Jump to content

Nova: Τα πάντα για τα συμβόλαια, επιδοτήσεις, προγράμματα, χρεώσεις κλπ


Eliseos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα, θα ήθελα να κάνω μία ερώτηση σχετική με χρέωση μηνύματος σε διεθνή προορισμό, μάλλον έχει σχέση με το imessages ή το facetime της apple. Σε νέα συσκευή που χρησιμοποιεί ο γιος μου, εμφανίστηκε η χρέωση αυτή (επτά λεπτά του ευρώ), ο πάροχος είναι η Nova. Θυμάμαι παλιά και στης κόρης μου το κινητό είχε συμβεί κάτι παρόμοιο και απενεργοποίησα νομίζω τον διακόπτη του imessage και του facetime.

 

Αρκεί η απενεργοποίηση αυτή για να προφυλαχθούμε από τυχόν άλλες παρόμοιες μελλοντικές χρεώσεις; Χρειάζεται να κάνουμε κάτι παραπάνω; Ευχαριστώ εκ των προτέρων όσους μου απαντήσουν.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς χρεώνει την ενεργοποίηση iMessage...
Το χρεώνει κάθε φορά που το απενεργοποιείς και το ενεργοποιείς, άρα υπό νορμάλ συνθήκες μια φορά.
Αν κάνεις κάτι στο κινητό, επαναφορά κλπ σε χρεώνει ξανά.

Αλλά είναι must για όσους έχουν iphone στο περιβάλλον τους, ως υπηρεσία


Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, rebel1 said:

Δυστυχώς χρεώνει την ενεργοποίηση iMessage...
Το χρεώνει κάθε φορά που το απενεργοποιείς και το ενεργοποιείς, άρα υπό νορμάλ συνθήκες μια φορά.
Αν κάνεις κάτι στο κινητό, επαναφορά κλπ σε χρεώνει ξανά.

Αλλά είναι must για όσους έχουν iphone στο περιβάλλον τους, ως υπηρεσία


Sent from my iPad using Tapatalk

Εγώ τώρα το απενεργοποίησα, ο διακόπτης είναι κλειστός, αλλά sms μπορεί να στείλει το κινητό.

Είμαι οκ;

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, rebel1 said:

Ναι οκ είναι, αλλά χάνει μια υπηρεσία που αξίζει, όπως ανέφερα


Sent from my iPad using Tapatalk

Μισό λεπτό φίλε μου γιατί δεν το κατάλαβα απόλυτα.... απενεργοποιώντας το imessage, συνεχίζει να μπορεί να στέλνει κανονικά SMS το κινητό, πώς εξηγείται αυτό;

Καταλαβαίνεις ότι είμαι άσχετος από περιβάλλον iOS!

Edited by p_k

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Το SMS είναι άσχετο και δεν μπορείς να σταματήσεις να στέλνεις από το κινητό, μόνο να ενεργοποιήσεις φραγή.

το iMessage είναι μια υπηρεσία τύπου Viber μέσα από την εφαρμογή των μηνυμάτων. Για αυτήν την ενεργοποίηση στέλνει το κινητό ένα μήνυμα σε κινητό εξωτερικού που χρεώνεται 0,07€, μια φορά όμως. Μετά μπορείς μέσω αυτής να στέλνεις σε χρήστες iOS/Mac μηνύματα (και πολυμέσα) χωρίς χρέωση μηνυμάτων (μόνο για χρήση Ίντερνετ). Καταλαβαίνεις ότι είναι iMessage με το μπλε συννεφάκι ενώ τα SMS έχουν πράσινο.

Επίσης για αποφυγή χρεώσεων σε iPhone (αν στείλω καταλαθος φωτογραφία σε χρήστη χωρίς iPhone) έχω απενεργοποιήσει τα MMS (ρυθμίσεις > μηνύματα > υπηρεσία MMS βάζουμε στο off)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ!

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με αυτό που διάβασα παραπάνω για προσφορά Unlimited All από Nova, να συνεισφέρω στη συζήτηση ότι χθες με πήραν από Vodafone και μου πρότειναν ακριβώς το ίδιο (για ένα νούμερο) με 13€. Εξαιρετική προσφορά αλλά δεν ήθελα να αλλάξω γιατί η Vodafone εδώ που είμαι δεν έχει καλό σήμα. Πάντως φαίνεται ότι παίζει αυτή η προσφορά.

Επίσης τώρα έχω ανανέωση στην Nova, να δω τι θα μου προτείνουν.

Edited by nplatis
Link to comment
Share on other sites

Η προσφορά με τα απεριόριστα ένας αριθμός 13€ τον μήνα ή δυο με 6,5€ τον έναν, μου είπαν ότι την κάνουν σε πελάτες που ήταν στην wind και πήγαν σε αλλη εταιρεία για να τους φέρουν πίσω. Το έκανε η αδελφή μου σήμερα που την κάλεσαν όπου ο γαμπρός μου από f2g είχε πάει πρόσφατα σε what’s up. Μάλιστα έβαλε και την κόρη της και πήγαν οι δυο αριθμοί μαζί 13€ τον μήνα και της κόρης της 13€. Μάλιστα στης κόρης οι δυο πρώτοι μήνες είναι δωρεάν. 26€ δηλαδή και οι τρεις όλα απεριόριστα. Νομίζω ειναι φοβερό. Ε


Sent from my iPhone using Tapatalk

Με πήραν να κάνω το καρτοκινητό μου, συμβόλαιο απεριόριστα όλα με 13 ευρώ ένα νούμερο και ένα δεύτερο απεριόριστα όλα, δωρεάν. Μου φαίνεται πολύ καλό για να είναι αληθινό (γιατί ήταν τηλεφωνική επικοινωνία). Έχει κάποιος άλλος παρόμοια εμπειρία, που να προχώρησε τελικά, για να μας πει αν είναι όντως έτσι;

Καρτοκινητο όπου είχες ήδη nova ή άλλη εταιρεία ήσουν;


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, looneygirl said:

Η προσφορά με τα απεριόριστα ένας αριθμός 13€ τον μήνα ή δυο με 6,5€ τον έναν, μου είπαν ότι την κάνουν σε πελάτες που ήταν στην wind και πήγαν σε αλλη εταιρεία για να τους φέρουν πίσω. Το έκανε η αδελφή μου σήμερα που την κάλεσαν όπου ο γαμπρός μου από f2g είχε πάει πρόσφατα σε what’s up. Μάλιστα έβαλε και την κόρη της και πήγαν οι δυο αριθμοί μαζί 13€ τον μήνα και της κόρης της 13€. Μάλιστα στης κόρης οι δυο πρώτοι μήνες είναι δωρεάν. 26€ δηλαδή και οι τρεις όλα απεριόριστα. Νομίζω ειναι φοβερό. Ε


Sent from my iPhone using Tapatalk


Καρτοκινητο όπου είχες ήδη nova ή άλλη εταιρεία ήσουν;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Τιμολογιακά είναι τέλειο. Τα δικτυακά τα έχουμε πει όσο φεύγουν οι band 20 τόσο καλύτερα.

Για εκτός μεγάλων αστικών κέντρων αναφέρομαι. Στις αναβαθμισμένες πόλεις είναι οκ.

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, nplatis said:

Σχετικά με αυτό που διάβασα παραπάνω για προσφορά Unlimited All από Nova, να συνεισφέρω στη συζήτηση ότι χθες με πήραν από Vodafone και μου πρότειναν ακριβώς το ίδιο (για ένα νούμερο) με 13€. Εξαιρετική προσφορά αλλά δεν ήθελα να αλλάξω γιατί η Vodafone εδώ που είμαι δεν έχει καλό σήμα. Πάντως φαίνεται ότι παίζει αυτή η προσφορά.

Επίσης τώρα έχω ανανέωση στην Nova, να δω τι θα μου προτείνουν.

Καλήσπερα μήπως έχετε το τηλέφωνο για να ρωτήσω για φορητοτητα. 

Ευχαριστώ πολύ 

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, looneygirl said:

Η προσφορά με τα απεριόριστα ένας αριθμός 13€ τον μήνα ή δυο με 6,5€ τον έναν, μου είπαν ότι την κάνουν σε πελάτες που ήταν στην wind και πήγαν σε αλλη εταιρεία για να τους φέρουν πίσω. Το έκανε η αδελφή μου σήμερα που την κάλεσαν όπου ο γαμπρός μου από f2g είχε πάει πρόσφατα σε what’s up. Μάλιστα έβαλε και την κόρη της και πήγαν οι δυο αριθμοί μαζί 13€ τον μήνα και της κόρης της 13€. Μάλιστα στης κόρης οι δυο πρώτοι μήνες είναι δωρεάν. 26€ δηλαδή και οι τρεις όλα απεριόριστα. Νομίζω ειναι φοβερό. Ε


Sent from my iPhone using Tapatalk


Καρτοκινητο όπου είχες ήδη nova ή άλλη εταιρεία ήσουν;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Είχε ολοκληρωθεί μια μέρα πριν η φορητότητα σε CU (προχτές) λόγω του liquid που το βρίσκω πολύ ενδιαφέρον. Χθες με κάλεσαν για προσφορά και ήμουνα διστακτικός, όχι γιατί δεν ήταν καλή, απλά πίστευα ότι ήταν πολύ καλό για να είναι αληθινό.

Edited by Lyricmyth19
Link to comment
Share on other sites

Η προσφορά δεν το συζητάμε είναι τέλεια, πρέπει όμως να μπεις σε ολόκληρη διαδικασία για να γίνει.

Εμείς πληρώνουμε ο καθένας περίπου 27 ευρώ για τα πάντα απεριόριστα.

Τα παιδιά λιγότερο λόγω αφαίρεσης τελών κινητής κάπου στα 24,5 βγαίνει.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, p_k said:

Η προσφορά δεν το συζητάμε είναι τέλεια, πρέπει όμως να μπεις σε ολόκληρη διαδικασία για να γίνει.

Εμείς πληρώνουμε ο καθένας περίπου 27 ευρώ για τα πάντα απεριόριστα.

Τα παιδιά λιγότερο λόγω αφαίρεσης τελών κινητής κάπου στα 24,5 βγαίνει.

Αξίζει όμως τον κόπο…όταν είναι για πολλά νούμερα και όχι ένα.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Η προσφορά δεν το συζητάμε είναι τέλεια, πρέπει όμως να μπεις σε ολόκληρη διαδικασία για να γίνει.
Εμείς πληρώνουμε ο καθένας περίπου 27 ευρώ για τα πάντα απεριόριστα.
Τα παιδιά λιγότερο λόγω αφαίρεσης τελών κινητής κάπου στα 24,5 βγαίνει.

Ποια είναι η διαδικασία;


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα πλήρωσα το λογαριασμό 3 συνδέσεων και αμέσως μετά ήρθε μήνυμα ότι μου δίνουν δώρο σε όλα τα κινητά που έχω 1GB για 7 ημέρες!!!

Πέρα από το γεγονός ότι από τις 3 συνδέσεις αφορούσαν στο σταθερό και 2 Q που μετέτρεψα σε συμβόλαια Unlimited με 13€, και επομένως είναι άχρηστο το δώρο, στα άλλα 2 Q που έχω δεν μπήκε το δώρο που γράψανε ....

Προφανώς, δεν γνωρίζουν τι τους γίνεται.

 

Link to comment
Share on other sites

Πώς γίνεται να μαθαίνει κάποιος το υπόλοιπο χρήσης των δωρεάν λεπτών προς κινητά στο σταθερό Nova; Έχω 200 ή 300 λεπτά και δεν μπορώ να ελέγξω το υπόλοιπο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι υπάρχει πληροφόρηση ούτε στην εφαρμογή ούτε πουθενά...

Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, kmpatra said:

Δεν νομίζω ότι υπάρχει πληροφόρηση ούτε στην εφαρμογή ούτε πουθενά...

Ποιος ο λόγος να γνωρίζεις αν τελείωσε ο χρόνος σου άλλωστε;

Link to comment
Share on other sites

On 16/5/2023 at 11:28 ΜΜ, Lyricmyth19 said:

Είχε ολοκληρωθεί μια μέρα πριν η φορητότητα σε CU (προχτές) λόγω του liquid που το βρίσκω πολύ ενδιαφέρον. Χθες με κάλεσαν για προσφορά και ήμουνα διστακτικός, όχι γιατί δεν ήταν καλή, απλά πίστευα ότι ήταν πολύ καλό για να είναι αληθινό.

Επειδή έχω πάρει την προσφορά, θεωρώ ότι αξίζει τρελά. Και εγώ δεν ενθουσιάζομαι στην ιδέα του συμβολαίου αλλά τα πακέτα καρτοκινητής έχουν ακριβύνει αρκετά. Το έχω ενάμιση μήνα και όλα κομπλέ.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω πάρει την προσφορά, θεωρώ ότι αξίζει τρελά. Και εγώ δεν ενθουσιάζομαι στην ιδέα του συμβολαίου αλλά τα πακέτα καρτοκινητής έχουν ακριβύνει αρκετά. Το έχω ενάμιση μήνα και όλα κομπλέ.

13 ευρώ τον μήνα είναι απλά ονειρικά για να τα έχεις όλα απεριόριστα. Τώρα είμαι και εγώ στην διαδικασία μήπως καταφέρω και την παρω. 3 άτομα στην οικογένεια 26 όλοι μαζί και όλα σε όλους απεριόριστα.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

άρα είναι σίγουρο ότι θα μας δώσουν αυτή την προσφορά εάν φύγουμε σε άλλη εταιρεία; η και θα πάρουμε τα @ δια μας και θα χάσουμε το παλιό f2g?

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, ilka71 said:

άρα είναι σίγουρο ότι θα μας δώσουν αυτή την προσφορά εάν φύγουμε σε άλλη εταιρεία; η και θα πάρουμε τα @ δια μας και θα χάσουμε το παλιό f2g?

Προφανώς δεν μπορεί να σου εγγυηθεί κανείς ότι θα γίνει επειδή έγινε σε κάποιους..

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θεωρώ ότι θα υπάρχουν αυτές οι προσφορές γιαυτο μη βιάζεστε αν κάπου είστε καλά. 
Επίσης μπορεί να υπάρξει στο μέλλον ένα καλό κίνητρο από την εταιρεία ώστε να μεταφερθούν όλοι στο νέο f2g. 
Αλλά αυτά είναι εικασίες..

Link to comment
Share on other sites

Παντως ένα συμβόλαιο unlimited δεν κατάφερα να βρω στα 13 ευρώ για να πετάξω το f2g γιατί το χρειάζομαι για να μετράω.

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Nova: Τα πάντα για τα συμβόλαια, επιδοτήσεις, προγράμματα, χρεώσεις κλπ

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...