Jump to content

Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος ΙΙ)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα,

 

Έπρεπε εξαρχής να τους καταγγείλλεις στην ΕΕΤΤ. Εφόσον λες πως έκανες κλήσεις αξίας 600€, τότε οφείλεις να τις πληρώσεις.

Technology, like art, is a soaring exercise of the human imagination.
Link to comment
Share on other sites

Οι κλησεις ηταν απο το σταθερο της δουλειας μου προς κιν γιατι του σπιτιου δεν δουλευε ,αφου δεν φτιαχτηκε ποτε απο την vodafone.

Οπως και η ελλειψη internet σχεδον σε ολη την συνεργασια μου με την vodafone ηταν ελλειπης αν και ηρθαν οπως ειπα τουλαχιστον 5 φορες τεχνικοι σπιτι.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Πριν καμιά βδομάδα έκανα αίτηση για να μεταφέρω τη γραμμή μου σε άλλο σπίτι λόγω μετακόμισης. Σήμερα με πήραν τηλέφωνο και μου είπαν λέει ΠΩΣ ΔΕΝ ΥΠΆΡΧΕΙ ΔΙΑΘΈΣΙΜΗ ΚΕΝΉ ΓΡΑΜΜΉ ΣΤΗ ΓΕΙΤΟΝΊΑ ΜΟΥ!! Μπορεί να πάρει λένε και 3 μήνες για να δημιουργήσουν νέα. Έχει τύχει σε κανέναν; Σε αυτήν την περίπτωση τι δικαιούμαι να κάνω; Υπάρχει περίπτωση να μην τους δίνει γραμμή ο OTE;

 

Κάτι τελευταίο, έχει κάνεις 50mbps στη vodafone; Γιατί ενώ έπιανα τουλάχιστον 48mbps σε speedtest εργαλεία τώρα πιάνω το πολύ 38.

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Πριν καμιά βδομάδα έκανα αίτηση για να μεταφέρω τη γραμμή μου σε άλλο σπίτι λόγω μετακόμισης. Σήμερα με πήραν τηλέφωνο και μου είπαν λέει ΠΩΣ ΔΕΝ ΥΠΆΡΧΕΙ ΔΙΑΘΈΣΙΜΗ ΚΕΝΉ ΓΡΑΜΜΉ ΣΤΗ ΓΕΙΤΟΝΊΑ ΜΟΥ!! Μπορεί να πάρει λένε και 3 μήνες για να δημιουργήσουν νέα. Έχει τύχει σε κανέναν; Σε αυτήν την περίπτωση τι δικαιούμαι να κάνω; Υπάρχει περίπτωση να μην τους δίνει γραμμή ο OTE;

 

Κάτι τελευταίο, έχει κάνεις 50mbps στη vodafone; Γιατί ενώ έπιανα τουλάχιστον 48mbps σε speedtest εργαλεία τώρα πιάνω το πολύ 38.

 

Ευχαριστώ

Εγώ πριν ένα μήνα που εκανα αίτημα φορητότητας στην vodafone μου είπαν πως δεν υπάρχουν διαθέσιμες γραμμές και πως πρέπει να περιμένω γύρω στους 3 μήνες, 3 εβδομάδες μετά από την αίτηση και μόλις έκανα αίτημα ακύρωσης της φορητότητας ξαφνικά βρήκαν γραμμή...

 

Πάντως εγώ με vdsl 50 Vodafone πιάνω γύρω στα 48 mbps

 

Sent from my SM-G935F using Tapatalk

Edited by simos_s
Link to comment
Share on other sites

Σίμο ευχαριστώ για την απάντηση, ελπίζω να γίνει και σε μένα το ίδιο. Θα πάρω τηλέφωνο ΟΤΕ να δω τι θα μου πουν και αν έχουν διαθέσιμη θέση.
Link to comment
Share on other sites

Οι κλησεις ηταν απο το σταθερο της δουλειας μου προς κιν γιατι του σπιτιου δεν δουλευε ,αφου δεν φτιαχτηκε ποτε απο την vodafone.

Οπως και η ελλειψη internet σχεδον σε ολη την συνεργασια μου με την vodafone ηταν ελλειπης αν και ηρθαν οπως ειπα τουλαχιστον 5 φορες τεχνικοι σπιτι.

 

Μπορείς να ζητήσεις κάποιον προϊστάμενο από το αρμόδιο τμήμα και να προσπαθήσεις να κερδίσεις μια μειωμένη τιμή, λόγο του ότι δεν είχες ίντερνετ.

 

Τουτέστιν δεν είχες τη συγκεκριμένη υπηρεσία για την οποία πλήρωνες.

 

Κάνε μια προσπάθεια και μίλα με την Vodafone. Έχει καλή εξυπηρέτηση. Απλά να είσαι πιεστικός και να ζητήσεις κατευθείαν προϊστάμενο, αν σου τα μασάει κάποιος απλός υπάλληλος.

Technology, like art, is a soaring exercise of the human imagination.
Link to comment
Share on other sites

Σημερα το πρωι με πηραν τηλ για να μου πουν πως το ποσο πρεπει να πληρωθει μεσα 2 δοσεις (του σπιτιου) αφου δωσω προκαταβολη 120 ευρω.

Της ειπα πως δεν υπαρχει περιπτωση να βρω αυτο το ποσο μεχρι την πεμπτη 21 που εδωσε τελικη ημερομηνια .

Οποτε στην συνεχεια το εριξε στα 85 και τα υπολοιπα παλι σε 2 δοσεις ή την εναλλακτικη της πιστωτικης(δεν υπαρχει).

Ο συνηγορος του καταναλωτη μπορει να βοηθησει με καποιον τροπο ;

Link to comment
Share on other sites

Η περιγραφή σου είναι ελειπής.

Πρέπει να μας πεις πόσα από αυτά τα χρήματα:

α) είναι πάγια που δεν πληρώθηκαν.

β) πόσα είναι πρόστιμα αποχώρησης.

γ) Γιατί απόχώρησες και το τηλέφωνο της δουλειάς από την εταιρεία αφού δεν είχες κανένα πρόβλημα. Ειδικά το χρέος αυτό που αφορά το σταθερό της δουλειάς δεν θα μπορέσεις να το αποφύγεις ούτε με Ε.Ε.Τ.Τ. ούτε με τον συνήγορο του καταναλωτή.

Όσο αφορά την χρέωση αποχώρησης του σπιτιού μπορείς να ισχυριστείς και ακόμα καλύτερα αφού το αποδεικνύεις ότι λόγω πλημελούς παροχής υπηρεσιών αποχώρησες και δεν τους χρωστάς τίποτα εκτός από τα πάγια για το διάστημα που έμεινες μείον τα πάγια των ημερών που δεν είχεις υπηρεσίες

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πριν ένα μήνα που εκανα αίτημα φορητότητας στην vodafone μου είπαν πως δεν υπάρχουν διαθέσιμες γραμμές και πως πρέπει να περιμένω γύρω στους 3 μήνες, 3 εβδομάδες μετά από την αίτηση και μόλις έκανα αίτημα ακύρωσης της φορητότητας ξαφνικά βρήκαν γραμμή...

 

Πάντως εγώ με vdsl 50 Vodafone πιάνω γύρω στα 48 mbps

 

Sent from my SM-G935F using Tapatalk

Και από πότε χρειάζεται γραμμή σε αίτηση φορητότητας, αφού ήδη την έχεις ;

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας

 

Το περασμενο καλοκαιρι αποχωρησα απο τη Vodafone πριν τη ληξη του συμβολαιου καθως για περισσοτερο απο ενα χρονο οι ταχυτητες του ιντερνετ δν ξεπερνουσαν τα 3-4 mbps και μαλιστα αναγκαστηκα να πληρωσω κ πολλα χρηματα σε τεχνικο ωστε να αλλαξω την εσωτερικη καλωδιωση καθως η εταιρια ισχυριζοταν οτι το προβλημα ηταν δικο μου κ οχι της γραμμης τους. Παρα την αλλαγη η ταχυτητα βελτιωθηκε ελαχιστα (5mbps) οποτε εξοφλησα τον λογαριασμο και αποχωρησα αφου πρωτα τους ενημερωσα αναλυτικα για τους λογους. Να σημειωθει οτι με το νεο παροχο (Cosmote) οι ταχυτητες με την ιδια ακριβως καλωδιωση ειναι απο 10 εως 12 mbps, αρα ειναι ξεκαθαρο οτι το προβλημα δν ηταν δικο μου. Η προσφορα που μου ειχαν κανει απο την Vodafone ηταν για ιντερνετ, σταθερο κ 2 κινητα. Η Vodafone αποδεχτηκε τελικα οτι ηταν δικη της η ευθυνη για το προβλημα και δν απαιτει χρηματα για σταθερο κ ιντερνετ ομως με το επιχειρημα οτι ως εταιρια διαθετει διαφορετικα brands για κινητη κ σταθερη λεει οτι θα πρεπει να πληρωσω κανονικα ρητρα αποχωρησης 300 ευρω για τα 2 κινητα και οτι αν δν αποδεχθω τον διακανονισμο θα στειλουν την υποθεση στο νομικο τμημα. Εγω σαν ενδειξη καλη θελησης δεχομαι να τους πληρωσω τα χρηματα αφου απο την πλευρα μου δε ''σεβαστηκα'' το συμβολαιο οσον αφορα τα κινητα. Αντιστοιχα ομως δε δικαιουμαι κ εγω χρηματα αφου 18 μηνες πληρωνα για ιντερνετ που οι ιδιοι παραδεχονται οτι δεν παρειχαν;

 

Ευχαριστω εκ των προτερων για τη βοηθεια σας.

Edited by dalx
Link to comment
Share on other sites

Και από πότε χρειάζεται γραμμή σε αίτηση φορητότητας, αφού ήδη την έχεις ;
Αυτή ήταν η απάντηση τους...

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

Εφόσον υπήρχε σύνδεση στο διαδίκτυο, έστω και 3-4 Mbit όπως αναφέρεις, θεωρητικά δεν υπήρχε βλάβη. Πρακτικά μόνον.

 

Το θέμα των κινητών συνδέσεων είναι διαφορετική περίπτωση. Οπότε και ξεκάθαρα θα πρέπει να πληρώσεις τη ρήτρα που αποδέχτηκες με την υπογραφή σου, σε περίπτωση μονομερούς ενέργειας.

Technology, like art, is a soaring exercise of the human imagination.
Link to comment
Share on other sites

Εγω καταλαβαινω τη λογικη αυτη γιατι οντως τα κινητα λειτουργουσαν κανονικα. Ομως δεν βολευε να μετεφερα σε αλλη εταιρια μονο σταθερο κ ιντερνετ γιατι θα ανεβαινε πολυ το κοστος. Απο τη στιγμη που η προσφορα που μου ειχαν κανει ηταν ενιαια και εφοσον οι ιδιοι αποδεχονται οτι η ευθυνη για το ιντερνετ ειναι δικη τους θεωρητικα δεν θα εχω ελπιδες αν το κυνηγησω το θεμα; Ή ακομα και περα απο το θεμα των κινητων μονομερως για το ιντερνετ τι θα μπορουσα να κανω; Edited by dalx
Link to comment
Share on other sites

Εγω καταλαβαινω τη λογικη αυτη γιατι οντως τα κινητα λειτουργουσαν κανονικα. Ομως δεν βολευε να μετεφερα σε αλλη εταιρια μονο σταθερο κ ιντερνετ γιατι θα ανεβαινε πολυ το κοστος. Απο τη στιγμη που η προσφορα που μου ειχαν κανει ηταν ενιαια και εφοσον οι ιδιοι αποδεχονται οτι η ευθυνη για το ιντερνετ ειναι δικη τους θεωρητικα δεν θα εχω ελπιδες αν το κυνηγησω το θεμα;

 

Ουδείς μπορεί να προεξοφλήσει την κατάληξη του θέματος που αντιμετωπίζεις.

 

Και αυτό, διότι σε δίκη μου, παλαιότερη περίπτωση, είχε συμβεί το εξής: Είχα Wind Double Play. Οι αποσυνδέσεις του ρούτερ ήταν άπειρες και η ταχύτητα τραγική έως ανύπαρκτη. Παρά τα πολλά τηλεφωνήματα μου, δεν επιλύθηκε το πρόβλημα.

 

Τότε έφυγα για Vodafone. Όταν με κάλεσε η Wind για να εισπράξει τη ρήτρα πρόωρης αποδέσμευσης, τους είπα ότι δεν είχα αυτό για το οποίο πλήρωνα, πως δεν τους οφείλω τίποτα και πως αν ξανακαλεσουν θα τους καταγγείλλω στην ΕΕΤΤ. Και έληξε έτσι. Δεν με ενόχλησαν ξανά, διότι ήξεραν ότι είχα δίκιο.

 

Εσύ ναι μεν λες αλήθεια, ωστόσο πρέπει να κυνηγήσεις να πληρώσεις λιγότερα για το σταθερό - ίντερνετ, μιας και η κινητή είναι διαφορετική περίπτωση.

Technology, like art, is a soaring exercise of the human imagination.
Link to comment
Share on other sites

Αν αλλάζεις αστικό κέντρο προφανώς και χρειάζεται διαθεσιμότητα...
Link to comment
Share on other sites

Και από πότε αλλάζεις αστικό κέντρο σε αίτηση φορητότητας ;
Link to comment
Share on other sites

o TS αναφέρει οτι θέλει να μετακομίσει.... γιαυτό το έγραψα

 

Αλλά ακόμα και εντός του ίδιου ΑΚ υπάρχει η πιθανότητα ο εναλλακτικός πάροχος να μην έχει πόρτες να τον κουμπώσει στο DSLAM του...

Edited by babakos
Link to comment
Share on other sites

Καλώς γιατί μίλαα με τον simοs_s που δεν ανέφερε κάτι τέτοιο.
Link to comment
Share on other sites

λες να μην θελει η voda και ο καθε πάροχος να σε εχει πελάτη του να τα τσεπώνει καθε μηνα ?

Να στο πω χοντρικα η ευθεια του σπιτιου σου πχ μπορει να χωρεσει 20 σταθερα τηλέφωνα .οι 20 θεσεις ειναι ηδη ενεργες και δεν μπορεις να μπεις αν κάποιος απο αυτούς τους 20 δεν μετακομισει αλλου ή δεν διακοψει την συνδεση του . αυτο μπορει να παρει απο 1 μερεα εως και χρονια ..

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα,

 

Φτιάχνω το νέο μου γραφείο και θέλω σας παρακαλώ τα φώτα σας!

---Χρειαζόμαστε να κάνουμε κλήσεις προς τον έξω κόσμο (2 ταυτόχρονες για την ώρα)

---Να δεχόμαστε κλήσεις από τις 2 ανωτέρω γραμμές και άλλες 5 Voip που θα βγάλουμε

---Να έχουμε 1 συσκευή σε κάθε γραφείο και όχι 1 συσκευή για το Voip kai mia για ΟΤΕ

 

Πως μπορώ να το πετύχω το ανωτέρω και με τι εξοπλισμό? Η ποιότητα των κλήσεων για εμάς ειναι το Α και Ω!

 

1000+1 ευχαριστώ για τον χρόνο σας!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Ρε παιδια, το θεμα ειναι παλιο αλλα νομιζω δεν εχει αυτο σημασια.

Μπορει καποιος να μου εξηγησει την διαφορα τηλεκαρτας και χρονοκαρτας;

 

https://www.cosmote.gr/cs/cosmote/gr/products-services_telephony_telekarta.html

 

https://www.cosmote.gr/cs/cosmote/gr/chronokarta_product_category.html

Link to comment
Share on other sites

Η τηλεκάρτα φέρει ενσωματωμένο CHIP και λειτουργεί μόνο στους τηλεφωνικούς θαλάμους της Ελλάδος.

Η Χρονοκάρτα απλά σου δίνει ένα 12ψήφιο PIN το οποίο λειτουργεί από όλες τις τηλεφωνικές συσκευές Ελλάδος ακόμα και από κινητά τηλέφωνα , και επιπλέον παίζει και σε χώρες του εξωτερικού.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τη διευκρινηση.

Οποτε η χρονοκαρτα ειναι περισσοτερων δυνατοτητων απο την τηλεκαρτα.

 

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ

- Επειδη δεν τα παω καλα με τους αριθμους, δεν ξερω ποια απο τις δυο εχει καλυτερη χρεωση, πχ για κλησεις εντος Ελλαδας.

Ξερει κανεις;

 

- Οταν καλεις με χρονοκαρτα, οταν τελειωσει ο χρονος της καρτας, διακοπτεται η συνομιλια; Ή συνεχιζει τη συνομιλια, αλλα χρεωνοντας το τηλεφωνο;;;;

 

- Για εξωτερικο, για πιο ξεκαθαρη χρεωση, μαλλον καλυτερα χρηση χρονοκαρτας, σωστα;

Link to comment
Share on other sites

Η τηλεκάρτα χρεώνει 0,04 το λεπτό για αστικά και 0,092 για υπεραστικά ενώ η χρονοκάρτα 0,095 για αστικά -υπεραστικά.

Σε καμμία περίπτωση δεν χρεώνεται το τηλέφωνο που καλεί. Ένα λεπτό πριν ή 30 δευτερόλεπτα πριν ακους προειδοποιητικό τόνο ότι η κλήση θα αποσυνδεθεί.

Link to comment
Share on other sites

Η τηλεκάρτα χρεώνει 0,04 το λεπτό για αστικά και 0,092 για υπεραστικά ενώ η χρονοκάρτα 0,095 για αστικά -υπεραστικά.

Σε καμμία περίπτωση δεν χρεώνεται το τηλέφωνο που καλεί. Ένα λεπτό πριν ή 30 δευτερόλεπτα πριν ακους προειδοποιητικό τόνο ότι η κλήση θα αποσυνδεθεί.

Πάντως πιστεύω ότι χρόνοκάρτες και άλλες τέτοιου είδους κάρτες είναι περισσότερο για να καλείς εξωτερικό... Εάν δεν έχεις ανακατευτεί ποτέ με voip που είναι πιο οικονομικα

http://s33.postimg.org/4rv5rf5in/IMG_20160603_140152.jpg

https://telegram.org

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος ΙΙ)
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...