Jump to content

Κάλυψη δικτύου & αναφορές προβλημάτων [2.5G/3G]


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ενημερώθηκε επιτελούς ο χάρτης της wind http://www.wind.gr/gr/wind/upostirixi/kalupsi/diktuo-prosvasis-kinitis/3g/

 

Kαι προκοψαμε...

Link to comment
Share on other sites

Ενημερώθηκε επιτελούς ο χάρτης της wind http://www.wind.gr/gr/wind/upostirixi/kalupsi/diktuo-prosvasis-kinitis/3g/

 

Τουλάχιστον τώρα ξέρουμε που έχει κάλυψη (όποια και εάν είναι αυτή). Οπού έχουν αναβαθμίσει παίζει σουπερ με mifi και σε κάλυψη και σε ταχύτητα. Όπου παίζει το παλιό δίκτυο.... είναι άλλη ιστορία. Απλά νομίζω ότι η τελευταία προσθήκη με νέο δίκτυο ήταν ο νομός Ξάνθης αν θυμάμαι καλά. Μετά δεν αναβάθμισαν πουθενά αλλού από ότι φαίνεται. Θα ψάξω να δω εάν έχω κάπου αποθηκευμένο τον παλαιότερο χάρτη.

 

 

Το σκούρο μπλε κατά 90% είναι το νέο δίκτυο και το ξεθωριασμένο είναι μάλλον η κάλυψη του παλαιού.

Edited by cmvr

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Γνωρίζουμε τι παίζει με Σκόπελο; πάω σε λίγες ώρες άρα δεν θα αλλάξει και τίποτε, απλώς να είμαι προετοιμασμενος :) πάντως στον Βόλο το σήμα είναι άθλιο κ φυσικά όχι 3g.
Αυτά...
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Γνωρίζουμε τι παίζει με Σκόπελο; πάω σε λίγες ώρες άρα δεν θα αλλάξει και τίποτε, απλώς να είμαι προετοιμασμενος :) πάντως στον Βόλο το σήμα είναι άθλιο κ φυσικά όχι 3g.

 

Στον Βόλο με mifi Ε5220 & Ε 587 τα σπάει. 20mbps έπιανε ήμουν για δουλειά πριν κανένα τρίμηνο....

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

Στον Βόλο με mifi Ε5220 & Ε 587 τα σπάει. 20mbps έπιανε ήμουν για δουλειά πριν κανένα τρίμηνο....

 

Καλησπέρα, δεν το ξέρω αυτό το mifi. Είναι router της wind? Με ένα galaxy s2 πάντως... Τρίχες. Έφτασα Σκόπελο κ στη χώρα μέσα ζορίζεται πολύ το σήμα.

Αυτά...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, δεν το ξέρω αυτό το mifi. Είναι router της wind? Με ένα galaxy s2 πάντως... Τρίχες. Έφτασα Σκόπελο κ στη χώρα μέσα ζορίζεται πολύ το σήμα.

 

http://consumer.huawei.com/en/mobile-broadband/mobile-wifi/features/e5220-en.htm

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

Στην Ίο πολύ ασθενές το 3G. Χάνεται συνεχώς και γυρνά σε σκέτο G. Δύσκολη οποιαδήποτε χρηση στο διαδίκτυο.

Αναγκαστικά cosmote εδώ.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Για Σαντορίνη (μιας & την ανέφερες μερικά μνμ πιο πριν) μόνο Vodafone & Cosmote.Πρακτικά έχουν σε όλους τους σταθμούς τους 3G.Αν σε κάποια λίγα σημεία δεν πιάνουν είναι λόγω μορφολογίας, όχι λόγω έλλειψης σταθμού.

 

Πάντως πριν 3 Χρόνια θυμάμαι ότι μέσα στην Οία, σε κάποια σημεία, η Vodafone είχε θέμα με εικονικό 3G (δεν ξέρω αν έκτοτε το διόρθωσε) & η Cosmote είχε πιο αδύναμο 3G από Vodafone σε κάποια σημεία προς Περισσα.

 

Για Ίο δεν γνωρίζω! Γενικά όμως αν θες κάλυψη 3G σχεδόν παντού σε μη αστικές περιοχές,όπως νησιά πχ, επιλέγεις κάποια απ'τις ανταγωνιστριες. Η Wind έχει θέματα ακόμη με την κάλυψη 3G(χωρίς αυτό να σημαίνει πως δεν υπάρχουν λίγες εξαιρέσεις)

Link to comment
Share on other sites

Όλα παίζονται. Σήμερα εχει φουλ σήμα 3G η wind αλλά και η cosmote. Λέτε επειδή φυσάει; :)
Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Γνωρίζουμε τι παίζει με Σκόπελο; πάω σε λίγες ώρες άρα δεν θα αλλάξει και τίποτε, απλώς να είμαι προετοιμασμενος :) πάντως στον Βόλο το σήμα είναι άθλιο κ φυσικά όχι 3g.

 

Εγω παντως σε Βόλο κ Πήλιο μια χαρα σημα είχα

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως σε Βόλο κ Πήλιο μια χαρα σημα είχα

 

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας! Μπορεί να φταίει κ η συσκευή μου. Πάντως στον Πάνορμο έχω καλύτερο σήμα από ότι στη χώρα.

Αυτά...
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα φίλος από την Ξανθη μου έστειλε μετρήσεις. 16mbps down 5.6 upload σε ολες τις παραλίες αβδηρα, μυρωδάτο και μάνδρα από speedtest.net server Otenet Αθήνας.

 

Μπράβο τους. Να δουμε τωρα που αλλού θα αναβαθμίσουν.

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα φίλος από την Ξανθη μου έστειλε μετρήσεις. 16mbps down 5.6 upload σε ολες τις παραλίες αβδηρα, μυρωδάτο και μάνδρα από speedtest.net server Otenet Αθήνας.

 

Μπράβο τους. Να δουμε τωρα που αλλού θα αναβαθμίσουν.

 

Πολύ καλά νούμερα, γενικά υπάρχει μια αισθητή βελτίωση στο δίκτυο

Link to comment
Share on other sites

Πήραν μπρος στις αναβαθμίσεις! Επιτέλους κατάλαβαν ότι το κοινό δίκτυο με Vodafone ήταν παγίδα για την Wind, προκειμένου να αποκτήσει χειρότερο και από το μακράν χειρότερο δίκτυο στην Ελλάδα που λέγεται Vodafone.

Ενώ είχαν αρχίσει να αναβαθμίζουν σαν τρελή από τότε που έγινε η κοινοπραξία (victus) η Wind τα πάγωσε όλα - κακώς - και πήγε το σχέδιο πολύ πίσω. Κανονικά μέχρι στιγμής σχεδόν όλη η Ελλάδα θα είχε νέο δίκτυο και τώρα οι συνδρομητές το κυνηγάνε με το τουφέκι. Έτσι είναι όταν συνεργάζεσαι με ένα δίκτυο που έχει απώτερο στόχο να σε εξαγοράσει.

Σε speedtest που τρέχω ανά την Ελλάδα με Lumia 930 και SG 5 είμαι συνεχώς πάνω από 12Mbps με Wind ενώ η Vodafone σε ίδια σημεία είναι τραγική: 3-4Mbps με το super δίκτυο. Η Cosmote έχει πολύ δυνατό σήμα αλλά από ταχύτητες σε 3G αλλά και κατανάλωση μπαταρίας είναι τραγική. Το LTE της Cosmote είναι πολύ καλύτερο από Vodafone και οι ταχύτητες απίστευτες.

Link to comment
Share on other sites

Πήραν μπρος στις αναβαθμίσεις! Επιτέλους κατάλαβαν ότι το κοινό δίκτυο με Vodafone ήταν παγίδα για την Wind, προκειμένου να αποκτήσει χειρότερο και από το μακράν χειρότερο δίκτυο στην Ελλάδα που λέγεται Vodafone.

Ενώ είχαν αρχίσει να αναβαθμίζουν σαν τρελή από τότε που έγινε η κοινοπραξία (victus) η Wind τα πάγωσε όλα - κακώς - και πήγε το σχέδιο πολύ πίσω. Κανονικά μέχρι στιγμής σχεδόν όλη η Ελλάδα θα είχε νέο δίκτυο και τώρα οι συνδρομητές το κυνηγάνε με το τουφέκι. Έτσι είναι όταν συνεργάζεσαι με ένα δίκτυο που έχει απώτερο στόχο να σε εξαγοράσει.

Σε speedtest που τρέχω ανά την Ελλάδα με Lumia 930 και SG 5 είμαι συνεχώς πάνω από 12Mbps με Wind ενώ η Vodafone σε ίδια σημεία είναι τραγική: 3-4Mbps με το super δίκτυο. Η Cosmote έχει πολύ δυνατό σήμα αλλά από ταχύτητες σε 3G αλλά και κατανάλωση μπαταρίας είναι τραγική. Το LTE της Cosmote είναι πολύ καλύτερο από Vodafone και οι ταχύτητες απίστευτες.

 

Μπορώ να πω πως συμφωνώ σε όλα... με την Wind αυτό που έχω παρατηρήσει πέρα από το αναβαθμισμένο δίκτυο είναι πως και με EDGE να είσαι, ανοίγεις κανονικά σελίδες

Link to comment
Share on other sites

Πήραν μπρος στις αναβαθμίσεις! Επιτέλους κατάλαβαν ότι το κοινό δίκτυο με Vodafone ήταν παγίδα για την Wind, προκειμένου να αποκτήσει χειρότερο και από το μακράν χειρότερο δίκτυο στην Ελλάδα που λέγεται Vodafone.

Ενώ είχαν αρχίσει να αναβαθμίζουν σαν τρελή από τότε που έγινε η κοινοπραξία (victus) η Wind τα πάγωσε όλα - κακώς - και πήγε το σχέδιο πολύ πίσω. Κανονικά μέχρι στιγμής σχεδόν όλη η Ελλάδα θα είχε νέο δίκτυο και τώρα οι συνδρομητές το κυνηγάνε με το τουφέκι. Έτσι είναι όταν συνεργάζεσαι με ένα δίκτυο που έχει απώτερο στόχο να σε εξαγοράσει.

Σε speedtest που τρέχω ανά την Ελλάδα με Lumia 930 και SG 5 είμαι συνεχώς πάνω από 12Mbps με Wind ενώ η Vodafone σε ίδια σημεία είναι τραγική: 3-4Mbps με το super δίκτυο. Η Cosmote έχει πολύ δυνατό σήμα αλλά από ταχύτητες σε 3G αλλά και κατανάλωση μπαταρίας είναι τραγική. Το LTE της Cosmote είναι πολύ καλύτερο από Vodafone και οι ταχύτητες απίστευτες.

 

Βέβαια το μακράν χειρότερο δίκτυο που λέγεται Vodafone τυχαίνει να έχει μακράν μεγαλύτερη κάλυψη 3G σε σχέση με την Wind. Και βέβαια έχει 4G, που η Wind δεν έχει.

Από εκεί και πέρα η συνεργασία των δύο με την Victus προχωράει κανονικά. Και θα βοηθήσει την Wind αρκετά στο θέμα της κάλυψης 3G που χωλαίνει πάρα πολύ. Γιατί ωραίες οι "αναβαθμίσεις" αλλά όταν υπάρχουν ακόμα τόσες περιοχές χωρίς 3G τι να το κάνεις; Και θα εξοικονομηθούν χρήματα από την συντήρηση του δικτύου και για τις δύο, τα οποία θα μπορούν να τα διαθέσουν για πραγματικές αναβαθμίσεις. Άρα σε εύλογο χρονικό διάστημα θα δεις ένα συνολικά καλύτερο δίκτυο και για τις δύο.

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσε κάποιος να με ενημερώσει εάν γνωρίζετε βέβαια μετά την Ακρατα εαν καλύπτεται απο το νέο δίκτυο ;
London for ever
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα .

Έχει δοκιμάσει κανείς κατά πόσο έχει 3g σε περιοχές κοντά στην Ναύπακτο όπως Δάφνη Καστράκι Κ.λ.π?

Link to comment
Share on other sites

Αθήνα στο mall χθές περιοχή Νερατζιώτισσα τo 3G της wind όντως είναι σούπερ !dowload με 26.28mb Όλες τα τέστ ήταν πάνω απο 20mb. http://www.speedtest.net/my-result/a/914855340 Edited by zteblade85
Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς αν έχει φθάσει το αναβαθμισμένο 3G σε Τρίπολη,Σπάρτη,Γύθειο;

 

Γύθειο με το ζόρι πιάνει 3g.

Ελαφόνησο, στην πίσω πλευρά δεν έχω καν σήμα στο κινητό και από την μπροστά του λιμανιού βγάζει λίγο 3g.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Γύθειο με το ζόρι πιάνει 3g.

Ελαφόνησο, στην πίσω πλευρά δεν έχω καν σήμα στο κινητό και από την μπροστά του λιμανιού βγάζει λίγο 3g.

 

Οι άλλοι εχουνε σημα..?

Η ομορφιά θα σώσει τον κόσμο!!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...