Jump to content

Κάλυψη δικτύου & αναφορές προβλημάτων [2.5G/3G]


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Όταν χρησιμοποιώ στο ίδιο σημείο το mifi huawei e587 (42mbps) με 1.5 mb/sec το δίκτυο ξυρίζει. Εάν βάλεις το mifi e5220 (21mbps παίζει περίπου στο μισό) γύρω στα 0,9 mb/sec. Όταν το χρησιμοποιώ την sim στο κινητό acer e700, sony klp παίζει ποιο αργά και από το e5220 περίπου στο 0,5 - 0,7 mb/sec.

 

Δυστυχώς οι συσκευές τηλεφώνου δεν αποδίδουν το ίδιο όσο τα mifi. Και αυτό ισχύει για όλες τις εταιρίες.

Το 1.5 mb/sec αντιστοιχεί σε 15-16Mbps.

Οπότε ούτε το mifi δείχνει τις δυνατότητες του (42mbps) ,ούτε η ταχύτητα από μόνη της είναι κάτι εξαιρετικό.

Υπάρχουν σημεία στην Αθήνα που με το κινητό πιάνω πάνω από 20Mbps.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...
Το 1.5 mb/sec αντιστοιχεί σε 15-16Mbps.

Οπότε ούτε το mifi δείχνει τις δυνατότητες του (42mbps) ,ούτε η ταχύτητα από μόνη της είναι κάτι εξαιρετικό.

Υπάρχουν σημεία στην Αθήνα που με το κινητό πιάνω πάνω από 20Mbps.

 

Έχω πιάσει και 22mbit. Δεν είναι αυτό το θέμα. Σε κανένα δίκτυο ποτέ δεν πιάνει το 3g με την ονομαστική ταχύτητα των συσκευών. Εδώ το 4g δεν τα καταφέρνει στις περισσότερες περιπτώσεις να πιάσει την ονομαστική ταχύτητα. Το έως 42mpbs είναι ο καλύτερος χαρακτηρισμός.

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

OFF TOPIC = να ρωτησω ..εχω ταμπλετ κινεζικο με android 4.0.4..αλλα το WI FI δεν ειναι καθολου καλο,

ποιο στικακι και ποιας εταιριας μπορω να βαλω.[[εχω F2G , KOSMOKARTA ]].ωστε να δουλευει απο εκει και το 3G η-4G εξω και οταν ειμαι σε ασυρματο κοντα δικτυο WIFI με αυτο το στικακι, να το δουλευω σαν κεραια ληψης.[σιγουρα θα πιανει καλυτερα απο την κεραια του ταμπλετ..γιατι εχει μεταλλικη πλατη.το ταμπλετ..

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορεί να δουλέψει ως wifi stick.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

OFF TOPIC = να ρωτησω ..εχω ταμπλετ κινεζικο με android 4.0.4..αλλα το WI FI δεν ειναι καθολου καλο,

ποιο στικακι και ποιας εταιριας μπορω να βαλω.[[εχω F2G , KOSMOKARTA ]].ωστε να δουλευει απο εκει και το 3G η-4G εξω και οταν ειμαι σε ασυρματο κοντα δικτυο WIFI με αυτο το στικακι, να το δουλευω σαν κεραια ληψης.[σιγουρα θα πιανει καλυτερα απο την κεραια του ταμπλετ..γιατι εχει μεταλλικη πλατη.το ταμπλετ..

 

ειχα ρωτησει στο πλαισιο στην κηφισια εαν μπορω να βαλω wifi στικακι εξωτερικα μεσω usb και μου ειπανε οτι δεν γινεται και δεν μου αρεσε καθολου αυτο! , οσο για το usb stick 3g/4g των δικτυων κινητης τηλεφωνιας δουλευουνε μονο με τοδικτυο τους και οχι μεσω wifi . μεσω wifi μονο απο το wifi της συσκευης σου!! μου ειπανε οτι δεν μπορω να κανω κατι αλλο, εκτος και αν παρω ενα repeater απο το πλαισιο 30 ευρω που μπαινει στην μπριζα και αναμεταταδοσω το σημα wifi και σε αλλα σημεια για να ποιανει καλυτερα! μου προτειναν το 300bs αυτο εδω http://www.plaisio.gr/periferiaka-othones/diktya/router-access-points/Turbo-X-Wireless-N-300Mbps-Repeater-WLR-302-WS-WN560N.htm μου ειπανε οτι ειναι πανευκολο να το συνδεσεις με το ρουτερ σου αρκει στο σημειο αυτο να ποιναει εστω και 2 γραμμες το σημα για να το αναμεταδοσει , μου ειπε οτι το συνδεεις με ethernet και μετα μπαινεις στο interface του ρουτερ και οριζεις το δικτυο που θα αναμεταδιδει βαζωντας τον κωδικο και αυτο ητανε ολο! δεν ξερω εαν θα μπορω να το χρησιμοποιησω. και να μου κανει δουλεια για αυτο και ακομα το ψανω.. επειδη στο σπιτι το ενα που παιρνω ιντερνετ απο ενα γωνστο μου απεναντι που μου εχει δωσει τον κωδικο και τα σπιτια μας ειναι το ενα απεναντι απο το αλλο και ποιανει 1-2 γραμμες και αυτο οχι παντα οποτε δεν ξερω εαν θα δουλεψει , στο αλλο μου το σπιτι το εξοχικο που εχω ιντερνετ θα δουλεψει σιγουρα αλλα δεν μου χρειαζεται διοτι το ρουτερ ειναι αρκετα κοντα μου!.

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

ειχα ρωτησει στο πλαισιο στην κηφισια εαν μπορω να βαλω wifi στικακι εξωτερικα μεσω usb και μου ειπανε οτι δεν γινεται και δεν μου αρεσε καθολου αυτο! , οσο για το usb stick 3g/4g των δικτυων κινητης τηλεφωνιας δουλευουνε μονο με τοδικτυο τους και οχι μεσω wifi . μεσω wifi μονο απο το wifi της συσκευης σου!! μου ειπανε οτι δεν μπορω να κανω κατι αλλο, εκτος και αν παρω ενα repeater απο το πλαισιο 30 ευρω που μπαινει στην μπριζα και αναμεταταδοσω το σημα wifi και σε αλλα σημεια για να ποιανει καλυτερα! μου προτειναν το 300bs αυτο εδω http://www.plaisio.gr/periferiaka-othones/diktya/router-access-points/Turbo-X-Wireless-N-300Mbps-Repeater-WLR-302-WS-WN560N.htm μου ειπανε οτι ειναι πανευκολο να το συνδεσεις με το ρουτερ σου αρκει στο σημειο αυτο να ποιναει εστω και 2 γραμμες το σημα για να το αναμεταδοσει , μου ειπε οτι το συνδεεις με ethernet και μετα μπαινεις στο interface του ρουτερ και οριζεις το δικτυο που θα αναμεταδιδει βαζωντας τον κωδικο και αυτο ητανε ολο! δεν ξερω εαν θα μπορω να το χρησιμοποιησω. και να μου κανει δουλεια για αυτο και ακομα το ψανω.. επειδη στο σπιτι το ενα που παιρνω ιντερνετ απο ενα γωνστο μου απεναντι που μου εχει δωσει τον κωδικο και τα σπιτια μας ειναι το ενα απεναντι απο το αλλο και ποιανει 1-2 γραμμες και αυτο οχι παντα οποτε δεν ξερω εαν θα δουλεψει , στο αλλο μου το σπιτι το εξοχικο που εχω ιντερνετ θα δουλεψει σιγουρα αλλα δεν μου χρειαζεται διοτι το ρουτερ ειναι αρκετα κοντα μου!.

 

Οπότε τι ακριβώς θες να κάνεις;

Να δώσεις ασύρματα ίντερνετ σε κάποιο ταμπλετ;

Αν υπάρχει sim για 3G ,πάρε ένα Mifi.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Ευτυχώς που διάβασα κάποια μηνύματα παραπάνω γιατί είχα δει συμφέρουσα την προσφορά της Wind με το 3G. Όμως όπως λέτε στην πράξη η κάλυψη και η ταχύτητα είναι υπερβολικά πίσω, οπότε μένω με το Internet on the go του ΟΤΕ, που είναι για το δικό μου πορτοφόλι ακριβό όμως απ οτι βλέπω πρέπει να είναι η μοναδική σοβαρή λύση για φορητό Internet με ταχύτητες κανονικές χωρίς ποτέ κανενα κόλλημα.
Link to comment
Share on other sites

Οπότε τι ακριβώς θες να κάνεις;

Να δώσεις ασύρματα ίντερνετ σε κάποιο ταμπλετ;

Αν υπάρχει sim για 3G ,πάρε ένα Mifi.

 

ο γειτονας μου εχει δωσει τον κωδικο του wifi και μενω απεναντι του και ηθελα να βαλω ενα repeater μεσα στο δικο μου σπιτι για να ποιανω ιντερνετ και σε αλλα σημεια και οχι μονο απο το παραθυρο απεναντι του .. μου προτειναν απο το πλαισιο να παρω αυτο http://www.plaisio.gr/periferiaka-othones/diktya/router-access-points/Turbo-X-Wireless-N-300Mbps-Repeater-WLR-302-WS-WN560N.htm αλλα δεν ξερω εαν θα δουλευει! λογω οτι θελει 2 γραμμες και πανω σημα για να το αναμεταδοσει! .Οσο για το ταμπλετ απο οτι μου ειπανε στο πλαισιο δεν θα μπορω να βαλω με usb επανω του αλλο wifi stikaki περα απο αυτο που εχει μεσα το δικο του αρα δεν μπορω να συνδεομαι στο ιντερνετ απο wifi παρα μονο εαν ειμαι κοντα στο παραθυρο εκεινο σε ολο το αλλο σπιτι δεν γινεται να μπω στο ιντερνετ και πρεπει να καταναλωνω τα mb του κινητου κανοντας το wifihotspot ! , αρα δεν προχωρησα σε αγορα ταμπλετ και εμεινα με το λαπτοπ που μου εχουνε δανεισει.

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Πολυ αργουν με την επεκταση 3G,μου θυμιζει την εποχη της telestet το 1998..
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορεί να δουλέψει ως wifi stick.

μου εδωσαν ενα κ4505 της vodafone , αλλα το προφραμμα που εχει ειναι για windows.. εκει εχει και wifi.. μαζι 3G,,απλα επιλεγεις τι θα δουλεψει μεσω της εφαρμογης του.. γιαυτο φανταστηκα μηπως υπαρχει καποιο αλλο και για android....

στο ιδιο στυλ...

 

αρα επιλογες που εχουμε ειναι , MIFI, η απλα στικακι για 3/4G ,,

Link to comment
Share on other sites

μου εδωσαν ενα κ4505 της vodafone , αλλα το προφραμμα που εχει ειναι για windows.. εκει εχει και wifi.. μαζι 3G,,απλα επιλεγεις τι θα δουλεψει μεσω της εφαρμογης του.. γιαυτο φανταστηκα μηπως υπαρχει καποιο αλλο και για android....

στο ιδιο στυλ...

 

αρα επιλογες που εχουμε ειναι , MIFI, η απλα στικακι για 3/4G ,,

 

για μενα καλυτερα mifi το βαζεις στο σημειο που εχεις πολυ καλο σημα και συνδεεσαι ασυρματα μεσω wifi μαζι του οποτε ειναι καλυτερα, χωρια οτι μπορεις να το παρεις μαζι σου και παντου να το αξιοποιησεις διοτι εχει φορητη μπαταρια μεσα οποτε καλυτερα mifi εχει πολλα υπερ σε συγκριση με το στικακι.

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Για ποιά περιοχή μιλάς;

Μετακινούμε συχνά, Αθήνα επαρχία και στην εθνική οδό το Internet on the go του ΟΤΕ δε με έχει εγκαταλείψει πουθενά. Παντού και πάντα μέχρι τώρα έχω Internet άλλες φορές γράφει H+ αλλά μερικές και 3G Δε ξέρω πως τα καταφέρνει πάντως δε κάνω διαφήμιση, άλλωστε χρησιμοποιώ τη σύνδεση με κάρτα και τη βρίσκω πολύ ακριβή όπως και απογοητευτικό το γεγονός πως δε υπάρχει δυνατότητα για χρήση τηλεφώνου και μηνυμάτων αλλά μόνο Internet παρότι έχει κανονική Sim με αριθμό.

Η χρήση άλλωστε του φορητού Internet είναι αυτή. Να εχεις internet οποτε βρίσκεσαι εκτος του χωρου σου. Αλλιώς αν είναι για χρήση σε ένα δύο σταθερά μέρη τοτε έχεις κάποιον παροχο με vdsl η ακόμα και κάποιο ίδρυμα πανεπιστημιακο κτλ όπως καλή ώρα τωρα με άνετες ταχύτητες.

 

http://www.speedtest.net/my-result/a/1031792633

Link to comment
Share on other sites

Πολυ αργουν με την επεκταση 3G,μου θυμιζει την εποχη της telestet το 1998..

 

Και όμως σε πολλές περιοχές της χώρας, προσωπικά έχω δει μεγάλη διαφορά. Εννοείται προς το καλύτερο ;)

Link to comment
Share on other sites

Και όμως σε πολλές περιοχές της χώρας, προσωπικά έχω δει μεγάλη διαφορά. Εννοείται προς το καλύτερο ;)

 

Ασε την Αθηνα κι ελα επαρχια με αλλη μια sim vodafone η cosmote,τοτε θα καταλαβεις το επιπεδο καλυψης της wind..

Link to comment
Share on other sites

Για κάποιον που χρειάζεται το mobile internet κυρίως σε Επαρχία εκτός των μεγάλων πόλεων, αποτελεί μονόδρομος η Cote καθώς το δίκτυο 3G (και 4G) είναι σαφέστατα πιο πλήρες από των άλλων 2, αν και διαφέρει λίγο από περιοχή σε περιοχή(Πχ στο χωριό μου που απέχει καμμια 30 χλμ από μεγάλη πόλη έχει 3G η Wind).

Αν, όμως, το χρειάζεται κυρίως για Αθήνα και μεγάλες πόλεις, ναι η Wind δεν θα προκαλέσει ιδιαίτερα προβλήματα σε όποιον την επιλέξει. 20GB με 20 ευρώ τελική τιμή σε συμβόλαιο ή 16,5 ευρώ για 10GB σε καρτοκινητό δεν έχει κανείς από τους άλλους 2 παρόχους δικτύου. Σύνδεση, μάλιστα, που δεν έχει προβλήματα για extra χρεώσεις λόγω tethering και μπορεί να χρησιμοποιηθεί σχετικά άνετα (20GB) από τον οποιονδήποτε για κάλυψη των αναγκών του.

Link to comment
Share on other sites

Για κάποιον που χρειάζεται το mobile internet κυρίως σε Επαρχία εκτός των μεγάλων πόλεων, αποτελεί μονόδρομος η Cote καθώς το δίκτυο 3G (και 4G) είναι σαφέστατα πιο πλήρες από των άλλων 2, αν και διαφέρει λίγο από περιοχή σε περιοχή(Πχ στο χωριό μου που απέχει καμμια 30 χλμ από μεγάλη πόλη έχει 3G η Wind).

Αν, όμως, το χρειάζεται κυρίως για Αθήνα και μεγάλες πόλεις, ναι η Wind δεν θα προκαλέσει ιδιαίτερα προβλήματα σε όποιον την επιλέξει. 20GB με 20 ευρώ τελική τιμή σε συμβόλαιο ή 16,5 ευρώ για 10GB σε καρτοκινητό δεν έχει κανείς από τους άλλους 2 παρόχους δικτύου. Σύνδεση, μάλιστα, που δεν έχει προβλήματα για extra χρεώσεις λόγω tethering και μπορεί να χρησιμοποιηθεί σχετικά άνετα (20GB) από τον οποιονδήποτε για κάλυψη των αναγκών του.

 

Ωστόσο, η ποιότητα του σήματος της Wind έχει βελτιωθεί αισθητά τα τελευταία χρόνια ... Γενικά κινούμαι σε επαρχία και ιδιαίτερα προβλήματα δεν έχω

ck
Link to comment
Share on other sites

Για κάποιον που χρειάζεται το mobile internet κυρίως σε Επαρχία εκτός των μεγάλων πόλεων, αποτελεί μονόδρομος η Cote καθώς το δίκτυο 3G (και 4G) είναι σαφέστατα πιο πλήρες από των άλλων 2, αν και διαφέρει λίγο από περιοχή σε περιοχή(Πχ στο χωριό μου που απέχει καμμια 30 χλμ από μεγάλη πόλη έχει 3G η Wind).

Αν, όμως, το χρειάζεται κυρίως για Αθήνα και μεγάλες πόλεις, ναι η Wind δεν θα προκαλέσει ιδιαίτερα προβλήματα σε όποιον την επιλέξει. 20GB με 20 ευρώ τελική τιμή σε συμβόλαιο ή 16,5 ευρώ για 10GB σε καρτοκινητό δεν έχει κανείς από τους άλλους 2 παρόχους δικτύου. Σύνδεση, μάλιστα, που δεν έχει προβλήματα για extra χρεώσεις λόγω tethering και μπορεί να χρησιμοποιηθεί σχετικά άνετα (20GB) από τον οποιονδήποτε για κάλυψη των αναγκών του.

 

Καλά τα λες. Πάντως από σποραδική παρατήρηση μου τα προβλήματα μου φαίνεται ότι μειώνονται κ στην επαρχία

Link to comment
Share on other sites

Καλά τα λες. Πάντως από σποραδική παρατήρηση μου τα προβλήματα μου φαίνεται ότι μειώνονται κ στην επαρχία

 

έχω wind mobile broadband εδω και πολλά χρόνια.

 

Παρακάτω είναι ο χάρτης κάλυψης (σκούρο μπλε νέο δίκτυο μπλε ανοιχτό παλαιό και βοήθεια σας).

 

http://www.wind.gr/files/1/support/Kalipsi/NO_3G_MAP_GREECE_NEW_KMZ_24-07-14.jpg;wa159fd898e074b865

 

Στην επαρχία υστερεί τρομακτικά σε σχέση με τις άλλες και ιδιαίτερα με την Γερμανική cosmote.

 

Είναι καλή η τιμή αλλά αυτό προκύπτει λόγο της ασθενούς κάλυψης σε πολλές περιοχές της Ελλάδας.

 

Εκεί που κινούμε 99% έχει δίκτυο 3g και για τα δύσκολα πρέπει να κουβαλάς καμιά cosmokarta (πανάκριβη) έστω να μπορείς να πάρεις τα email.

 

Εκεί που έχει νέο δίκτυο πολλές φορές παίζει ποιο γρήγορα από τιw άλλες δυο.

 

Είναι όμως τρομακτικό να έχει δεκάδες περιοχές χωρίς όπως την Θάσο που είναι ο μεγαλύτερος τουριστικός προορισμός - νησί της Β. Ελλάδος και ακόμα δεκάδες μέρη στην Ελλάδα.

Edited by cmvr

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

ποιος ο λογος η επεκταση του 3G οταν εχει παρει φασμα 4G και στα 800mhz που αυτο της δινει το δικαιωμα να πυκνωσει ακομη περισσοτερο το δικτυο κι απο το απλο GSM,αντιθετα ακομη και να προσθεσει 3G σε υπαρχοντες σταθμους βασης δε θα εχει την ιδια πυκνοτητα αφου δουλευει σε 2100mhz αυτο το δικτυο..
Link to comment
Share on other sites

Ο λόγος είναι ότι ακόμα πολύς κόσμος χρησιμοποιεί 3G τεχνολογία.

Άρα είναι απαραίτητο να υπάρχει καλή κάλυψη 3G .

Link to comment
Share on other sites

Ας μην βιαζόμαστε ακόμα να εγκαταλείψουμε το 3G και να χρησιμοποιήσουμε σε βασικό επίπεδο το 4G. Δεν το υποστηρίζουν όλες οι συσκευές, όσες το υποστηρίζουν έχουν αρκετά μεγαλύτερο κόστος κατά μέσο όρο σε σχέση με αυτές που έχουν 3G, οι 4G συσκευές όταν λειτουργούν σε 4G δίκτυο έχουν πολύ μικρότερη αυτονομία κοκ. ΑΥτό από την μεριά των χρηστών. Από την μεριά των δικτύων εννοείται πως πρέπει να συνεχίσουν να επεκτείνουν το 3/4G τους δίκτυο καθώς και το δίκτυο κορμού που έχουν!

Βλέπεις πράγματα και αναρωτιέσαι "Γιατί;"

Αλλά εγώ ονειρεύομαι πράγματα που δεν υπήρξαν ποτέ και λέω "Γιατί όχι;"

Link to comment
Share on other sites

Σαν γενικό σχόλιο στα παραπάνω, ας έχουμε υπ' όψιν μας ότι η ΕΕΤΤ έχει απελευθερώσει τη χρήση τεχνολογίας στα 900MHz.

Αυτό σημαίνει ότι οι operator είναι ελεύθεροι να προσφέρουν υπηρεσίες 3G στα 900MHz και να έχουμε κάλυψη παντού.

Επιλέγουν να μην το κάνουν (Cosmote, Wind), ή το κάνουν πολύ περιορισμένα (Vodafone).

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...