Jump to content

Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος ΙΙ)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γνωρίζει κανείς που μπορώ να βρω το τελευταίο original, όχι forthnet, λογισμικό για το thomson tg585 v8 modem; Η έκδοση είναι η v8.2.7.8 αλλά μάλλον λόγω παλαιότητας δεν μπορώ να το βρώ πουθενά....
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,

Πρόκειται να αλλάξω εταιρία στην σταθερή τηλεφωνία και να προβώ σε εταιρεία void (modulus) μόνο για τηλεφωνία. Υπάρχει στο κάτω όροφο double play και θα παίρνω από εκει internet. Ήθελα να ρωτήσω αν μπορώ μέσα από τον void αντάπτορα να στείλω σήμα πίσω στον τοίχο ούτως ώστε να έχω τηλεφωνία σε όλες τις τηλεφωνικές μπρίζες του σπιτιού.

Στην εταιρεία που θέλω να πάω μου είπαν πως δεν γίνεται αλλά επειδή δεν ήτανε πολύ πειστική η απάντηση που μου δώσανε, πιθανόν να μην ήξεραν, μου είπανε πως πρέπει να τραβήξω καλώδιο. έτσι όπως το σκέφτομαι όμως εγώ, γιατί να τραβήξω καλώδιο απέξω από τον τοίχο ενώ μπορώ να το στείλω από μέσα από τον τοίχο όπως κάνω και τώρα στο double play μου που χρησιμοποιώ ευρυζωνικής τηλεφωνίας? Η γραμμή στο σπίτι μου θα είναι κενές μετά την φορητότητα.

Έχει κάνεις ανάλογη εμπειρία??

 

Συγνώμη για το κατεβατό.Σας ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά!! :)

Link to comment
Share on other sites

μέσω wifi-repeater θα παίρνω internet από τον κάτω όροφο που έχουν double play κανονικά μέσω γραμμής (ote).

θα βάλω ένα voip αντάπτορα (CISCO SPA122) συνδεδεμένο με ethernet με τον repeater.

Στην θύρα τηλεφώνου θα βάλω ενα ταφ. θα συνδέσω απο την μία θύρα του ταφ την τηλεφωνική συσκευή και απο την άλλη θύρα, με καλώδιο στον τοίχο, για να πάει το σήμα και στα άλλα δωμάτια.

Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου :)

Mία ακόμα ερώτηση, στην κεντρική μπρίζα του σπιτιού μου θα πρέπει να απομονώσω τα καλώδια που έρχονται από έξω (apo ton paroxo) απο τα καλώδια του σπιτιού ή δεν υπάρχει πρόβλημα αφού μείνει η γραμμή κενή?

Σκεφτόμουνα δηλαδή μήπως τη μονή μπρίζα που έχω να την άλλαζα με διπλή για να απομονώσω το καλώδιο που έρχονται απέξω με αυτά του σπιτιού.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και καλο μηνα στην κοινοτητα,κανω ερευνα αγορας για παροχο με φθηνες χρεωσεις για κλησεις προς σταθερα καικινητα της fyrom,οι περισσοτερες κυμαινονται πλροφοριακα απο 35 cent/min μεχρι και 65 cent/min που το βρισκω παραλογο.Στα πλαισια της ερευνας εκτος απο παροχο voip οι παροχοι κιντης τηλςφωνιας εχουν πακετα των 25 λεπτων με 5 ευρω γεγονος που παλι δε με καλυπτει.Μηπως γνωριζει καποιος καποιον παροχο ειτε voip ειτε κινητης ειτε virtual number για να εχω φθηνες κλησεις κυριως εξερχομενες προς την γειτονα χωρα.Ευχαριστω.
Link to comment
Share on other sites

To online πακέτο της Q με 25 λεπτά για 4,4 ευρώ είναι ότι φτηνώτερο μπόρεσα να βρώ. Η συγκεκριμένη χώρα είναι πολύ ακριβή σε όλα τα vOIP

δες και εδώ έχει κάποια σταθερά με 0.09

https://www.voipkredi.com/page.php?page=betamax-dellmont

Edited by Vasileios
Link to comment
Share on other sites

Εγώ βρήκα το πακετο q που είπε ο Vasileios και με κανονική χρέωση στο vodafone international 0,264/λεπτό. Επίσης με σταθερό ΟΤΕ έχεις

με 6,35€ επιπλέον 180' προς διεθνή σταθερά

60' προς διεθνή κινητά για το ΠΓΔΜ

 

Πολύ ακριβές επιλογές . Μίλα καλύτερα με viber ή Skype άμα μπορείς!

Link to comment
Share on other sites

Απο τη στιγμή που θες να κάνεις εξερχόμενες κλήσεις προς Fyrom

δεν ειναι απαραίτητο να αγοράσεις νούμερο Fyrom ΚΑΙ για εισερχόμενες. Ένας voip provider της betamax σου αρκεί για να κανεις κλήσεις ΠΡΟΣ Fyrom

Ρίξε μια ματιά εδω κι εδώ οπου γίνεται σύγκριση όλων των betamax providers για κλήσεις προς σταθερά και κινητά Fyrom.

Εαν θες να λαμβάνεις κλήσεις απο συγκεκριμένα άτομα που κατοικούν Fyrom τότε μια εναλλακτική λύση ειναι να πάρουν αυτοί & εσυ απο ένα ελληνικό voip νούμερο στην ίδια εταιρία (βλέπε omnivoice, yuboto κτλ) και να κάνετε μεταξύ σας κλήσεις που είναι δωρεάν.

Edited by filippos

[ f i l i p p o s ] - [ lokalize.gr ]

Link to comment
Share on other sites

http://www.forthnet.gr/News.aspx?a_id=8448#sthash.vdL2eyRX.XSD2sMuB.dpbs

 

Αλλαξαν οι τιμοκατάλογοι...επομένως όσοι θέλουν να αποχωρήσουν αζημίως έχουν ένα μήνα

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι αυτή η αλλαγή επιτρέπει αποχώρηση αζημίως μια και δεν είναι ο βασικός τιμοκατάλογος , αλλά αφορά χρεώσεις άλλων εταιρειών.

Ας πούμε αν αλλάξει η τιμή του 11888 (cosmote ) ή 11880 (Newsphone ) δεν είναι αλλαγή που την έκανε η Forthnet.

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι αυτή η αλλαγή επιτρέπει αποχώρηση αζημίως μια και δεν είναι ο βασικός τιμοκατάλογος , αλλά αφορά χρεώσεις άλλων εταιρειών.

Ας πούμε αν αλλάξει η τιμή του 11888 (cosmote ) ή 11880 (Newsphone ) δεν είναι αλλαγή που την έκανε η Forthnet.

 

Φυσικά και είναι αλλαγή που εκανε η Forthnet. Δεν καθοριζει η Newsphone τις τιμες της Forthnet. Αλλαξε λοιπον τιμές π.χ ο ΕΦΕΤ!

 

Εγω βλέπω στο site της ΕΕΤΤ

 

Αύξηση χρεώσεων ή αλλαγή όρων σύμβασης σε συνδέσεις/πακέτα

Συμβόλαιο: Ο πάροχος οφείλει να ενημερώσει το συνδρομητή τουλάχιστον ένα μήνα πριν την εφαρμογή τους, μέσω του έντυπου ή/και ηλεκτρονικού λογαριασμού. Ο συνδρομητής έχει το δικαίωμα να αντιταχθεί και να καταγγείλει τη σύμβαση - χωρίς επιβάρυνση - εντός 30 ημερών.

Καρτοκινητή τηλεφωνία: Η ενημέρωση πραγματοποιείται μέσω γραπτού μηνύματος (SMS) τουλάχιστον ένα μήνα πριν.

Προπληρωμένη κάρτα: Ο καταναλωτής πρέπει να ενημερώνεται εάν οι χρεώσεις ενδέχεται να τροποποιηθούν πριν τη λήξη της κάρτας, καθώς και για το πώς μπορεί να πληροφορείται για τυχόν τροποποιήσεις.

Edited by Ionlab
Link to comment
Share on other sites

καλο θα ηταν να τα απομονώσεις

1ον για τυχον βραχυκυκλωμα

2ον γιατι μπορει κανας περιεργος γειτονας να βρει την γραμμη στον κατανεμητή σου και να αρχησει να σε χρεώνει

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας.

Χρειάζομαι βοήθεια και τη γνώμη σας για έναν καλό τεχνικό.

Περιοχή Βούλα, VDSL HOL (Vodafone).

To σπίτι είναι σχετικά καινούργιο (15ετίας) με δομημένη καλωδίωση (utp 6). Για πολλά χρόνια ADSL γραμμή χωρίς κάποιο χοντρό παράπονο (ταχύτητα γύρω στα 10 MBit). Aπό πέρυσι σύνδεση VDSL 50MBit. Όλο το χειμώνα όποτε έβρεχε πολύ είχαμε πολλές αποσυνδέσεις με τις μέρες που είναι στεγνές η σύνδεση να πετάει ( 50ΜbIt me attainable rate 75MBit). Tην πρώτη φορά που ήρθε ο τεχνικός της vodafone δεν έβρεχε και βρήκε τη σύνδεση μέσα στο σπίτι αλλά και έξω τέλεια. Είπε να το ξαναδούμε κάποια μέρα που θα βρέχει. Σήμερα που έβρεχε πολύ ήρθε άλλος τεχνικός. Έξω το σήμα μου είπε ότι έρχεται τέλειο. Μέσα απευθείας πάνω στον αναλυτή πολλές αποσυνδέσεις με πολλά λάθη CRC και FEC αλλά και πολλές βυθίσεις της ταχύτητας. Μας είπε ότι είναι πρόβλημα καλωδίωσης και θα πρέπει να έρθει δικός μας τεχνικός να το διορθώσει.

Έχετε να μου προτείνετε κάποιον τίμιο και γνώστη του αντικειμένου ώστε να μπορέσουμε να διορθώσουμε το πρόβλημα ;

Link to comment
Share on other sites

μιλα με τον ηλεκτρολογο που εφτιαξε το σπιτι να σου πει που ειναι η πρωτη πρίζα,

Αν μπορεις να απομονώσεις τις υπόλοιπες και να το συνδέσεις εκει κ αφου εχεις utp δοκιμασε να δωσεις αλλο χρωμα απο το ζευγαρι του UTP

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Γεια σας, ήθελα να ρωτήσω το εξής, στα τηλέφωνα που ξεκινάνε με 9011 υπάρχει τρόπος να καλέσουμε μέσω VOIP;

Αν γνωρίζει κάποιος ας μη το γράψει δημόσια ας στείλει ένα μήνυμα.

Σε πενταψήφια βρωμάει ο τόπος και χωρίς VOIP και από κινητό και από σταθερό είδα ότι υπάρχει δυνατότητα με αστική χρέωση.

Link to comment
Share on other sites

Σε εναν επαγγελματικό χώρο (φαρμακείο) έχουν ISDN.

Μάλλον αυτό υπάρχει από παλιά που χρειαζόμασταν ISDN για τηλέφωνο και internet μαζί.

Τέλος πάντων, το έχει αφήσει από τότε στον χώρο.

 

Το θέμα είναι ποιό?

Ξαφνικά, και ενώ μέχρι πριν λίγο καιρό το σήμα αναμονής δεν ακουγόταν, ενεργοποιήθηκε. Τώρα, από μόνο του, από τον Ο.Τ.Ε., ουδείς γνωρίζει. Δεν είναι, όμως, αυτό το πρόβλημα. Από ποιον ενεργοποιήθηκε. Άλλο είναι το θέμα.

 

Ο φαρμακοποιός, μάλλον με την ενεργοποίηση αυτή, κατάλαβε αυτό που τόσα χρόνια γινόταν, προφανώς εν αγνοία του. Δεν το ήξερε λόγω της απενεργοποιημένης αναμονής. και εξηγώ...

 

Στον χώρο, υπάρχει μόνο μία συσκευή (πρέπει να είναι συνδεδεμένη σε ένα ab τού netmod). Με την ενεργοποίηση της αναμονής, ενώ μιλάει με κάποιον, ακούει στο ακουστικό του το σήμα της αναμονής (κάτι ανάλογο με τα κινητά). Το ίδιο καί ο πρώτος με τον οποίο μιλάει ο φαρμακοποιός:ακούγεται αμυδρά στο βάθος ένα σήμα αναμονής, ότι δηλαδή κάποιος δεύτερος καλεί τον φαρμακοποιό (πώς το ξέρω:έκανα μία δοκιμή - θα εξηγήσω λίγο παρακάτω - ).

 

Τώρα, το θέμα είναι ποιό? Θέλει ο φαρμακοποιός, να εξακολουθεί να έχει μόνο μία συσκευή στον χώρο, να αφήσει το ISDN, και να το κάνει να συμπεριφέρεται σαν PSTN. Δηλαδή, ενώ μιλάει με κάποιον, και κάποιος δεύτερος π.χ. πελάτης, καλεί, ο δεύτερος να ακούει αυτό το συνεχόμενο μπιπ-μπιπ-μπιπ-μπιπ-μπιπ-μπιπ...... Ο φαρμακοποιός, όντως, είναι στον χώρος και απασχολεί τη γραμμή, αλλά, αυτό που γίνεται τώρα είναι, στον δεύτερο, να χτυπάει και να νομίζει ότι δεν το σηκώνει ο φαρμακοποιός. Δέν θέλει αυτό να γίνεται.

 

Τώρα θα μου πείτε:τότε για ποιό λόγω έχει το ISDN; Δεν ξέρω. Ας πούμε πως για την ώρα, δεν μας απασχολεί αυτό, και δεν το κάνει PSTN.

 

Γιατί δεν απενεργοποιεί το Call waiting και να το κάνει Call Rejection on Busy (Busy on Busy); (άν είναι σωστός ο όρος που θέλουμε).

Αυτό το δοκίμασα.

Μίλησα με τον Ο.Τ.Ε., και το έψαξα στο web, και είδα πως:

 

απενεργοποίηση αναμονής κλήσης: #43#

 

Δεν δούλεψε. Πήτησε #43#. Με κάλεσε, και ο υπάλληλος που είχε, κάλεσε στο φαρμακείο από το κινητό του. Αυτό που μόνο έγινε ήταν στο κινητό να ακούγεται ότι χτυπάει αλλά δεν το σηκώνει, και απλά στο ακουστικό τού φαρμακοποιού, όπως καί στο δικό μου, σταμάτησε το σήμα αναμονής (ότι κάποιος δεύτερος καλεί - αυτό το μπιπ-μπιπ ... μπιπ-μπιπ ... μπιπ-μπιπ ... μπιπ-μπιπ ...).

 

Στη συνέχεια, αφού δεν έπιασε αυτό που ήθελε με το #43#, έκανε πάλι επαναφορά της αναμονής με το *43# (άσκοπο, φυσικά, γι' αυτό που θέλει, αλλά ήθελε ακριβώς την προηγούμενη κατάσταση). Δοκιμάσαμε πάλι τις κλήσεις με σταθερό-κινητό, και η αναμονή επανήλθε.

 

Βάση αυτό το story, υπάρχει περίπτωση να πετύχει αυτό που θέλει με μία συσκευή, και χωρίς να το γυρίσει σε PSTN? Δεν ξέρω γιατί. Ας πούμε ότι στο μέλλον θέλει να έχει έτοιμο το ISDN, για να έχει άμεση εγκατάσταση δεύτερης συσκευής στον χώρο.

Link to comment
Share on other sites

Ψάξτε λίγο ρυθμίσεις νετμοντ μήπως δίνεται η δυνατότητα από εκεί
Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Έληξε το συμβόλαιο με τη forthnet και παίρνουν τηλ τον πατέρα μου για προσφορά. Η προσφορά ήταν ακριβότερη από αυτό που πληρώναμε και επειδή σπάστηκε πήγε στη vodafone και έκανε σύνδεση εκεί. Μετά από καμιά εβδομάδα και ενώ η μεταφορά δεν έχει πραγματοποιηθεί ακόμα, τον παίρνει τηλ η forthnet και κάνει αντιπροσφορά. οκ λέει προχώρα το. Για να το προχωρήσουμε στείλε μας την ταυτότητα σου. Την στέλνει. Στα καπάκια τηλ. η vodafone με ακόμα καλύτερη προσφορά και τους λέει οκ προχώρα και μη με ζαλίζεται άλλο. Η μεταφορά ολοκληρώθηκε εχθές. Σήμερα έρχεται sms από forthnet ότι εκδόθηκε ο λογαριασμός και το ποσό είναι -23 και η συνολική οφειλή 80 περίπου. οι προηγούμενοι λογαριασμοί είναι πληρωμένοι. Τι παίζει να είναι αυτό το 80αρι? πρόστιμο ? για ποιο λόγο?

 

τα φώτα σας παρακαλώ.

Link to comment
Share on other sites

Αν ήταν πρόστιμο θα ήταν στον λογαριασμό και δεν θα ήταν αρνητικός.

Προφανώς πρόκειται για προηγούμενους λογαριασμούς.

Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν τους πλήρωσες ,απλά μπορεί να μην ενημερώθηκαν.

Κάνε λίγες μέρες υπομονή μέχρι να έρθει ο λογαριασμός.

Link to comment
Share on other sites

Έληξε το συμβόλαιο με τη forthnet και παίρνουν τηλ τον πατέρα μου για προσφορά. Η προσφορά ήταν ακριβότερη από αυτό που πληρώναμε και επειδή σπάστηκε πήγε στη vodafone και έκανε σύνδεση εκεί. Μετά από καμιά εβδομάδα και ενώ η μεταφορά δεν έχει πραγματοποιηθεί ακόμα, τον παίρνει τηλ η forthnet και κάνει αντιπροσφορά. οκ λέει προχώρα το. Για να το προχωρήσουμε στείλε μας την ταυτότητα σου. Την στέλνει. Στα καπάκια τηλ. η vodafone με ακόμα καλύτερη προσφορά και τους λέει οκ προχώρα και μη με ζαλίζεται άλλο. Η μεταφορά ολοκληρώθηκε εχθές. Σήμερα έρχεται sms από forthnet ότι εκδόθηκε ο λογαριασμός και το ποσό είναι -23 και η συνολική οφειλή 80 περίπου. οι προηγούμενοι λογαριασμοί είναι πληρωμένοι. Τι παίζει να είναι αυτό το 80αρι? πρόστιμο ? για ποιο λόγο?

 

τα φώτα σας παρακαλώ.

 

 

Ακριβώς το ίδιο κ σε μένα, για μιά μέρα που είπα ΟΚ για παραμονή στην forthnet (αντιπροσφορά) αλλά λόγω της αμέσως επόμενης καλύτερης προσφοράς της vodafon την προτίμησα, μου έβαλαν πεναλτυ περίπου 50€. Αγνόησα φυσικά τον λογαριασμό.... Αλλά εδω να πω οτι την τηλ προσφορά της vodafon δεν την βλέπω στον λογαριασμό μου. Η προσφορά ήταν 14.5€ + τρία πάγια δωρεάν, αλλά μου ήρθε χρεωστικός λογαριασμός τον 3ο μήνα με 17€ κ κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.

Μολις εκανα εγγραφη στο myphone γιατι εχω ενα θεματακι με την vodafone.

Περσι εκανα 2 συμβολαια σταθερου και ατο σπιτι και στην δουλεια μου ομως ειδα οτι μεσα στον πρωτο μηνα στο σπιτι δεν ειχα καθολου ιντερνετ παρα μονο 2 με 3 ωρες συνολικα την μερα.

Πηρα αρκετες φορες τηλ να στειλουν καποιον τεχνικο και ηρθε .

Αυτο εγινε τουλαχιστον 5 φορες ομως η βλαβη ποτε δεν αποκαταστηθηκε πληρως.

Καποια στιγμη δεν ειχα ουτε σταθερο,δεν μπορουσα να παρω και ουτε να με παρουν .

Αλλαξα συσκευη μπας και επαθε κατι αυτη που ειχα αλλα και παλι τιποτα.

Ξαναπηρα τηλ ηρθαν το ειδαν το εφτιαξαν και παλι τα ιδια.

Ολες ομως τις κλησεις που εκανσ τις χρεωναν κανονικα και ετσι οι λογαριασμοι φουσκωναν ειδικα τις δουλειας μου γιατι αναγκαζομουν να μιλαω με την γυναικα μου στο κιν .

Στο σπιτι μπορει και να ηρθε 5 φορες τεχνικος,εχασα το μετρημα.

Δυστυχως δεν εγινε τπτ και ετσι ανσγκαστηκα να φυγω και να παω στην wind.

Την περασμενη βδομαδα μου εστειλε η vodafone και στην δοθλεια και στο σπιτι εναν φακελο που μου λεει οτι χρωσταω καποια λεφτα τα οποια ειναι συνολικα περιπου στα 600 ευρω και πρεπει βα πληρωθουν σε 10 μερες.

Σημερα το πρωι νε πηραν και τηλ στην δουλεια μου και μου ειπαν οτι αν δεν πληρωθει ,η υποθεση θα περασει στο νομικο τμημα .

Μπορει καποιος να μου πει τι πρεπει να κανω?

Ευχαριστω εκ των προτερων.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος ΙΙ)
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...