Jump to content

Υπηρεσίες δεδομένων [GPRS/3G/HSDPA]


Global moderator
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Συγνωμη ρε παιδια αλλα να κανω μια ερωτηση.

Εχω καρτοκινητο wind ειχα κινητο lg spirit και δεν επιανε πουθενα 3g.

Παντα εγραφε Η.

Πριν τα Χριστουγεννα πηρα το samsung A5 βαζω την καρτα νομιζοντας οτι εφταιγε το κινητο

και οτι θα εχω πια γρηγορο ιντερνετ και παλι τα ιδια.

Πουθενα δεν πιανει 3g και μιλαμε για κεντρο Πειραια Νικαια Κορυδαλλο.

Απιστευτο.

Πρεπει να αλλαξω ρυθμισεις πρεπει να κανω κατι εγω?

Πηρα στην εξυπηρετηση πελατων μου ειπαν να βαλω αυτοματη επιλογη δικτυου.Το εκανα αλλα και παλι τιποτα.

Και σε εσας ετσι ειναι?

Φίλε δεν αλλάζεις μια SIM γιατί για τις περιοχές που λες πάει σφεντόνα. Το λέω επειδή κατάλαβα ότι έχεις θέμα σε όλα τα σημεία.και όχι μόνο στο σπίτι σου.

 

Send by Doogee Y6 Max 6.5" using Tapatalk.

 

----- προσθήκη μηνύματος 87 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ακριβώς!!!

δεν έχει θέματα στις περιοχές η wind. Δηλητήριο με κάθε ευκαιρία :)

 

Send by Doogee Y6 Max 6.5" using Tapatalk.

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Συγνωμη ρε παιδια αλλα να κανω μια ερωτηση.

Εχω καρτοκινητο wind ειχα κινητο lg spirit και δεν επιανε πουθενα 3g.

Παντα εγραφε Η.

Πριν τα Χριστουγεννα πηρα το samsung A5 βαζω την καρτα νομιζοντας οτι εφταιγε το κινητο

και οτι θα εχω πια γρηγορο ιντερνετ και παλι τα ιδια.

Πουθενα δεν πιανει 3g και μιλαμε για κεντρο Πειραια Νικαια Κορυδαλλο.

Απιστευτο.

Πρεπει να αλλαξω ρυθμισεις πρεπει να κανω κατι εγω?

Πηρα στην εξυπηρετηση πελατων μου ειπαν να βαλω αυτοματη επιλογη δικτυου.Το εκανα αλλα και παλι τιποτα.

Και σε εσας ετσι ειναι?

 

Πανε αλλαξε την καρτα σου σε 4G αμα δεν το εχεις κανει ακομα.Θα δεις μεγαλη διαφορα και με το 4G θα πιανεις ακομα και εκει που δεν θα βλεπεις 3G ή ειναι αρκετα δυσκολο να το κρατησει.Απο ταχυτητες 4G υπολογισε να δεις απο 10 εως 50Mbps ανετα,ισως και παραπανω.Θεσσαλονικη οπου μενω μια χαρα σημα εχω και 3G/4G.Οσο για τις ταχυτητες που εγραψα,τοσο ειδα και γενικοτερα η Wind δεν εχει ταχυτητες κοσμοτε με 150+Mbps.

 

----- προσθήκη μηνύματος 103 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ακριβώς!!!

 

Αμεσως για το σημα...τα εχουμε ξαναπει και στο θεμα του 4G.Αθηνα, Θεσσαλονικη και οπου εχει βαλει 4G μια χαρα παιζει,οπου δεν εχει ανοιχτο μπλε ειναι χαλια το σημα.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Έχω την εξής απορία κι αν γνωρίζει κανείς ας απαντήσει.

 

Οταν μιλάω στο κινητό απενεργοποιουνται τα δεδομένα όταν είμαι έξω εκτός WiFi. Πράγμα πολύ εκνευριστικό γιατί θα μπορούσα το κινητό να το χρησιμοποιήσω σαν WiFi Hotspot και να μιλάω ταυτόχρονα με κάποιον πελάτη και να μπορώ να τον εξυπηρετω. Έχω το redmi note 4 με δυο sim. Η μια είναι Wind και δουλεύει μόνο για φωνή και η δεύτερη Frog cosmote για ίντερνετ. Οταν μιλάω μεσω wind δεν έχω ίντερνετ ούτε από Wind ούτε από cosmote. Πάντα εκτός WiFi με χρήση δεδομένων.

 

Δοκιμή έκανα και με άλλη συσκευή Samsung J7 αλλά πάλι σε δίκτυο Wind. Το ίδιο πρόβλημα και με αυτή.

 

Όμως οταν δοκίμασα με συσκευή one plus one με δίκτυο Vodafone τα δεδομένα δεν σταμάτησαν κατά τη διάρκεια της κλήσης.

 

Οπότε ρωτάω το εξής: Για να έχεις ίντερνετ με χρήση δεδομένων οταν μιλάς ταυτόχρονα στο τηλέφωνο έχει να κάνει με τον πάροχο και αν σου δίνει αυτή τη δυνατότητα ή/ και από τη συσκευή;

 

Τέλος, η Cosmote δίνει το VoLTE σε ορισμένες περιοχές, που σημαίνει ότι μάλλον μπορείς να έχεις και ίντερνετ μεσω κινητής τηλεφωνίας όταν μιλάς στο τηλέφωνο;

 

 

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by leas
Link to comment
Share on other sites

Έχω την εξής απορία κι αν γνωρίζει κανείς ας απαντήσει.

 

Οταν μιλάω στο κινητό απενεργοποιουνται τα δεδομένα όταν είμαι έξω εκτός WiFi. Πράγμα πολύ εκνευριστικό γιατί θα μπορούσα το κινητό να το χρησιμοποιήσω σαν WiFi Hotspot και να μιλάω ταυτόχρονα με κάποιον πελάτη και να μπορώ να τον εξυπηρετω. Έχω το redmi note 4 με δυο sim. Η μια είναι Wind και δουλεύει μόνο για φωνή και η δεύτερη Frog cosmote για ίντερνετ. Οταν μιλάω μεσω wind δεν έχω ίντερνετ ούτε από Wind ούτε από cosmote. Πάντα εκτός WiFi με χρήση δεδομένων.

 

Δοκιμή έκανα και με άλλη συσκευή Samsung J7 αλλά πάλι σε δίκτυο Wind. Το ίδιο πρόβλημα και με αυτή.

 

Όμως οταν δοκίμασα με συσκευή one plus one με δίκτυο Vodafone τα δεδομένα δεν σταμάτησαν κατά τη διάρκεια της κλήσης.

 

Οπότε ρωτάω το εξής: Για να έχεις ίντερνετ με χρήση δεδομένων οταν μιλάς ταυτόχρονα στο τηλέφωνο έχει να κάνει με τον πάροχο και αν σου δίνει αυτή τη δυνατότητα ή/ και από τη συσκευή;

 

Τέλος, η Cosmote δίνει το VoLTE σε ορισμένες περιοχές, που σημαίνει ότι μάλλον μπορείς να έχεις και ίντερνετ μεσω κινητής τηλεφωνίας όταν μιλάς στο τηλέφωνο;

 

 

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Κι εγω το ιδιο προβλημα εχω με wind αλλα οχι παντα. Καποιες φορες λειτουργουν τα δεδομενα κανονικα κατα τη διαρκεια μιας κλησης.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω αυτή τη στιγμή Wind κάρτα με υπόλοιπο σε MB και δυνατότητα ομιλίας για να το δοκιμάσω. Σε Cosmote δούλευε κανονικά(σε 3G, δεν παίζει ακόμα VoLTE) αλλά έπεφτε αρκετά η ταχύτητα μετάδοσης δεδομένων κατά την ομιλία(λογικό), αλλά για απλό browsing δεν υπήρχε πρόβλημα.

Όταν το δοκιμάζετε, το δίκτυο είναι 3G; Αν π.χ. έχει πέσει σε 2G εκεί δεν υπάρχει η δυνατότητα για ταυτόχρονη πραγματοποίηση κλήσεων παράλληλα με σύνδεση δεδομένων.

Επίσης, επειδή αναφέθηκε το δίκαρτο, όταν λειτουργεί η μία κάρτα για κλήση η άλλη θα είναι εκτός δικτύου εξ'ορισμού για την πλειοψηφεία των συσκευών.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω αυτή τη στιγμή Wind κάρτα με υπόλοιπο σε MB και δυνατότητα ομιλίας για να το δοκιμάσω. Σε Cosmote δούλευε κανονικά(σε 3G, δεν παίζει ακόμα VoLTE) αλλά έπεφτε αρκετά η ταχύτητα μετάδοσης δεδομένων κατά την ομιλία(λογικό), αλλά για απλό browsing δεν υπήρχε πρόβλημα.

Όταν το δοκιμάζετε, το δίκτυο είναι 3G; Αν π.χ. έχει πέσει σε 2G εκεί δεν υπάρχει η δυνατότητα για ταυτόχρονη πραγματοποίηση κλήσεων παράλληλα με σύνδεση δεδομένων.

Επίσης, επειδή αναφέθηκε το δίκαρτο, όταν λειτουργεί η μία κάρτα για κλήση η άλλη θα είναι εκτός δικτύου εξ'ορισμού για την πλειοψηφεία των συσκευών.

 

Εγω το δοκιμασα σε lte και παρατηρησα την παραπανω συμπεριφορα. Ισως ομως τις φορες που ειχα και ιντερνετ παραλληλα με την κληση να ειχε περασει σε 3G. Θα το κλειδωσω σε 3G και θα το δοκιμασω.

Link to comment
Share on other sites

Το ότι βρίσκεται σε LTE δε λέει κάτι, γιατί κατά την κλήση αναγκαστικά θα το γυρίσει σε 3G ή 2G ανάλογα το τι πιάνει.
Link to comment
Share on other sites

Ok. Έκανα δοκιμή καλώντας στην sim της cosmote. Μπορούσα να έχω και ίντερνετ ταυτόχρονα. Είχα 4G και έπεσε σε H+. Ικανοποιητικό για browsing από κινητό. Αν το κάνω hot spot δεν ξέρω αν ειναι ικανοποιητικό για browsing μέσω laptop. Το έχει δοκιμάσει κανείς;

 

Συμπέρασμα. Η Wind δεν δίνει αυτή τη δυνατότητα. Παρόλο που μου είπαν ότι γίνεται και οτι δήθεν πρέπει να γυρίσω σε 3G ή να αλλάξω κάρτα ή να δοκιμάσω με άλλη συσκευή... Μπούρδες για να αποφύγουν να απαντήσουν μια φορά αλήθεια. Δεν υποστηρίζει το δίκτυο μας κύριε αυτή τη δυνατότητα. Ευτυχώς τελειώνει το συμβόλαιο μου τον άλλο μήνα. Bye bye Wind

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by leas
Link to comment
Share on other sites

Λιγο πριν που δοκιμασα ειχα ιντερνετ κατα τη διαρκεια κλησης με wind (ημουν σε 3g). Δεν δοκιμασα να ανοιξω καποια σελιδα ιντερνετ αλλα λαμβανα κανονικα ειδοποιησεις μεσω ιντερνετ και και ειχα και την ενδειξη H στη γραμμη ειδοποιησεων.
Link to comment
Share on other sites

Ok. Έκανα δοκιμή καλώντας στην sim της cosmote. Μπορούσα να έχω και ίντερνετ ταυτόχρονα. Είχα 4G και έπεσε σε H+. Ικανοποιητικό για browsing από κινητό. Αν το κάνω hot spot δεν ξέρω αν ειναι ικανοποιητικό για browsing μέσω laptop. Το έχει δοκιμάσει κανείς;

 

Συμπέρασμα. Η Wind δεν δίνει αυτή τη δυνατότητα. Παρόλο που μου είπαν ότι γίνεται και οτι δήθεν πρέπει να γυρίσω σε 3G ή να αλλάξω κάρτα ή να δοκιμάσω με άλλη συσκευή... Μπούρδες για να αποφύγουν να απαντήσουν μια φορά αλήθεια. Δεν υποστηρίζει το δίκτυο μας κύριε αυτή τη δυνατότητα. Ευτυχώς τελειώνει το συμβόλαιο μου τον άλλο μήνα. Bye bye Wind

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Το δοκίμασα κι εγώ με τη δική μου συσκευή, έχοντας τα δεδομένα και το Hotspot ανοιχτά και το ίντερνετ λειτουργούσε κανονικά.

 

Φυσικά όταν κάλεσα τον αριθμό μου και το σήκωσα, με γύρισε σε 3G, μιας και καμία εταιρεία δεν υποστηρίζει VoLTE ακόμα. Κατά τη διάρκεια της κλήσης, μπήκα στο myphone και σε άλλα σάιτ.

 

Μάλλον η συσκευή σου φταίει.

Edited by MitsosDaBest13
Link to comment
Share on other sites

Μα μόλις έγραψα ότι δουλεύει με cosmote μόνο. Πώς είναι δυνατό να φταίει η συσκευή;

 

Θα το δοκιμάσω μόνο με κάρτα wind. Ίσως να δουλεύει όταν είναι και το ίντερνετ σ αυτή την κάρτα που μιλάω

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by leas
Link to comment
Share on other sites

Όταν η κλήση είναι μέσω 3G, πάντα δουλεύουν τα δεδομένα κατά τη διάρκεια της κλήσης σε κάθε δίκτυο.

Εκεί που είναι θέμα ρυθμίσεων δικύου και δυνατοτήτων συσκευής είναι με 2G/Edge.

Link to comment
Share on other sites

Υποθέτουμε πάντα τουλάχιστον 3g η 4g να γίνεται η κλήση. Πάντως με δοκιμή μόνο με μια κάρτα Wind και όχι και cosmote δουλεύει. Έχει να κανει με τη ρύθμιση της συγκεκριμένης συσκευής. Ορίζεις ποια κάρτα θέλεις για ομιλία και πια για ίντερνετ.

 

Αν και έκανα δοκιμή με Samsung J7 με μια κάρτα Wind και τα δεδομένα δεν λειτουργούσαν.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by leas
Link to comment
Share on other sites

0b930f2790f56cb289ef75a075501b6a.jpg

Νέα Μουδανια με 3G με σήμα 3/5 με το Huawei E5776s-32

 

Sent from my XT1572 using Tapatalk

 

Μια χαρα για 3G,παρομοια παιζει και Θεσσαλονικη.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Παιδια καλησπερα. Γνωριζετε τις ρυθμισεις Wind internet στο f2g? Εβαλα μια σιμ σε ενα MiFi 4g ZTE R216 της voda αλλα δε μπορω να συνδεθω.

 

 

Συνδεθηκα ΟΚ.

Edited by manosn2
ΜΑΘΕ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΠΡΩΤΟΥΣ!!!
Link to comment
Share on other sites

Κάτι που διαπίστωσα..Έκανα μία κλήση και ταυτόχρονα δοκίμασα να σερφαρω...Με μεγάλη έκπληξη μπαίνει κανονικά σε σελίδες με το σήμα να είναι σταθερό H+.Μπράβο η Wind!

 

----- προσθήκη μηνύματος 102 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Λιγο πριν που δοκιμασα ειχα ιντερνετ κατα τη διαρκεια κλησης με wind (ημουν σε 3g). Δεν δοκιμασα να ανοιξω καποια σελιδα ιντερνετ αλλα λαμβανα κανονικα ειδοποιησεις μεσω ιντερνετ και και ειχα και την ενδειξη H στη γραμμη ειδοποιησεων.

 

Mολις το δοκίμασα στη δική μου συσκευή.Εμπαινε κανονικότατα σε σελίδες .

Pocophone F3 5G
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Δεν θυμάμαι αν εχει ξαναειπωθεί αλλά τώρα που το δοκίμασα και γω,παρατήρησα ότι στο ίδιο σημείο και με το ίδιο κινητό η Q μου δινει χαμηλότερη ταχύτητα σε σχέση με το F2G,περίπου 2-3 mbps..πχ με την Q πιανω 1Mbps down ενω με F2G σχεδόν 3 mbps.Δεν ξερω αν είναι ελάχιστη η διαφορά αλλά με το ένα μπαίνω αργά στο ίντερνετ και με την Q με το ζόρι.Οσες φορές και αν έκανα υπήρχε παντα μια διαφορα υπέρ του F2G.Οι δοκιμές έγιναν με τα 2GB της πασχαλινής προσφοράς.
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

E σιγά...Αυτό έχουμε εμείς εδώ πέρα ως το καλύτερο..:lol:

Απο εκει και πέρα και με την πράσινη έχω παρατηρήσει στο σημείο των διοδίων των μαλγάρων ότι τράβαει κολλήματα.κάποια παρεμβολή ίσως ή έλλειψη κάλυψης?

Edited by XP130TD
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...