Jump to content

Κάλυψη δικτύου & αναφορές προβλημάτων [2.5G/3G]


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αν είσαι στην άκρη περιοχής με 3G κάλυψη τότε ίσως σε επηρεάζει το cell breathing (Όταν η κίνηση σε μια κεραία περάσει ένα όριο, τότε η κεραία μειώνει την ισχύ εκπομπής («αναπνέει») για να εξυπηρετήσει μικρότερη περιοχή και να αναγκαστούν οι μακρινοί να διαλέξουν άλλη κεραία. Αν είσαι στο όριο και δεν έχεις κάπου αλλού να πας, την πάτησες). Αν βλέπεις -100dBm και είσαι στην άκρη της κάλυψης, τότε ναι, με cell breathing θα πέσεις κάτω από τα -113dBm (ή κάπου εκεί κοντά) που είναι το όριο του «δουλεύω». Δυστυχώς είναι γενικότερο θέμα του 3G αυτό και δεν μπορείς να κάνεις και πολλά.

 

Επειδή δεν είναι κακό να πει κάποιος οτι δεν έχει ιδέα το τι είναι το dBm, παρόλο που βρήκα κάποιες αναφορές στο διαδίκτυο για αυτό, θα είχες την ευγενή καλοσύνη ή όποιος άλλος ξέρει με 4-5 γραμμές να μου πεις πως ακριβώς δουλεύει όλο αυτό ; Έτσι για να μάθω και κάτι παραπάνω...αν μπορείς βέβαια και έχεις την διάθεση !!! Σ'ευχαριστώ εκ των προτέρων !!

Link to comment
Share on other sites

Όταν έχουμε dB ήτοι decibel αναφερόμαστε σε μία λογαριθμική μονάδα η οποία έχει τις πάρα κάτω ιδιότητες

α) Για ισχύ : 10 dB = 10 φορές μεγαλύτερο μέγεθος . 3dB = διπλάσιο μέγεθος.

β) Για τάση : 20 dB = 10 φορές μεγαλύτερο μέγεθος. 6dB = διπλάσιο μέγεθος

Η προσθήκη του m sto τέλος μας λέει πόσα dB πάνω από το 1mV ή συνήθως πόσα dB πάνω από το 1mW

η προσθήκη του (-) μας λέει πόσες φορές κάτω από το 1mW ή 1mV βρισκόμαστε

Edited by Vasileios
Link to comment
Share on other sites

Εχει δοκιμάσει κανείς αυτο;

http://www.wind.gr/gr/gia-ton-idioti/kiniti/upiresies/hd-voice-sti-wind/

Μπράβο!! ειχε αναφερθεί απο ορισμένα άτομα εδω μέσα οτι κάτι είχαν καταλάβει πριν μήνες αλλά δεν ειχε δοθεί συνέχεια.

Τελικά παίζει??

Στο τηλεφωνικό δεν ξέρουν τίποτα ως συνήθως..!

Edited by drdedus
Link to comment
Share on other sites

Και για ποιον λόγο δεν το διαφήμιζαν σχεδόν 1 χρόνο τώρα;;;

Έλεος ρε Wind!! & έχεις την άθλια Κοσμοτε απ'την άλλη πλευρά να το διαφημίζει λες και είναι Θείο δώρο, η οποία Κοσμοτε μάλιστα το έχει μόνο σε UMTS δίκτυο και όχι και στο GSM κομμάτι της..

 

Όπως και να έχει, πολλά μπράβο που το παρέχουν στο ΣΥΝΟΛΟ του δικτύου τους και όχι μόνο στο 3G(Cosmote) ή καθόλου (Vodafone)

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο!! ειχε αναφερθεί απο ορισμένα άτομα εδω μέσα οτι κάτι είχαν καταλάβει πριν μήνες αλλά δεν ειχε δοθεί συνέχεια.

Τελικά παίζει??

Στο τηλεφωνικό δεν ξέρουν τίποτα ως συνήθως..!

 

Το χω παρατηρήσει από αρχές Σεπτέμβρη που έχω πιο συχνή επικοινωνία με wind ότι παίζει κυρίως όταν έχουμε και οι δύο 3g κατά την κλήση. Είναι σαν να έχω τον άλλο δίπλα μου.

Link to comment
Share on other sites

Όταν έχουμε dB ήτοι decibel αναφερόμαστε σε μία λογαριθμική μονάδα η οποία έχει τις πάρα κάτω ιδιότητες

α) Για ισχύ : 10 dB = 10 φορές μεγαλύτερο μέγεθος . 3dB = διπλάσιο μέγεθος.

β) Για τάση : 20 dB = 10 φορές μεγαλύτερο μέγεθος. 6dB = διπλάσιο μέγεθος

Η προσθήκη του m sto τέλος μας λέει πόσα dB πάνω από το 1mV ή συνήθως πόσα dB πάνω από το 1mW

η προσθήκη του (-) μας λέει πόσες φορές κάτω από το 1mW ή 1mV βρισκόμαστε

 

Σ'ευχαριστώ πολύ Βασίλη, να'σαι καλά για τον χρόνο που διέθεσες να μου απαντήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Wind όμως δεν έχουν πολλοί.Οπότε αν ενεργοποιείται μόνο όταν και οι δύο συνομιλητές έχουν wind είναι λίγο άχρηστο.
Link to comment
Share on other sites

Wind όμως δεν έχουν πολλοί.Οπότε αν ενεργοποιείται μόνο όταν και οι δύο συνομιλητές έχουν wind είναι λίγο άχρηστο.

 

Το τελευταίο διάστημα όλο και περισσότερες επαφές μου έχουν Wind, σε σχέση πάντα με δύο χρόνια πριν. Έχει βελτιωθεί αισθητά και κάνει φοβερές προσφορές οπότε Why not;

Link to comment
Share on other sites

Και για ποιον λόγο δεν το διαφήμιζαν σχεδόν 1 χρόνο τώρα;;;

Έλεος ρε Wind!! & έχεις την άθλια Κοσμοτε απ'την άλλη πλευρά να το διαφημίζει λες και είναι Θείο δώρο, η οποία Κοσμοτε μάλιστα το έχει μόνο σε UMTS δίκτυο και όχι και στο GSM κομμάτι της..

 

Όπως και να έχει, πολλά μπράβο που το παρέχουν στο ΣΥΝΟΛΟ του δικτύου τους και όχι μόνο στο 3G(Cosmote) ή καθόλου (Vodafone)

Η cosmote λόγω πρωτιάς πάντα ήταν λίγο υπεροπτική :p

 

Wind όμως δεν έχουν πολλοί.Οπότε αν ενεργοποιείται μόνο όταν και οι δύο συνομιλητές έχουν wind είναι λίγο άχρηστο.

Νομίζω αυτό αλλάζει, αφού η wind κάνει τρομερές προσφορές και μαζευει σιγά σιγά κόσμο

Link to comment
Share on other sites

Ε όχι απλά λίγο υπεροπτικη..

Εδώ όταν μιλάς στο GSM δίκτυό τους με το ζόρι ξεχωρίζεις τι λέει ο άλλος απ'την τόσο υψηλή συμπίεση (διότι δεν βάζουν το χεράκι στην τσέπη να αυξήσουν σταθμούς και χωρητικότητα) & κατά τα άλλα τους μάρανε η διαφήμιση για το HD voice...

Αν και εφόσον η UMTS κάλυψή τους ήταν στα ίδια επίπεδα με την GSM ώστε να μη γίνονται μεταπτώσεις κατά τη διάρκεια των κλήσεων θα ήταν Οκ...Τώρα τι να το κάνω αν μια κλήση ξεκινάει με HD voice και καταλήγει σε HR; (ή την τερματίζω εγώ γιατί δεν καταλαβαίνω τον άλλον; )

 

Αλλά προφανώς η Wind κοιμάται και δεν διαφημίζει ένα από τα ατού της και οι πιο πολλοί νομίζουν ότι η Cosmote προσφέρει κάποια διαστημική τεχνολογία:p

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ wind έχω, για την ακρίβεια Q, αλλά την άνοδο που λέτε δε τη βλέπω.Αν κρίνω από τις επαφές μου ένα 10% (και αν) έχει wind.Οι περισσότεροι είναι στην cosmote και παράλληλα γκρινιάζουν για τις τιμές.
Link to comment
Share on other sites

Ε όχι απλά λίγο υπεροπτικη..

Εδώ όταν μιλάς στο GSM δίκτυό τους με το ζόρι ξεχωρίζεις τι λέει ο άλλος απ'την τόσο υψηλή συμπίεση (διότι δεν βάζουν το χεράκι στην τσέπη να αυξήσουν σταθμούς και χωρητικότητα) & κατά τα άλλα τους μάρανε η διαφήμιση για το HD voice...

Αν και εφόσον η UMTS κάλυψή τους ήταν στα ίδια επίπεδα με την GSM ώστε να μη γίνονται μεταπτώσεις κατά τη διάρκεια των κλήσεων θα ήταν Οκ...Τώρα τι να το κάνω αν μια κλήση ξεκινάει με HD voice και καταλήγει σε HR; (ή την τερματίζω εγώ γιατί δεν καταλαβαίνω τον άλλον; )

 

Αλλά προφανώς η Wind κοιμάται και δεν διαφημίζει ένα από τα ατού της και οι πιο πολλοί νομίζουν ότι η Cosmote προσφέρει κάποια διαστημική τεχνολογία:p

 

Το ίδιο συμβαίνει και με τη wind, τουλάχιστον σε μένα...

 

 

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ wind έχω, για την ακρίβεια Q, αλλά την άνοδο που λέτε δε τη βλέπω.Αν κρίνω από τις επαφές μου ένα 10% (και αν) έχει wind.Οι περισσότεροι είναι στην cosmote και παράλληλα γκρινιάζουν για τις τιμές.

 

αβυσσός η ψυχή του ανθρώπου...προσωπικά με ενδιαφέρει πολύ η οικονομία, οπότε wind...

Link to comment
Share on other sites

αβυσσός η ψυχή του ανθρώπου...προσωπικά με ενδιαφέρει πολύ η οικονομία, οπότε wind...

 

Δεν είναι τόσο ψυχολογικό το θέμα. Μπορεί αύριο να πάω και εγώ να σηκώσω μια κεραία σπίτι μου και να δίνω υπηρεσίες. Θα πιάνει 3-4 χιλιόμετρα μακριά, θα πηγαίνει κομμάτια και θα είναι πολύ φθηνό. Πόσους πελάτες θα έχω;

Όλα είναι θέμα προτεραιοτήτων. Η Cosmote έκανε καλό όνομα όταν πήγαινες στο χωριό σου και είχες σήμα.

Link to comment
Share on other sites

κάνουν τίποτα δοκιμαστίκα οι της Wind ??

προχθες μίλαγα εγω με lumia900 και ο άλλος με iphone5 και οι 2 σε wind και πάθαμε πλάκα με τη καθαρότητα της ομιλιας !!!

σαν να είμασταν δίπλα !!!

 

είμαι προφήτης :lol::lol::lol:

αυτο το έγραψα 25 Φεβ. 2014 !!!

Link to comment
Share on other sites

Πρόβλημα φαίνεται να έχει το δίκτυο της wind στην Αλεξανδρούπολη εδώ και κανένα τέταρτο...

 

Ας ελπίσουμε να διορθωθεί σύντομα... :(

-=ziko=-
Link to comment
Share on other sites

Τι παίζει με το σήμα της wind έχω 3 γραμμές 3G και κάνω μια ώρα να μπω σε μια σελίδα . Και το αστείο είναι οτι έχω mifi έξω στην αυλή μπας και έχω σήμα τι ξεφτιλα είναι αυτή ..

 

μιλάω για Λαγκαδά και όχι Ορεστιάδα

Edited by button
:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Τι παίζει με το σήμα της wind έχω 3 γραμμές 3G και κάνω μια ώρα να μπω σε μια σελίδα . Και το αστείο είναι οτι έχω mifi έξω στην αυλή μπας και έχω σήμα τι ξεφτιλα είναι αυτή ..

 

μιλάω για Λαγκαδά και όχι Ορεστιάδα

 

μπες στο interface του mifi και κλειδωσε το σε μονο 3g και οχι στην διπλη λειτουργια , πολυ πιθανον να εινια στην διπλη λειτουργια και να εχει μπει σε 2g δικτυο για αυτο να αργει τοσο πολυ να σου φορτωσει τις σελιδες! ( δοκιμασε το και πεσ μου ) .

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Το έχω ηδη σε μη αυτόματη επιλογή αλλά έχω εντύπωση οτι το 3G είναι εικονικό γιατί πάει ποιο αργά και απο gprs , μονο μετα τις 02:00 μεσάνυχτα κάτι παει να γίνει .… Ενω τώρα ουτε mail δεν ανοίγει . Κατι που δεν είχα στην Ορεστιάδα μέχρι και streaming σήκωνε για πλάκα.
:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Το έχω ηδη σε μη αυτόματη επιλογή αλλά έχω εντύπωση οτι το 3G είναι εικονικό γιατί πάει ποιο αργά και απο gprs , μονο μετα τις 02:00 μεσάνυχτα κάτι παει να γίνει .… Ενω τώρα ουτε mail δεν ανοίγει . Κατι που δεν είχα στην Ορεστιάδα μέχρι και streaming σήκωνε για πλάκα.

 

ε τότε θα είναι πρόβλημα της κεράιας της περιόχης σου , δήλωσε βλάβη! επίσης δοκίμασε να κάνεις και μια επανεκκίνηση στην συσκευη mifi μήνπως έχει κολλήσει και αυτή!

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

ο μισός Πειραιάς .. και κεντρο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΘΕΑΤΡΟ το σημα για δεδομένα είναι Ε σπανά παει Η η Η+ και θελουμε να μαθουμε η wind ποτε θα εχει 4G...

ΕΛΕΟΣ.

Link to comment
Share on other sites

ο μισός Πειραιάς .. και κεντρο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΘΕΑΤΡΟ το σημα για δεδομένα είναι Ε σπανά παει Η η Η+ και θελουμε να μαθουμε η wind ποτε θα εχει 4G...

ΕΛΕΟΣ.

ξανά πεστο αυτό!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...