Jump to content

Τα πάντα για τo FREE2GO καρτοκινητό της Nova


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

19 minutes ago, VIPdriver said:

Δηλαδη οι άλλες 2 εταιρίες ειναι χαζές που κάθισαν και φρόντισαν να υπάρχει προστασία χρεώσεων και η wind/nova ειναι η έξυπνη που αδιαφορεί για τους συνδρομητές της;

Δηλαδή η νόβα είναι χαζή που δίνει ΤΟ ΠΑΚΕΤΟ ? Κάποιος πρέπει να πληρώνει για αυτό. Υπάρχει η αλλαγή του APN που δουλεύει σε όλους, εκτός αν κάνουν επανεκκίνηση και έχουν προβληματικό κινητό.

Είναι χαζή που δίνει εισερχόμενες για έναν χρόνο με μηδενικό υπόλοιπο? Που η αγορά πακέτου επεκτείνει την λήξη του υπολοίπου?

Να τα λέμε όλα. Διυλιζετε τον κωνωπα μόνο στην Q.

Φτου τι είπα πάλι και θα μου πείτε ότι δουλεύω στην νόβα. Τα παίρνω πίσω. Είναι η χειρότερη κινητή για τους άλλους.😄

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Teiresias_ said:

Αυτό με το apn κάποιοι είπαν ότι δεν ισχύει πριν λίγο καιρό όταν το είπα κι εγώ.. δεν θυμάμαι όμως ακριβώς τη στιχομυθία..

Ακριβώς, σε εμένα δεν ισχύει αυτό. Με έχει χρεώσει ακόμη και όταν είχα αλλάξει apn, ακόμη και όταν είχα τα δεδομένα γυρισμένα στη δεύτερη σιμ. Έχω κάνει και καταγγελίες στην ΕΕΤΤ και η απάντηση είναι ότι πρόκειται για ενσωματωμένη υπηρεσία και δεν αλλάζει.

Δύο είναι οι επιλογές. Είτε ζητάς φραγή δεδομένων στη γραμμή σου (φυσικά πρέπει να το κάνεις 1-2 ημέρες πριν λήξουν τα δεδομένα σου και όχι τελευταία στιγμή) είτε φροντίζεις να έχεις πάντα δεδομένα.

Edited by gpapas640
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, dimitroula10 said:

Δηλαδή η νόβα είναι χαζή που δίνει ΤΟ ΠΑΚΕΤΟ ? Κάποιος πρέπει να πληρώνει για αυτό. Υπάρχει η αλλαγή του APN που δουλεύει σε όλους, εκτός αν κάνουν επανεκκίνηση και έχουν προβληματικό κινητό.

Είναι χαζή που δίνει εισερχόμενες για έναν χρόνο με μηδενικό υπόλοιπο? Που η αγορά πακέτου επεκτείνει την λήξη του υπολοίπου?

Να τα λέμε όλα. Διυλιζετε τον κωνωπα μόνο στην Q.

Φτου τι είπα πάλι και θα μου πείτε ότι δουλεύω στην νόβα. Τα παίρνω πίσω. Είναι η χειρότερη κινητή για τους άλλους.😄

Κλεψιά και κουτοπονηριά είναι. Γιατί αν δεν μου δίνει το πακέτο της προσωπικής προσφοράς(το οποίο είναι ότι καλύτερο,αλλά δεν το δίνει σε όλους)να με χρεώνει ημερήσιο?Όλα έχουν και τα όρια τους

Επίσης και το 12μηνο με τις βίδες είναι

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, HEO said:

παιζει ρολο το κινητο

ειναι μερικα που και με κλειστα τα δεδομενα μπαινουν και σε χρεωνουν

η μονη λυση ειναι να αλλαξεις το APN με το χερι

Σωστά  την έχω πατήσει. 

ΔΗΜΗΤΡΗΣ

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, dimitroula10 said:

Δηλαδή η νόβα είναι χαζή που δίνει ΤΟ ΠΑΚΕΤΟ ? Κάποιος πρέπει να πληρώνει για αυτό. Υπάρχει η αλλαγή του APN που δουλεύει σε όλους, εκτός αν κάνουν επανεκκίνηση και έχουν προβληματικό κινητό.

Είναι χαζή που δίνει εισερχόμενες για έναν χρόνο με μηδενικό υπόλοιπο? Που η αγορά πακέτου επεκτείνει την λήξη του υπολοίπου?

Να τα λέμε όλα. Διυλιζετε τον κωνωπα μόνο στην Q.

Φτου τι είπα πάλι και θα μου πείτε ότι δουλεύω στην νόβα. Τα παίρνω πίσω. Είναι η χειρότερη κινητή για τους άλλους.😄

Έχω αλλάξει το apn και ενώ δεν είχα ίντερνετ (καθότι με λάθος apn είναι λογικό να μην μπαίνει στο ίντερνετ το κινητό), μου χρέωσε κανονικά 2ευρο.

Οπότε οι θεωρίες περί προβληματικών κινητών κλπ πάνε τρίποντο κουβά.

Τα υπόλοιπα που λες δεν έχουν καμία σχέση με το θέμα που συζητάμε. Και έχει αρχίσει να κουράζει αλήθεια.

 

Link to comment
Share on other sites

39 minutes ago, VIPdriver said:

Δηλαδη οι άλλες 2 εταιρίες ειναι χαζές που κάθισαν και φρόντισαν να υπάρχει προστασία χρεώσεων και η wind/nova ειναι η έξυπνη που αδιαφορεί για τους συνδρομητές της;

Αυτό ακριβώς. Απλά αδιαφορεί. 

ΔΗΜΗΤΡΗΣ

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, mips said:

Αυτό ακριβώς. Απλά αδιαφορεί. 

Όχι φίλε μου. Δεν αδιαφορεί. Επωφελείται από όσους δε το έχουν πάρει ακόμη μυρωδιά και ούτε ψάχνονται και εισπράττει στη ζούλα.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, aektzhs 1 said:

Κλεψιά και κουτοπονηριά είναι. Γιατί αν δεν μου δίνει το πακέτο της προσωπικής προσφοράς(το οποίο είναι ότι καλύτερο,αλλά δεν το δίνει σε όλους)να με χρεώνει ημερήσιο?Όλα έχουν και τα όρια τους

Επίσης και το 12μηνο με τις βίδες είναι

Μου αρέσει ότι αυτοί που κατηγορούν την νόβα έτρεχαν σαν τρελλοί να βρουν f2g και τώρα που τελείωσε το 1€ ανανέωση βρίζουν και καλά κάνουν. Αλλά αυτός ο φανατισμός δεν βοηθάει. Με 8 € το τριμηνο διατηρείται ζωντανό νούμερο στην Q όταν οι άλλοι ΣΟΥ ΤΡΩΝΕ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΣΤΟ ΔΙΜΗΝΟ.

Για αυτό κουβέντα? Είναι σεβασμός στον καταναλωτή αυτό? Ορίστε? Δεν άκουσα τι είπατε? Είμαι στο γραφείο τώρα.😄

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, dimitroula10 said:

Μου αρέσει ότι αυτοί που κατηγορούν την νόβα έτρεχαν σαν τρελλοί να βρουν f2g και τώρα που τελείωσε το 1€ ανανέωση βρίζουν και καλά κάνουν. Αλλά αυτός ο φανατισμός δεν βοηθάει. Με 8 € το τριμηνο διατηρείται ζωντανό νούμερο στην Q όταν οι άλλοι ΣΟΥ ΤΡΩΝΕ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΣΤΟ ΔΙΜΗΝΟ.

Για αυτό κουβέντα? Είναι σεβασμός στον καταναλωτή αυτό? Ορίστε? Δεν άκουσα τι είπατε? Είμαι στο γραφείο τώρα.😄

Μα δεν είναι φανατισμός, ο καθένας κοιτάζει το συμφέρον του. Αν και δεν χρησιμοποίησα ποτέ την ανανέωση από €1 (ήμουν σταθερά στα €8 κάθε μήνα για το φθηνό πακέτο των €7,25), καταλαβαίνω ότι κάποιος που πήρε νούμερο F2G τότε, για αυτό το λόγο και με αυτήν την προϋπόθεση, πλέον είναι απογοητευμένος/θυμωμένος.

Κι εγώ που έφυγα τελικά από το F2G για να πάω σε CU Liquid για φθηνότερες χρεώσεις, είμαι απογοητευμένος/θυμωμένος που μετά από λίγους μήνες καταργείται το Liquid.

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, geoponer said:

Μα δεν είναι φανατισμός, ο καθένας κοιτάζει το συμφέρον του. Αν και δεν χρησιμοποίησα ποτέ την ανανέωση από €1 (ήμουν σταθερά στα €8 κάθε μήνα για το φθηνό πακέτο των €7,25), καταλαβαίνω ότι κάποιος που πήρε νούμερο F2G τότε, για αυτό το λόγο και με αυτήν την προϋπόθεση, πλέον είναι απογοητευμένος/θυμωμένος.

Κι εγώ που έφυγα τελικά από το F2G για να πάω σε CU Liquid για φθηνότερες χρεώσεις, είμαι απογοητευμένος/θυμωμένος που μετά από λίγους μήνες καταργείται το Liquid.

Συμφωνώ απόλυτα. Αυτός ο θυμός όμως δεν βοηθάει και αποπροσανατολίζει.

Εγώ έχω και Q, και φρόγκ και 2 WiFi on the spot. Ούτε θα βρίζω την βονταφον γιατί κατάργησε το λικουιντ, ούτε την κοσμοτέ που σου τρώει το υπόλοιπο στο δίμηνο και δεν έχει 8ευρη ανανέωση, ούτε την νόβα γιατί κατάργησε τίποτα. Και μάλιστα χρησιμοποιώ και eSIM Ευρώπης για δεδομένα.

Χρησιμοποιώ τα πλεονεκτήματα και ανάλογα συνιστώ το συμφέρον, αν ρωτήσει κανένας. Το να λέει όμως κάποιος ότι η τάδε τρώει λεφτά όταν ΟΛΟΙ το κάνουν αυτό όπως μπορούν, είναι αποπροσανατολιστικό σε ένα τεχνικό φόρουμ. Τίποτε άλλο. Το συμφέρον απαιτεί αποστασιοποίηση από το συναίσθημα, γιατί το συναίσθημα χρησιμοποιούν όλοι για την εκμετάλλευση.

33 minutes ago, gpapas640 said:

Έχω αλλάξει το apn και ενώ δεν είχα ίντερνετ (καθότι με λάθος apn είναι λογικό να μην μπαίνει στο ίντερνετ το κινητό), μου χρέωσε κανονικά 2ευρο.

Κι εγώ έχω νοιώσει τον Μπραντ Πιτ να με κρατά στην αγκαλιά του. Τι δεν με πιστεύεις?😃

Edited by dimitroula10
Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, geoponer said:

Κι εγώ που έφυγα τελικά από το F2G για να πάω σε CU Liquid για φθηνότερες χρεώσεις, είμαι απογοητευμένος/θυμωμένος που μετά από λίγους μήνες καταργείται το Liquid.

Και πάλι το Vodafone CU σου δίνει περισσότερα με τα ίδια λεφτά. Εκτός από την προσωπική προσφορά εδώ που παίζεται αν θα στην δώσει

Link to comment
Share on other sites

Αυτο παντως οτι το κανει για να σε προστατευσει απο χρεωσεις ειναι παπαριά... Επειδη μονιμως εχω υπολοιπο κατω απο 2 ευρω (εκτος απο την μια φορα που μου ετυχε αυτο επειδη ειχα αφησει μεσα λιγο υπολοιπο) οταν τελιωνουν τα δεδομενα και δεν εχει να τραβηξει τα 2 ευρω απλα δεν εχω προσβαση στο ιντερνετ μεχρι να ξαναβαλω καρτα και να ενεργοποιησω νεο πακετο.

Απλα εδω τους λες μη μου τραβατε 2 ευρω αφηστε με χωρις ιντερνετ, οπως ειμαι και αλλωστε οταν δεν εχω 2 ευρω να τραβηξετε και σου λενε τα δικα τους. Οκ μαγκια, ας το κανουν ετσι. Η βρισκουμε καλυτερους παροχους η βρισκουμε τροπους να προστατευτουμε και να μην την τρωμε. Εγω προσωπικα καταλαβα τι παιζει και θα πραξω αναλογως δεν υπαρχει λογως να κλαιγομαι περαιτερω, απλα μου αποκαλυφτηκε πλεον ποιοι ειναι...

Ήρθε η ώρα για ένα νέο Σπίτι

http://www.aeginahomes.gr/

Link to comment
Share on other sites

- Αpn se iPhone δεν μπορείς να αλλάξεις. 
- Σε ένα τηλέφωνο με πορτάκι δεν τράβηξε τόσα χρόνια όσα το είχα, ποτέ. Λεφτά πάντα είχα μέσα. 

Edited by hercoulis
Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, hercoulis said:

- Αpn se iPhone δεν μπορείς να αλλάξεις. 
- Σε ένα τηλέφωνο με πορτάκι δεν τράβηξε τόσα χρόνια όσα το είχα, ποτέ. Λεφτά πάντα είχα μέσα. 

δεν το ηξερα αυτο για τα iPhone 😞

πραγματι σε κινητα παλια δεν εχει τυχει ποτε ουτε σε εμενα

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, HEO said:

δεν το ηξερα αυτο για τα iPhone 😞

πραγματι σε κινητα παλια δεν εχει τυχει ποτε ουτε σε εμενα

 

45 minutes ago, hercoulis said:

- Αpn se iPhone δεν μπορείς να αλλάξεις. 
- Σε ένα τηλέφωνο με πορτάκι δεν τράβηξε τόσα χρόνια όσα το είχα, ποτέ. Λεφτά πάντα είχα μέσα. 

Σε αυτά τα iPhone, μπορείς να αλλάξεις τίποτα; Έστω ήχο κλήσης; Τι δέσμευση είναι αυτή;

Link to comment
Share on other sites

Πάντως με μία αναζήτηση στο ίντερνετ φαίνεται να γίνεται και εύκολα https://support.apple.com/en-us/102483 αλλά δεν έχω κιόλας να ξέρω αν το κλειδώνουν οι πάροχοι.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω χρεωθεί 2-3 φορές ημερήσιο internet επειδή το κινητό αποφάσισε να χρησιμοποιήσει 2kb...

Έκτοτε, όποτε δεν έχω πακέτο, αλλάζω το APN και δεν έχω χρεωθεί ποτέ.


Από εκεί και πέρα θα έπρεπε:

a) όταν τελειώνουν τα δεδομένα σου, απλά να σου κλείνουν το internet

b) ή έστω να δίνουν 10MB περιθώριο, εφόσον γνωρίζουν ότι στο 95% των περιπτώσεων το πακέτο χρεώνεται για μερικά kb από μαλακία κινητού/εφαρμογής

Edited by termi21
EvEn DeAtH MaY DiE
Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, termi21 said:

Εγώ έχω χρεωθεί 2-3 φορές ημερήσιο internet επειδή το κινητό αποφάσισε να χρησιμοποιήσει 2kb...

Έκτοτε, όποτε δεν έχω πακέτο, αλλάζω το APN και δεν έχω χρεωθεί ποτέ.


Από εκεί και πέρα θα έπρεπε:

a) όταν τελειώνουν τα δεδομένα σου, απλά να σου κλείνουν το internet

b) ή έστω να δίνουν 10MB περιθώριο, εφόσον γνωρίζουν ότι στο 95% των περιπτώσεων το πακέτο χρεώνεται για μερικά kb από μαλακία κινητού/εφαρμογής

Πες μου κάτι.. στην περίπτωση που χρεώθηκες... Άνοιξες εσύ τα δεδομένα κατά λάθος;

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, Teiresias_ said:

Πες μου κάτι.. στην περίπτωση που χρεώθηκες... Άνοιξες εσύ τα δεδομένα κατά λάθος;

Όχι, κλειστά δεδομένα. Αλλά από ότι έχω καταλάβει μερικές εφαρμογές μπορούν να το κάνουν bypass.

Αν λειτουργούσε 100% σωστά το κλείσιμο δεδομένων, δε θα χρειαζόταν να κάνουμε το κόλπο με το APN.

Edit:
Παρεπιπτόντως 1-2 φορές ασχολήθηκα να τους την πω στο chat, και μου επέστρεψαν το ευρώ.

Edited by termi21
EvEn DeAtH MaY DiE
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, hercoulis said:

Ωραίο, στα απλά τηλέφωνα γιατί δε χρεώνει όμως;

Αν εννοείς σε αυτά με τα κουμπιά, διότι αυτά δεν μπαίνουν καν στο ίντερνετ. Άρα λογικό είναι να μη χρεώσει εκεί.

Link to comment
Share on other sites

Μπαίνουν σε gprs. Άρα είναι θέμα κινητού. Για να βρεθεί κάποια λύση ρωτάω. Φταίνε κ αυτοί βέβαια που δεν βάζουν διακόπτη διακοπής. 

Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, hercoulis said:

Μπαίνουν σε gprs. Άρα είναι θέμα κινητού. Για να βρεθεί κάποια λύση ρωτάω. Φταίνε κ αυτοί βέβαια που δεν βάζουν διακόπτη διακοπής. 

αυτα δεν παρακαμπτουν, τουλαχιστον τα b2100 που εχω

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...