόσφατα (<1 μήνα) σε μονομερή αύξηση του συμβολαίου σου έστω και 1 ευρώ

Link to comment
Share on other sites

Σωστά όλα αυτά όπως τα λες. Το ερώτημα είναι γιατί οι εταιρείες σου προωθούν πακέτα λέγοντας στου πωλητές να συστήσουν την μη πληρωμή των penalty( θεωρώντας πως θ γίνουν απαιτητά μόνο εφόσον γυρίσουν στην εταιρεία)
Link to comment
Share on other sites

Οι πωλητές θέλουν να πουλήσουν.

Σκαρφιζονται ότι τους έρθει στο κεφάλι ή τους έχει πει ο υπεύθυνος τους.

Κοινώς μη πιστεύεις σε ότι ακούς από αυτούς.

 

Sent from my LeEco-LeTv Le Max 2 X829 6/128 using tapalk!

Link to comment
Share on other sites

Σωστά όλα αυτά όπως τα λες. Το ερώτημα είναι γιατί οι εταιρείες σου προωθούν πακέτα λέγοντας στου πωλητές να συστήσουν την μη πληρωμή των penalty( θεωρώντας πως θ γίνουν απαιτητά μόνο εφόσον γυρίσουν στην εταιρεία)

 

Δεν υπαρχει κανενα ερωτημα φιλε μου, εσκεμενα πιστευω γινεται και οποιος τσιμπησει,συνεργατης της βοντα μου ανεφερε ψευδως οτι δεν τιθεται θεμα ρητρας και μετα ο ΟΤΕ μου ζητουσε 136 ευρω, πηρα εκπτωση της ποινης την πληρωσα και απεστειλα τις αποδειξεις στην βοντα για πιστωτικο λογαριασμου οπου δεν το αρνηθηκε, με τα ψεμματα ομως σχεσεις δεν χτιζονται οποτε βραστα.

 

Samsung Galaxy Z Fold4 5G Phantom Black. 

     Samsung Galaxy Watch5 Pro Titanium 45mm. 

          Samsung Galaxy buds live white. 

 

hqdefault.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα

Ειμαι στην WIND και σημερα με καλεσαν να μου πουνε οτι εχω στον λογαριασμο μια κληση αξιας 110€:confused:

Εγω δεν εχω κανει ποτε τετοια κληση..... υπαρχει περιπτωση να μην πληρωσω?? ο τυπος που μου μιλουσε ηταν σα να ηξερε και αλλες τετοιες υποθεσεις:(

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα

Ειμαι στην WIND και σημερα με καλεσαν να μου πουνε οτι εχω στον λογαριασμο μια κληση αξιας 110€:confused:

Εγω δεν εχω κανει ποτε τετοια κληση..... υπαρχει περιπτωση να μην πληρωσω?? ο τυπος που μου μιλουσε ηταν σα να ηξερε και αλλες τετοιες υποθεσεις:(

 

Ποιος σε κάλεσε να σου πει κάτι τέτοιο;Που το είδε αυτός;Είναι απο την wind;

Ο λογαριασμός τι σου λέει;

Link to comment
Share on other sites

Ποιος σε κάλεσε να σου πει κάτι τέτοιο;Που το είδε αυτός;Είναι απο την wind;

Ο λογαριασμός τι σου λέει;

 

Ναι ηταν απο το τμημα της wind για οσους εχουν περιεργες χρεωσεις.

Ο λογαριασμος βγαινει στις 7 του μηνα μου ειπαν

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα θα ηθελα να κανω μια κατασκευη στο σπιτι μου. Αφορα το να στειλω τηλεφωνο στο κτημα μου που βρισκεται γυρω στα 3-4 χλμ στην ευθεια απο το σπιτι μου. Επειδη ειμαι σε χωριο δεν εχουμε VoIP εδω περα αν και εχω ΟΤΕ δεν εχω voip Οποτε ενδιαφερομουν πως θα μπορουσα να στισω κατι τετοιο. Διαβασα πως αμα ειχα voip με ενα Cisko spa122 θα μπορουσα να κανω τη δουλεια μου. Να σημπληρωσω πως θα βαλω αναμεταδοτες (link) για να στειλω σημα εκει περα.Θα ηθελα να μου πειτε επεισης και τι μηχανιματα θα χρειαστω για κατι τετοιο . Ευχαριστω εκ των προτερων.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος ΙΙ)
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...