Jump to content

Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος ΙΙ)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα, θα ήθελα την βοήθεια σας.

 

Στο σπίτι έχω σταθερή τηλεφωνία, internet και τηλεόραση με την Nova (Forthnet).

 

Στον κάτω όροφο βρίσκεται το εργαστήριο του πατέρα μου και στον πάνω όροφο μένω εγώ. Ρώτησα στην forthnet ποιο είναι το κόστος δεύτερης τηλεφωνικής γραμμής ώστε να έχω δικό μου τηλεφωνικό αριθμό (για να μην χρησιμοποιώ αυτόν του πατέρα μου) και μου ζήτησαν 10€ το μήνα. Έτσι σκέφτηκα την λύση ενός voip αριθμού.

 

Οι προβληματισμοί μου.

 

1) Θα μπορώ να “κουμπώσω” VOIP αριθμό από άλλη εταιρεία πάνω στο modem της forthnet ;

2) Θα έχω θέμα με το internet ? (Έχω adsl και θα το αναβαθμίσω σε VDSL)

3) Θέλω να έχω εισερχόμενες κ εξερχόμενες κλείσεις μόνο. Τίποτα άλλο. Έχει σχέση αυτό με τα “κανάλια” ; (Είδα πχ στην modulus που λέει σε ένα πακέτο Πλήθος αριθμών 1 Κανάλια 3)

4) Ποια εταιρεία voip μου προτείνετε ;

 

ΥΓ: Δεν έχω σκοπό να χρησιμοποιώ το κινητό ή τον υπολογιστή για να δέχομαι και να πραγματοποιώ κλήσεις. Θα χρησιμοποιήσω μια voip συσκευή.

 

Σας ευχαριστώ πολύ

Samsung Note 4

Samsung Galaxy S3

Samsung Tab S 8.4"

Samsung Gear 2

Link to comment
Share on other sites

Πότε θα ενεργοποιηθούν οι καμπίνες με οπτική ίνα στη Νίκαια και Κορυδαλλό που μπήκαν πρόσφατα?

 

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί όποιος θέλει με πρόφαση την διακοπή του Alpha να ζητήσει την αποχώρησή του αζημίως.

 

Η ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΣΤΟ ΣΥΝΗΓΟΡΟ ΤΟΥ ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΗ ΟΧΙ ΣΤΗΝ ΕΕΤΤ

 

Βιντεο από την σελίδα της Nova όπου αναφερόταν ο Alpha στα διαθέσιμά κανάλια.

 

 

Και googlecache και printouts της σελίδας

 

https://drive.google.com/drive/folders/1e_9hQhg0r5aYNEisr833touAIt2mm63e?usp=sharing

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημερα παιδιά.

 

Αυτό που θα ήθελα να ρωτήσω είναι αν γνωρίζετε γιατί δεν συγχρονίζουν τα powerline της TP link όταν άλλαξα πρίζα στο ένα.

 

 

Να σημειώσω ότι στο σπίτι έχω μονοφασικό ρεύμα οπότε δεν παίζει σενάριο πρίζας με διαφορετική φάση που ξέρω ότι δεν δουλεύει.

 

Συγκεκριμένα τώρα, έκανα μια διαφορετική διαρύθμιση στο καθιστικό και πήγα το γραφείο με το ρούτερ σε άλλο σημείο του χώρου και συνεπώς πήρα ρεύμα από άλλη πρίζα.

Από τηβ στιγμή που το έκανα, σταμάτησε ο συγχρονισμός με το δεύτερο powerline που το έχω σε άλλο δωμάτιο για χρήση άλλου υπολογιστή.

 

Με τα πολλά και αφού είδα και απόειδα, τράβηξα ρεύμα με μπαλαντέζα από την πρίζα που έπαιρνα πριν και το powerline συγχρόνισε αμέσως!

 

Ελπίζω να είμαι σε σωστή κατηγορία.. :)

Oneplus5 8/128 Android 10
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας! Μια απλή ερώτηση. Πόσο πληρώνετε για σταθερό τηλέφωνο;; (τα βασικά ιντερνετ απεριόριστα σταθερά κ κινητό. Είμαι στην wind κ επειδή λήγει το συμβόλαιο, μου είπαν 23.00 με όλα τα βασικά με 300 λεπτά κινητά.(ΚΟΜΠΛΕ ΤΑ ΠΑΝΤΑ με τους ΦΠΑ ) Πριν πλήρωνα κάπου 21.00 ΟΛΑ ΜΑΖΙ ΜΕ ΦΟΡΟΥΣ ΤΕΛΗ. ΦΠΑ

Δεν είναι πολλά;;;;

Link to comment
Share on other sites

εγω δινω λογω οτι εχω κινητο στη βοντα, 23Ε για απεριοριστα σταθερα, 300 κινητα και vdsl 50ari.

χωρις vdsl εδινα 18,5 Ε

Link to comment
Share on other sites

Ειναι συχνο φαινομενο αυτο γενικα. Μπορει να ειναι σε διαφορετικο κυκλωμα οι 2 πριζες

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Μα και πριν πάνω σε πολύπριζα ήταν. Το μόνο που άλλαξε ήταν η πρίζα. Στο μονοφασικό, η φάση είναι μία για όλο το σπίτι... το ίδιο κι ο ουδέτερος. Με έχει τρελάνει λέμε!

Αυτές οι δύο πρίζες (η προηγούμενη που δούλευε και η τωρινή που δεν δουλεύει) είναι στην ίδια ασφάλεια στον πίνακα. Ούτε εκεί δεν έχουν διαφορά! Αν την κατεβάσω, δεν έχει καμιά τους ρεύμα!

Oneplus5 8/128 Android 10
Link to comment
Share on other sites

συν πλην 1 ευρω εκει που λες είναι σχεδόν όλοι νομίζω,εκτος αν δεχτείς δελεαστική πρόταση απο ανταγωνιστική εταιρεία......
Link to comment
Share on other sites

εγω δινω λογω οτι εχω κινητο στη βοντα, 23Ε για απεριοριστα σταθερα, 300 κινητα και vdsl 50ari.

χωρις vdsl εδινα 18,5 Ε

 

Πως κ δίνεις τόσο λίγα (23 ε ΟΛΑ +50 αρα ταχυτητα;;;;;

Εχεις κανέναν γνωστό;;; Πως μπορώ κ εγω να την κτυπήσω αυτήν την τιμή;;; :rolleyes::rolleyes:;;;

Απλά σε άλλον νούμερο που έχω (της μητέρας μου αλλά είναι στο όνομα μου ) σταθερό κ που αυτό λήγει το συμβόλαιο του, μου λένε τώρα κάπου στα 27!!!! Η 23 χωρίς καθόλου κινητά!!!! Είναι με τα καλά τους;;;;;;; κ αλλού να πάω κ να δώσω το 35αρι (τέλος ενεργοποιήσεως) πάλι το αποσβενω ΑΝΕΤΑ!!!!!

ΨΑΧΝΩ ΠΑΡΟΧΟ πλέων……

Edited by JTS1KOSTAS1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Γεια σας

Πρωτη φορα σε forum.!

Ασχολουμε με την arduino πλατφορμα προγραματισμου και εχω δημιουργει μια web ip η οποια μου εμφανιζει ενα συγκεριμενο interface για τον ελεγχο συσκευων.! Το θεμα μου ειναι ο απομακρυνσμενος ελεγχος. Δηλαδη η αλλαγη της ιP (192.168.1.25)

σε μορφη http// Mετα απο καποιες ερωτησεις απο εναν φιλο δικτυα-προγραμματιστη ειδα οτι η λυση μπορει να γινει μονο μεσα απ το router μου.

Ο δρομος προς την πηγη

https://www.pcsteps.gr/1364-%CE%B4%CF%89%CF%81%CE%B5%CE%AC%CE%BD-%CF%83%CF%84%CE%B1%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AE-ip-dynamic-dns/

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Το ρουτερ ειναι στο ισογειο στον δευτερο οροφο εχω ιντερνετ μεσω τηλεφωνικής πριζας ,θελω να μπορω στην πριζα ναβαλω κατι ωστε να εχω και ενσυρματο και ασυρματο ιντερνετ

Σας ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Devolo, έχω ρουτερ στον δεύτερο και το μοιραζόμαστε μέχρι το υπόγειο.

Άψογο και απροβληματιστο.

Και έχω και τριφασικό στο δεύτερο που είναι το ρουτερ.

 

Sent from my LG-H815 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

οχι η ιδια γραμμη ειναι

εχω ιντερνετ στον δευτερο αλλα μονο ενσυρματο απο πριζα τηλ θελω αν υπαρχει κατι να παιρνει σημα απο την τηλ πριζα και να την μοιραζει στο χωρο wifi ,αν τα γραφω σωστα

Edited by vasab
Link to comment
Share on other sites

Devolo και πάλι,

Μοιράζει το Internet μέσω καλωδίωσης σε οποιοδήποτε σημείο, είτε ενσύρματο είτε ασύρματο σε άλλο χώρο

 

Sent from my LG-H815 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μετακομίζω σε νέο σπίτι και θέλω νέα ADSL σύνδεση...

Δεν με ενδιαφέρει το σταθερό, μόνο το internet.

Κλασσική γραμμη με τουλάχιστον 8mbps πραγματικά είναι μια χαρά αλλά αν η διαφορά είναι μικρή (μέχρι 10 ευρώ) το σκέπτομαι και για τις πιο γρήγορες!

Ακούω προτάσεις!

Link to comment
Share on other sites

Από ότι κατάλαβα με ένα ασύρματο router θα κάνεις δουλειά. Όχι modem/router, απλό router.

 

Στάλθηκε από το JY-S3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Στην μπριζα που έχεις στο 2ο έχεις τηλέφωνο ο συνδεμένο; Το ποιο πιθανό παντός εινάι να μην μπορεί να γίνει αυτό που ζητάς λόγο του καλωδίου που βρίσκεται πίσω από την μπριζα. Τα καλώδια για την τηλεφωνία έχουν μέσα 4 καλοδια. Ενώ το καλόδιο δυκτιού ethernet θέλει 8 καλοδια. Άρα θα πρέπει να αντικαταστήσεις το καλώδιο από το ισόγειο ως τον 2ο αν θέλει να κα εις κάτι τέτοιο και να πάρεις και ένα router που εχει και ενσύρματη και ασύρματηεταδιση και θα είσαι οκ. Για να έχεις και τηλέφωνο ο στο δεύτερο θα πρέπει να πάρεις utp καλώδιο με 5 ζευγη. Άλιος σου αρκούν και 4 ζεύγη αν ει άι μόνο για δυκτιο. Για να αλλάξεις το καλόδιο αν δεν πιάνουν τα χέρια σου θα φωνάξεις ηλεκτρολόγο προφανώς οπότε το κόστος θα ανέβει. Αν το ισόγειο με τον 2ο είναι συνδεμένα στον ίδιο μετρητή ρεύματος πάρε καλητεραενα ζευγάρι powerline adapter το οποίο θα προσέξεις απλά να έχεις και wifi. Το συνδέεις στην ποιο κοντινή πρίζα ρεύματος και είσαι οκ. Αυτό είναι το ποιο απλό αλλά έχει τον περιορισμό να βρίσκονται και οι δύο πρίζες στο ίδιο μετρητή(ωρολοϊ) ρεύματος. Αν δεν είναι στο ίδιο μετρητή τότε η αλλαγή καλοδιου νωμιζω είναι μονόδρομος. Εκτός αν το wifi από το ισόγειο φτάνει ως τον 2ο οπότε μπορείς να πάρεις ένα wii repeater και κανείς την δουλειά σου πολύ ποιο οικονομικα από όλες τις άλλες λύσεις.

 

Στάλθηκε από το X5PROx32 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by sakifot
Link to comment
Share on other sites

να τα ξανα γραψω γιατι μαλλον δεν τα εχω γραψει καλα .στο ισογειο ερχεται η γραμμη απο τον (πχ ΟΤΕ) εκει εχω το μοντεμ , απο εκει εχω 10 γραμμες που πανε σε ισογειο, 1ο και 2ο απο εναν διακλαδωτη (αν το γραφω καλα) ή φωνη ή data , στον 2ο οροφο εχω αλλη πριζα για φωνη και αλλη data και απο εκει συνδέομαι με καλωδιο σε pc ,θελω οπως να βαλω κατι εκει να εχω wifi στον 2ο οροφο (στον 1ο καλυπτωμαι απο το ασυρματο μοντεμ του ισογειου) ελπιζω να εγινα πιο κατανοητος

σας ευχαριστω και παλι

Link to comment
Share on other sites

Αν και πάνε πολλά χρόνια από την τελευταία απάντηση με ενδιαφέρει πολύ το θέμα, γνωρίζει κανείς τι πρέπει να κάνεις για να λάβεις γραμμή πενταψήφια υψηλής χρέωσης;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδία.

θα σας πω το πρόβλημα μου ως έχει. Έκανα αίτηση στον ΟΤΕ για το εξοχικό του πατέρα μου. Συγκεκριμένα βρίσκεται λίγο πάνω απο την Αιγείρα Αχαίας. Μας είπαν πως θέλει κολώνα για να βάλουν γραμμή. Κι εν τέλη μας είπαν πως δεν ενδέχεται να αναβαθμιστεί το δίκτυο.

Το θέμα είναι πως γενικά δίπλα η όλη γειτονια έχει ιντερνετ και το σπίτι που είναι κολλητά σε εμάς έχει. απόσταση γύρω στα 20 μέτρα το πολυ.

τι μπορόυμε να κάνουμε για να έχουμε γραμμή ιντερνετ, που πρέπει να κινηθώ;

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω ποιος από τους δύο είναι πιο κοντά σε αυτό που ζητάς, αλλά το Ινστιτούτο Καταναλωτή και η Εθνική Επιτροπή Τηλεπικοινωνιών και Ταχυδρομίων είναι αυτοί που πρέπει να απευθυνθείς.
Link to comment
Share on other sites

σου ειπαν οτι χρειαζεται κολωνα η οτι εισαι σε ελειψη δικτύου?

 

Αν ειναι για κολώνα κανε αιτημα να συνδεθεις στο διπλα σπιτι και απο εκει με ηλεκτρολόγο πέρνα καλώδιο εως το δικο σου

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος ΙΙ)
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...